Урок №3 тема
Скачати 49.56 Kb.
НазваУрок №3 тема
Дата конвертації04.05.2013
Розмір49.56 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Інформатика > Урок


УРОК №31.

ТЕМА: Введення даних у масив та відображення його вмісту. Використання багаторядкових текстових полів для введення даних у масив та їх відображення.

Тема: Введення даних у масив та відображення його вмісту. Використання багаторядкових текстових полів для введення даних у масив та їх відображення.

Мета: Актуалізувати знання учнів про масив, оголошення одновимірного масиву, індексацію елементів масиву. Подати новий навчальний матеріал про введення даних у масив та відображення його вмісту, використання багаторядкових текстових полів для введення даних у масив та їх відображення.

Тип уроку: Комбінований урок.
План уроку:

Актуалізація опорних знань учнів.

Вивчення нового навчального матеріалу.

  1. Багаторядкове поле та його властивості.

  2. Введення та виведення значень елементів одновимірного масиву.

Практичні завдання.

Домашнє завдання.
Актуалізація опорних знань учнів:

1. Що таке одновимірний масив?

2. З чого складається ім’я елемента масиву?

3. Що може використовуватись як номер елемента масиву?

4. При складанні проектів для розв’язування яких задач зручно використовувати масиви?

5. Як записати змінну типу одновимірний масив у рядку var?

6. Яким може бути діапазон номерів елементів масиву?
Вивчення нового навчального матеріалу:

  1. Багаторядкове поле та його властивості.

Для введення і виведення значень елементів одновимірного масиву можна скористатися багаторядковим полем (компонент типу TMemo), який можна розмістити на формі так само, як й інші компоненти (рис.).

Серед властивостей цього компонента є багато таких, які мали раніше розглянуті нами компоненти: ^ Name, Color, Font, Enabled, Visible, Height, Width, Top, Left та ін. Серед властивостей, яких не мали попередні компоненти, розглянемо такі:

ScrollBars (англ. scroll – прокручування, bars – прямокутні смуги) – значення цієї властивості визначає наявність чи відсутність на цьому компоненті смуг прокручування (горизонтальної – ssHorizontal, вертикальної – ssVertical, обох – ssBoth) для перегляду тексту, який виходить за границі компонента;

ReadOnly (англ. read – читати, only – тільки) – значення цієї властивості визначає можливість редагування рядків компонента: False – можна редагувати, True – не можна (тільки для читання);

Lines (англ. lines – лінії, рядки) – значенням цієї властивості є набір значень, розташованих у рядках цього компонента; кожний рядок має номер, нумерація рядків починається з 0;

Lines.Count (англ. count – підрахунок) – значення цієї властивості дорівнює кількості заповнених даними рядків компонента; зазначимо, що ця властивість відсутня у списку властивостей вікна Object Inspector.

  1. Введення та виведення значень елементів одновимірного масиву.

Розглянемо задачу, в якій проілюструємо, як увести елементи одновимірного масиву з багаторядкового поля і як вивести елементи одновимірного масиву в багаторядкове поле.

Задача. Сформувати одновимірний масив з десяти дійсних чисел, які вводяться в рядки багаторядкового поля, піднести ці числа до квадрата і вивести ці квадрати в інше багаторядкове поле.

Розмістимо на формі два багаторядкових поля з іменами Memo1 і Memo2, розташуємо їх на формі одне поруч з іншим та встановимо для них значення властивостей: Height = 150, ScrollBars = ssVertical, ReadOnly = False. Розмістимо на формі також кнопку, встановимо для неї Caption = 'До квадрата' і створимо процедуру, пов’язану з подією OnClick для цієї кнопки.

На рисунку наведено текст цієї процедури і вікно її виконання.

У тексті процедури використано два стандартні методи, що пов’язані з багаторядковим полем: процедура ^ Clear (англ. clear – очищувати), що очищує всі рядки цього компонента, і процедура Append (англ. append – додавати), що додає до багаторядкового поля новий рядок і виводить у

нього значення параметра, вказаного в дужках.

^ Зверніть увагу: в наведеному на рисунку прикладі процедури розв’язування задачі уведення значень елементів, піднесення їх до квадрата і виведення нових значень елементів масиву організовано трьома окремими циклами лише для кращого розуміння. Очевидно, що усі ці операції можна було б організувати в одному циклі.

Після запуску проекту на виконання у вікні, що відкрилося, у першому багаторядковому полі (на рис. зліва) потрібно видалити текст Memo1, який знаходився там за замовчуванням, і ввести в кожний рядок по одному числу, які й будуть значеннями відповідних елементів масиву. Після цього потрібно вибрати кнопку і в результаті виконання процедури з чисел у рядках першого багаторядкового поля буде сформований одновимірний масив, потім значення елементів цього масиву будуть піднесені до квадрата і нові значення будуть виведені в рядки другого багаторядкового поля.

Можна увести числа в багаторядкове поле до запуску проекту, змінюючи значення властивості Lines цього поля. Це зручно робити, наприклад, на етапі налагодження програми.

Для цього потрібно:

1. Вибрати багаторядкове поле.

2. Вибрати кнопку в кінці рядка Lines вікна Object Inspector.

3. У вікні String List Editor (англ. string – рядок тексту, list – список, editor – редактор), що відкрилося, видалити текст першого рядка і ввести дані десяти чисел, натискаючи після кожного клавішу Enter.

4. Вибрати кнопку ОК.

Тоді при збереженні проекту ці значення також будуть збережені й автоматично з’являться в цьому полі після запуску проекту на виконання.

Практичні завдання:

1. Створіть проект, у якому потрібно сформувати масив із десяти цілих чисел, що знаходяться в рядках багаторядкового поля, знайдіть середнє арифметичне значення елементів масиву та виведіть результат у напис. Створіть у власній папці папку Проект 31.1 і збережіть у ній проект.

2. Створіть проект, у якому потрібно сформувати масив із дванадцяти дійсних чисел, що знаходяться в рядках багаторядкового поля, збільшіть значення кожного елемента масиву в 3 рази і виведіть нові значення в інше багаторядкове поле. Створіть у власній папці папку Проект 31.2 і збережіть у ній проект.

Домашнє завдання:

  1. Вивчити конспект.

  2. Опрацювати матеріал підручника на ст. 104-106. (Й.Я. Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько).

  3. Завершити виконання практичних завдань.
Схожі:

Урок №3 тема iconУрок Тема. Система охолодження Урок Тема. Система мащення Урок Тема....
Опис досвіду II. Інформаційна картка
Урок №3 тема iconУрок №7. Тема
Тема: Підсумковий урок з тем «Інформація. Інформаційні процеси та системи», «Апаратне забезпечення інформаційних систем»
Урок №3 тема iconУрок №8 Тема. Урок контролю знань учнів
Учні відповідають на поставлені вчителем запитання І демонструють відповідь на пк
Урок №3 тема iconУрок №17. Тема
Тема: Підсумковий урок з теми «Системне програмне забезпечення. Службове програмне забезпечення»
Урок №3 тема iconУрок засвоєння нових знань. Урок-пам'ять, урок-спогад. Обладнання....
Тема. Олександр Довженко. «Україна в огні» – твір про трагедію українського народу в Другій світовій війні
Урок №3 тема iconУрок №7 Тема. Підсумковий урок за темами: «CorelDraw» та «Турбо Паскаль»
Для чого призначений інструмент Вільна форма?Як його використати. Продемонструйте
Урок №3 тема iconУрок №1 Тема: Основні принципи будови та функціонування
Урок №1 Тема: Основні принципи будови та функціонування World Wide Web, протокол нттр, адресація в мережі
Урок №3 тема iconУрок 15 Тема. Підсумковий урок з тем: «Модульcrt розгалуження І вибір», та
Будь-яка програма, записана на мові Паскаль, завжди закінчується службовим словом
Урок №3 тема iconУроку з математики у супроводі ікт тема: «числові функції»
Комбінований урок з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (урок проводиться у комп’ютерному класі з мультимедійним...
Урок №3 тема iconУрок №25. Тема
Тема: Сортування й фільтрування даних в таблицях. Використання розширених фільтрів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка