Тези «Народні символи України»
Скачати 151.66 Kb.
НазваТези «Народні символи України»
Дата конвертації18.07.2013
Розмір151.66 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Географія > Документы
Тези
«Народні символи України»
Цендра Дарина,

Ткач Діана,

Гуманенко Вікторія

учні 3 класу

Володимирівської

загальноосвітньої школи

І – ІІІ ступенів

села Володимирівка

Петровського району

Кіровоградської області

Керівник:

учитель початкових класів

Погорєла Тетяна Миколаївна


Ми живемо у тривожний, але прекрасний час, у час, коли відроджуються національні традиції, відроджується все те, що було забуте з роками. Кожний народ має свої святині, свої символи, опоетизовані образи дерев, квітів, рослин, птахів, тварин.

Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше.

Народи світу різняться між собою одягом, зви­чаями, традиціями. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини.

Українці мають свої традиції, які споконвіку шанують і бережуть. Це — батьківська хата, материнська пісня, святий хліб, виши­тий рушник, червона калина, зажурена верба, хрещатий барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю леле­ка. Всі вони наші давні і добрі символи, наші обереги.

Ми довідалися, що українські народні символи оточують нас, їх потрібно лише побачити, розпізнати.

Під час екскурсії ми познайомилися з такими українськими символами: калиною, вербою, чорнобривцям, мальвами, конем, лелекою.

Також ми познайомилися із символами – оберегами: калиною, мальвами, віночком, чорнобривцями, рушником, писанкою.

Ми довідалися, що калина — символ життя, крові, вогню. Деякі дослідники пов'язують її назву із сонцем, жаром, паланням. Калина часто відіграє роль світового древа, на вершечку якого птахи їдять ягоди і приносять людям вісті, іноді з потойбіччя. Та й саме древо пов'язує світ мертвих зі світом живих.

На жаль, доводиться нам бачити на могилах сумні кущі калини, але вони допомагають вшанувати пам'ять людей, які варті уваги і пошани. А на схилах Дніпра в Києві посадили калиновий гай, який з кожним роком збільшується. Вже посаджено понад 200 кущів калини в знак Пам'яті жертвам голодомору в Україні.

Чорнобривці — один з український народних символів. Згадані в ряді художніх творів, народних і сучасних піснях, казках та бувальщинах.

Нинішньої весни в Кіровограді було проголошено про початок акції «Єлисаветград – мільйон чорнобривців», яку ініціювали активісти обласної організації Партії регіонів.

Уперше в Україні влада і громада взялися створити новий образ обласного центру за допомогою… квітів. Цей намір відповідає головній меті програми соціально-економічного розвитку Кіровоградщини «Центральний регіон-2015».

Загалом же у рамках акції було висаджено квіти на 300 клумбах. Насіння чорнобривців отримували поштою всі бажаючі, які несподівано масово відгукнулися на заклик ініціаторів акції.

Перша дизайнерська квіткова клумба, на якій чорнобривцями висаджено символіку України та Кіровограда, з’явилась на головній площі міста.

Висаджували чорнобривці ми і біля своєї школи, і по всій території Володимирівки.

Мальва – це символ найдорожчого, любові до рідної землі, до народу. Не було села, а в ньому хати, де б не росли під вікнами мальви – прекрасні обереги нашої духовної спадщини. Всім, хто вирушав у далеку-далеку дорогу, ці квіти нагадували: там земля мила, де мати родила!

Мальви — рослини, що були одні з перших описані в літературі. Горацій згадував їх як компонент свого харчування, описуючи досить коротко: «Для мене харчем є маслини, цикорій та мальви». Перекладена лордом Монбоддо антична епіграма згадує мальву як рослину, що висаджується на могилах з огляду на повір'я про те, що мерці можуть ними харчуватись.

Найцікавіше було дізнатися про квіти, які використовуються у віночку та що вони означають.

Український віночок - це не просто краса, а й оберіг від зла та ще й знахар, бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже.
      Віночок, як головний убір, дівчата плели із 12 живих квітів, кожна з яких була символом і оберегом: безсмертник - символ здоров'я, деревій - нескореності, барвінок - життя й безсмертя людської душі, цвіт вишні та яблуні - символ материнської відданості, калина - символ краси та дівочої вроди, любисток і волошка - відданості та вірності, ромашка - символ дівочої чистоти; ружа, мальва та півонія - віри, надії та любові; хміль (вусики) - символ гнучкості та розуму. Цвіт маку долучають у вінок ті дівчата, у чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогом. Мак - символ печалі і смутку.
     До віночка в'язали кольорові стрічки. Посередині світло-коричнева стрічка - символ землі-годувальниці, ліворуч і праворуч від неї дві жовті - символ сонця, за ними світло- і темно-зелена - символи живої природи, краси і юності. Далі синя й блакитна - символи води і неба. Потім з одного боку жовтогаряча - символ хліба, а з другого - фіолетова - символ розуму, потім малинова - символ щирості та рожева - символ багатства. По краях в'язали білі стрічки - символ чистоти. На лівій внизу вишивали Сонце, а на правій - Місяць. Ці солярні знаки були головними оберегами голови дівчини, а також оберігали косу дівчини від злого ока.
     Носити віночок починали дівчатка з трьох років (перші віночки їм плела мама). І для кожного віку був свій набір квіточок.
     Крім "вікових" віночків, що плелися відповідно до віку дитини, ще існували ритуальні, звичаєві, магічні тощо. Усього 77 видів вінків. 

Існують рослини, що зараз сприймаються як певнi символи. Кожний народ має свої святині, свої символи, опоетизовані образи дерев, квітів, рослин, птахів, тварин. Є вони і в нашого українського народу. Калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, мальви, барвінок, червона рута, волошки... Вони віддавна уособлюють красу України, духовну міць її народу, засвідчують любов до рідної землі.

Наша свята земля, рідна оселя, солов'їна мова, невмируща пісня, червона калина і все, про що ми говорили, — є нашою Батьківщиною, яка зветься Україною. Тож любімо, шануймо, бережімо її та будьмо гідними її синами та доньками.

Збереження екологічної рівноваги - справа держави, громадських органів місцевого самоврядування і кожного з нас. Тож ми закликаємо всіх жителів села берегти всі зелені насадження. Адже рослини дають нам кисень, вони є лікувальними.


Зміст

Тези…………………………………………………………………………………1

І. Вступ…………………………………………………………………………….6

ІІ. Основна частина

2.1. Калина – одвічний символ України…………………………………………7

2.2. Чорнобривці – символ матінки - України………………………………….9

2.3. Мальва – символ любові до рідної землі…………………………………..11

2.4. Український віночок – краса і оберіг………………………………………13

ІІІ. Висновки……………………………………………………………………..14

ІV. Список використаних джерел………………………………………………15

V. Додатки………………………………………………………………………..16

І

. Вступ


Ми живемо у тривожний, але прекрасний час, у час, коли відроджуються національні традиції,
відроджується все те, що було забуте з роками. Кожний народ має свої святині, свої символи, опоетизовані образи дерев, квітів, рослин, птахів, тварин.

Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше.

Народи світу різняться між собою одягом, зви­чаями, традиціями. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини.

Українці мають свої традиції, які споконвіку шанують і бережуть. Це — батьківська хата, материнська пісня, святий хліб, виши­тий рушник, червона калина, зажурена верба, хрещатий барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю леле­ка. Всі вони наші давні і добрі символи, наші обереги.
Можливо, маючи такі прекрасні символи, український народ зумів уберегти від забуття нашу пісню і думу, нашу історію і родовідну пам'ять, волелюбність.
Наші народні символи оповиті легендами, оспівані в піснях. Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Їх вишивають на сорочках, рушниках. Народні символи – це наші святині.

Є вони і у рідній Володимирівці. Калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, мальви, барвінок, червона рута, волошки...

Їх ми і досліджували.

І

І. Основна частина


2.1. Калина – одвічний символ України.

Калина — символ життя, крові, вогню. Деякі дослідники пов'язують її назву із сонцем, жаром, паланням. Калина часто відіграє роль світового

древа, на вершечку якого птахи їдять ягоди і приносять людям вісті, іноді з потойбіччя. Та й саме древо пов'язує світ мертвих зі світом живих.

Калина символізує материнство: кущ — сама мати; цвіт, ягідки — діти. Це також уособлення дому, батьків, усього рідного. Калина — український символ позачасового єднання народу: живих з тими, що відійшли в потойбіччя і тими, котрі ще чекають на своє народження. Калина уособлює й саму Україну. Як символ Батьківщини, вона «проросла» в гімнові січових стрільців:

Ой у лузі червона калина похилилася.

Чогось наша славна Україна зажурилася.

А ми тую червону калину підіймемо.

А ми нашу славну Україну розвеселимо!

Калина - це опоетизований образ матері, батька, родини, цілого роду нашого красного. Вона уособлює той наймиліший серцю куточок землі, де ми народилися, де вперше усвідомили себе і світ, де душа сповнювалася добром і, як та калина, насаджувалася від рідної землі. Росте і милує, допомагає і розвеселяє вона нас.

На жаль, доводиться нам бачити на могилах сумні кущі калини, але вони допомагають вшанувати пам'ять людей, які варті уваги і пошани. А на схилах Дніпра в Києві посадили калиновий гай, який з кожним роком збільшується. Вже посаджено понад 200 кущів калини в знак Пам'яті жертвам голодомору в Україні.

Калина – це й віра в те, що не дарма пролито кров за волю, що ми, сини й онуки полеглих у боях, будемо любити рідну землю й боронитимемо свій народ від усіх ворогів.

Завжди любили люди цілющу красуню калину, яка є символом дівочої краси, ніжності. Вона росла біля кожної хати. Красива вона і в пору цвітіння, і коли багряніє восени листя, і взимку, коли на тлі білого снігу червоніють її ягоди. Дівчата вишивали на сорочках калину, її вплітали у віночок.

З гілочки калини батько синові робив сопілочку, а слабеньким дівчаткам-немовляткам робили колисочку із калини. Калину оспівують у піснях, про неї складено легенди. В одній із них розповідається про те, як вродлива дівчина Калина завела у болото ворогів-бусурманів. Багато з них загинули, але загинула і молода красуня. На місці її загибелі виріс кущ, який на честь дівчини і назвали калиною.

Калиною прикрашали весільний коровай. Перед молодими на столі ставили букет із гілочок дуба та калини. І на весільному рушнику вишивали калину з дубом як символи дівочої краси і ніжності та чоловічої сили і міцності.


^ 2

.2. Чорнобривці – символ матінки - України.


Чорнобривці — один з український народних символів. Згадані в ряді художніх творів, народних і сучасних піснях, казках та бувальщинах.

  Українські вишиванки відзначаються своїм глибинним символізмом, що своїм корінням сягає тисячолітньої давнини. Символи-обереги, що повсюдно поширені на вишивках, нерозривно пов'язані з природою, а от найчастіще можна зустріти чорнобривці. Що ж вони значили? Дуже тісно пов'язані поетичні образи народної пісні та вишивки. Бо те, що любе й миле народові, завжди знайде своє втілення в мистецтві. Ну хто не знає, що в кожному українському обійсті мають рости чорнобривці. Милують вони наше око, лікують наше тіло, а тому й просяться на біле поле рушника чи сорочки.

^ Оспівані в народі чорнобривці стали символом Кіровограда

Нинішньої весни в Кіровограді було проголошено про початок акції «Єлисаветград – мільйон чорнобривців», яку ініціювали активісти обласної організації Партії регіонів.

Уперше в Україні влада і громада взялися створити новий образ обласного центру за допомогою… квітів. Цей намір відповідає головній меті програми соціально-економічного розвитку Кіровоградщини «Центральний регіон-2015», створеної командою Партії регіонів за участі мешканців області і прийнятою сесією облради минулого року – подолати репутацію збитковості й депресивності.

Загалом же у рамках акції було висаджено квіти на 300 клумбах. Насіння чорнобривців отримували поштою всі бажаючі, які несподівано масово відгукнулися на заклик ініціаторів акції.

Перша дизайнерська квіткова клумба, на якій чорнобривцями висаджено символіку України та Кіровограда, з’явилась на головній площі міста.

Підготовчі роботи тривали кілька днів, а потім волонтери проекту за участі народного депутата Станіслава Березкіна, Кіровоградського міського голови Олександра Саінсуса та першого заступника голови обласної ради Олександра Шаталова (усі вони — представники команди регіоналів) висадили решту квітів. Того ж дня було змінено й мелодію курантів облдержадміністрації. Відтепер вони грають уривок мелодії відомої української пісні Миколи Сингаївського «Чорнобривців насіяла мати», щогодини нагадуючи, що Кіровоград – місто мільйона чорнобривців.

А все почалося з бажання голови облдержадміністрації – керівника обласної організації Партії регіонів Сергія Ларіна перетворити Кіровоград на гарний квітучий сад.

-         Ідея висадити на клумбах саме чорнобривці народилася дещо пізніше, — розповідає перший заступник голови облради, керівник громадської обласної організації «Молоді регіони» Олександр Шаталов. – У світі існує багато міст, символом яких є квіти. Але немає такого, який би привертав увагу величезною кількістю чорнобривців – споконвічно українських квітів, які передають національний дух. Цю нішу і займе Кіровоград – місто, розташоване в самому серці України.

Цікаво, що бюджетні кошти в цьому проекті участі не беруть. Підтримують його благодійний фонд «Розвиток Кіровоградщини» та інформаційно-ресурсний центр. Насіння на роботи, що проводяться в рамках акції, проходять виключно за кошти небайдужих до долі міста меценатів. Сьогодні активно телефонують на Гарячу лінію губернатора і просять розсаду. При цьому вони точно називають квадратуру і точну кількість саджанців.

Так що невдовзі, коли чорнобривці увійдуть у пору масово цвітіння, Кіровоград буде не впізнати.

Висаджували чорнобривці ми і біля своєї школи, і по всій території Володимирівки.


^ 2

.3. Мальва – символ любові до рідної землі.


Мальва – це символ найдорожчого, любові до рідної землі, до народу. Не було села, а в ньому хати, де б не росли під вікнами мальви – прекрасні обереги нашої духовної спадщини. Всім, хто вирушав у далеку-далеку дорогу, ці квіти нагадували: там земля мила, де мати родила!

Чи не найбільш поширеною і улюбленою в Україні здавна вважали рожу рожеву, або мальву. Прийшла до нас мальва з Південної Азії, де її знали ще стародавні пеласги. Ця рослина поширена також по всьому Середземномор'ю і має понад півтори тисячі видів. Високі стебла, густо вкриті яскравими ніжними квітками та великими лапатими листками, живою стіною закривають майже кожну сільську хату. Безліч відтінків: від білого, рожевого до червоного й багряного, створює дивовижну веселку навколо оселі. Назва мальва - латинського походження. В багатьох країнах Середземномор'я, Балкан, Малої Азії ця назва досі існує саме в такій формі. Назва рожа - пізнішого походження, вірогідно, запозичена з німецької мови. В Україні цю квітку ще називають калачиками за формою плодів, схожих на калачі. Мальви в Україні ростуть і в дикому стані, в лісах, лісосмугах, на узбіччях доріг. Вони мають білий або блідо-рожевий колір, іноді використовуються як кормові рослини. Відваром дикої мальви лікують бронхіти, кашлі, роблять примочки. З культурних мальв темного кольору робили природні барвники.

Мальви — рослини, що були одні з перших описані в літературі. Горацій згадував їх як компонент свого харчування, описуючи досить коротко: «Для мене харчем є маслини, цикорій та мальви». Перекладена лордом Монбоддо антична епіграма згадує мальву як рослину, що висаджується на могилах з огляду на повір'я про те, що мерці можуть ними харчуватись.

Мальва посідає чільне місце в українській народній культурі та фольклорі; вона згадується в якості обов'язкового елементу українського побуту, також, і у творах багатьох поетів. Наприклад, у пісні Володимира Івасюка та Богдана Гури «Балада про мальви»:

^ Заснули мальви коло хати.

Їх місяць вийшов колихати.

І тільки мати не засне,

Жде вона мене.

2

.4. Український віночок – краса і оберіг


Крім державної символіки в Україні історично склалися народні символи - вишитий рушник, вінок, червона калина, верба, липа, мальва, чорнобривці.
     Український віночок - це не просто краса, а й оберіг від зла та ще й знахар, бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже.
      Віночок, як головний убір, дівчата плели із 12 живих квітів, кожна з яких була символом і оберегом: безсмертник - символ здоров'я, деревій - нескореності, барвінок - життя й безсмертя людської душі, цвіт вишні та яблуні - символ материнської відданості, калина - символ краси та дівочої вроди, любисток і волошка - відданості та вірності, ромашка - символ дівочої чистоти; ружа, мальва та півонія - віри, надії та любові; хміль (вусики) - символ гнучкості та розуму. Цвіт маку долучають у вінок ті дівчата, у чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогом. Мак - символ печалі і смутку.
     До віночка в'язали кольорові стрічки. Посередині світло-коричнева стрічка - символ землі-годувальниці, ліворуч і праворуч від неї дві жовті - символ сонця, за ними світло- і темно-зелена - символи живої природи, краси і юності. Далі синя й блакитна - символи води і неба. Потім з одного боку жовтогаряча - символ хліба, а з другого - фіолетова - символ розуму, потім малинова - символ щирості та рожева - символ багатства. По краях в'язали білі стрічки - символ чистоти. На лівій внизу вишивали Сонце, а на правій - Місяць. Ці солярні знаки були головними оберегами голови дівчини, а також оберігали косу дівчини від злого ока.
     Носити віночок починали дівчатка з трьох років (перші віночки їм плела мама). І для кожного віку був свій набір квіточок.
     Крім "вікових" віночків, що плелися відповідно до віку дитини, ще існували ритуальні, звичаєві, магічні тощо. Усього 77 видів вінків. 
І

ІІ. Висновки


Існують рослини, що зараз сприймаються як певнi символи. Кожний народ має свої святині, свої символи, опоетизовані образи дерев, квітів, рослин, птахів, тварин. Є вони і в нашого українського народу. Калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, мальви, барвінок, червона рута, волошки... Вони віддавна уособлюють красу України, духовну міць її народу, засвідчують любов до рідної землі.

Наша свята земля, рідна оселя, солов'їна мова, невмируща пісня, червона калина і все, про що ми говорили, — є нашою Батьківщиною, яка зветься Україною. Тож любімо, шануймо, бережімо її та будьмо гідними її синами та доньками.

Збереження екологічної рівноваги - справа держави, громадських органів місцевого самоврядування і кожного з нас. Тож ми закликаємо всіх жителів села берегти всі зелені насадження. Адже рослини дають нам кисень, вони є лікувальними.

ІV. Список використаних джерел
Книги:

  1. Тематичний словник школяра. К.С.Прищепа, В.Г. Лук’яненко, Київ. “Гала”, 1997

  2. Універсальний енциклопедичний довідник. Харків, 2009

  3. Хрестоматія з природознавства. Київ. “Основа”, 1999

Сайти:

  1. http://rukavichka.blox/ua/html/

  2. http://www.radikal.ru

  3. http://duda.org.ua

  4. http://pyrohiv.at.ua/


^ V. Додатки


Калина – одвічний символ України

Акція «Калиновий гай»


Чорнобривці – символ матінки-України

Чорнобривці – символ Кіровограда


Мальва – символ любові до рідної землі

Український віночок – краса і оберіг
Схожі:

Тези «Народні символи України» iconКожен народ має народні символи. Народні символи це те, що найбільше...
Народні символи – це те, що найбільше любить І шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше. Називаючи народний символ,...
Тези «Народні символи України» iconНародні символи України
Ведуча. Сьогодні ми з вами у нашій світлиці поведемо мову про найдорожче серцю кожної людини. Нехай тему нашої розмови вам підкажуть...
Тези «Народні символи України» iconВимовляння приголосних звуків І букв І позначення їх на письмі
Мета: розказати про народні символи України; повторити й узагальнити знання про приголосні звуки набуті раніш; розвивати фонематичний...
Тези «Народні символи України» iconВ моєму серці Україна Мета
Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів про Україну, народні символи, знання Конституції; виховувати любов до рідної країни,...
Тези «Народні символи України» iconДержавні символи України
Актуальність даної теми пояснюється тим, що кожна держава має свої державні символи, які є не просто графічними зображеннями чи піснею,...
Тези «Народні символи України» iconМетодичні рекомендації щодо заповнення Декларації про майно та доходи...
Метою цих рекомендацій є ознайомлення кандидатів у народні депутати України з вимогами щодо заповнення Декларації про майно та доходи...
Тези «Народні символи України» iconАналітична стаття Про стан християнської духовно-соціальної праці в Україні Три головні тези
«Тези третього тисячоліття – реформація парадигм» (Де ми знаходимося, хто ми, куди ми рухаємося?)
Тези «Народні символи України» iconУзагальнити та систематизувати знання учнів про Україну, народні...
Обладнання. Журнал із зображенням герба, прапора, запис Гімну, вишиті рушники, серветки, калинові кетяги, виставка книжок про Україну,...
Тези «Народні символи України» iconУрок для 2 класу складений за модульною системою навчання 2 (уроки)...
«Українські народні свята»; поглибити І розширити знання дітей про українські народні свята; розповісти про обряди, звичаї, традиції,...
Тези «Народні символи України» iconНародні балади, їх класифікація, зв'язок з історичним контекстом Мета
Обладнання: виставка творів на тему «Народні балади українців», дидактичний матеріал (тестові завдання, картки)
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка