Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі




Скачати 56.84 Kb.
НазваУроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі
Дата конвертації16.03.2013
Розмір56.84 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Біологія > Урок
Бережанська ЗОШ І-ІІ ступенів

Хмельницької обл., Хмельницького р-н.

Конспект уроку з біології

Вчитель: Серветник В.В.
Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі

Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою типу Членистоногі, відмітити ознаки ускладнення організації членистоногих порівняно з кільчаками; З’ясувати їхнє походження; розвивати навички самостійної роботи з текстом підручника, вміння виділяти головне, порівнювати, робити висновки; формувати розуміння ролі членистоногих у природі й житті людини.

^ Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: таблиці «Тип Членистоногі», зображення комах, ракоподібних, павуків

Хід уроку

І. Організація класу. Психологічний настрій

Добрий день! Я вітаю вас із іще одним чудовим днем. Ви, звичайно, можете заперечити: день похмурий на вулиці зима. Тому поясню: я хочу, щоб цей день зробили чудовим ваш і мій настрій, наша спільна продуктивна праця.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Мабуть немає найбільш чисельного типу тварин, ніж тип членистоногі. Він нараховує 1,5 млн. у світовій фауні з яких 25 тис. видів налічується на території України. Їх можна зустріти скрізь. Це одна з найпрогресивніших груп тварин, що й зумовило їхню всюдисущність. Членистоногі такі різноманітні й за розмірами, і за забарвленням. і за швидкістю пересування. Ви їх добре знаєте. Спробуйте відгадати про кого з них іде мова:

1. Відгадайте загадку

1. Є у лісі хата. Там кімнат багато,

Там живе отара добрих санітарів.

Ти цю хату не чіпай,

Санітарам спокій дай.

(Мурахи)

2. Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця,

Голос тоненький, а ніс довгенький.

Хто його вб’є, той свою кров проллє.

(Комар)

3. Ось дивись: цей хитрунець

Сплів химерний ятірець,

Ятірець легкий як пух,

Не для рибок , а для мух

(Павук)

4.Тля напала на садок,

Тля накоїть нам біди,

Раптом комашки малі

В сад наш прилетіли

«Захистимо сади від тлі», -

І всю тлю поїли.

(Сонечко)

5. Із чарок смачний напій

повно набира,

На кульбабі золотій

трудиться …

(Бджола)

6. Між людьми як пташка

В’ється, у людей і їсть і п’є.

Чи не знаєте як зветься ,

Хто вона такая є?

(Муха)

7. Сам чорний. Та не ворон, є роги,

Та не бик, шість ніг без копит

(Жук)

8. Швець – не швець, кравець - не кравець,

держить у роті щетинку, а в руках - ножиці

(Рак)

9. Уночі літає. вогнем миготить. а диму немає.

(Світлячок)

10. Іде в горщик чорне, а з горщика – червоне.

(Рак)

11. Живе лише улітку він,

Шовкові крила має,

І з квіточки на квіточку

Він весело літає

(Метелик)

До Членистоногих належать раки, павуки, кліщі, жуки, метелики, мухи. Що їх, таких різних, об’єднує в один тип? Від яких тварин вони походять?

Слайд 1 - 6

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Отже, тема нашого уроку «Загальна характеристика типу Членистоногі» Слайд 7

^ 1. Класифікація типу Членистоногі Слайд 8

Тип Членистоногі

Клас Ракоподібні



Клас Павукоподібні




Клас Комахи


^ 2. Особливості зовнішньої будови й покривів членистоногих порівняно з кільчаками (робота в диференційованих парах)

Пара І Слайд 9

1. З яких відділів складається тіло членистоногих?

2. Які органи розташовані на кожному з них?

3. Яке значення має поділ тіла на відділи з неод­наковою будовою сегментів?

4. Які подібні й відмітні ознаки ви виявили в чле­нистоногих і кільчаків.

Пара II

1. Яка будова покривів кільчаків і членистоногих?

2. З якої речовини утворені покриви членистоно­гих?

3. Яких якостей набувають тварини, що мають твердий покрив і посмуговані м'язи?

^ 3. Особливості внутрішньої будови членистоногих. Риси її схожості й відмінності від кільчастих червів

Пара III Слайд 10

1. Які розрізняють порожнини тіла, у чому особ­ливості їх будови, й функцій?

2. Які порожнини тіла у членистоногих, кільча­ків?

3. Яка роль жирового тіла членистоногих?

Пара IV Слайд 12

1. Яка будова травної системи членистоногих?

2. Які відділи й у зв'язку з чим зазнали змін?

3. Що схожого й відмінного в будові травної систе­ми членистоногих і кільчаків?

Пара V Слайд 12

1. Чим представлена кровоносна система членис­тоногих?

2. Порівняти будову цієї системи із системою кіль­чаків.

3. Які органи дихання характерні для членисто­ногих?

Пара VI Слайд 14

1. Які особливості будови нервової системи цих тварин?

2. Яке значення має поява головного мозку?

3. Які риси схожості ви помітили в нервовій сис­темі кільчаків і членистоногих?

4. Яка роль залоз внутрішньої секреції цих тварин?

^ 2. Гра «Так - ні»

1. Якщо твердження правильне, то підніміть праву руку: Членистоногі – найбільш поширені тварини на Землі.(Так)

2. Якщо твердження правильне, то підніміть ліву руку: Комахи мають три пари ніг (Так)

3. Якщо твердження правильне, то встаньте: Тіло членистоногих має такі відділи: голову, груди і черевце. (Так)

4. Якщо твердження правильне, то плесніть у долоні: комахи мають дві пари вусиків (Ні)

5. Якщо твердження правильне, то тупніть ногами: У членистоногих кровоносна система незамкненого типу (так)

^ V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. 3 якими тваринами ви виявили найбільше ознак схожості.

2. Які ці ознаки? (сегментоване тіло, під час зародкового розвитку закладається вторинна порожнина тіла, наскрізна травна система, подібна нервова система ) Слайд 15

^ Гра щасливчики

Відповідають усі учні. Кожна правильна відповідь – 1 бал. Перемагають учасники тієї команди, котрі за 1 хвилину дадуть найбільше правильних відповідей.

  1. Яка порожнина тіла у Членистоногих? (Змішана (міксоцель))

  2. Тарантул та каракурт належать до ряду … (Павуки)

  3. Що стає з бджолою, коли вона вжалить людину? (Гине)

  4. Чим покрите тіло членистоногих? (Хітин)

  5. Скільки пар ходильних ніг у комара? (Три)

  6. На якій частині тіла розміщені крила й ноги у комара? (груди)

VІ. Підбиття підсумків. Домашнє завдання.

Вивчити параграф 20, підготувати цікаві повідомлення, легенди, загадки про Ракоподібних

Схожі:

Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconТема: Загальна характеристика типу Членистоногі Мета
З упевненістю можна сказати, що розквіт членистоногих приходиться практично на наш час. Чим же забезпечене таке процвітання? Які...
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconТема. Загальна характеристика молюсків. Мета уроку
Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями органі­зації та процесів життєдіяльності молюсків
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconТип Плоскі черви. Загальна характеристика типу
Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою типу плоскі черви; основними особливостями їх організації І процесів життєдіяльності....
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconУроку: "Загальна характеристика плоских червів. Війчасті черви. Пласкі...
Тема уроку: "Загальна характеристика плоских червів. Війчасті черви. Пласкі черви паразити людини І тварин"
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconПитання до іспиту з курсу "Практикум з психології"
Н. Методики дослідження уваги людини, їх загальна характеристика. 15. Методики дослідження мотивації людини, їх загальна характеристика....
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconПрограма “ природознавство” 1-4 класи загальна характеристика навчального предмета
Вона має інтегрований зміст, поєднує пропедевтику біології та екології, географії, фізики, астрономії, хімії
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconВідділ освіти Хмельницької рда районний методичний кабінет
Керівники походу: вчитель географії, вчитель біології, вчитель основ лісівництва
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconРозділ Загальна характеристика
Розділ Загальна характеристика написати офіційну назву підприємства
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconУроку
Вступ. Загальна характеристика розвитку культури та лі­тератури XIX ст. Реалізм як напрям у світовій літературі
Уроку з біології Вчитель: Серветник В. В. Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі iconТема: Тип Кільчасті черви. Загальна характеристика. Будова та процеси...
Тема: Тип Кільчасті черви. Загальна характеристика. Будова та процеси життєдіяльності черв'яка дощового
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка