Музична культура Індії
НазваМузична культура Індії
Дата конвертації29.09.2013
Розмір70.2 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Культура > Документы
Дата __. __. Конспект

уроку художньої культури в 11 класі

Етапи модуля: змістово-пошуковий;

адаптивно-перетворюючий

Тема: Музична культура Індії

Мета: ознайомити учнів з музичною культурою Індії, дати поняття про індійський танець, значення поз, жестів, позицій рук (мудра), манеру співу у ньому; розвивати вмін­ня аналізувати твори мистецтва Індії, формувати музичну культуру учнів у процесі співставлення подібних та відмінних рис; виховувати культуру міжнаціонального спілкування через вивчення художніх традицій народів різних країн.

Обладнання: комп’ютер, проектор, презентація.
^ Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 • Подумайте і відгадайте про яку країну я розповідаю.

  1. Це надзвичайно миролюбива держава, вона ніколи не вторгалася в інші країні за останні 100000 років історії.

  2. В цій країні були винайдені  шахи. 

  3. В цій країні зародилися чотири релігії - індуїзм, буддизм, джайнізм і сикхізм, які проповідують 25% населення світу,

але другою за величиною релігією є іслам.

  1. Йога, яка існує вже більше 5000 років, має свої витоки теж з неї .

  2. Христофор Колумб, в пошуках багатств, відкрив її випадково.

ЇЇ назва походить від назви річки Інд, в долині якої знаходилися будинки перших поселенців. Арійські віруючі називали річку Інд  Сіндху.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

Звичайно, вже здогадалися, що країна-загадка це - Індія. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з музичною культурою Індії

Пояснення нового матеріалу з одночасним переглядом презентації

Найхарактернішою рисою худож­ньої культури Індії є синтез мис­тецтв - поезії, музики (вокальної та інструментальної), хореографії, - що створював оригінальний жанр - тан­цювальну драму. Він дістав назву сангіт.

Індія - визнана академія танцю. Цей вид мистецтва дійшов до наших днів з якнайдавніших часів і фактично залишився незмінним. Фрески, скульптура і рельєфи стародавніх храмів відтворюють різноманітні танцювальні пози і композиції. Так, барельєфи храму Шиви в Чидамбараме (штат Тамілнад) зображають 108 канонічних поз-рухів класичного танцю Бхарат Натьям.

Індуська традиція приписує танцю божественне походження. Його творцем і першим виконавцем вважається бог Шива, званий також Натараджа (Цар танцю). У Стародавній Індії танець був обов'язковою частиною релігійного ритуалу. Його виконували храмові танцівниці девадаси («рабині Бога»).

Індійський танець підрозділяють на класичний, напівкласичний, народний і естрадний (кінотанець). Танець грає важливу роль в традиційному театрі Індії.

Відомі сім стилів класичного танцю - Бхарат Натьям, Катхак, Катхакалі, Маніпурі, Одісси, Мохиніаттам і Кучипуді. Перші чотири форми вважаються основними, інші іноді зараховують до напівкласичного танцю. Головними аспектами всіх класичних стилів є нрітта і нрітья. Нрітта - це чистий технічний танець, позбавлений смислового навантаження.
Нрітья - сюжетний танець - включає також міміку і жестикуляцію.

Танець для індійців символізує красу. Тому-то він має визначальне місце в їхній культурі. Для розповіді слугує все: жести, міміка, позиції рук (хаста) і пальців (мудра).

У танці мають рухатися абсолютно всі частини тіла, водночас танцівниці нізащо не можна показувати свою втому.

Мета танцю - занурення глядача в стан екстазу, в якому розчиняється реальність світу. Це - свого роду гіпноз. Погляд танцівниці постійно направлений на глядача. Кожна сюжетна ідея розглядається з погляду різних настроїв. Крізь ауру чарівності розум приходить до розуміння суті стародавніх оповідей.
Цей стан підтримується за допомогою вокального і інструментального аккомпанімента. Він називається «Бхава сангитам» - емоційна музика. Костюм танцівниці - біле сарі із золотою або малиновою облямівкою. Волосся зібране в пучок і прикрашене квітами жасмину.

Не дивлячись на свою різноманітність, народні танці мають загальний початок. Основа будь-якого з них - ритм. Ритм породжує відповідні рухи - синхронні, такі, що часто повторюються. Танцюристи рухаються по певних траєкторіях (круги, «вісімки», прямі лінії). Традиції виконання народних танців передаються з покоління в покоління.
^ Учнівське повідомлення №1. Індійська музика

Індійська музика є однією з найдавніших і самобутніших музичних культур. Індійська музика монодійна, тобто одноголосна. В її основу покладено ме­лодичний наспів - рагу. Раги відпові­дали певним порам року, доби, на­приклад вранішня рага, полуденна, ве­чірня тощо. Октава поділялася на 22 інтервали, найменші елементи. Кожно­му звуку відповідав поетико-колірний символ. Елементом ритму була тала. Виконавці нерідко використовували 15-20 тал, а для підготовленої аудито­рії - удвічі більше. Рага виконувалася кілька годин.

Для індійського вокального мистец­тва характерні колоратурний спів, ме­лізматика (наприклад, трелі горлом чи язиком). Висока культура виконан­ня передбачала імпровізацію - вокаль­ну та інструментальну.

З музичних інструментів в Індії най­поширенішими були:

сарангі - струнний смичковий інструмент, поширений у північній частині Індії. Корпус із суцільного шматка дерева (виїмки з обох боків), шийка широка. Має чотири основні струни і багато (25-30) резонаторних. Використовується для акомпанементу під час співу, точно передаючи модуляції людського голосу;

ситар - струнний щипковий інструмент на зразок лютні, використовується в північноіндійськІй класичній музиці. Має 7 основних і 9-13 резонатор­них струн, які розташовуються під основними. Корпус із гарбуза, гриф -дерев'яний, широкий, довгий. Грають плектром з дроту, сидячи на підлозі, но­ги схрещені;

табла - індійський парний барабан. Грають долонями водночас на обох - великому і малому. Виконує функції супроводу під час гри на ситарі або акомпанементу до танців;

флейти бансурі, або муралі, та Шанхаї - духові інструменти
^ Учнівське повідомлення № 2

Індійська кіноіндустрія є найбільшою у світі, а її головний кінематографічний майданчик знаходиться в Болівуді в мегаполісі Мумбаї, тут проду­куються комерційні фільми і вона є найбільш плідною кіностудією в світі.

Кіно, поза сумнівом, один з найважливіших елементів сучасної популярної культури в Індії. Більше ніж 1000 кінострічок в році така продуктивність індійської кіноіндустрії, безперечно, найбільшої у світі. В кінострічках відображаються культурні, мовні особливості країни, національна різноманітність й сучасний стан все це відображено в цьому жанрі мистецтва. Шагрух Хан (Shahrukh Khan), Амітабг Баччан (Amitabh Bachchan), Амір Хан (Aamir Khan) та Рані Мукхерджи (Rani Mukerji) є популярними і відомими акторами Болівуду.

Основні риси та особливості популярних фільмів спостерігаються в усіх регіональних кіностудіях. Часто це більше трьох годин плівки, в якій міститься багато музики і танцювальних сцен, без яких цей комерційний фільм не буде довершений. Іноді саундтреки до фільмів випускають заздалегідь, і вони доволі часто стають самодостатнім продуктом, що зразу символізує, що фільм буде приречений на успіх, що швидше за все, це бу­де «болівудський блокбастер». Від артистів очікується, що вони будуть багато танцювати, та виконуватимуть багато вокальних номерів, які виконува­тимуть актори чи здебільшого професійні співаки. А також впадає в очі поєднання комічних, романтичних, драматичну сцен і елементи «болівійського вестерну». Хоча в останні роки індійське кіно почало завойовувати й світовий ринок, тому деякі їх твори почали походити на світові взірці цього мистецтва. Підтвердженням тому стали численні премії та призи в різних номінаціях на світових кіно-форумах.
^ Учнівське повідомлення № З

Естрадний танець (або кінотанець) з'явився одночасно з так званими «комерційними» фільмами. У тригодинних стрічках танцювально-музичні пау­зи допомагають збудувати сценарій.

Популярності кінотанців сприяв прихід в кіноіндустрію професійних танцівниць (Віджаянтімали, Падміні, Хеми Маліні і ін.). Кінотанець є суміш класичних, народних і європейських танців. Він завжди відповідає духу часу, використовує сучасні мелодії і ритми, комп'ютерну графіку і спецефек­ти. В наші дні уміння танцювати для акторів комерційного кіно не менш важливий, чим приваблива зовнішність.

В Індії мистецтво танцю розвинене, як ні в одній країні миру. Функціонують численні школи і інститути класичного танцю, організовуються вис тупи популярних артистів, танцювальні мелодії незмінно займають верхні строчки в хитпарадах. Танці Індії - невід'ємна частина її культурної спад­щини, що пов'язує ланку між минулим і сьогоденням.
^ IV. Узагальнення вивченого

 • Чи цікавою була вам мандрівка по Індії? Чим вона запам'яталася?


Наближаючись до закінчення уроку, уявімо себе туристами, які повернулися з Індії і зустрілися з кореспондентом молодіжної газети, який хоче взя­ти у вас інтерв'ю. Що б ви відповіли на такі його запитання.

 • Які музичні інструменти здивували Вас в індійській культурі?

 • Розкажіть про особливості індійського танцю.

 • Що означають терміни «мудра», «хаста»? Спробуйте продемонструвати їх.

 • Як називається кінематографічний майданчик Індії? Чи правда, що він найбільший у світі?

 • Чим відрізняються індійські фільми від європейських?


V. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал про музичну культуру Індії.

2. Підготувати повідомлення про види і напрями сучасної популярної музики.
3Схожі:

Музична культура Індії iconПлан-конспект уроку художньої культури у 10 класі 22. 11. 10 Тема:...
Хорова, вокально-симфонічна І симфонічна музика. Напрями популярної музики. Музичне виконавство та освіта
Музична культура Індії icon"Музична І театральна культура"
Хто є основоположником жанру духовного хорового концерту циклічної структури в українській музиці
Музична культура Індії icon"Музична та театральна культура (укр.)"
Яка співацька школа була одним із найдавніших в Україні музичним навчальним закладом
Музична культура Індії icon"Музична та театральна культура (укр.)"
Яка співацька школа була одним із найдавніших в Україні музичним навчальним закладом
Музична культура Індії iconЯкі дві партії були у Індії?
Хто розробив план, за яким територія Індії передбачалося поділити за релігійною ознакою?
Музична культура Індії icon"Музична та театральна культура (укр.)"
Якому видатному українському філософу просвітителю, поетові, митцеві, педагогові належить одне з провідних місць у царині музичної...
Музична культура Індії iconСпецифіка та основні школи філософії стародавньої Індії
Філософія стародавньої Індії заснована на священних книгах Ведах, що становлять собою чотири священні книги
Музична культура Індії iconПлан відпрацювання пропущених тем під час вимушених канікул у зв’язку з карантином
Теми «Релігія стародавньої Індії», «Виникнення держави Китай»: розвиток ремесел, релігія та культура стародавнього Китаю
Музична культура Індії icon1. Зародження філософської думки у Стародавній Індії
Перші філософські школи І течії виникли у найдавніших регіонах людської цивілізації на початку VІ ст до н е в Стародавній Індії,...
Музична культура Індії icon1. Зародження філософської думки у Стародавній Індії
Перші філософські школи І течії виникли у найдавніших регіонах людської цивілізації на початку VІ ст до н е в Стародавній Індії,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка