Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту
Скачати 224.78 Kb.
НазваТема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту
Дата конвертації05.04.2013
Розмір224.78 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Фізика > Документы
Національна Академія Наук України

Київський університет права

ЗАЛІКОВА РОБОТА

ДИСЦИПЛІНА: ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ

ТЕМА: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту.

Виконав: студент групи ПСК – 52 Ю

Караван Денис Анатолійович

Київ – 2013

План

Вступ………………………………………………………………………….3

Розділ Вплив іонізуючого електромагнітного випромінювання на організм людини

1. Джерела і вплив електромагнітних полів…………………………………………………………………..………4

2. Випромінювання побутових приладів……………………………….…..7

3. Вплив електромагнітних полів на організм……………………………..10

4. Захист від електромагнітних випромінювань…………………………. 13

Висновок……………………………………………………………………..20

Список використаної літератури……………………………………………………………………21

Вступ

Хвильові процеси надзвичайно широко поширені в природі. У природі існує два види хвиль: механічні і електромагнітні. Механічні хвилі поширюються в речовині: газі, рідині або твердому тілі. Електромагнітні хвилі не потребують будь-яких речовині для свого розповсюдження, до яких, зокрема, відносяться радіохвилі і світло. Електромагнітне поле може існувати у вакуумі, тобто в просторі, не містить атомів. Незважаючи на істотну відмінність електромагнітних хвиль від механічних, електромагнітні хвилі при своєму поширенні поводяться подібно механічним. Джерела і вплив електромагнітних випромінювань Серед різних фізичних факторів навколишнього середовища, які можуть надавати несприятливий вплив на людину та біологічні об'єкти, велику складність представляють електромагнітні поля неіонізуючої природи, особливо пов'язані з радіочастотного випромінювання. Електромагнітні поля - це особлива форма існування матерії, що характеризується сукупністю електричних і магнітних властивостей. Основними параметрами, що характеризують електромагнітне поле, є: частота, довжина хвилі і швидкість розповсюдження. Електромагнітні поля оточують нас всюди, але ми не можемо їх відчути і взагалі помітити, - тому ми не бачимо випромінювань міліцейського радара, не бачимо променів, що надходять від телевізійної вежі або лінії електропередачі.

^ Розділ Вплив іонізуючого електромагнітного випромінювання на організм людини

1. Джерела і вплив електромагнітних випромінювань

Природні джерела електромагнітних полів .

Природні джерела електромагнітних полів ділять на дві групи. Перша - поле Землі - постійне електричне та постійне магнітне поле. Друга група - радіохвилі, що генеруються космічними джерелами (Сонце, зірки і т.д.), атмосферні процеси - розряди блискавок і т.д. Природне електричне поле Землі створюється надлишковим негативним зарядом на поверхні; його напруженість зазвичай від 100 до 500 В / м. Грозові хмари можуть збільшувати напруженість поля до десятків, а то й сотень кВ / м. Друга група природних електромагнітних полів характеризується широким діапазоном частот.

Антропогенні джерела електромагнітних полів

Антропогенні джерела також діляться на 2 групи:

Джерела низькочастотних випромінювань (0 - 3 кГц).

Ця група включає в себе всі системи виробництва, передачі і розподілу електроенергії (лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, електростанції, різні кабельні системи), домашню та офісну електро-і електронну техніку, в тому числі і монітори ПК, транспорт на електроприводі, ж / д транспорт і його інфраструктуру, а також метро, ​​тролейбусний і трамвайний транспорт.

Вже сьогодні електромагнітне поле на 18-32% території міст формується в результаті автомобільного руху. Електромагнітні хвилі, що виникають при русі транспорту, створюють перешкоди теле-і радіотрансляції, а також можуть мати шкідливий вплив на організм людини. Транспорт на електроприводі є потужним джерелом магнітного поля в діапазоні від 0 до 1000 Гц. Залізничний транспорт використовує змінний струм. Міський транспорт - постійний. Максимальні значення індукції магнітного поля в приміському електротранспорті досягають 75 мкТл, середні значення - близько 20 мкТл. Середні значення на транспорті з приводом від постійного струму зафіксовані на рівні 29 мкТл. У трамваїв, де зворотний провід - рейки, магнітні поля компенсують один одного на набагато більшій відстані, ніж у проводів тролейбуса, а всередині тролейбуса коливання магнітного поля невеликі навіть при розгоні. Але найбільші коливання магнітного поля - в метро. При відправленні складу величина магнітного поля на платформі становить 50-100 мкТл і більше, перевищуючи геомагнітне поле. Навіть коли потяг давно зник у тунелі, магнітне поле не повертається до колишнього значення. Лише після того, як склад мине наступну точку підключення до контактної рейки, магнітне поле повернеться до старого значенням. Щоправда, іноді не встигає: до платформи вже наближається наступний поїзд і при його гальмуванні магнітне поле знову змінюється. У самому вагоні магнітне поле ще сильніше - 150-200 мкТл, тобто в десять разів більше, ніж у звичайній електричці. .[2, с.172-173]

Джерела високочастотних випромінювань (від 3 кГц до 300 ГГц).

До цієї групи відносяться функціональні передавачі - джерела електромагнітного поля з метою передачі чи отримання інформації. Це комерційні передавачі (радіо, телебачення), радіотелефони (авто-, радіотелефони, радіо СВ, аматорські радіопередавачі, виробничі радіотелефони), спрямована радіозв'язок (супутниковий радіозв'язок, наземні релейні станції), навігація (повітряне сполучення, судноплавство, радіоточка), локатори (повітряне повідомлення, судноплавство, транспортні локатори, контроль за повітряним транспортом). Сюди ж відноситься різне технологічне обладнання, що використовує СВЧ-випромінювання, змінні (50 Гц - 1 МГц) і імпульсні поля, побутове обладнання (НВЧ-печі), засоби візуального відображення інформації на електронно-променевих трубках (монітори ПК, телевізори тощо) . Для наукових досліджень в медицині застосовують струми ультрависокої частоти. Виникаючі при використанні таких струмів електромагнітні поля представляють певну професійну шкідливість, тому необхідно вживати заходів захисту від їх впливу на організм.

Таблиця STYLEREF 1 \ s 2. SEQ Таблиця \ * ARABIC \ s 1 січня

Класифікація небезпечних і шкідливих випромінювань Рід випромінювання, ім'я діапазону довжин хвиль Діапазон Назва діапазону частот

довжин хвиль частот, Гц

Радіохвилі:

Радіочастоти:

Міріаметровиє 100000 -10 км 3-3 · 10 квітень Дуже низькі частоти (ОНЧ)

Кілометрові 10-1км 3.10 4 - 3.10 5 Низькі частоти (НЧ)

Гектометровиє 1000-100м 3.10 5 - 3.10 6 Середні частоти (СЧ)

Декаметрових 100-10м 3.10 6 - 3.10 7 Високі частоти (ВЧ)

Метрові 10-1м 3.10 7 - 3.10 8 Дуже високі частоти (НВЧ)

Дециметрові 100 -10 см 3.10 8 - 3.10 9 Ультрависокі частоти (УВЧ)

Сантиметрові 10-1 см 3.10 9 - 3.10 1910 Надвисокі частоти (НВЧ)

Міліметрові 10-1 мм 3.10 10 - 3.10 11 Вкрай високі частоти (КВЧ)

Дециміліметрові 1 - 0,1 мм 3.10 11 - 3.10 12 Сверхкрайне високі частоти (СКВЧ)

^ 2. Випромінювання побутових приладів

Джерелом електромагнітного поля в житлових приміщеннях є різноманітна електротехніка - холодильники, праски, пилососи, електропечі, телевізори, комп'ютери та інші, а також електропроводка квартири. На електромагнітну обстановку квартири впливають електротехнічне обладнання будівлі, трансформатори, кабельні лінії. Електричне поле в житлових будинках знаходиться в межах 1-10 В / м. Однак можуть зустрітися точки підвищеного рівня, наприклад, незаземлений монітор комп'ютера

Заміри напруженості магнітних полів від побутових електроприладів показали, що їх короткочасний вплив може виявитися навіть більш сильним, ніж довгострокове перебування людини поруч з лінією електропередачі. Якщо вітчизняні норми допустимих значень напруженості магнітного поля для населення від впливу лінії електропередачі становлять 1000 МГС, то побутові електроприлади істотно перевершують цю величину.

Індукція магнітного поля від електроплит типу "Електра" на відстані 20-30 см від передньої панелі - там, де стоїть господиня, - складає 1-3 мкТл. У конфорок, воно, звичайно, більше. А на відстані 50 см вже можна відрізнити від загального поля в кухні, яке становить близько 0,1-0,15 мкТл.

Невеликі й магнітні поля від холодильників і морозильників. Так, за даними Центру електромагнітної безпеки (див. нижче), у звичайного побутового холодильника поле вище гранично допустимого рівня (0,2 мкТл) виникає в радіусі 10 см від компресора і тільки під час його роботи. Однак у холодильників, оснащених системою "no frost", перевищення гранично допустимого рівня можна зафіксувати на відстані метра від дверцят.

СВЧ-печі, в силу принципу своєї роботи, служать потужним джерелом випромінювання. Але з тієї ж причини їх конструкція забезпечує відповідну екранівку, та й їжа розігрівається або готується в них швидко. Але все ж спиратися ліктем на включене "мікрохвильовку" не варто. На відстані 30 см піч створює помітне змінне (50 Гц) магнітне поле (0,3-8 мкТл). Несподівано малими виявилися поля від потужних електричних чайників. Так, на відстані 20 см від чайника "Tefal" поле становить близько 0,6 мкТл, а на відстані 50 см не відрізняються від загального електромагнітного поля в кухні.

У більшості прасок полі вище 0,2 мкТл виявляється на відстані 25 см від ручки і тільки в режимі нагріву.

Зате поля пральних машин виявилися досить великими. Наприклад, у малогабаритній "спина" поле на частоті 50 Гц біля пульта управління складає більше 10 мкТл, на висоті 1 метра - 1 мкТл, збоку на відстані 50 см - 0,7 мкТл. На втіху можна помітити, що велике прання - не настільки часте заняття, та й при роботі автоматичної або напівавтоматичної пральної машини господиня може відійти в сторону або просто вийти з ванної. Ще більше поле у ​​пилососа "Тайфун". Воно близько 100 мкТл. Втім, тут теж є втішне обставина: пилосос зазвичай тягають за шланг і знаходяться від нього досить далеко. Рекорд тримають електробритви. Їх поле вимірюється сотнями мкТл. Таким чином, голячись електробритвою, вбивають відразу двох зайців: приводять себе в порядок і попутно проводять магнітну обробку особи.

Західна промисловість вже реагує на попит, що підвищується до побутових приладів і персональним комп'ютерам, чиє випромінювання не загрожує життю і здоров'ю людей, які ризикнули полегшити собі життя за їх допомогою. Так, у США багато фірм випускають безпечні прилади, починаючи від прасок з біфілярного намотуванням і закінчуючи неізлучающімі комп'ютерами.

У нашій країні існує Центр електромагнітної безпеки, де розробляються всілякі засоби захисту від електромагнітних випромінювань: спеціальна захисна одяг, тканини та інші захисні матеріали, які можуть убезпечити будь-який прилад. Але до впровадження подібних розробок в широке і повсякденне їх використання поки далеко. Так що кожен користувач повинен подбати про засоби своєї індивідуальної захисту сам, і чим швидше, тим краще. Співробітники Центру електромагнітної безпеки провели незалежне дослідження ряду комп'ютерів, найбільш поширених на нашому ринку, і встановили, що "рівень електромагнітних полів у зоні розміщення користувача перевищує біологічно небезпечний рівень".

1.4 Випромінювання від довгохвильових радіопередавальних центрів

У 1920 - 30 рр.. в московських будинках, розташованих навколо радіостанції імені Комінтерну, що мовить на довжині хвилі 2 км, можна було провести такий досвід. Намотати на рамку близько сотні витків, приєднати до кінців лампочку від кишенькового ліхтарика - і вона спалахувала. Для цього напруженість магнітного поля повинна була складати ніяк не менше кількох А / м. Зараз у багатьох країнах це гранично допустимий рівень для 8-годинного робочого дня. Радіохвилі великої довжини "накривають" відповідно і більший простір. Електричну складову хвилі екранують стіни будівель, але магнітну вони послаблюють мало. Свого часу в штаті Мен (США) була розгорнута система радіозв'язку з підводними човнами, що знаходяться на глибині в океані. Морська вода сильно поглинає радіохвилі, але все-таки, чим більше довжина хвилі, тим поглинання менше. Тому зв'язок вели на частоті 15 Гц, тобто на довжині хвилі 20 тисяч кілометрів. А так як випромінювана антеною потужність пропорційна кубу відносини її розмірів до довжини хвилі, то антени простягнулися майже через весь штат. Велику проблему становлять відомчі та приватні РПЦ, які в останні роки ростуть як гриби після дощу. Приміром, тільки Міністерству зв'язку РФ належить понад 100 передавальних радіоцентрів (адже під них відводиться велика площа - до 1000 га). Телевізійні передавачі розташовані майже завжди в містах. Їх антени розміщені на висоті 110 м на відстані 1 км, типові значення напруженості електричного поля досягають 15 В / м від передавача потужністю 1 МВт.

Єдине, що радує, це те, що на тлі РПЦ антени базових станцій стільникового телефонного зв'язку вносять незначний внесок у електромагнітне забруднення міських вулиць. Зрозуміло, якщо не залазити на дах будинку, де їх зазвичай встановлюють, і не вивчати конструкцію антени. .[3, с.72-73];

^ 3.Вплив електромагнітних полів на організм

Ступінь біологічного впливу електромагнітних полів на організм людини залежить від частоти коливань, напруженості та інтенсивності поля, режиму його генерації (імпульсне, безперервне), тривалості впливу. Біологічний вплив полів різних діапазонів неоднаково. Чим коротше довжина хвилі, тим більшою енергією вона володіє. Високочастотні випромінювання можуть іонізувати атоми або молекули в соматичних клітинах - і таким чином порушувати йдуть в них процеси. А електромагнітні коливання довгохвильового спектра хоч і не вибивають електрони із зовнішніх оболонок атомів і молекул, але здатні нагрівати органіку, приводити молекули в тепловий рух. Причому тепло це внутрішнє - перебувають на шкірі чутливі датчики його не реєструють. Чим менше тіло, тим краще воно сприймає короткохвильове випромінювання, чим більше - тим краще сприймає довгохвильове.

Особливо чутливі до впливу несприятливих наслідків електромагнетизму ембріони і діти. Людина, створивши такий вид випромінювання, не встиг виробити до нього захисту. Первинним проявом дії електромагнітної енергії є нагрів, який може привести до змін і навіть до пошкоджень тканин і органів. Механізм поглинання енергії досить складний. Найбільш чутливими до дії електромагнітних полів є центральна нервова система (суб'єктивні відчуття при цьому - підвищена стомлюваність, головні болі і т. п) та нейроендокринна система.

З порушенням нейроендокринної регуляції пов'язують ефект з боку серцево-судинної системи, системи крові, імунітету, обмінних процесів, відтворної функції та ін Вплив на імунну систему виражається в зниженні фагоцитарної активності нейтрофілів, зміни компліментарної активності сироватки крові, порушення білкового обміну, пригніченні Т- лімфоцитів. Можливі також зміна частоти пульсу, судинних реакцій. Описано зміни кровотворення, порушення з боку ендокринної системи, метаболічних процесів, захворювання органів зору. Було встановлено, що клінічні прояви впливу радіохвиль найбільш часто характеризуються астенічними, астеновегетативний і гипоталамическими синдромами:

1. Астенічний синдром. Цей синдром, як правило, спостерігається в початкових стадіях захворювання і виявляється скаргами на головний біль, підвищену стомлюваність, дратівливість, порушення сну, періодично виникають болі в області серця.

2. Астеновегетативний або синдром нейроциркулярними дистонії. Цей синдром характеризується ваготонічному спрямованістю реакцій (гіпотонія, брадикардія та ін.)

3. Гіпоталамічний синдром. Хворі підвищено збудливі, емоційно лабільні, в окремих випадках виявляються ознаки раннього атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби.

Поля надвисоких частот можуть впливати на очі, що приводить до виникнення катаракти (помутніння кришталика), а помірних - до зміни сітківки ока за типом ангіопатії. У результаті тривалого перебування в зоні дії електромагнітних полів наступають передчасна втомлюваність, сонливість або порушення сну, з'являються часті головні болі, настає розлад нервової системи та ін Багаторазові повторні опромінення малої інтенсивності можуть призводити до стійких функціональних розладів центральної нервової системи, стійким нервово-психічних захворювань , зміни кров'яного тиску, уповільнення пульсу, трофічних явищ (випадання волосся, ламкості нігтів і т. п.).

Аналогічний вплив на організм людини надає електромагнітне поле промислової частоти в електроустановках надвисокої напруги. Інтенсивні електромагнітні поля викликають у працюючих порушення функціонального стану центральної нервової, серцево-судинної і ендокринної системи, страждає нейрогуморальна реакція, статева функція, погіршується розвиток ембріонів (збільшується ймовірність розвитку природженої потворності). Також спостерігаються підвищена стомлюваність, млявість, зниження точності рухів, зміна кров'яного тиску і пульсу, виникнення болів у серці (зазвичай супроводжується аритмією), головні болі. В умовах тривалого професійного опромінення з періодичним перевищенням гранично допустимих рівнів у частини людей відзначали функціональні зміни в органах травлення, що виражаються у зміні секреції і кислотності шлункового соку, а також у явищах дискінезії кишечника. Також виявлено функціональні зрушення з боку ендокринної системи: підвищення функціональної активності щитовидної залози, зміна характеру цукрової кривої і т.д. Передбачається, що порушення регуляції фізіологічних функцій організму обумовлено впливом поля на різні відділи нервової системи. При цьому підвищення збудливості центральної нервової системи відбувається за рахунок рефлекторного дії поля, а гальмівний ефект - за рахунок прямого впливу поля на структури головного і спинного мозку. Вважається, що кора головного мозку, а також проміжний мозок особливо чутливі до впливу поля. В останні роки з'являються повідомлення про можливість індукції ЕМІ злоякісних захворювань. Ще нечисленні дані все ж говорять, що найбільше число випадків припадає на пухлини кровотворних тканин і на лейкоз зокрема. Це стає загальною закономірністю канцерогенного ефекту при дії на організм людини і тварин фізичних факторів різної природи і в ряді інших випадків.

Дослідники США та Швеції встановили факт виникнення пухлин у дітей при впливі на них магнітних полів частоти 60 Гц і напруженістю 2-3 МГС протягом декількох днів або навіть годин. Такі поля випромінюються телевізором, персональної ЕОМ. Спостереження за людьми, які регулярно користувалися електродрилі, показали несприятливий для здоров'я дію низькочастотних електромагнітних полів частотою 50 - 60 Гц: вночі у більшості випробовуваних підвищувався в крові рівень мелатоніну - гормону шишкоподібної залози, або епіфіза. Епіфіз грає роль основного "ритмоводителя" функцій організму Порушення цього ритму може спричинити за собою серйозні захворювання, зокрема, утворення пухлини.

В кінці 1995 року було опубліковано 14 робіт з дослідження можливого розвитку раку молочної залози у осіб, які мають контакт з електромагнітним полем у виробничих умовах або в побуті. У Варшаві проводилося дослідження, яке показало, що в осіб, опромінюється електромагнітним полем, ймовірність розвитку раку лімфатичної системи і кровотворних органів була більше в 6,7 рази, раку щитовидної залози - у 4,3 рази, найбільш звичайний рак легені при дії мікрохвильового випромінювання .[2, с.84-86];

^ 4. Захист від електромагнітних випромінювань

Бурхливий розвиток машинобудівних галузей народного господарства призвело до використання в деяких виробництвах електромагнітних хвиль. Причому в ряді випадків людина виявляється схильний їх впливу. Електромагнітні хвилі, взаємодіючи з тканинами тіла людини, викликають певні функціональні зміни. При інтенсивному опроміненні ці зміни можуть мати шкідливий вплив на організм людини. Знання природи впливу електромагнітних хвиль на організм людини, норм допустимих опромінень, методів контролю інтенсивності випромінювань і засобів захисту від них є абсолютно необхідним для фахівців машинобудування в їх багатогранній практичній діяльності.

Дія електромагнітного випромінювання на організм людини в основному визначається поглинутої в ньому енергією. Відомо, що випромінювання, що потрапляє на тіло людини, частково відбивається і частково поглинається в ньому. Поглинена частина енергії електромагнітного поля перетворюється в, теплову енергію. Ця частина випромінювання проходить через шкіру і поширюється в організмі людини в залежності від електричних властивостей тканин (абсолютної діелектричної проникності, абсолютної магнітної проникності, питомої провідності) і частоти коливань електромагнітного поля.

Істотні відмінності електричних властивостей шкіри, підшкірного жирового шару, м'язової та інших тканин зумовлюють складну картину розподілу енергії випромінювання в організмі людини. Точний розрахунок розподілу теплової енергії, що виділяється в організмі людини при опроміненні, практично неможливий. Тим не менш, можна зробити наступний висновок: хвилі міліметрового діапазону поглинаються поверхневими шарами шкіри, сантиметрового - шкірою і підшкірною клітковиною, дециметрового - внутрішніми органами.

Крім теплової дії електромагнітні випромінювання викликають поляризацію молекул тканин тіла людини, переміщення іонів, резонанс макромолекул і біологічних структур, нервові реакції і інші ефекти.

Зі сказаного випливає, що при опроміненні людини електромагнітними хвилями в тканинах його організму відбуваються складні фізико-біологічні процеси, які можуть стати причиною порушення нормального функціонування як окремих органів, так і організму в цілому.

Люди, що працюють під надмірним електромагнітним випромінюванням, зазвичай швидко втомлюються, скаржаться на головні болі, загальну слабкість, болі в області серця. У них збільшується пітливість, підвищується дратівливість, стає тривожним сон. У окремих осіб при тривалому опроміненні з'являються судоми, спостерігається зниження пам'яті, відзначаються трофічні явища (випадання волосся, ламкість нігтів і т. д.).

Норми допустимого опромінення встановлюються для забезпечення безпечних умов праці обслуговуючого персоналу джерел випромінювання і всіх навколишніх осіб.

Напруженість електромагнітних полів на робочих місцях не повинна перевищувати:

1) по електричній складовій: в діапазоні частот 60 кГц-3 МГц - 50. В / м; 3-30 МГц - 20. В / м; 30-50 МГц - 10 В / м; 50-300 МГц - 5 В / м;

2) за магнітної складової: в діапазоні частот 60 кГц-1, 5 МГц - 5 А / м; 30 МГц-50 МГц - 0, 3 А / м.

Гранично допустима щільність потоку енергії електромагнітних полів у діапазоні частот 300 МГц - 300 ГГц і час перебування на робочих місцях і в місцях можливого перебування персоналу, пов'язаного професійно з впливом полів (крім випадків опромінення від обертових і скануючих антен), взаємопов'язані наступним чином: перебування в протягом робочого дня-до 0, 1 Вт / м 2; перебування не більше 2ч-0, 1-1 Вт / м 2, в інший робочий час щільність потоку енергії не повинна перевищувати 0, 1 Вт / м 2; перебування не більше 20 хв - 1-10 Вт / м 2 за умови користування захисними окулярами. В інший робочий час щільність потоку енергії не повинна перевищувати 0, 1 Вт / м 2.

Напруженість електричного поля промислової частоти (50 Гц) в електроустановках напругою 400 кВ і вище для персоналу, систематично (протягом кожного робочого дня) обслуговуючого їх, не повинна перевищувати при перебуванні людини в електричному полі: без обмеження часу-до 5 кВ / м; не більше 180 хв протягом однієї доби 5-10 кВ / м; не більше 90 хв протягом однієї доби 10-15 кВ / м; не більше 10 хв. протягом однієї доби 15-30 кВ / м; не більше 5 хв протягом доби 20-25 кВ / м. Решту часу доби людина повинна I перебувати в місцях, де напруженість електричного поля не перевищує 5 кВ / м.

Якщо опромінення людей перевищує зазначені гранично допустимі рівні, то необхідно застосовувати захисні засоби.

Захист людини від небезпечного впливу електромагнітного опромінення здійснюється рядом способів, основними з яких є: зменшення випромінювання безпосередньо від самого джерела, екранування джерела випромінювання, екранування робочого місця, поглинання електромагнітної енергії, застосування індивідуальних засобів захисту, організаційні заходи захисту.

Для реалізації цих способів застосовуються: екрани, поглинальні матеріали, атенюатори, еквівалентні навантаження та індивідуальні засоби.

Екрани призначені для ослаблення електромагнітного поля у напрямку поширення хвиль. Ступінь ослаблення залежить від конструкції екрану і параметрів випромінювання. Істотний вплив на ефективність захисту робить також матеріал, з якого виготовлений екран.

Товщину екрану, що забезпечує необхідне ослаблення, можна розрахувати. Однак розрахункова товщина екрана звичайно мала, тому вона вибирається з конструктивних міркувань. При потужних джерелах випромінювання, особливо при довгих хвилях, товщина екрана може бути прийнята розрахункової.

Товщина екрану в основному визначається частотою і потужністю випромінювання і мало залежить від застосовуваного металу.

Дуже часто для екранування застосовується металева сітка. Екрани з сітки мають ряд переваг. Вони проглядаються, пропускають потік повітря, дозволяють досить швидко ставити і знімати екрануючі пристрої.

У своїй роботі я постараюся розглянути види електромагнітних випромінювань, їх види, прояви їх у повсякденному житті, вивчити їх вплив на людину, а так способи захисту від них.

При вивченні впливу іонізуючого випромінювання на організм людини було виявлені наступні особливості:

1. Висока ефективність поглинутої енергії. Навіть невелика кількість поглинутої енергії іонізуючого випромінювання може викликати суттєві біологічні зміни в організмі людини.

2. Наявність прихованого періоду проявлення впливу іонізуючого випромінювання. Цей період, який ще часто називають періодом уявного благополуччя, тим менший, чим вища доза опромінення.

3. Вплив малих доз іонізуючого випромінювання може накопичуватись.

4. Іонізуюче випромінювання впливає не лише безпосередньо на саму людину, а й на його майбутнє потомство .

5. Різні органи організму людини мають різну чутливість до іонізуючого випромінювання.

6. Ступінь впливу іонізуючого випромінювання залежить від індивідуальних особливостей організму людини.

7. Наслідки опромінення істотно залежать від його дози та частоти. Одноразова и іонізуючого випромінювання великої дози викликає більші зміни в організмі людини, ніж його фракціонована дія.

8. Залежно від еквівалентної дози опромінення та індивідуальних особливостей людини зміни в його організмі можуть бути незворотного та невиліковного характеру.

Вплив іонізуючого випромінювання на організм людини може бути зовнішнім, внутрішнім (коли радіоактивна речовина потрапила в організм людини при вди-ханні чи з їжею) та комбінованим. Ступінь радіаційного ураження залежить від виду випромінювання, тривалості та дози опромінення, фізико-хімічних властивостей ра-діоактивної речовини та індивідуальних особливостей організму людини.

Іонізуюче випромінювання проникаючи в організм людини, передає свою енер-гію органам та тканинам шляхом збудження та іонізації атомів і молекул, що входять до складу клітин організму. Це веде до зміни хімічної структури різноманіт-них з'єднань, що призводить до порушення біологічних процесів, обміну речовин, фу-нкції кровотворних органів, змін у складі крові тощо. Радіаційні ураження можуть бути загальними та місцевими.

2. Обґрунтуйте правила охорони праці при геодезичних роботах біля електротрансформаторних, ліній електропередач

3 кожним роком зростає виробництво та споживання електроенергії, її відтак і кількість людей, які в процесі своєї життєдіяльності використовують електричні пристрої та установки. Тому питання електробезпеки набувають особливої ваги.

Електробезпека — це система організаційних та технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого та небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики.

Аналіз виробничого травматизму показує, що кількість травм, які спричинені дією електричного струму є незначною і складає близько 1%, однак із загальної кількості смертельних нещасних випадків частка електротравм вже складає 20—40% і займає одне з перших місць. Найбільша кількість випадків електротравматизму, в тому числі із смертельними наслідками, стається при експлуатації електроустановок напругою до 1000 В, що пов'язано з їх поширенням і відносною доступністю практично для кожного, хто працює на виробництві. Випадки електротравматизму, під час експлуатації електроустановок напругою понад 1000 В нечасті, що обумовлено незначним поширенням таких електроустановок і обслуговуванням їх висококваліфікованим персоналом.

Основними причинами електротравматизму на виробництві є: випадкове дотор-кання до неізольованих струмопровідних частин електроустаткування; використання несправних ручних електроінструментів; застосування нестандартних або несправний переносних світильників напругою 220 чи 127 В; робота без надійних захисний засобів та запобіжних пристосувань; доторкання до незаземлених корпусів електроустаткування, що опинилися під напругою внаслідок пошкодження ізоляції недотримання правил улаштування, технічної експлуатації та правил техніки безпеки при експлуатації електроустановок та ін.

Електроустаткування, з яким доводиться мати справу практично всім працівникам на виробництві, становить значну потенційну небезпеку ще й тому, що органи чуття людини не здатні на відстані виявляти наявність електричної напруги.

Із курсу фізики відомо, що навколо кожного електричного заряду існує електричне поле, а кожний електричний заряд, що рухається, створює в навколишньому просторі магнітне поле. Отже, навколо будь-якого об'єкта, яким протікає постійний чи змінний струм, так само, як і навколо будь-якого магніту, що рухається, існує електромагнітне поле (БМП). Інакше кажучи, рух поля одного виду завжди супроводжується появою поля іншого виду: електричне поле, що рухається, створює магнітне, а магнітне поле, що рухається, створює електричне.

Можна вважати, що в електроустановках електричне поле виникає за наявності напруги на струмопровідних частинах, а магнітне - при проходженні струму в проводах.

Простір, що оточує людину, заповнений різними електромагнітними полями, джерела яких, залежно від їх походження, можна розділити на дві групи: природні та штучні.

До природних джерел належать; електромагнітне поле Землі, яке в тому числі включає геопатогенні зони; космічні джерела радіохвиль (сонячні спалахи, магнітні бурі, випромінювання зірок тощо); процеси, які відбуваються в атмосфері Землі (блискавки, зміни в іоносфері).

До штучних джерел належать пристрої, які спеціально створені для випромінювання електромагнітної енергії (радіо і телевізійні станції, радіолокаційні установки, системи радіозв'язку, фізіотерапевтичні прилади та ін.), а також пристрої, що безпосередньо не призначені для випромінювання електромагнітної енергії в простір (лінії електропередач і трансформаторні підстанції, побутова і промислова техніка, оргтехніка тощо).

Таким чином, спектр частот електромагнітних полів, що оточують людину, охоплює діапазон від 50 Гц і менше до 3*10 у 26 ступені Гц.

Донедавна небезпечними джерелами промислових ЕМП вважалися в основному випромінювачі радіочастотного діапазону (3*10 у 4 ступені - 3*10 у 11 ступені Гц). Серед них називалися потужні установки високочастотного нагрівання, що застосовуються для плавки і кування металів, термічної обробки металів, діелектриків і напівпровідників. Енергію ЕМП використовують також для вирощування напівпровідникових кристалів і плівок, іонізації газів, одержання плазми, при зварюванні в інертних газах, зварюванні та пресуванні синтетичних матеріалів та ін. Як правило, при цих процесах виникають поля, що в сотні разів перевищують середнє природне поле Землі. Випромінювання надвисоких частот (3*10 у 4 ступені - 3*10 у 11 ступені Гц) утворюють і побутові прилади: НВЧ-печі, телевізори, монітори, стільникові телефони та ін.

Разом із тим у 60-х роках XX сторіччя з'явилася перша публікація про симптоми захворювань, що виявлені у працівників високовольтних електричних підстанцій промислової частоти (50 Гц). Установлено, що сильні ЕМП діють при експлуатації відкритих розподільних пристроїв і повітряних ліній електропередач напругою понад 330 кВ (500, 750, 1150 кВ), тому, згідно із санітарними нормами, такі лінії не повинні проходити по території населених пунктів.

Нині вчені заговорили вже і про шкідливу дію звичайних побутових електропроводок (напругою 220 В) і приладів (наприклад, електробритв, електрогрілок й електричних ковдр), які створюють ЕМП за інтенсивністю слабкіші, ніж природне поле Землі. Тому не рекомендується спати поблизу розетки, у яку включений холодильник чи інша постійно діюча установка.

Вплив на людину промислових джерел теплового випромінювання в діапазоні частот 3*10 у 12 ступені – 3*10 у 14 ступені Гц, видимого світла й

Висновок

Електромагнітні поля - це особлива форма існування матерії, що характеризується сукупністю електричних і магнітних властивостей. Основними параметрами, що характеризують електромагнітне поле, є: частота, довжина хвилі і швидкість розповсюдження.

Ступінь біологічного впливу електромагнітних полів на організм людини залежить від частоти коливань, напруженості та інтенсивності поля, режиму його генерації (імпульсне, безперервне), тривалості впливу. Біологічний вплив полів різних діапазонів неоднаково. Чим коротше довжина хвилі, тим більшою енергією вона володіє.

Люди, що працюють під надмірним електромагнітним випромінюванням, зазвичай швидко втомлюються, скаржаться на головні болі, загальну слабкість, болі в області серця. У них збільшується пітливість, підвищується дратівливість, стає тривожним сон. У окремих осіб при тривалому опроміненні з'являються судоми, спостерігається зниження пам'яті, відзначаються трофічні явища (випадання волосся, ламкість нігтів і т. д.).

Якщо опромінення людей перевищує зазначені гранично допустимі рівні, то необхідно застосовувати захисні засоби.

Захист людини від небезпечного впливу електромагнітного опромінення здійснюється рядом способів, основними з яких є: зменшення випромінювання безпосередньо від самого джерела, екранування джерела випромінювання, екранування робочого місця, поглинання електромагнітної енергії, застосування індивідуальних засобів захисту, організаційні заходи захисту.

Список використаної літератури

  1. Екологія і безпека життєдіяльності: навч. посібник для вузів / Д. А. Кривошеїн, Л. А. Мураха, М. М.

  2. З А К О Н У К Р А Ї Н И Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання.


Схожі:

Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconШляхи створення захисту радіоелектронної апаратури від дії електромагнітного випромінювання
Засоби (рез). Це призводить до зростання імовірності відмов сау в умовах дії електромагнітного випромінювання (емв), джерелами якого...
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconТема: Радіоактивне випромінювання як фактор навколишнього середовища,його...
Радіоактивні випромінювання дуже небезпечні, якщо перевищується допустимий їх рівень дії. Вони відносяться до факторів фізико- хімічної...
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconТема: Розрахунок санітарно-захисної зони (сзз) для джерела електро-магнітного випромінювання
...
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconПервый Международный научно-практический семинар
Шляхи створення захисту радіоелектронної апаратури від дії електромагнітного випромінювання
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconЛекція тема 8: Основи здоров’я людини. Мета : навчити виділяти складові...
Мета: навчити виділяти складові здоров’я людини та пояснювати вплив навколишнього середовища на організм людини
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconУрок хімія, біологія (9 клас ) Тема : Хімічні властивості спиртів....
...
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту icon«Нормальна мікрофлора людини»
Мета роботи: Розглянути різноманітні мікроорганізми людини. Вивчити вплив мікрофлори на організм людини
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconДодаток ї електромагнітне І іонізуюче випромінювання
Необхідно розробити способи боротьби з цим явищем, а також для зниження дії цих всіх видів випромінювання, які рекомендуються застосовувати...
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconРеферат на тему: Тема: «Вплив алкоголю на організм людини»
Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під загрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також...
Тема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту iconКонспект уроку з фізики на тему: «шкала електромагнітних випромінювань....

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка