Вступ
Скачати 376.32 Kb.
НазваВступ
Сторінка1/8
Дата конвертації03.03.2013
Розмір376.32 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Фізика > Документы
  1   2   3   4   5   6   7   8Міністерство освіти і науки України

Мала академія наук України
Хмельницьке територіальне відділення

Малої академії наук України
Білогірське районне наукове товариство
Відділення «фізико-математичне»
Секція фізика

Цікавий світ електрики


Роботу виконав

Романюк Сергій Олександрович

учень 10 класу

Квітневської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Науковий керівник:

вчитель фізики

Романюк Володимир Андрійович


смт. Білогір'я

2010 р.

ЗМІСТ


ВСТУП 4

^ З ІСТОРІЇ ВЧЕННЯ ПРО ЕЛЕКТРИКУ 7

ТАЄМНИЦЯ, НЕПІДВЛАДНА ВІКАМ 11

ЕЛЕКТРИЧНИЙ «ХОР» 14

"SOS" ВІД СЕРЦЯ ПРИЙНЯТО 19

ЕЛЕКТРИКА ЗЕЛЕНОГО СВІТУ 22

^ А ЩО ЗА ГОРИЗОНТОМ? 26

ОБЕРЕЖНО ЕЛЕКТРИКА, АБО КІЛЬКА СЛІВ З ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ 29

ВИСНОВОК 33

ЛІТЕРАТУРА 34

ТЕЗИ 35ВСТУП


У великому й різноманітному світі фізичних явищ особливе місце посідають електромагнітні. Електрично заряджені частинки — електрон і протон — входять до складу атомів усіх речовин. «Практично немає жодного явища природи, яке б не супроводжувалося електрикою»,— стверджує відомий американський фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії Річард Фейнман. Добре відомі нам пружні сили, що виникають при деформації тіл, а також сили тертя мають електромагнітну природу.

З незапам'ятних часів людство мріяло про практичне застосування електрики. І в XX ст. літня гроза викликає в нас захоплення; легко уявити собі, наскільки сильнішими були подібні враження в первісної людини. Миттєве згоряння дерева і перетворення його при згорянні на купку попелу, сліпуче сяйво блискавки, могутній гуркіт грому були, мабуть, першими «експериментами», в яких природа демонструвала своєму учневі — людині — перетворення потенціальної енергії роз'єднаних електричних зарядів у внутрішню й механічну енергію.

Двадцять століть минуло від перших дослідів з натиранням янтарю до досліджень атмосферної електрики російським ученим М. В. Ломоносовим і американським ученим Б. Франкліном. Ще століття і на основі видатних відкриттів М. Фарадея виникає електротехніка. Електроенергія поступово стає фундаментом сучасної цивілізації.

Електроенергія... Ми настільки звикли до неї, що навіть не задумуємося над її значенням у нашому житті. А тим часом нам варто було б поміркувати над тим, наприклад, що електрична енергія — найзручніший вид енергії, який дуже просто передавати на великі відстані і який легко перетворюється в світло, теплоту, механічну роботу.

Електрика варить сталь, пече хліб, шиє одяг, обертає шпинделі верстатів. З кожним роком праці в неї все більше й більше. А одночасно з цим розширюється коло проблем і питань, зв'язаних з її раціональним використанням.

І з великим подивом слухаємо ми розповідь старожилів про освітлювальні «прилади» недалекого минулого — скіпку чи гасову лампу.

Електрика молода. Але за короткий час вона проникла буквально в усі сфери нашого життя.

Без широкого застосування електричної енергії неможливий науково-технічний прогрес: вона дає силу й точність всім машинам, механізмам, приладам. Немає такої галузі промисловості, де б не працювали електричні двигуни — від грандіозних потужних двигунів, які приводять у рух гігантські прокатні стани на металургійних заводах, до мініатюрних мікродвигунів потужністю в тисячні частки вата і розміром з макове зерно. Електродвигуни споживають більш як дві третини всієї вироблюваної електроенергії. На тисячах будівельних майданчиків спалахують електричні дуги, мов казкові жар-птиці. У вугільних шахтах на кожному кроці зустрічаємося з електричними машинами й приладами.

Швидкими темпами здійснюється в нашій країні електрифікація залізничного транспорту. У порівнянні з паровозом електровоз вдвічі збільшує пропускну здатність залізниць, має майже втричі більшу швидкість руху. Електротяга дає можливість економити паливо.

З кожним роком зростає споживання електроенергії у сільському господарстві: на кожній тваринницькій фермі, у будь-якому колгоспі чи радгоспі. За допомогою електричної енергії працюють механізми птахофабрик; електрична енергія «виготовляє холод» для холодильників, «електричний пастух» стереже череду. Вона використовується для подачі води на ферми, різання, подрібнення й змішування кормів, заготовлення силосу. Широко застосовуються електромолотіння хлібів, електродоїння корів і електрострижка овець, обігрівання парників і теплиць.

Сотні різноманітних електричних приладів обслуговують наш побут, полегшують наше життя. Це — електролампи і телефони, ліфти, електроплитки, холодильники, полотери й пилососи, радіоприймачі й телевізори.

Щоб краще усвідомити роль електричної енергії в нашому житті, досить уявити собі розміри біди, яка звалилася б на нашу голову, коли б раптом зникла електрика. Цю біду не так давно відчули на собі жителі Нью-Йорка, Бостона та багатьох інших міст східного узбережжя США аж до Торонто в Канаді, коли несподівано вийшла з ладу система електропостачання. Кромішну пітьму, яка 9 листопада 1965 р. огорнула вісім північно-східних штатів США і дві сусідні канадські провінції, вдалося остаточно розвіяти лише на ранок наступного дня.

Важко уявити Нью-Йорк без гігантської світлової реклами. Цього осіннього вечора вся кричуща феєрія - рекламного вогню раптом погасла, А з нею разом погасли одночасно на території з 30-мільйонним населенням мільярди електричних ламп. Без світла залишились лікарні, кінотеатри, вокзали, пошти, житлові будинки. Відключилися газ і водопровід — електричні серця насосних станцій дружно завмерли, мов вражені масовим інфарктом. Застряли між поверхами хмарочосів ліфти. Понад 600 тисяч пасажирів нью-йоркського метро опинилися мов у пастках, заперті на півдорозі в переповнених вагонах. Зупинилися електропоїзди, тролейбуси і трамваї. За іронією долі транспорт був раптово паралізований у час «пік».

Через відсутність електроенергії припинився радіо-, телеграфний і телефонний зв'язок, погасли екрани телевізорів, замовкли радіоприймачі. На заводах і фабриках завмерли токарні й фрезерні верстати, гігантські блюмінги, прядильні й ткацькі машини.
  1   2   3   4   5   6   7   8

Схожі:

Вступ iconЗміст вступ
Вступ Теоретичні основи фінансового лізингу
Вступ iconЗміст вступ
Вступ Теоретичні основи фінансового лізингу
Вступ iconВступ до психології
Цей розділ представлений більш детально та розширено у зв’язку з тим, що вступ є дуже важливою ланкою у розумінні історії та логіки...
Вступ iconПлан вступ 1 вступ
Результати цього дослідження можуть бути використані при розробці концепції соціального захисту в Україні, що, на мій погляд, повинна...
Вступ iconІ. зміст І. Вступ
Вступ
Вступ iconІ. зміст І. Вступ
Вступ
Вступ iconНнц «Інститут аграрної економіки» наану вступ
Вступ. Бюджетній політиці належить важливе місце в системі державних фінансів. У наукових дискусіях XX ст саме бюджетній політиці...
Вступ iconПлан роботи методичного об´єднання вчителів географії 2010-2011 н р. Вступ
Вступ. Протягом 2009-2010 н р в роботі районного методичного об’єднання брало участь 27 чоловік, серед яких 17 чоловік мають вищу...
Вступ iconПлан роботи методичного об´єднання вчителів хімії 2010-2011 н р. Вступ
Вступ. Протягом 2009-2010 н р в роботі районного методичного об’єднання брало участь 20 чоловік, серед яких 13 чоловік мають вищу...
Вступ iconПлан Вступ Клінічні ознаки гострих респіраторних вірусних захворювань...
Грз. Саме грвз за своєю питомою часткою займають провідне місце в структурі інфекційної патології людини. Експерти вооз підкреслюють,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка