«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку»
Назва«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку»
Сторінка1/5
Дата конвертації26.02.2013
Розмір0.5 Mb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Географія > Документы
  1   2   3   4   5
Міністерство освіти та науки України

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-економічний інститут


Кафедра зовнішньоекономічної діяльності

Курсова робота

з дисципліни «Регіональна економіка»

на тему «Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку»


Студента I курсу

групи ДФ-11

денної форми навчання

спеціальності «Фінанси та кредит»

Рухадзе Резо Левановича

Науковий керівник: ас. Швед Вадим Валерійович
Вінниця 2008

Вступ

Тема Паливно-енергетичного комплексу мене цікавила завжди: я знав, що електроенергія і паливо не беруться з повітря і, що ми споживаємо ці ресурси вже в обробленому вигляді, але хто і як їх здобуває і переробляє я став дізнаватися порівняно недавно і те тільки через те, що тема ПЕка останнім часом дуже широко освітлює в ЗМІ. Але проблема енергоресурсів розбурхувала розуми багатьох учених впродовж багатьох століть, а в сучасному світі проблема ресурсообеспеченності стоїть на одному з перших місць серед глобальних проблем людства. Мені стало цікаво: «Хто встановлює ціни на енергоресурси?», «Чому говорять, що падіння цін на нафту істотно відбитися на українському бюджеті?», «Де і як здобуваються основні енергетичні ресурси миру?», «Як електроенергія доставляється до споживача? », «Чому ця галузь приносить такі величезні прибутки?», «Що буде, коли енергетичні ресурси вичерпають себе?», «Які ще існують джерела енергії?». Відповіді на ці і сотні інших питань я спробував знайти в газетах, журналах, книгах, підручниках і інтернеті. Паливно-енергетичні ресурси - запаси палива і енергії в природі, які при сучасному рівні техніки можуть бути практично використані людиною для виробництва матеріальних благ.

До паливно-енергетичних ресурсів відносяться:

- різні види палива: кам'яне і буре вугілля, нафта, горючі гази, горючі сланци, торф, дрова;

- енергія падаючої води річок, морських приливів, вітру;

- сонячна і атомна енергія.

Здобиччю і використанням різних видів паливно-енергетичних ресурсів займається енергетика.

Нафтова промисловість

Нафтова промисловість є складовою частиною ПЕК.

Сучасний рівень цивілізації і технології був би немислимий без тієї дешевої і рясної енергії, яку надає нам нафта. Нафта, крім того, служить сировиною для нафтохімічної промисловості, що проводить пластмаси, синтетичні волокна і безліч інших органічних сполук.

Нафтова промисловість - галузь важкої індустрії, що включає розвідку нафтових і нафтогазових родовищ, буріння свердловин, здобич нафти і попутного газу, трубопровідний транспорт нафти.

Мета нафторозвідки - виявлення, геолого-економічна оцінка і підготовка до роботи промислових покладів. Нафторозвідка проводитися за допомогою геологічних, геофізичних, геохімічних і бурових робіт. Процес геологорозвідувальних робіт підрозділяється на два етапи: пошуковий і розвідувальний. Перший включає три стадії: регіональні геолого- геофізичні роботи, підготовка площ до глибокого пошукового буріння і пошуки родовищ. Другою завершується підготовкою родовища до розробки.

По ступеню вивченої родовища діляться на чотири групи:

А) Детально розвідані родовища.

В) Заздалегідь розвідані родовища.

С1) Слабо розвідані родовища.

С2) Межі родовищ не визначені.

Категорії А, В і C1 відносяться до промислових запасів.

На сьогоднішній день головна проблема геологорозвідників - недостатнє фінансування, тому зараз розвідка нових родовищ частково припинена.

Нафта - найважливіше джерело валюти.

Велика роль нафти і в політики. Регулювання постачань нафті в країни ближнього зарубіжжя є, по суті справи, важливим аргументом в діалозі з новими державами. Нафтова промисловість тісно пов'язана зі всіма галузями народного господарства, має величезне значення для економіки світу. Попит на нафту завжди випереджає пропозицію успішному розвитку нафтовидобувної промисловості зацікавлені практично всі розвинені держави світу.

До теперішнього часу нафтову політику визначали два картелі - західний і східний. Перший об'єднує 6 найбільших нафтових компаній, на які доводяться 40% нафтовидобутку країн, що не входять до ОПЕК. Сукупний об'єм продажів цих компаній в 2001 році склав майже 500 млрд. доларів. У східний картель (ОПЕК) входять 13 країн, що дають 38 відсотків всієї світової здобичі і 61 відсоток світового експорту нафти. Здобич Росії складає 10% світовою, тому можна з упевненістю сказати, що країна займає сильні позиції на міжнародному ринку нафти. Наприклад, експерти ОПЕК заявили, що держави, що входять в цю організацію, не зможуть заповнити брак нафти, якщо світовий ринок покине РФ (див. таблиці 1,2,3).

Крім того, в майбутньому нафту замінити нічим. Світовий попит буде рости на 1,5 відсотка в рік, а пропозиція істотно не зросте.До енергетичної кризи 1973 року протягом 70 років світова здобич практично подвоювалася кожні десять років. Проте зараз з країн – членів ОПЕК тих, що розташовують 66% світових запасів, лише чотири країни можуть відчутно збільшити об'єм нафтовидобутку (Саудівська Аравія, Кувейт, Нігерія, Габон).

Отже, російська нафтова промисловість має найважливіше значення для нашої країни і всього світу в цілому. Завдяки вдалим інноваціям сукупна величина доведених світових нафтових запасів до 1997 року виросла на 60% в порівнянні з 1985 р. На 1 січня 1998г. доведені запаси нафти (без газового конденсату) за даними журналу Oil&Gas Journal оцінюються приблизно в 170 млрд.т., з яких зосереджено в країнах зарубіжної Азії. Тільки 6 країн світу володіють запасами нафти, що перевищують 10 млрд. тонн: Саудівська Аравія 41.18 млрд.т., Ірак 15.7, ОАЕ 11.98, Кувейт 12.81, Іран 11.47, Венесуела 11млрд. т. Запаси Росії за оцінками західних експертів складають 4.8% світових (8 млрд.т.), а за оцінками експертів Мінпаленерго - 12% світових.З республік СНД Молдавія не має запасів нафти, а Таджикистан,Вірменія, Грузія і Киргизія мають запаси, що не перевищують 15 млн.т. Серед республік СНД найбільші запаси мають РФ (15481 млн.т.) і Казахстан (2104 млн.т.). Потім слідують Азербайджан (460), Туркменія (264), узбекистан (253) У РФ лідером по запасах є западно-сибирский район (13680 млн.т).Потім слідують Уральський (1835 млн.т), Поволжській (1651 млн.т), Північний(1395) і Северо-кавказській (205) райони. Бурхливе зростання нафтової промисловості (у 1971-1989гг. здобич нафти збільшувалася на 15 млн. тонн в рік) привело до зміни співвідношення між потенційними запасами і розвіданими, які скоротилися, особливо на старих родовищах. На сьогоднішній день основні запаси нафти мають невигідне місцеположення, тому доставка здобутій нафті до споживача обходиться дуже дорого. Тому разом з новими районами велика увага приділена пошукам нафти в районах промислів європейської частини, що діють.

Давно розвідані і використовуються запаси нафти у Волго-уральському районі. Тут розташовані родовища: Ромашкинськоє (Татарстан), Шкаповськоє і

Туймазінськоє (Башкортостан), Мухановськоє (Обл. Самари), Ярінськоє

(Пермська обл.) і ін. Найбільші нафтові ресурси розташовані в межах

Западно-сибирской рівнини. Оконтурени Шаїмській, Сургутській і

Ніжневартовській нафтогазоносні райони, де усесвітньо відомі такі родовища, як Самотлорськоє, Усть-баликськоє, Федоровськоє і ін.

Відносно недавно експлуатуються родовища Тімано-печорськой нафтогазоносної провінції і Сахаліну (відносяться до перспективних).

Як видно з таблиці, у всіх республіках СНД, за виключенням

Узбекистану, здобич нафти поступово падає. По рівню здобичі РФ знаходиться на 3 місці в світі (після Саудівської Аравії і США).

Розвиток нафтової, а також нафтопереробної промисловості обумовлюється доцільністю використання нафти в основному для виробництва моторних палив і хімічної сировини. Як енергетична сировина ефективнішою є природний газ, оскільки еквівалентна кількість його удвічі дешевше за нафту.Розміщення галузей і виробництв нафтохімічної промисловості знаходиться під сукупним впливом різних чинників, серед яких найбільшу роль грають сировинна, паливно-енергетична і споживча.

Проблеми галузі.

1. Одна з основних проблем нафтовидобувної галузі - це висока ступінь вироблення легкодоступних родовищ ( близько 45% ). Вирішення цієї проблеми полягає в залученні сучасних технологій, що дозволить підвищити рівень нафтовіддачі пластів. Підвищення нафтовіддачі ( при постійному рівні здобичі) приведе до збільшення термінів експлуатації родовищ.

2. У перспективі передбачено транспортування по трубопроводах всієї нафти, є на увазі створення регіональних систем магістральних нефтепродуктопроводов і розводящій мережі до нафтобаз і автозаправних станцій. Але ці плани відносяться до досить-таки віддаленого майбутнього.Зараз же по вантажообігу трубопровідний транспорт стоїть на першому місці. У зв'язку з тим, що нафтовидобуток зосереджений на віддалі від місць переробки і споживання, здавалося б, що велика увага повинна приділятися стану нафтопроводів, але не проходить і місяця, щоб ми не почули про чергову аварію і подальшій за нею екологічній катастрофі (правда, поки місцевого масштабу). У 21 столітті нафтова промисловість повинна звернутися до проблеми нетрадиційних вуглеводнів, зокрема до важкої нафти і нафти бітумінозних пісковиків і сланцев, геологічні запаси яких оцінюються1 трлн.т, 0.5 яких зосереджена в США, Бразилії і Канаді, а інші в СНД і Китаї. В даний час людство переживає вуглеводневу еру. Нафтова галузь є головною для світової економіки. У нашій країні ця залежність особливо висока. На жаль нафтова промисловість знаходитися зараз в стані глибокої кризи. Було перічислено немало її проблем. Які ж перспективи розвитку галузі? Якщо продовжувати хижацьку експлуатацію родовищ укупі з великими втратами при транспортуванні і нераціональною нафтопереробкою, то майбутнє нафтової промисловості представляється вельми похмурим .Вже сьогодні скорочення темпів виробництва складає в середньому 12 - 15% в рік, що чревато повним розвалом стратегічно важливої для держави галузі. Подальший екстенсивний розвиток нафтової промисловості вже неможливий. Наприклад, великі об'єми нафти Східного Сибіру труднодоступні із-за складної геологічної будови, вимагають величезних інвестицій в здобич. Отже, приростатимуть слабо. По цих і іншим причинам необхідно реформувати нафтову промисловість. Для цього в першу чергу потрібно:

1) Переглянути систему оподаткування, істотно понизивши податки на нефтепроїзводітелей, проте встановити високі штрафи за нераціональне використання природних багатств і порушення екології.

2) Менш жорстко регулювати ціни усередині країни, підтримуючи їх декілька нижче за світовий рівень. Експорт же нафти за рубіж вести тільки за світовими цінами.

3) Частково відновити централізоване управління галуззю, витікаюче з самої структури нафтової промисловості і таке, що має багато позитивних моментів (раціональна система нафтопроводів). Це, проте, не означає повного повернення до старої моделі управління.

4) Збереження єдиного економічного простору - умови виживання паливно-енергетичного комплексу.

5) Знайти чітку і продуману програму інвестицій в нафтову промисловість.

6) Організувати єдиний Російський банк нафти і газу, державна зовнішньоторговельна фірма, що включає представників підприємств, що добувних, таких, що переробляють і транспортують нафту і газ. Це дозволить припинити хаотичні бартерні операції, що підривають інтереси держави.

7) Створити необхідну систему нормативних актів, що забезпечує тверду законодавчу базу для роботи з іноземними компаніями по сумісній розробці найбільш складних родовищ.

8) Стабілізувати об'єми геологорозвідувальних робіт з метою заповн ення запасів нафти і газу.

З'явився б інтерес до придбання нафтопереробного устаткування.Стимул до розвитку отримала б не тільки нафтова промисловість, але і машинобудівні підприємства, нафтохімічна, хімічна, металургійна і інші галузі.Таким чином, положення в нафтовій промисловості достатньо складне, але вихід існує - реформування галузі.

Газова промисловість

Зростаюче значення природного газу в енергобалансі практично всіх регіонів світу, - це стійка тенденція. За останні 20 років частка природного газу в світовому балансі первинних енергоресурсів збільшилася з 17,7 % у 1975 р. до 23,1 % у 1995 р. За наявними прогнозами, до середини наступного сторіччя питома вага природного газу в енергобалансі миру може скласти 30 %. Інтенсивний розвиток газової промисловості пояснюється поряд обставин. Разом з різко збільшеними ресурсами природного газу вирішальне значення мають його високі споживчі, економічні і технологічні властивості. Вельми важливо і те, що природний газ є найбільш чистим паливом. Нарешті, це найдешевший енергоносій. На сьогодні однією з провідних газових компаній миру є РАО “Газпром”. Разом із здобиччю і постачаннями газу, РАО здобуває газовий конденсат і нафту, комплексно переробляє вуглеводневу сировину, веде доразведку родовищ, що знаходяться на його балансі, і експлуатаційне буріння. У складі “Газпрому” – машинобудівні, ремонтні, пуско-налагоджувальні підприємства, будівельні організації, научно- дослідницькі і проектний-конструкторські інститути. Така багатопрофільність дозволяє за відсутності в країні розвиненого ринку відповідних послуг забезпечувати нормальне функціонування газових об'єктів.Щоб забезпечити розширене відтворення сировинної бази галузі, необхідно розвивати випереджаючими темпами пошукові роботи в перспективних нафтогазоносних районах з високою результативністю робіт з метою підготовки фонду структур для глибокого розвідувального буріння. Це зажадає широкого впровадження апаратури і програмного забезпечення тривимірної сейсморозвідки. Газова промисловість базується в основному на використанні газів, які в природі поширені у вільному стані і утворюють газові родовища і поклади, або “газові шапки” над нафтовими родовищами.Крім того, широко використовуються попутні гази нафтових родовищ.Природним резервом розвитку сировинної бази цього “традиційного” газу є поклади газу, приурочені до щільних нізкопроніцаємим колекторів, газ вугільних родовищ, газогідрати, воднорастворімиє гази і т.д.Ресурси газу в таких формах розповсюдження вивчені слабкіше і розглядаються головним чином як база використання на XXI в. Хоча теоретично можливе відкриття газових скупчень аж до глибин 15 - 20 км., реальний глибинний інтервал геологорозвідувальних робіт значно вужчий і контролюється станом техніки і економіки. У більшості країн рентабельними є пошуки родовищ на глибинах не нижче 7 км., в США 8 - 9 км. За всі роки ведення геологорозвідувальних робіт в світі пробурено не більше 200 свердловин, що перевищили глибину 7 км., і лише 4 з них пройшли рубіж 9 км. Якнайглибшою (9583 м) свердловиною нафтового профілю є свердловина Берта-роджерс, пробурена1974 р. в западині Анадарко (США) (Кольська свердловина завглибшки 12,4 км., пробурена в районі, безперспективна по нафті і газу). Унаслідок ряду чинників запаси газу на рівні світового і межгосударст- венозного зіставлення потрібно розглядати як приблизні, такі, що визначають лише порядок реальних величин. Це обумовлено: значними відмінностями економічних критеріїв, категорій і систем обліку запасів газу в різних країнах; постійною присутністю чинника “комерційної таємниці” і пов'язаним з цим спотворенням реальних запасів; неповнотою обліку запасів і недоразведанностью навіть відкритих родовищ в багатьох країнах Азії, Африки і Латинської Америки, що не мають власної розвиненої газової промисловості і зовнішніх ринків збуту газової сировини. Разведанные запасы классификации СНГ и доказанные запасы классификации США не являются идентичными, их прямое сопоставление при подсчете мировых запасов условно. Наконец, нужно отметить, что в СНГ ведется раздельный учет природного, т.е. не связанного с нефтью, и попутного нефтяного газа, а в составе природного газа учитываются свободный газ чисто газовых месторождений и залежей и газ “газовых шапок” нефтяных месторождений. За рубежом, как правило, такого детального учета запасов газа не ведется, и статистика обычно отражает общие запасы природного и попутного газа.
  1   2   3   4   5

Схожі:

«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconЗакон України
Освіта – основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства І держави
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconЗакон україни
Освіта основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства І держави
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconЗакон україни
Освіта основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства І держави
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconЗакон України
Освіта основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства І держави
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconЗакон       укра ї н и
Освіта основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства І держави
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» icon1. Роль паливно-енергетичного комплексу в економіці України
Природні І історико-економічні передумови розвитку паливно-енергетичного комплексу України
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconПрограма економічного І соціального розвитку міста Луганська
Луганська на 2009 рік визначає основні цілі соціально-економічного розвитку міста, його пріоритети, завдання та заходи стосовно головної...
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconПрограма для загальноосвітніх навчальних закладів географія
Соціально-економічна географія світу” є формування в учнів, що навчаються в класах академічного рівня, системи географічних знань,...
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconПрограма економічного І соціального розвитку міста Луганська
Україні”, „Про державне прогнозування та розроблення програм економічного І соціального розвитку України”, постанови Кабінету Міністрів...
«Паливно енергетичні ресурси світу як основа регіонально економічного розвитку» iconСтратегічний план економічного розвитку міста луганська підготовлено...
Про затвердження Стратегічного плану економічного розвитку міста Луганська на 2007-2011 роки
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка