5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот
Скачати 155.34 Kb.
Назва5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот
Дата конвертації26.02.2013
Розмір155.34 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Астрономія > Документы

Ведична астрологія та вплив планет на живих істот


5. Ведична астрологія та

вплив планет на живих істот


«Верховний Господь, творець всесвіту, знає у своєму творінні кожен куточок. Він – причина всього всесвіту, але не існує причини виникнення Його Самого. Він досконало знає все на світі. Він – Наддуша, Він – владика всіх божественних якостей, і Він – повелитель цього світу. По Його волі живі істоти опиняються в рабстві матеріального, обумовленого життя, і по Його ж волі вони звільняються від цього рабства»

[Шветашватара-упанішад 6.16]


Астрологія – один з розділів ведичної літератури, присвячений прикладному матеріальному знанню. Він викладений у джйотіша-шастрах (джйотіш – світло, зірка). Цей додаток є частиною Ріґ-веди. Від початку джйотіша-шастра нараховувала близько 50 млн. віршів. До нашого часу дійшло лише 1 % цих знань. У свій час, дуже велика втрата була нанесена мусульманськими завойовниками, які спалили, зруйнували й знищили наукову бібліотеку Наланда й більшу частину манускриптів і праць, у яких була описана джйотіша.

У джйотіша-шастрах частина розділів була присвячена астрології, а частина астрономії. Відносно астрономії можна сказати, що існує два види опису всесвіту, які можна знайти у ведичній літературі.
Один вид описів можна знайти в джйотіша-шастрах, де всесвіт описується з погляду людини із тривимірним сприйняттям, як ми з вами – з погляду сучасної людини. В інших розділах ведичних писань, зокрема Пуранах, у Бгаґавата-пурані (Шрімад-Бгаґаватам), описується всесвіт з погляду живих істот, що мають більші сенсорні можливості, тобто з іншим рівнем почуттєвого сприйняття, якихось просвітлених особистостей, мудреців, напівбогів. В одному з розділів, що називається сур’я-сіддханта, описується будова сонячної системи, планет, які існують у сонячній системі, їхні розміри, відстань до них та їхньої орбіти. Цей додаток був записаний кілька тисяч років тому. Якщо порівнювати із сучасними даними, то точність досить велика (різниця 5-10%). І ця інформація була в сур’я-сіддханті задовго до того, як з'явилися телескопи, інші вимірювальні прилади в сучасній освіченій Європі. Ще кілька сторіч тому назад за саму думку або ствердження, що Земля кругла, можна було сумно закінчити на якому-небудь багатті інквізиції. Але ведичні мудреці минулого, вивчаючи джйотіша-шастри, знали досить точно будову сонячної системи і мали досить докладну інформацію про наш всесвіт. В силу тих або інших обставин цей розділ ведичної літератури зберігся частково. Але навіть те, що залишилося, дає прикладні можливості – існують школи ведичної астрології, які дозволяють робити певні прогнози й розрахунки.

Деякі події, які відбуваються з людиною, є неминучими. Вони визначаються кармою. Якщо ми приймемо цю ідею, то прийдеться погодитися, що ніякої волі вибору не існує й у цьому випадку сам закон карми втрачає зміст, тому що, якщо немає волі вибору, то немає й відповідальності за вчинки. У цьому випадку люди, які так вважають, що все визначено, є фаталістами. Вони йдуть до астролога й, одержуючи інформацію, почувають себе в пастці – від цього нікуди не дінешся. Причому деякі астрологи теж так міркують і думають, що гороскоп і пророкування астрології – це неминучий факт. Тому в їхніх клієнтів, буде певне занепокоєння, особливо якщо гороскоп несприятливий.


«Цей гігантський механізм, що складається з планет і зірок, формою нагадує дельфіна, що пливе (шишумару). Деякі вважають цього дельфіна втіленням Крішни, Васудеви. Великі йоги зосереджують розум на Васудеві саме в цьому образі, бо він доступний їх уявному погляду» [Шрімад-Бгаґаватам 5.23.4]


Для того, щоб зрозуміти роль астрології необхідно розібратися наскільки детермінована воля вибору, тобто як співвідноситься воля вибору й зумовленість у житті людини. І відповідь на це питання дозволить зрозуміти, яка ж роль астрології й, відповідно зрозуміти цей предмет. Сам принцип того, що є можливість щось пророчити, містить у собі причинно-наслідковий закон, і закон реінкарнації. Тобто, якщо немає карми й реінкарнації, то нема рації говорити про астрологію. Відносно волі вибору ми знаємо, що так чи інакше, люди мають волю вибору й, принаймні, передбачається, що доросла людина нею володіє. І хоча багато обставин у нашому житті визначені, але воля вибору завжди залишається.

Всю карму можна розділити на дві частини: перша – виявлена – прарабдха-карма, друга – крійамана. Прарабдха – фатальний аспект. Крійамана – творчий аспект, інакше кажучи, певна воля вибору. У залежності від того, який рівень свідомості людини й рівень його знань, цей творчий аспект (крійамана) стає ширшим або вужчим.

Інакше кажучи, воля вибору найчастіше може бути досить істотним фактором в житті людини. Незважаючи на те, що обставини, у які попадає людина, уже визначені нашими вчинками в минулому, нашою кармою, але воля вибору завжди присутня. Ця воля вибору полягає в тому, що ми можемо реагувати на те, що вважаємо за потрібне. Звичайно, обставини можуть нас спокушати, як діяти, так чи інакше, але ми можемо чинити прямо протилежно – це в нашій владі.

У відношенні того, де й наскільки астрологія застосовна в житті людини, у ведичній літературі описується ці найбільш підходящі сфери життя.

Це розрахунок гороскопа дитини, що дозволяв батькам зрозуміти якості цієї особистості. Далі зрозуміти її схильності й те, яким чином її виховувати, які розвивати нахили і як їй допомогти стати повноцінною гармонічною особистістю.

Також астрологія використовується для того, щоб визначити сумісність партнерів, перед тим як вони укладають шлюб. Такі астрологічні розрахунки дозволяли зрозуміти, наскільки сумісні їхні характери, наскільки вони придатні для тривалого спільного життя. Саме використання астрології в цьому, багато в чому визначало те, що шлюби, які створювалися у ведичній культурі, були стійкі. Якщо подивитися на сучасні шлюби то, найчастіше люди, які одружуються, дуже слабко уявляють собі те, наскільки вони сумісні. Просто, під впливом емоційних факторів люди одружуються й у результаті вони виявляються недовговічними.

Також астрологія використовується для того, щоб починати якісь події, якісь справи, заходи або щось інше. У якихось інших ситуаціях астрологія могла давати певний прогноз, хоч 100% картини вона дати не могла, у силу того, що присутній той фактор як воля вибору людини.

Отже, як же астрологія діє. Відповідно до астрології існують різні планети, сузір'я, по яких можна обчислити те, що відбудеться з людиною, зрозуміти певні якості особистості, скласти гороскоп і потім, на основі цього гороскопа, робити інші розрахунки. Це припускає те, що сузір'я й планети пов'язані з людиною, можуть впливати на неї, і управляють нею. Здебільшого, вчені не можуть погодитися із цією ідеєю, оскільки вони не уявляють, яким чином планети можуть впливати на людину. Звичайно, якщо ми візьмемо Сонце, то його вплив буде помітним, у тій чи іншій мірі. Коли відбувається якась активність на Сонці, то це позначається на погоді й на інших факторах, у тому числі й на психологічному стані людини. Більш-менш, можна погодитися й із впливом Місяця, оскільки він досить сильно впливає на припливи й відливи. Тіло людини складається на 75% з води й, відповідно Місяць може впливати досить сильно. Але, коли мова йде про інші планети, наприклад: Юпітер, Марс, Венера й інші, то дуже складно зрозуміти, у чому ж полягає їхній вплив, що детермінувало б долю людини. А що вже говорити про далекі зірки, які важко розрізнити навіть із Землі. Але серед вчених з'являються досить таки цікаві ідеї й теорії, які в якійсь мірі можуть пояснити цей вплив. Вони стверджують, що всі частини всесвіту взаємозалежні один від одного. І в будь-якій частині всесвіту міститься інформація про весь всесвіт, тобто можна взяти якийсь об'єкт й одержати інформацію про інший об'єкт – вони зв'язані між собою. Тому, аналізуючи зірки, людина може пророкувати також й інші події, які не пов'язані із зірками.

Є ціла наука – наука прикмет. І відповідно до неї, по якихось подіях можна пророчити те, що буде відбуватися в житті. Якщо ми виходимо з будинку й бачимо, що якась людина переходить дорогу з повним цебром, значить це якийсь сприятливий фактор, і навпаки. Птахи в небі летять певним чином у якомусь напрямку – сприятливо, в іншому – уже несприятливо. І на основі цього можна робити пророкування. Був один китайський мудрець, що дивився на дерева, і відзначав, як і коли падає цвіт на сливовому дереві, і на основі цього він робив пророкування. Іноді люди використовують кавову гущавину, кидання монет і т.д.

В принципі, прибігаючи до будь-яких проявів природи, людина може робити такі пророкування, але в цій ситуації, коли ми розглядаємо астрологію, то вона виявляється найбільш відповідним для цього предметом. Чому? Тому, що якщо ми хочемо довідатися про якусь подію, що відбувалася якийсь час назад, то в астрології ми можемо розрахувати рух планет і довідатися їхнє положення, у певний момент часу, і на основі цього положення можна робити якісь висновки. Якщо ми будемо ґрунтуватися на русі хвиль в океані, то дуже складно визначити, як же вони рухалися і які вони були, і якийсь висновок зробити із цього теж важко. Для цього потрібний був би апарат, що описував: хвиля така – наслідок такий. З іншого боку, кількість змінних в астрології обмежений: 9 основних планет, які приймаються до уваги, плюс певна кількість зоряних домів, і є ще певні змінні. Якщо ми візьмемо ті ж хвилі, спробуй їх усіх перерахуй. Тому у якості пророчого інструменту астрологія є найбільш зручною й підходящою.

Якщо взяти ведичну астрологію, то вона заснована на священних писаннях, на шастрах, і це певна гарантія того, що вона досить достовірна, якщо врахувати те, що ці шастри збереглися. Якщо порівнювати західну й ведичну астрології, то є певні розходження. Насамперед, розходження в тім, що західна астрологія, коли розраховується гороскоп, то до уваги береться положення Сонця в певному знаку зодіаку: Діви, Овні, Леві або якісь інші. Але ведична астрологія розглядає не положення Сонця в певному знаку зодіаку, як головний фактор, а розглядає інші фактори, такі як положення різних планет, на основі яких робляться обчислення, і також вона розглядає народження. Тобто, ні день народження, а саме момент народження, і головними у визначенні гороскопа є ті планети або Сонце, які були в певному знаку на сході. Можна бачити навіть практично, що не всі ті, хто народжуються в певний місяць року, приміром, у квітні – Овен, то не можна сказати, що всі ті, хто народився у квітні, однакові. У газетах пишуть: гороскоп для знаку Овен – вас чекає успіх у бізнесі. Навряд чи у всіх них буде успіх. Тобто, той вид астрології, що ми знаходимо в популярній пресі – це профанація цієї науки. І через таку профанацію люди, може, і не ставляться до астрології серйозно.

Відповідно до ведичної астрології, якщо в людей різниця навіть кілька годин у народженні, то це буде мати значну різницю в положенні планет, точно також, якщо люди народилися в різних частинах земної кулі, то це буде також впливати на карту зоряного неба, що була в момент народження. Тому, відповідно, будуть різні пророкування й різні характеристики гороскопів, які складаються для них.


«Для молотьби рису биків запрягають в одну упряжку і прив'язують до стовпа. Вони обходять навколо нього, і при цьому кожен бик завжди займає певне положення: один йде ближче до центру, інший посередині, а третій з краю. Подібно цьому, Сонце, Місяць, Венера, Меркурій, Марс та інші планети, а також незліченні зірки обертаються по своїй орбіті навколо планети Махараджі Дхруви, Полярної зірки. Одні з них розташовані вище, інші нижче. Всі вони – частини величезного механізму матеріальної природи, і кожній з них Верховний Господь відвів місце відповідно до її карми. Гнані космічним вітром, планети рухаються навколо Полярної зірки, і так триватиме до руйнування всесвіту. Вони парять в безкрайньому просторі подібно до хмар, що пливуть по небу, несучи в собі величезні запаси води, або величезним орлам (ш’єнам), які, дякуючи своїм минулим праведним вчинкам, можуть злітати вище за хмари і ніколи не падають на землю»

[Шрімад-Бгаґаватам 5.23.3]


Є також інші фактори, які відрізняють ведичну астрологію від західної. Зокрема, у ведичній астрології не розглядається транссатурнові планети, тобто це три планети (Плутон, Нептун, і ще якась) не беруться в розрахунок. Одна із причин, що їхній оборот навколо екліптики дуже повільний (нараховує кілька сотень років), і тому їхній вплив дуже слабко виражений. Але з іншого боку, у ведичній астрології використовуються такі планети, по яких визначають й описують рух Місяця. Вони називаються ансцеденти. Це дві крапки, що розглядаються як Раху й Кету. Вони також беруть участь у ведичних обчисленнях.

При цьому є ще деякі розходження в тім, що звичайно при обчисленнях складається не один гороскоп. Є один головний гороскоп, але при цьому складаються ще багато додаткових. Вони надають допоміжну інформацію про різні аспекти життя людини.
Ще одна з відмінностей це те, що в західній системі зодіак прив'язаний до екватора, а у ведичній він рухливий. Через цю розбіжність між ведичними розрахунками в зодіаку й по західній астрології становить 21 день, тобто у відношенні того, коли сонце ввійшло в той або інший знак зодіаку. Тобто, той принцип, що використовується на заході, у більшій або меншій мірі, штучний.

Якщо підсумувати розходження західної й ведичної астрології, то головним є те, що ведична астрологія ґрунтується на писаннях (шастрах41), а західна базується на припущеннях, вигаданих людьми.

У відношенні того, як діє астролог, то у деяких ситуаціях він може бачити, що людину чекають якісь несприятливі події. Як лікар, який знає про те, що пацієнтові залишилося один або два дні жити, не буде його лякати. Те ж саме астролог, користуючись певною етикою, щоб якось допомогти людині й дати їй якусь пораду, яка могли б виправити ситуацію. Якщо людину чекає якась хвороба, то астролог може порадити, які міри прийняти, щоб пом'якшити її або навіть уникнути. У противному випадку, якби це не було можливим якось скорегувати майбутнє, то сама астрологія втрачала б змісту.


Існує кілька розділів астрології або джйотіша-шастри.

Перший розділ називається хора – прогноз подій у житті людини або пророцтво.

Він ділиться на кілька підрозділів: один з них – джатака – астрологія народження, на основі даних народження складається гороскоп, різні схеми, які дозволяють робити пророкування відносно цієї людини).

Другий підрозділ називається німіта – аналіз прикмет, ознаки.

Третій називається прашна – астрологія питань, тобто людина ставить запитання й у цьому розділі аналізується це питання.

Четвертий підрозділ називається мухурта вибір сприятливого часу для якихось починань, для шлюбу, зачаття дітей, організації якогось бізнесу.

П'ятий підрозділ – кута – сумісність у відносинах, зокрема в шлюбі, тобто беруться гороскопи двох людей і розглядається наскільки вони сумісні один з одним.

Також є підрозділ – медична астрологія, що використовується лікарями, які лікують за допомогою аюрведи (уточнити діагноз, визначити, наскільки людина схильна у певний період життя до тієї або іншої хвороби чи скільки вона може тривати).

Також астрологія дає певні корекції, які дозволять послабити або підсилити вплив тих або інших факторів, планет, за допомогою носіння дорогоцінних каменів або за допомогою здійснення певних релігійних ритуалів. Звичайно ж, у першу чергу, корекцію карми дозволяє зробити практика самоусвідомлення.

Другий розділ – самгіта всесвітня астрологія. Це прогноз подій для світу, для країни, тобто визначення колективної карми.

Третій розділ – ґаніта астрономія. Можна бачити, що астрономія тісно взаємозалежна з астрологією. Разом вони становлять джйотіша-шастру. У цьому розділі даються розрахунки для обчислення затьмарень, орбіт планет, дається інформація про сонячну систему, про всесвіт, тобто, скажемо, досить різноманітна астрономічна інформація. І предметом вивчення джйотіша-шастр насамперед є карма.

Можна задатися питанням: чи дозволяє астрологія обчислити наступне життя, або довідатися про життя попереднє. Є певні схеми розрахунку у ведичній астрології, які дозволяють це зробити.

Ще одна тема – це місячний календар. Ведичний й астрологічний календар розраховується на основі місячних циклів. Тобто, є деякі розходження між сонячним календарем і місячним. У принципі в більшості культур минулого використовувався саме місячний календар. Оскільки Місяць досить сильно впливає на людину і його природу. Відповідно до цього календаря робилися астрологічні розрахунки, визначався сприятливий час для починання різних справ, землевласники використовували цей час, коли потрібно було посадити рослини. Сучасні дослідження показали, що взаємозв'язок посівів з місячним календарем є, тому багато хто зараз користуються місячним календарем, щоб займатися сільським господарством.

Аюрведа також говорить про важливість посту: «Під час посту не збалансовані доші приходять у рівновагу, вогонь травлення їжі розпалюється, стан тіла й розуму нормалізується. Крім того, досягається фізична легкість, здоровий апетит і спрага, гарний настрій і травлення, також як сила й енергія».

Чистота почуттів і рухових органів, правильне очищення, легкість тіла, здоровий апетит, своєчасна поява голоду й спраги, чистота району перикарда й горла, розслаблення тіла, бадьорість, свобода від ліні – такі блага принесені постом. Махатма Ґанді говорив: «Я дотримуюсь посту, щоб контролювати тіло й душу. Він дає мені силу й рішучість досягнення мети».

Крім блага, що приносить пост в екадаші^ 44 для здоров'я,ще існує духовне благо. У Брахма-вайварта Пурані говориться: «Той, хто поститься в екадаші, звільняється від всіх наслідків гріховних вчинків і його праведність зростає. Головне, однак, не в тім, щоб дотримуватися посту, а в тім, щоб зміцнити свою віру в Бога й любов до Нього. Щирий зміст посту в екадаші полягає в тому, щоб звести до мінімуму запити тіла й максимально використати час для служіння Богові, повторюючи мантри43 або виконуючи іншу діяльність. Краще, що можна робити під час посту – це згадувати про діяння Бога й постійно слухати Його святе ім'я». Якщо людина дотримується всіх правил, то вона одержує те благо, про яке говориться.
^ Характер впливу Сонця на людину


«У середині цього космічного простору (антарікші) сяє велике і могутнє Сонце – цар всіх світил; воно дає тепло і світло всім небесним тілам, починаючи з Місяця. Своїми променями воно зігріває всесвіт і підтримує в ньому життя. Крім того, сонячне світло дарує всім живим істотам здатність бачити»

[Шрімад-Бгаґаватам 5.21.3]


Сонце – це сила щастя, що дає нам можливість існувати та діяти. Бажання діяти – це бажання жити. Бажання діяти визначається наявністю в людини мети. Щоб зрозуміти свою мету в житті, потрібно прагнути бути щасливим. Тонке сприйняття Сонця означає сприйняття сили щастя, що йде від Сонця.

Ведична література описує, що Сонцем управляє напівбог Сур’я, що стоїть на квітці лотоса, що уособлює духовне знання. Від нього йде сліпуче сяйво. У самому центрі Сонця перебуває Сам Бог у формі Наддуші (Параматми), якого називають Сур’я-Нарайана або Савіта. Савіта – це сила, що дає життєву енергію всім планетам, які знаходяться під впливом сонячного світла. Вона наповнює Сонце життєвою енергією (праною), що у вигляді світла поширюється на всі планети й наповнює наш організм. Символ Сонця – восьмиконечна зірка, кінці якої персоніфікують вісім сторін світла.

Сонце – це представник вічного часу; призначене для очищення свідомості; дає силу, очищає й управляє свідомістю людини; визначає чистоту розуму; здійснює життєвий принцип існування на цій землі; лікує людину; досягає своєї максимальної сили опівдні.

Сонце дає духовне знання й силу; силу для діяльності розуму; мудрість й волю; силу читати молитви (мантри); життєвий тонус (тонус щастя). Люди, що йдуть шляхом праці, радості й відповідальності, одержують від Сонця силу радості, щастя й очищення. Люди, що йдуть безвідповідальним шляхом, одержують зниження радості й поганий вплив Сонця на себе. Людина одержує гарний вплив Сонця, коли все робить вчасно (їсть, рано лягає й рано встає); добре виконує свої обов'язки; прагне жити для інших, а не для себе; бажає всім щастя; їсть сонячні продукти. Як наслідок вона буде мати славу, щастя, багатство і процвітання.

Людина одержує поганий вплив Сонця, коли не робить все вчасно (їсть, пізно лягає й пізно встає); живе тільки для себе й нікого не любить; живе безрадісним життям. У результаті вона не домагається в житті успіху; деградує; забруднює свій організм токсинами, шлаками; погано переносить сонячне світло; випробовує багато болі в житті; її розум працює слабко, їй важко думати.

Сонце уособлює духовний принцип; батька; чоловіка; Схід; літо; неділю; вогонь, тепло; силу дії смаку; гострий смак (пристрасть), гіркий смак (невігластво); отруту; пристрасть; зброю; лева; змій і всіх отруйних тварин; спеції, що мають солодкуватий смак (шафран); фруктові дерева, фрукти; горіхи; лаванду, аніс, розмарин, мускатний горіх, ароматичні трави; аромат.


«Життя всіх істот – напівбогів, людей, тварин, птахів, комах, плазунів, рослин та інших – залежить від тепла і світла, що виходять від сонячної кулі по волі бога Сонця. Саме завдяки Сонцю всі живі істоти володіють здатністю бачити, тому його називають дріг-ішварою, божеством зору»

[Шрімад-Бгаґаватам 5.20.46]

Якості характеру людини, що має гарний зв'язок із Сонцем – відчуття щастя; рішучість, що володіє силою оптимізму; серйозність; доблесть (лідерство, відповідальність, повага, розум, лідерство, відповідальність, повага, твердість, розважливість, правдивість, цілеспрямованість, сила волі, справедливість, стійкість, щирість, ентузіазм, шляхетність, самодисципліна, твердість, розважливість, правдивість, великодушність доброта, велич, терпіння, здатність прогресувати, людяність, здатність бути позитивно настроєним, просунення, здатність до мистецтва, щедрість, процвітання, блаженство в діяльності, правильна самооцінка, новаторство, здатність робити правильні висновки.


«О цар, бог Сонця і саме Сонце ділять простір всесвіту на сторони світу. Тільки дякуючи тому, що світить Сонце, ми можемо зрозуміти, що таке небо, що є вищі, середні і нижчі планети, які світи уготовані тим, хто шукає матеріальних задоволень, які – тим, хто прагне до звільнення, а які відносяться до підземних і пекельних»

[Шрімад-Бгаґаватам 5.20.45]
Негативні риси характеру, одержувані людиною в результаті зневаги їм сонячного настрою – бажання жити для інших людей – низьке положення в суспільстві, гордість, гордовитість, амбіції, імпульсивний характер, жовчність, уїдливість, ворожа настроєність, зарозумілість, зневажливість, егоїстичність, довгостроковий гнів, недостойний тих людей, з якими живе, схильність до насильства, екстравагантність.

Людина користується сонячною силою, коли вона поклоняється Богові; піднімається на гору; робить пожертвування; перемагає у війні; має кмітливість; займається самоусвідомленням; проявляє активність; проявляє надмірні зусилля; має контакт із вогнем; керує в родині; має гарний зв'язок з родичами по батьку; одержує власність батька в родину; одержує спадщину.

Небезпеки, пов'язані з неправильним використанням сили Сонця – небезпеки, що йдуть від уряду й із пекла; небезпеки від злодіїв, змій, ворогів, зброї, дерев й вогню.

^ Питання для перевірки знань:


    1. Астрологія і астрономія, один з розділів ведичної літератури.

    2. Роль астрології у житті людини.


Тестові завдання для перевірки знань:
5.1. Як ведична астрологія допомагає людині (оберіть один варіант):

Визначає її якості характеру і допомагає стати гармонічною особистістю.

Пророкує події життя як неминучий фактор.

Складає гороскопи для пізнання минулого і майбутнього.


Ведичні знання про здоров’я


Схожі:

5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconУрок узагальнення І систематизації знань. Обладнання: таблиці: «Скелет людини»
Мета уроку. Розглянути умови існування живих істот, за допомо­гою фізичних законів пояснити їх будову, спосіб життя та деякі біо­логічні...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconТема: Виготовлення ляльки із тканини
А ляльки як дитячі іграшки виникли ще в доісторичні часи. За формою вони були досить примітивними, а зображували зовнішність людей...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот icon"Терміни (укр.)"
Наука про взаємини живих істот між собою І з навколишнім їх неорганічної природою, про звязки в надорганізменних системах, про структуру...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconРеферат на тему: «Біологічні віруси»
Основними формами життя на Землі є організми клітинної будови. Цей тип організації характерний для всіх видів живих істот, за винятком...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconКоротка історія відкриття планет Сонячної системи
Нергала, у греків І римлян бога війни Ареса й Марса відповідно. До речі, до числа планет у стародавності зараховували також Місяць...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconВго «Асоціація учителів фізики «Шлях освіти – ххі»
Сонячної системи. 1600 року він переїздить на запрошення датського астронома Тіхо Браге у Прагу, де з 1601 року опрацьовує результати...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconМайстер-будівельник у звичаях та повір’ях українців
Зазначені повір’я сформувалися на основі уявлень про землю, підземелля як один з локусів померлих, потойбічний світ. Майстер-будівельник...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconАтмосфера это газовая оболочка планеты, движущаяся вместе с планетой...
В атмосферах планет есть аэрозольные частицы: твёрдые пылинки, поднятые с твёрдой поверхности планеты, жидкие либо твёрдые частицы,...
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconУрок 1 Тема: Різноманітність живих організмів. Значення рослин у...
Сьогодні ми дізнаємось, які живі організми живуть на планеті Земля та познайомимось із рослинами – зеленим дивом Землі
5. Ведична астрологія та вплив планет на живих істот iconКласифікація живих організмів

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка