Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах




Скачати 196.43 Kb.
НазваВсеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах
Дата конвертації22.07.2013
Розмір196.43 Kb.
ТипКонкурс
uchni.com.ua > Література > Конкурс


Луганська обласна державна адміністрація
Управління освіти і науки
Відділ освіти Сєвєродонецької ради


ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС

НА КРАЩИЙ КОНСПЕКТ УРОКУ З ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У 5-9 КЛАСАХ

ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

У 2011-2012 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ


Дивовижний світ поезії

(за творами Ігоря Калинця і

Василя Голобородька)
Коваленко Марина Анатоліївна,

старший учитель, учитель вищої категорії
середньої загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 12

міста Сєвєродонецька Луганської області
Адреса закладу:

93400, Україна, Луганська область,

м. Сєвєродонецьк, Гвардійський пр., 9

т. (06457) 0-26-26
2012 рік
Тема. Дивовижний світ поезії (за творами Ігоря Калинця і
Василя Голобородька)
Мета: поглибити знання учнів з літератури; розвивати вміння та навички самостійної роботи під час добору необхідних літературних творів; удосконалювати навички виразного читання; виховувати інтерес до вивчення творів сучасних українських поетів, до словесної творчості; сприяти популяризації української культури.
Обладнання: портрети поетів В. Голобородька, І. Калинця; презентаційні матеріали, технічні засоби; літературна карта України.
^ Поезія – це завжди неповторність...

Ліна Костенко
Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Сьогодні на уроці ми продовжуємо захоплюючу мандрівку в чарівний світ художнього слова, ми завітаємо до творчої лабораторії двох сучасних українських митців, спробуємо подивитись на навколишній світ очима поетів, побачити і зрозуміти красу й небуденність цього світу.

Ігор Калинець, Василь Голобородько – оригінальні, самобутні... Саме їх ліричні твори допоможуть нам дізнатися більше про цікаве явище у світі поезії – вільний вірш, верлібр. Імена цих митців для вас не нові.

- Згадайте, який вірш Ігоря Калинця ви вчили напам'ять в 6 класі? (Писанки.)

- А в цьому році ми вже знайомились із програмними творами Василя Голобородька. Назвіть їх. ("Мова рослин", "Ми йдемо".)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Розгадайте кросворд "Терміни-помічники".




















1

















































2





































3






































































4














































5























































6























































7




































  1. Один із видів віршів, ритмічна єдність. (Вільний вірш.)

  2. Мистецтво виразного читання літературних творів, зокрема віршів. (Декламація.)

  3. Перенесення явищ і ознак одного предмета на інший на підставі схожості між ними. (Метафора.)

  4. Один із основних літературних родів, в якому життя відображується через передачу почуттів, переживань, думок людини. (Лірика.)

  5. Художнє означення. (Епітет.)

  6. Особлива форма відображення дійсності мистецтвом. (Образ.)

  7. Співзвучне закінчення рядків у літературному творі. (Рима.)

Вчитель. Ключове слово кросворду й синонім поняття "вільний вірш" – термін "верлібр". Дайте визначення цьому поняттю.

Відповіді учнів. Демонструється слайд № 1. Самоперевірка.



Слайд № 1


^ IV. Вивчення нового матеріалу.

Випереджальне завдання. Учень демонструє і коментує презентацію "Ігор Калинець".







Слайд № 1

Слайд № 2



Слайд № 3



Практична робота "Мозаїка" (робота в парах).

Учитель. Перед вами пакети з картками-завданнями з деформованим текстом двох поетичних творів І. Калинця, які ви раніше вже читали. відтворіть текст оригіналу. (Вірш розділений на фрагменти, картка – рядок поезії.) Перший, хто виконав завдання, зачитає відтворений текст.

На екрані проектуються тексти оригіналу.



БЛИСКАВКА


Живе собі королева –

на мить світлом –

відкаже дзеркало

на часину.

у дзеркало –

  • Ви, Ваша темність, -

  • Хто на світі найгарніший?

Сказано, писана красуня.

королева темряви.

похапцем.

а темно. Зблисне

зазирне:

Кортить їй зазирнути

Заспокоїться королева




Оригінал

БЛИСКАВКА
Живе собі королева –

королева темряви.

Кортить їй зазирнути

у дзеркало –

а темно. Зблисне

на мить світлом –

зазирне:

  • Хто на світі найгарніший?

  • Ви, Ваша темність, -

відкаже дзеркало

похапцем.

Заспокоїться королева

на часину.

Сказано, писана красуня.





ВЕСЕЛКА


стрічок-стрічок,

Дорогою перестрів її

От вони й побралися.

як у свято.

князенко Соняшник

Поміряла Веселка –

Надягла Веселка

і пішла до річки.

із золотим черевичком

якраз на ніжку!

Взяла коромисло

у руці.




Оригінал

ВЕСЕЛКА
Надягла Веселка

стрічок-стрічок,

як у свято.

Взяла коромисло

і пішла до річки.

Дорогою перестрів її

князенко Соняшник

із золотим черевичком

у руці.

Поміряла Веселка –

якраз на ніжку!

От вони й побралися.





Учитель. Цікаво було, друзі, спостерігати за вами під час роботи. Так, нелегко упорядковувати чужі думки та ще й так, щоб вийшов віршик.

- У чому були труднощі?

Дійсно, відсутність рими, ритмомелодики. А зараз я пропоную звернутися до автора з проханням розповісти про створення циклу віршів.

Випереджальне завдання.

Учень в образі поета зачитує лист І. Калинця.
У другому класі моя дочка Звенислава (Дзвінка) залишилася у Львові без матері й батька, бо ми з дружиною були заарештовані за правозахисну діяльність. Ми захищали право нашої мови, літератури, культури, право нашого народу на повноцінне життя.

Дев'ять років (з 1972 по 1981 р.) ми були далеко на чужині. Нам хотілося хоч іздалеку долучитись до її виховання, вкласти в душу маленької дівчинки щось своє, дорогоцінне. Нам дозволялось надсилати дорідних на батьківщину лише два листи на місяць. Ось так листовно ми намагалися виховувати доню.

^ Я писав їй на різні теми: про квіти, кольори веселки, про історичні події, про мистецтво... Але спочатку були віршики про явища природи про все прекрасне, що навколо нас. Мені хотілося, щоб дочка після моїх віршів дещо іншими очима подивилася на стежечку чи криничку, веселку чи дощик, росу чи хмаринку, місяць і зорі... Подивилася з подивуванням. Тому й назвав той цикл поезій "Дивосвітом". Я хотів заронити в душу дитини зеренце зачудування, яке б згодом виросло у велике диво. Як той камінчик з поезії "Камінь", який виріс у велику скелю з м'яким серцем завдяки доброті маленької дівчинки.

І ще одну мету я мав перед собою, складаючи "Дивосвіт". А саме — познайомити малого читача з незнаною формою віршування верлібром. Бо знають усі діти-школярі, що вірш має строфи переважно із чотирьох рядків, які обов'язково римуються, і їх можна ритмічно прочитати, продекламувати, а то й самому скласти вірш. І от підрісши, дитина сягне томик сучасної поезії, чи то світової, чи української. Зустрінеться з чудернацькими, на її гадку, віршами: ані строф, ані рим, ані звичної ритмомелодики... Хіба це вірш? О так, це вірш. Він називається "вільним", або французькою мовою "верлібром".

^ Такі вірші будуються вільно: чи тільки на ритмічних повторах, чи тільки на якійсь ледве вловимій музиці... У таких віршах можуть бути (або й ні! Все вільно!) розділові знаки. Замість них паузи відступи на папері чи то після слова, рядка, чи цілої фрази...

І важко це пояснити, і важко второпати. Правда? Хіба що треба усвідомити, потім звикнути, що є такі вірші. І вже не дивуватися, коли на них натрапите. А дивуватися треба тому, що можна так образно, навіть загадково, так гарно щось промовити до серця і без строфи, і без рими...

^ Моїй дочці полюбилися ці верлібри, а згодом і верлібри інших поетів.
Учитель. Я знаю, що вам теж подобаються такі вірші, до сьогоднішнього уроку ви самостійно добрали поезії Ігоря Калинця.

Учні декламують вірші.




КРИНИЧКА

Сплю глибоко-глибоко.

А ще глибше –

мати моя підземна.
Я їй про зорі розповідаю,

а вона – про коріння дуба.
Я їй про хмаринку,

а вона студеним молоком

мене поїть.

Я їй про метелика,

а вона

з водяного царства

русалку приводить.
А оце весняна калина

не хоче забрати мене

свою подобу.

Тільки сонце

п’є та п’є

калинову воду

через золоті соломинки.
ДИМ

Втік дим від вогнища,

просто у синіх джинсах,

розпатланий,

та й подався у мандри.
Тільки спечену картоплину

прихопив.




По дорозі місто.
Сів у трамвай –

принюхується.

Зітхнула кондуктор:

  • Осінь мені запахла.


Залоскотало водієві в носі –

повернув трамвай

і гайнув у гай.
«Я не в той трамвай сів», -

подумав дим

і через вікно

вистибнув.
Робота в класі. Учні заповнюють таблицю.

^ Назва твору

Звукові образи

Зорові образи

Дотикові образи


























Учитель. А тепер зі Львівщини повернемося до рідної Луганщини, де на нас чекає зустріч із творчістю поета-земляка Василя Голобородька.

Випереджальне завдання. Учень демонструє і коментує презентацію "Василь Голобородько".





Слайд № 1

Слайд № 2



Слайд № 3

Виразне читання поезії «Утікачі» Василя Голобородька.

Утікачі

Утік з уроків хлопчик (якби сам!),

втекла з урокі вдівчинка –

хитали головами вчителі,

шукали ремінця батьки.

А вони втекли!

Хлопчик був зовсім малий

і дівчинк мала.

Хлопчик знайшов у лісі галявину пролісків,

але довго не наважувався підмовити дівчинку,

щоб показати ту галявину,

а сьогодні розповів їй про свою знахідку

і вони втекли.

Хлопчик біг позаду дівчинки

і смоктав крижину,

а у дівчинки з ніг росли проліски,

а у дівчинки на обличчі цвіли проліски.

Руки їхні зачепилися двома метеликами –

летіли до галявини пролісків.

Там вони нарвали повні жмені пролісків,

хлопчик віддав їх усі дівчинці –

дівчина звила собі вінок

і додому поверталася у вінку.

(Їм обом перепало увечері

за те, що втекли з уроків).

Учитель.

  • Яке враження від почутою історії?

  • Чим симпатичні вам ці малюки?

  • Скажіть, як називається художній засіб, використаний автором у рядках:

а у дівчинки з ніг росли проліски,

а у дівчинки на обличчі цвіли проліски.

^ Руки їхні зачепилися двома метеликами –

летіли до галявини пролісків.

Учитель. Ви правильно назвали, що це метафора. Василь Голобородько – неперевершений майстер метафори.

Учні декламують вірші Василя Голобородька, клас продовжує працювати над заповненям таблиці.
^ Я вплетений весь до нитки

Я вплетений весь до нитки

у зелене волосся дощу,

вплетена дорога, що веде до батьківської хати,

вплетена хата, що видніється на горі,

як зелений птах,

вплетене дерево, що притихле стоїть над дорогою,

вплетена річка, наче блакитна стрічка в дівочу косу,

вплетена череда корів, що спочивають на тирлі.
А хмара плете і плете

зелене волосся дощу,

холодне волосся дощу.
Але усім тепло, усі знають — дощ перестане.

і хто напасеться,

хто набігається,

хто нахитається,

хто насидиться на горбі,

хто належиться,

А хто прийде додому

У хату, яка наповнена теплом, як гніздо.
^ Дзвінкі конвалії

Почеплю на нитку кілька росинок,

і вийде конвалія дзвінка,

стану на розі вулиці з пучечками в руках —

продавати конвалії дзвінкі.

«ото,— каже перехожий,— вигадав

конвалії з роси —

такі ж і дівчині не подаруєш,

і в склянку на столі не поставиш,

та й взагалі вона зразу розсиплеться».

а я почну виправдовуватися, що я

не для виторгу стою, а щоб всі перехожі

послухали, як дзвенять конвалії,

а потім візьму і подарую усі пучечки

одній дівчині, вона сяде в тролейбус,

і я ще довго чутиму нехитру музику

конвалій, що їх я сам вигадав.

Лис

Жив один лис який умів писати

і він писав у шкільному зошиті про осінь

носив під пахвою зошит

і олівець за вухом і сідав на пні

коли бачив що ще один лист упав

або бачив гніздо без птахів

Коли мерзли пальці і груди

грівся над багаттями глиняних круч

Коли лягав спати зошита клав під голову

і згадував що він побачив за увесь день

а того ранку прокинувся і побачив сніг

і заховав він зошита до наступної осені.
^ Згадка про літо

Згорнута галявина в копичку,

щоб була килимком для нашої

корови Лиски.

Щоб їй літо було у хліву,

заходить батько з килимком

під пахвою, витканим із

пахучого сіна, а по

килимку, для краси,

згадками жайворонки.
^ Квітка: дзвоники

Звернути з лісової стежки, річку

переплигнути по жаб'ячих спинах камінців - і

вийдеш на галявину, де ростуть дзвоники.

Злегенька торкаєш їх пальцем: лісові

дзвоники тремтять - дзвонять ранкову тишу

на весь день літа.

Коли ти навчишся слухати

той забутий

дзвін, я подарую тобі оцю галявину, де спить

у траві ще не злетілий птах літа.
Учитель. Дякую за чудове декламування. Сьогодні на уроці кожен отримує оцінку.

^ V. Закріплення навчального матеріалу.

Виконання тестового завдання (Додаток 1).

Учні працюють в бланках-відповідях (Додаток 2) і здійснюють самоперевірку (Додаток 3).

Учитель. Добігає кінця урок. Вже виставлені оцінки. Якими епітетами охарактеризували б ви його? (Учні перелічують: красивий, цікавий, насичений, незвичайний, добрий...)
^ Домашнє завдання.

Скласти кросворд «Сторінками поетичних творів Василя Голобородька».

Проілюструвати будь-який вірш Василя Голобородька.

Література:


  1. Василь Голобородько, Тексти творів до комплекту плакатів «Українські письменники. Портрети та ілюстрації до творів». ВКФ «Арт-прес», Дніпропетровськ, 2008.

  2. Вікіпедія.

  3. Дудіна Т.К., Панченков А.О. Українська література: 6 кл.: Підручник. – К.: А.С.К., 2006. – 288 с.; іл.

  4. Ільченко Л.М., Глущенко Т.М., Скрижинська О.В. Українська література. Перші кроки до ЗНО. 5-9 класи. – Х.: ТОВ «Нова тема», 2010. – 120 с.

  5. Літературна Луганщина. Випуск 1. Збірка бібліографічних матеріалів про життя і творчість письменників Луганщини та їх твори. – Луганськ, 1992. – 256 с.

  6. Українська література: Хрестоматія нововведених творів за програмою 2002 року: У трьох частинах / Автор-упорядник Р.В. Мовчан. – Частина друга (7-8 класи). – К.: Генеза, 2003. – 440 с.

Додаток 1

ТЕСТ
^ 1. Ліричний герой у поезіях – це:

А) образ, особа, думки й почуття якої виражаються вліричних творах; це ніби друге ліричне «Я» поета

Б) змалювання зовнішнього вигляду людини в художньому творі

В) відтворення характеру людини через художні образи тварин, рослин, предметів тощо

Г) образ у художньому творі, побудований на принципі контрасту з рисами пересічного сучасника

^ 2. Співзвучне закінчення у віршових рядках – це:

А) строфа

Б) ямб

В) хорей

Г) рима

3. Вільний вірш – це:

А) вірш, який має довільну кількість стоп у рядку

Б) короткий гумористичний вірш із закінченим сюжетом

В) фрази, на які падає логічний наголос або в яких концентрується провідна думка твору

Г) поетичний твір, у якому початкові букви кожного наступного віршованого рядка складають слово

^ 4. Варіантом вільного вірша є:

А) акровірш

Б) строфа

В) верлібр

Г) співомовка

5. Вільному віршу не властива така ознака:

А) вживаються різні віршові розміри

Б) довжина рядка заздалегідь не визначена

В) речення відрізняються природною, невимушеною побудовою

Г) нормативне чергування довгих та коротких складів

^ 6. Творчості В. Голобородька властиве звертання до техніки:

А) вільного вірша

Б) римованого вірша

В) коломийкового вірша

Г) поезії в прозі

^ 7. Визачити відповідність між термінами та їхніми визначеннями.


1

Варіант вільного вірша, що характеризується неримованим, нерівнонаголошеним віршорядком

^ А алегорія

Б верлібр

В ліричний герой

Г рима

2

Інакомовлення, у якому через конкретний художній образ розкривається якесь поняття, судження

3

Співзвучне закінчення у віршових рядках

4

Це образ, особа, думки і почуття якої виражаються в ліричних творах


Додаток 2

^ Бланк відповідей





А

Б

В

Г

1













2













3













4













5













6





















































7.


1




2




3




4





Додаток 3

Бланк правильних відповідей

(самоперевірка)




А

Б

В

Г

1

×










2










×

3

×










4







×




5










×

6

×










7.


1

Б

2

А

3

Г

4

В




Схожі:

Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconВсеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання...
Мета: ознайомити учнів із біографією та поетичним доробком Антоніни Листопад, прищепити інтерес та повагу до сучасною поезії та сучасних...
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconПлан-конспект уроку з української літератури для 6 класу Розроблено
Мета: викликати інтерес до самостійного читання художніх творів; розкрити особливості
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconПлан-конспект уроку з української літератури на конкурс «Учитель року 2013»
Тема: Особливості мови твору«Енеїда». «Енеїда» як енциклопедія українського життя
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconПлан-конспект позакласного заходу з української літератури «Шевченко, якого ми не знаємо…»
Кобзаря, його поглядами, уподобаннями; дослідити унікальність, світову велич геніальної людини
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconКонспект уроку з української літератури за кіноповістю О. Довженка «Україна в огні»

Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconКонспектів (у старших класах), робота з цитатним матеріалом, з
Вимоги до виконання письмових робіт учнів загальноосвітніх навчальних закладів І перевірки зошитів з української мови й літератури...
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconВсеукраїнський конкурс «кращий державний службовець» – 2012
Цьогоріч V ювілейний Конкурс за звання кращого державного службовця проводиться у контексті вивчення положень нового законодавства...
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconНака з
Відповідно до плану роботи Українського державного центру туризму І краєзнавства учнівської молоді на 2011 рік з 14 до 17 березня...
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах iconНавчальні програми для спеціальних загальноосвітніх шкіл інтенсивної педагогічної корекції
Літературне читання в початкових класах школи інтенсивної педагогічної корекції – органічна частина систематичного курсу української...
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах icon«Робота публічної бібліотеки з популяризації сучасної української літератури»
«Сучасна українська література. Електронні бібліотеки української літератури» (лекція-презентація)
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка