Тема уроку




Скачати 41.23 Kb.
НазваТема уроку
Дата конвертації22.07.2013
Розмір41.23 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Астрономія > Урок
Планета великих науківців

Учитель – Марініна О.В.

9 клас

Тема уроку: Rocket and space engineering

Цілі уроку:

Освітня мета: вчити учнів висловлюватися за темою уроку, узагальнити лексичний матеріал;

Практична мета: практикувати учнів в аудіюванні тексту з метою отримання загального уявлення про прослухане та з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті.

Розвивальна мета: вдосконалювати вміння учнів користуватися лексикою, сприяти розвитку інтелекту учнів, кмітливості ;

^ Виховна мета: виховувати повагу до видатних представників України, інтерес до історії своєї країни.

Тип уроку: урок-гра

Обладнання: кросворд, тест з завданнями, різнорівневі картки з завданнями.

Хід уроку

І. Організаційна чистина уроку

1. Greetings

  • Hello, boys and girls! I am glad to see you.

2. Topic, aims (Повідомлення теми та мети уроку)

The topic of our today’s lesson is " Rocket and space engineering " We are going to talk about some noted Ukrainians who in different times demonstrated their highest intellectual level in numerous branches of science, technology and arts.

By the end of the lesson you should be able:

• to predict facts and events from the text by its headline;

• to understand the gist and details of the text for listening;

^ 3. Warm up (Уведення в іншомовну атмосферу)

А) Game "Rearrange the words".

the following words on the blackboard:

rocket, climate, cafe, population, exhibition, space, mountain, hotel, church, astronaut, Moon, valley, theatre, avenue, lake, flight, forest, planet.

Each word belongs to one of the three distinct categories. Their task is to work out what the three categories are, and to rearrange the words into three groups.

Key:

Space: rocket, space, astronaut, Moon, flight, planet.

Geographical features: climate, population, mountain, valley, lake, forest.

Town features: cafe, exhibition, hotel, church, theatre, avenue.

^ В) Solve the space crossword

1) There are many ……………. in the sky at night.

2) Spacemen can get into space on a......................

3) When you look at a ……………………. you can see a long tail behind it.

4) Sometimes a rain of …………………….can fall on Earth.

5) We can see how the…. ……………… shines in the sky at night.

^ С) Guess the name

It is a space and everything that exist in it.

It is a huge group of stars and planets.

It is a place far above the Earth where there is no air.

It is a rocket or other vehicle that can travel in space.

It is a large, round object that goes round a star.

It is the Sun together with the planets going round it.
ІІ. Основна частина уроку

the following words on the blackboard:

The name of Serhiy Korolyov will go down in the history of the world civilization.

(read and translate it)

^ 1. Аудіювання тексту «Rocket and space engineering».

1) Pre-Listening Activities. Етап підготовки до аудіювання тексту.

Т: How much do you know about the outstanding scientist in the branch of rocket and

space engineering in Ukraine?

a quiz. What is his name?

1. He was born in Zhytomir and is one of the most outstanding scientists in the branch of rocket and space engineering. His name will go down in history of the world civilization. (Serhiy Korolyov)

2. He worked in Dniepropetrovsk with "Pivdenmash". He created a new direction and his own school in developing rocket and space equivalent. His name was given to a medal. (Mykhailo Yangel)

3. He headed the creation of the carrier rockets. (Volodymyr Chelomey)

4. He came from the glorious Cossack family of Nalyvaiko. His scientific basis of rocket engineering were used by modern scientist in the branch of rocket and space engineering. (Kostyantyn Tsiolkovsky)

5. He made calculations for the manned flight to the Moon. (Yuri Kondratyuk)

6. He was the first astronaut of the independent Ukraine. (Leonid Kadeniuk)

2) While-Listening Activities. Етап слухання тексту та виконання вправ під слухання.
^ THE WORLD GLORY OF UKRAINE

Rocket and space engineering

We start publication of a series of articles by a Kyiv historian Volodymyr Serhiichuk dedicated to noted Ukrainians who in different times demonstrated their highest intellectual level in numerous branches of science, technology and arts.

Speaking about the development of rocket and space engineering in the former USSR, the world usually connects this with the name of Academician Serhii Koroliov, an outstanding creator of the practical space engineering.

Serhii Koroliov, who was born in the city of Zhytomyr, is one of the most outstanding Ukrainians whose name will go down in the history of the world civilization.

But his titanic deeds were possible owing to accurate and well coordinated work of numerous organizations. And some of them were headed by our compatriots.

Here should be mentioned Mykhailo Yangel, Volodymyr Chelomei, Valentyn Hlushko.

Mykhailo Yangel created a new direction and his own school in developing rocket and space equipment. He worked in Dnipro-petrovsk at "Pivdenmash". The name of Mykhailo Yangel was given to a medal for those connected with space engineering. His name was given to a street in Kyiv too.

Valentyn Hlushko was a general designer of rockets.

Volodymyr Chelomei headed the creation of the carrier rockets.

Speaking about Ukrainians' contribution into creation of rocket and space technology we should remember about scientific basis they used. This basis was created, in part, as early as in the 19th century by our compatriots. They were Olexander Zasiadko (1779—1834), Kostiantyn Kostiantynov (born in 1817 or 1818), Mykola Kybalchych, who died at the age of 28; Kostiantyn Tsiolkovskyi, who came from the glorious Cossack family of Nalyvaiko, Yurii Kondratiuk, who made calculations for the manned flight to the Moon. Americans used these calculations in 1969 when they sent their astronauts to this planet.

It should be mentioned that Mykhailo Yarymovych and Ihor Bohachevskyi considerably helped Americans to solve the problems connected with astronauts' flight to the Moon and return from it.

Ihor Bohachevskyi always stressed, "In order to be a success in life, you should demonstrate that you could do something. And you should prove this with what you have already done."

True or False.

1.

Academician Serhiy Korolyov is an outstanding creator of the




practical space engineering.

2.

Serhiy Korolyov is a representative of the Russian people.

3.

Serhiy Korolyov was born in the city of Zhytomyr.

4.

Mikhailo Gangel created a new direction and his own school in




developing rocket and space equipment.

5.

The name of Mykhailo Yangel was given to a street in




Dniepropetrovsk.

6.

Valentyn Hlushko was a general designer of planes.

7.

Volodymyr Chelomey headed the creation of the carrier rockets.

8.

Mykhailo Garymovych and Ihor Bonachevsky helped Americans to prepare the flight to the Moon.


3. Post-Listening Activities with the Focus on Speaking out. Контроль розумінь тексту і виконання комунікативних вправ після його прослуховування.

а) Answer the questions. Who was Serhiy Korolyov? Where was he born? What did Mykhailo Yangel create? Where did he work? What city street was his name given to? Who was Valentin Hlushko? Who headed the creation of the carrier rockets?

Who helped Americans to solve the problems connected with astrounauts' flight the Moon?

ІІІ. Заключна частина уроку.

Summarizing, commenting marks.

Схожі:

Тема уроку iconТема уроку
Тема уроку: “Колiр засіб виразності живопису. Головні кольори. Тепла кольорова гама ”
Тема уроку iconУрок №1-2 Тема уроку
Тема уроку: Узагальнююче повторення навчального матеріалу за 10клас. Підготовка до діагностичної контрольної роботи
Тема уроку iconТема уроку 24
Тема уроку 24: Правила поводження у громадському транспорті, на зупинках. Поведінка при дтп
Тема уроку iconУроку виробничого навчання Тема програми
«Приготування розчинів» бгодин. Тема уроку: Приготування розчинів Методична мета уроку
Тема уроку iconТема уроку 32
Тема уроку 32: Спілкування з дорослими. Повага до старших І молодших, слабших І немічних, членів сім’ї. Практична робота: "Моделювання...
Тема уроку iconУроку з математики у 5 класі. Тема уроку
Мета уроку: закріпити вміння І навички виконувати дії з десятковими дробами при розв’язуванні задач. Показати учням, де в практичному...
Тема уроку iconТема уроку 31
Тема уроку 31: Спілкування хлопчиків І дівчаток, в школі з однолітками. Правила взаємовідносин. Практична робота “Моделювання ситуації...
Тема уроку iconТема уроку: трансформатор (11 клас) Мета уроку
Обладнання уроку: трансформатор лабораторний (36/42В), джерело змінної напруги вс-24, мультиметр dt-830B (або інший), з’єднувальні...
Тема уроку iconУрок географії у 7 класі. Тема уроку
Тема уроку: Антарктида й Антарктика. Своєрідність географічного положення материка, його розміри. Відкриття Антарктиди та сучасні...
Тема уроку iconТема уроку: Теорема про при перпендикуляри. Мета уроку
Мета уроку: Навчати через моделювання висувати гіпотези І доводити їх, знаходити способи розв’язку задачі, розвивати логічне мислення...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка