3. Гідросфера
Скачати 27.66 Kb.
Назва3. Гідросфера
Дата конвертації27.03.2013
Розмір27.66 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Туризм > Документы
Тема 3. Гідросфера

«Немає земної речовини, яка б її не містила. Уся земна речовина нею просякнена та охоплена» — так писав видат­ний учений В.І. Вернадський про звичайну воду. І справді, вода, перебуваючи в різних станах — рідкому, твердому, га­зоподібному, є скрізь. Вона охоплює більшу частину земної поверхні. Вода зосереджена переважно в океанах і морях, однак чимало її в річках, озерах, ставках, болотах, льодови­ках, а також у верхніх шарах земної кори у вигляді підзем­них вод. Вода утворює своєрідну водну оболонку Землі — гідросферу, яка тісно взаємозв'язана з іншими оболонками нашої планети.

Поринувши у світ гідросфери, ви дізнаєтеся, що вода є осно­вою багатьох природних процесів: вона розчиняє і виносить на земну поверхню різноманітні речовини, змиває ґрунт, руйнує гірські породи, переносить і відкладає уламковий матеріал, утворює різні форми рельєфу. Вода є складовою частиною організму людини, рослин і тварин. Випаровуючись із Сві­тового океану, вода забезпечує атмосферу теплом і вологою.

 

§45 Гідросфера. Світовий колообіг води
Пригадайте

Яка роль води у природі? Що таке колообіг води
Гідросфера — водна оболонка Землі. Така оболонка утворилась завдяки незвичайним властивостям води. Адже вода у природі може перебувати у трьох станах. Найчастіше ми бачимо воду у рід­кому стані. Проте при нагоді вода, мов казковий герой, може стати невидимкою, тобто може випаруватися і перейти у газоподібний стан. А коли температура опускається нижче нуля градусів, вода перетворюється на лід або сніг, тобто набуває твердого стану.

Не випадково вода, словами народного прислів'я, говорить про себе: «Я і хмара, і туман, і ріка, і океан». ^ Сукупність усіх вод зем­ної кулі - океани і моря, річки і озера, болота і водосховища, сніги і льодовики, підземні води і багаторічна мерзлота, а також вода, що перебуває в атмосфері у вигляді пари та хмар, - утворюють разом водну оболонку Землі - гідросферу.

Світовий колообіг води. Завдяки здатності змінювати свій стан вода може мандрувати світом на великі відстані. Свідком цих мандрів був кожен з вас. Наприклад, перебуваючи на березі моря, річки чи озера, будьте певні: ви очевидець випаровування води. Піднімаючись угору, невидима водяна пара охолоджується (при­гадайте, чому) і знову перетворюється на рідину. Згодом ця рідина випаде на землю дощем, градом, а взимку снігом. Будь-які атмо­сферні опади стікають по земній поверхні, приміром, у річки, озера, а частина їх просочується в землю. Плине час, і, долаючи чимало перешкод, вода-мандрівниця зрештою потрапляє в море або океан (мал. 130). Не встигаючи тут перепочити, вода нерідко знову рушає в тривалу подорож - випаровується, охолоджується, стікає... Безперервно триває цей процес переміщення води на земній кулі - великий, або світовий, колообіг води в природі: океан - атмосфера - суходіл - океан.

Трапляється, що вода, яка випаровується з поверхні океану, по­вертається у вигляді атмосферних опадів одразу в той самий океан. Це малий колообіг води в природі: океан - атмосфера - океан. На Землі водночас відбуваються і великий, і малий колообіги води.^ Мал. 130. Колообіг води в природі

ПІДСУМКИ

• Гідросфера - водна оболонка Землі, яку утворюють океани, моря, річки, озера, болота, сніги, льодовики, багаторічна мерзлота, підземні води і атмосферна волога.

• ^ Колообіг води — безперервний замкнений процес переміщення води на земній кулі.

• На Землі водночас відбуваються великий і малий колообіги води.
Запитання і завдання для самоперевірки

 

У Біблії сказано: «Всі потоки до моря пливуть, але море -воно не наповнюється: до місця, звідки пливуть ті потоки, вони повертаються, щоб знову плисти!» Завдяки якому колообігу води - великому чи малому - море (океан) не на­повнюється? Як саме і куди повертаються потоки, що пряму­ють до моря? Т.Г. Шевченко писав: «Тече вода в синє море, та не витікає...»

Поясніть, чи й справді вода, яка потрапляє до моря (океану), ні­коли звідти «не витікає», тобто не повертається назад на сухо­діл.

Як можна з погляду сучасної науки розтлумачити слова давньогрецького поета Гомера: «Річки - посланці неба»? Назвіть води, які входять до складу гідросфери.

Схожі:

3. Гідросфера icon"Літосфера, гідросфера (укр.)"
Забруднення пов’язане з проникненням в ґрунт І розмноженням в ній небезпечних для людини організмів
3. Гідросфера icon"Літосфера, гідросфера (укр.)"
Частина світового океану, яка розміщена між материками, має великі розміри, самостійну циркуляцію вод І атмосфери та особливий гідрологічний...
3. Гідросфера icon1. Гідросфера, роль води в кругообігу речовин у природі І житті людей
Фізичне, хімічне та органічне забруднення вод (причини І наслідки). Проблема дефіциту І причини нестачі прісних вод
3. Гідросфера iconТема: Підсумковий урок-конкурс
«Гідросфера», повторити основні поняття й терміни, вдосконалювати вміння знаходити об’єкти на карті; сприяти розвитку пізнавальної...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка