Що називають меридіанами?
Скачати 40.24 Kb.
НазваЩо називають меридіанами?
Дата конвертації01.02.2014
Розмір40.24 Kb.
ТипВопрос
uchni.com.ua > Астрономія > Вопрос

§ 2. Часові пояси


  1. Пригадайте, які географічні наслідки має рух Землі навколо своєї осі.

  2. Що називають меридіанами? Скільки меридіанів можна провести на карті чи глобусі?

МІСЦЕВИЙ ЧАС. Ви вже знаєте, що Земля обертається навколо своєї осі і її поверхня освітлюється Сонцем неоднаково. Коли, наприклад, в Києві день, то на протилежному боці планети – ніч. Тому кожний меридіан (найкоротша умовна лінія, проведена на карті від полюса до полюса) буде мати свій час. Отже, в один і той самий момент в різних пунктах час буде неоднаковим. Однаковим він буде тільки в місцях, що мають однакову довготу, тобто лежать уздовж одного якогось меридіана. Відлік часу, властивого одному меридіану (а меридіан, як ви знаєте, можна провести через будь-яку точку на Землі) в даний момент, називають місцевим, або сонячним часом. Він зумовлений розташуванням місцевості на певній географічній довготі. Отже, місцевий час різниться в усяких двох пунктах, довготи яких неоднакові.

Повний оберт (на 360˚) навколо своєї осі Земля робить за добу – 24 год. Відповідно за 1 год наша планета обернеться на 15˚ (360˚ : 24 год = 15˚). Тому місцевий час буде відрізнятися на 1 год в пунктах, віддалених один від одного на 15˚ довготи, і на 4 хв – віддалених на 1˚ (1 год = 60 хв; 60 хв : 15˚ = 4 хв). Наприклад, якщо в Києві, що лежить на 31˚ сх. д., 10 год, то в Харкові, який лежить на 36˚ сх. д.  місцевий час становитиме 10 год 20 хв (36˚ сх. д. – 31˚ = 5˚; 5˚ х 4 хв = 20 хв).

Користуватися місцевим часом незручно, тому що рухаючись на захід або схід з кожним градусом довготи стрілки годинника потрібно переводити назад або вперед на 4 хв.

^ ГОДИННІ ПОЯСИ. Для зручності відліку часу земну поверхню поділили на 24 смуги по 15˚ довготи кожна – годинні пояси. У кожному поясі по центру проходить середній меридіан. Місцевий час цього середнього меридіана домовилися вважати однаковим в даний момент для всіх пунктів у межах одного годинного поясу. Місцевий час середнього меридіана поясу  називають поясним.

Середні меридіани годинних поясів віддалені один від одного на 15˚, або на 1 год у часовій мірі. Тому різниця в часі між поясами залежить від відстані між ними. Між сусідніми годинними поясами відстань становить 15˚ довготи, тому й час у них різнитиметься рівно на 1 год. Наприклад, Париж розташований у 1-му часовому поясі і якщо там 10 год, то в цей час у Києві, що в 2-му поясі, буде 11 год. При відстані між поясами, наприклад, у 180˚ довготи час зміниться на 12 год (180˚ : 15˚ = 12), при відстані у 360˚ – на 24 год (360˚ : 15˚ = 24). Хвилинні та секундні стрілки в усіх поясах йдуть однаково. Отже, рухаючись на схід або захід, потрібно змінювати відлік часу відповідно до годинних поясів.

^ ВІДЛІК ЧАСУ. Кожному годинному поясу надано певний номер від 0 до 23. Пояс з Гринвіцьким меридіаном, що має довготу 0˚, вважають початковим (або нульовим). Решті годинним поясам у напрямку від нульового поясу на схід присвоєно номери 1-ий, 2-ий і т. д. до 23-го.

Час деяких годинних поясів має особливі назви. Наприклад, час нульового поясу називають західноєвропейським, час 1-го поясу ­– середньоєвропейським, час 2-го поясу в зарубіжних країнах називають східноєвропейським.

Більша частина території України розташована в 2-му годинному поясі. І хоча в крайніх західних і східних пунктах нашої країни місцевий час відрізняється від поясного більш як на півгодини, для зручності на всій території України запроваджено єдиний для всіх місцевостей поясний час. Середній меридіан 2-го годинного поясу (30˚ сх. д.) проходить майже через Київ. Тому час 2-го поясу на території України називають київським. За київським часом здійснюються рух поїздів, рейси автобусів і літаків, міжміський телефонний і телеграфний зв'язок в нашій державі.

^ КАРТА ГОДИННИХ ПОЯСІВ. Карта годинних поясів відображає поділ земної поверхні на годинні пояси. Сусідні пояси зафарбовані в різний колір, щоб легше їх розрізняти.

Уважно придивившись, ви помітите, що межі поясів на морях і океанах проведені прямолінійно по меридіанам. На суходолі ж для зручності їх проведено по державним і адміністративним кордонах.

Номери годинних поясів зазначено на верхній рамці карти. Там само підписано й величини меридіанів у градусах. На нижній рамці карти цифрою зазначено різницю в часі між даним годинним поясом і початковим. Знак «+» чи «–» біля цифри вказує на те, яку дію слід зробити (відняти чи додати), щоб визначити поясний час відносно початкового. Це важливо знати людям, що переїжджають з одного годинного поясу в інший. Як видно з карти, переміщуючись на захід, стрілку годинника слід переводити на 1 год назад, якщо на схід – на 1 год вперед. На карті також окремим кольором виділено території, де прийнятий час відрізняється від часу початкового поясу на вказану в цифрах величину.

 

Мал.  Годинні пояси

 Працюємо з картою

1. Через які проміжки на карті світу земну поверхню поділено на годинні пояси?

2. Яка різниця в часі між сусідніми поясами?

3. Чому межі годинних поясів на суходолі та в океанах проведено не прямолінійно?

4. Звідки починають відлік годинних поясів? Який годинний пояс називають нульовим?

5. У якому годинному поясі розташована Україна?

6. На скільки відрізняється час в Україні від західноєвропейського та середньоєвропейського часу?

7. Де проходить лінія зміни дат?

 

^ ЛІТНІЙ ЧАС. У багатьох країнах у літній період годинники переводять на 1 год вперед. Це роблять для того, щоб ефективніше використати сонячне освітлення та економити електроенергію. Такий «переведений» час називають літнім. Тобто літній час – це час, що йде на 1 год вперед відносно основного часу, прийнятого в даній країні.

Літнім часом користуються понад 100 країн світу. В Україні стрілки годинників переводять на 1 год. вперед наприкінці березня. Наприкінці жовтня літній час відміняють, годинники переводять на 1 год назад, відновлюється поясний час.

 

Запитання і завдання

1. Що називають місцевим часом?

2. Що називають поясним часом і навіщо знадобилося його введення?

3. Визначте різницю в часі між Києвом і містами: Лондоном, Москвою, Сіднеєм, Нью-Йорком.

4.  Визначте, який буде поясний час у Якутську та Лос-Анджелесі, якщо в Києві він становить 17 год 20 хв.

5.     Навіщо вводять літній час?

6.     Поясніть, чому Магеллан і його супутники, обігнувши Землю під час навколосвітнього плавання, загубили одну добу.

Схожі:

Що називають меридіанами? icon1. Інформацію, викладену на доступній для одержувача мові називають
Перетворення безперервних зображень І звуку в набір дискретних значень у формі кодів називають
Що називають меридіанами? iconДля опрацювання інформації потрібні певний набір технічних пристро­їв
Сукупність програмної І апаратної складо­вої називають інформаційною системою. Традиційно апаратну складову, на відміну від програмної,...
Що називають меридіанами? iconДо якої з оболонок Землі належать океани?
Звідси й з'явилося поняття «світовий океан». Простори, охоплені ним, настільки значні, що на­шу планету іноді називають водною планетою....
Що називають меридіанами? iconУрок 1 графічний редактор основні поняття
Останнім часом дістали розповсюдження засоби створення динамічних зображень (анімаційних фільмів, відеокліпів тощо). Подібні зображення,...
Що називають меридіанами? iconНазивають натуральне число, яке ділиться на
Кратним натуральному числу а називають натуральне число, яке ділиться на а без остачі
Що називають меридіанами? icon1 вихідне положення, самоочевидний принцип. В дедуктивних наукових...
В дедуктивних наукових теоріях аксіомами називають основні вихідні положення чи твердження якоїсь теорії, що приймаються без доведень,...
Що називають меридіанами? icon"Числівник"
Як називають числівники, утворені з двох І більше простих І складних числівнників
Що називають меридіанами? iconГ законодавчі основи
Короткочасні спонукальні заходи заохочення купівлі чи продажу товару чи nослуги називають
Що називають меридіанами? iconВсяку сукупність будь-яких об’єктів називають множиною, а самі об’єкти...
Всяку сукупність будь-яких об’єктів називають множиною, а самі об’єкти з даною сукупності – елементи множини
Що називають меридіанами? iconУ бют розкол у вінницькому бюті почалася чистка. Одні прихильники...
У бют розкол ( у вінницькому бюті почалася чистка. Одні прихильники Тимошенко називають це рейдерською атакою на партію, інші наведенням...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка