Скачати 100.65 Kb.
|
Гуморальна регуляція. Залози внутрішньої секреції Урок біології в 9 класі підготувала і провела вчитель біології Данило – Іванівської ЗШ І – ІІІ ступенів Бухарова Т.І. Урок біологія 9 клас Тема: Гуморальна регуляція. Залози внутрішньої секреції. Мета: поглибити знання про регуляцію функцій; дослідити будову та функції ендокринних залоз; сформулювати основні поняття гуморальної регуляції; конкретизувати й розширити знання про властивості та функції гормонів; розвивати вміння проводити теоретичне дослідження; сприяти формуванню свідомого ставлення до власного здоров’я. Обладнання: таблиця „Ендокринні залози”, „Словничок основ ендокринології” ^ засвоєння нових знань Хід уроку І. Актуалізація опорних знань. Фронтальна бесіда
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Гуморальна регуляція – один з механізмів координації процесів життєдіяльності в організмі, здійснюваний через рідкі середовища організму (кров, лімфу, тканинну рідину) за допомогою біологічно активних речовин, які виділяються клітинами, тканинами та органами при їхньому функціонуванні. Гуморальна регуляція – найбільш древня форма регуляції. - Як ви гадаєте, чому в природі виникла така регуляція? (формування теми та мети уроку) ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 1. Гормони . Властивості гормонів. ^ Завдання: запропонуйте визначення поняття «гормони». Визначте властивості гормонів. Обговорення колективно складених визначень. Занотуємо: Гормони – біологічно активні речовини, що утворюються в ендокринних залозах. Властивості гормонів:
Гормони мають різну хімічну будову :
Виконують функції : - стимулюють або гальмують розвиток та життєдіяльність окремих органів і цілого організму ; - регулюють обмін речовин сприяючи підтриманню гомеостазу організму ; забезпечують разом з нервовою системою пристосувальні реакції. 2. Гуморальна регуляція функцій. ![]() ^ Робота в групах. Завдання груп: проведіть теоретичне дослідження залоз внутрішньої секреції за таким планом:
В ході дослідження заповнюється таблиця:
Заповнена таблиця може мати такий вигляд:
Бесіда 1.Які взаємозв’язки встановлюються між ендокринними залозами? 2. В чому полягає головна роль гіпофіза? 3. Яке значення ендокринних залоз в організмі людини? 4. Які зміни виникають у разі у разі порушення залоз? (Короткий висновок щодо захворювань, які виникають при гіпо- або гіперфункції певної залози. Визначаються основні заходи профілактики захворювань). ^ Опрацювати §13, таблицю в зошиті. За поданим планом провести дослідження залоз змішаної секреції. Урок біологія 9 клас Тема: Залози змішаної секреції. Єдність та взаємо узгодженість нервової та гуморальної регуляцій функцій Мета: продовжувати формувати знання про регуляцію функцій; дослідити будову та функції залоз змішаної секреції; систематизувати та узагальнити знання про регуляцію функцій організму. Обладнання: таблиця „Ендокринні залози”. Тип уроку: узагальнення і систематизації знань ^ І Актуалізація опорних знань. Встановіть відповідність: 1)тироксин а)головна ендокринна залоза 2)окситоцин б)регулює обмін натрію, калію 3)паратгормон в)гормон епіфізу 4)вазопресин г)впливає на скорочення гладеньких м’язів 5)Норадреналін д)регулює виділення води з організму 6)мелатонін е)виділяється пара щитовидною залозою 7)гіпофіз ж)виробляється наднирниками 8)альдостерон з)гормон щитовидної залози 9)підвищує тиск, и)адреналін пульс, звужує судини 10)тиреотропний к)регулює ріст і роботу щитовидної залози (Учні здійснюють самоперевірку) «Ключ» до розв’язання: 1-з 2-г 3-е 4-д 5-ж 6-в 7-а 8-б 9-и 10-к ІІ. Мотивація навчальної діяльності Протягом минулого заняття ми з вами досліджували, як відбувається гуморальна регуляція функцій організму людини завдяки внутрішньо секреторній діяльності залоз, але, як відомо, в організмі функціонують залози змішаної секреції?
ІІІ.Узагальнення понять та засвоєння відповідної системи знань. Вивчення нового матеріалу Залози змішаної секреції. На попередньому занятті учні отримали завдання: провести теоретичне дослідження залоз змішаної секреції за таким планом: 1.Місце розміщення залози, морфологічна характеристика, особливості залози. 2.Гормони, які виділяє залоза 3.Біологічна роль гормонів 4.Захворювання, що виникають у разі порушення роботи залоз. Залози, що досліджуються: - підшлункова залоза; - статеві залози. (Декілька учнів представляють результати досліджень, даючи коротку морфологічну та анатомічну характеристику залози; її функцію; захворювання, що виникають у разі порушення функції залози). - Які ж існують механізми, що регулюють секрецію гормонів? (Думки учнів) Висновки: 1. Присутність специфічного метаболіту (продукт перетворення речовини в організмі в процесі проміжного обміну речовин) у крові. Наприклад, надлишок у ній глюкози викликає секрецію підшлунковою залозою інсуліну, який знижує рівень глюкози в крові. 2. Присутність у крові іншого гормону. Наприклад, багато гормонів, виділюваних передньою часткою гіпофіза, стимулюють секрецію гормонів іншими залозами організму. 3. Стимуляція з боку вегетативної нервової системи. Наприклад, при занепокоєнні, стресі чи небезпеці клітини мозкового шару наднирників починають виділяти адреналін і норадреналін. 2.Поєднання нервової та гуморальної регуляції Ознайомтесь із фактами:
Які висновки слідують? (Взаємозв’язок нервової та гуморальної регуляції) ^ : проміжний мозок – місце анатомічного поєднання центрів нервової та гуморальної регуляції-гіпоталамусу та гіпофізу. Викреслювання схеми: Центральна нервова система (гіпоталамус) ( ![]() ![]() ![]() гіпофіз вегетативна ![]() ![]() ![]() щитоподібна кора надниркових статеві залоза залоз залози Схема нервово-гуморальної регуляції: Ц ![]() с ![]() ![]() Заходи внутрішньої с ![]() к ![]() ![]() гуморальна органи 3. Стрес. Природа стресу. Взаємодія нервової та гуморальної регуляції в організмі дуже яскраво проявляється за дії стресових факторів. Робота з підручником. За допомогою тексту (с. 46, §14) з’ясуйте, що таке стрес і зробіть аналіз схеми стресу (мал.. 23), виробіть власні рекомендації стосовно захисту свого організму від стресогенних чинників. Висновок: Кожна життєва функція в організмі людини перебуває під подвійним контролем – нервової та гуморальної регуляції. Життя – це прагнення до рівноваги і постійне відхилення від середніх показників тих чи інших параметрів. Організм-біологічна система ,яка зберігає свою сталість завдяки механізмам нервово-гуморальної регуляції. Отже, за словами І.П.Павлова: ”Організм сам себе підтримує” .Слід лише йому допомогти в цьому - забезпечувати нормальне якісне харчування, достатню тривалість сну, поступове збільшення фізичного навантаження, правильний розподіл часу, тощо. Ваше здоров’я у ваших руках. Розумійте і слухайте свій організм , навантажуйте його в міру, давайте йому відпочити, радійте, сумуйте, дозволяйте певний екстрим, але так, щоб без ризику вивести його з рівноваги. ІV. Домашнє завдання. Повторити матеріал § 14. Виконати тестові завдання с.48 підручника. |
![]() | Урок 21 Історія України 7 клас Тема: Утворення Руського королівства Мета: розкрити основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики Данила Романовича та їх головні досягнення; сприяти формуванню... | ![]() | Ліпідів, амінокислот та його регуляція Гліколіз, глікогеноліз: визначення, основні етапи, ферменти, регуляція, енергетичний баланс |
![]() | Регуляція діяльності ендокринних залоз Ендокринні залози це спеціалізовані популяції секреторних клітин, які утворюють І виділяють у кров (або інші циркулюючі рідини) свої... | ![]() | 9 клас. Біологічний диктант по темі “Ендокринна регуляція” І варіант Гормон росту виробляє |
![]() | Урок хімія, біологія (9 клас ) Тема : Хімічні властивості спиртів.... ... | ![]() | Урок читання 2 клас Тема. Совість це у людині головне Обладнання. Картки для розчитування, тлумачний словник, пам’ятка для кожного учня, читанка 2 клас, ІІ частина |
![]() | Світлана Валеріївна назаренко, Ірина Олександрівна філоненко «Біологія» продовжується в 9 класі курсом „Біологія людини”, який містить розділи „Людина” та „Біологічні основи поведінки людини”.... | ![]() | Реферату : Ендокринна система та її фізіологія Ендокринні залози виділяють гормони прямо в кровообіг, а екзокринні в протоки (залози), що ведуть на поверхню (зовні) тіла |
![]() | Біологія програма зовнішнього незалежного оцінювання Програму зовнішнього незалежного оцінювання з біології розроблено на основі чинних програм для загальноосвітніх навчальних закладів:... | ![]() | Урок Тема. Система охолодження Урок Тема. Система мащення Урок Тема.... Опис досвіду II. Інформаційна картка |