«Довга дорога до незалежності…»
Скачати 75.02 Kb.
Назва«Довга дорога до незалежності…»
Дата конвертації28.04.2013
Розмір75.02 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Історія > Документы
«Довга дорога

до незалежності…»

Мета:

 • поглибити знання учнів з історії державотворення,

 • перевірити знання учнями символіки країни;

 • розвивати вміння аргументувати та відстоювати власну позицію;

 • виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму, громадську відповідальність та активну громадську позицію, почуття гордості за славетну історії рідної країни, її культуру та предків.Обладнання: комп’ютер або проектор, презентація (слайди), фотографії, портрети гетьманів, карта України, державні символи.
^ Форма проведення: ток-шоу «Хай говорять» ( форма «Пусть говорят» з Андрієм Малаховим, вчитель є ведучим №1) .

Хід уроку:

Вчитель: - Добрий день, мої любі учні! Мені дуже приємно бачити Вас в новому навчальному році таких бадьорих, здорових та сповнених сил та енергії на навчання. Наш перший урок присвячений дуже важливій та визначній події – 20-річчя проголошення незалежності України. І проходити він буде в незвичайній для вас формі – формі ток-шоу.
Чтець 1: Україно! Мій духмяний дивоцвіт,

            Голубінь над чистим золотом колосся.

            Через терни йшли до волі стільки літ,

            І настав той світлий день, коли...

Ведучий 1: - Миколаїв, 2011 рік і це програма «Хай говорять». Двадцять років… мало це чи багато? Для людини 20 – це зовсім юний вік. Для країни – теж зовсім небагато. Але як же довго український народ йшов до цього дня. Які результати? Які досягнення? Чи був це вірний чи невірний крок? «Довга дорога до незалежності…» - тема нашої програми. Добрий день, шановні гості та телеглядачі. З Вами Світлана Кротова та Артем Новицький.

(слайд 1,2)

Ведучий 1: - Дозвольте представити наших гостей: доктор історичних наук Хмарський Вадим Михайлович; керівник Центра по вивченню історії України Таірова Тетяна Геннадіївна; доктор філологічних наук, професор кафедри російської мови Інституту Філології Київського Національного університету імені Тараса Шевченка Кудрявцева Людмила Олексіївна, доктор географічних наук Шевченко Віктор Олексійович.

Ведучий 2: - Україна… В одному цьому слові бринить музика смутку і жалю… Україна – країна трагедій і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше знали її, країна гарячої любові до народу і чорної йому зради, довгої вікової героїчної боротьби за волю. Тетяна Геннадіївна, з чого почалася боротьба українського народу за свободу?

(слайд 3)

Гість 2: - В боротьбі за свободу ми зобов’язані насамперед українському козацтву. Очолювали його відомі українські гетьмани і старшини. Сьогодні відроджується козацька слава, дух лицарства у генах нашого народу.

(слайди 4-11 – портрети українських гетьманів)

Ведучий 1: - Вадим Михайлович, яким був шлях України до своєї незалежності?

Гість 1: - Становлення незалежності України проходило у тяжкій і тривалій боротьбі за національне визволення. Утверджуючи власну незалежність, український народ не раз переживав як гіркі, так і радісні події. Так вже розпорядилась історія, що упродовж століть наш народ та землі України були розрізнені, належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених частин України в межах однієї держави. Західноукраїнські землі входили до складу Австро-Угорщини, але, на відміну від східних земель, тут українці мали ряд політичних свобод і всебічно розвивали культурне та громадсько-політичне життя. Тому 18-19 жовтня 1918 р. у Львові відбувся з'їзд політичних і громадських діячів українських земель у складі Австро-Угорської імперії, на якому було створено Українську Національну Раду. З'їзд від імені Ради видав постанову, яка окреслювала українську етнічну територію в Австрії та зазначала, що "...ця українська національна територія стає українською державою".

Гість 2: - Вже 1 листопада війська Української Національної Ради захопили Львів, проголосивши створення Української держави. Українська Національна Рада 3 січня 1919 року одностайно прийняла ухвалу про злуку Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою.
Об'єднавчий рух, який наприкінці 1918 - початку 1919 року охопив майже всю Україну, досяг свого апогею і в двадцятих числах січня перемістився в столицю УНР. Київські видання друкували численні статті, інформації, інтерв'ю, присвячені об'єднанню українських республік. Директорія і Рада Народних Міністрів призначили урочисте святкування об'єднання УНР і ЗУНР на 22 січня. Мабуть, це було не випадково, бо вказаний день збігався з річницею історичного IV Універсалу Центральної Ради, згідно з яким УНР проголошувалась самостійною, незалежною державою.

Ведучий 2: - Та чи вдалося Україні відстояти свою соборність?

Гість 1: - На жаль, у тих складних внутрішньо- та зовнішньополітичних умовах так і не вдалося завершити об'єднання порізнених частин України. Вже через кілька місяців після проголошення об'єднання більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупували поляки, Буковину - румуни, а Закарпаття - Чехословаччина. Велику шкоду соборності завдав і внутрішній стан українства: розкол на непримиренні політичні табори, міжпартійна і внутрішньопартійна боротьба, громадянська війна на Наддніпрянщині та ін.

Гість 2: - Так, тоді, в 1919-му, Україна не змогла відстояти свою незалежність. Однак, Акт став етапом становлення і розвитку української державності. Об'єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам'яті українців. Справжню єдність народу у боротьбі за незалежність продемонструвала світові Україна 21 січня 1990 року. Так, знаменним етапом піднесення духу свободи став "живий ланцюг" між Києвом і Львовом, коли 21 січня 1990 року тисячі українців взялися за руки на згадку про проголошення Акту Злуки.

Ведучий 1: - Серед наших глядачів є учасник тієї події.

Глядач 1: - Мене звуть Володимир. Я брав участь в цій акції. Живий ланцюг справив на мене неповторне враження. Народ був у надзвичайному піднесенні, навкруги дзвеніли патріотичні пісні. Раз у раз лунали здравиці на честь українського народу. Над головами у височині витав дух свободи.

Ведучий1: - Що принесла ця акція?

Гість 1: - Ця акція прискорила розпад СРСР і здобуття національної незалежності, бо переконливо засвідчила духовну єдність східних і західних регіонів України. Утворення незалежної Української держави в 1991 році знаменувало початок якісно нового етапу в утвердженні суверенітету і соборності українських земель.

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. Тож 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України».

(слайд 12-16 )

Ведучий 2: - Що ж, я думаю, всі зрозуміли, що історія становлення незалежності України була довгою, нелегкою та героїчною. Але ж незважаючи на все, Україна стала незалежною державою. Держава – це країна з певним політичним устроєм, що має свій герб, прапор і гімн. Я думаю зараз саме час перевірити знання наших глядачів символіки своєї країни.

Вікторина:

 1. Назвіть один з найдавніших знаків, який є гербом України. (Тризуб)

 2. Коли було прийнято постанову про Державний прапор України і якого він кольору? (28 січня 1992 р., синьо-жовтий)

 3. Як називається гімн України? («Ще не вмерла України»)

 4. Хто є автором слів Гімну України? (Павло Чубинський)

 5. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці. (Гімн)

 6. Назвіть композитора, який написав музику до гімну. (Михайло Вербицький)

 7. Назвіть пісні, які виконують як Гімн України. («Ой, у лузі червона калина», «Боже великий, єдиний…»)

 8. Яка стаття Конституції України визначає державні символи України? (стаття 20)

Ведучий 1: - Особисто я вважаю, що не може бути незалежної країни без власної мови. Як відбувається становлення української мови як національної мови держави?

Гість 3: - Українська мова – співуча й натхненна,- але її довгий час переслідували. У 1896 році вийшов новий декрет царського уряду, що заборонив усяке українське слово. Цим нелюдським «указом» було строго заборонено друкувати, щоб там не було, українською мовою, українські вистави, прилюдні промови, навіть співи на концертах. Здавалося, що вже прийшов усьому кінець. Проте пророчий клич українського генія – Тараса Григоровича Шевченко - прийшов народові на допомогу й загримів по всій Україні могутнім акордом живого слова.

Ведучий 2: - Давайте ж пригадаємо слова Тараса Шевченка. 

Чтець 2: В тобі шелест очеретів,

Цвіт садків вишневих,

Тихий скрип лісів соснових,

Мальовничі села.

В тобі, моя рідна мово,-

Жива міцність духу.

Зачарованість Десни,

Тиха хвиля Бугу.

В тобі, мово Черемоша,

Бурхливе струмління,

І народу в тобі, мово,

           Цілюще коріння.

Гість 3: - В умовах незалежності нашої держави мова, хоч і не без труднощів, поступово займає гідне місце у суспільстві. У Декларації про державний суверенітет України зазначається, що Україна забезпечує національно-культурне відродження українського народу, його історичної свідомості і традицій. Водночас право на національно-культурний розвиток гарантується представникам усіх національностей, які проживають на території нашої держави.

Ведучий 2: - Та все ж-таки в Україні постійно обговорюється питання можливості прийняття другої державної мови – російської? Може дійсно це зробити, щоб вирішити проблему спілкування?

(обговорення з учнями; вчителю потрібно зосередити увагу на важливості підтримання української мови, її розвитку)

Ведучий 1: - Україна зробила великий крок вперед в 1991 році. Але чи вірний це був крок? Чи не стало це її помилкою? Які ж результати?

Гість 4: - Україна – єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. Фактично Україна стала буферною державою між країнами Західної Європи і Російською Федерацією на сході. Сучасне геополітичне положення України в Європі визначає її винятково важливу роль у розв’язанні ключових економічних і політичних проблем усього континенту. Україна володіє найбільшою транзитною енергетичною мережею в Європі – через територію нашої держави проходять три з дев’яти транспортних коридорів. 40% її національного експорту спрямовано до європейських держав.

(обговорення з учнями досягнень українців на сучасному етапі – спорт, музика, література та інше.)

Ведучий 1: - Що ж, наша програма добігає кінця. І закінчити її, я б хотіла словами видатного українського поета Володимира Сосюри.

Любіть Україну, як сонце любіть,

Як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

Любіть Україну

У сні й наяву, вишневу свою Україну,

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

Ведучий 2: - Пам’ятайте, що Ви – майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками підносимо її культуру, своїми досягненнями славмо її. Будьмо гідними своїх предків, бережімо волю і незалежність нашої країни, поважаймо свій народ і його мелодійну мову. Це була програма «Хай говорять». Любіть Україну!..
 


Схожі:

«Довга дорога до незалежності…» iconЗміст державного керівництва в сфері економіки
Ефективна на­ціональна економіка є гарантією незалежності держави. Роз­виток законодавства з питань економіки за роки незалежності...
«Довга дорога до незалежності…» iconТема: проголошення незалежності україни
Мета: розкрити причини розпаду срср, показати необхідність прийняття Акту проголошення незалежності України, висвітлити значення...
«Довга дорога до незалежності…» iconСценарій Дня Прапора та до Дня 21 річниці Незалежності України
Урочисте зібрання, присвячене Дню Прапора, 150-річчю написання П. Чубинським вірша «Ще не вмерла України»та 21 річниці Незалежності...
«Довга дорога до незалежності…» iconПредстоятель Української Церкви: Шлях до української церковної незалежності
Візантії рівноапостольним князем Володимиром Великим засвідчує прагнення просвітителя Русі до церковної незалежності. Запровадження...
«Довга дорога до незалежності…» iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни
На виконання Указу Президента України від 01 листопада 2010 року №990 «Про відзначення 20-ї річниці незалежності України» проводився...
«Довга дорога до незалежності…» iconНародилася пісня, яку знає вся країна. Але жителям Куйбишевського...
Але жителям Куйбишевського району Калузької області вона особливо дорога. Бо розповідає про тих, хто загинув за визволення району....
«Довга дорога до незалежності…» iconРозпад СРСР. Незалежність України. Сучасна Україна в Європі та світі
Мета: познайомити учнів з основними подіями в у країні від часу проголошення незалежності; учні мають показувати на карті територію...
«Довга дорога до незалежності…» iconТематичний вечір та святковий концерт, присвячений Дню прапора, Дню Незалежності
Горбівці відбувся захід до Дня прапора та Дня Незалежності України на тему «Україну піснею вітаємо!». Організаторами вечору були...
«Довга дорога до незалежності…» iconПро відбір до національної збірної команди України з сол на 2009 рік
Спортсмени (чоловіки та жінки), які у сезоні 2007-2008 на Чемпіонаті Європи (Швейцарія), Кубку Світу (Швеція, Болгарія, Казахстан)...
«Довга дорога до незалежності…» iconЕкономіка 2012-2013 н р. І етап Всеукраїнської олімпіади
А деревина, збіжжя, комбайн, сіялка; б залізна дорога, потяг, вагони, будівля вокзалу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка