Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців
Скачати 109.85 Kb.
НазваЄвангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців
Дата конвертації30.03.2013
Розмір109.85 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Астрономія > Документы
Благословляю вас, леса...
/пісня Святого Франциска/

Благословляю вас, леса,

Долины, нивы, горы, воды

И голубые небеса,

Благословляю я свободу!
Благословляю вас, леса,

Долины, нивы, горы, воды

И голубые небеса,

Благословляю Господа!
И посох мой благословляю

И эту бедную суму,

И степь от края и до края

И солнца свет и ночи тьму!
И одинокую тропинку,

По коей нищий я иду,

И в поле – каждую пылинку,

И в небе – каждую звезду!
О, если б мог всю жизнь отдать я,

Всю душу вместе с вами слить,

О, если б мог в мои объятья

Я вас, враги, друзья и братья,

И всю природу заключить!


-11-
^

ФРАНЦИСКАНСЬКИЙ ОРДЕН СВІТСЬКИХФормаційні матеріали для

НОВІЦІАТУ
^ Тема 2

Євангеліє - основний принцип духовного життя світських францисканців

Регула ФОС. Розділ 2, пункти 4-5
Вступ

Ми приступаємо до обговорення другого розділу Регули Францисканського Ордену Світських, який називається "Спосіб життя". Він охоплює від 4 по 19 пункти. Завдяки цій темі ми будемо намагатися щораз краще пізнавати практичні вказівки Регули, відповідно до яких ми щодня повинні свідомо будувати наші стосунки з Богом, а також все своє християнське життя. Сьогодні ми будемо обговорювати 4 пункт, в якому говориться про пізнання і збереження Євангеліє, та пункт 5, в якому йде мова про єдність з Ісусом Христом. Тема сьогоднішнього заняття "Євангелія - основний принцип духовного життя світських францисканців", розповість нам про христоцентризм францисканської духовності, тобто про те, що центром францисканської духовності є Христос, як Бога і Людина. Франциск вирізнявся серед багатьох своєю великою Любов’ю до Христа, як до Людини. Його особливо захоплювали покора та вбогість Господа, яку він побачив у вбогості народження Христа у Вифлеємі, в убогості укритих років та в публічній діяльності Ісуса, в Його смерті та повній самотності на хресті. Ця любов Франциска до покірного та вбогого Ісуса нехай допоможе і нам прийняти Христа як досконалий взірець нашого життя, щоб наслідувати Його чесноти і віддзеркалювати Його життя своїм життям наскільки це можливо.

1. "Сам Найвищий об’явив мені"

1.1. Євангеліє - вказівка нової дороги життя для святого Франциска

Святий Франциск у своєму заповіті визнає "Ніхто мені не вказував, що я маю робити, але сам Найвищий об’явив мені, що я повинен жити згідно зі Святою Євангелією" (Заповіт 14). У 1208 році, в свято святого Матея, під час Служби Божої, він почув слова Євангеліє, які торкнулися його

-1-

П’ятий розділ Регули, який ми обговорювали сьогодні, звертає нашу увагу на слова св. Франциска, в яких говориться про його віру в живу присутність Христа в Пресвятих Дарах. "На цьому світі я нічого не бачу тілесним поглядом від Всевишнього Сина Божого, як тільки Його Пресвяте Тіло та Пресвяту Кров".

Молімося, звертаючи погляд свого серця на Ісуса; просімо про добро, а не про те, чого хоче наше ”Я”. Сумлінно виконуймо свої сімейні та професійні обов’язки, ставлячись до них, як до Божої волі щодо нас. Будьмо внутрішньо спокійні, бо ми йдемо по дорозі, яку вказав нам Ісус через св. Франциска і прагнемо єдності з Господом Ісусом, хоча б на цій дорозі можемо і не відчувати внутрішньої радості та солодкості.

Та при цьому треба остерігатися, щоб не допустити поверхневого ставлення до істин нашої католицької віри, щоб не дай Боже не дійшло до простої звички та рутини. Для цього треба слідкувати за тим, щоб у вашому серці постійно зростали пошана до Бога та до всього того, що нас з’єднує з Ним. Треба частіше проводити особистий іспит совісті і в правді дивитися на свою покору, пам’ятаючи про своєї слабкості та грішність, розвиваючи в собі сім дарів Святого Духа, особливо дар побожності та дар остраху Божого. "Хто Ти, Господи, а хто я?", - покірно запитував св. Франциск. Тому щоденно треба працювати над своїм серцем, щоб у ньому не зникли острах перед Богом та глибока пошана до нашого Всемогутнього Небесного Отця. Така покірна постава нашої душі та серця, повага до Христа, Котрого ми пізнаємо в Євангеліє, з’єднає з Ним наші серця і дасть нам велику радість, як завдаток того Щастя, яке Бог приготував у вічності для тих, котрі вже тут, на землі, насправді люблять Його. Як для святого Франциска, так і для нас, нехай Ісус Христос буде "натхненням і центром життя з Богом і людьми". Амінь. –10-

Він вчинив. Це добре, коли ми за прикладом св .Франциска будемо шукати поради та відповіді на свої за питання у Святому Письмі, перед тим помолившись і попросивши допомоги та керівництва Святого Духа.

Підсумок


Ми сьогодні говорили з вами на тему дуже важливу для нашої духовної формації, як францисканців, про Євангелію Господа нашого Ісуса Христа, Котра є найважливішою Регулою /Правилом/ нашого життя, Котру ми повинні якомога частіше читати і роздумувати над Нею, щоб щораз краще пізнавати життя і науку нашого Божественного Вчителя, щоб ми могли якомога більше до Нього наблизитися, якомога краще пізнати і ще більше полюбити Його. Ми почули також про те, як ми повинні жити в єдності з Христом, Котрий сьогодні живе і спасає в Церкві; як навчитися бачити Його в іншій людині, у Святому Письмі, у Церкві, в літургійних діях. Також мова йшла про те, як наслідувати Христа та ставати все більш подібними до Нього, Сина Божого Єдинородного, для цього кожен раз вибираючи Ісуса за Єдиний Взірець для свого життя Всього цього можна досягти свідомо читаючи і розважаючи над Євангелієм. Усе це стає можливим завдяки освячуючій благодаті, яку дарує своїй Церкві Христос. Сенс духовного життя - жити постійно у єдності з Богом. Для цього, любі брати і сестри, ми повинні мужньо вести боротьбу зі злом; у спокусах кликати на допомогу Божу благодать, не знеохочуватися перед труднощами або перед нестачею духовних утіх. Не зупиняймося в ревності, зміцнюймо свої духовні сили Божою благодаттю, яка випливає з гідно прийнятих Таїнств Примирення, Причастя та Євхаристії.

-9-

серця. Значення тих слів Франциску, на його прохання, пояснив священик, котрий відправляв ту Службу Божу. В Євангеліє говорилося про розіслання апостолів. Христос наголошував, щоб вони, вирушаючи у місійну подорож (йдучи проголошувати Царство Боже, розповідаючи про Ісуса як про того, Котрий є Єдиним спасінням для кожної людини), нічого з собою не брали, а в усьому довіряли Божому Провидінню. Саме тоді, отримавши натхнення від Божого Духа, Франциск зрозумів, яким віднині повинно бути його життя. Перший біограф святого записав слова, які, охоплений Святим Духом, вигукнув тоді святий Франциск: "Цього хочу, про це благаю, це прагну робити цілим серцем!!!"

1.2. Перша Регула для учнів

Коли до Франциска приєдналися перші учні - Бернардо з Кінтавал’є, П’єтро Катані і Еджідіо, - святий, бажаючи дати їм правила життя (Регулу), відповідно до яких вони могли б жити, пішов разом з ними до храму св. Миколая. Там, тричі відкриваючи Євангеліє, яка лежала на вівтарі, шукав волі Божої, щодо їхньої подальшої життєвої дороги. За кожним разом Свята Книга говорила їм про вбогість, самозречення, апостольську працю і безмежну довіру до Божого Провидіння. Франциск вважав це чітким знаком для себе, особистою вказівкою Найвищого, дорогою, якою має йти він разом зі своїми учнями.

Тому всі францисканські Регули першого, другого та третього Орденів починаються однаково, а саме: "Жити згідно Євангеліє Господа нашого Ісуса Христа".

1.3. Слова оновленої Регули Францисканського Ордену Світських

Після вступу, текст Регули Францисканського Ордену

-2-

Світських починається словами: «Регула та життя світських-францисканців полягає у тому, щоб жити за Євангелієм Господа нашого Ісуса Христа, за прикладом св. Франциска Ассизького, для якого Христос був натхненням та центром життя з Богом і людьми (6)

Христос, дар любові Отця, є Дорогою до Нього; Він є Істиною, Котру відкриває нам Святий Дух; Ісус є життям, яке повністю пожертвував нам (7).

Світські францисканці, повинні якнайчастіше уважно читати Євангеліє, переходячи від Євангелія до життя та від життя до Євангелія (8)» (п. 4).

Коментар оновленої Регули Францисканського Ордену Світських, опираючись на промови перших біографів святого - Томи із Челано і св. Бонавентури - пише про св. Франциска, що він отримав найвище розуміння Святого Письма: "Легко дійде від людської науки до Божої той, хто читаючи Святе Письмо, аналізує Його більш з покорою, ніж з зарозумілістю" (В. Фрезза, "Євангелічна форма життя", cтop. 48).

2. Обов’язок пізнання Христа через Євангеліє

Євангеліє - це життєпис Христа. Це вся Його наука, Його діяльність, Це чудеса, які Він творив, це спасіння, яке ми отримали завдяки Його стражданням і смерті на хресті, завдяки Його Воскресінню та Вознесінню. Кожен світський францисканець повинен жити згідно з Євангеліє, бути живим свідоцтвом Євангеліє сьогодні.

2.1. Читати Євангеліє, щоб краще пізнати Христа.

Регула накладає цей обов’язок "...якнайчастіше читати Євангеліє, переходячи від Євангеліє до життя та від життя до Євангелія" (Розділ ІІ, п. 4). Для того, щоб краще пізнати Христа, більше Його полюбити, вибираючи Його як приклад життя, необхідно постійно оновлювати

-3-

мати підтвердження від Церкви, що він знаходиться на правильній дорозі, яку вказав йому Христос. Він вважав, що в усьому треба шанувати і зберігати науку святої римської Церкви, бо тільки в ній спасіння". (Й Бар, Регула, стор. 169)

3.4. У літургійних діях

"В Літургії Христос здійснює Своє священство, віддає честь Отцю, приносить Пресвяту Жертву, нас навчає і освячує Особлива присутність Христа в Божій Службі та в Святому Причасті, де Він разом з нами прославляє Отця Небесного. В Євхаристії Він уділяє людям потрібних для спасіння благодатей. Але тільки той знаходить Христа в літургійних діях, хто приймає в них безпосередню участь з відповідним ставленням, особливо турбуючись про глибоку і живу віру й любов до Христа". (Й Бар, Регула, стор. 170)

4. Христос - взірець нашого життя

Життя в єдності з Христом повинно мати певні наслідки. Коли людина не тільки говорить, але й живе в єдності з Христом, вона починає щодня, щохвилини дивитися на Ісуса як на найдосконаліший Взірець і намагатися наслідувати Його в усьому і словом, і ділом, і навіть способом мислення. Ми повинні постійно порівнювати і орієнтувати своє мислення і свою поведінку на Христа, щоб наші думки, слова та цінності, а також наші дії були завжди узгоджені з Його способом мислення, наша ментальність ставала все більш подібною до Його ментальності. Щоб люди, зустрічаючи нас, зустрічали Ісуса. У складних ситуаціях або тоді, коли нам треба прийняти важливе рішення, слід навчитися ставити перед собою запитання: "А як би Ісус, зробив на моєму місці?" Вразливе і делікатне сумління дасть нам відповідь, як би

-8-

Справедливим Суддею. "Істинно кажу вам усе, що ви зробили одному з братів Моїх найменших - ви Мені зробили". (Мт. 25,40 б)

Христос є в серці кожної людини, як у глибині серця близької нам людини так і в серці незнайомої. Починаючи від моменту навернення, кожна людина, а особливо нещаслива і та, що потребує допомоги, ставала для Франциска дорогою для Бога. "Франциск вважав себе братом для тих, хто був відкуплений кров’ю Спасителя". (Й Бар, Регула, стор. 169)

3.2. У Святому Письмі

Як вже було сказано, Христа треба шукати у Святому Письмі, тому що сьогодні саме через Своє Слово Бог звертається до тих, котрі Його шукають. Св. Франциск твердо в це вірив і не приймав жодного рішення самостійно, але перед тим, як прийняти якесь рішення запитував Христа, відкриваючи Євангеліє. Так було і тоді, після його навернення, коли він розпізнавав дорогу, якою він має йти за Господом і Христос указав йому дорогу покаяння та вбогості. Для Франциска Євангеліє була дійсно Божим словом, яке відповідає тому, хто запитує в покорі серця та з вірою. Він вважав, що хто читає Святе Письмо і покірно розважає над ним, той легко переходить від пізнання себе до пізнання Бога.

3.3. У Церкві

Христос завжди присутній у заснованій Ним Церкві, котрій Він обіцяв Свою присутність і особливу допомогу Святого Духа. "Отож, Я з вами по всі дні аж до кінця віку" (Мт. 28,20 б) "Хто слухає вас - Мене слухає; а хто погорджує вами - Мною погорджує; хто ж погорджує Мною - погорджує Тим, Хто послав Мене". (Лк 10,16)

"Св. Франциск добре усвідомив цю істину, тому хотів

-7-

знайомство з Його життям, наукою, здійсненими чудесами, завдяки літературному джерелу, яке це описує - Євангеліє, у якому життя Христа описано Його наочними свідками та Його власними учнями. Для того, щоб полюбити Ісуса Христа, потрібно спочатку познайомитися з предметом своєї любові - Особою Ісуса Христа.

2.2. Читати Євангеліє та порівнювати Його зі своїм життям

Приступаючи до читання Євангеліє, ми повинні мати особливе ставлення до цієї Книги книг. Спочатку треба нагадати собі, що ми будемо читати Слово Боже, що це Сам Всемогутній Бог буде промовляти до нас словами Святого Письма. Тому треба читати цю Книгу не як оповідання і не з цікавості, але як живе слово Бога, скероване сьогодні, зараз до нас, до мене, як до конкретної людини, посланої Ним у цей світ. Тому читати треба повільно, заглиблюючись у зміст Святої Книги, немов би смакуючи його. Треба під час читання Євангеліє зосередитись для того, щоб почути і зрозуміти слова Бога, скеровані до нас, щоб вони дійсно могли мати вплив на наше щоденне життя.

Ми повинні те, про що читаємо, порівнювати з життям – повинні дивитися на вимоги, які ставить Христос, і на наше реальне життя. Треба, щоб наше життя, наша щоденна поведінка, наш спосіб мислення відповідали тим вимогам, які ставить Господь.

Читання Євангеліє повинно бути систематичним, тобто треба читати Слово Боже кожен день. Виділити для цього небагато часу, хоча б 15 хвилин і прочитати хоча б декілька речень, але треба докласти чимало зусиль, щоб ці зустрічі з Богом в Його Слові ставали частішими і тривалішими. Бо такий контакт із Словом Божим вже сам

-4-

по собі має міць і силу змінити людину. Тільки часте читання Євангеліє дозволить нам добре познайомитися зі Словом Божим і полегшить Його застосування у практиці нашого життя. Також треба читати й інші книги Святого Письма, особливо книги Нового Заповіту, щоб зрозуміти цілісність об’явленого Божого Слова.

Конституція так говорить про це: "Світський францисканець, який зобов’язувався наслідувати приклад і науку Христа, повинен сам особисто ревно й уважно вивчати Євангеліє та Святе Письмо. Спільнота та відповідальні за неї нехай заохочують до любові до Євангельського Слова та допомагають братам пізнати та зрозуміти його так, як Воно за допомогою Святого Духа проголошується Церквою (2)" (Конституція. Частина II, розділ І, стаття 9, пункт 2.)

2.3. Читати, "наслідуючи св . Франциска"

Регула говорить, що ми повинні "жити за Євангелієм Господа нашого Ісуса Христа, за прикладом св . Франциска Ассизького, для Котрого Христос був натхненням та центром життя з Богом і людьми".

Коментар Регули Францисканського Ордену Світських так пояснює нам значення того, що ми добровільно беремо на себе обов’язок дотримуватися Євангеліє, тобто жити заповідями блаженств так, як жив ними св. Франциска. Ми хочемо як св. Франциска читати Євангеліє, дивитися на Ісуса як на живу, реальну Особу, як на зразок поведінки істинної Дитини Бога ( на те, що Він говорив і на те, що Він робив). Хочемо так, як святий Франциск вибрати Ісуса як нашого єдиного щоденного Провідника, щоб стиль Його життя став стилем нашого життя, щоб ми дивилися на світ Його очима, жили Божою мудрістю, а не були такими «мудрими», як діти цього світу.

-5-

3. Життя в єдності з Христом

Регула. Розділ ІІ, пункт 5

Все глибше пізнання Христа через читання і розважання над словами Євангеліє, як і молитва, повинні привести нас до з’єднання з Ним. Ісус і сьогодні живе і діє у Своїй Церкві. Треба витривало Його шукати і прагнути з’єднання з Ним. Ось що говорить у зв’язку з цим п’ятий пункт Регули: "Світські францисканці, таким чином, повинні шукати живу і активну особу Христа, який і сьогодні живе та діє в братах і сестрах, у Святому Письмі, у Церкві та в літургійних відправах. Віра св. Франциска, яка підказала йому такі слова: "У цьому світі я не бачу поглядом тілесним нічого від Всевишнього Сина Божого, окрім Його Пресвятого Тіла та Його Пресвятої Крові", нехай буде для францисканців світських натхненням і дороговказом в їхньому євхаристичному житті" (Peг., п. 5)

Тому, завдяки читанню та роздумам над Євангелієм францисканець повинен вміти знаходити і пізнавати Христа в іншій людині, у Святому Письмі, у Церкві, а також в літургійних обрядах.

3.1. « В іншій людині»

Усі ми створені Богом і всі відкуплені Христом. Тому ми створюємо одну людську родину та є один для одного братами завдяки тому, що Ісус є братом для кожного з нас. У людині, в кожній людині, відкупленій Кров’ю Христа, ми повинні шукати лик Ісуса. Тому що доброзичливу братерську любов Христос зробив розпізнавальним знаком для істинних Своїх учнів, бо "з того усі спізнають, що ви Мої учні, коли любов взаємну будете мати". (Йн. 13,35) Саме за наше ставлення до інших людей, особливо до тих найбільш нещасливих і бідних, "найменших братів", ми будемо відповідати на суді, коли станемо перед -6-

Схожі:

Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconМолитва І святі Таїнства душа життя та діяльності світських францисканців
Божу допомогу у праці над святістю власного життя та спасіння, якого потребуємо щодня, щохвилини. Молитва нам потрібна як повітря...
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconЗавдання покликання світських францисканців
Франциск це не людина «на кожен випадок», складовими духовності якого хочуть приправити всі великі ідеали світу: Франциск покровитель...
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconФормаційний проект Міжнародної Ради фос
Компендіуму Соціальної доктрини Церкви, який було опубліковано Папською Радою «Справедливості І миру» в 2004 році. Ця стаття представляє...
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconКласифікація та принцип дії лазерів
У речовинах атоми можуть мати звичайні та метастабільні енергетичні рівні. Якщо збуджений атом переходить на основний енергетичний...
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconПраця, як засіб освячення, а також сімейне життя як шлях, який веде...

Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconФранцисканський Орден Світських виник в Італії, в першій половині...
Франциск назвав «братами та сестрами від покути». А з часом була названа Третім Францисканським Орденом (Терціарієм), який сьогодні...
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconПервый Международный научно-практический семинар
Пеом”. Основний принцип, закладений в арм, – проблемна орієнтація комплексу, тобто орієнтація на розв’язання певного класу задач,...
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconМіністерство освіти І науки України
В даній роботі розглянуто основний принцип роботи оптоелектронного годинника, побудованого на базі логічних оптоелектронних схем....
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців iconПроект
Читання – це найважливіший інструмент навчання та джерело багатого духовного життя. В. Сухомлинський    
Євангеліє основний принцип духовного життя світських францисканців icon№1 Життя св. Франциска з Ассизі А. Вступ
Тема №1 Життя св. Франциска з Ассизі А. Вступ. Той, хто бажає належати до Францисканського Ордену Світських (фос), повинен пройти...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка