Контрольнаробот а
Скачати 276.97 Kb.
НазваКонтрольнаробот а
Сторінка1/2
Дата конвертації27.02.2013
Розмір276.97 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Економіка > Документы
  1   2
Міністерство освіти й науки України

Харківський національний економічний університет

Кафедра регіональної економіки

К О Н Т Р О Л Ь Н А Р О Б О Т А
З навчальної дисципліни: «Регіональна економіка»
На тему
«Характеристика й особливості розвитку Київської області»

Керівник

Виконала

Зміст
ВСТУП

 1. Дослідження економіко-географічного положення та природно-ресурсного потенціалу Київської області

2 Аналіз демографічної ситуації Київської області

3. Дослідження місця Київської області в господарському комплексі України

4. Дослідження екологічної ситуації в Київській області

ВИСНОВКИ

^ СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ВСТУП
Мета контрольної роботи полягає у розгляді здійснення подальших перетворень в усіх сферах суспільного життя, активізації економічного розвитку усіх галузей господарського комплексу області, збільшенні інвестиційної та інноваційної складової, нарощуванні обсягів промислового та сільськогосподарського виробництва, подальшому розвитку малого та середнього бізнесу, проведенні фінансового оздоровлення у різних галузях економіки області.

Основне завдання контрольної роботи полягає у розгляді вирішення соціальних проблем жителів Київської області шляхом активізації подальшого економічного розвитку усіх сфер господарського комплексу області.

Контрольна робота базується на аналізі соціально-економічної ситуації, що склалася за останні роки, прогнозах галузевих управлінь облдержадміністрації і територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, а також райдержадміністрацій та міськвиконкомів (міст обласного значення), які враховують стан розвитку провідних галузей господарства області, і містять перспективи підвищення фінансово економічного рівня підприємств, установ та організацій усіх форм власності, у тому числі спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Київської області та комунальної власності окремих територіальних громад, а також зовнішні та внутрішні чинники.


 1. Дослідження економіко-географічного положення та природно-ресурсного потенціалу Київської області


Адміністративний склад області
До адміністративного складу Київської області відносяться такі центри: Баришівський район, Білоцерківський район, Богуславський район, Бориспільський район, Бородянський район, Святошинський район, Яготинський район, Макарівський район, м. Березань, Миронівський район м. Біла Церква, Обухівський район, м. Бориспіль, П.-Хмельницький район м. Бровари, Броварський район, Поліський район, м. Васильків, Васильківський район, Рокитнянський район, м. Ржищів, Вишгородський район, Сквирський район, м. Ірпінь, Володарський район, Ставищенський район, м. П.-Хмельницький, Згурівський район, Таращанський район, м. Прип`ять, Іванківський район, Тетіївський район м. Фастів, Кагарлицький район, Фастівський район, м. Славутич.
Особливості географічного положення області та їх вплив на економічний потенціал
Територія області з давніх-давен освоєна людьми, нашими предками-трипільцями, які вперше в Європі засіяли зерна відомого всім нині українського хліба. Київська область заснована 27 лютого 1932 року. Розташована в середній течії Дніпра з його притоками — річками Рось, Десна, Ірпінь, Трубіж, Прип'ять та іншими. Протяжність Дніпра в межах області — 246 км. Київщину пронизує 177 річок.

В області є 13 водосховищ, понад 2 000 ставків, майже 750 невеликих озер.

Межує область із Полтавською, Чернігівською, Черкаською, Вінницькою, Житомирською, Гомельською (Білорусь) областями. Область поділена на 25 районів, нараховує 25 міст, у тому числі міст обласного значення (включаючи м. Прип'ять) і 14 — районного значення, 30 селищ міського типу, 1 129 сільських населених пунктів. Усього населених пунктів 1 184. В області є 686 місцевих рад: із них обласна — 1, районних — 25, міських (обласного значення) — 10, міських (районного значення) — 14, селищних — 30, сільських — 606.

Кількість наявного населення області складає 1 763,8 тис. осіб, у тому числі: міське — 1 049,7 тис. осіб, сільське — 714,1 тис. осіб; щільність населення на 1 км² — 63 особи. Чисельність економічно-активного наcелення становить 846,9 тис. осіб, у тому числі працездатного віку — 776,1 тис. осіб. Чисельність працівників у віці 15-70 років, зайнятих економічною діяльністю, складає 791 тис. осіб, із них працездатного віку — 720,2 тис. осіб.

Природно-кліматичні умови

Поверхня області переважно рівнинна. Північна частина області розташована в межах Поліської низовини. На сході територія області захоплює частину Придніпровської низовини. Найбільш підвищені і розчленовані — південні та південно-західна частини, які належать до Придніпровської височини. В області — 130 територій та об'єктів природно-заповідного фонду (площею 31,3 тис. га). До складу природно-заповідного фонду загальнодержавного значення області входить 14 заказників, дві пам'ятки природи, один дендрологічний парк, три пам'ятки садово-паркового мистецтва.

Клімат — помірно-континентальний. Середня температура січня — -5,6°С, липня — +19,3°С. Річна кількість опадів становить 570-610 мм.

Корисні копалини.

На Київщині це переважно будівельні матеріали: граніти, гнейси, каолін, глина, кварцеві піски. Є поклади торфу і джерела мінеральних вод. При цьому, чималі запаси корисних копалин є нерозвіданими і, за умови вкладання коштів у їх розвідку, можуть бути використаними для розвитку бізнесу, зокрема в будівельній сфері, хімічній промисловості, тощо.

Всі ці умови сприяють розвитку економіки в регіоні. Те що Київ розташований у центрі України дає йому додаткові економічні можливості.
Коротка економічна оцінка природних умов та корисних копалин
Київська обласна державна адміністрація за кошти місцевого бюджету, на виконання рішення ХХV сесії Київської обласної ради ІV скликання від 28.07.2005 №282-25-ІV "Про Програму розробки містобудівної документації та створення містобудівного кадастру на 2005-2006 роки для спільного використання територіальними громадами Київської області", спільно з Державним підприємством НДІ містобудування продовжує розробку Схеми планування території Київської області з урахуванням потреб територіального розвитку столиці України м.Києва.

Завдяки вигідному положенню і сприятливих умов Київська область і м.Київ планується розвиток всіх сфер, зв’язаних з використанням корисних копалин, завдяки цьому планується розвивати:

 • напрямки щодо створення на базі столичного регіону науково-інноваційних центрів, інноваційних технопарків;

 • будівництво рейкового сполучення від Дарницького вокзалу м.Києва до аеропорту "Бориспіль", передбачивши кошти у проекті розбудови Дарницького вокзалу;

 • будівництво нової кільцевої дороги;

 • виділення земельних ділянок під будівництво соціального житла для жителів м.Києва та області;

 • розвиток туристичної та рекреаційно-оздоровчої інфраструктури з метою забезпечення відпочинку населення м.Києва та області;

 • визначення шляхів поліпшення екології навколишнього середовища та будівництва нових потужностей для знешкодження та переробки твердих побутових відходів що вивозяться з м. Києва.

2. Аналіз демографічної ситуації Київської області
Аналіз тенденцій динаміки чисельності населення області
Одним з пріоритетів політики обласної влади є збереження життєвого і трудового потенціалу населення на основі формування і реалізації заходів ефективної демографічної політики.

Демографічні процеси та основні важелі демографічної політики залежать від економічного та соціального розвитку регіону.

Основними проблемами, що негативно впливають на демографічну ситуацію в області залишається:

 • низький рівень середньої тривалості життя, що призводить до перевищення кількості померлих над кількістю народжених;

 • активний міграційний рух молоді, особливо з сільських населених пунктів;

 • недостатній соціальний захист сімей з дітьми, малозабезпечених і неповних сімей;

 • неврегульованість процесів міграційного руху населення.

Внаслідок природного скорочення населення очікується, що середньорічна чисельність наявного населення області у 2006 році становить 1757,5 тис. осіб. У порівнянні з 2005 роком вона зменшилась на 13,8 тис. осіб або на 0,8 відсотка. Разом з тим, за рахунок переміщення робочої сили з інших регіонів України у населені пункти приміської зони м.Києва, чисельність економічно активного населення у віці 15-70 років збільшиться на 1,1 тис. осіб (на 0,1%) і складе 848,0 тис. осіб (табл.1).

Основними чинниками, під впливом яких у 2007 році буде формуватися демографічна ситуація в області є:

 • процеси природного скорочення населення, його загальне старіння;

 • трудова міграція молодого працездатного населення, насамперед у столицю для навчання і працевлаштування;

 • наслідки Чорнобильської катастрофи, зокрема зниження тривалості життя населення на територіях, наближених до Чорнобильської зони.

Згідно з розрахунками середньорічна чисельність наявного населення області у 2007 році становить 1744,6 тис. осіб. У порівнянні з 2006 роком вона зменшилась на 12,9 тис. осіб або на 0,7%, при цьому чисельність економічно активного населення у віці 15-70 років зросте на 1,1 тис. осіб (на 0,1%) і складе 849,1 тис. осіб (табл.1).

Основними цілями та завданнями демографічної політики в області є:

 • подолання негативних тенденцій відтворення населення;

 • збереження та поліпшення здоров’я громадян;

 • підтримка добробуту сімей з дітьми;

 • поліпшення якості та рівня медичного забезпечення материнства та дитинства;

 • мінімізація наслідків Чорнобильської катастрофи, особливо на територіях, наближених до Чорнобильської зони.

Характеристика трудових ресурсів області
У 2007 році організація зайнятості населення області здійснювалася у відповідності до завдань Програми зайнятості населення Київської області на 2006-2007 роки, яка спрямовувалася на запобігання масовому безробіттю, збереження існуючих та створення нових робочих місць, організацію професійної підготовки та підвищення кваліфікації безробітних, підтримку самозайнятості та підприємницької діяльності.

Політика зайнятості у 2008 році характеризується позитивним приростом основних показників цієї сфери: зростанням темпів зайнятості населення; створенням нових робочих місць; працевлаштуванням безробітних; зменшенням навантаження на 1 робоче місце, рівня безробіття тощо.

Очікується, що у 2006 році чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років у порівнянні з 2005 роком, зросте на 2,0 тис. і складе 793,0 тис. осіб. Реалізація заходів, передбачених обласною та місцевими програмами зайнятості на 2006 рік, дозволить забезпечити виконання встановленого для області завдання щодо створення 38 тисяч нових робочих місць, знизити рівень безробіття (за методологією Міжнародної організації праці) з 6,6 до 6,3%, а загальна чисельність безробітних зменшити на 18 відсотків (табл.1).

Позитивна тенденція на ринку праці пов’язана не тільки із зменшенням безробіття, а й з помітним зростанням обсягів зайнятості, що свідчить про значну роботу із створення робочих місць та легалізації трудових відносин між найманими працівниками і роботодавцями.

Основними проблемами є:

 • невідповідність професійно-кваліфікаційного рівня робочої сили потребам економіки області та ринку праці;

 • відсутність у працівників належної мотивації до легальної продуктивної зайнятості, головним чином через низьку якість робочих місць за умовами та оплатою праці;

 • відсутності механізму економічного стимулювання роботодавців до створення робочих місць з гідними умовами та оплатою праці.

Головною метою на 2008 рік буде сприяння повній, продуктивній і вільно обраній зайнятості шляхом забезпечення здійснення в області заходів щодо державного регулювання ринку праці та створення нових робочих місць.

За прогнозними розрахунками, у 2008 році чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років, у порівнянні з 2007 роком, зросте на 3,0 тис. і складе 796,0 тис. осіб (тобто частка зайнятого населення зросте з 93,5% у 2007 році до 93,7% у 2008 році). При цьому очікується зниження рівня безробіття (за методологією Міжнародної організації праці) з 6,3 до 6,0% (табл.1).

З метою забезпечення активної політики зайнятості на ринку праці у 2008 році передбачається здійснити заходи за такими напрямами:

 • формування регіональних і галузевих пріоритетів у збереженні наявних високопродуктивних робочих місць та створення нових (не менше 38 тисяч на рік) додаткових робочих місць відповідно до прогнозів розвитку галузей і регіонів, результатів моніторингу поточної потреби в робочих місцях та прогнозів щодо динаміки розвитку виробництва та ринку професій;

 • кадрове забезпечення потреб ринку праці та розвиток системи безперервної професійної перепідготовки, підвищення кваліфікації, перекваліфікації, післядипломної фахової освіти відповідно до динаміки розвитку ринку праці та його потреб у найближчий період і на перспективу;

 • розвиток підприємницької діяльності, малого та середнього, сімейного бізнесу шляхом спрощення реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності та заохочення і сприяння цій діяльності;

 • сприяння зайнятості населення в регіонах, де спостерігається найбільше напруження на ринку праці, а також у містах та районах з моноекономічною структурою виробництва за окремими програмами;

 • запровадження механізму стимулювання створення робочих місць для окремих соціально-демографічних груп, серед яких спостерігається найменший рівень зайнятості (молоді, жінок, інвалідів);

 • підвищення територіальної мобільності населення з метою перерозподілу робочої сили між трудонедостатніми та трудонадлишковими регіонами;

 • подальше зниження рівня і тривалості безробіття у регіонах помірного і депресивного розвитку шляхом реалізації заходів активної політики зайнятості.

Передбачається, що у 2008 році послугами служби зайнятості скористається 80,2 тис. осіб. Обсяги працевлаштування і рівень працевлаштування будуть зростати і становитимуть відповідно 31,7 тис. осіб та 39 відсотків.

Враховуючи тенденції розвитку ринку праці області у 2008 році основними пріоритетами сфери зайнятості будуть наступні напрями:

 • забезпечення постійного інформування громадськості та роботодавців про ситуацію на ринку праці, послуги служби зайнятості, наявні вакансії, пропозиції робочої сили тощо;

 • навчання безробітних під конкретне замовлення роботодавців;

 • запровадження адресних послуг роботодавцям та населенню, передусім з числа соціально незахищених верств, які потребують додаткового соціального захисту;

 • проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед шкільної молоді щодо переваг чесної праці та набуття робітничої професії, актуальної на ринку праці;

 • залучення осіб з обмеженими фізичними можливостями до трудового та суспільного життя,

 • сприяння розвитку сільського зеленого туризму за рахунок виплати одноразової допомоги по безробіттю жителям сільської місцевості для організації підприємницької діяльності.

^ 3. ДОСЛІДЖЕННЯ МІСЦЯ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ГОСПОДАРСЬКОМУ КОМПЛЕКСІ УКРАЇНИ
Характеристика основних напрямків розвитку промисловості в області
Київська область має високорозвинений промисловий комплекс, основу якого складають понад 400 великих та середніх підприємств, що забезпечує майже 40% надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Протягом 2000-2007 років середньорічні темпи приросту промислового виробництва складали у середньому 15 відсотків. Нарощування обсягів промислового виробництва здійснювалось переважно за рахунок харчової, целюлозно-паперової, хімічної та нафтохімічної промисловості і машинобудування. Водночас, недостатніми темпами здійснювався розвиток легкої, деревообробної промисловості і виробництва та розподілення електроенергії, газу, води.

Основними проблемами у розвитку промислового комплексу є:

 • висока зношеність основних виробничих фондів в промисловості, тенденція до випереджаючого вибуття основних засобів над їх надходженням;

 • висока енергоємність продукції промисловості (зокрема, підприємств металургії та оброблення металу, машинобудування, виробництва скловиробів та будівельних матеріалів ), яка негативно впливає на конкурентоспроможність товарів;

 • залежність основних бюджетозабезпечуючих промислових підприємств від кон’юнктури зовнішнього ринку (у харчовій, целюлозно-паперовій, хімічній та нафтохімічній промисловості);

 • значна насиченість внутрішнього ринку товарами легкої промисловості, які завозяться за заниженою митною вартістю, та контрабандними товарами, що ставить в нерівні та невигідні умови товаровиробників області.

Крім зазначених проблем у 2007 році негативно вплинули на розвиток промисловості наступні чинники:

 • зростання цін на сировину і матеріали призвело до підвищення собівартості продукції та зниження її конкурентоспроможності;

 • закриття на значний період часу ринків збуту продукції у Російській Федерації;

 • постійна нестача обігових коштів у зв’язку з поширенням торговельними підприємствами практики відстрочення розрахунків за придбаний товар;

 • економічно невигідні умови реалізації товару через великі торговельні мережі, які поступово займають домінуючі позиції на ринку продовольчих і непродовольчих товарів.

Враховуючи, негативний вплив зазначених чинників очікується, що у 2007 році у порівнянні з 2006 роком, незважаючи на певні труднощі у роботі промислових підприємств області та окремі випадки значного зниження обсягів випуску продукції, темпи зростання промислового виробництва становитимуть 112,5% (табл.1). За цим показником область входить в п’ятірку кращих регіонів України.

У 2006 році очікується, що обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) у цілому по області становитиме понад 12,5 млрд.грн. (табл.1).
  1   2

Схожі:

Контрольнаробот а iconКонтрольнаробот а
Робота подана до деканату
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка