Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які
Скачати 262.96 Kb.
НазваРеферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які
Сторінка1/2
Дата конвертації17.03.2013
Розмір262.96 Kb.
ТипРеферат
uchni.com.ua > Біологія > Реферат
  1   2


Реферат

Тема: Поширення соціальних небезпек, які

загрожують життю і здоров'ю людини.План:


 1. Вступ

 2. Шкідливі звички

 3. Паління. Проблеми паління

 4. Інтоксикація та перша допомога

 5. Нікотинова залежність

 6. Вплив нікотину на організм

 7. Причини поширення паління

 8. Наркоманія

 9. Ознаки наркотичного сп'яніння людини

 10. Поширення наркотиків

 11. Чи можна вилікувати наркоманів?
 1. Список використаної літератури


У будь-якій державі так чи інакше дуже поширені соціальні небезпеки, які загрожують життю і здоров'ю людини: алкоголь, паління, нарко- та токсикоманія.

У 2000, році в Україні на 100 тисяч васелеввя офіційво зареєстроваво: 337 варкомавів (у Києві — 113 чоловік, у Дніпропет­ровську — 423, у Харкові — 480 чоловік); 103 алкоголіки (у Харкові — 102 чоловіки). На жаль, Україна посіла перше місце у €Гвропї за темпами поширення епідемії ВІЛ/СНІДу. За офіційними даними, ва 1 липня 2000 року в Україні зареєстро­вано 37 тисяч ВІЛ-інфікованих, із яких більше 2 тисяч — діти до 14 років. Захворіли на СНІД більше 1700 чоловікг із них — 54 дитини, народилося 395 ВІЛ-інфікованих дітей. Померло від СНІДу більше 800 чоловік, у тому числі 45 дітей. На думку екс­пертів ВООЗ, офіційно зареєстровані цифри в 10 разів менші за реальні.

Носіями соціальної небезпеки є люди. Наркоманія, алкоголізм і паління пов'язані із уживанням речовин, які отруюють організм. За даними ВООЗ, внаслідок паління кожні 8 секунд на Землі помирає людина. Експерти Всесвітнього банку підрахували: люд­ство щорічно втрачає 200 млрд доларів через передчасну смерть працездатних паліїв. Наприклад, у 1999 році хвороби, спричи­нені палінням, забрали життя 4 млн чоловік (в Україні — 120 ти­сяч) — більше, ніж внаслідок автокатастроф, убивств, самовбивств, вживання алкоголю та наркотиків разом узятих. Тому Європарламент вирішив заборонити рекламу тютюну. З ініціативи ВООЗ розробляється Міжнародна конвенція про контроль над тютюном, покликана приборкати глобальну «тютюнову епідемію».
Звичка — укладений спосіб поведінки, втілення якого у пев­них ситуаціях набуває, для людини характер потреби.
^ Шкідливі звичк — закріплені в особистості способи поведін­ки, агресивні по відношенню до самої особистості або до суспіль/ства. До шкідливих звичок належать паління, пияцтво, вживан­ня наркотиків, токсикоманія. Перелічеві явища являють собою різні форми відхилення від здорового способу життя.
^ Шкідлива звичк (залежність) — це властивість вашого ха­рактеру або поведінки, яку можна охарактеризувати так:

— Ви не контролюєте ЦЕ, швидше ЦЕ контролює вас. Варто лише шкідливій звичці сформуватися, ви відразу ж потрапляєте під її владу.

— Оточуючі люди сприймають ЦЕ як ваш захист, роздрато ваність, замкнутість та ін.

 1. Ви робите ЦЕ все частіше й частіше, намагаючись викликати більш сильний вплив.

 2. Ви починаєте регулярно робити ЦЕ, коли передчуваєте неприємні відчуття, подібні до суму, самоти, фізичного болю і т.п.

 3. Ви відчуваєте, що вже не можете подолати ваші життєві проблеми без допомоги ЦЬОГО.

 4. Ви можете витратити значну частину життя, змагаючись із цим.

 5. Ви можете витратити коштовну енергію душі, страждаючи від ЦЬОГО і безуспішно намагаючись перемогти ЦЕ.

 6. На ЦЕ йде частина ваших грошей, вашого часу, вашої енергії на збиток чомусь більш корисному, у результаті ви ще більше ненавидите себе за ці нерозумні витрати.

 7. Ви втрачаєте самоповагу, душевні сили, виникає загроза руйнування усього вашого життєвого ладу (родина, кар'єра, друзі), фізичного та душевного здоров'я.

Деяких ЦЕ, врешті-решт, убиває.
^ Паління тютюн — одна з найпоширеніших шкідливих звичок. Є країни, де палять близько 50 % чоловіків і близько 25 % жінок.

Паління— вдихання різних тліючих рослинних продуктів

(тютюн, опіум).

Паління тютюну — одна з найбільш поширених шкідливих звичок, які негативно впливають на здоров'я того, хто палить, і оточуючих людей, спричиняють розвиток хвороб серця, судин, легень, щлувка. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини.

Відомо більше 60 різновидів тютюну. Його листя містить значну кількість різноманітних хімічних сполук: білки, вуглеводи, амі­ак, азот, нікотин, (імоли, ефірні олії, миш'як, нікель, свинець, кадмій, хром і т. д. У XVI ст. іспанці завезли тютюн із Південної Америки в Європу, де він набув широкого розповсюдження. Спочатку тютюн жували й нюхали, потім почали використовувати для паління.

Тютюновий дим являє собою аерозолі, які складаються із рідких і твердих часточок, які перебувають у завислому стані. Він містить нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціа­нистий водень, ацетон і значну кількість речовин, які спричиня­ють утворення злоякісних пухлин.

Палаюча сигарета — своєрідна фабрика з виробництва більше -4 тис. різних хімічних «сполук, і жодне з них не дає користі організму людини.

Найбільш небезпечний нікотин. Його вміст у тютюновому димо­ві від 1 сигарети — 1800 мкг. Для порівняння: фенолу — 86 мкг, нафтил-аміаку — 0,023 мкг, ДДТ — 0,77 мкг. До нікотину організм звикає швидко, тому гостре отруєння має дуже корот­ку фазу. Його ознаками є запаморочення, кашель, нудота, гірко­та у роті. Гноді долучаються слабкість, нездужання, блідість об­личчя. Останні дослідження вчених свідчать, що максимальної шкоди завдає не нікотин, а смоли, що залишаються в легенях після паління.Інтоксикація та перша допомога
Замість того, щоб одержувати задоволення, через мозок, душу, серце, через боротьбу, хвора людина — наркоман, п'яниця, палій — одержує радість неприродним шляхом: через вену, шлунок.

Людина, яка одержує задоволення через мозок,— усе життя
навчається, пише дисертацію, вивчає мови, пише книгу. Таку людину легко можна слухати годинами, з ним не хочеться розлучатися.

Ознаки цілеспрямованого розвитку має людина, яка стала, скажімо, майстром спорту. Навіть на відстані бачиш закохану людину, вона випромінює щастя.

Також на відстані видно і хвору людину — п'яницю, нарко­мана, палія. У неї теж є ознаки, але ознаки розпаду.

Хворобливий стан у пацієнта із будь-якою хімічною залежні­стю — це стан гострої або хронічної інтоксикації алкоголем, нікотином, наркотиком. Інтоксикація може бути легкою, неускладненою, залежно від дози, тривалості вживання токсичної речовини і стану здоров'я пацієнта. Вона може бути тяжкою, ус­кладненою блюванням кров'ю, гіпертонічним синдромом, психічними порушеннями. У стані отруєння пацієнти потребують ак­тивної детоксикації, видалення отрути з організму, нормалізації багатьох функцій.

Німецький професор Танненберг підрахував, що в наш час один смертельний випадок на мільйон чоловік винифіє у результаті:
авіакатастрофи — один раз на 50 років, від вживання алкоголю — раз на 4—5 днів, від автокатастроф — раз на 2—3 дні, від паління — кожні 2—3 години.

Тільки-но значна частина отруйних продуктів із організму видалена, а це може бути вже на другий-третій день, у курця, наркомана, п'яниці відразу ж виникає наступний хворобливий стан — синдром позбавлення алкоголю, тютюну або наркотиків. Тепер йому погано не від того, що він отруєний хімічною отру­тою, а від того, що цієї отрути мало в організмі. Цей стан харак­теризується непереборним тяжінням до вживання свого звично­го наркотика (алкоголю, нікотину, опію), а також повною дис­функцією обмінних, психічних і фізичних процесів.

Людина в період позбавлення звичної хімічної речовини (стан абстиненції, похмілля, «ломки») потребує постійного нагляду лікаря і застосування комплексу лікувальних заходів, часом ре­анімаційних, тому що можуть виникнути біла гарячка, епілеп­тичний напад, синдром набряку мозку та інші негативні наслідки. Триває цей стан від 10 до 40 днів.

Наш пацієнт уже 20—30 днів не п'є, не колеться, не палить, але він усе ще хвора людина! Тепер у нього третій хворобливий стан — синдром «риби».

Бідну рибу викинуло хвилею на берег, вона лежить на піску, намагається рухати зябрами, дихати повітрям... але їй погано на березі! Вона чужа у чужому для неї світі. Вона з журбою дивить­ся в глибину, туди, де плавають інші риби. Увесь досвід життя цієї риби, уся її пам'ять, сподівання, бажання, усі біологічні програми пов'язані з іншою стихією, і вона прагне туди. Так і людина, позбавлена звичного алкоголю, тютюну, наркотика, сумує за звичним, вмикає криву логіку — хворої людини. А логіка шукає приводу, дозволу, причину, щоб повернутися туди. Коло замикається, і наш пацієнт знову на самому початку низки страждань, знову його кружляє у цій круговерті: отруєн­ня, синдром позбавлення, синдром риби...

При отруєнні нікотином діяти треба відповідно до таблиці, де поряд із назвою речовини наведені цифри і букви. Відповідні до них дії приведені нижче:


Отруйливі речовини

Перша допомога

Антинікотинова жувальна гумка

1, Б

Тютюн для паління

1+2+3, Б

Тютюн

1+2+3, Б


Пояснення:


 1. напоїти водою (чаєм, соком, але без газу). Ні в якому разі не давати молоко, яке допомагає організмові засвоювати отруту;

 2. викликати блювоту (щоб вивести отруту з організму). Спочатку дати тому, хто отруївся воду, чай або сік, нахилити верхню частину тулуба вперед, викликати подразнення піднебіння пальцем або чайною ложкою;

 3. дати таблетку активованого вугілля (щоб зв'язати отруту, що залишилася в організмі). Запивати таблетку можна водою або лимонадом;

А— небезпечно для життя (викликати «швидку допомогу», надати першу допомогу),

Б— небезпечно (викликати «швидку допомогу», надати першу допомогу).

В— відносно безпечно (надати першу допомогу, потім прокон­сультуватися у спеціаліста).
Нікотинова залежність
Було б неправильно стверджувати, що шкідливий вплив тю­тюну пов'язаний лише з нікотином.

Чадний газ (окис вуглецю), що утворюється під час горіння табаку, у 300 разів швидше розчиняється у крові палія, ніж кисень. Це призводить до кисневого голодування організму, від чого страждає, перш за все, серце. У тютюновому диму міститься порівняно велика кількість радіоактивних речовин, які можуть спричиняти утворення ракових пухлин.

Розрізнюють три стадії нікотинової залежності:

/ стадія — епізодичне паління не більше 5 сигарет на день, нікотинова абстиненція не спостерігається (тобто припинення паління не викликає ніяких розладів); незначні зміни у діяльності нервової системи повністю оборотні.

II стадія — постійне паління від 5 до 15 сигарет на день; виникає незначна фізична залежність; при припиненні паління розвивається стан, важкий як фізично, так і психічно, його знімає паління чергової сигарети.

III стадія — постійне викурювання від однієї до півтори пач­ки на день; виробляється звичка палити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі; звикання до тютюну дуже сильне; припинен­ня паління викликає тяжкий стан того, хто палить; виражені зміни у нервовій системі і внутрішніх органах. Загальна карти­на токсичного руйнування організму характеризується як захво­рювання.
Вплив нікотину на організм
Від шкідливих звичок страждає в першу чергу репродуктивна функція людини. Природжені каліцтва у дітей трапляються вдвічі частіше, коли їх матері палять.

 1. Від впливу тютюнового диму страждає, перш за все, легенева система: повітроносні шляхи і легенева тканина. Отруйні речовини тютюнового диму поступово руйнують усі відомі механізми захисту легень, спричиняючи легеневі захворювання. Крім подразнення слизової оболонки гортані, тра­хеї, бронхів і альвеол (легеневих пухирців), розвивається хронічне захворювання дихальних шляхів — бронхіт па­лія. На нього страждають 80 % паліїв. Одночасно із погіршенням стану легеневої тканини страж­дає і клітинний захист легеневої системи.

 2. Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині і з нею потрапляють у шлунок. їх кількості достатньо, щоб спричинити запалення слизової шлунка. Тому у курців ви разкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки спостерігається у 10 разів частіше, ніж у тих, хто не палить.

 3. Особливо негативно систематичне отруєння тютюновим димом впливає на діяльність серцево-судинної системи. У всіх, хто палить, частота, серцевих скорочень вище, ніж у тих, хто не палить. Отже, час відпочинку серця скорочується у 2—2,5 рази. Таким чином, серце курців працює понад міру. У них у 12—13 разів частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, стенокардія, інфаркт, міокарду, звуження судин (внаслідок посиленого відкладення у змінених стінках артерій серця холестерину).

 4. Опис впливу тютюнового диму на організм людини буде не повним, якщо не сказати про дуже несприятливі наслідки паління для жіночого організму. У жінок, які палять, спостерігається значно раніше згасання організму ніж у тих, які не палять. Шкіра втрачає свою еластичність і свіжість, з'являються ранні зморшки на обличчі, від яких ніякий зволожувальний крем не врятує; голос стає низьким, хрип­ким; додайте до цього специфічний запах із рота. Назавж­ди зникають жіночість, свіжість, чистота. Особливо такого негативного впливу зазнає організм дівчини.

 5. Дитина жінки, яка палить, має вагу при народженні у середньому на 250 г менше, ніж у тієї, яка не палить; у жінок, які палять, удвічи частіше трапляються викидні, народжуються неповноцінні та мертвонароджені діти.

 6. Декілька слів необхідно сказати про пасивне паління. Курці мають дивну особливість — неповагу до всіх, хто не палить. Адже лише цим можна пояснити той факт, що більшість із них, нехтуючи здоров'ям оточуючих, палять де завгодно. Звичайно, від цього страждають ті, хто не палить. Тютюновий дим спричиняє головний біль, нездужання, зниження працездатності, швидку втому, загострення захворювань верхніх дихальних шляхів.

Людина, яка не палить, перебуваючи в приміщенні із курцем протягом лише 1 години, по суті, кожного разу спалює по поло­вині сигарети. У неї спостерігаються негативні зміни у діяль­ності нервової системи, порушується склад крові, сечі. Пасивні курці ризикують мати злоякісні новоутворення не лише в леге­нях, але й в інших органах. Особливо небезпечне пасивне палін­ня для дітей.Причини поширення паління
Чому починають палити? Причини найрізноманітніші: ствер­дження свого «Я», вплив друзів, знайомих, рідних, реклами, прагнення здаватися дорослим або сподобатися комусь.

Чому паління так поширене у сучасному світі і навіщо люди палять? Ми живемо у складному світі, який постійно випробо­вує нас на міцність. Здорова, сильна духом людина розуміє, що життя — це боротьба, і по філософському ставиться до тимчасо­вих труднощів. Емоційно слаба і духовно незріла людина пані­кує перед проблемами, відчуває тривогу, невпевненість, а тю­тюн, як і алкоголь, і наркотики, є універсальними протекторами: залежно від потреби розслабляють або стимулюють нервову сис­тему, підвищують судинний тонус, дають почуття задоволення, причому без будь-якого напруження, без вольової боротьби, без цілеспрямованої, тривалої праці над собою і своїм життям. Здо­рова, сильна, духовно та інтелектуальна людина одержує задоволення від життя через серце, мозок, через боротьбу і перемоги. Вона не потребує ніякої хімічної «радості».

Причини, з яких людина палить, численні і різноманітні.

^ Основна причина паління у тому, що тютюн дуже добре рек­ламують. У країнах Євросоюзу кожного року від паління помирають півмільйона чоловік. Оксфордські соціологи пропонують припинити друкувати на сигаретних пачках грізні попередження про небезпеку паління. Як показали дослідження, такі написи, навпаки, роблять паління більш привабливим. Достатньо, щоб прокинулися здоровий глузд та інстинкт самозбереження. І якщо ви почали палити, спробуйте кинути. Відмова від паління відразу ж зменшує ризик розвитку серцевих захворювань або хронічного бронхіту. Щоб кинути палити, необхідно дуже захотіти цього.

У вашому віці кинути палити можна відразу. Якщо потяг до тютюну не відступає, скористайтеся такими порадами:

 1. Протягом кількох тижнів аналізуйте, коли і чому вам хо­четься палити. Запишіть причини викурювання кожної си­гарети.

 2. Запишіть причини, з яких ви бажаєте кинути палити, і все те позитивне, що буде після цього. Налаштуйте себе на остаточне рішення — кинути палити.

 3. Призначте для себе день відмови від паління, обведіть його в календарі і з цього дня відмовтеся від паління. Добре, якщо з вами кинуть палити ваші друзі і ті, хто палить у родині.

 4. У перші дні замість сигарет їжте цукерки, жуйте жувальну гумку, гризіть горіхи і насіння. Розслаблюйтесь, знімаючи напруження і бажання палити.

 5. Підрахуйте, скільки грошей ви збережете за тиждень, місяць, рік. Можете відкладати їх, і користуватися як заохочувальним фондом. Радійте, що ви не палите!

 6. Протягом перших 4 тижнів — найважчих для відвикання — їжте, скільки хочете, але нехай це буде здорова їжа.

Лікуванням від нікотинової залежності займаються медичні служ­би, наркологи і центри здоров'я (телефон у Києві: (044) 228-62-92).

В Україні з ЗО квітня до 31 травня 2009 року відбувалася міжнародна акція ВООЗ «Кинь палити та виграй», яка об'єднала у прагненні канути палити близько 1 млн чоловік із 127 країн світу, що не змогли зробити це самостійно.

Сьогодні точно доведено, що основна шкода паління не пов'я­зана з нікотином: нікотин не має канцерогенного впливу, а та­кож не виступає фактором ризику розвитку захворювань органів дихання. Причиною високої захворюваності і смертності є смоли та інші отруйні речовини, що входять до складу тютюнового диму. Але саме нікотин сприяє звиканню. Нікотинова залежність — це захворювання, внесене в міжнародні класифікації (відповідно до Міжнародної класифікації захворювань, прийнятою Все­світньою організацією охорони здоров'я). Виявлено багато спільних рис між кокаїновою наркотичною та нікотиновою за­лежністю. Коли припиняється введення нікотину, розвивається синдром відміни. Синдром відміни нікотину характеризується такими симптомами, як роздратованість, стан збудження, пору­шення концентрації уваги та зниження працездатності, тривога, почуття голоду, збільшення ваги тіла, порушення сну. Ці симп­томи, а також, пов'язане з ними непереборне бажання палити є основними факторами, які перешкоджають досягненню відмо­ви від паління.

У наш час розроблений і застосовується тест на нікотинову залежність доктора Фагерстрома.

1. Коли Ви тягнетеся до сигарети після того, як прокинетеся?
Протягом 5 хв. (3)

Від 6 до 30 хв. (2)

Від 31 до 60 хв. (1)

Більше ніж 60 хв. (0)

2.Чи важко Вам не палити в місцях, заборонених для паління?
Так.(1)

Ні(0)

3. Від якої сигарети найважче відмовитися?
Ранкової (1)

Подальшої (0)

4. Скільки сигарет ви щоденно палите?
10 або менш (0)

11—20(2)

31 і більше (3)

5. Ви більше палите ранком чи протягом дня?
Ранком (1)
Протягом дня (0)

6. Чи палите Ви під час хвороби, коли перебуваєте на постільному режимі?

Так (1)

Ні (0)

Підрахуйте суму балів, щоб визначити рівень своєї залежнйсті від паління.

0—3 бали — низький рівень залежності.

За допомогою сили волі, а також за підтримки лікаря, фарма­цевта, родини, знайомих Ви можете звільнитися від нікотинової залежності.

4—5 балів — середній рівень залежності.

Регулярне вживання жувальної гумки «Нікоретте» повинно допомогти Вам перебороти бажання палити.

6—10 балів — високий рівень залежності.

Ваш організм може опиратися бажанню відмовитися від сига­рети. Жувальна гумка «Нікоретте» звільнить Вас від неприєм­ного відчуття нікотинового голоду.

«Никоретте» у всьому світі широко використовується як ніко-тинзамісна терапія (НЗТ), яка не шкодить організму і робить відмову від паління реальною навіть для курця із солідним ста­жем паління.

Проведення експіременту, використовуючи пластикову бутилку, вату, цигарку, що підтверджує жахливий вплив тютюну на легені.
  1   2

Схожі:

Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconЛекція №1 Тема: Категорійно-понятійний апарат з безпеки життєдіяльності,...
Тема: Категорійно-понятійний апарат з безпеки життєдіяльності, таксономія небезпек
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconЯкі форми рельєфу утворюються в результаті дії вітру та поверхневих вод?
Закономірності поширення форм рельєфу. Сучасний рельєф України сформувався внаслідок взаємодії внутрішніх І зовнішніх сил, які діяли...
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconЛекція. Основи теорії соціальних комунікацій
Тема Історіграфія та проблематика розвитку сучасних соціальних комунікаційних процесів
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconТема: Електронна пошта
Мета: ознайомитися з типовими небезпеками, які можуть підстерігати користувача соціальних мереж та рекомендаціями, як їх уникнути;...
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconПро шкідливість алкоголю І куріння
Одна з гострих проблем сьогодення це поширення серед дітей та підлітків тютюнопаління І вживання алкоголю. Успішність боротьби з...
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconТрансформація функцій вищої освіти
З усіх соціальних інститутів, що справляють вплив на процеси соціалізації студентства, система вищої освіти є найбільш ефективним....
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconПлан проведення засідання практичних психологів та соціальних педагогів...
Тема: «Методи роботи та здійснення психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу дітей та учнів, які стоять на внутрішньому...
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які icon1 Моніторинг небезпек, що можуть спричинити нс
Представлення інформації в зручній для використання формі І доведення її до споживача
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconУроку Дата
Поширення звуку в різних середовищах. Відбивання звуку. Швидкість поширення звуку
Реферат Тема: Поширення соціальних небезпек, які iconРмо практичних психологів та соціальних педагогів
Районне методичне об’єднання практичних психологів та соціальних педагогів налічувало 21 особу – 10 практичних психологів, 9 соціальних...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка