Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І
Скачати 80.73 Kb.
НазваНезграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І
Дата конвертації02.03.2013
Розмір80.73 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Біологія > Документы
Стаття.Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту і рухів гілок. У слона обтічна форма тіла, як у дорогого автомобіля! А завдяки пружинним подушкам на підошвах ніг слони не в’язнуть у болотистій місцевості.

Слони вправно плавають, легко долають підйоми, можуть швидко бігати на рівнині. Бійки між слонами – надзвичайна рідкість.

Слони – найбільші наземні тварини. Їх зріст складає 3–4 м. Живуть слони до 100 років, а зрілості досягають у 12–20 років. За добу дорослий слон з’їдає до 100 кг трави та гілочок. Чи є ще такі діти, які хочуть тримати вдома слоника?

Після людини найрозумнішою твариною науковці вважають дельфіна, потім – мавпу, слона та собаку. Бачите, які розумники!

Новонароджене слоненя – теж рекордсмен. Його зріст сягає 1 м, а маса – до 100 кг. Слоненята люблять пустувати. Вчені вважають, що в дитячому віці ігри є дуже важливими і у людей, і у тварин. Ігри готують дітей до складних ситуацій у дорослому житті. І не лише слоненят, але й вас!

^ НАВІЩО СЛОНУ ХОБОТ?

Хобот – це не ніс. Це – верхня губа, що зрослася з носом. Хоботом слон не тільки дихає й чудово розрізняє запахи, але й працює, як рукою – підносить до рота рослинну їжу. В зоопарках ми можемо побачити, як слон піднімає хоботом навіть дрібні монети. Хоботом він набирає воду, щоб напитися або прийняти душ, висловлює свої почуття. Під час подорожі стада маленьке слоненя, щоб не загубитися, хоботом тримається за хвостик братика чи сестри. Самка часто саджає своє слоненя на спину під час купання.

^ КОГО БОЯТЬСЯ СЛОНИ?

Ви думаєте, мишей? Ні, з таким досконалим пристроєм, як хобот, миші їм не страшні. Утікають вони лише від блукаючих мурашок, які несуть смерть усьому живому на своєму шляху.

Для чого слони обливають себе та один одного у спекотні дні водою?

Мабуть, для того, щоб розвеселити один одного.

А, може, загартуватися або полякати рибу?

Насправді, слони обливаються, щоб охолодитися.

Чи бачили ви, як рятуються від спеки тварини? А рослини?

Дізнайтесь про це у батьків.

^ ЩО ТАКЕ БИВНІ?

А які величезні у слона зуби! Є у нього і бивні – видозмінені різці. Інколи бивні помилково називають іклами.

Лише хижі звірі, наприклад, коти, мають ікла, а рослиноїдні їх не мають. Бивні у старих самців африканського слона досягають 3–3,5 м завдовжки і важать до 100 кг.

У вчених викликає тривогу зменшення кількості слонів. Адже на слонів полюють заради бивнів. Бивні називають слоновою кісткою. Слонову кістку використовують для виготовлення дрібних речей і прикрас. Як це жорстоко!

^ АФРИКАНСЬКИЙ ЧИ IНДIЙСЬКИЙ?

Африканські слони більші, ніж індійські.

В африканських слонів бивні є і у самців, і у самок. У самок вони трошки менші, ніж у самців. А в індійських слонів самки не мають бивнів. Часто трапляються без бивнів і самці, їх називають “махна”.

А ще африканські слони, на відміну від індійських, мають більші вуха. Вуха індійського слона невеликі, вони витягнуті вниз і загострені.

^ ЗВІДКИ ПОХОДИТЬ ГРА У ШАХИ?

На шахівниці слон є дуже важливою фігурою. Це тому, що у давнину слонів використовували у військових баталіях замість коней і машин. Довідайся, як “ходить” на шахівниці слон.

^ ПОЯСНИ ПРИКАЗКИ

• Слона я щось і не помітив!

• Не роби з мухи слона.

ЯК ТИ РОЗУМІЄШ ІНДІЙСЬКЕ ПРИСЛІВ’Я?

За збитки, що вчинив слон, покарали осла.

Додатково.

Найбільший слон, був на зріст більше 4 м і важив майже 12 т.
Могутня шия тварини, що підтримує масивну голову, занадто коротка, щоб слон міг дотягнутися губами до землі. Тому в ході еволюції зрослися між собою верхня губа і ніс розвинулися у дивовижний придаток - хобот. Завдяки складній системі м'язів і сухожиль хобот має велику рухливість і величезну силу. Разом з тим особливі відростки, якими він закінчується, дозволяють слону підбирати хоботом з землі дрібні предмети. Хобот для слона набагато більше, ніж рука для людини. З його допомогою слони дихають, добувають їжу, п'ють, захищаються, висловлюють свої емоції, позбавляються від паразитів, купаються.
Чудово влаштована нога слона. На підошві, під шкірою, є особлива желеподібна пружна маса, яка робить поступ цього важкоатлета практично безшумною. Завдяки їй будь яке болото - не перешкода для слона. Коли тварина витягує ногу з трясовини, кінцівка приймає форму звуженого донизу конуса; коли ступає - підошва помітно розплющується під вагою тіла, збільшуючи площу опори.

Своєрідна й зубна система слонів. У них немає іклів. Те, що зазвичай називають іклами, насправді лише пара різців на верхній щелепі. Крім того, протягом життя у слона зверху і знизу виростає по три пари предкоренних і три пари корінних з широкою жувальною поверхнею - всього 26 зубів. Проте в кожен момент часу в роті є тільки чотири жують зуба. І лише в міру їх зношування, ззаду прорізається наступна пара.
Шкіра слонів товста, майже позбавлена ​​волосяного покриву і порізана частою мережею зморшок. При цьому вона надзвичайно чутлива до спеки, ударів і укусів комах, а тому вимагає ретельного догляду.
Африканський і індійський слони є останніми, що збереглися до нашого часу представниками хоботних, колись численної групи ссавців, історія якої налічує близько 60 млн. років. Африканський слон населяє величезну територію на південь від Сахари. Маса старих самців досягає 7,5 т, а висота в плечах - 4 м. Індійські слони живуть у Північно-східній, Східної та Південної Індії, Східному Пакистані, Бірмі, Камбоджі, Таїланді, Лаосі, Непалі, на Малакці, Суматрі і Цейлоні. В середньому індійський слон на третину менше африканського. Маса навіть дуже рослих старих самців не перевищує 5 т, а висота в плечах - 2,5-3 м. На відміну від африканського слона в індійського великі бивні є тільки в самців, і вони в 2-3 рази менше, ніж у африканського - звичайно не більше 1,5 м і масою 20-25 кг. Однак і серед самців індійських слонів часто зустрічаються особи без бивнів - в Індії їх називають Махна.

Вуха індійського слона трикутної форми і втричі менше, ніж у африканського, хобот гладше і має на кінці тільки один гнучкий відросток, а не два, як у африканського. У африканського слона спина трохи прогнута, індійський слон, навпаки, злегка горбатий. Лоб у нього високий і опуклий, тоді як у африканського слона лоб плоский і зрізаний назад.
Предки слонів з'явилися в Африці. Найбільш древні хоботні, були розміром з велику свиню (їх зріст не перевищував 60 см), у них не було хобота і бивнів.

З Африки і Південно-Східної Азії хоботні поширилися по всіх континентах, окрім Антарктиди та Австралії.

Деякі хоботні пристосувалися викопувати із землі бульби і корені.

Найвідоміші з вимерлих хоботних - мамонти - з'явилися на Землі приблизно 150 тис. років тому.

Мамонти були широко поширені по всій Європі, на півночі Азії і в Північній Америці. Однак наприкінці плейстоценового заледеніння - близько 10 тис. років тому - вони повністю вимерли.

Довгий час вважалося, що причиною цього був відступ льодовика, в результаті чого змінилася середу проживання мамонтів - місце тундростепів з твердою мерзлій ґрунтом і багатою трав'янистою рослинністю зайняли заболочені ліси і лісотундра. Проте останнім часом висловлюється думка, що чималий внесок у зникнення мамонтів внесли первісні мисливці. Добували мамонтів, заганяючи стадо до обриву або в багно, що було не так вже й складно. У Чехії, вчені виявили кістки майже тисячі мамонтів, і тут же неспростовні докази жорстокості первісних людей - кам'яні наконечники списів і стріл.

Знищивши мамонтів, люди взялися за слонів. Бивні африканського слона - так звана слонова кістка - здавна цінувалися на вагу золота. До появи в Африці білої людини слонів добували небагато, оскільки полювання на них була дуже важка і небезпечна робота. З приходом європейців, озброєних потужними рушницями, розгорнулася справжня бійня. Слонова кістка приносила нечувані доходи.

Знищення дорослих тварин призводить до руйнування стада слонів. Молоді слони не знають ні міграційних маршрутів, ні джерел води, ні традиційних відносин у стаді. Поведінка тварин в таких стадах стає непередбачуваною. Нерідко вони здійснюють набіги на селянські поля, грабуючи і витоптуючи їх. Колосальний збиток слонам завдають також численні громадянські війни в Африці.

Боротьба з браконьєрством приймає все більш запеклий характер. У Зімбабве парламент прийняв закон, за яким браконьєрам загрожує 15 років в'язниці, в деяких країнах людям, які зустріли в савані збройних браконьєрів, дозволено без попередження відкривати вогонь. Війна з браконьєрами все більше схожий на справжню війну.

Існує ще одна не менш серйозна проблема. Справа в тому, що дорослий слон щодня з'їдає до 100 кг трави, чагарників, гілок дерев. Підраховано, що для прожитку одного слона протягом року потрібно рослинність з площі близько 5 км2.
Інакше складалася доля індійського слона.

Вони вважаються найсильнішими і найрозумнішими тваринам у світі, слон на Сході - це атрибут богів і царів. Оточені шануванням, слони в Азії ніколи не знищувалися так варварськи, як в Африці.

У двох головних релігіях, поширених в Індії - індуїзмі і буддизмі, ці тварини займають одне з провідних місць. За індійської міфології слони з'явилися з шкаралупи яйця сонячної птиці. З однієї половинки шкаралупи з'явилися вісім слонів, а з іншої - вісім слоних. Ці вісім пар стали предками всіх слонів, і саме вони тримають на своїх спинах всесвіт.

Стародавня легенда свідчить, що на самому початку існування слони вміли літати і Чумацький шлях - це всього лише нескінченне стадо білих слонів, що пасуться у Всесвіті.

Слон вважається батьком Будди. Крім того, в одному з перероджень Будда сам був білим слоном.

У Південній Індії багато храмів мають слонів. Багато прикрашена дорогоцінними каменями, укрита дорогою попоною, розписана від хобота до хвоста квітковим орнаментом тварина - неодмінний учасник будь-якого торжества. Мистецтво прикраси слонів в Індії нараховує багато сотень років.

Ручних слонів використовували і як бойову силу. Індійці спеціально навчали і екіпірували бойових слонів: тіло захищала шкіряне попона, лоб - круглий щит. Подібно танкам в сучасній війні, слони проривали ворожі лінії, громили фортифікаційні споруди противника. А на людей, які ні разу раніше не зустрічали слонів, сам їх вигляд діяв страхітливо.

До сих пір індійських слонів широко використовують на різних роботах, особливо в джунглях, де техніка не пройде через чагарники. Могутні тварини самі прокладають собі дорогу крізь густий підлісок, а потім без особливих зусиль доставляють по ній важкі колоди, несучи їх хоботом і штовхаючи чолом і бивнями. При цьому слони завдають набагато менший збиток лісу, ніж трактори. Слони можуть не тільки перетягувати стовбури, а й укладати їх в штабелі, вантажити на машини і залізничні платформи. Найбільш досвідчені тварини працюють на лісопильних заводах, замінюючи в цехах не тільки мостові крани, а й кранівників.

Сьогодні на Азіатському континенті налічується близько 13 тис. робочих слонів. Однак у зв'язку зі скороченням рубок лісу все частіше доводиться міняти професію. У містах на боках незворушного гіганта можна побачити рекламні щити, а на курортах слони катають туристів.

Що ж стосується диких тварин, то, за повідомленням фахівця Лондонського зоологічного товариства Олександри Діксон, на волі залишилося близько 35 тис. індійських слонів, більша частина яких знаходиться в Індії. Вирубка лісів, будівництво нових доріг та міст змушують тварин залишати споконвічні місця проживання. Щорічно чисельність популяцій індійського слона скорочується на 2-5%. І хоча цей вид не зазнає такого преса з боку мисливців, як його африканський побратим, його доля вельми проблематична - слонам просто ніде жити. Наприклад, в Таїланді, де слон здавна вважався символом цієї держави, до 1917 р. його зображення красувалося в центрі державного прапора, є 47 заповідників, однак територія кожного з них занадто мала, щоб гарантувати успішне існування популяцій таких великих тварин.
Дану інформацію отримала на сайті:

http://elephant.h1.ru/index.html

Схожі:

Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconЧому І куди рухається повітря?
Океан ніколи не буває спокійним, адже вода в ньому безперервно рухається. Цьому є кілька причин
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconРеферат на тему: “Мова жестів”
Обидва види інформації не обов'язково узгоджуються один з одним. Слова промовляють не завжди те, що очі й міміка. Наприклад, на початку...
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconТи помітила, що малюк з цікавістю розглядає книги, тягне до них ручки?
У магазині тебе чекають різні книжки для дітей. Тут І дорослому впору розгубитися: величезні І зовсім маленькі, співаючі І гумові,...
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconЛюбов до дитини, якою вона має бути
Коли заходить мова про нещасливу дитину, звичайно йдеться про дитину, яку недостатньо люблять або ж не люблять зовсім. Узагалі батьки...
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconЗагальний огляд екологічного стану верхнього І середнього дністра
Тирасполь (182 тис на­се­лен­ня), Бендери (159 тис.), а також міста Новий Розділ з во “Сірка”, Заліщики, Могилів-По­діль­ський, Сороки,...
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconУрок №2 Тема. Порівняння десяткових дробів. Розв'язування вправ
Мета уроку: повторити правила порівняння натуральних чисел, вчити порівнювати десяткові дроби, розв'язувати задачі І вправи на порівняння...
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І icon"Економіка"
...
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconСтупені порівняння прикметників
В англійській мові прикметники не змінюються ні за родами, ні за числами, ні за відмінками. Вони змінюються лише за ступенями порівняння....
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconГостей дорогих ми вітаємо щиро. Стрічаємо хлібом, любов'ю І миром! Дівчинка
Тяжко він діставався людям, але був найдорожчим за все на світі, бо давав життя. Недаремно ж І прислів’я є таке в народу: «Не ми...
Незграбу ми порівнюємо зі слоном у магазині посуду. Але таке порівняння зовсім недоречне. Стадо слонів рухається у густих тропічних заростях без тріскоту І iconПарашутист опускається, рухаючись рівномірно пря­молінійно. Дії яких...
Чи можна систему відліку, пов'язану з ліфтом, вважати інерціальною у випадку, коли ліфт: а рухається при­скорено вгору; б рухається...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка