Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра




Скачати 113.65 Kb.
НазваУрок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра
Дата конвертації28.04.2013
Розмір113.65 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Військова справа > Урок

Урок позакласного читання 4 клас



Тема: Людина починається з добра.

Мета: Вчити учнів усвідомлювати книжку як засіб спілкування з автором. Вдосконалювати вміння орієнтуватися в книзі. Формувати осмислене ставлення до загальнолюдських цінностей, оцінні судження. Розвивати логічне мислення. Збагачувати словниковий запас учнів.

Виховувати людяність, чесність, милосердя у душах учнів, віру в силу добра.


Обладнання: портрет В.Сухомлинського; тематична виставка книг та ілюст-рацій; вірші Л.Забашти, Г.Орла, І Драча; таблиця “Знайди кінець прислів'я”.
^ Хід уроку.
І. Організація класу.

Сказав мудрець:

    • Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і в вищу правду віра

Людину відрізняє від мавпи і звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

ІІ. Мотивація учбової діяльності, повідомлення теми і мети уроку.

^

ІІІ.Робота над матеріалом уроку





  1. Робота з виставкою книг

а) Бесіда.

    • Які книги ви подали на виставку?

    • Чи всі книги відповідають темі?

    • Як би ви розповіли про свою книгу, щоб іншим захотілося її прочитати?

б) Конкурс “Рекламний ролик”

(учні представляють книжки, які подали на виставку).
2. Біографічна довідка

а) Виступ підготовлених учнів

б) Читання уривку Г.Орла “Шана педагогу-творцю”.

Вчитель герой і поет,

З серцем палаючим Данко,

Справжній борець – гуманіст

Щастя творив до останку.


Світлі ідеї його

Вічні, як води Дніпрові,

Наш видатний педагог,

Повен добра і любові.
3.Мандрівка творами В.Сухомлинського.

а) Бесіда за твором “Важко бути людиною”

    • Яку силу має слово?

    • Чи зрозуміли ви поведінку Марійки?

    • Що можете сказати про Романа?

    • Чи потрібна була жінці подяка дітей? Чому?

б) Стислий переказ твору “Позбирай її сльози”.

в) Інсценізація “Хочеться сказати щось ніжне-ніжне...”

4. Фізкультхвилинка.

5. Поглиблення, розширення читацького досвіду учнів.

а) Читання, обговорення оповідання В.Сухомлинського “Добре слово”.

* Словникова робота.

- Пояснити вислови: простудилась і злягла, танула на очах, недуга втече .

- Добрати синоніми до слів: забилась, спалахнули.
* Самостійне читання твору мовчки.
* Бесіда за змістом оповідання

- Що трапилося з Олею?

- Чи допомогло Олі добре харчування?

- Що вдалося зробити бабусі?

-Чим було наповнене добре слово?

б) Літературна гра “Знайди кінець прислів'я”




Не роби другому того, чого добром платять.

Усе добре переймай, а сам не хочеш.

За добро той і собі має.

Хто людям добра бажає, зла уникай.
ІV Підсумок уроку.

1.Читання вірша І. Драча “Добро твориться просто”.
Добро твориться просто – ні за так.

Так, як цвіте і опадає мак,

Як хмарка в'ється і сміється пташка,

Як трудиться мурашка-горопашка.


2. Бесіда

    • Чи розкриває цей вірш головну думку творів, над якими працювали?

    • Поведінка яких дійових осіб з прочитаних творів відповідає змісту вірша?

    • Які висновки ви зробили для себе?


V Домашнє завдання.
^

Скласти казки на тему: “Людина починається з добра”



Урок – проект

з позакласного читання 3 клас



Тема: Школа добрих вчинків.

Мета: Вчити учнів здійснювати проектну діяльність на основі аналізу літературних творів В.Сухомлинського. Вчити виділяти головне, робити висновки, доводити правильність своєї думки. Розвивати мовлення, нестандартне мислення, креативний підхід до виконання завдань. Виховувати високі морально-етичні категорії – готовність прийти на допомогу, співчуття, гуманність, людяність. .



Технодогічні

елементи

Монопредметний проект

Підтема проекту

Складання пам'ятки “Яким бути?”.

Усний твір “Кого називають справжньою людиною?”

Проблема

Якою повинна бути Людина?

Які риси слід виховувати в собі, щоб стати Людиною.

Способи вирішення завдань

Групова, парна, індивідуальна робота. Смисловий, структурний, художній аналіз текстів, складання пам'яток, творів.

Презентація результатів

Зачитування і обговорення складених пам'яток, усних творів.


Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського; твори В.О.Сухомлинського, завдання для смислового структурно-художнього аназізу творів, пам'ятка “Дев'ять негідних речей”.
^ Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми, мети уроку.


    • Як ви розумієте такі слова: “Чого не хочеш, щоб інший тобі робив, і ти йому того не роби”?

    • Тобто, добрий вчинок повертається добром, а злий- злом.

Приємно усвідомлювати, що завдяки тобі хоч щось на землі змінюється на добре. Приємно бачити радість на обличчях людей, яким ти зробив добре.

Розібратися в собі нам допоможуть твори однієї дуже відомої Людини, над якими ми будемо працювати, хто ця людина і чому вчать її твори?
ІІІ Робота над матеріалом уроку.

1.Слово вчителя.

Жила собі на землі Людина. Вчилася, трудилася, до школи ходила, свою землю любила. Вирішила Людина красу довкілля дітям подарувати – вчителем стати. Поїхала зі свого села до Кіровограда і там, в інституті, вчилася на вчителя. Тільки не довелося Людині довго на землі своїй працювати. Налетіли вороги – чорні яструби, стали землю топтати, людей вбивати та у рабство забирати , крону нівечити.. І пішла людина красу від ворога захищати. А коли воїна було поранено і на війну він йти не міг, лікарі сказали: “Багато на світі зла. Чорні хмари війни закривають світ краси і добра, йди до людей , Добротворцю, краси рідної землі охоронцю, даруй людям красу, вчи добра.... І Людина пішла між люди, творила красу до останнього подиху, дарувала людям радість. Воїн знову став Вчителем, створив для для своїх учнів “Школу радості”. У добрі та радості Людина виховувала гарних красивих людей, здатних нести у світ мир, добро та красу. То був....

-- Василь Олександрович Сухомлинський
2. Повідомлення дітей про життя та творчість В.О.Сухомлинського.

3. Робота з виставкою книг.

а) Розглядання книг;

б) Бесіда:

    • За заголовками книг довести, що вони стосуються теми уроку.

    • Висловити припущення про зміст твору за його заголовком.

    • Які книги ви читали?

    • Які книги бачите вперше?



4. Презентація прочитаних творів – робота в групах.

1 група - “Святковий обід”.

2 група - “Скляний чоловічок”.


  1. Фізкультхвилинка.


6. Доповнення, розширення, поглиблення читацького досвіду учнів.

а) Знайомство з творами В.О.Сухомлинського

“Нові штани” – 1 група

“Чому бабуся вийшла з хати?” – 2 група
б) Ознайомлення зі змістом твору, над яким працювали учні паралельної групи.
в) Бесіда з елементами розповіді.

    • Чи хотіли б ви , щоб Вітя з оповідання був вашим другом?


    • Яку характеристику можна дати Марійці з оповідання “Чому бабуся вийшла з хати?”? – Чи може ця дівчинка стати справжньою подругою?


Щоб ми не були схожі на людей , які вміють красиво говорити , але не готові прийти на допомогу, ми повинні часто ставити собі запитання: Хто я? Чи люблю я ближніх? Кому краще від того, що я є на світі?

Розпочніть із своїх товарищів. Чи не завдаєте ви їм прикрощів, чи не насміхаєтесь з них, чи не обманюєте їх , чи не заздрите їм.

Приємно усвідомлювати , що завдяки тобі хоч щось на землі змінюється на добре. Приємно бачити радість на обличчях людей, яким ти зробив добре.

А зараз пропоную обрати завдання для подальшої роботи.

г) Вибір завдань для смислового структурно-художнього аналізу твору – робота в малих групах.

    • Твір “Нові штани”

1 група – Скласти питання до тексту

2 група – Скласти словесний портрет Віті

3 група – Скласти власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку твору

    • Твір “Чому бабуся вийшла з хати?”

4 група – Проаналізувати дії бабусі

5 група – Змінити кінцівку твору
7. Перевірка завдань.
Щоб називатися Людиною, ми мусимо робити добро, бути вдячним. Послухайте і запам'ятайте дев'ять негідних речей, про які писав В.Сухомлинський.

  • Негідно здобувати своє благополуччя за рахунок інших.

  • Залишати таваришів в біді.

  • Бути боягузом.

  • Обманювати.

  • Ліцемірити.

  • Глузувати.

  • Не мати власної думки.

  • Давати нездійсненні обіцянки.

  • Нашіптувати, наговорювати на товаришів.


Я пропоную вам скласти пам'ятку “Яким бути?”
8. Робота в парах – складання пам'ятки.
9. Презентація результатів.


Приклади пам'яток, складених учнями.
^

Яким бути



- Дотримуй своє слово

- Говори тільки правду

-Турбуйся про рідних

-Люби працю

-Будь справжнім другом

-Твори добро
Запам'ятай!

- Сказав – зроби.

- Доводь справу до кінця.

- Не впевнений – не обіцяй.

- Помилився – визнай.

- Не видавай чужу таємницю.

- Не вихваляйся.

- Роби добро.


ІV Підсумок уроку.



    • Якою людиною треба бути, щоб тобі було добре серед людей?

    • Чи завжди треба бути хорошою людиною?

    • Чи допомогли вам твори В.О.Сухомлинського зрозуміти якою повинна бути справжня людина?

    • Як по-іншому можна було б назвати наш урок? (Урок чемності, урок доброти, урок людяності,.)



Читання вірша Л.Іванкової “Твори добро”.
Ти добро лиш твори повсюди,

Хай тепло твої повнить груди.

Ти посій і доглянь пшеницю.

Ти вкопай і почисть криницю.

Волю дай, погодуй пташину.

Приласкай і навчи дитину.

Бо людина у цьому світі

Лиш добро повинна творити.
V Домашнє завдання.


Усний твір “Кого називають справжньою людиною”.

Презентація творів відбувається на класній годині.


^

Урок

позакласного читання 2 клас



Тема: Святе слово – рідна мати.
Мета: Розширити й поглибити знання учнів про значення матері в житті людини на основі творів В.О.Сухомлинського. Викликати у дітей почуття поваги до матері. Формувати у дітей культуру почуттів. Удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання. Розширювати словниковий запас учнів.Виховувати любов до мистецтва слова, любов і шанобливе ставлення до матері.

Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, виставка творів В.О.Сухомлинського, малюнки до творів, вірші про маму, прислів'я.
^ Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація учбової діяльност, повідомлення теми і мети уроку.


    • Хто вас дуже щиро любить

І вбирає і голубить,

І кладе у постіль спати?

Хто для вас пісні співає,

Хто в негодах забавляє

Гарні вам дає ляльки і розказує казки?

    • Рідна мама, матусенька, ненечка.

    • Мама! Скільки спогадів і тепла таїть це магічне слово, бо в дитинстві ми не уявляємо свого життя без матері, та й гріє нас материнська ласка до старості!

Найдорожча, наймиліша, найрідніша людина в світі для кожного з нас – це мама. В світі все починається з мами. Мама! Слово коротке, але таке дороге, таке ніжне, рідне, тепле.

Давайте попрацюємо над творами дуже відомої людини, зберемо воєдино всі наші враження і спробуємо створити щось надзвичайне. Це буде наш подарунок мамам.

ІІІ Робота над матеріалом уроку.

1.Усний журнал.

а) Сторінка перша. Моє слово про В.О.Сухомлинського – виступ підготовлених учнів.

б) Сторінка друга. Представлення творів В.О.Сухомлинського про маму – робота з виставкою книжок.

2. Мовна розминка.

Читання за вчителем “хвилькою” віршованих рядків (записаних на дошці).
^
Ще в колисці немовля

Слово “мама” вимовля.

Так звучить у рідній мові:

Мати, матінка, матуся,

мама, мамонька, мамуся! –

Називаю тебе я,

Рідна ненечко моя!
3. Обговорення прочитаних творів.

а) “Мати - єдина”


    • Яка головна думка твору?

    • Як ставляться діти до мами?

    • Яку роль відіграє мама в нашому житті?


б) “Хлопчик і хвора мама”
- Про що це оповідання?

    • Як проявилася любов і турбота сина до матері?

    • Як провляєте турботу до своєї матері ви?




  1. Фізкультхвилинка.


5. Розширення, поглиблення читацького досвіду учнів.Читання, слухання, обговорення творів.

а) “Спіть, мамо, спіть...”

    • Читання твору підготовленими учнями.

    • Читання “ланцюжком”.

    • Робота над змістом вірша – обговорення.

    • Словникова скарбничка: дібрати синоніми до слова “мама”.



б) “Сива волосинка”

    • Читання мовчки.

    • Вибрати прислів'я, яке є головною думкою оповідання.

      • Добре й ненці, як дитина в славі.

      • У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.

    • Читання в особах.

    • Відповіді на запитання

  • Чому у мами з'являються сиві волосинки?

  • Чи зрозумів хлопчик, що мама хвилювалася за нього?

  • Як потрібно поводитись, щоб мама не хвилювалася?

    • Вибіркове читання. Уривок, який сподобався найбільше.




  1. Усне складання тексту

“Моя мама найкраща в світі” за планом.

План

- Як звати маму?

- Яка вона?

- За що її любимо?

- Якби я був чарівником, для мами я б зробив....

ІV Підсумок уроку.

  1. Бесіда

- Прочитайте ще раз тему нашого уроку.

- Чи допомогли твори В.О.Сухомлинського переконати вас у цьому?

- Як слід ставитись до мами?

  1. Читання вірша В.Заїченко


...І ви вклоніться матерям своїм,

Чиїм теплом навіки ви зігріті,

Вклонімося за їхні руки їм,

Й за те, що просто вони є на світі.

Вклоніться, люди, нашим матерям!

- Які слова “найголовніші ” у вірші?

- Повторимо їх ще раз і запам'ятаємо назавжди.
V Домашнє завдання.


Підготувати до свята Матері подарунок – зізнання.

Додати документ в свій блог або на сайт

Схожі:

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок: Позакласне читання Тема: «Подорож осіннім лісом»
Сьогодні проводимо урок позакласного читання. На уроках читання ми вивчаємо розділ «Цікава книга природи». Тому сьогодні я пропоную...

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок позакласного читання та трудового навчання на тему : «Новий рік»
Тема: Інтегрований урок позакласного читання та трудового навчання на тему : «Новий рік»

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок позакласного читання. В. Сухомлинський «Як Наталя в лисиці хитринку купила»
Літературне читання: підр для 2 кл. / О. Я. Савченко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 160 с.: іл

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconТема. Людина починається з добра
Мета. Розширити уявлення дітей про доброту як чесноту людини. Удосконалювати вміння аналізувати власні від-чуття, вчинки людей. Спонукати...

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconТема. Людина починається з добра
Допомогти учням усвідомити, що добро потрібно кожній людині. Розвивати вміння спілкуватися, створювати психологічний комфорт навколо...

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок-подорож з елементами інсценізації Тема: «Журнали та газети наші...
Обладнання: виставка дитячих газет І журналів, плакат: «Газети І журнали — твої помічники», підшивки журналів, вирізки із газет

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок читання 2 клас Тема. Совість це у людині головне
Обладнання. Картки для розчитування, тлумачний словник, пам’ятка для кожного учня, читанка 2 клас, ІІ частина

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок позакласного читання. Форма уроку: урок-композиція. Методи І...
Р. Горака допомогти десятикласникам розкрити світ почуттів поета, розвивати уміння художнього читання інтимної лірики; творчо осмислити...

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок читання. (З клас) Тема. Літературні казки. Анатолій Дімаров «Для чого людині серце»
Мета. Виробляти навички виразного читання. Вчити орієнтуватися в тексті твору. Розвивати усне мовлення, збагачувати словник учнів....

Урок позакласного читання 4 клас Тема: Людина починається з добра iconУрок позакласного читання
Зарубіжна література. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2013
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка