Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне
Скачати 63.97 Kb.
НазваАрхеологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне
Дата конвертації04.04.2013
Розмір63.97 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Бухгалтерія > Документы
Приложение 6

Манігда О.В.
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне
Археологічна розвідка протягом червня 2011 р. проводилась на території Житомирської обл. по лінії Миропіль – Колодяжне , у верхній течіїї р. Случ та її притоків.

Мета розвідки – виявлення нових археологічних пам’яток та підтвердження інформації про місце розташування та стан уже відомих городищ в околицях сс. Колодяжне та Миропіль.

На вказаній території археологічні пам’ятки відомі завдяки дослідженням В. Антоновича, С. Гамченка, В. Гончарова, Ю. Кухаренка, Р. Юри, М. Кучери1.

Маршрути розвідки - радіальні. Здійснювалися від місця cтоянки табору в районі Войцехівської курганної групи по р. Случ та притоках: Тюкелівка, Сапогівка, інших безіменних струмках. Обстежувалась вільна від забудови територія на відстань до 100-600 м по обох берегах річок (рис. 1).

Опис обстежених ділянок подається за напрямками маршрутів. Визначення матеріалу трипільського часу здійснено Д.Черноволом, матеріалу доби бронзи – ранньозалізного часу – С. Лисенком, С. Разумовим.

Маршрут 1. Обстеження території по р. Тюкелівка у р-ні с. Колодяжне – Паволочка – Привітів.

^ Колодяжне п.1 – м/зн – розташоване на л. б. р. Тюкелівка, на надзаплавній терасі на відстані 0,4 км на Пн від центральної дороги Колодяжного, на городах. Виявлено 2 фр-ти стінок горщика - пізньотрипільського та давньоруського часу. Обстежена площа – 0,3 км2 Територія розорюється.

^ Колодяжне п.2 - м/зн – розташоване на пр. б. р. Тюкелівка, на відстані 0,06 км на Пд від дороги на Колодяжне. на городах. Виявлено фрагмент стінки горщика пізньотрипільського часу. Обстежена площа – 0,14 км2. Територія розорюється.

^ Паволочка п.1 - м/зн – розташоване на л. б., р. Тюкелівка, на полях. Виявлено фр-т стінки стінки горщика пізньосередньовічного часу. Обстежена площа – 0,44 км2. Територія розорюється.

Паволочка п. 3 –поселення – розташоване на л. б. р Тюкелівка на підвищенні (балтійські відмітки 247-250 м), на відстані 0,4 км на Пд від греблі через штучні стави, на городах. З поверхні зібрано фрагменти стінок та вінець сірого димленого та полив’яного керамічного посуду, що належить до часу 17-19 ст. та дрібний фр-т вінця давньоруського горщика, 12 ст. (?) Також знайдено фрагмент глиняного диску з отвором (доба бронзи?) (рис. 2, б). Обстежена площа 0,31км2. Територія розорюється.

Маршрут 2. Обстеження території по л. б. р. Случ у напрямку Колодяжне - Миропіль. Обстеження городища на території Мирополя.

^ Колодяжне п.3 - м/зн – на території Войцехівської курганної групи № 14 (згідно плану С. Гамченка, див. рис. до звіту С. Лисенка). розташоване на високій надзаплавній терасі л. б. р. Случ, на полях. Виявлено дрібний фр-т кераміки пізньосередньовічного часу. Обстежена площа – 0,17 км2.

^ Колодяжне п.4 - м/зн – на Пн від Войцехівської курганної групи № 15 (згідно плану С. Гамченка, див. рис. до звіту С. Лисенка). Напроти вигину, утвореному р. Случ, на високій надзаплавній терасі лівого берега на полях. Зібрано кілька фр-в стінок сірої димленої кераміки пізньосередньовічного часу. Обстежена площа – 0,36 км2. Територія розорюється.

^ Миропіль п.1 - городище на території с. Старий Мирополь (за Антоновичем), тепер смт Миропіль. Перевірка даних про існування зазначеного городища. Розташоване у місці впадіння р. Оменовки у р. Сапогівку (права притока р. Случ). Городище являє собою витягнутий овал по лінії Пн-Пд з відхиленням. (фото 1). Визначити внутрішній периметр городища важко, оскільки на території городища розташовані садиби та городи. Висота валів подекуди складає більше 3 м. Крутизна більше 45 градусів. Пд Зх частина валу знищена. Можливо, в давнину існував ще один ряд укріплень За виглядом нагадує городища ранньозалізного часу. З розораної поверхні городища зібрано кілька дрібних фр-в стінок кераміки 19 ст. та фр-т стінки горщика давньоруського (?) часу. Територія розорюється.

^ Миропіль п.2 – поселення. Розташоване у місці впадіння р. Оменовки у р. Сапогівку (права притока р. Случ). Розміщене на високому пагорбі на Пн Сх від городища у п.1. Площина пагорбу зайнята городами (фото 2). З поверхні зібрано фр-ти стінок керамічного посуду трипільського, давньоруського, пізньосередньовічного часу та фр-т кременю зі слідами обробки, ймовірно пізньотрипільського часу. Обстежена площа 0,4 км2. Територія розорюється.

Маршрут 3. Обстеження території у напрямку Миропіль – Дертка.

^ Миропіль п.3 - Буняково городище. Перевірка інформації про м/зн та стан городища, відомого за публікацією В.Антоновича. Городище розташоване на пр. б. р. Случ у лісі, на відстані 500 – 600 м на Пн від ЛЕП, що перетинає Случ. Являє Собою витягнутий скелястий пагорб, що примикає безпосередньо до берега. На території городища розташовано ДОТ часів ІІ світової війни. Оточене двома лініями валів та ровів. Висота валів у деяких місцях сягає понад 2 м. Ширина валів більше 3 м. Орієнтоване за течією Случі, овальне. В’їзд на городище. очевидно, знаходився з Пн боку. На сьогоднішній день через в’їзд проходить лісова дорога. На території внутрішнього периметру городища зафіксовано грабіжницькі покопи. Один з них 50х40 см. глиб. 60 см було підчищено, звідти зібрано кілька великих фрагментів кераміки пізньотрипільського часу (рис. 2, а). Укріплення городища, ймовірно, відносяться до ранньозалізного часу (фото 3).

^ Миропіль п.4 – поселення. Розташоване на пр. б. р. Случ, на підвищенні низького берега. На городах крайньої хати на Пн околиці Мирополя (1,9 км на Пн Зх від мосту ч/з Случ). На городах зібрано кілька фрагментів стінок кераміки, що належать до пізньотрипільського (?), пізньобронзового (?), давньоруського часу та періоду 17-19 ст. Обстежена площа – 0,08 км2.

Обстежено також Пд Зх частину Мирополя (кол. Кам’янка), за даними М.Кучери – літописний Кам’янець, де було розташоване городище давньоруського часу. Було обстежено межиріччя двох безіменних струмків, лівих притоків. що впадають у р. Случ, однак, через щільну забудову та засаджені городи робота результатів не дала.

Дертка 1 – м/зн – при виїзді з Мирополя у напрямку с. Дертка обстежено пр.берег струмка. На невеличкому мисі, утвореному струмком та залізничною колією зібрано фр-ти стінок та вінце тарілки 17-18 ст. Обстежена площа – 0,03 км2. Територія зайнята городами, розорюється.

Дертка 2 - м/зн – на Пн околиці села, між перехрестям головних вулиць та яблуневим садом на городах зібрано кілька дрібних фр-в стінок кераміки пізньотрипільського (?) часу.

Маршрут 4. Обстеження території у напрямку Прислуч – Колодяжне. Обстежено ліву притоку р Случ, що тече через с. Прислуч. Мис, утворений цими двома річками – задерновано, підйомний матеріал відсутній. Далі обстеження проводилось по л. б. річки, наступний мис у Зх напрямку зайнятий городами, підйомний матеріал відсутній. Обстеження обох берегів річки та прилеглих струмків не дали результатів внаслідок періоду активної господарської діяльності. Перспективними для дослідження залишаються ділянки по лівому і правому березі ріки, зайняті городами, що утворюють невеличкі миси.

Колодяжне. Обстежено городище літописного Колодяжина з метою визначення стану пам’ятки (фото 4). Пн частина городища заліснена. Пд частина городища задернована. Сх частина зайнята присадибною ділянкою Хуторної Лідії, на території городу якої проводив розкопки Р.Юра. З території, зайнятої городом було зібрано фрагменти давньоруської кераміки др. пол. 12-13 ст. (рис. 2, в) та пізньосередньовічного часу. За свідченнями місцевих жителів городище постійно грабується.

Маршрут 5. Обстеження правого та лівого берега р. Случ у напрямку Колосіївка (кол. Войцехівка) – Любомирка.

Обстеження розпочато з пр. б. р. Случ. ^ Колосіїївка п.1 - м/зн – розташоване на території Войцехівської курганної групи № 22 (згідно плану С. Гамченка, див. рис. до звіту С. Лисенка). На одному з підвищень виявлено кілька фр-в кераміки пізньотрипільського часу. Територія курганної групи активно розорюється. доцільно провести повторну розвідку у придатний для огляду час. Обстежена площа – 0,02 км2.

^ Любомирка п.1 - м/зн – розташоване на л. б. р. Случ, на Пн околиці села, на городах, що спускаються в заплаву річки зібрано кілька фр-в стінок кераміки часу пізнього трипілля, пізньої бронзи – раннього заліза (?). Обстежена площа – 0.08 км2.

Колосіївка п.2 – поселення давньоруського часу. Розташоване на території Войцехівської курганної групи, розкопки якої проводились у червні 2011 р. під керівництвом С. Лисенка. Поселення займає високу надзаплавну терасу л. б. р. Случ, з Пн обмежене яром, що є зручним спуском до річки. Обстежена площа – 0,01 км 2. Із Зх від поселення проходить польова дорога та курганна група. З поверхні поселення зібрано фрагменти кераміки др. пол. 12-13 ст. ( рис. 3, б). Зазначене поселення, ймовірно, входило до складу сільської округи давньоруського Колодяжина.

Колодяжне п. 5 – на Сх від с. Колодяжне закладено шурф на мису утвореному р. Тюкелівкою та безіменним струмком між сс. Колодяжне та Паволочка з метою виявлення пам’яток округи давньоруського Колодяжина. Шурф закладено у високому місці мису (балтійська відмітка – 245 м), на відстані 200 м на Пд від шосе у напрямку на Колодяжне, та 50 м на Сх від посадки. Шурф 1х1 м глибиною 0,75 м орієнтований стінками за сторонами світу (фото 5). Стратиграфія шурфа – 0-10 см – темний гумусований шар; 10-40 см – гумусований мішаний шар; 40-60 см – сірий мішаний; 60-70 см – передматериковий світлосірий; 73 см – материковий суглинок. Фрагменти стінок кераміки виявлені на глибині 15-50 см. потужність КШ – 35 см. Слабо насичений матеріалом. Виявлені фр-ти кераміки належать до пізньотрипільського часу (рис. 3, а).

Загалом за період розвідки було обстежено 17 пам’яток. Серед них: відомих раніше – 3, нововиявлених – 14, з них – м/зн різних історичних епох – 10; поселень – 4.

1 Антонович В. Археологическая карта Подольской губернии // Труды XI АС М., 1901. – С. 28; Гамченко С. Раскопки в басейне р. Случи // Труды XI АС М., 1901. – С. 357; Гончаров В.К. Отчет Волынско-Подольской археологической экспедиции в 1948 г. - НА ІА НАНУ. – 1948/5; Гончаров В.К.Роботи Волинської експедиції 1948 р. // АП. – 1952. – Т. 3. – С. 71; Кухаренко Ю.В. Из материалов разведок на Волыни // КСИИМК. – 1958. – Вып. 72. – С. 87; Юра Р.О. Древній Колодяжин // АП. – 1962. – Т. 12. – С. 57, 59; Кучера М.П. Звіт про обстеження городищ на Волині і Поділлі у 1973 р. - НА ІА НАНУ. – 1973/18; Кучера М.П., Вітрик І.С. Звіт про обстеження пам’яток археології Житомирської обл. у 1989 р. - НА ІА НАНУ. – 1989/20а.

Схожі:

Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconМіж Оріллю та Ворсклою або за вісім днів навколо
Нехвороща – с. Маячка – с. Канави (переїзд автобусом)- м. Кобеляки – смт Білики – смт Нові Санжари – с. Старі Санжари
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconІсторична розвідка про
Точний час виникнення Дрогобича невідомий. Дослідники при­пускають, що місто постало ще в княжій добі, як центр соле­варної промисловості...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconІсторична розвідка про
Точний час виникнення Дрогобича невідомий. Дослідники при­пускають, що місто постало ще в княжій добі, як центр соле­варної промисловості...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconМегалітичний культовий комплекс на Дністрі В. С. Артюх (Львів), Б....
На протязі 1995 – 1997 рр археологічна група експедиції “Дністер” при участі Львівського та Чер­нівецького університетів провела...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне icon7. розвідка цілей, визначення дальності та цілевказання
Вправи з розвідки цілей призначені для навчання спостереженню у бою, виявленню та розпізнаванню цілей І визначенню дальностей до...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconЗміст
«Нова археологічна школа» сумісно з Обласною інспекцією по охороні пам'ятників, Національним музеєм «Хортиця», при підтримці Комітету...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне icon1 особливості рослинного покриву долини р. Дністер
Опілля І наддністрянське Поділля1, гра­ниця між якими проходить приблизно в околицях с. Нижнів Тлумацького р-ну Івано-Франківської...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconІсторія боксу та брати Кличко
При розкопках в околицях Багдада знайдено багато плит із зображенням кулачного бою. Треба думати, що кулачний бій поширився з Єгипту...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconВажливе місце у процесі становлення та розвитку археологічної науки...
Оссолінеумом ще у 1861 р., однак археологічний матеріал тоді репрезентували лише окремі предмет Протягом майже чверті століття, що...
Археологічна розвідка в околицях смт Миропіль та с. Колодяжне iconПовідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту Шановні мешканці смт. Калинівка!
Україні”, Комунальне підприємство „Калинівське дпс” повідомляє про оприлюднення проекту регуляторного акта – рішення виконавчого...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка