Вирощування І розведення з олотого вуса
Скачати 244.64 Kb.
НазваВирощування І розведення з олотого вуса
Дата конвертації15.03.2013
Розмір244.64 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Біологія > Документы


Міністерство освіти і науки України

Мала академія наук України
Хмельницьке територіальне відділення

Малої академії наук України
Білогірське районне наукове товариство
Відділення «Біологія і хімія»
Секція біології

Диво-рослина –

Золотий вус
Роботу виконала:

Мусійчук Оксана Степанівна

учениця 11 класу

Квітневської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Науковий керівник:

вчитель хімії і біології

Андрусевич Валентина Леонідівна
смт. Білогір'я

2009р.

Зміст

 1. Вирощування і розведення Золотого вуса…………………………….3

 2. Золотий вус — домашній лікар і засіб від тисячі хвороб…………...10

  1. Свіже листя, водні настої………………………………………….12

  2. Спиртова настоянка………………………………………………..13

  3. Олії…………………………………………………………………..16

  4. Мазі…………………………………………………….……………17

 3. Наскільки небезпечний прийом рослини Золотий вус…………...18

 4. Наші дослідження………………………………………………..….20

 5. Висновки……………………………………………………………...22
Вирощування і розведення Золотого вуса

Золотий вус, дихоризандра, домашній женьшень, далекосхідний вус, живе волосся — все це назви однієї рослини, яку за цілющі властивості називають диво-рослиною.

Ця кімнатна рослина, яку ще називають “кукурудзкою”, “домашнім женьшенем”, родом з Мексики. Офіційна назва “каллізія духмяна”, бо її дрібненькі білі квіти, зібрані в китиці, мають ніжний гіацинтовий запах. Правда, цвіте вона далеко не завжди і не у всіх.

Ця рослина прийшла до нас з Південної Америки, а саме з Мексики, знайшла розповсюдження від краю до краю колишнього Союзу, має близько п'ятнадцяти народних назв: «кукурудзка», «домашній женьшень», «Венерин волос», «живе волосся», а ось з ботанічною назвою їй не повезло: воронежский гомеопат в своїй анотації назвав її дихоризандра, має бульбоподібне коріння і її стебло відмирає, а у Золотого вуса або «живого волоса» корінь мичкуватий, стебло багаторічне.

В інших джерелах ще одна офіційна назва «каллізія духмяна», бо її дрібненькі білі квіти, зібрані в китиці, мають ніжний гіацинтовий запах. Правда, цвіте вона далеко не завжди і не в усіх, але у нас все-таки зацвіла. Це щось схоже на те, як цвіте верба. Але це тільки на перший погляд...А приглянувшись видно, що його цвіт нехай і невишуканий, але ексклюзивний.


Квітка Золотого вуса в художньому оформленні

Квітучий Золотий вус

Три квітки. Суцвіття Золотого вуса

^ Квітка у звичайному зображенні Золоті квітиМолодий Золотий вус. До цвітіння йому ще далеко
Стебло у молодому віці дає бічні відростки, що складаються з суглобів, що закінчуються листовою китичкою. Цю листову китичку, відлічивши два суглоби, зрізають посередині третього суглоба і ставлять у воду, або також зрізають верхівку від дорослої рослини, підготовленої для приготування ліків. Через тиждень у Золотого вуса з'являться корінці. Коли на корінцях буде коричневий наліт, рослина висаджується в грунт, що складається з перегнійної землі з додаванням 30% піску. Вкорінення верхівки з дорослої рослини краще, ніж з бічних відростків. Рослина сильніша і вступає в зростання інтенсивніше, швидко росте. Золотий вус не має кореневої порослі, квітне дуже рідко, насіння не дає, а тому бічні відростки, що складаються з суглобів, є органом розмноження, який йде обов'язковим вкоріненням верхівки у воді. Перед висадкою в грунт, часто рослина, вирощена із зрізаної верхівки дорослої рослини, не дає бічних відростків, проте це не означає, що рослина не годиться на ліки. Думка, що на ліки йдуть тільки суглоби з бічних відростків – невірно: лікувальний сік знаходиться в основному стеблі і бічних відростках. Коли стовбур рослини наллється, вірніше прийме бузковий відтінок, ви зрізаєте верхівку рослини для вкорінення, зрізану рослину не мийте, покладіть на тиждень в холодильник.

Золотий вус – досить невибаглива рослина, яку можна вирощувати в домашніх умовах. Незважаючи на те, що вона полюбляє тепло й світло, все ж не витримує прямого сонячного проміння. Розмножується вус живцями (рос. черенок), які на ¾ занурюють у воду до появи коріння (7–10 днів).

Висаджують у керамічний горщик. Земляна суміш має складатися з парникового перегною й дернової землі з додаванням 20 – 30% крупного піску. У весняно-літній період поливати слід щоденно. Але пам’ятайте: рослина не любить надмірного зволоження. Потурбуйтесь про підпору, якої потребуватиме стебло рослини. Інакше вус буде згинатися під власною вагою, що несприятливо відіб’ється на його розвитку.

Вважають, що рослина набуває лікувальних властивостей після того, як на вусах з’явиться 9 – 10 вузлів.

Квітникарі-початківці часто задаються питаннями, як відрізнити рослину Золотий вус від інших, зовні дуже схожих рослин сімейства Коммелінових. Як правильно вирощувати і розмножувати рослину Золотий вус? Як доглядати за ним, щоб воно володіло найбільш сильними цілющими властивостями?

Більше ста років Каллізію запашну культивують як кімнатну рослину. Венериним волосом, або «живим волосом», цю рослину прозвали не випадково. Річ у тому, що якщо спробувати розірвати його лист, можна відмітити, як в його структурі витягуватимуться тонкі волоски.

На горизонтальних вусах зростає недорозвинене листя. Вуса складаються з «суглобів», на кінцях яких формується листова китичка. При хорошому відході рослина іноді квітне. Квітки дрібні, запашні, в щільних пучках, зібраних у волотистих суцвіттях. Запах приємний, як у гіацинтів.

Розмножується Золотий вус верхньою частиною горизонтальних пагонів, які зрізають на два суглоби нижче за китичку посередині третього і ставлять в стакан з водою до утворення коріння. Чим краще сформується коренева система, тим більше могутньою буде рослина. Коли коренева система достатньо розвинеться, відросток можна пересаджувати в горщик із землею.

Найбільш сприятливий час для розмноження — березень, квітень. Якщо ви хочете виростити якомога більше горизонтальних пагонів на Золотому вусі застосовуйте наступний прийом: як тільки у вусах сформується листова китичка, зріжте її. Після такої операції вус роздвоюється і росте вже у вигляді двох гілочок, на кінцях яких з часом формується ще по одній листовій китичці. Якщо надалі для посадки використовувати китички з роздвоєних вусів, то і нащадки виходить з роздвоєними вусами.

Золотий вус — теплолюбна рослина, вона любить світле місце, але не прямі сонячні промені. Полив повинен бути помірним, особливо в зимовий період, але у жодному випадку не можна доводити землю до пересихання, інакше рослина втратить листя.

Землесуміш повинна бути щільною, такою, що складається з дернової землі і парникового перегною з додаванням 30% крупного річкового піску. Стебло у рослини слабке, тому, можливо, воно зажадає опори. У літній період добре винести рослину на балкон, це значно поліпшить її властивості. А в теплих районах можна на літній період і зовсім висаджувати рослину у відкритий грунт де вона чудово росте. Але не забувайте про те, що опівдні рослина повинна знаходитися ніяк не під прямими сонячними променями.

Іноді кінчики листя стають коричневими і починають в'янути. Поява цих ознак говорить про неправильний догляд: нестачі мінерального харчування, інтенсивному сонячному опромінюванні або про недостатній полив, який потрібно проводити тільки вечірньої пори. До речі, горизонтальні пагони Золотого вуса цілющими є лише в тому випадку, якщо в процесі зростання вони набувають фіолетового кольору. Якщо ж вуса залишаються зеленими навіть досягши цілющого віку (9 суглобів), значить, ваша рослина, на жаль, цілющою не стала. Їй не вистачало сонячних променів, необхідних для вироблення в листі цілющого ферменту.

Рослина є «ненажерою» в плані різної підгодівлі. Якщо ви її поливатимете тільки відстояною водопровідною водою, то у неї на листі з'являтимуться бурі плями, кінчики листя підсихатимуть, рослина любить мінеральну і органічну підгодівлю, любить цукор, тепло.

В період інтенсивного зростання підгодовуйте рослину комплексними добривами, призначеними для кімнатних квітів, а землю тримаєте трохи вологою влітку і злегка підсушеною — в зимовий період. Так ви зумієте забезпечити рослині всі умови, і вона нагородить вас цілющим еліксиром здоров'я.Золотий вус — домашній лікар і засіб від тисячі хвороб
   
Лікувальні властивості Золотого вуса зумовлені наявністю в її хімічному складі біологічно активних речовин із групи флавоноїдів і стероїдів. Перші – зменшують ламкість судин, посилюють дію вітаміну С, мають протизапальну, знеболювальну, спазмолітину, сечогінну, антисептичну дію. Стероїди ж мають антибактеріальні, антисклеротичні, протипухлинні властивості. Крім того, в соку каллізії виявлено такі важливі для життєдіяльності організму людини елементи, як залізо, хром, мідь.

Як біогенний стимулятор, носій вітамінів і мінералів Золотий вус має перевагу не тільки над алое, а й над коренем женьшеню. Крім фітонцидів, мінералів, сік Золотого вуса містить флавоніди, кварцетин, стероїди. Тому спектр захворювань, при яких настої і витяжки Золотого вуса допоміжні, дуже широкий.
Сік і витяжки Золотого вуса мають протизапальну, знеболюючу, спазмолітичну, антиоксидантну, сечогінну, антисептичну і навіть протипухлинну дію.
    Про бактерицидні властивості Золотого вуса свідчить уже той факт, що настій і відвар цієї рослини не закисає протягом кількох тижнів навіть у теплому приміщенні.

Рослина стає придатною для лікування після того, як її відростки – “вуса” – набувають не менш як 9 суглобчиків-члеників. Лікувальні властивості мають всі частини Золотого вуса: листя, стовбур, пагони.

Мазь із нього допомагає у лікуванні гангрени. Сповільнює Золотий вус і прогресування цукрового діабету. Щоб зажили рани, можна їх протирати настойкою і вживати її всередину. Ця рослина стане незамінним помічником під час періодичних головних болів, запаморочень, порушень зору та координації рухів, гострого болю у серці, лікування ран, опіків, хронічних виразок, обморожень.
Завдяки активним біологічним речовинам Золотий вус здатний боротися з різними інфекціями, стимулювати процеси обміну речовин, зміцнювати кровоносну систему й імунітет, сприяти виведенню шлаків з організму.
Кварцетин, що міститься в соці вуса, забезпечує протизапальну та протинабрякову дію, має протиалергічні й антиоксидантні властивості. Тобто сповільнює процес старіння організму, гальмує процес старіння рогівки.
Камферол, що теж міститься в соці цієї рослини, виводить натрієві солі з організму та має протизапальну дію. Його застосовують в разі порушень у сечовидільній системі, при алергічних захворюваннях, він входить до складу протизапальних препаратів.
Вміст у Золотому вусі речовини бета-сітостеролу допомагає активно боротися з такими захворюваннями, як атеросклероз, хворобами обміну речовин, ендокринної системи.
Окрім того, ця рослина багата на вітаміни та мінерали. У народній медицині із Золотого вуса найчастіше виготовляють спиртові настоянки, мазі та олії. Сировиною для приготування ліків є бокові пагони, листя та сік, отримані з цих частин рослини.
Рослина складається з бокових пагонів, розділених на брунатно-фіолетові міжвузлі, які називаються «суглобчиками» або «колінцями». Рослину вважають цілющою, коли на ній з’являється 8-10 міжвузлів. Іноді для настоянки використовують всю рослину, залишаючи лише верхівки пагонів та головного стебла для подальшого розмноження.
    Лікарські засоби з трав діють на організм м’якше за хімічні препарати. Та все ж, щоб уникнути можливих ускладнень, самолікуватися без спеціальних знань і попередньої консультації з лікарем не варто. Сама ж технологія виготовлення препаратів із Золотого вуса доволі проста й не потребує спеціальних навиків і пристосувань. Головна умова отримання лікарських засобів з цієї рослини – використання відповідних частин рослини. Важлива умова: зберігати виготовлені препарати потрібно в темному скляному посуді в прохолодному місці.
^ Свіже листя, водні насто
    Використовують для лікування панкреатиту, діабету, захворювань печінки й шлунково-кишкового тракту, а також для очищення організму. Для приготування настою використовують рослини довжиною не менше 20см.

Рецепт 1. Один листок Золотого вуса кладуть у скляний або керамічний посуд, заливають 1л окропу. Настоюють протягом 24 годин. Проціджують і зберігають у темному прохолодному місці.


   Рецепт 2. Один лист подрібнюють, кладуть у термос, заливають гарячою водою, настоюють протягом 5 – 6 годин. Проціджують, переливають у темний скляний посуд.


    При запаленні ясен і пародонтозі можна прикладати пожмакане листя (2 – 3 см) на 20 – 30 хв. до ясен кілька разів на день. Жмих випльовувати. Не  прикладайте свіже листя Золотого вуса до шкіри надовго, бо це може викликати подразнення й навіть опіки.
    При фарингіті, ангіні, загостренні хронічного тонзиліту полоскати горло водним настоєм Золотого вуса (1 листок на літр теплої води, настоювати ніч) кілька разів на день.

Хвороби шлунково-кишкового тракту
У випадку різних розладів процесів травлення можна порекомендувати відвар з листя Золотого вуса. Один листок довжиною 20-25 см (чи два листки по 10-15 см) подрібнити і залити 700 мл окропу. Поставити суміш на 10-15 хв. на слабкий вогонь. Потім зняти посуд з вогню, закутати і настояти протягом 10-12 годин. Вживають відвар, попередньо підігрівши на водяній бані, тричі на день за півгодини до їди по 50-70 мл (залежно від маси тіла).
У холодильник відвар можна не ставити. Завдяки антисептичним властивостям цієї рослини він може досить довго зберігатися при кімнатній температурі.

Хвороби нирок і сечового міхура
Подрібнити 1 лист Золотого вуса довжиною не менше 20 см, залити 1 л окропу, закутати посудину і настоювати протягом доби. Вживати за 40 хв. до їди по 1/4 склянки 3-4 рази на день. Перед вживанням підігріти на водяній бані.
Курс лікування — 14 днів. Після перерви (не менше 5 днів) курс можна повторити.
Суміш для лікування опіків, обморожень, фурункулів
Для лікування використовують свіжу кашку з листя, розтертого у порцеляновій ступці. Отриману масу накладають на бинт, складений удвоє, і прикладають до рани (бинтом до ушкодженої поверхні); пов’язку слід міняти 2 рази на добу.
Для лікування фурункулів, ран, укусів тварин можна використовувати цілі, добре промиті листки (або частину листка), розміром не менше 20 см. Така процедура сприяє швидкому загоєнню ран.
^ Спиртова настоянк
    Спиртову настоянку Золотого вуса в різних концентраціях застосовують для очищення організму, а також для лікування остеохондрозів, забоїв, післяопераційних спайок, поліпів, фібром, міом, захворювань дихальної системи, зокрема туберкульозу й астми. Для приготування настою використовують як усю рослину, так і бічні пагони, розділені суставчиками (коричнево-фіолетові вузли) на окремі коліна.

Щоб приготувати спиртовий настій, треба відрізати непарну кількість члеників (15-17), потримати два тижні під морозилкою в холодильнику. Потім подрібнити і залити 0,5 л горілки або самогону. Настоювати в темному місці 12-14 днів.Спиртовий настій використовують у компресах при артритах і як натирання - при невралгіях, міозитах, радикуліті.

    Рецепт 1. 30 – 50 колін подрібнити, покласти в скляний посуд, залити 1л горілки. Дати вистояти 7 – 15 діб у темному місці, щодня помішуючи. Процідити після того, як настій стане темно-бузкового кольору.


    Рецепт 2. Подрібнити бічні стебла й листя рослини, покласти в скляний посуд, залити горілкою. Дати вистояти 12 – 15 діб, періодично помішуючи. Процідити.


Настоянка для лікування остеохондрозу, радикуліту та хвороб суглобів
Сорок міжвузлів бокових паростків-вусів залити 0,5 л горілки, настоювати 20 днів у темному місці. Застосовують у вигляді компресів або внутрішньо — по 1 столовій ложці 3 рази на день за 1 годину до їди.

Настоянка для лікування бронхіальної астми
Сорок п’ять міжвузлів залити 1,5 л горілки, настоювати у темному місці протягом 10 днів. Застосовують по 1 десертній ложці за 45 хв. до їди 3 рази на день.
Під час лікування туберкульозу легень, як додатковий засіб до основного лікування, використовують свіжу подрібнену сировину (вуса та листя рослини), змішану з медом у пропорції 1:1. Застосовують по 1 чайній ложці за 30 хв. до їди 3-4 рази на день.

Панкреатит і порушення обміну речовин
Для приготування ліків треба подрібнити 3-4 горизонтальних відростки, які доросли до 12 міжвузлів. Залити їх 600 мл медичного спирту, настояти протягом доби у темному місці. Долити 900 мл очищеної води і поставити у темне місце ще на тиждень. Вживати по 1 десертній ложці 1 раз на два дні. Курс лікування — 30 днів.

Доброякісні пухлини: міоми, фіброми, кісти, поліпи
П’ятдесят міжвузлів Золотого вуса залити 500 мл горілки. Настояти 10 днів у темному місці. Процідити. Вживати настоянку двічі на день — зранку й увечері за 40 хв. до їди. Перший день вживайте ліки у дозуванні: 10 крапель настоянки, розведені у 30 мл води. Кожен наступний день треба збільшувати дозу на одну краплю. Курс лікування — 50 днів.
Зазвичай потрібно 5 курсів. Перерва між ними становить 10 днів.

Серцево-судинні захворювання
Подрібнити до 20 міжвузлів Золотого вуса, залити 500 мл 70-відсоткового спирту і настояти протягом 2 тижнів у темному місці. Під час приготування ліків їх потрібно щодня збовтувати, потім проціджувати. Вживають настойку тричі на день за 20 хв. до їди по 15 крапель, розбавлених у 100 мл води.
Курс лікування триває 10 днів. Його можна повторювати з інтервалом 5 днів.

Хвороби органів дихання
Подрібнити 15-20 міжвузлів і залити 500 мл горілки. Настояти протягом двох тижнів у темному місці, опісля процідити. Вживати по 10 крапель, розбавлених у 30 мл води, раз на день. Курс лікування — 60 днів.

Для підвищення захисних сил організму і профілактики захворювань
1-2 відростки Золотого вуса подрібнити, залити 1,5 л 70-відсоткового спирту і настояти при кімнатній температурі 2 тижні, процідити. Перед вживанням розводити водою з розрахунку 10-25 крапель на 30 мл води. Вживати настоянку 1-2 рази на добу за 40 хв. до їди протягом 1-1,5 місяця.
Якщо організм надто ослаблений, дозу можна збільшити до 35 крапель і вживати тричі на день протягом 52 днів. З інтервалом 10 днів курс можна повторити до 4 разів.
Настоянка із золотого вуса для лікування гаймориту і бронхіту
Тридцять «колінець» дихоризандри залити 0,5 л горілки, настояти сім днів. При цьому настоянка повинна набути світло-бузкового кольору. Закапувати в разі виникнення гаймориту по 2 краплі у кожну ніздрю з різницею у 15 хвилин (одна крапля, а через 15 хвилин — друга). Робити цю процедуру тричі на день.

Що стосується спиртової витяжки Золотого вуса, то її приймають по одній чайній-десертній ложці 1-3 рази на день до їди, але не довше як два-три тижні. Пізніше необхідно зробити перерву на тиждень. При побічній дії (алергія, набряки, свербіж) лікування треба припинити. Краще додавати кілька ложок витяжки Золотого вуса або свіжого соку на півлітра відвару лікарських сумішей: жовчогінних, шлункових, відхаркуючих, серцевих, ниркових. Суміш приймають за призначенням лікаря: від третини до півсклянки двічі-тричі на день до їди.
Олії

    Використовують для лікування хвороб шкіри, а також для розтирань при артрозах, артритах і всіх видах масажу. Для виготовлення олій застосовують як сік із листя й стебел, так і подрібнені паростки рослини.


    Рецепт 1. Зі свіжого листя й стебел витискають сік. Жмих, що залишився, висушити, подрібнити, залити оливковою олією. Настоювати 3 тижні. Потім олію зцідити через марлю.


    Рецепт 2. Вуса рослини подрібнити, покласти у вогнетривкий посуд, залити олією, потім – в розігріту до 40 ºС духову шафу. Тримати там протягом 8 год. Процідити крізь марлю.

Хвороби суглобів
Стебло довжиною 10 см і 2-3 листки Золотого вуса подрібнити й вичавити з них сік. Вичавки підсушити і залити 1,5 склянки маслинової олії. Настояти 2-3 тижні, процідити і додати половину вичавленого раніше соку Золотого вуса.
Зберігати олію у темному місці в закритому посуді. Цю олію з успіхом використовують для розтирань. Їх зазвичай проводять перед сном по 10 хвилин.
Можна з олії робити й аплікації: шматочок марлі, складеної у кілька шарів, змочити олією і накласти на хворе місце на 10-15 хв. Цю процедуру проводять перед сном через день.
Мазі
    Мазь, виготовлену з Золотого вуса, застосовують для лікування забоїв, обморожень і різних захворювань шкіри (хворе місце змащують 2 – 3 рази на день). А ще цей засіб є ефективним у лікуванні застуд, артритів, артрозів.


    Рецепт 1. Листя й стебла рослини подрібнити, розтерти, змішати з дитячим кремом або вазеліном у співвідношенні 2:3.


    Рецепт 2. Зі свіжого листя та стебел витиснути сік, змішати з кремом або жиром у співвідношенні 1:3.
Мазь для лікування порушень опорно-рухового апарату та для розтирань при виникненні застудних захворювань
За основу беруть внутрішній свинячий або борсучий жир. Сік змішати з основою у співвідношенні 1:3, кашку — у співвідношенні 2:3.

Мазь для лікування трофічних виразок, шкірних хвороб, ран, забиття
Для виготовлення мазі використовують кашку або сік з листя та стебел рослини. За основу можна брати дитячий крем або вазелін. Сік змішати з основою у співвідношенні 1:3, кашку — у співвідношенні 2:3.

^ Наскільки небезпечний прийом рослини Золотий вус

Я не втомлююся повторювати слова великого Парацельса: «Все є ліки і отрута, і лише доза визначає і те і інше». Завжди строго дотримуйте дозування, приведені в рецептурах, не намагайтеся експериментувати над собою. Це, як правило, приводить до невтішних результатів. Адже отруїтися можна навіть звичайною водою, якщо випити її у великій кількості за малий проміжок часу.

Саме тому мені хотілося б особливу увагу приділити реакції організму на передозування лікарських препаратів, отриманих з різних частин Золотого вуса.

Найбільш небезпечний відносно сильної біологічної активності препарат, приготований із стовбура рослини. Відвар з 1-2 подрібнених суглобів стовбура на 0,5 л води при прийомі по 50-100 г 3 рази на день в перші дні викликає у хворого приємне відчуття тепла, що розливається по всьому тілу. Різко поліпшуються самопочуття і загальний тонус. Але днів через 7, коли в організмі відбувається поступове накопичення препарату, наступає так зване передозування, різко погіршується стан. Особливо часто це трапляється у хворих із захворюваннями печінки і весняно-літньою алергічною реакцією на квітучі рослини. У таких хворих з'являються головні болі, темніє в очах, виникає набряклість горла, збільшується щитовидна залоза, сильно ушкоджуються голосові зв'язки. Голос «осідає», і відновлення його важке.

Через деякий час (1-2 тижні) організм, не маючи можливості вивести гомотоксин, що утворився, через печінку і нирки, починає «гнати» його через шкіру. Найчастіше в області живота з'являється сильне свербіння, на місці якого утворюється мокнуча екзема, що важко піддається лікуванню.

При перших ознаках передозування негайно починайте прийом энтеросорбентів і гомеопатичних препаратів сульфодерм і нормагаст по рекомендаціях фірми-виробника.

Із стовбура рослини Золотий вус готується тільки спиртна витяжка (4-5 суглобів на 0,5 л міцного самогону або 70%-го спирту), вживана для розтирання при суглобових болях і остеохондрозі.

З фіолетових вусів готують настоянку для прийому всередину при злоякісних новоутвореннях і бронхіальній астмі. У деяких онкологічних хворих і у страждаючих бронхіальною астмою спостерігалася знижена чутливість до спиртної витяжки з рослини Золотий вус: прийом по 1 чайної або 1 десертній ложці не тільки не викликав негативних прояві, а, навпаки, приводив до значного поліпшення стану.

Проте такий інтенсивний прийом не повинен перевищувати 3 тижнів, після чого обов'язково слід робити тижневу перерву, очищаючи в цей час організм за допомогою энтеросорбентів. Після перерви, як правило, хворі переходять на стандартні дозування препаратів Золотого вуса.

Прийом відвару листя по рецепту для лікування цукрового діабету, за моїми спостереженнями, за 20 років жодного разу не викликав ніяких побічних проявів, а лише показав прекрасні оздоровчі властивості.

Накладати листя на великі відкриті рани при загоєнні трофічних виразок і глибоких опіків на тривалий час не рекомендується. Не дивлячись на те, що в перші два дні відбувається значне поліпшення стану пораненої поверхні, потім, через 3-6 днів, виникає алергічна реакція, іноді дуже сильна. Краще для цих цілей використовувати сік вусів, розведений кип'яченою водою в співвідношенні 1 : 3, 1 : 5.

Зі всього вище переліченого можна зробити висновок, що цілюща складова рослини Золотий вус присутній в нім в дуже концентрованому вигляді, тому застосовувати ліки, приготовані з різних частин цієї рослини, потрібно, строго дотримуючи дозування.

Перш ніж приготувати ліки з вусів або стовбура рослини запашними, їх потрібно витримати під морозильною камерою в холодильнику при температурі +2-4С протягом 2 тижнів, упакувавши заздалегідь в харчовий поліетилен. Листя ж зриває у міру потреби з рослини, що росте, витримують в холодильнику тільки 3 дні, а потім використовують для приготування відварів.


^ Наші дослідження

Золотий вус знайшов своє розповсюдження від краю до краю колишнього Союзу. В нашій місцевості теж його використовують.

У мене стільки болячок, що і не перелічити. Вусом користуюсь десь років зо три. Пۥю водні розчини, спиртові настої, що коли дозволяє здоровۥя. Зараз, в добрий час сказати, а в лихий помовчати, почуваю себе краще. А скільки ще проживу – не знаю. Але те, що живу дотепер після таких операцій (кишково-шлунковий тракт, від авт.) завдячую Золотому вусові.

Гарбис Ганна, с. Квітневе, 64 роки.

Настоянками і відварами різних трав, користуюсь давно, сам їх готую. Вважаю, що здоровۥя від матінки природи. І в свої 77 почуваюсь ще ого-го. Золотий вус теж використовую, піднімає життєвий тонус.

Подлєсний М.М., с. Квітневе, 77 років.

Клюнув мене в ногу півень, глибоко так клюнув в литку. Нога зашарілась, спухла, як колода і дуже боліла. Дала мені сусідка Золотого вуса і сказала: «Помни качалкою і прикладай». Приклала на ніч, то зразу дуже шарпало, як нарив, а на ранок біль втих, нога трохи стухла і я так її вилічила.

У мене в роті вже років 15 стоять зубні протези і часто на яснах робляться рани. То прикладаю листочок до десни, або полощу водним відваром з листочка, то теж допомагає.

А ще розкажу: мій син поранив палець бензопилою, аж кістку зачепив. Поки прикладали різні мазі, рана гноїлась, почали прикладати листочок з вуса – перестав виділятись гній і рана загоїлась. До лікарів не звертались.

Андрусевич Г. Ф., с. Соснівка, 66 років.

Є у нас той вазон. Дочка принесла пагінчика, вже років зо два. Нічого ми ним не робимо, користуємось аптекою. Але літом я пробив косою ногу. Приклав пару разів листка і нога скоро загоїлась.

Панчук Л. Г., с. Квітневе, 69 років.
Чоловікова сестра живе в Києві. Робить відвар з одного листка, настоює і випиває впродовж одного дня. Каже, що набагато краще себе почуває.

Примак З. М., с. Квітневе.
Наша вчителька Валентина Леонідівна, сильно поранила ногу (рвана рана). Поки прикладала мазь «Цілитель», результати були невтішні. Почала прикладати посічений кусочок листочка Золотого вуса і згоїла рану.

А ще моя сусідка баба Ганна Ковалюк теж сильно поранила ногу. Закотила на литці шкіру разом з м’ясом. Вилікувала свою рану з допомогою вазона індійської цибулі і Золотим вусом. З вуса робила і відвари, і настоянки, і мазі. Лікування було дуже довготривалим, але нога загоїлась. Бабці уже 76 років.

Висновки

Рослина, яку знає майже весь світ, яка має близько п’ятнадцяти назв, у нас прижилась під назвою Золотий вус, дехто ще називає її «кукурудзкою», бо схожа до цієї рослини, не дуже вибаглива до освітлення, швидко росте, просто розмножується. Проте потребує до себе і належної уваги у підживленні, цвіте десь на 6-му році життя.

Золотий вус не описаний ні в одній книзі по лікарських рослинах, а народна медицина визнала його. Лікує хронічний панкреатит, знімає запалення жовчного міхура, шлунку, тонкого кишечника, нормалізує кислотно-лужний баланс шлунково-кишкового тракту, виводить шлаки з організму, лікує бронхіальну астму, лишаї, виразки, кістозні новоутворення, цукровий діабет, виводить дрібні камені і пісок з нирок і сечового міхура, покращує зір, лікує лейкоз, післяопераційні спайки, коліки, фіброми і міоми, онкологічні захворювання, оніміння кінцівок, тромбофлебіт, поліартрит, виразку шлунку, гострі респіраторні захворювання.

В нашій місцевості здебільшого вирощують Золотий вус як кімнатну рослину. Хочу сказати, що це дуже корисно. Адже ця рослина не лише дезинфікує повітря в приміщенні, а й виділяє речовини, що сприяють лікуванню захворювань дихальних шляхів, тому вазон із вусом варто ставити біля ліжка легеневого хворого.

Щоб успішно використовувати Золотий вус для лікування, потрібно більше любити себе. Що це означає? Приготування таких ліків займає певний проміжок часу, адже простіше купити в аптеці. Так, аптечні ліки не потрібно готувати, вони швидше діють, але мають масу побічних ефектів.

Я думаю, що сьогодні, в період світової кризи, коли аптечні полиці спустошуються, або ціни на них різко піднімаються, пересічні громадяни будуть частіше користуватись препаратами з лікарських рослин. Але потрібно користуватися цими препаратами, додержуючись рецептів, остерігаючись передозування.

Список використаних джерел.

 1. А. Семенова, Золотой ус – лекарь на подоконнике. – С.- Петербург, 2006.

 2. В. Огарков, Золотой ус в лечении болезней века. - С.- Петербург, 2005.

 3. Д-р Д.Г. Хессайон. Все о комнатных растениях. –М.:Калдезь-Букс, 2001. – 256 с.

 4. В. Г. Жоголева, Приходько С.Н., Чеервченко Т.М. и др. Цветы. – К.: Урожай, 1979. – 118 с.

 5. http://www.zn.kiev.ua/nn/show/505/47271

 6. http://www.ok.net.ua/ostrovskogo/ecologiya2.htm

 7. http://flora.ukrbiz.net/ комнатние растения

 8. http://golosiyiv.com.ua/prn_useful.php?id=6

 9. http://www.flora.hotbox.ru/76.html

 10. http://www.flora.hotbox.ru/68.html

 11. http://www.flora.hotbox.ru/aaaa.html

 12. http://www.flora.hotbox.ru/33.htmlДиво-рослина – Золотий вус

Роботу виконала Мусійчук О.С.

Науковий керівник: вчитель хімії і біології

Андрусевич Валентина Леонідівна

Білогірське районне наукове товариство

Відділення « Хімія і біологія»

Секція біології.

Квітневська ЗОШ І-ІІІ ступенів

11 клас

С. Соснівка

Тези

 1. Золотий вус, дихоризандра, домашній женьшень, далекосхідний вус, живе волосся — все це назви однієї рослини, яку за цілющі властивості називають диво-рослиною. Ця рослина прийшла до нас з Південної Америки, а саме з Мексики, знайшла розповсюдження від краю до краю колишнього Союзу, має близько п'ятнадцяти народних назв.

 2. Золотий вус – досить невибаглива рослина, яку можна вирощувати в домашніх умовах. Незважаючи на те, що вона полюбляє тепло й світло, все ж не витримує прямого сонячного проміння. Стебло у молодому віці дає бічні відростки, що складаються з суглобів, що закінчуються листовою китичкою. Розмножується Золотий вус живцями. Найбільш сприятливий час для розмноження — березень та квітень.

 3. Вважають, що рослина набуває лікувальних властивостей після того, як на вусах з’явиться 9 – 10 вузлів.

 4. Лікувальні властивості Золотого вуса зумовлені наявністю в її хімічному складі біологічно активних речовин із групи флавоноїдів і стероїдів. Перші – зменшують ламкість судин, посилюють дію вітаміну С, мають протизапальну, знеболювальну, спазмолітину, сечогінну, антисептичну дію. Стероїди ж мають антибактеріальні, антисклеротичні, протипухлинні властивості. Крім того, в соку вуса виявлено такі важливі для життєдіяльності організму людини елементи, як залізо, хром, мідь.

 5. Для лікування використовують листки у свіжому вигляді, також готують відвари, настоянки, олії і мазі, використовуючи при цьому як горизонтальні пагони, так і стебло.

 6. Лікує хронічний панкреатит, знімає запалення жовчного міхура, жовчних шляхів, шлунку, тонкого кишечника, нормалізує кислотно-лужний баланс шлунково-кишкового тракту, виводить шлаки з організму, лікує бронхіальну астму, лишаї, виразки, кістозні новоутворення, цукровий діабет, виводить дрібні камені і пісок з нирок і сечового міхура, покращує зір, лікує лейкоз, післяопераційні спайки, коліки, фіброміоми і міоми, онкологічні захворювання, оніміння кінцівок, тромбофлебіт, поліартрит, виразку шлунку, гострі респіраторні захворювання.

 7. Препарати з Золотого вуса, хоч і дієві засоби, але не універсальна панацея. Тому перед застосуванням обов’язково порадьтеся зі спеціалістом, який врахує індивідуальні особливості вашого організму, призначить дозування препарату, тривалість курсів, щоб уникнути звикання до ліків. Остерігайтесь і побічного ефекту – можливе враження голосових зв'язок й алергічні реакції. Особливо обережними слід бути людям з ослабленим імунітетом і схильністю до алергії. Не рекомендується вживати ліки з Золотого вуса вагітним і матерям з дітьми в період грудного вигодовування.


Рецензія

на наукову роботу « Диво-рослина – Золотий вус»

учениці 11 класу Квітневської загальноосвітньої школи І- ІІІ ступенів

Мусійчук Оксани Степанівни.
Учениця у роботі висвітила питання унікальних властивостей кімнатної рослини Золотий вус. Вона в своїй роботі описала методи вирощування і різні способи лікування за допомогою даної рослини. Також провела дослідження, наскільки користуються даною рослиною в нашій місцевості.

Зміст роботи свідчить про те, що учениця опрацювала багато літератури, зуміла підібрати яскравий матеріал про ефективність цієї рослини, як лікарської, так і декоративної кімнатної рослини.

Учениця переконливо доводить, що рослина Золотий вус має надзвичайно цілющі властивості, вона знайшла матеріали про використання різних частин рослини і рецепти приготування водних розчинів, настоянок, олій і мазей. І, що дуже важливо - вона теоретичні дані підтвердила практичною частиною.

Опрацьований ученицею матеріал заслуговує на увагу. Він дає змогу читачу більше довідатись про різні способи лікування цією цілющою рослиною.

Матеріал в роботі поданий в чіткій послідовності, викладений в доступній формі.
Рецензент: Горова Г.М., вчитель вищої категорії Соснівської ЗОШ І- ІІ ступенів.


Схожі:

Вирощування І розведення з олотого вуса iconНаказ
Про затвердження Порядку штучного розведення (відтворення), вирощування водних біоресурсів та їх використання
Вирощування І розведення з олотого вуса iconЗ поняттям «управління» усі люди знайомляться дуже рано, вже в дитячому...
Гічних законів. Однак людина може впливати на багато процесів І об’єкти, змінюючи І направляючи їх згідно з власними цілями й інтересами...
Вирощування І розведення з олотого вуса iconРозрахунок виробничих площ тепличного господарства для вирощування...
Розрахувати виробничі площі тепличного господарства для вирощування розсади квітково-декоративних культур на площу квітників
Вирощування І розведення з олотого вуса iconІv українська молодіжна конференція по птахівництву
Секційні засідання (розведення, селекція І генетика, технологія та репродукція, біохімія, фізіологія І годівля)
Вирощування І розведення з олотого вуса iconНа всіх верхніх суддівських перилах, петлях на с/с учасник стає на 2 «вуса» с\с!
Склад команди – три зв’язки, залік – 2 (з них не менше 1 мішаної ). Зв'язки можуть бути чоловічі, мішані, жіночі
Вирощування І розведення з олотого вуса iconЗ англійскої переклав Корунець І. В
Одного ранку старий Водяний Щур виткнув голову із своєї нори. Очі в нього були як блискучі намистинки, вуса сірі й шорсткі, а довгий...
Вирощування І розведення з олотого вуса icon2 Рульове керування тракторів І автомобілів 35,00
Сучасна технологія вирощування томатів у відкритому грунті з використанням краплинного зрошення
Вирощування І розведення з олотого вуса iconУкраїна хмельницька районна державна адміністрація відділ освіти наказ
Хмельницької ода №203 від 01. 04. 2009 року з метою підвищення рівня екологічної свідомості молоді, зміцнення здоров'я дітей І набуття...
Вирощування І розведення з олотого вуса iconТехнологія вирощування ячменю ярого в умовах лісостепу
Ячмінне борошно додають (10-15%) при випіканні житнього І пшеничного хліба. Через низьку якість клейковини хліб з чистого ячмінного...
Вирощування І розведення з олотого вуса iconМета. Урочисто відкрити куточок хліба «Хліб усьому голова».  Познайомити...
Ведучий. Хліб здавна вважався символом святості, символом радості, щастя, здоров’я та багатства
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка