Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18
Скачати 204.84 Kb.
НазваКосмос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18
Сторінка1/3
Дата конвертації26.02.2013
Розмір204.84 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Астрономія > Документы
  1   2   3
Космос український – ПАВЛО ПОПОВИЧ (1930-2009) 7 августа 2010 12:42:18

http://h.ua/story/285307/

космос український – павло попович (1930-2009)
ПОПОВИЧ ПАВЛО РОМАНОВИЧ
(1930, Узин, Київщина – 30.09.2009, Гурзуф, Крим, Україна)

Перший український космонавт стартував у космос 1962-го, а не 1997-го! Українці – треті (після росіян та американців).

 

1. ПОЛІТ КОСМІЧНОГО УКРАЇНЦЯ
http://sd.net.ua/2009/10/09/ponerom_kosmosu_mg_bi_buti_ukranec_ale_cogo_ne_stalosja_cherez_nternaconalnu_poltiku_part.html
Автор - Юрій ДОРОШЕНКО (2009р.)

 

космос український – павло попович (1930-2009)
«Нещодавно українство мало б відзначати 79-річчя першого українця, який потрапив у космос. Його ім’я - Павло Романович Попович. Натомість, всього за пару днів до його Дня народження весь світ облетіла сумна звістка – у кримському Гурзуфі космонавт номер чотири, на 80-му році життя, помер від інсульту. Крововилив у мозок поклав край життю, яке нагадувало суцільний політ до зірок. Навіть у космічних людей буває кінець земного шляху.

Авторові цих рядків, як журналістові, свого часу пощастило особисто зустрічатися з Павлом Романовичем. Потім я часом телефонував йому з проханням прокоментувати події у житті українців Москви. Але головне - у київських газетах з’явилися два матеріали-інтерв’ю з нашої розмови.

Цікаво, що мою зустріч організувала активістка Товариства „Славутич”. „Павло Романович радо зустрічається з земляками, ніколи не відмовляє”, - додала. Вона дала адресу та повідомила про час, і ось я в приймальні керівника інституту, який знаходиться неподалік від станції московського метро„Третьяковська”. На дворі зима 1997 року. Вже у почекальні розумієш до кого потрапив – секретарка директора П.Р.Поповича дізнається, що я з Києва і радіє, бо таких гостей буває чимало. Розповідає про своє українське коріння. Роздивляюсь і справді, крім працівників наукової установи, прийому очікують представники майже цілої України. Таке собі неформальне посольство нашої країни у білокам’яній.

 

космос український – павло попович (1930-2009)
У призначений мені час виходить середнього зросту, трохи повнуватий, але дуже жвавий чоловік, з його обличчя не сходить посмішка. Голос бархатистий. „Ех яким він хлопцем був!”. Починає розмову українською мовою, розпитує про Київ, про мою газету, а потім, коли переходимо безпосередньо до інтерв’ю і я вмикаю диктофон, переходить на російську. Вибачається, каже, що мову знає, але все життя живе в Москві і вже терміни рідною мовою даються складніше.

Розмова з Поповичем це ціле свято: блискучий оповідач, він умів заворожувати слухача. Жартівливий, із приповідками, постійно переходив на рідну, українську... Пригадую, як він почав розповідати про те якою красивою з космосу є наша планета і при цьому його очі світилися молодецьким блиском. Було зрозуміло, що хоч від того часу минуло кілька десятків років, але й зараз, як би була змога, він все б віддав, щоб ще раз побачити це видовище. Навіть пригадуючи про свій політ, він подумки був там, далеко від Землі...
Дитинство, підготовка до польоту, Юрій Гагарін, інопланетяни... Півтори години нашої розмови пролетіли, мов на космічній швидкості.

Під час інтерв’ю Павло Романович на маленькому шматочку паперу з якогось довідника малював мені, невігласу, те, як здіймається ракета з землі, мимохідь креслив формули. Коли ж ми скінчила бесіду я звернувся до нашого космічного земляка: „Павле Романовичу, подаруйте на згадку отого папірця”. Він посміхнувся та підписавши (до речі, написав українською „Павло Попович”), простигнув мені. Так в моїй журналістській колекції з’явилася маленька реліквія – нотатки космонавта Поповича.

Сьогодні я тримаю їх перед собою і думаю, чому ми повинні низько вклонитися цій людині? По-перше, він своїм життям поставив нашу націю в п’ятірку передових, космічних народів світу. Коли в космосі опинився перший українець, ми всі в один день стали модерними – не гречкосіями та хуторянами. Ми довели, що бути українцем, нехай і в умовах радянської пропаганди, нехай і за партійним визначенням, престижно. По-друге, Павло Попович, хоч, без сумніву, був радянським космонавтом, але при цьому залишався справжнім патріотом своєї землі. Не містечковим, а свідомим своєї відповідальності перед народом. Пригадує кадри кінохроніки, коли молодцюватий, вже уславлений космонавт, у військовій формі приїздить до рідного Узина. Його батько у брилі, з козацькими вусами, сидячи під простою селянською хатою (такий собі козарлюга), суворо наказує: „Дивись синку, не забувай якого ти роду та звідки!”. Хіба не звідси любов до рідного краю, яку ніс високо до зірок і не втрачав із роками?

Доля так визначила, що Павло Романович усе життя найбільше любив небо та Україну, навіть помер на нашій землі, під українським небом, але його поховали в Москві. Йому навіть не знайшлося місця на престижному Новодєвічєвому, чи Ваганьківському цвинтарі. Залишається вірити, що попри все, душа Павла Романовича тепер буде завжди дивитися з неба на Україну, шукати маленьку цяточку, яка зветься Узин, що на Київщині, де він уперше побачив світ.

Пропонуємо матеріал, зроблений мною після розмови з Павлом Поповичем. Він побачив світ в газеті „Україна молода” 1997 року. Сподіваємося, що він зацікавить читачів, адже вийшов ще в „доінтернетні” часи, а тому доступ нині до них обмежений. Це ще одна маленька данина великому Українцеві, який гордо підняв своє національне „Я” до зірок. Виніс на космічну орбіту українську мову, проспівавши чудову народну пісню. Сподіваємося, що пам’ять про Павла Поповича назавжди залишиться в серцях нашого народу.

 

космос український – павло попович (1930-2009)
 

^ «ИНТЕРВ'Ю З ПАВЛОМ ПОПОВИЧЕМ (1997):
Піонером космосу міг би бути українець, але цього не сталося через „інтернаціональну” політику партії.

Перед вами — перший український космонавт Павло Попович, який за певних обставин міг бути взагалі піонером космосу.
 

Простого хлопця добре пам'ятають у містечку Узин на Київщині, але пам'ять про нього українців узагалі, здається, помітно стерлася. Не в останню чергу через те, що останнім часом Попович рідко «виривається» з білокам'яної Москви. Сьогодні «Україна молода» поновлює історичну справедливість, представляючи читачам Павла Романовича, яким він є сьогодні. Ось лише одне запитання й одна відповідь:

- Які відчуття, думки виникли у вас там, далеко від Землі?

- По-перше, мені було дуже приємно, я навіть пишався, що став першим українцем, який побував у космосі. Першою піснею, яка пролунала на орбіті під час нашого польоту, була чудова українська лірична пісня «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю...». Правда, далі я її дещо перефразував: «...ось я сокіл, і ось я літаю!». Тоді Ніколаєв затягнув російську пісню про Волгу. Хоча взагалі, «Соколом» був він, а я мав кодове ім’я «Беркут».

Кожна нація має, або принаймні мріє мати, крім «внутрішніх» героїв, ще в таких, які вийшли на загальносвітову арену, яких знають поза межами національного «ареалу». Це люди, яких народи, делегуючи у золоту скарбницю людства, залишають своєю візитною карткою. Українці ж чомусь мало згадують про те, що саме їхня людина однією з перших перетнула межу неба і побувала у космосі. Це був простий хлопець із Узина, що під Києвом, Павло Попович. Двічі нашому землякові доводилося виходити на орбіту, несучи своє національне «я» ближче до зірок.

Батьківщина

- Народився я в селищі Узин на Київщині. Мій батько все своє життя пропрацював кочегаром на заводі, мати виховувала дітей. У родині, крім мене, було ще троє братів і дві сестри. Як усі тодішні діти, пас гусей, корів, коней, ходив на заробітки. Особливо доводилося багато працювати після війни.

космос український – павло попович (1930-2009)

 

космос український – павло попович (1930-2009)
космос український – павло попович (1930-2009)космос український – павло попович (1930-2009)
космос український – павло попович (1930-2009)
Під Узином є великий аеродром, а тому ще змалку я мріяв стати льотчиком і обов'язково — винищувачем. До війни закінчив чотири класи школи — вчився завжди на «відмінно». Кожний похвальний лист ставав для мене святом, тому що мати мені купувала тоді банку згущеного молока — я те молоко намагався довго-довго смоктати через соломинку, розтягуючи задоволення.

 

космос український – павло попович (1930-2009)


Мені минало 11 років, коли наше селище захопили німці. Я тоді подумав, що моя мрія стати льотчиком не здійсниться. Але після визволення від німецьких загарбників я потоваришував із кількома льотчиками з летовища. Тоді я працював водовозом на пекарні, що забезпечувала хлібом військовий гарнізон. Не можу не згадати одного знайомого — Семеновича, так його називали. Саме він мені, малому, розповідав про літаки й небо.

Оскільки були складні часи, замість того, щоб вчитися, довелося йти працювати на цукровий завод у нічну зміну. Після півночі до восьмої години ранку працював, а о дев'ятій біг до школи. У такому ритмі я «протягнув» лише кілька місяців. Далі було Білоцерківське ремісниче училище за спеціальністю столяр-червонодеревник і паралельно - вечірня школа. Після закінчення училища нас, трьох хлопців, за розподілом із самої Москви направили аж у Магнітогорськ - учитися в технікумі трудових резервів. Спершу було дуже важко, адже вдома все вчили українською мовою.

Небо
 

- Уже тоді я багато займався спортом, з шести видів мав розряди. 1950 року потрапив у Магнітогорський аероклуб. Після закінчення військового училища мене направили служити до Карелії. Тоді ми з дружиною Мариною (відомою льотчицею-випробувачем) переїхали під Москву, бо їй треба було постійно літати. І ось раптом 1959 року мене викликали в дивізію, де змусили підписати папірець про те, що я нікому нічого не розповім, а потім запропонували пройти медкомісію - щоб потрапити до загону космонавтів. Це було для мене страшенною несподіванкою. Мені давали добу, аби подумати, але я сказав одразу: погоджуюся!

 

космос український – павло попович (1930-2009)


- Павле Романовичу, напевне, відбір «у космонавти» був вельми прискіпливим?

- Так, дуже високі вимоги ставилися до здоров'я кандидата. У мене з цим, хвалити Бога, було все гаразд. Тоді було відібрано дві з половиною тисячі льотчиків-винущувачів, а загалом перевіряли близько десяти тисяч осіб. Із них вибрали лише двадцять чоловік, яких і забрали до Москви…
Мене готували до першого польоту на рівні з Юрою Гагаріним. Правда, ми з Ніколаєвим знали, що ані я, ані він першими не полетимо. Піонером у космосі за тодішньою політикою мусив бути росіянин. Сергій Павлович Корольов сказав: «Першими полетять Гагарін і Титов, а ви, хлопці, уособлюватимете дружбу народів — українець і чуваш».

космос український – павло попович (1930-2009)


За три роки нас підготували до польоту фізично та теоретично, адже необхідно було навчити людину поводитися так, аби вона в космосі не була мавпою, а могла орієнтуватися в тих важких умовах. Доводилося багато справді вчитися, бо корабель є набором різноманітних складних систем.

— Напевно, в цей час вас надійно ізолювали від суспільства?

— Ні, лише до польоту Гагаріна ми були на казарменному становищі. Пізніше нам дозволяли відпочивати, гуляти, але обов'язково в супроводі лікарів.

Мені набагато складніше давалася підготовка не до першого, а до другого польоту. Це було 1974 року, з часу першого польоту минуло майже дванадцять років. Я ж було сказав, що поки всі хлопці з першого загону не злітають, у космос вдруге не полечу.

космос український – павло попович (1930-2009)


— Йдучи на борт космічного корабля, ви, напевно, мали природне почуття страху?

— Відповім так: якщо хтось колись скаже, що стрибати з парашутом, літати на літаку можна не боячись, — це буде брехнею. Людині притаманне почуття страху. Лише той, хто не сповна розуму, нічого не боїться. Нормальна людина обов'язково повинна остерігатися за своє життя. Інша справа, що ми кажемо: «боягуз» тільки про того, хто підкорився почуттю страху. Безстрашна людина — та, яка змогла свій переляк заховати далеко в п'яти, перемогти його. Швидше за все, космонавти належать саме до цієї категорії.
 

космос український – павло попович (1930-2009)
Уявіть: космічна ракета з установкою має п'ятдесят метрів, під людиною знаходиться двадцять мільйонів кінських сил, а ти сидиш на самісінькій верхівці всього цього! І все воно будь-якої миті може гепнути так, що навіть мокрого місця від тебе не залишиться. А в космосі навіть невеличкий метеорит призведе до катастрофи. Тут достатньо, щоб він важив бодай один грам. Нас рятує за таких умов лише закон збереження енергії. Хоча оскільки всі космонавти набиралися з лав льотчиків-винищувачів, ми звикли ходити по лезу, балансувати між життям і смертю, щохвилини ризикувати. Та Боже, навіть коли стрибаєш з парашутом, мусиш усвідомлювати, що своє життя доручаєш шматку ганчірки: розкриється чи ні?
  1   2   3

Схожі:

Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconПавло Романович Попович (*5 жовтня 1930, Узин, Київщина) льотчик-космонавт,...
Павло Романович Попович (*5 жовтня 1930, Узин, Київщина) — льотчик-космонавт, генерал-майор авіації (1976), кандидат технічних наук....
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconКабінет міністрів україни постанов а від 21 травня 2009 р. N 526
Постановами км n 901 ( 901-2009-п ) від 26. 08. 2009 n 965 ( 965-2009-п ) від 09. 09. 2009 n 70 ( 70-2010-п ) від 27. 01. 2010 n...
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconПроблеми охорони авторського I суміжних прав у мережі інтернет
Павло Анатолійович Калениченко, дирек­тор уповноваженої організації колективно­го управління оп «Український музичний альянс»
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconДорога в космос
Мета: ознайомити учнів з історією становлення космонавтики, видатними вченими, першими польотами в космос, космічною технікою; створити...
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconПро відбір до національної збірної команди України з сол на сезон 2009 20010рік
Кубку світу 2009-2010 з орієнтування на лижах 1-2 етап, грудень 2009, за призначенням
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconЗаконодавство України
Ввр, 2009, n 39, ст. 559 n 1559-vi ( 1559-17 ) від 17. 11. 2009, ввр, 2010, n 1, ст. 2 n 1568-vi ( 1568-17 ) від 25. 06. 2009, ввр,...
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconМетодичні рекомендації щодо вивчення математики у 5-9 класах подано...
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 10-11 класи. Математика. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень,...
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconКонкурс проводиться згідно з Умовами проведення І (обласного) етапу...
Головним управлінням освіти І науки Черкаської обласної державної адміністрації, в червні 2012 року на базі Черкаського обласного...
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 icon11. Попович О. Осип Маковей – історик літератури: Конспект лекцій....
Попович О. Осип Маковей – історик літератури: Конспект лекцій. Чернівці: Рута, 1999. 64 с
Космос український – павло попович (1930-2009) 7 августа 2010 12: 42: 18 iconПро затвердження районної Програми впровадження профільного навчання на 2009-2010 роки
Затвердити районну Програму впровадження профільного навчання на 2009-2010 роки (додається)
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка