Дорога в космос




Скачати 124.31 Kb.
НазваДорога в космос
Дата конвертації25.02.2023
Розмір124.31 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Астрономія > Документы
УЖГОРОДСЬКЕ ВИЩЕ КОМЕРЦІЙНЕ УЧИЛИЩЕ

КНТЕУ

Позакласний захід з астрономії


Дорога в космос

Підготувала:

викладач астрономії

Шпілька О.М.


Ужгород-2009

Тема: Дорога в космос

Мета: ознайомити учнів з історією становлення космонавтики, видатними вченими, першими польотами в космос, космічною технікою; створити умови для самореалізації учнів у процесі підготовки і проведення конференції; формувати наукове мислення учнів у процесі дослідження невідомих фактів.

Форма проведення: конференція

Технологія підготовки і проведення: ініціативна група учнів, що проводять і готують захід, підбирають матеріал, готують інформаційні повідомлення.

Обладнання: портрети космонавтів, ілюстрації, відеосюжет.

Міжпредметні зв’язки: історія, медицина, екологія, астрофізика, механіка.

Час: 45 хв.

Вікові категорії: 16-17 років

Хід заняття:

Ведучий: Космос… який же він? Хто з вас друзі, не думав про це, розглядаючи небо, його яскраві зорі, його безмежний Чумацький шлях?

Ведуча: Безкраїй космос… За безліччю складних явищ, що відбуваються в ньому він невичерпний. Здавна він вабив до себе людину, яка намагалася розглядати його таємниці. Багатьма таємницями космос поступився перед людством.

Ведучий: Ще з сивої давнини люди подумки линули у цю незвідану далечінь. У своїх мріях, легендах і міфах вони завойовували небо!

Ведуча: Наша зоряна система – Галактика. Рухаючись в Галактиці, Сонячна система час від часу пролітає крізь міжзоряні газопилові хмари.

Ведучий: Чумацький Шлях (рос. Млечный Путь) — питома українська назва галактики, у якій знаходиться наша Сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.

Ведуча: Ви вже знаєте, що наша планета разом з іншими великими і малими планетами входить до складу Сонячної системи, що всі планети обертаються навколо Сонця. У свою чергу Сонце, як і всі видимі на небі зорі, входить до складу нашої зоряної системи — Галактики.

Ведучий: Розміри Галакти­ки настільки великі, що навіть світло, поширюючись зі швидкістю 300 000 км/с, проходить відстань від одного її краю до іншого за сто тисяч років. Таких галактик у Всесвіті безліч, але вони дуже далеко, і ми неозброєним оком можемо бачити лише одну з них — туманність Андромеди!

За своїм зовнішнім виглядом галактики поділяються на спіральні, неправильні, екліптичні. Більшість галактик і наша разом з ними належать до спіральних. Вітки складаються з гарячих зір, розсіяних зоряних скупчень пилу і газових туманностей.

Велика Магелланова хмара – найблища до нас галактика. Належить до типу неправильних галактик

Ведуча: Зорі… Вони є найпоширенішим типом небесних тіл у Всесвіті, а галак­тики і їх скупчення — його основними структурними одиницями. Простір між зорями в галактиках і між галактиками заповнений дуже розрідженою матерією у вигляді газу, пилу, елементарних частинок, електромагнітного випромінювання, гравітаційних та магнітних полів.

Ведучий: Сонячна система. У Сонячну систему входить Сонце, дев’ять планет з більш ніж 100 супутниками, декілька малих планет, більше 100 000 астероїдів, порядку 1011 комет, а також незліченна кількість дрібних, так званих метеорних тіл .

Ведуча: Ко­мети, невеликі тіла, оточені обширною оболонкою з розрідженого газу, разом з метеорними тілами , розміром від піщинки до дрібного астероїда належать до малих тіл Сонячної системи.

Ведучий: Центральне положення в Сонячній системі займає Сонце. Його маса приблизно в 750 разів перевищує масу всіх інших тіл, що входять у цю систему. Рухаючись в Галактиці, Сонячна система час від часу пролітає крізь міжзоряні газопилові хмари.

Ведуча: Тож на сьогоднішній конференції ми при відкриємо завісу таємниць космосу!

Ведучий: Відкриваємо конференцію! Склад учасників: історик, астрофізик, еколог, астронавт, лікар, кінолог, інженер космічної техніки.

Ведуча: Тому перше питання до пані історик: « Розкажіть, як починалася дорога в космос, хто стояв у її витоків»

Історик: Після того, як людина завоювала небо, їй захотілося піднятися ще вище. Одним з перших про політ в космос задумався російський вчений Костянтин Едуардович Ціолковський. Автор фундаментальних наукових результатів з теорії руху ракет, видатний учений і винахідник, автор важливих відкриттів в аеродинаміці , ракетній техніці й теорії міжпланетних сполучень, основоположник космонавтики. Саме він розв’язав задачу про рух ракети в полі тяжіння й визначив запаси палива, необхідні для подолання сили тяжіння Землі! Ідеї Ціолковського розвинув Юрій Васильович Кондратюк.(Олександр Шаргей). У своїх працях «Тим , хто буде читати, щоб будувати», «Про міжпланетні подорожі» , «Завоювання міжпланетних просторів» він дав схему чотириступінчатої ракети на водно- кисневому паливі та вивів рівняння реактивного руху. Всі самі заповітні мрії основоположників космонавтики реалізував Сергій Павлович Корольов. Найвидатніший конструктор ракетно-космічних систем, які забезпечили дослідження космічного простору.Саме з ним люди повязують епохальні події цивілізації: запуск першого штучного супутника Землі, політ на Місяць і Венеру, створення космічного корабля «Восток», на якому Ю.О.Гагарін уперше реалізував сміливу мрію людства – політ за межі атмосфери.

Ведучий: Але подвигу Гагаріна, передувало багато випробувань. Перед вченими постало завдання вивести на орбіту живу істоту! Про перших живих істот, які намагалися освоїти космічні простори я пропоную розказати кінологу.

Кінолог: До запуску штучних супутників Землі було ще далеко. Наприкінці 40-х років 20 сторіччя американські ракети піднімали в стратосферу мавп, щурів, макак. Всі вони гинули під час спуску, адже ракети стрімко злітали, а потім стрімко падали на Землю. 1951 року радянська геофізична ракета здійснила політ і м'яку посадку. На ії борту були живі та неушкоджені аеронавти - собаки. І почали готувати цілий загін "тузиків" для біосупутників. Чому собаки? Тому, що вчені знали як вони себе поводять, розуміли особливості організму. Крім того вони не капризні, легко піддаються тренуванням. Набирали цих "ракетоплавців" прямо на вулиці. Чому, скажете, "дворові"? Та тому, що вони витриваліші за будь-якого поважного пса з медалями. Це були цуцики вагою до 6 кілограмів і зростом до 35 см. Вони зробили справжнє диво. За 2 роки була створена ракета, яка 22 червня 1951 року й здійснила триумфальний політ з Циганом і Дезиком на борту. За тиждень відбувся другий старт Лисички і того ж Дезика. Досліди з ними мали велике значення. Удосконалювалася техніка, ракети піднімались вже на 212 км. Собачки на старті одержували колосальне перевантаження - їх вага збільшувалась у 5,5 разів, та вони її втрачали, перебуваючи у невагомості. Усе це вивчали, готуючи старт людини у космос.

З 1952 року почали відпрацьовувати польоти тварин в скафандрах. Скафандр виготовляли з прорезиненої тканини у вигляді мішка з двома глухими рукавами для передніх лап. До нього кріпився шолом.

4 жовтня 1957 року весь світ облетіла звістка про запуск 1-го радянського супутника Землі. Минає місяць, і ще одна сенсація: "3 листопада на супутнику Землі №2 полетіла собака Лайка". Ім'я Лайки занесено на спеціальну Дошку пошани, де можна прочитати імена собак-рятівників, санітарів. 1958 року в Парижі було споряджено колону на честь тварин, що віддали своє життя науковим дослідам. ЇЇ зображення використовували в Японії як символ Року Собаки. Випускали шоколадки, марки з її фото.

Першими повернулись із космосу Жулька та Альфа. Їх посадка відбулася в непередбаченому районі Сибіру, в тайзі, в мороз, але собачки були живі, тільки скавчали у капсулі.

Справжніми зірками стали радянські песики Білка та Стрілка. 28 серпня 1960 року вони здійснили 18 обертів навколо Землі - це 700 тис кілометрів. Взагалі ж до старта першої людини 48 песиків побували в космосі.

С.П.Корольов сказав: ще один вдалий старт —і летить людина, а таким був 25 березня 1961 року політ Зіроньки!

Собачки своє відпрацювали. Більше їм в космос піднятися не судилося. До польоту людини в космос залишалося 18 днів!

Ведуча: Пані інженер, чи можете ви розповісти про космічну техніку?

Інженер: КОСМІЧНИЙ ЛІТАЛЬНИЙ АПАРАТ (КЛА) – апарат для польоту людини у космос (штучні супутники, космічні кораблі, автоматичні станції, космічні ракети та ракети-носії).

КОСМІЧНА РАКЕТА — багатоступінчаста ракета для виведення космічних апаратів на орбіту супутника Землі чи міжпланетну трасу. Вона — єдиний засіб проникнення в космічний простір, найдосконаліший витвір рук людини, що тримає сьогодні рекорд швидкості й дальності польоту.

КОСМІЧНА СТАНЦІЯ — штучний супутник Землі або іншого небесного тіла, пристосований для проведення різноманітних наукових досліджень. Широкий комплекс досліджень проведено такими космічними станціями-супутниками, як «Електрон», «Протон», «Космос». Багато космічних трас освоїли автоматичні міжпланетні станції «Венера», «Марс», «Зонд», «Луна» та ін.

КОСМІЧНИЙ КОРАБЕЛЬ (KK) - літальний апарат для польотів у космос людини. Від інших типів космічних літальних апаратів KK відрізняється наявністю герметичної кабіни з життєзабезпечення системою. Космічними кораблями є апарати «Восток», «Восход», «Союз», «Меркурій», «Аполлон». Ось, наприклад, яким був перший радянський космічний корабель «Восток-1» .

КОСМІЧНІ КОРАБЛІ-СУПУТНИКИ – назва п'яти важких автоматичних штучних супутників Землі, запущених у Радянському Союзі в 1960—1961 pp. Перший космічний корабель-супутник було запущено 15 травня 1960 p. Другий космічний корабель-супутник запущено 19 серпня 1960 p. 1 грудня 1960 p. було запущено третій корабель-супутник.9 березня 1961 p. на орбіту виведено четвертий корабель-супутник. П'ятий космічний корабель-супутник виведено на орбіту 25 березня 1961 p.
Запуск п'ятого корабля-супутника був останнім контрольним експериментом перед польотом у космос людини.
Ведучий: Дуже цікаво!

Ведуча: Звичайно! На шляху в космос були багато перепон, зокрема земне тяжіння, розкажіть як з цим справилися науковці.

Інженер: Саме за допомогою космічних ракет людина вступила у двобій з силами земного тяжіння і перемогла. На початку польоту космічна ракета рухається строго вертикально, потім її траєкторія викривлюється за наперед наміченою програмою. Та частина траєкторії, на якій ще працюють ракетні двигуни, називається активною ділянкою (ділянкою розгону), після неї починається пасивна ділянка, де рух в основному визначається лише гравітаційними силами.

Єдино правильним лишається будувати складені ракети, які поступово розганятимуть апарат до першої чи другої космічної швидкості. Швидкості реактивного струменя сьогоднішніх ракетних двигунів досить, щоб трьома або чотирма ступенями здійснити запуск штучного супутника Землі чи міжпланетного корабля.

Ведучий: Цікаво, як впливають космічні польоти і запуски ракет на екологію землі! Пані еколог це питання до вас!

Еколог: Сьогодні навколоземний космічний простір (НКП) залишається головним предметом космічної діяльності і саме на цю сферу навколишнього природного середовища космічна діяльність спричиняє найбільший вплив. Виробництво, випробування і експлуатація РКТ має свої специфічні чинники негативного впливу на довкілля. Найбільш вагомими з них є:

Вплив на приземну атмосферу
Вплив на метеорологічні умови
Радіоактивне забруднення
Вплив космічної діяльності на поверхню Землі
Вплив на біосферу
Вплив на людину

Ведуча: Отже, об’єкти сучасної і перспективної ракетно-космічної техніки є складними і потенційно небезпечними. Вони негативно впливають на навколоземний простір при експлуатації, ліквідації і утилізації. А як ці шкідливі впливи можна зменшити?


Еколог: Враховуючи всі вищенаведені проблеми я пропоную:
· сприяти розробці науково обґрунтованих методик оцінки екологічного ризику і впливу на довкілля чинників;
· нормування антропогенних навантажень на навколоземний космічний простір вважати першочерговим заходом забезпечення екологічної безпеки космічної діяльності;
· для своєчасного виявлення можливих антропогенних змін і визначення джерел цих змін необхідний моніторинг навколоземного космічного простору та навколишнього природного середовища;
· необхідно на національному і міжнародному рівнях затвердити навколоземний космічний простір як природне середовище, що охороняється;

Ведучий: Справді, це проблема! Мабуть науковці вже над цим працюють, тому що потрібно відкрити ще багато таємниць космосу. А що дає нам розвиток космонавтики зараз? Пані астронавт!

Астронавт: Розвиток ракетної і космічної техніки дозволив здійс­нити і деякі експериментальні дослідження в космічних масштабах.

Один з таких експериментів — штучне сонячне затемнення. Це дало змогу з борту «Союзу-19» за допомогою спеціальної автоматичної фотокамери зробити серію фотозйомок штучного затемнення Сонця.

За допомогою сучасної космонавтики розв'язується також цілий ряд наукових і практичних завдань, що мають велике народногосподарське й економічне зна­чення. Це ретрансляція телевізійних передач за допомо­гою космічних ретрансляторів, метеоспостереження, морська й авіаційна навігація із застосуванням спеціалізованих штучних супутників, супутникова система виявлення тих, хто зазнав біди, вивчення Землі з кос­мосу.

Сучасне природознавство, на­самперед фізика, потребує тієї інформації, яку мож­на дістати тільки в нескінченно різноманітній лабора­торії Всесвіту. Сьогодні для цього наземних астрономіч­них досліджень уже недостатньо.

За останні роки людина зробила великий крок вперед по освоєнню космосу. У 1961 році відбувся перший вдалий політ людини у космос, а вже у 1969 астронавти побували на Місяці. Зараз космічні супутники досліджують Сонце, планети Сонячної системи і їх супутники, астероїди та комети.

Отже, можна говорити про два дуже важливі аспекти освоєння космосу. З одного боку,— це процес залучення космічних явищ у сферу практичної діяльності людини, а з другого — космізація земного виробництва, а якоюсь мірою і самого життя людей.

Ведуча:Я б хотів полетіти в космос! А ти?

Ведучий: Я теж! Але чи знаєш ти, яким вимогам повинен відповідати сучасний космонавт? В цьому нам допоможе лікар!

Лікар: Була створена спеціальна медична комісія із військових лікарів. Вимоги до космонавтів такі: відмінне здоров’я і фізична підготовка, відповідати вимогам по відповідним параметрам: вік – 25-30 років, зріст – 165-170 сантиметрів, вага – 70-72 кілограм і не більше! Крім того космонавт повинен пройти підготовку до польоту! Пройти учбові польоти на літаках, випробування в барокамерах, термокамерах, сурдокамерах, короткочасні польоти в невагомості. Велика увага приділяється знання астрономії, небесній механіці, ракетній техніці, конструкції і приладам космічного корабля і його різних систем! І це ще не все! Ще справжнє бажання зайнятися новою і небезпечною справою, вміння розвивати в собі творчо-дослідницьку діяльність!

Ведуча: А у мене виникло запитання до астрофізика: «Розкажіть, що відчуває людина, знаходячись в стані невагомості»

Астрофізик: Невагомість… Це слово знайоме кожному, але на початку 20 століття його «придумав» К.Е.Ціолковський для позначення зовсім незвичайного стану, яке виникає в ракеті, коли вона, відключивши двигун, рухається навколо Землі.

Вага тіла рівна нулю. Стан тіла, при якому його вага рівна нулю називається невагомістю. Невагомість означає відсутність ваги, а не маси. В стані невагомості всі тіла і їх частин перестають тиснути один на одного. Космонавт при цьому перестає відчувати власне тяжіння.Втративши свою вагу, може вільно переміщатися в повітрі. Ніяких перепон немає, достатньо торкнутися пальцем стінки кабіни, щоб поплисти в протилежну сторону. Всі рухи координовані, зір і слух звичайні: все видно, все чути. Не сидиш, не лежиш, а якось висиш в кабіні. Всі незакріплені предмети літають, і спостерігаєш їх як у сні. А вилиті каплі рідини, приймають форму шарика і вільно переміщаються в просторі, а якщо торкнуться стінки кабіни, прилипають до неї, як роса на квітці!

Всі ці явища пояснюються тим, що гравітаційне поле повідомляє всім тілам одне і теж прискорення.

На орбіті космонавти їдять ті ж продукти, що і ми на Землі, але запаковані вони невеликими порціями. Пити доводиться через соломинку – інакше рідина перетвориться в літаючий шар, а іншу їжу вживають з спеціальних лотків.

Ведучий: Мені дуже цікаво, як відбувався відбір першого космонавта! Пані історик це питання якраз до вас!

Історик:Керівництво вирішило із 20 космонавтів вділити декілька чоловік для першого польоту. 17-18 січня 1961 року космонавти здавали екзамен і в результаті приймальна комісія виокремила шістку яка готувалася до польоту. Це були: Ю.О.Гагарін, Г.С.Тітов, Г.Г.Нелюбов, А.Н.Ніколаєв, В.Ф.Биковський, П.Р.Попович. 5 квітня 1961року всі шість космонавтів вилетіли на космодром. Вибрати першого із космонавтів рівних по здоров’ю, підготовці, смілості було непросто. Цю задачу вирішували спеціалісти і керівник групи космонавтів Н.П. Каманін. 9 квітня оголосили рішення – полетить Юрій Олексійович Гагарін!

Ведуча: 12 квітня стартував перший у світі космічний корабель «Восток», пілотований першою людиною-космонавтом Ю.О. Гагаріним. Ця подія схвилювала весь світ. Усі з нетерпінням чекали повернення Гагаріна з космосу. Хотілося б детальніше дізнатися про цей день! Пані історик розкажіть будь-ласка!

Історик:В ніч на 12 квітня на космодромі ніхто не спав, крім космонавтів. В 3 години ночі 12 квітня почалися заключні перевірки всіх систем корабля «Восток». Ракета освітлювалася потужними прожекторами. В 5.30 ранку, Є.А. Карпов підняв космонавтів. Вигляд у них був – бодрий. Почали фізичну підготовку, далі сніданок і медичний огляд. В 6.00 комісія підтверджує рішення: першим летить Ю.А.Гагарін. Йому підписують політне завдання. Був теплий, сонячний день, навколо степу цвіли тюльпани. Ракета, засліплюючи, світилася на сонці. На прощання відводилося 2-3 хвилини, проте тривало 10! Гагаріна посадили в корабель за 2 години до старту. За цей час відбувалася заправка ракети, перевіряють апаратуру. Один з датчиків показує, що в кришці немає потрібного контакту. Знайшли…Зробили…Закрили кришку. І знамените «Поїхали»! Майданчик опустів. Ракета піднімається зі старту і виходить у небо. Настало довге очікування! І лише після завершення 108 хвилинного тріумфального польоту та успішного приземлення люди всієї планети аплодували першому польоту людини в космос.

Перегляд відеосюжету.

Історик: Першому космонавту присвоїли звання Герой Радянського Союзу. Проклавши дорогу в космос іншим, Гагарін радів успіхам своїх товаришів, мріяв про нові польоти. Слід його назавжди залишився і на Землі ,і в космосі!

Ведучий: Із усіх професій, які існують на Землі професія космонавта найважча, небезпечна, відповідальна. Це справжній подвиг! Подвиг науковий, технічний, організаційний, але перед усім – людський.

Ведуча: Проте космос ще приховує від нас безліч невідомого. Та немає такої таємниці, яку б не подолали людський розум, людська праця. Настане час – і жителі Землі освоюватимуть нові планети. А поки що сміливі і наукові пошуки, випробування тривають… А ми уважно слідкуватимемо за всім цікавим і надалі, щоб інформувати вас! Тож до наступної зустрічі!

Ведучий: Дякуємо за увагу!

Схожі:

Дорога в космос iconКосмос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18
Перший український космонавт стартував у космос 1962-го, а не 1997-го! Українці – треті (після росіян та американців)
Дорога в космос iconКонкурс проводиться згідно з Умовами проведення І (обласного) етапу...
Головним управлінням освіти І науки Черкаської обласної державної адміністрації, в червні 2012 року на базі Черкаського обласного...
Дорога в космос iconНародилася пісня, яку знає вся країна. Але жителям Куйбишевського...
Але жителям Куйбишевського району Калузької області вона особливо дорога. Бо розповідає про тих, хто загинув за визволення району....
Дорога в космос iconНевідомі подробиці першого польоту
У далекому 1961 році Юрій Гагарін здійснив перший в історії людства політ в космос, який тривав усього 108 хвилин
Дорога в космос iconЕкономіка 2012-2013 н р. І етап Всеукраїнської олімпіади
А деревина, збіжжя, комбайн, сіялка; б залізна дорога, потяг, вагони, будівля вокзалу
Дорога в космос iconТема: Дорога в життя
Література: Є. О. Мансі 101 розмовна тема з англійської мови: Тексти, лексика, завдання – К., 2003
Дорога в космос icon11. 10 "Зоряний хлопець". (Сша, 1996р.)
На жаль, створено зброю надто пiзно. Щоб вона не дiсталася супротивнику, кiбер був запущений в космос I потрапив на Землю, де його...
Дорога в космос icon3 Усунення місць концентраціі дорожньо-транспортних пригод
Об’їздна дорога вул. Даргомижского 176 вул. Чєлюскінцев вул. Газети Луганской правди
Дорога в космос iconТа крила в житті лебедині
Минають роки, доля вносить свої зміни в людське життя, але так приємно стає від того, що десь на світі є рідний куточок, є дорога...
Дорога в космос icon«Довга дорога до незалежності…»
Батьківщини, почуття патріотизму, громадську відповідальність та активну громадську позицію, почуття гордості за славетну історії...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы

Головна сторінка