В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі
Скачати 216.46 Kb.
НазваВ ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі
Дата конвертації26.02.2013
Розмір216.46 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Військова справа > Документы


В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі.
Почнемо з того, що до війни у регіоні, який за територією перевищував Швейцарію і мав понад два мільйони населення, окрім автохтонів-українців, що становили 68,4% всього люду, тут проживали також поляки (16,8%), євреї (10,5%), німці (2,2%), чехи (1.1%), а також білоруси, росіяни, литовці, молдавани.
Впродовж міжвоєнного часу (1921-1939 рр.) польська державно-політична адміністрація краю провадила відкриту антиукраїнську політику, мета якої полягала в тому, щоб полонізувати Волинь остаточно і назавжди. Досягти цієї мети Варшава намагалась шляхом максимального зростання польської присутності у всіх сферах політичного, економічного, соціального, релігійного та культурно-освітнього життя. Як результат, на кінець 30-х років польсько-українське протистояння на Волині, як і в Галичині, набуло особливо гострого характеру.
Принесене 17 вересня 1939 року у Західну Волинь визволення від польського гніту, за 21 місяць «тріумфального ходу» радянської влади повністю вилікувало від більшовизму навіть найбільш твердолобих волиняків та поліщуків.
Запровадження радянського способу життя з його вульгарною націоналізацією та колективізацією, жорстоке переслідування будь-якого політичного, релігійного та морально-етичного інакодумства, в результаті чого понад 250 тис. Українців, поляків та євреїв було репресовано і депортовано у віддалені райони Союзу, нарешті злочинне убивство багатьох тисяч в'язнів Дубенської, Луцької, Рівненської, Острозької та інших тюрем в червні 1941 року - все це привело спершу до розчарування, а відтак до відкритого несприйняття нав'язаного людям режиму. Як згодом писав Т. Бульба-Боровець: «Навіть найзапекліші мої противники, які ще в 1935 році, перебуваючи в Картузькій Березі, називали мене реакціонером. тепер, побачивши сталінський соціалізм на практиці, стовідсоткове розчарувалися. Цього ніколи не зробила б жодна пропаганда чи переконання.» (1)
Початок німецько-радянської війни і нацистську окупацію населення Волині назагал не сприйняло вороже. В деяких містах німців зустрічали навіть гостинно, що слід би розглядати не стільки як любов до окупантів, скільки як прояв глибокої ненависті до вчорашніх «визволителів». Однак вже перші місяці встановлення «нового порядку» насторожили людей. В міру віддалення лінії фронту на схід, нацизм почав усе більше показувати своє людиноненависницьке обличчя. Нацисти заборонили діяльність будь-якої партії чи організації в середовищі місцевого населення. Цей антидемократичний акт одначе був сприйнятий на Волині дещо стриманіше, ніж у країнах Європи, бо до червня І941 р. більшовицька влада повністю ліквідувала усі польські/укра-їнські, єврейські партії та рухи, а їх керівництво і актив були або фізично знищені, або репресовані.
І тим не менше потенціальні джерела опору фашистам на Волині існували вже в перші дні війни. Вони сформувалися в середовищах української та польської громад цього краю, а незабаром тут була ін'єктована і набула активності і третя сила - більшовицьке підпілля. В майбутньому усі ці три сили з'єдналися або переросли у свої партизанські формування, кожне з яких мало чітко визначену мету, завдання, методи та характер боротьби.
Складність антифашистського Руху на Волині полягала в тому, що кожна із цих трьох сторін, окрім антигітлерівської спрямованості, створила свій фронт політичної, а згодом збройної боротьби стосовно двох інших сторін.
Хоча протягом усіх 2,5 років нацистської окупації Волині найвагомішим був український національно-визвольний рух, тим не менше його характер, загальне спрямування і дієвість стануть зрозумілими, якщо ми розглянемо і попробуємо зрозуміти анатомію двох інших фронтів цього антифашистського Руху Опору.
Перші польські підпільні осередки, що ставили за мету відвоювання її Речі Посполитої, виникли на Волині вже восени 1939 року. (2) Утворились вони не стихійно, як це намагалась доводити повоєнна польська історіографія, а з ініціативи еміграційного польського уряду генерала В. Сікорського, який 18 листопада 1939 р. з Лондона звернувся до всіх поляків на батьківщині із закликом не припиняти боротьби з окупантами і створювати для цього повсюдно підпільні осередки Спілки Збройної Боротьби (СЗБ). Керівництво штабом СЗБ було покладено на генерала К. Соснковського. На початку січня 1940 р. такі осередки були організовані в Ковелі, Рівному, Дубні та Луцьку. Окремі з них встановили контакти з такими ж організаціями Білостока та Львова. Але незабаром всі вони були розгромлені НКВС. Понад дві тисячі підпільників було заарештовано. (3)
Відродження, а точніше організація нових осередків СЗБ наступила вже в часі німецької окупації. І знову за вказівкою Лондона. На цей раз сигналом для розбудови нових, тепер вже антинімецьких та антибільшовицьких підпільних організацій став Акт про відродження Української Держави, що був проголошений у Львові 30 червня 1941 р.
«Ця робота тривала майже цілий 1942 рік, - писав у своєму звіті для лондонського польського уряду його волинський делегат, - вона велась активно, але хаотично... Продумано були організовані військові осередки хіба що в Дубнівському інспектораті, до якого входили Здолбунівський, Рівненський, Дубнівськнй та частина Крем'янецького повітів». (4)
В жовтні 1942 р. розпочала свою діяльність Волинська Делегатура, за нею було створено Корпус Безпеки та Самооборони в кількості 250 осередків і постерунків, що об'єднували понад чотири тисячі бойовиків. Делегат доповідав урядові, що на випадок загальної мобілізації на Волині буде призвано до Армії Крайової 15 тис. жовнірів. (5) Коли і де мала наступити ця мобілізація? Відповідь на це запитання була досить туманною. Але своїм активістам та симпатикам функціонери АК відповідали недвозначно: тоді, як прийде час вступати в активну збройну боротьбу за польську державність на її східних кресал.
Проти кого ж готувались вести цю війну вояки АК? Формальним ворогом поляків безперечно були німці. Вони розгромили та окупували Польщу. Ворогом були також російські більшовики, бо укупі з нацистами вони у вересні 1939 р. розділили пошматовану польську державу, відтак замучили або депортували в Сибір майже 500 тис. польських солдатів і офіцерів, урядовців та священиків, осадників, інтелігентів, просто поляків. Тільки з Волині їх було депортовано біля 50 тисяч. (6) Але з літа 1941 р. ситуація корінним чином змінилась. У смертельний двобій вступили споконвічні польські вороги - Німеччина і Росія. І польське емігрантське керівництво зайняло позицію своїх патронів з Даунінг-стріт: ,не заважати фашистам і більшовикам бити один одного, уникаючи при цьому збройного зіткнення з обома. В одній з доповідних записок Сталіну «Про поведінку поляків і деякі наші завдання» начальник Центрального штабу партизанського руху П. Пономаренко писав: «Директиви про утримання від боротьби з німцями в ім'я «збереження сил для кінцевого етапу» агенти Сікорського розповсюджують по всій Польщі... Вони переконані, що Німеччина буде розгромлена зусиллями США, Великобританії та СРСР, а тому витрачати людські ресурси для цього немає потреби». (7) І далі Пономаренко пропонує розгорнути в Польщі справжню партизанську війну. «Окрім воєнного ефекту, - пише далі керівник ЦШПР, - це приведе до справедливих втрат польського населення заради Перемоги «над окупантами і полякам не вдасться повністю зберегти свої сили», (8)
Водночас будучи твердо переконаними, що рано чи пізно Німеччина зазнає поразки від країн антигітлерівської коаліції, польські керівники повели активну дипломатичну боротьбу за повоєнне збереження свого східного кордону. На міжнародній арені вони покладали надії на допомогу Лондона та Вашингтону. Була надія, що знесилена в ході війни Москва не зможе протистояти дипломатичному натиску союзників і погодиться на пролонгацію Ризького Договору від 1921 р. Як відомо, питання про східний кордон Польщі було предметом гострих дискусій на Тегеранській, Ялтинській та Потсдамській конференціях, і в цій боротьбі немаловажну роль належало зіграти т. зв. «польській присутності» на землях, за які власне й велась дипломатична боротьба. Волинь та Галичина належали саме до цих земель. Єдиним реальним претендентом на ці землі були українці - автохтони і національна більшість цього краю. В 1920 р. вони потерпіли збройну поразку. Тепер ОУН, що претендувала на виразника національних інтересів всього народу, була сповнена рішимості взяти реванш. Але нацисти її не підтримали. І Москва не збиралась цього робити. Більше того, вважали ОУН своїм лютим ворогом. В такому складному воєнно-політичному протистоянні поляки вважали, що зможуть продемонструвати західному світові свою воєнну, політичну, економічну присутність у цьому краї, що, на їх думку, мало би вплинути на високих захисників. Але для цього треба було знешкодити реальних претендентів, тобто українців.
Виходячи з вищесказаного, боротьбу з українськими націоналістами польське керівництво розглядало як прояв боротьби за польську державність. І в цій боротьбі всі засоби мали бути гідними ужитку.
З осені 1941 р., коли Москва поновила дипломатичні відносини з польським емігрантським урядом в Лондоні і оголосила амністію сотням тисяч поляків, що перебували в Росії в депортації, польській меншині Волині належало на деякий час «забути» про злочини російського ведмедя, більше того, вступити з ним в союз у боротьбі з українськими націоналістами. Що і було зроблено вже на початку 1942 року. Як відомо, радянські партизани, що появилися на Волині невдовзі, знайшли повну підтримку у багатьох польських «свідомих» домах і господах. Згадаймо хоча б яку надійну та довготривалу опору серед окремих польських сімей знайшов антиукраїнський розвідувально-диверсійний загін Д. Медведева. З цього приводу варто процитувати спогади Т. Бульби-Боровця: «У здійсненні плянів Медведева-Лукіна особливу роль відіграли відомі мені особисто дві польські родини з Людвипільського та Клесівського районів на Волині: Струтинських і Довчера.*) Довчер з донькою Валентиною були шпигунами, а вся родина (Струтинських - батько, мати, чотири сини та дві дочки - всі зробилися советськими партизанами. ...Використовуючи свої родинні та національні зв'язки в Рівному, М. Струтинський примостив там в безпечному місці такого «поважного мешканця», як лейтенант Кузнецов, який діяв в уніформі німецького офіцера під ім'ям гауптман Пауль Зіберт. Цьому мешканцеві родина Струтниських дала цілий ряд добре замаскованих місцевих агентів, кур'єрів та явочних квартир в Рівному, Луцьку та по інших місцевостях Волині. ...Червона Москва - це спритний майстер вербування на свою службу чужих, неросійських народів. Вона докладно вивчає всі міжнаціональні та соціальні антагонізми і зручно використовує їх для своєї агресивної політики...(9)
3 березня - квітня 1943 р., коли українська поліція Волині масово перейшла на сторону УПА, німецькі окупанти тут же запропонували «руку дружби» полякам, які її прийняли. Невдовзі в усіх містах та багатьох селах краю було створено т. зв. гранатову польську поліцію. Нацисти не приховували, що дають полякам шанс «поговорити з українцями силою зброї». Виступаючи перед працівниками німецької адміністрації Райхскомісаріату в Рівному в кінці 1943 року, Е. Кох говорив: «Нам треба домогтись, щоб поляк при зустрічі з українцем хотів його убити, щоб українець, побачивши поляка, теж горів бажанням його убити. Якщо ж по дорозі вони зустрінуть єврея і уб'ють його, то це буде саме те, що нам потрібно». (10)
Тверезо мислячі польські аналітики вважають, що саме з утворенням польської поліції на Волині слід пов'язувати початок масової українсько-польської різні 1943 року, за яку, на нашу думку, в одинаковій мірі вину несуть і поляки, і українці. (II)
Панічний відступ Червоної Армії на початку німецько-радянської війни привів до того, що на окупованій нацистами території залишилась значна кількість радянського та партійного активу, а також працівників НКВС, які не встигли евакуюватись. Вказівка відомства Гімлера розстрілювати цю категорію радянських людей без суду і слідства змусила їх негайно переходити на нелегальне становище.
18 липня 1941 року ЦК ВКПб) прийняв постанову про організацію боротьби в тилу німецьких військ. В ній на виконання відомого звернення Сталіна до народу по радіо З липня передбачалось для організації підпільних комуністичних осередків та керівництва партизанським рухом і підривною діяльністю в тилу гітлерівців направити «наиболее стойких руководящих партийных, советских й комсомольских работников, а также преданннх Советской власти безпартийных товарищей». (12)
Як свідчить довідка оргінструкторського відділу ЦК КП(б)У від 1 жовтня 1942 р., на території Рівненської області для роботи в підпіллі було залишено 30 чоловік, а для організації партизанського руху 120 чоловік. (13) Думається, що довідка складена постфактум і розрахована на людей, що не ризикнуть ставити запитання її авторам, бо 18 липня 1941 року всі західні області України перебували вже під окупантом і мова могла йти хіба що про засилання туди свого активу або ж спонукання до боротьби тих, хто опинився за лінією фронту волею обставин,
Тим не менше маємо дані, що планомірно чи стихійно, але більшовицькі підпільні осередки були створені на Волині вже влітку та восени першого року війни, В липні 1941 р підпільну партійну групу у Клесові створив В. Соснін. В серпні в Дубровиці така ж група була започаткована О. Криньком. Діяла підпільна більшовицька організація також у Сарнах. Нею керував М. Фідаров. У Рівному більшовицьке підпілля очолювали М. Мірющенко, Т. Новак. М. Остафов. Появились підпільні більшовицькі осередки в Морочнівському, Володимирецькому, Рафалівському районах. Згодом вони встановили між собою зв'язок, деякі законтактували свою антинімецьку діяльність із загонами та з'єднаннями, червоних партизан. У 1943 р. на території Рівненщини вже діяв підпільний обком КП(б)У та підвідомчі йому райкоми, (.14)
Як стверджують радянські історики, перші загони червоних партизан діяли на північному заході України вже влітку 1941 року. Справді, в липні-серпні того року в лісах та болотах Волині і Полісся опинилось дуже багато озброєного люду, що не визнавав окупаційного режиму. Як пише з цього приводу Т. Бульба-Боровець: «Німецькі війська зовсім не пробували здобувати Поліської котловини, а попросту обійшли її. Одна група пішла по лінії Гродно - Мінськ - В'язьма - Москва, а друга - по лінії Люблін - Рівне - Житомир - Київ. Такий стратегічний маневр німців витворив досить цікаве становище: коли німецькі війська брали Смоленськ та Київ, то в їх глибокому запіллі, а саме в трикутнику Пінсь к- Мозир - Коростень бродили розбиті частини советських дивізій, частини військ НКВД, міліції та всяких інших советських організацій, що з вибухом війни носили зброю. Ці бродячі частини були відрізані від свого командування та головних баз. Рядові люди розбіглися, хто куди, а партійці та чекісти намагалися всіма силами тримати цю розбиту та здеморалізовану масу у своїх цупких руках та швидко переформувати на малі боєздатні партизанські загони». (15) Не вступаючи в бойові дії з окупантом, чий чобіт не ступав сюди ще довгі місяці сорок першого та сорок другого років, ці т. зв. партизанські загони перетворились на звичайнісінькі шайки грабіжників, що тероризували місцеве сільське населення, вимагаючи від селян харчу, одягу, тепла. Першим, хто став на захист місцевого населення від знахабнілих горе-вояків, був Тарас Боровець. що згодом став відомим під псевдо Тарас Бульба.
У другій половині сорок другого року у північно-східні райони Волині та Полісся із сусідньої Білорусі та Брянських лісів стали прибувати нові загони червоних партизан. Тепер це були у своїй більшості .добре озброєні, екіпіровані та підготовлені підрозділи бойовиків. У з'єднанні О. Сабурова, наприклад, вони були розділені на батальйони. В західній частині Висоцького району А. Бринський («дядя Петя») створив окремий загін спеціального призначення. У Рафалівському районі із з'єднання Сабурова було сформовано кілька диверсійних груп. На Хочинських хуторах Висоцького району «господарювали» окремі групи Латишева, Сидельнікова, Вожинського, які згодом виросли у бригаду під командуванням капітана Каплуна. У серпні в трикутнику Олевськ - Рокитне - Городниця було десантовано з Москви групу загону спеціального призначення Д. Медвєдєва. (16)
Відзначимо, що у новоприбулих загонах значну частину особового складу становили не українці, а люди інших національностей.
Наскільки активну та результативну боротьбу з німецькими окупантами вели до середини 1943 року радянські партизани на Волині ми можемо судити із численних німецьких. польських, українських та радянських джерел. Останні заслуговують особливої уваги, бо їх важко запідозрити у на-мірах самозбезчещення. Ось як характеризував антифашистську діяльність червоних партизан Рівненщини начальник обласного штабу партизанського руху генерал В. Бегма у доповідній записці від 20 червня 1943 р. на ім'я ЦК ВКП(б) та ЦК КП(б)У: «На территории Западной области, в лесной ее части в частности в Ровенской обпасти, в начали Отечественной войны были оставлены разведупром небольшие специальные группы с рациями чисто разведывательного характера.
С развитием партизанского движения на Украине эти группы начали быстро обрастать за счет местного населення, выходцев из окруженця, убегающих из плена й т. д. Так, например, полковник Бринский - «Дядя Петя» взрос до 300 человек, капитан Каплун - до 150 - 400 человек, майор Медвєдєв - до 600 человек. Таким образом своей работой они переросли задачи спецгрупп, стали всем известны в области и превратились в обыкновенные крупные партизанские отряды, с той только разницей, что все находящиеся в этих спецгруппах люди охраняют штабы, занимаются заготовкой питания, а боевых операций за год с лишним не делали ни одной. (Підкреслено нами - И. П.). ...В результате такого бездействия...«люди разлагаются, имеется масса случаев самовольных расстрелов ни в чем не повинного населения, наблюдаются массовые пьянки, хулиганство и т. д.» (17) Коментарі, як говориться, в даному випадку непотрібні, бо маємо справу з державно-політичним бандитизмом в особливо великих розмірах.
Про те, що червоні партизани Волині в 1941-42 рр. вели грабіжницький спосіб життя і тероризували місцеве населення, маємо ряд інших, не менш авторитетних свідчень. У своїх неодноразових рапортах на ім'я И. Сталина, В. Молотова та П. Пономаренка нарком внутрішніх справ СРСР Л. Берія писав у кінці січня 1943 р.: «НКВД сообщает полученное от своего сотрудника, находящегося в тылу противника в районе Ровно, УССР, следующее донесение:
Личный состав 12-го батальона Сабурова занимается розгулом, пьянством, терроризирует и грабит советски настроенное население, в том числе даже родственников своих бойцов...» (18) Наступного дня вже у новому рапорті Берія продовжує: «В район нашей деятельности прибыл 7 батальон отрядов Сабурова. Партизаны этого отряда занимаются неслыханными грабежами, бандитизмом и пьянством, разъезжают по селам в форме немецких солдат. Жителей, убегающих от партизан в лес, расстреливают... Население, ненавидевшее немцев, подготовленное нами к восстанию, в панике». (19)
У відповідь на вищенаведені рапорти шефа НКВС за особистою вказівкою Сталіна 24 січня 1943 р. на територію окупованої фашистами Рівненщини був відряджений із завданням «навести порядок и развернуть политическую работу» секретар Рівненського обкому КПб)У В. Бегма. (20)
Після війни, намагаючись приховати від радянських людей бандитський характер т. зв. антигітлерівської боротьби «народних месників» в 1941 - 42 та половині 1943 р. на Волині, численні автори, включаючи і самих героїв вищенаведених документів, характеризуватимуть появу В. Бегми в тилу німців не як спробу Москви привести до порядку знахабнілих енкаведистів, а як якийсь якісно новий етап в історії партизанського руху на Україні. (21)
Аналізуючи підпільну та партизанську діяльність більшовиків на Волині в 1941-44 рр. поставмо собі одне, на перший погляд, дивне запитання: хто ж все таки був їхнім головним ворогом? Ординарний читач, не задумуючись, відповість - звичайно, німецькі фашисти. Адже проти них СРСР вів війну, яку згодом назвали Вітчизняною. Вони ж бо окупували нашу землю, їх ми, врешті решт, розгромили у сорок п'ятому. І тим не менше, така відповідь буде далеко не вичерпною, або, краще сказати, лише її першою половиною. Бо поряд з німецькими фашистами, які трансформувались у ворога із союзника лише вночі 22 червня 1941 р., а після 9 травня 1945 р. їх стали розглядати вже як вчорашніх ворогів, український національно-визвольний рух був і залишався смертельним ворогом Москви завжди, від 7 листопада 1917 року до 24 серпня 1991 року. А в годину воєнного лихоліття, коли з волі двох імперій Україна перетворилась на поле найжорстокішої в історії людства війни, а її народ на об'єкт тотального винищення як з боку Берліна, так і Москви, український націоналізм і такі його чинники як ОУН, УПА, УНРА виступили як єдині його реальні захисники від обох тоталітарних режимів і справжні борці за його національну незалежність та соборну державність.
Доля розпорядилась так, що саме Волинь стала тим історичним вогнищем, в якому у буремні роки світової війни стали куватись контури тієї національної, незалежної і соборної України, якій суджено було реально відродитись лише майже через півстоліття.
Ото ж якщо ми хочемо зрозуміти справді історичний хід подій у 1941-44 р. в нашому краї, то треба його вивчати і оцінювати не з позицій червоної Москви чи коричневого Берліна, а брати за вихідну точку історичних подій боротьбу за нашу національну незалежність.
То ж спробуємо глянути на події минулої війни у на-шому краї саме під таким кутом зору.
Волиняки не відчували упередженої ненависті до німців до часу їх появи в Україні як окупантів. Навіть навпаки. Сто сорок німецьких колоній, що майже століття існували в нашому краї, сприяли формуванню поваги та доброзичливості до себе. Крім того, Німеччина була чи не єдиною змогутнілою на континенті нацією, що відкрито проводила антибільшовицький та антипольський курс. «Із цим почуттям, - писав П. Мірчук, - в'язалися сподівання, що німці, борючись за рівноправність та суверенні права своєї нації, матимуть повне розуміння, а то й піддержуватимуть таку ж саму боротьбу інших народів, в даному випадку, українців, тим більше, що тут ішло про боротьбу проти спільних ворогів». (22)
Напад Німеччини на СРСР українські націоналісти зустріли з надією на можливість відродження незалежної української держави. Та хоч ОУН і Німеччина мали спільного ворога, їхні цілі були далеко не спільними. «З точки зору німців, - вважає О. Субтельний. - основна користь ОУН полягала в тому, щоб служити диверсійною силою для створення хаосу в радянському тилу. Зі свого боку, націоналісти, розчаровані політикою Гітлера щодо Карпатської України, не мали наміру бути знаряддям для Берліна. Вони поставили собі за мету скористатися війною й поширити по всій Україні свій вплив. Відтак кожна сторона прагнула використати іншу у своїх власних, часто протилежних цілях». (23)
Додамо, що як німецьку, так і українську сторони не можна розглядати як цілісні і, тим більше, застиглі воєнно-політичні структури. Незважаючи на зовнішню об'єднаність стратегічною метою та тоталітарним режимом, III Райх, тим не менше, був сповнений внутрішніх протиріч, що постійно давали себе знати. Що стосується української сторони, то за період дворічного радянського панування в Західній Україні (1939-1941 рр) лише ОУН як політична сила не тільки вберегла себе від розгрому, але й організаційно зміцніла, поширила свій вплив в місті і на селі, а з початком війни і на східні регіони України. Разом з тим, розкол, що відбувся в ОУН в 1940 р., поява двох фактично самостійних політичних організацій хоч із спільною метою, але неодинаковими, часто навіть протилежними шляхами і методами боротьби, безперечно, ослабили в цілому Рух Опору. На Волині це дало себе знати особливо разюче.
Акт 30 червня про відродження Української Держави став переломною подією в українсько-німецьких стосунках. Восьми днів війни цілком вистачило, щоб стали зрозумілими і оприлюдненими остаточні позиції обох сторін. 21 липня 1941 р. Ріббентроп офіційно заявив, що проголошення незалежності України «не має жодного конституційного значення». (24) Того ж дня політичне бюро ОУН Бандери опублікувало в Берліні Декларацію, в якій, підтвердивши свою відданість Акту, навідріз відмовилось відкликати його. «Удар проти українського уряду, - читаємо в цьому документі, - ризикує бути розціненим українським народом як ворожий акт Німецького Райху щодо самої ідеї української державності». (25)
Така відповідь поставила цю організацію фактично поза законом у III Райху. Ні про які союзницькі стосунки вже не могло бути й мови. Сп'янілі від перших успіхів на східному фронті, гітлерівці зробили для себе висновок, що на Україні їм потрібні не союзники, а васали, а ще точніше сліпі виконавці їх колоніальної політики. ОУН не пішла на такий крок і їй належало зійти з політичної сцени. Як відомо, в липні сорок першого відбулись перші арешти керівництва ОУН Бандери. У Кракові був арештований лідер організації, за ним - члени Українського Національного комітету. Львівська група керівництва (Стецько, Лебедь, Старух, Климів-Легенда) провели позачергове засідання, на якому було вирішено перейти спочатку до психологічної, а відтак військової та організаційної підготовки повстання. (26) 9 липня, тобто наступного дня після згаданого засідання Я. Стецько і члени його уряду були арештовані та ув'язнеш в концтабір Заксенгаузен, де пробули аж до осені 1944 року. ОУН Мельника, не підтримавши Акту, здобула право на легальне існування протягом ще деякого часу. Згодом вона теж опинилась поза законом.
У перші місяці війни, поки окупована німцями територія України входила до зони фронтового тилу, усі питання організації та життєдіяльності місцевої влади перебували у віданні командування вермахту та його армій. Не маючи змоги (а може й бажання) глибоко вникати у питання вищої стратегії партійно-політичного керівництва Райху, військова адміністрація не дуже прискіпливо ставилась до надмірної активності членів т. зв. похідних груп ОУН. А ті діяли із знанням справи. Ось як характеризував роботу похідних груп ОУН на Рівненщині один з агентів польського уряду в еміграції: «З німецькими військами на Волинь прийшли українці, що негайно захоплювали адміністративні посади, органи самоврядування та шкільництва, а також міську і сільську міліцію. У місті вони обіймали керівництво торгівельними, промисловими та господарськими підприємствами і установами. Полякам вдалось зберегти за собою хіба що керівництво земельними справами, окремими маєтками, лісництвом та шляховою службою. Українізація самоврядування та шкільництва мала для українців неабияке значення, якщо взяти до уваги, що до війни тут було лише 8 українських загальноосвітніх шкіл. По селах українці стали висипати символічні могили ніби на честь полеглим у боротьбі за Україну. У містах набув розмаху військовий вишкіл». (27)
Невдала спроба відродити українську державність 30 червня 1941 р., тим не менше, набула широкого розголосу на Волині. Українське населення з ентузіазмом сприйняло цей Акт, про що свідчать численні віче, зібрання та маніфестації в різних кінцях краю.
27 липня 1941 р. така подія відбулась у Рівному на площі Старого Замку. Як описує очевидець, окрім українців міста Рівного, у святі взяли участь делегації громад Корця, Гощі, Межиріччя, Клевані, Тучина, Костополя, Деражна. Тут було оголошено про утворення Першого Куреня Українського Війська ім. Холодного Яру. Його вояки, а також понад десять тисяч присутніх на площі склали присягу на вірність українській соборній державі. Наступного дня 120 вояків Куреня зайняли одну з казарм міста і розпочали підстаршинський вишкіл. (28)
Подібні заходи національно-патріотичного звучання пройшли в липні-серпні у багатьох містах і селах Волині.
Однак з 29 серпня на зміну воєнній німецькій адміністрації прийшла цивільна. Волинь, Поділля і значна частина східної України були реорганізовані у Райхскомісаріат «Україна». Керувати цим новоутворенням Гітлер призначив Еріха Коха, відомого своєю жорстокістю та ненавистю до українців. Його «столиця» була не в Києві, а в Рівному, що було визначене головним містом Волині. (29)
Кох приступив до керівництва з негайної заміни місцевих органів цивільної влади. Сільські старости, голови та апарат міських і районних управ, що вважали себе підвладними відродженій українській державі, негайно зміщались, а деяких навіть арештували. На їх місце буде призначено людей, не пов'язаних з ОУН Бандери. Була розпущена українська міліція. ЇЇ замінила допоміжна поліція, в яку теж було заборонено приймати прихильників ОУН-Б.
Як і в інших окупованих нацистами землях Європи, на Волині першими помічниками нового режиму стали фольксдойчери - місцеві жителі, що змогли довести своє арійське, тобто німецьке походження. В Рівному, Здолбунові, Млинові та Костополі таких напівнімців на початок 1942 р. виявилось декількасот, в т. ч. в Рівному 78. (30) Згодом їх кількість дещо зросла. Це були переважно поляки, пов'язані сімейними узами з волинськими німцями. Саме фольксдойчери стали першими претендентами на керівні посади у новостворюваних Кохом структурах.
Слід відмітити, що боротьба за керівні та важливі посади в німецькій адміністрації стала чи не першим полем протистояння між українцями та поляками на Волині під час окупації. Маємо на увазі ті випадки, коли йшлося не про спроби добратись до «щедрого корита», а про можли-вість добувати оперативну інформацію щодо намірів і дій нацистів та спроможність активно реагувати на них. Згодом, коли окупанти почали широко застосовувати злочинні акції типу облав, вивозу людей до Райху, збору контингентів, арештів і т. п., ці люди, а серед них виявилося чимало щирих патріотів України, внесли свій вагомий вклад у боротьбу з окупантами.
В кінці 1941 та на початку 1942 р. у більшості міст та населених пунктів нинішньої Рівненщини менш-більш чітко викристалізувалися позиції різних українських національно-патріотичних сил. Судячи з таємного донесення в Берлін, яке 14 листопада 1941 р. підготував начальник СД Волині, ситуація виглядала такою: «...Серед українських політичних течій на Волині ОУН Бандери розгортає, як завжди, найбільшу діяльність. Виглядає, що і нова поліція перебуває під сильним впливом цього руху...
Серед українських політичних течій слід згадати також групу ОУН Мельника, яка має ті самі цілі, що і група Бандери, а саме: створення суверенної і незалежної України, але вони виражені в менш грубій формі.
УНР під керівництвом Лівицького досить активна, але знайшла підтримку лише серед кількох колишніх офіцерів і вояків армії Петлюри, а також частково духовенства... Скоропадський має популярність у людей похилого віку і серед місцевої інтелігенції...
Як підсумок можна сказати, що сьогодні серйозну загрозу становить тільки ОУН Бандери...» (31)
Реакцію на таку оцінку діяльності ОУН-Б чекати довелось недовго. Вже 25 листопада 1941 р. наказом №106 усім командам Поліції Безпеки і СД Києва, Дніпропетровська, Миколаєва, Рівного, Житомира та Вінниці доводиться до відома, що: «Незаперечно встановлено, що рух Бандери готує повстання у Райхскомісаріаті (Україна), мета якого - створення незалежної України. Всі активісти руху Бандери повинні бути негайно арештовані і після ґрунтовного допиту знищені як грабіжники. Протоколи допитів мають бути переслані айнзацкоманді ц/5. Цей лист має бути знищений командофюрером негайно після прочитання...» (32)
Так ОУН-Б була остаточно загнана у глибоке підпілля. Незабаром поряд з діючими з початку війни загонами отамана Т. Бульби, на півдні та заході Рівненщини появились перші партизанські боївки нової УПА, якій згодом судилось прийняти збройні удари німецько-фашистських, а відтак російсько-більшовицьких каральних військ.
Друга конференція ОУН, що відбулась у квітні 1942 р., поряд із стратегічними завданнями здобуття державної незалежності, висунула також ряд конкретних завдань, спрямованих на захист українського населення від організованого нацистами пограбування через непомірні контингенти та інші побори. Організовані більшовиками на Волині колгоспи і радгоспи стали неоцінимим подарунком для гітлерівців. На базі цих господарств вони організували т. зв. лігеншафти, тобто державні господарства; праця в яких стала для українських селян кращою з гірших форм дореволюційної панщини. Але організований окупантами продуктовий конвейєр з Волині у Райх діяв недовго. Вже з літа того року поставки хліба, м'яса, шерсті, лісоматеріалів у Німеччину стали різко падати. Саботаж став все більш дієвим. Як повідомляв у Берлін начальник поліції безпеки Волині 4 грудня 1942 р. «Наочний образ про наслідки поборювання банд дають дотеперішні результати акції заготівлі зерна в секторі командира Рівного. Загалом у секторі, навіть у районах, заповнених улітку бандитами, можна було перевести акцію на 80 до 100%. Зате райони Пінська, Костополя і Сарн стоять далеко позаду в заготівлі через сильну активність банд: Пінськ 28%, Костопіль 32-35%, Сарни 25-30%'.
У секторі команданта СП та СД Рівного у звітний період сталося 100 нападів бандитів переважно для захоплення продовольства. Майже повністю зруйновані чотири державних господарства, багато мерій, молочарень. Пограбовано багато соток центнерів збіжжя і велику кількість худоби...» (33)
Другим напрямком боротьби УПА з німецькими загарбниками стало рятування людей, і в першу чергу молоді, від насильницького вивезення на примусові роботи до Німеччини. Цю боротьбу в одинаковій мірі підтримували усі антифашистські сили і рухи Волині. Той факт, що значна частина сіл і навіть містечок північно-східної Волині та Полісся в 1942-43 рр. перебували під контролем та захистом УПА та УНРА, значно сприяли збереженню багатьох тисяч юнаків і дівчат від рабської праці у Райху. Як читаємо у звіті «Збройна самооборона українського народу»: «Із призначеного контингенту сьогодні (1943 р.) на роботу в Німеччину виїжджає не більше 5% назначеного контингенту людей». (34)
Найкращим показником цього напрямку боротьби українських антифашистів можуть служити офіційні дані про кількість насильно вивезених до Райху з України людей. В той час, як із південно-східних областей (Сталінської, Запорізької, Дніпропетровської) було депортовано до Німеччини від 252 до 170 тис. людей з кожної, з Хмельницької - 114 тис, з Житомирської - 75 тис., то з Рівненщини вивезено до Райху 22 тис, з Волинської області - 20 тис. (35)

* * *

...Півстоліття відділяє нас від подій, опис яких ми перервали вище. Перервали не тому, що рамки статті не дозволяють охопити всього, що продукує мозок і до чого тягнеться перо.
Перервали тому, що сама історія зробила довгу перерву перш ніж поставити крапку у життєписі кожної з описуваних нами трьох військово-політичних сил.
Лише в кінці п'ятдесятих російському більшовизму нарешті вдалось придушити український національно-визвольний рух на Волині. Придушити лише для того, щоб він, знову оживши, нарешті здійснив свою історичну місію - приступити до реальної побудови української незалежної соборної держави.
Гіркою виявилась доля 320 тисяч волинських поляків, що, опинившись під керівництвом людей, хоч і патріотів, але зашорених вузьконаціональними, а краще сказати, велико-польськими амбіціями, були ввергнуті у криваве місиво подій братовбивства. В 1944-47 рр. їх насильно було переселено на захід, більшість до т. зв. «земель одзисканих», де вони теж сповна зазнали усіх злигоднів польського варіанту реального соціалізму, перш ніж вийти на широку дорогу справді національного розвою.
Ну а третя військово-політична сила, що навіть у найважчі роки нацистської окупації засвідчувала свою злочинну присутність на Волині аби згодом знову надіти ярмо колоніального рабства «молодшому братові»?
На 45 літ московський більшовизм пережив свого німецько-фашистського псубрата, пережив для того, щоб сконати як імперія зла XX століття.
Звільнена від пут німецького націонал-соціалізму та російського Інтернаціонал-комунізму, Європа готується відзначити 50-річчя закінчення другої світової війни. Відзначити не перемогу однієї держави над іншою, одного табору держав над іншим, а торжество розуму, сил демократії і прогресу, бо ті, хто в різних мундирах півстоліття тому стріляли один в одного, сьогодні вже простили один одному давню неприязнь. Сьогодні вони вже давно стали єдиною європейською спільнотою, мешканцями єдиного Європейського Дому. Прямуємо і ми туди. Сповнені надій, великих стремлінь, людських сподівань.
.
^ Йосип ПАЦУЛА,
доцент Українського інституту інженерів водного господарства,
Ольга СОРОКА,
викладач Рівненського державного педагогічного інституту.[Зміст] [Слово до читачів][За Україну, за її волю!] [Ми йшли до бою][Більшовики про українських повстанців]

[Поляки про українських повстанців] [Гітлерівці про українських повстанців][Війна на три фронти] [Указ Президента України]

Схожі:

В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconНаша газета продовжує публікацію спогадів учасників українського...

В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconТема : Причини І початок Другої світової війни. Події 1939-1941 рр
Мета:  розкрити причини І характер Другої світової війни; охарактеризувати хід бойових дій у 1939-1941 рр; показати причини успіхів...
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconВалентин Стецюк Вступ до курсу досліджень передісторичних етногенетичних...
Відповідно з таким підходом на основі передбачуваної закономірності взаємин споріднених мов за допомогою особливого графоаналітичного...
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconКурс З’ясуйте процес створення Троїстого блоку та Антанти. Поясніть...
Опишіть процес утворення антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconРеферат на тему: “ Друга світова війна в Україні”
Німеччина, порушивши пакт про ненапад, без оголошення війни віроломно напала на Радянсь­кий Союз. Розпочався новий етап другої світової...
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconЕлай вайзель (елі візел)
Сігет. У 1944 р під час Другої світової війни його разом з сім'єю кинули до концентраційного табору Аушвіц, а потім до Бухенвальда....
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconУкраїна під час другої світової війни (1939-1945 рр.)
Луганська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Мар’їнський район Донецької області
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconІнформація про проведені заходи в Любимівській зош І – ІІ ступенів
Україні жертв нацистських переслідувань, збереження пам’яті про загиблих у місцях примусового тримання в роки Великої Вітчизняної...
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconБолонський процес І вища освіта в україні
Другої світової війни. У післявоєнний період на континенті з'явилися ціла низка організацій: Рада Європи, нато, Західноєвропейський...
В ході другої світової війни Волинь зайняла особливе воєнно-політичне становище у загальній структурі та характері антифашистського Руху Опору у східній Європі iconВивчення побутового аспекту життя сільського населення україни періоду...
У статті розглядається можливість застосування методів “усної історії” при вивченні побуту сільського населення України у період...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка