Пам'ятки архітектури долини дністра
Скачати 50.21 Kb.
НазваПам'ятки архітектури долини дністра
Дата конвертації12.03.2013
Розмір50.21 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Фізика > Документы

ПАМ'ЯТКИ АРХІТЕКТУРИ ДОЛИНИ ДНІСТРА


Микола Жарких
З 19.07 по 1.08.1994 р. я на ласкаве запрошення Товариства Лева працював в експедиції "Дністер-94" у своїй тра­ди­цій­ній ролі - обстеження пам'яток архітектури. Пригадуючи, що експедиція цікавилася також і річкою Стрий, цього ро­ку були обстежені пам'ятки правого берега р.Стрий від м.Стрий до Жидачева.

1. М. Стрий. В ньому довідники не подають ніяких пам'яток архітектури, але насправді це не так. На вулиці Ус­пенській знаходиться греко-католицька церква (фото 1) - досить добрий зразок стилю класицизму, імовірно, першої по­ловини 19 ст. Строгі пілястри головного фасаду, спокійний горизонтальний руст стін, чіткий, скупо профільований пря­мокутник порталу і таке ж скупо профільовані півциркульне вікно над ним, нарешті, спокійний фронтон з не­ви­со­ким підйомом - всі ці риси добре узгоджені для створення образу спокійної урочистості. На площі перед церквою вста­новлено фігуру Богородиці - на пам'ять про відновлення свободи греко-католицької церкви.

2. М. Стрий. Недалеко від площі Ринок знажодиться невеликий костьол, збудований, як я гадаю, на початку 20 ст. (фото 2). Тоді було модно будувати споруди з відтворенням середньовічних стилів. В нашому випадку досить тон­ко поєднані риси романські (аркатурно-колончасти пояски, подвійне вікно в дзвіниці) та готичні (стрілчасті профілі ві­конних амбразур, уступчасті контрфорси, кругле вікно з химерною розеткою над головним входом тощо). Цей кос­тьол є безсумнівною окрасою міста.

3. С. Верчани. Моя колекція безверхих церков Жидачівщини збагатилась цього року ще кількома спорудами, се­ред яких - церква у Верчанах (фото 3). Тридільна дерев'яна церква з бляшаним дахом стоїть в середині села на го­лов­ній вулиці. По горизонталі споруда розділена на два яруси бляшаним опасанням на кронштейнах. У верхньому ярусі про­різані невеликі півциркульні вікна. Дах над навою увінчаний маленьким струнким глухим ліхтариком. Поруч з цер­к­вою стоїть дерев'яна дзвіниця. На обійсті церкви встановлено хрест на пам'ять про знесення панщини в 1848 р.

4. С. Ліщини. В наступному селі Ліщини церква також дерев'яна і також безверха (з глухим не­про­фі­льо­ва­ним ліхтариком над серединою нави), але в плані хрещата (фото 4). Можливо, бічні рукави прибудовані пізніше для роз­ширення приміщення. Стіни знову розділені на два яруси бляшаним опасанням на кронштейнах, верхній ярус стін оша­льований, дах бляшаний. Поруч з церковю - дерев'яна дзвіниця.

В центрі села на головній вулиці напроти церкви стоїть хрест з написом "Ктитори Михайло Штейн и его син Ни­колай. 1912".

5. С. Ходовичі. Дерев'яна церква (фото 5) стоїть на головній вулиці в середиці села. Церква тридільна од­но­вер­ха. Стіни розділені на два яруси бляшаним опасанням на кронштейнах, верхній ярус стін ошальований. У вось­ме­ри­ку верха прорізані маленькі круглі віконця. Церква орієнтована вівтарем майже на північ заради того, щоб головний вхід був обернений до вулиці.

Поруч з церквою стоїть масивна кам'яна дзвіниця. Нижні два яруси її квадратні, третій (ярус дзвону) - вось­ми­гранний.

6. С. Покрівці. Дерев'яна цервка Покрови (фото 6) стоїть в центрі села, на головній вулиці. Церква хре­ща­та, триверха (має середній глухий восьмигранний верх і бічні невеликі квадратні в плані верхи чи то пак ліхтарики). Як і попередні церкви, має бляшане опасання на кронштейнах, верхній ярус стін ошальований. Відмінність даної спо­ру­ди - дах спирається на ´зимс з дуже великим виносом. Біля церкви стоїть дерев'яна дзвіниця.

7. М. Ходорів. Це стародавнє місто якось не зберегло пам'яток давнини, проте на території старого центру мі­ста1 стоїть невеликий костьол (фото 7). Споруда в стилі бароко (криволінійний профіль бічних крил фронтону, ба­га­то­профільні ´зимси, розкреповані пілястри) може бути датована 18 ст.

8. М. Ходорів. Дуже велика і пишна церква (фото 8) і зараз височіє над одно- чи двоповерховими бу­дин­ка­ми центру міста. Її дуже здалека видно при наближенні до міста з півночі й особливо зі сходу. Кам'яна п'ятибанна цер­ква слідує загалом хрещатому плану, але внутрішні кути хреста заповнені додатковими об'ємами, що увінчані біч­ни­ми глухими верхами. Велетенський середній восьмигранний верх має по три вікна в кожній грані. Церква збудована, як я гадаю, в кінці 19 - на початку 20 ст. Біля неї є стара дерев'яна дзвіниця й нова кам'яна дзвіниця (яка ще спо­руд­жу­ва­лася).

9. С. Монастирець. Дерев'яна церква (фото 9) надзвичайно виразного хрещатого плану стоїть в центрі села над струмком невідомої мені назви, що впадає у Дністер біля Старого Села. Особливістю є розташування церкви не на вулиці, а серед житлової забудови. Церква має опасання на кронштейнах, невисокий восьмигранний глухий верх. Бі­ля церкви є дерев'яна дзвіниця.

В центрі села біля головної вулиці знаходиться хрест на пам'ять про знесення панщини в 1848 р. Напис на ньо­му свідчить, що хрест був зруйнований 1946 р., відновлений 1991 р.

10. С. Мошківці. На горі за селом, біля цвинтаря стоїть новозбудована церква (фото 10). Споруда хрещата в пла­ні, має три восьмигранних верхи : середній - великий, з чотирма вікнами, бічні - невеликі, в характері ліхтариків. Сті­ни церкви не можна назвати дуже високими, але вони все одно розділені по горизонталі традиційним опасанням, яке для кам'яних споруд, власне, не потрібне. В цьому відбився вплив смаків, вихованих на дерев'яній архітектурі. Як на мене, пілястрів на фасадах забагато, через це елементи членування стін вийшли дуже маленькими. Біля церкви сто­їть дерев'яна дзвіниця.

На головній дорозі, що проходить околицею села, при розвилці стоїть хрест з написом : "Спомагаймо по­мер­ших не тілько слезами але і молитвами. Мошківці. 1923 р."

Фото 1. Греко-католицька церква Фото 2. Костьол в м.Стрий.

в м.Стрий.

Фото 3. Дерев'яна церква в с.Верчани.

Фото 4. Дерев'яна церква в с.Ліщини.

Фото 5. Дерев'яна церква і дзвіниця Фото 6. Дерев'яна церква

в с.Ходовичі. в с.Покрівці.

Фото 7. Костьол в м.Ходорові.

Фото 8. Церква в м.Ходорові. Фото 9. Дерев'яна церква

в с.Монастирець.

Фото 10. Церква в с.Мошківці.

1â³í çíàõîäèâñÿ íàä ð.Ëóã íà ñõ³äíîìó ê³íö³ ñó÷àñíîãî ì³ñòà, ÿêå äóæå âèðîñëî íà çàõ³ä, â á³ê çàë³çíè÷íî¿ ñòàíö³¿ òà öóêðîâîãî çàâîäó.

Схожі:

Пам\1. 1пам’ятки архітектури долини дністра
В 1995 р я перебував в експедиції з 29. 07 по 12. 08, на ділянці від с. Велика Слобідка до с. Стара Ушиця Хмельницької області
Пам\1. пам’ятки архітектури дністра та стрия
Метою роботи було виявлення та зовнішня фотографічна фіксація пам’­яток. В даній статті представлені підсумки проведеної роботи....
Пам\Пам ’ ятки архітектури київської русі
На жаль, древні дерев'яні будівлі не збереглися до наших днів, але архітектурний стиль народу дійшов до нас у пізніших дерев'яних...
Пам\Історичні пам’ятки України. Історико-культурний заповідник “Буша”
Буша”, що на Вінниччині. Саме тут досі зберігаються як історичні пам’ятки, датовані різними століттями, починаючи від трипільської,...
Пам\Печерні пам’ятки на території Криму
Вступ
Пам\Довгі вали середньої течії дністра
З технічних причин малюнки до тексту не подаються. Більшість з насипних валів середнього Дністра є загадковими. Невідомі докладно...
Пам\Легендарні села України
Видання призначене для збереження реліктів, унікальних пам'яток архітектури та історії цікавих сіл України, що сприяє формуванню...
Пам\Урок №9
Які події на вашу думку могли б відбуватись на території цієї культурної пам’ятки?
Пам\Малашівецька група палеолітичних пам’яток історична довідка
Молодове V, Липа VІ, Мізин. У 1968 р місцезнаходження обстежив В. Савич,2 а в 1981–1983 рр. — автор. 3 Були зібрані нові матеріали,...
Пам\Методичні рекомендації вшанування учасників ліквідації наслідків...
Пам’яті мужності І слави, що відкрилася 1987року у приміщенні Управління пожежної охорони Київської області у першу річницю чорнобильської...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка