В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Скачати 138.63 Kb.
НазваВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Дата конвертації24.03.2013
Розмір138.63 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Філософія > Документы
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації

Центральна районна бібліотека

ім. Т.Г. Шевченка(огляд діяльності)


м.Вознесенськ,2010


Бібліотекарі Вознесенської ЦБС постійно перебувають у творчих пошуках, прагнуть створити умови для самореалізації користувачів, їхнього спілкування, поповнення інформаційного багажу і повноцінного відпочинку за інтересами.

Читацькі об’єднання в бібліотеках завжди були і залишаються однією з цікавих та актуальних форм діяльності. У рамках роботи клубів проходять різноманітні масові заходи: літературні години, огляди творчості письменників-ювілярів, презентації нових збірок, диспути, обговорення, театралізовані шоу та ін.

Всього в бібліотеках системи на 01.01.2010 року діяло 29 об’єднань для користувачів в 22 бібліотеках(19клубів, 10 груп).

З початку 2010 року розпочали роботу 4 клуби за інтересами: в Олександрівській м\б №1, Прибужанівській с\б, Новосілківській с\б, Вознесенській с\б – філіях.
Тематичний напрямок клубів при бібліотеках різноманітний:

 1. суспільно-політичні – 2

 2. морально-правові – 1

 3. правознавчі – 2

 4. естетично-виховні – 1

 5. літературні – 3

 6. сімейного виховання – 1

 7. пізнавальні – 3

 8. дозвілеві – 3

 9. народознавчі – 1

 10. краєзнавчі – 2

 11. природознавчі – 3

 12. профорієнтаційні – 1.

Читацькі клуби об’єднують різні вікові та соціальні категорії користувачів, або групи людей зі сталими інтересами. Переважають об’єднання для дітей (39,2%), для різних категорій користувачів (26%), юнацтва (17,4%) та молоді (13%), діє 1 жіночий клуб.
^ При Центральній районній бібліотеці працює три клуби: «Веселка», «Свіча», «Знай закон змолоду».

На засіданнях об’єднання «Веселка» любимтелі поетичного слова читають свої вірші, аналізують творчі доробки молодих авторів, знайомляться з творчістю письменників-ювілярів. Бібліотечні працівники ЦБ виступають перед членами літоб’єднання з творчими портретами, оглядами життя та творчості, літературними вернісажами. З початку 2010 року бібліотекарями проведено творчий портрет «Слово про Василя Симоненка» (до 75 р. від дня нар.), годину поезії «Вечірнє сонце, дякую за день» (до 80 р. Ліни Костенко), літературний вернісаж «Чародії слова» та творчий проект «Чарівний світ Всеволода Нестайка (до 80 р. від дня нар.). Пройшли творчі зустрічі молодих поетів Вознесенщини з Лопатинською Л.В.та презентації поетичних творів новачків на поетичній ниві, адже метою літоб’єднання є надання допомоги початківцям в оволодінні літературною майстерністю, сприяння поглибленню знань по літературі та творча реалізація молодих авторів.

Тривалий час продовжується співпраця ЦРБ з бібліотекою Вознесенського професійного аграрного ліцею (ВПАЛ).

Вже третій рік організовано роботу клубу з естетичного виховання молоді «Свіча». Члени клубу – учні ВПАЛ, збираються на засідання щомісяця, приймають активну участь в проведенні масових заходів. Майже всі заходи проходять в Інтернет-центрі бібліотеки. Засідання клубу проходять емоційно та змістовно, учасники вчаться чути та розуміти музику і поезію, знайомляться з творчітю всесвітньовідомих митців та письменників.

Бібліотечні фахівці за допомогою комп’ютерної техніки та Інтернету організовують віртуальні подорожі музеями світу, слайд-презентації, мистецькі

калейдоскопи та ін. Підбирають та презентують літературу з питань естетичного виховання, оформлюють пам’ятки, списки, вебліографічні покажчики для користувачів та членів клубу.

З юнацькою категорією користувачів плідно працює правовий лекторій «Знай закон змолоду». Тут широко і змістовно пропагується здоровий спосіб життя, а також йде ознайомлення молоді з основами правової поведінки. Під час засідань члени клубу спілкуються з працівниками правоохоронних органів, психологами, наркологами, соціальними педагогами, лікарями, юристами.

Обговорюються і вирішуються нагальні питання соціалізації молоді соціально-психологічні проблеми. Цікаво та змістовно в лютому пройшло засідання клубу на тему «Шлюбні відносини з точки зору права», на якому гості засідання – фахівець міськрайонного управління юстиції і спеціаліст РАГСу ознайомили присутніх з основними правовими питаннями, що стосуються шлюбу.

Бібліотекарі познайомили присутніх з ресурсами Інтернету, які присвячені актуальним проблемам сімейного права (фундаментальним питанням сім’ї, шлюбу, особистих та майнових правовідносин подружжя та ін.).

Пройшла слайд-презентація на тему засідання та жваве обговорення питань, що зацікавили.
^ Любительські об’єднання і клуби, організовані при бібліотеках-філіях, згуртовують різних людей – за віком, професією, освітнім і культурним рівнем. Тут оптимально поєднуються особисті і суспільні інтереси, контакти будуються на основі захоплення будь-яким видом соціально-корисної діяльності, розвивається творча активність, ініціатива читачів.

Бібліотеки налагодили ділові і творчі стосунки з місцевими органами влади, депутатським корпусом, працюють в тісному контакті з центром соціальног захисту, центром зайнятості, будинками культури та ЗОШ району.

При Прибужанівській с\б – центру зв’язків з громадськістю, створено об’єднання для широкого кола користувачів «Перехрестя думок». Метою клубу є згуртування жителів навколо бібліотеки, підтримка ініціатив місцевої влади в напрямку соціального розвитку села та встановлення взаєморозуміння між владою та громадою. Співорганізатори клубу – Рада ветеранів, БК, Сільська Рада та користувачі бібліотеки. Працюють під девізом «Спільними зусиллями зробимо наше життя кращим». Відкриття клубу допомогло наблизити бібліотеку до населення, знайти нестандартні, творчі, цікаві форми роботи, які мають практичну цінність.

Проводяться «круглі столи» влади з представниками громадських організацій та молодіжні вечори запитань і відповідей, диспути, Дні інформації. За ініціативою членів клубу в с.Прибужани пройшли громадські акції «Охорона дозвілля – спільна турбота», «Славен День Перемоги», конкурси на кращий двір та кращу клумбу, конкурс знавців української мови та літератури «Дивосвіт», свято вулиці, свято Івана Купайла, День захисту дітей та ін. Бібліотека працює виходячи з особистих, соціальних та життєвих потреб мешканців села в інформації (спілкуванні, забезпеченні громадянських прав).

У Вознесенській с\б з 2010 р. розпочав клуб спільних інтересів «Колиска надії», завдання якого – просвітня і благодійна діяльність, розвиток і захист соціальних, творчих і культурних прав своїх членів.

Бібліотека тісно співпрацює з установами, що сприяють розвитку сільської громади. Разом з громадською організацією «Асоціація «Промінь» бібліотека бере участь в проекті «Корпус волонтерів для сільських громад України» за сприяння Фонду Сталого розвитку «Стара Волинь» та Агенства США з міжнародного розвитку (USAID).
Олександрівська м\б№1 намагається налагодити ділові і творчі контакти з місцевим центром соціального захисту населення, працює в тісному контакті з Олександрівською м\б№2, Трикратненською с\б та іншими організаціями, що зацікавлені в обслуговуванні тих верств населення, які потребують особливої уваги, соціальної реабілітації, психологічної підтримки. Це люди з обмеженими фізичними можливостями, малозабезпечені, багатодітні сім’ї, матері-одиночки, безробітні.

В бібліотеці створено клуб для широкого кола користувачів «Ключ». Члени клубу формують тематичні папки з питань соціального захисту населення, проводять масові заходи, допомагають бібліотекареві в обслуговуванні людей з обмеженими можливостями на дому. Таким чином, бібліотека крім своїх основних завдань виконує також реабілітаційні та благодійні функції.

Протягом багатьох років за ініціативи жіночої ради села при Дорошівській с\б працює жіноче об’єднання «Горличка». Спілкування, спільне вирішення проблем, цікаве дозвілля, участь у громадському житті села та району, розмаїтний світ книги, приємний затишок – все це допомагає учасникам збагатитися духовно, поповнити свої знання з тих чи інших питань, об’єднує та викликає бажання знову і знову зійтися разом, прийти до бібліотеки.

Учасники клубу – це сучасні жінки різних професій і різного віку, люблячі матері, берегині за тишку і тепла, миру і спокою.

«Горличка» має своє положення, емблему. Основною формою роботи є засідання, які проходять в теплій затишній обстановці за чашечкою чаю з домашнім печивом.

Бібліотекарі та члени клубу тісно співпрацюють із спеціалістом сільської ради по роботі з молоддю, часто на засіданнях клубу присутні молоді мами, жінки, яким не байдужі проблеми молоді та сім’ї.

Проводиться чимало заходів, на яких обговорюються різноматні питання, відбуваються діспути, цікаві зустрічі за темами: «Між нами, дівчатками, кажучи…», «Добрі взаємини в сім’ї», «Моє село – моя родина», «Як змістовно та весело провести своє дозвілля» та ін.

Однією з кращих бібліотек системи є Новогригорівська модельна бібліотека-філія – центр підтримки сім’ї. При бібліотеці функціонує клуб сімейного відпочинку «Гармонія». Родина і книга – тема глибока та багатогранна і завжди була актуальна для публічної бібліотеки. Робота клубу носить пізнавально-розважальний характер, розвиває ерудицію, почуття гумору, забезпечує всебічний розвиток його членів, виховує єдність, культ читання. З цією метою в бібліотеці разом з сільським БК проведено цикл заходів «Сімейна альтанка», сімейні посиденьки «З книгою через віка і країни», благодійні відвідування «Живе одинока людина, чому ми проходимо мимо», свято «Мама, тато, я – читаюча сім’я», батьківські уроки «Мистецтво любити дітей», урок ввічливості «Ребята, давайте жить дружно», фольклорне свято «Зелена неділя», сімейна вітальня «Вам, молоді батьки!».

З метою проведення цікавого сімейного дозвілля проводилися конкурси родинної творчості «Наші таланти», конкурси «Казка, придумана для дочки і сина» та «Краща пісенька», ігрові програми для дітей «Кращий знавець казок», акція «Разом з книгою відпочиваємо», «Вітальня спільних сімейних інтересів» та ін.

Форми роботи клубу різноманітні, і найголовніше, що вони цікаві, неординарні та дуже подобаються членам клубу.

В бібліотеці є дозвілева зона для дітей та дорослих де користувачі можуть відпочити, почитати періодику, пограти в настольні ігри, поспілкуватися. В куточку дозвілля розгорнуто книжкову виставку «Духовний храм людини: сім’я, родина, рід», оформлено перегляд «Творчість наших читачів», де представлено вироби

зроблені власноручно читачами бібліотеки та підбірка малюнків найменших читачів «Мистецтво нашим читалят».

До послуг користувачів тематична картотека «Я, сім’я, родина», в якій представлено рубрики: «Українська кухня», «Майстрам на всі руки», «В саду і на городі», «Скарбничка здоров’я», «Сімейний бюджет», «Абетка виховання», «Етика стосунків» та ін.

Допомогу в організації роботи клубу «Гармонія» надають спонсори бібліотеки ПСП «Новогригорівське», СТОВ «Дружба» та небайдужі жителі с.Новогригорівка. Так, для проведення заходів клубу в 2009 році спонсори виділили близько 800 грн. Це говорить про те, що бібліотека створила позитивний імідж своєї діяльності і жителі села завжди її підтримують.

За краєзнавчим та народознавчим напрямками працюють клуби за інтересами для юнацтва та молоді «Веселка» Воронівської с\б, «Краєзнавець» Трикратської с\б та для різних категорій користувачів «Ріднокрай» Тімірязєвської с\б. Все, що стосується звичаїв, повірїїв, прикмет українського народу, родинної обрядовості, народних та религійних свят, національного одягу українців та ін., знаходить відображення в діяльності читацьких об’єднань.

Розуміючи, що краєзнавча інформація є джерелом формування національної самосвідомості, виховання патріотичних почуттів, розвитку допитливості, в бібліотеках проводиться пошук краєзнавчої інформації. Створено краєзнавчі теки газетних вирізок, тематичні банки даних, картотеки на теми: «Літопис рідного краю», «Сторінки історії архітектури села», «Почесні громадяни села», «Книга пам’яті « (про односельців, які воювали в період ВВВ) (Тімірязєвська с\б), «Історія Вознесенщини», «Спадщина Скаржинського», «Трикрати – моя маленька Батьківщина» (Трикратська с\б), «Обереги нашого дому», «Народні свята та обряди», «Весільні обряди», «Народні звичаї нашого краю», «Літературна Вознесенщина» (Вознесенська с\б).

Клуби працюють на підставі Положення та Програми. Засідання клубів відбуваються в середньому один раз на квартал. Форми об’єднань переважно традиційно-бібліотечні. Але Ради клубів намагаються вносити в діяльність елементи інноваційного характеру. Засідання клубів відбуваються у формі фольклорно-етнографічних вечорів, етнографічних усних журналів, годин поезії, присвячених поетам рідного краю, круглих столів, краєзнавчих ерудит-лото, вікторин тощо.

Заслуговує на увагу робота театру книги «Дивосвіт» Білоусівської с\б-філії, який об’єднує творчих читачів юнацького віку. Засідання проходять 1 раз в квартал у формі театралізованих вистав, свят. Метою діяльності клубу є організація і урізноманітнення вільного часу юних жителів, розвиток творчих здібностей користувачів та популяризація книги і читання.

Бібліотека співпрацює з сільським будинком культури, ЗОШ.

Бібліотекар та та завідуюча БК з успіхом вионують функції режисерів-постановників, в чому мали можливість пересвідчитись жителі села. Ними поставлені спектаклі до Дня захисту дітей «Колосок» (театралізована Казка на новий лад), «Бал казкових героїв», «Бал чарівниць». Проведено театралізовані екскурсії для дітей до бібліотеки, бібліотечні уроки.

Мешканці села дуже тепло сприймають кожну прем’єру театру. Молодь та юнацтво із захопленням відвідують засідання клубу: репетирують спектаклі, допомагають в постановці, реалізують свої ідеї та творчі здібності, спілкуються з ровесниками. Маленькі читачі та жителі села із задоволенням дивляться вистави, таким чином залучаючись до чарівного світу книги та бібліотеки і навіть не уявляють сільські свята без театру книги «Дивосвіт».

Бібліотекарі, обслуговуючи користувачів-дітей, постійно прагнуть створити умови для самореалізації юних читачів, організації їхнього змістовного дозвілля.
Підвищенню рівня цього напряму роботи сприяє пошук сучасних найбільш привабливих для читачів форм популяризації різноманітної інформації.

В бібліотеках системи діє 3 групи і 5 дозвілевих клуби для дітей.

Так, у Воронівській та Яструбинівській сільських бібліотеках працюють клуби природничої тематики «Джерельце» та «Любителі природи». Метою клубів є розширення знань дітей про рослинний і тваринний світ планети, пробудження у них любові до природи, бережливе ставлення до всього живого на землі.

Під час засідань клубів використовуються різноманітні форми заходів, які мають інтерактивний характер. Це літературно-природничі години, природничі круїзи, зоологічні свята, природничі калейдоскопи, природничі вітальні.Наприклад, під час засідань клубу «Джерельце» проведено природничу годину «Ми люди – доки є природа», годину екоосвіти «Умій природу розуміти», конкурс малюнків «День народження землі».

Для членів клубу «Любителі природи» під час засідань проводилися обговорення «Світ неповторний і чудесний», година повідомлення «Природа – наш дім», природнича подорож «Пори року».

Результатами засідань клубів стають аплікації, гербарії, вироби дітей з пластиліну, з паперу, поробки з природних матеріалів та підвищення зацікавленості в читанні літератури .

Любов до казок щомісячно збирає читачів Таборівської, Щербанівської №1, Трикратненської с\б. На засіданнях клубів «Казкарики», «Чомучки» та «Веселий мурашник» бібліотекарі знайомлять підлітків з кращими казками, герої яких пробуджують уяву, розкривають ідеали прекрасного, запрошують дітей у світ казки.

Таборівська с\б для дітей клубу «Казкарик» провела міні-опитування «Які ти знаєш українські казки», літературний калейдоскоп «Казки народів світу», конкурс «Веселі казкарі»; члени клубу «Чомучки» прийняли участь у виставці-грі «Цікавий світ казок навколо тебе», послухали перегляд літератури «Почитаймо разом казку», літературну година «Країна казок чарівних» та ін. «Веселий мурашник» дав змогу дорослим і дітям весело провести дозвілля та пограти в літературні ігри «Казки твого дитинства», «Мандри сторінками казок»,позмагатися у вікторині «По сторінках улюблених казок»та ін. Учасники таких читацьких об’єднань стають популяризаторами казок серед своїх однолітків, діляться з ними прочитаними книгами, запрошують нових читачів до бібліотеки.

Клуби дозволяють бібліотекарям задовольнити інтереси та уподобання широкого кола читачів, користувачам поспілкуватися у вільний час, зустрітися з улюбленими героями та побувати на цікавому заході.

Обов’язковою умовою роботи клубів в бібліотеках є тематичне й організаційне узгодження його програми з завданнями бібліотек. В бібліотеках ЦБС діяльність клубів за інтересами включено в плани роботи, але в деяких бібліотеках необхідно удосконалити документацію клубів. В «Положеннях про клуб» майже в усіх бібліотеках не відображено обов’язки членів клубу та форми контролю клубу.

Відповідно до завдань клубу треба змінити атрибутику в Тімірязівській с\б (емблему), Олександрівській м\б №1 (девіз), Трикратській с\б (девіз, емблему), Дорошівській с\б (девіз, емблему), клубу при ЦРБ «Знай закон змолоду» визначити девіз, написати «Положення».

Щоденник заходів клубу не систематично ведеться в Олександрівській бібліотеці №1, Трикратненській с\б, Новосілківській с\б. Їм необхідно вести протоколи засідань, «Паспорт масового заходу», оформити портволіо фотографій з фрагментами засідань і підписами.

Для кращої організації роботи клубів інформація про членів активу та Ради клубів повинна включити наступні дані: ПІБ, рік народження, освіта, місце
навчання чи роботи, спеціальність, службовий чи домашній телефон, постійні доручення в клубі.

Всю документацію клубів бажано зберігати в спеціальних теках.

У майбутньому необхідно організувати об’єднання за інтересами в Троїцькій, Малосолонівській, Актовській с/б.

Всім бібліотекам системи корисно було б налагодити добровільне взаємовикористання в рамках клубу особистих фондів та документів його учасників, а читання бібліотечної літератури повинно залишатися метою будь-якої форми роботи клубу.

Розширення впливу бібліотеки і більш повне задоволення запитів її читачів – таким має бути позитивний результат діяльності клубу при бібліотеці.

Але незважаючи на помилки в оформленні документації об’єднань та недоліки організації в окремих бібліотеках, по мірі розвитку клуби стають однією з ланок підготовки все більш кваліфікованих читачів, які приймають участь в залученні нових користувачів в бібліотеки, допомагають в організації і проводження масових заходів, в керуванні читанням юних недосвідчених користувачів.

Діяльність клубів та об’єднань за інтересами сприяє підвищенню престижу книгозбірень Вознесенської ЦБС серед населення, укріплює зв’язки з громадськими організаціями, закладами культури та освіти.

Упорядник : зав. відділом організаційно-методичної

та інформаційної роботи Мазур Н. І.
Комп’ютерний набір: оператор Сєннікова О.А.

Схожі:

В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
У випуску представлено рекомендації щодо методики підготовки та проведення активних форм популяризації книги серед юнацтва
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
До Вашої уваги інформаційно-методичні матеріали, які допоможуть змінити діяльність вашої бібліотеки та створити Опікунську раду при...
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
З метою створення оперативної інформаційної бази для інформування органів місцевого самоврядування та повноцінного задоволення запитів...
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Перед тим як шукати спонсорів, необхідно добре обміркувати для чого саме вам потрібні гроші, виберіть завдання, яке бажаєте виконати...
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
П. Тичина переїхав до Харкова І став членом редколегії журналу «Червоний шлях». Належав до «Гарту», потім до вапліте. У цей період...
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Ви напружено навчались у школі. Тепер перед Вами стоїть непроста задача: здати зовнішнє незалежне оцінювання І здійснити свою мрію:...
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Нова модель сільської бібліотеки, яку ми намагаємося створити, повинна з'явитися спочатку в нашій свідомості. Перш ніж міняти бібліотеку,...
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconР айонний відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна...
Волонтерська діяльність – це добровільна, неприбуткова, суспільно корисна діяльність, що здійснюється у вільний від основної роботи...
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Дорий день, шановні гості нашого свята! Сьогодні ми зібралися в цій залі щоб відсвяткувати Всеукраїнський день бібліотек
В ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Пропонуємо вашій увазі методичні рекомендації з підготовки та проведення Дня бібліографії
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка