Вступ 3
Скачати 356.8 Kb.
НазваВступ 3
Сторінка1/8
Дата конвертації01.02.2014
Розмір356.8 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Фізика > Документы
  1   2   3   4   5   6   7   8
Термоядерні процеси у зірках

ЗмістВСТУП 3

РОЗДІЛ І: НАРОДЖЕННЯ Й ЕВОЛЮЦІЯ ЗІРОК 6

1.1 Сонце і зорі. 6

1.2 Життя зірки. 8

1.3 Джерела енергії зірок. 10

1.4 Хімічний склад зір. 12

1.5 Внутрішня будова зірок. 13

РОЗДІЛ ІІ: ТЕРМОЯДЕРНІ ПРОЦЕСИ У ЗІРКАХ ТА НА ЗЕМЛІ. 15

2.1 Погляди учених на природу реакцій, що відбуваються у зірках. 15

2.2 Термоядерні процеси, що відбуваються на Землі 17

2.3 Термоядерні процеси у зірках. 19

ВИСНОВКИ 29

ДОДАТОК 1 31

ДОДАТОК 2 31

^ СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 32ВСТУП


Алхіміки колишніх часів довго шукали «філософський камінь» — спосіб перет­ворювати в золото малоцінні метали, їхні праці були марні, їхні мрії не збулися, атоми не бажали в їх руках перетворюватися один в одного, але в XX столітті наука знайшла, що з деякими атомами ці «чудеса» відбуваються самі по собі, тільки золота при цьому не виходить. Так, наприклад, атоми радіоактивних елементів урану і то­рію зазнають довгий ряд перетворень в інші атоми. Ці незвичайні перетворення атомів урану і торію супроводжуються викиданням з їхніх надр ядер більш легкої речовини — гелію і виникненням електронів і дуже короткохвильових «твердих» (з малою довжиною хвилі) електромагнітних променів, називаних у-променями. Зре­штою уран і торій перетворюються у свинець.

Ядра атомів гелію чи а-частинки, що летять зі швидкістю близько 20 000 км/сек) виявилися тими снарядами, якими вчені змогли зруйнувати ядра деяких ін­ших атомів і розкрити для нас їхню природу. Налітаючи з великою швидкістю на них, а-частинки розбивали ці ядра й утворювали з осколків нові хімічні елементи. Для цього треба було ці а-частинки добути і направити в потрібне місце. Так ан­глійський фізик Резерфорд у 1919 р. здійснив мрію алхіміків про штучне перетво­рення елементів.

Зіштовхнувши ядро гелію Не4 з ядром азоту N4, йому удалося перетворити їх у два інших ядра: водню і кисню, щоправда, у формі рідкого ізотопу з атомною ва­гою 17. Але від цього, як ми вже знаємо, кисень не перестає бути киснем!

Альфа-частинки випромінюються радіоактивними атомами, але ще більш «бронебійні», краще сказати, «ядернобійні» снаряди виходять із штучно одержаних протонів, що розганяються, і ядер важкого водню (дейтронів).

За останні роки було штучно проведено безліч ядерних реакцій. З них особ­ливий інтерес представили ті, котрі привели до нових радіоактивних ядер.

Конструктори бронебійної зброї, знаючи масу кулі, розраховують ту швид­кість, що їй треба надати, щоб вона могла пробити броню заданої товщини. По­дібно цьому, ми можемо розрахувати температуру, при якій енергія руху части­нок, що руйнують, достатня для проникнення їх у надра атомних ядер.

Наприклад, два протони, що несуться назустріч один одному, можуть пере­бороти взаємне відштовхування (що посилюється при зближенні) лише при швидкості обумовленою температурою в 55 млн. градусів. Де ж можуть бути такі температури?! Їх немає не тільки в лабораторії, але і на поверхні зірок. Ли­ше в їхніх надрах можемо ми очікувати знайти такі температури, і до цього нас приводили будь-як теорії внутрішньої будови зірок ще задовго до того, як ми стали розбиратися в ядерних реакціях. Там, у цих таємничих і невидимих над­рах, вага шарів зоряної матерії створює дивовижний тиск і високу щільність га­зу. У пекельній тісноті скажено носяться часточки зіштовхуються одна з одною. При цих температурах і тисках ядра всіх легких атомів повинні оголитися, так що в хмарі уламків, що утворилася, відірваних, вільних електронів ще більше, ніж ядер. Кому-небудь з них удасться підхопити електрон, що мимо пролітає, але ненадовго. Наступне ж зіткнення повертає атомне ядро до його самітності. У земних і лабораторних умовах оболонки з зовнішніх електронів, як щит, почасти захищають ядра від фатальних зіткнень, у надрах же зірок тільки взаємне відш­товхування служить цьому перешкодою. Найкраще захищені від ударів ядра ва­жких елементів, у яких великий заряд ядра і тому велика відштовхуюча сила.

Виділення тепла і взагалі енергії при ядерних реакціях у надрах Сонця від­чувається людством з перших днів його існування. Тепло Сонця уможливило виникнення і розвиток життя на Землі, і у відомому змісті ми можемо сказати, що ми з вами зобов'язані своїм існуванням тому, що в надрах далекого від нас Сонця йде безупинне виділення енергії разом з незначним зменшенням маси незначних атомів.

Щоб техніка майбутнього могла скористатися дивовижними запасами енер­гії, схованими в атомах, щоб людина змогла уникнути енергетичного голоду, що незабаром на неї чекає, потрібно пізнати природу цих незримих цеглинок всес­віту. Ще не всі таємниці атомних ядер розкриті, вся робота ще попереду.

Наведені вище аргументи і спонукали нас до розгляду цього питання.

^ Об'єкт дослідження: зірки.

Предмет дослідження: здатність ядер легких елементів до термоядерного синтезу та шляхи проведення керованого термоядерного синтезу в земних умо­вах, для застосування на користь людини.

^ Мета дослідження: систематизувати сучасні знання людини про термоядер­ні реакції.

Мета дослідження визначила наступні його завдання:

Завдання дослідження:

• Систематизувати сучасні знання людини про термоядерні процеси в цілому;

  • Розглянути здатність ядер легких хімічних елементів до термоядерного синтезу;

  • Дати прогноз на найближчі перспективи в використанні отриманих знань на практиці.

Методи дослідження:

  • аналіз наукової літератури з теми дослідження;

  • аналіз і узагальнення знань людини про термоядерні процеси у зірках.
  1   2   3   4   5   6   7   8

Схожі:

Вступ 3 iconЗміст вступ
Вступ Теоретичні основи фінансового лізингу
Вступ 3 iconЗміст вступ
Вступ Теоретичні основи фінансового лізингу
Вступ 3 iconВступ до психології
Цей розділ представлений більш детально та розширено у зв’язку з тим, що вступ є дуже важливою ланкою у розумінні історії та логіки...
Вступ 3 iconПлан вступ 1 вступ
Результати цього дослідження можуть бути використані при розробці концепції соціального захисту в Україні, що, на мій погляд, повинна...
Вступ 3 iconІ. зміст І. Вступ
Вступ
Вступ 3 iconІ. зміст І. Вступ
Вступ
Вступ 3 iconНнц «Інститут аграрної економіки» наану вступ
Вступ. Бюджетній політиці належить важливе місце в системі державних фінансів. У наукових дискусіях XX ст саме бюджетній політиці...
Вступ 3 iconПлан роботи методичного об´єднання вчителів географії 2010-2011 н р. Вступ
Вступ. Протягом 2009-2010 н р в роботі районного методичного об’єднання брало участь 27 чоловік, серед яких 17 чоловік мають вищу...
Вступ 3 iconПлан роботи методичного об´єднання вчителів хімії 2010-2011 н р. Вступ
Вступ. Протягом 2009-2010 н р в роботі районного методичного об’єднання брало участь 20 чоловік, серед яких 13 чоловік мають вищу...
Вступ 3 iconПлан Вступ Клінічні ознаки гострих респіраторних вірусних захворювань...
Грз. Саме грвз за своєю питомою часткою займають провідне місце в структурі інфекційної патології людини. Експерти вооз підкреслюють,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка