Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Скачати 157.01 Kb.
НазваВідділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Дата конвертації20.04.2013
Розмір157.01 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Біологія > Документы


Відділ культури і туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації

центральна районна бібліотека


E-mail: k-p_rcbs2009@mail.ru


Бібліодайджест

2012

Історія розвитку куріння
12 жовтня 1492 року іспанська флотилія, яку очолював Христофор Колумб, пришшла до невідо­мого острова, який вони вважали східним берегом Індії. Коли матроси висадилися на сушу, їх зустріли місцеві жителі.

Європейців вразив вигляд аборигенів, які ви­пускали з рота дим, після того як втягували його з рулонів скрученого тютюнового листя. Ці руло­ни іспанці називали «сигаро». Куріння було невід'ємною частиною релігійних церемоній або­ригенів. Вони вдихали дим і випускали його че­рез ніздрі до тих пір, поки з ними не починав спілкуватися «Великий Дух».

Коли експедиція повернулась додому, то серед багатьох дивовижних подарунків, привезених із Нової Землі, було і листя тютюну.

Європа в різний час по-різному ставилася до тютюну і куріння. Спочатку цій рослині припису­вали дивовижні цілющі властивості. Наприклад, французький посол Жан Ніко (від його імені по­ходить слово «нікотин») приписав нюхання тю­тюну французькій королеві, як засіб від головно­го болю. В Англії, під час епідемії чуми, тютюн заставляли курити для профілактики.

У 1571 році іспанський лікар Ніколас Мондарес написав книгу про цілющі властивості тютюну, в якій описав 36 хвороб, від яких лікує тютюн. Че­рез 17 років, житель Вірджинії Томас Харрієт по­чав пропагувати щоденне паління тютюну як шлях до загального оздоровлення організму. Про­те він сам помер від раку.

Йшов час, і люди стали помічати негативну дію тютюну, особливо те, що він викликає за­лежність. У різних країнах почалися заборони на куріння.

Наприклад, в 1680 році король Франції Людо-вік XIV видав наказ, згідно з яким торгівля тютюном дозволялася виключно аптекарям. У цьому ж році в Туреччині вийшов закон султана Мурада IV про смертну кару за куріння. Там за цей злочин саджали на кілок.

В Англії в XVI столітті курцям відрубували го­лови і виставляли їх на площі з люльками в роті. У Персії - виривали ніздрі.

В Італії вживання тютюну вважалося дия­вольською звичкою і курців відлучали від церк­ви. А одного разу був випадок, коли п'ятьох мо­нахів, яких звинуватили у курінні, замурували живцем у стіну, як урок для нащадків. У Царській Росії до тютюнопаління ставилися та­кож негативно. Особливо після того як у 1634 році, внаслідок куріння, згоріла дерев'яна Москва.

Цар Олексій Романов наказав катувати тих, у кого буде знайдений тютюн, бити батогом на «козі» до тих пір, поки не скажуть, де взяли бісівське зілля. В інший період історії курцям відрізали носи і відсилали на каторгу до Сибіру.

Амністію для тютюну ввів цар Петро І, після поїздки до Голландії. Від тоді справа вирощуван­ня тютюну стала державною і оскарженню не підлягала.

В Україні до тютюну ставлення було також лояльне. Лише згадайте слова з пісні: «А тютюн та люлька козаку в дорозі знадобиться». Навряд чи користь від тютюну в поході або на війні була великою, але життя не одного козака він загубив.

«Тютюн заважає розумовому розвитку та оду­рює народ», - писав Оноре де Бальзак.

Через 100 років після Бальзака в XX столітті фашист Адольф Гітлер, пояснював своїм підлег­лим принципи окупаційної діяльності на Сході: «Для них, для слов'ян, жодних щеплень, жодної гігієни. Лише горілка і тютюн».
Шкідливість куріння
^ БІОХІМІЯ ТЮТЮНОВОГО ДИМУ І ДІЯ ЙОГО НА ОРГАНІЗМ

При курінні відбувається суха дистиляція і не­повне згоряння висушених тютюнових листків залежно від того, використовуються вони в на­туральному вигляді (скручена в трубочку), в си­гареті чи в сигареті і в трубці. При повільному згорянні виділяється дим, що являє собою неод­норідну (гетерогенну) суміш, яка складається в середньому з 60% різних газів і 40% мікро­скопічних дьогтевих крапель (аерозолі). У газовій фракції диму міститься, крім азоту (59%), кисню (13,4%), ще й оксид вуглецю (IV) (13,67о), оксид вуглецю (II) (4%), водяна пара (1,2%), ціаністий водень (0,1%)), оксиди азоту, акролеїн та інші ре­човини. Аерозольна фракція диму включає воду (1,4%), гліцерин та спирти (0,1%), альдегіди і ке­тони (0,1%), вуглеводні (0,1%), феноли (0,003%), нікотин (0,002%) та ін.

Відповідно до основної дії, шкідливі речовини, які містяться в тютюновому димі і впливають на організм, об'єднані в 4 групи:

 1. канцерогенні речовини;

 2. подразнюючі речовини;

 3. отруйні гази;

 4. отруйні алкалоїди.

Канцерогенні речовини: ароматичні вуглеводні, бензпірен, феноли, органічні сполуки (нітрозамін, гідразин, вінілхлорид, толуїдин тощо), неорнічні сполуки миш'яку та кадмію, радіоактивні полоній, олово та вісмут-210.

^ Подразнюючі речовини: ненасичений альдегід -юпеналь (акролеїн), оксид вуглецю (II). Отруйні гази: оксид вуглецю (II), сірководень, іаністий водень та ін.

Отруйні алкалоїди: всього 12 (нікотин, норні-отин, нікотирин, нікотеїн, нікотимін та ін.). Нікотин є одним із найсильніших із відомих нам грут, які впливають на нервову систему. При зго-инні сигарети він руйнується тільки частково, риблизно на 25%. Вміст нікотину в диму толов­ого струменя сигарети від 0,4 до 3 мг - лише 20% ід спільної кількості нікотину в сигареті. У недокурку залишається біля 5%, а інші 50% потрапля­ють у повітря в приміщенні, де курять.

Фізична та психологічна залежність від нікотину юзвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.

^ ЧОМУ КУРЦІ КАШЛЯЮТЬ?

Головною причиною виникнення і розвитку тютюнового кашлю стають краплі дьогтю, які осіли в легенях. Речовини, які містяться в тютюновому димі викликають запалення епітелію, що вкривають дихальні шляхи, це призводить до підвищеного виділення секреції та слизу, що пов'язаний із виділенням мокроти при кашлі.

^ ЧИ ЗДОРОВЕ СЕРЦЕ В КУРЦЯ?

Масове розповсюдження куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження серце­во-судинних захворювань. Доведено, що у курців на відміну від тих, хто не курить, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфаркт­ний стан, стенокардія та інші захворювання серця. При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища. Життя курців на 4,6-8,3 роки менше, ніж у тих, хто не курить, при чому скорочення тривалості життя залежить від того, в якому віці людина почала па­лити. Доведено, що більше 50% всіх захворювань, що є причиною смерті курців, приходиться на долю серцево-судинних захворювань.

^ ЧОМУ ВИРАЗКА ЕІДДАЄ ПЕРЕВАГУ КУРЦЯМ?

Більше 80% хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої киш­ки, є курцями. Це захворювання найчастіше зустрічається у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.

^ КУРІННЯ, СТАТЬ ТА ПОКОЛІННЯ

Велика організована боротьба з курінням у ба­гатьох країнах призвела до зменшення курців. Але незалежно від цього велика кількість курців серед молоді та серед жінок продовжує збільшува­тись. Разом із цим підвищується ризик виникнен­ня хвороби не тільки у самих курців, але й в майбутнього покоління. Куріння наносить велику шкоду всім, але особливо молодому поколінню, організм яких знаходиться в процесі статевого дозрівання, тому куріння може негативно вплинути на їх потомство. Куріння є не лише осо­бистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства.

Куріння підвищує рівень ризику:

 • Раку легень - в 20-30 разів (у членів сімей курців - на 20-70%).

 • Облітеруючого ендоартеріїту - у 47 разів.

 • Раптової смерті - у 3-5 разів.

 • Скорочує тривалість життя - на 5 років.

 • Інфаркту міокарда — у 3 рази.

 • Злоякісної АГ - у 4-5 разів.

Ускладнень вагітності, передчасних пологів, мертвонароджень, народження дитини з гіпот­рофією - на 30-50%.

Тромбозів при прийомі оральних контрацеп­тивів (останні протипоказані при палінні).

Захворювань органів травлення - до 2-9 разів.

Спричиняє 1/3 всіх захворювань органів ди­хання; хронічні ларингіти, фарингіти, стоматити.

Сприяє імпотенції в чоловіків після 40 років тощо.

Паління вагітної жінки в кілька разів підви­щує ризик розвитку цукрового діабету II типу в її дітей. Захоплення сигаретами в цей період також збільшує ймовірність того, що в майбутньому в дитини виникнуть проблеми із зайвою вагою.

^ ЩО, ОКРІМ НІКОТИНУ, МІСТИТЬ ТЮТЮНОВИЙ ДИМ?

Тютюновий дим - це суміш газів, пари і найдрібніпіих частинок твердих речовин. Всього їх близько 4000. Гази і пари - це 90 відсотків. Ос­новний газ - чадний (монооксид вуглецю). «Твер­да» складова - приблизно 10% диму. Що ж до неї належить?

Ацетон - головний компонент рідини для зняття лаку з нігтів.

Бензпирен - один із сильних канцерогенів, та­кож міститься у вугільній смолі.

Бутан - легкозаймиста рідина, додають у па­ливні продукти.

Кадмій - хімічний елемент, що пошкоджує печінку, нирки і мозок.

Миш'як - отруйна речовина, що викорис­товується для вбивання нервів у стоматології, канцероген.

Полоній-210 - радіоактивний елемент, канцероген.

Гліколь - речовина, яку додають в антико­розійну рідину.

Фенол - отрутохімікат, який використовують при виготовленні пластмаси і дезинфекції приміщень.

Свинець - хімічний елемент, при отруєнні яким ушкоджуються клітини головного мозку.

Формальдегід - токсичний хімікат, що вико­ристовується для бальзамування померлих.

Толуол - токсичний компонент соснової смо­ли і нафти, входить до складу багатьох лаків і фарб.

Ціаністий водень - вбиває імунну систему ле­генів, призводить до бронхіту.
«Тютюнова» статистика

На нашій планеті палять приблизно 1,3 мільяр­ди людей.

За 1 секунду на Землі викурюється 300 000 цигарок.

Куріння викликає 6% смертей в усьому світі.

Щорічно від паління вмирає 3 мільйони людей.

Щороку тютюн викликає 3,5 млн смертей, або ж 10 000 щоденно. Один мільйон із цих смертей настає в країнах, що розвиваються. За прогноза­ми глобальна тютюнова епідемія забирає життя близько 250 мільйонів нинішніх дітей та підлітків, третина яких проживає у країнах, що розвиваються. Наприклад, у Китаї, згідно з прог­нозами, з 300 мільйонів осіб чоловічої статі, яким зараз від 0 до 29 років, близько 200 мільйонів ста­нуть курцями. Із цих 200 млн курців приблизно 100 млн згодом будуть згублені хворобами, ви­кликаними тютюнокурінням, причому половина цих смертей станеться у середньому віці.

Дослідження показали, що припинення куріння значно знижує ризик захворювань, ви­кликаних тютюном, і тому більшість із цих 100 млн смертей є потенційно попереджувальни­ми за допомогою інтенсивних дій, спрямованих на припинення куріння.

Відповідно до прогнозів, до 2020 року тютюн стане головною причиною смертей та захворю­вань, щорічно гублячи більше ніж 10 млн осіб, із них 2 млн лише в одному Китаї. У світовому масштабі це буде викликати більше смертей, ніж ВІЧ, туберкульоз, материнська смертність, ДТП, самогубства і вбивства разом взяті.

300 мільйонів дітей, які живуть сьогодні, бу­дуть вбиті тютюном у дорослому віці.

Загальна маса недопалків на планеті за 1 рік становить 2 520 000 тонн.

^ ЗА ДАНИМИ ВООЗ ТА МОЗ УКРАЇНИ

В Україні курить кожен другий чоловік і кож­на п'ята жінка.

Всього в країні нараховується близько 9 мільйонів активних курців, що складають тре­тину всього працездатного населення країни.

Щорічно до числа курців долучаються не менше 100 000 українців.

Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років.

Україна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курять більш 30% юнаків і дівчат.

Найбільша частота паління реєструється серед чоловіків віком 20-29 років (60% у місті і 70% в сільській місцевості). Розрахунки показують, що із цієї когорти молодих чоловіків 25% помруть перед­часно внаслідок хвороб, пов'язаних із палінням, тобто із 3,5 мільйонів молодих людей зазначеного віку 587 тисяч не оживуть до 70 років.

За даними ВООЗ Україна в абсолютних цифрах знаходиться на 17 місці серед усіх країн зі спожи­вання сигарет, що складає 1,5% всіх сигарет у світі. В той же час населення України складає не більше 0,85% населення Землі. Якщо в усьому світі на кож­ну людину припадає в середньому 870 випалюваних за рік сигарет, то в Україні - 1500-1800 або біля 4,5 сигарети в день, тобто приблизно в 2 рази більше, ніж в середньому на земній кулі.

Дослідження свідчать, що більшість (65%) до­рослих курців хотіли б позбутися цієї звички і на­магалися зробити це не один раз. Розвиток залеж­ності від нікотину - одна із головних перешкод при відмові від паління.

За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб, пов'язаних із курінням, помирає 120 тисяч чоловік.
Визначення ступеня нікотинової залежності

^ ТЕСТ ФАГЕРСТРЕМА

Ступінь залежності оцінюється в балах від 0 до 10:

0-3 бала - низький рівень залежності. При відмові від паління основну увагу треба зосереди­ти на психологічних факторах.

4-5 балів - середній рівень залежності. Рекомен­дується застосування медикаментозної терапії.

6-Ю балів - високий рівень залежності. Не­обхідно використовувати медикаментозну терапію.

1. Через який проміжок часу після пробуджен­ня Ви запалюєте сигарету?

 • протягом 5 хвилин - 3 бали;

 • від 6 до 30 хвилин - 2 бали;

 • від 31 до 60 хвилин - 1 бал;

 • більше ніж через 60 хвилин - 0 балів.

2. Чи важко Вам утриматися від паління у за­боронених місцях?

 • так - 1 бал;

 • ні - 0 балів.

3. Від якої сигарети найважче утриматися?

 • вранішньої - 1 бал;

 • наступної - 0 балів.

4. Скільки сигарет щодня ви випалюєте?

 • понад 30-3 бали;

 • від 21 до ЗО - 2 бали;

 • від 11 до 20 - 1 бал;

10 або менше - 0 балів.

5. Коли найбільше палите?

 • вранці - 1 бал;

 • протягом дня - 0 балів.

6. Чи палите ви під час хвороби, коли повинні дотримуватись постільного режиму?

 • так - 1 бал;

 • ні - 0 балів.


Десять способів кинути курити

Перед тим як кидати курити, передусім треба усвідомити: куріння не пристрасть, а фізіологічна і психологічна залежність людини від сигарети. Причому фізіологічна залежність є не такою вже й серйозною, як декому здається. Подолати її цілком реально. Найскладніше позбутися саме психологічної залежності. Для цього потрібна серйозна мотивація. А тому людина ніколи не ки­не курити, якщо сама цього не захоче.

І-й спосіб. «Взяти бика за роги». Явас неймовірна сила волі, можна спробувати кинути курити «в лоба». Просто докурити останню ци­гарку і забути про шкідливу звичку. Проте, якщо ви здатні на такий подвиг, курити ви вже, ма­буть, давно кинули. І ця стаття зовсім не для вас.

2-й спосіб. Один із найпоширеніших, проте не надто ефективний,- проміняти сигарету на коробку цукерок або пакетик соняшникового насіння. Тобто спробувати надурити свій власний організм - зай­няти чимось руки і рота в той час, коли ви зазви­чай затягувалися гірким димом у коридорі. По­дейкують, декому допомагає.

3-й спосіб. Для любителів заощаджувати. їм рекомендують встановити собі на комп'ютер каль­кулятор, який підрахує, скільки людина заоща­джує, відмовившися від сигарет. За допомогою таких програм ви знатимете до секунди, скільки утримуєтеся від сигарети та яким коштам можна сміливо шукати іншого застосування. А сума ця аж ніяк не мала. Запевняємо, активному курцеві потрібно небагато часу, аби «заробити», наприк­лад, на хороший Е-УО-плеєр.

4-й спосіб. Так званий наркоманський. Це, швидше, компроміс, аніж повна відмова. Ідея по­лягає в тому, аби щодня менше викурювати сига­рет. І ось, коли дійдете до однієї сигарети, можна спробувати який-небудь із радикальніших спо­собів. Адже відмовитися від однієї сигарети знач­но простіше, ніж від цілої пачки.

5-й спосіб. Можна кидати курити за компанію з ким-небудь - приятелем, колегою. Умова одна - це обов'язково має бути людина, з якою ви проводите багато часу. Для більшої ефективності обов'язково запровадьте у вашому договорі серйозні санкції, ліпше економічні. І ніяких потурань.

6-й спосіб. Розпитайте друзів, сусідів, знайо­мих, як вони кинули курити. Серед цих порад, безсумнівно, знайдуться ті, до яких варто прислухатися.

7-й спосіб. Налякати себе. Взяти клаптик паперу розміром із пачку сигарет, написати на ньому все, чим куріння шкодить саме вам, не забувши про найстрашніше. І приклеїти до пачки із цигарками. Таким чином, щоразу, коли рука тягнутиметься до цигарок, розум із жахом відсмикуватиме.

8-й спосіб. Якщо «народні» методи вам не до­помагають, можна спробувати звернутися до лікарів. Досить ефективними способами наразі визнають голкотерапію і кодування. У разі голко­терапії голки вводять у певні точки вушної рако­вини, таким чином руйнуючи «рефлекс курця». При кодуванні лікар-психотерапевт дає пацієнтові установку відмовитися від сигарет і проводить сеанс гіпнозу. Суть методики полягає в тому, аби на підсвідомому рівні вселити страх пе­ред сигаретами.

9-й спосіб. Менш ефективними, проте більше розрекламованими, є медикаменти для лікування тютюнової залежності. Найпоширеніший серед них - антинікотиновий пластир, який поставляє через шкіру в організм нікотин, знімаючи тим са­мим фізичну залежність, але не психологічну.

10-й спосіб. Придбати книгу Алена Карра «Легкий спосіб кинути курити». Хоча й дивно, та книжка справді допомагає. Коштує вона не так уже й дорого, і прочитати її варто навіть тим, хто не любить дослухатися порад закордон­них гуру. Врешті-решт текст можна просто ска­чати з Інтернету.
П’ять міфів про куріння

1-й міф

^ Сигарети знімають стрес

Ні, підсилюють. Нікотин, що міститься в тютю­нових виробах, викликає викид адреналіну, знаслідок чого у людини підвищується тиск, прискорюється серцебиття, підвищується рівень цукру в крові, через що тютюн підвищує чут­ливість до стресу. Але разом із цим нікотин ще й отруйний, оскільки токсично діє на мозок. Окрім нього, з тютюновим димом в організм потрапляє безліч інших шкідливих речовин, які поступово призводять до погіршення здоров'я. І чим воно стає слабкіше, тим більше схильною до стресів стає людина.

2-й міф

^ Кинувши палити, можна набрати вагу

Тільки на короткий час. Через декілька місяців, прожитих без сигарет, вага стає нормаль­ною, тому що організм оздоровлюється і само­регулюється.

3-й міф

^ Пасивне куріння не може серйозно нашкодити

Може. Люди, що регулярно знаходяться в зоні дії тютюнового диму, частіше за інших стражда­ють на ті ж захворювання, що і курці, аж до раку.

4-й міф

^ Кальян менш шкідливий, ніж сигарети.

Ні. Вода, через яку проходить дим, очищує тільки від крупних твердих частинок. Завдяки тому, що такий дим вдихається легше, дрібні фракції, що залишилися, потрапляють у легені глибше, через що шкода, яка заподіюється одним курінням кальяну, рівна шкоді від 40 в*икурених сигарет.

5-й міф

^ Повністю очиститися від смол у легенях неможливо

Можливо. Але для цього потрібно близько 5 років.
А чи знаєте ви, що…


 • На початку XX століття вагітним жінкам, щоб не повніти, лікарі радили палити.

 • У 1588 році житель Віргінії Томас Харієт по­чав пропагувати щоденне куріння тютюну як шлях до загального оздоровлення організму. На жаль, він сам незабаром помер від раку.

 • Тютюновий кущ родом з американського кон­тиненту, він відноситься до тієї ж родини, що і картопля та перець.

 • Хронічний бронхіт у тих, хто палить, ре­єструється в 5-7 разів частіше, ніж у тих, хто не курить. Далі хронічний бронхіт ускладнюється емфіземою легенів і пневмосклерозом, захворюван­нями, які істотно порушують функцію легенів.

 • У світі налічується до 120 способів лікування тютюнової залежності (практично застосовуєть­ся близько 40).

 • За 5 тисяч 300 доларів пішов з Інтернет-аукціону недопалок сигарети, викуреної в останні секунди перед тим, як у Новій Зеландії вступила в силу заборона на куріння в громадських місцях.

 • В 1571 році іспанський доктор Ніколас Мон-дарес написав книгу про цілющі рослини Нового Світу. Там він написав, що тютюн може вилікову­вати 36 хвороб.

 • Основна причина великої поширеності куріння - це тимчасово прихована руйнівна дія куріння, що створює враження про його зовнішню нешкідливість.

 • Тютюн і тютюновий дим містять більше 3000 хімічних сполук, деякі з яких є канцерогенними, тобто здатними пошкодити генетичний матеріал клітини і викликати зростання ракової пухлини.

 • 10% курців хворіють і згодом гинуть від зло­якісних пухлин (ті, що викурюють більше 20 ци­гарок за день - 20%).

 • Куріння істотно підсилює ефект дії на люди­ну інших шкідливих чинників. Наприклад, якщо особи, які регулярно вживають алкогольні напої, але при цьому не палять, ризик розвитку раку по­рожнини рота, гортані і стравоходу підвищується в 2-3 рази, то у тих, хто споживає алкоголь і ак­тивно палять - у 9 разів.

 • Ті, що палять, хворіють інфарктом міокарда в 2-8 разів частіше, ніж ті, що не палять. При цьо­му курці в 3-4 рази частіше раптово гинуть від ішемічної хвороби серця на фоні начебто нор­мального самопочуття.

 • 95% курців після перенесеного інфаркту міокарда відразу кидають палити. Не треба ні лекцій, ні домовленостей, хворі самі ухвалюють рішення.

 • У 1965 році була заборонена телевізійна рек­лама тютюнових виробів у Великобританії.


^ Зіркові жертви куріння

Луї Армстронг. Один із великих джазових віртуозів, який значно вплинув на весь розвиток джазової музики. Луї Армстронг народився в 1901 році в Новому Орлеані в бідній сім'ї. Але це не завадило йому оволодіти грою на декількох інструментах та стати музичною зіркою не­ймовірної величини. Його віртуозна гра на трубі, його унікальний голос, його усмішка та сценічний образ - залишили відбиток на історії музики. Луї Армстронг помер в 1971 році. Помер внаслідок куріння.

Лев Іванович Яшин. Єдиний у світі футболь­ний воротар нагороджений спеціальним призом «Золотий м'яч». За його незрівнянну гру він от­римав ім'я «Чорна пантера». Лев Яшин за свою футбольну кар'єру провів 812 ігор, відбив 150 пе­нальті. Він завоював 5 золотих, 5 срібних та одну бронзову медаль на чемпіонатах Радянського Со­юзу з футболу. Крім цього, неймовірна кількість радянських та міжнародних титулів та нагород. Коли Льву Яшину виповнився 61 рік, в нього по­чалася гангрена ніг. Потрібна була ампутація.

Але до лікарні його не довезли. Яшин також був заядлим курцем.

Павло Луспєкаєв. На початку 1969 року на ек­ранах радянських кінотеатрів з'явився фільм «Біле сонце пустелі», який надовго завоював сим­патії глядачів. Одним з особливих і трагічних об­разів фільму була роль митника Верещагіна, яку зіграв блискучий актор Павло Луспєкаєв.

На той час Павло Борисович був відомим акто­ром кіно та театру. Але роль у фільмі «Біле сон­це пустелі» була особливою. Справа в тому, що на передодні зйомок Павлу Луспєкаєву ампутували дві стопи. І у фільмі він знімався на протезах. Причиною операції була тяжка хвороба кінцівок, яку в народі називають «ноги курця».

Піч час зйомок Павло Лусгієкаєв терпів не­людські страждання, але постійно продовжував курити. Саме з причини паління жодні ліки йому не допомагали. Менше ніж через рік після вихо­ду фільму «Біле сонце пустелі» на екрани, Павло Борисович Луспєкаєв помер від розриву серцевої аорти.

Підготувала: бібліотекар І категорії відділу обслуговування Воронюк Ю.В.
Комп’ютерний набір: бібліотекар

І категорії відділу обслуговування

Воронюк Ю.В


Схожі:

Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Красуцький Мар'ян Іванович прозаїк, член Національної Спілки письменників Украї­ни, заслужений журналіст України, редактор міськрайонної...
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Святково прибрана сцена. Свято починається з коляди “Добрий вечір тобі, пане господарю ”
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Оле́г Васи́льович Будзе́й (* 14 січня 1953, Підзамче, нині у складі Кам'янця-Подільського) — український журналіст і краєзнавець....
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
У вечорі беруть участь члени клубу «Юність». На сцені портрет С. Олійника, увінчаний українським рушником. Перед ним хліб І свіча,...
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
...
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації...
Му рушнику, репродукції фотографій, декорації для сценок, костюми для учасників (члени клубу «Юність») монтажу, куточок письменника...
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Ведучий: Володимир Миколайович Сосюра представник високого поетичного світу, де пахнуть білі акації, палахкотять загравами донецькі...
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
На сцені портрет В. Стуса, увінчаний українським рушником. Перед ним хліб І свіча, живі квіти. Фонограмою звучать пісні, романси...
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Упродовж всієї своєї історії газета “Подільські вісті” посідала чільне місць серед видань Хмельниччини, мала І має неабияку популярність...
Відділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації iconВідділ культури Кам’янець-Подільської райдержадміністрації
Грецька держава, об'єднавшись з державою Спарта, вела війну з персами-завойовниками, яких привів в Грецію сим перського царя Дарія...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка