Досвід роботи вчителя фізики
Скачати 86.62 Kb.
НазваДосвід роботи вчителя фізики
Дата конвертації03.04.2013
Розмір86.62 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Фізика > Документы
Досвід роботи вчителя фізики
Методична проблема: « Використання елементів здоров´язберігаючих технологій на уроках фізики, як засіб підвищення мотивації учнів»
Здоров´я дитини- тема достатньо актуальна для всіх часів та народів, але у XXI столітті вона стає першорядною. Останнім часом здоров’я наших дітей перебуває не в кращому стані. Почастішали такі хвороби як сколіоз, інфекційні хвороби, цукровий діабет, помолодшав остеохондроз хребта, тому формування в дітей та молоді навичок здорового способу життя є одним із найактуальніших питань у вихованні підростаючого покоління.

В Україні, за даними Міністерства охорони здоров'я, зафіксована тенденція до зменшення кількості здорових дітей,протягом останнього десятиліття, темп приросту захворювань дітей у віці до 14 років становить майже 32%.

Академія медичних наук України констатує, що 80 % випускників шкіл мають хронічні захворювання. За даними управління статистики в Луганській області у місті Луганську проживає близько 34 тис. дітей віком від 7 до 17 років, з них понад 18 тис. перебувають на диспансерному обліку.

Тому нам вчителям необхідно використання здоров´язберігаючих технологій та методик на своїх уроках, бо учні у школі проводять найбільшу кількість часу і ми, вчителі , відповідаємо за зберігання та зміцнення здоров´я дітей.

Фізика у школі вивчається з 7 класу, коли у учнів вже починають проявлятися та загострюватись хронічні захворювання. До того ж фізика серед шкільних предметів по степені важкості займає одне з перших місць. Тому при вивченні фізики учням доводиться випробувати значні інтелектуальні, психоемоційні , а також фізичні навантаження. Звичайно, фізика не тій предмет, де вивчають комплекс фізичних вправ, які сприяють зміцненню здоров´я, але і уроки фізики можуть виховувати у дитини усвідомлювання великої цінності здоров´я, прагнення його зберегти та зміцнити.

Вітчизняні та зарубіжні науковці( і насамперед російські вчені, які працюють під керівництвом М.Безруких) вважають, що під здоров´язберігаючими освітніми технологіями треба розуміти всі педагогічні технології, які не шкодять здоров´ю учнів. Дослідник цієї проблеми Н.Смірнов зауважує:» Якщо здоров´язберігаючі технології пов´язати з вирішенням тільки здоров´яохоронного завдання, то до них належатимуть педагогічні проблеми, методи та технології, які не шкодять прямо чи побічно здоров´ю учнів та вчителів, забезпечують їм безпечні умови перебування, навчання та роботи в загальноосвітньому закладі».

Здоров´язберігаючі технології у викладанні фізики у школі- це технології проблемні, ігрові, дослідно-пошукові, творчі, проектні. Це самостійний пошук інформації, висування гіпотез, розробка проектів, творчих завдань, гри, спілкування, використання образів, ідей, ролей. Без всього цього не буде творчості, зацікавленості та гарного самопочуття. Викладання фізики дозволяє органічно використовувати елементи здоров´язберігаючих технологій в різних типах завдань на уроках, та в домашніх завданнях.

Усі здоров´язберігаючі уроки з фізики я розділяю на наступні види:

  1. Це запланований «Урок здоров´я», який проводиться в кінці вивчаємої теми (урок узагальнення, урок закріплення або повторювання матеріалу). Такі уроки розробляються вчителем загодя та записуються в тематичне планування. Наприклад: «Механіка у спорті», «Электростатичні явища у житті людини», «Електромагнітні хвилі та людина»,«Здоров´я та радіація».

    II. Це може бути урок, в який вчитель включає елементи здоров´язберігання, тому що зміст уроку має відношення к здоров´ю. Наведу приклади таких тем фізики :

Тема

Питання здоров`язберігання

Закони Ньютона. Сили пружності, тертя

Деформації у тілі людини. Як зберегти наші кістки здоровими. Механічні властивості шкіри людини. Сила тертя у нашому житті. Тертя шкідливе та корисне. Правила поведінки при ожеледиці. .Елементи правил вуличного руху. Гальмування .

^ Вимірювальні прилади

Здійснення простих фізіологічних вимірювань(температура, зріст, вага, тиск, пульс)

Инерція

Перехід вулиці. Правильність приземлення під час стрибків. Правила безопасного спуску на лижах с гір.

^ Механічний рух.

Швидкість

Вуличний травматизм. Дотримування правил дорожнього руху

Маса

Надмірна вага людини, шкідливий .вплив паління на організм людини.

Сила

Гранічно допустимі навантаження піднімаємого вантажу для дівчинки, хлопця, дорослої людини.

Дифузія

Вплив забруднення повітря, води на самопочуття людини. Шкідливі звички.

Змочування

Гігієна шкіри. Миючі та чистячі засоби, їх влив на здоров´я людини

^ Тиск твердих тіл

Безопасна праця с ріжучими та колючими інструментами. Правила поведінки на льоду та болотах.

Атмосфера

Ароматерапія. Забруднення повітря та організм людини.

^ Атмосферний тиск

Як ми дихаєм та п´єм. Як атмосферний тиск впливає на самопочуття людини. Профілактика сердечних захворювань.. Кисневе голодування. Стерилізація медінструментів

^ Тиск рідин

Дайвінг. . Кесонова хвороба. Техніка безпеки для водолазів на великих глибинах.

Виштовхувальна сила

Правила безпеки на воді. Правила гасіння бензину та спирту.

Температура.

Температура тіла у людини. Перша допомога при опіках.

^ Закони постійного струму. Електричний струм у різних середовищах

Надання першої допомоги при ураженні током. Влив електричного струму на організм людини та його використання в медицині. Як захиститись від удару блискавки.

^ Магнітне поле

Вплив магнітних бурь на самопочуття людини. Використання магнітів у медицині.

Змінний струм

Використання змінного струму у медицині

^ Електромагнітні хвилі

Вплив комп’ютера, телевізора та мобільного телефону на людину. Біологічна дія електромагнітного полю.

Коливання.

Звукові коливання

Вплив шумів на самопочуття людини. Ознаки стомлення органів слуху. Людина як джерело механічних хвиль (серце, легені, пульс) Ультразвук та інфразвук., їх вплив на людину

^ Лінзи.

Закони поширення світла. Оптичні прилади.

Порушення зору та їх профілактика. Безпека поведінки на незнайомих водоймах.( поринання у воду) Освітленість приміщень. Зарядка для очей.

^ Дисперсія світла

Вплив кольору на фізичне самопочуття людини

Радіоактивність

Екологічні проблеми. Захист від випромінювання. Використання радіоактивних ізотопів у медицині. Чорнобильська трагедія.

^ Вага тіла. Невагомість. Перегрузки

Вплив гравітації на людину.Стан невагомості. Перегрузки та їх вплив на людину.

Види теплопередачі

Профілактика опіків. Профілактика простудних явищ( необхідність подвійних віконних рам, опалювання, теплі речі взимку, провітрювання). Які носити речі взимку та влітку. Загартовування. Як вести себе та одягатись після фізичних навантажень. Зберігання харчових продуктів.

^ Випаровування та конденсація

Терморегуляція людини. Надання першої допомоги. Місцева анестезія для спортсменів.

Вологість повітря

Допустима вологість повітря для людини. Вологість та погода.

^ Кількість теплоти

Вплив надмірної ваги на людину. Калорійність їжи.

Енергія палива. Питома теплота згорання топлива.

Екологічні проблеми та охорона навколишнього середовища. Вплив забрудненості навколишнього середовища на людину. Руйнування озонового шару Землі та його наслідки. Правила протипожежної безпеки.

Электростатіка

Шкідливість електростатичних явищ для людини

 

   III. Це може бути звичайний, гарно продуманий урок з фізики , на якому нічого не кажуть про здоров´я, але це здоров´язберігаючий урок, так як це урок, на якому вчитель:

  • Зацікавлює учнів своїм предметом

  • Встановлює доброзичливі відношення з учнями

  • Створює атмосферу психологічного комфорту;

  • Максімально використовує індивідуальні особливості учнів для підвищення результативності їх навчання.

Над впровадженням здоров´язберігаючих технологій я працюю з 2008 року.

Як вчитель фізики намагаюсь підтримувати у учнів інтерес до вивчаємого матеріалу, їх активність протягом усього уроку, але також враховую рівень стомленості дітей. На практиці я переконалась, що включення до уроку елементів здоров´язберігаючих технологій робить процес навчання цікавим та захоплюючим, створює у дітей бадьорий, робочий настрій, полегшує подолання труднощів в засвоєнні матеріалу, посилює цікавість до предмету. Щоб допомогти учням подолати стомленість на уроці, я постійно змінюю види діяльності, провожу цікаві фізкультхвилинки, використовую комп’ютерні презентації, дидактичні ігри.

Учням дуже подобається активна діяльність на уроках, тому вони часто працюють у групах, розв´язуючи різні проблемні питання, у тому числі пов´язані зі здоров´язберіганням, складають ребуси, кросворди, ведуть словники « Фізика та здоров´я» готують доповіді, розробляють проекти, складають підсумкові таблиці, в яких відображений увесь шлях до розуміння теми та результати праці над нею.

Після того як на уроках почали використовуватись елементи здоров´язберігаючих технологій, учні школи стали більше цікавитись фізикой, підвищилась успішність з фізики, покращились результати ЗНО, діти стали розробляти власні проекти, пов´язані зі здоров´язберіганням: « Фізика та моє здоров´я», «Вода-основа життя», « Сила тяжіння і я», « Як фізика допомагає боротися с травматизмом взимку», « Шкідливі шуми», « Вологість повітря та організм людини» та інші. У школі були проведені позакласні виховні заходи: « Час здоров´я з фізикой», « Корисний сніданок з фізикою та наше здоров´я» ( для учнів 5-6 класів)», « Відкриття Архімеда», «Вітаю тебе, фізична казка», « Жарти та фізика- шлях до здоров´я».

У минулому навчальному році учні нашої школи створили відеофільм « Як фізика допомагає зберегти моє здоров´я».

Але деякі проблеми є і у нас. По перше не всіх учнів я змогла зацікавити здоров´язберігаючими технологіями і підвищити їх мотивацію до вивчення фізики, по друге наші учні не займають призові місця на міських олімпіадах з фізики), а по третє навчальне обладнання ( пристрої з фізики) технічно застаріло і не може використовуватись на уроках для демонстрацій та лабораторних робіт.

Звичайно, не все в нас ще добре, але я впевнена: здоров´язберігаючий підхід у розвитку успішності учнів є перспективним. Це підтверджує зріст мотивації до вивчення фізики, стійкий інтерес до пізнавальної діяльності, у тому числі творчий. Тому ці технології обов´язково треба використовувати у навчальних закладах. Сучасний вчитель повинен постійно піклуватися про фізичне та психічне здоров´я дітей, підвищувати стійкість нервової системи учнів.

Співробітництво та дружелюбність між вчителем та учнем знімають стресову ситуацію, напруженість, дозволяють повністю розкритися дитині. Жарт, посмішка створюють емоціональну розрядку, дозволяють переключити увагу , зберегти темп уроку та його густину.

Схожі:

Досвід роботи вчителя фізики iconВивчення системи роботи вчителя
Це можна зробити тоді, коли навчальний предмет викладає лише один учитель, якого атестують, або ж атестуються всі вчителі, котрі...
Досвід роботи вчителя фізики iconПлан оснащення кабінету фізики на 2009-2010 навчальний рік
...
Досвід роботи вчителя фізики iconПлан роботи тг вчителів математики, фізики та інформатики зош №2 на 2012 – 2013 навчальний рік
Формування творчої особистості вчителя та учня з дотриманням умов збереження здоров'я ”
Досвід роботи вчителя фізики iconРайонне методичне об’єднання вчителів фізики та астрономії об’єднує...
Районне методичне об’єднання вчителів фізики та астрономії об’єднує 34 вчителя, серед них 14 вчителів мають вищу категорію, 10 –...
Досвід роботи вчителя фізики iconКанюк Дмитро Володимирович
Загальна кваліфікація: досвід роботи 2,5 роки менеджером зі збуту панелей пвх, 1 рік роботи менеджером з гуртового продажу карток...
Досвід роботи вчителя фізики iconВашій увазі представлено досвід роботи вчителя іноземних мов, німецької...
...
Досвід роботи вчителя фізики iconБезпека житла: цікавий досвід
Задля розвитку цієї актуальної тематикипропоную взяти до уваги закоррдоний досвід масово-роз’яснювальної роботи щодо запобігання...
Досвід роботи вчителя фізики iconП.І. Б вчителя, досвід якого вивчається
Добриньова Н. Л., вчитель російської мови та літератури ссш №57, учитель методист
Досвід роботи вчителя фізики iconОпис досвіду роботи вчителя початкових класів Сухомейло І. В
...
Досвід роботи вчителя фізики iconІ. вступ підвищення рівня професійної майстерності вчителя є основним...
Впоратися з цим завданням можна тільки за умови добре організованої І спланованої роботи методичних об'єднань, так як в системі роботи...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка