Скачати 37.04 Kb.
|
Урок №5 12 клас Тема: Гліцерин як представник багатоатомних спиртів Мета: а) навчаюча: ознайомити учнів з багатоатомними спиртами; вдосконалити знання про типи хімічного зв’язку, зокрема про водневий зв'язок; розвивати поняття про взаємний вплив атомів; б) розвиваюча: розвивати вміння писати хімічні рівняння, хімічну символіку, розвивати хімічну мову, вміти застосовувати знання на практиці; в) виховна: виховувати інтерес до хімії, культуру записів в зошиті і на дошці, сприяти органічному, свідомому мисленню учнів. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Методи: семінар, бесіда, демонстрації, моделювання, вправи. Етапи уроку:
б) контролююча: колективне обговорення; в) підсумки семінару.
Хід уроку: І. А.О.З.:1) Які речовини називають спиртами? 2) Яка функціональна група спиртів? 3) Що називають одноатомними спиртами, чому? Їх коротка характеристика. ІІ. МНД. Багатоатомні спирти мають широке практичне значення, застосування. Галузі використання: парфумерія, медицина, шкіряне виробництво, текстильна промисловість. Щоб зрозуміти на чому базується їх використання, необхідно вивчити їх фізичні та хімічні властивості, що і буде темою сьогоднішнього уроку-семінару. ІІІ. План семінару:
Д ![]() Формули багатоатомних спиртів можна вивести з формул відповідних вуглеводнів, замінюючи в них атоми Гідрогену гідроксогрупами. CH3 CH2-OH | → | CH3 CH2-OH (етиленгліколь) З формули молекули пропану можна вивести формулу гліцерину: CH3 CH2-OH | | CH3 → CH-OH | | CH3 CH2-OH Етиленгліколь і гліцерин – солодкуваті безбарвні сироподібні рідини. Вони добре розчиняються у воді і в етанолі. Етиленгліколь – дуже отруйна речовина! Хімічні властивості етиленгліколю і гліцерину дуже схожі на хімічні властивості одноатомних спиртів. CH2-OH CH2-ONa | + 2 Na → | +H2↓ CH2-OH CH2-ONa Подібно до одноатомних спиртів, вони реагують із галогеноводнями. Для багатоатомних спиртів характерні і деякі специфічні хімічні властивості. Якщо до свіжеприготованого розчину Cu(OH)2 в присутності лугу прилити гліцерин і суміш збовтати, то осад розчиниться і утвориться розчин яскраво-синього кольору – гліцерат міді (ІІ). Це якісна реакція на багатоатомні спирти. CH2-OH HO CH2-O | ![]() ![]() C ![]() | ![]() CH2-OH HO CH2-O Гліцерин взаємодіє з HNO3, в результаті чого утворюється нітрогліцерин – складний ефір нітратної кислоти і гліцерину: CH2-OH CH2-ONO2 | | CH-OH + 3HO-NO2 CH-ONO2 +3H2O | | CH2-OH CH2-ONO2 Добути гліцерин можна із галогенопохідних відповідних вуглеводнів: CH2-Cl CH2-OH | | CH-Cl +3H-OH → CH-OH +3HCl | | CH2-Cl CH2-OH Гліцерин також добувають із жирів: CH2-OCOR1 CH2-OH R1COOH | | CH-OCOR2 +3HO-H → CH-OH + R2COOH | | CH-OCOR3 CH2-OH R3COOH IV. Як підсумок семінару кілька запитань і вправ.
CH3-CH3→ CH3-CH2Cl→ CH2=CH2→ HO-CH2-CH2-OH V. Д\з.
№11,12, с.16 |
![]() | Урок хімія, біологія (9 клас ) Тема : Хімічні властивості спиртів.... ... | ![]() | Урок фізики 7 клас тема : густина речовини. Мета Проведення самостійної роботи по визначенню густини речовини за результатами фізичного експерименту |
![]() | Урок 5 клас Тема. Живопис. Контраст. Композиція «Підводний світ» Мета Мета. Познайомити учнів з підводними мешканцями озер, річок,морів, океанів; навчити учнів малювати рибок різними способами, матеріалами... | ![]() | Урок. 2 3 клас Тема: Мандрівка книгою Слайд Мета: Познайомити із структурою книги, розвивати навики роботи з книгою, привити любов до читання |
![]() | Урок з української мови клас Тема: «Прикметник» Мета: розширювати знання учнів про прикметник; вчити визначати прикметник за запитаннями, значенням І роллю в реченні | ![]() | Урок №10 (Основи здоров’я 6 клас) Тема: Формування корисних та шкідливих звичок у підлітків Мета: сформувати в учнів поняття про вміння, навички, корисні й шкідливі звички та їхнє значення в житті людини |
![]() | Урок №5 (Основи здоров’я 6 клас) Тема: Вікові вимоги до харчування підлітків Мета: сформувати в учнів поняття про раціональне харчування та особливості харчування в підлітковому віці | ![]() | Урок історії, 6 клас Тема уроку Мета уроку: Шляхом використання ігрових форм роботи ( заочна екскурсія) закріпити та систематизувати знання учнів про падіння республіки... |
![]() | Урок читання 2 клас Тема. Совість це у людині головне Обладнання. Картки для розчитування, тлумачний словник, пам’ятка для кожного учня, читанка 2 клас, ІІ частина | ![]() | Урок Тема. Система охолодження Урок Тема. Система мащення Урок Тема.... Опис досвіду II. Інформаційна картка |