П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко
НазваП.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко
Сторінка1/3
Дата конвертації03.03.2013
Розмір0.64 Mb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Географія > Документы
  1   2   3
П.І. Гриник, М.П. Стеценко, С.Л. Шнайдер, О.Г. Листопад, В.Є. Борейко

Стародавні дерева України
Реєстр-довідник
Ця публікація видана в межах виконання спільного Проекту Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Глобального Екологічного Фонду «Зміцнення управління та фінансової стійкості національної системи природоохоронних територій в Україні». Детальніше про діяльність проекту, будь ласка, дивіться на офіційній веб-сторінці www.pzf.org.ua.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам та упорядникам цього видання і не обов'язково відображають погляди ПРООН.

Програма розвитку ООН є глобальною мережею ООН в галузі розвитку, організацією, яка виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до джерел знань, досвіду та ресурсів задля допомоги людям в усьому світі будувати краще життя.

ПРООН співпрацює з 166 країнами світу, допомагаючи їм знаходити власні шляхи розв'язання глобальних та національних проблем в галузі людського розвитку. Покращуючи свої власні можливості, вони мають змогу використовувати досвід та знання співробітників ПРООН та широкого кола наших партнерів.

ПРООН допомагає Україні на шляху до забезпечення кращих стандартів життя, добробуту та демократії.

ПРООН пропонує найкращий міжнародний досвід з метою поліпшення спроможності місцевих партнерів подолати виклики людського розвитку і також допомагає нашим національним партнерам у втіленні ефективних державних програм. Діяльність ПРООН має на меті створення умов для людей з меншими можливостями отримувати повну користь від позитивних змін в Україні.

ПРООН підтримує здійснення заходів Уряду та місцевих громад у сфері охорони навколишнього природного середовища, збереження та захисту біорозмаїття України для майбутніх поколінь, скорочення забруднення довкілля, покращення раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів. ПРООН також допомагає країні скористатися перевагами «гнучких механізмів» Кіотського протоколу та боротися зі зміною клімату шляхом підвищення рівня поінформованості суспільства щодо енергоефективності та впровадження практик з енергозбереження.

Для докладнішої інформації про діяльність ПРООН в Україні, будь ласка, відвідайте офіційну веб-сторінку: www.undp.org.ua.
Подяка

Висловлюємо щиру вдячність за допомогу у створенні фотогалереї:
О. Супруненко (м. Берегове, Закарпатської обл.); В.В. Кваші, О. Черкасову (м. Київ); В. Манюку (Дніпропетровськ); В. Ільницькій (м. Харків); С.М. Стойко (м. Львів); М. Оланичу (м. Ужгород); А.А. Дяговцю, А.А. Польщикову (м. Алушта); Г.С. Захаренко, Ю.В. Плутагарю (м. Ялта); Висоцькому лісгоспу Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства та Григорію Васильовичу Яцуті (м. Висоцьк Рівненської області); Черемському заповіднику, а також авторам книги «Вікові дерева Львівщини» (С. Стойко, В. Шушняку, Г. Савку, П. Шуберу, Я. Шляхті), з якої нами були використані фотографії найстаріших дерев Львівської області; Наталі Стецюк (м. Полтава); Алесі Моторко, Оксані Клименко (м. Київ); обласним управлінням лісового та мисливського господарства: Луганському, Тернопільському, Івано-Франківському; обласним управлінням Міністерства природи України: Харківському, Сумському, Житомирському, Рівненському, Закарпатському, Івано-Франківському, Луганському, Одеському, Полтавському, Волинському; Олександру Степаненко ( м. Чортків Тернопільської області); І. І. Тиличко (м. Самбор, Львівська обл.); П.В. Листопаду (с. Медвин Богуславського району Київскої області); О. та М. Кравчукам (Львівська область); В.С. Загоровському (Житомирська область); В.І. Головні (м. Ялта); А. Тохтомишу, Е. Березовському, А. та Г. Прокоповим (м. Сімферополь); О. Пернацькій (м. Гаспра); Бахчисарайському центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді; Ю.М. Гончаруку (с. Уїздці Здолбунівського району Рівненськой області); Острожському районному відділу народної освіти Рівненської області;

В.Д. Потапчуку (м. Дубно Рівненської області); І.О. П'ятковському (м. Тернопіль); О. Лисовській (м. Хмельницький); М.В. Мельнику (м. Київ); А.П. Морозу (с. Овадне Волинської обл.); Вікторівській середній школі (Івано-Франківська область); Ользі Яцеленко (м. Київ); А.М. Фролкіну (м. Київ); Л. Савченко (с. Липів Ріг, Ніжинський район Чернігівської області); Л.М. Рокунцю (с. Бугрин Рівненської області).
Вступ

Шановний читачу!

Перед Вами унікальне видання – реєстр-довідник «Стародавні дерева України». Завдяки цій книзі Ви маєте можливість ознайомитися з легендарними стародавніми деревами України. Проте ми б не хотіли, щоб Ви тільки захоплювалися красою та довголіттям стародавніх дерев. Ми сподіваємося, що Ви не залишитесь байдужими до їхньої долі. Зверніть увагу на те, що в кожному маленькому нарисі про будь-яке дерево йдеться про те, що потрібно зробити для його охорони: залікувати дупло, підв'язати гілки та встановити під них підпори, додати в грунт добрива, спорудити громовідвід, встановити охоронний знак. Всі ці дії досить нескладні, під силу будь-якій дорослій людині. У нашій книзі ми даємо поради, як це зробити. Крім того, ці дерева потребують внесення їх до числа пам'яток природно-заповідного фонду України, і ми дуже сподіваємося, що керівники Державних обласних управлінь Мінприроди України доб'ються надання статусу ботанічних пам'яток природи тим деревам з нашого довідника, які ще до таких не віднесені.

На закінчення хочеться закликати всіх зацікавлених осіб, що володіють інформацією про невідомі нам дерева-довгожителі, що не ввійшли в цей довідник, надсилати Ваші зауваження та доповнення за адресою: 02218, м. Київ, вул. Райдужна, 31-48, КЕКЦ, або за електронною поштою kekz@carrier.kiev.ua.

Деревами-довгожителями є дуби, що мають обхват стовбура 5м і більше, липи обхватом 5м і більше, для всіх інших дерев цей розмір – 4,5 м і більше.
Автори
Що таке стародавні дерева

Дерева, які досягли свого граничного віку, можуть вважатися довгожителями, ветеранами, стародавніми або прадавніми.

Найбільшу цінність становлять дерева, що мають вік 1000 і більше років. В Україні до таких можна віднести дуби, суничники, фісташки, ялиці, тиси, оливи, липи та горіхи. Вік їх визначається за обхватом стовбура.

В Україні ці параметри мають такі дерева:

­ дуби – в обхваті 7,80 м (на рівні 1,30 м від землі);

­ суничник – в обхваті 5,00 м (на рівні землі);

­ фісташки – в обхваті 5,00 м (на рівні землі);

­ тиси – в обхваті 2,50 м (на рівні 1,30 м від землі);

­ ялівці – в обхваті більше 2,50 м (на рівні 1,30 м від землі);

­ горіхи волоські – в обхваті більше 9,00 м (на рівні 1,30 м

від землі);

­ оливи – в обхваті більше 5,00 м (на рівні землі);

­ липи – в обхваті більше 9,00 м (на рівні 1,30 м від землі).
До деяких прадавніх дерев можна також віднести дерева віком 600-700 років і старші. Дуби в такому віці мають обхват стовбура близько 6,00 м і більше, липи, волоські горіхи – обхват стовбура 5,00 м. Сосни, ясени, каштани, буки з обхватом стовбура близько 5,00 м і більше, котрі мають вік 400-500 років, що відповідає їх граничному віку також можна віднести до стародавніх.
Як визначити вік дерева

Вік деяких порід дерев можливо визначити за формулою

L = K x C, де

L – вік дерева,

K – коефіцієнт,

С – довжина кола (обхват) стовбура дерева.Крім цього слід додати, що дуб після 600–700 років (маючи обхват 6 м і більше) починає рости повільніше. За 100 років він додає не 100 см, як у молодості, а 30–40 см, якщо росте в лісі, і 60–80 см, якщо росте на сонячній галявині, або в середньому 60 см за століття.

Виходячи з вищевикладеного можна сказати, що в Україні вік деяких дубів, що мають в обхваті 7,80 м на рівні 1,30 м від землі, може перевищувати 1000 років.

Що ж стосується дерев інших порід – в'яз, ясень, сосна, бук, біла акація, то вони можуть досягти віку 150–200 років маючи в обхваті більше ніж 3,00 м на рівні 1,30 м від землі.

Верби, тополі, платани ростуть швидше, однак коріння цих дерев менш довговічне. Верба і тополя можуть досягти 150 років при обхваті стовбура 5,00–6,00 м, а платан досягає цього віку при обхваті стовбура 6,00 м.

На закінчення слід підкреслити наступне, якщо у дерева на відстані до 2,00 м від землі стовбур роздвоюється, то обхват стовбура буде трохи більшим, ніж у дерева, що має звичайний стовбур. Для визначення віку такого дерева слід цифру, що характеризує обхват стовбура на відстані 1,30 м від землі, помножити на 1/3, а потім помножити на коефіцієнт для даної породи дерева.
Навіщо захищати стародавні дерева

1. Стародавні дерева є пам'ятками історії, культури, живими свідками минулих століть.

2. Стародавні дерева мають велику естетичну і символічну цінність, що викликають у людей почуття натхнення і захоплення.

3. Стародавні дерева є унікальними багатоповерховими будинками для різних видів тварин і рослин, мохів, лишайників, кажанів, птахів, комах.

4. Стародавні дерева можуть бути улюбленим об'єктом відвідування туристів.

5. Стародавні дерева – це зв'язок з первісним Диким лісом.

6. Стародавні дерева – цікаві музеї природи, своєрідні лабораторії для вчених.

7. Стародавні дерева – важливе джерело душевного збагачення і патріотичного виховання молоді.

8. Стародавні дерева мають свою власну внутрішню цінність, важливі самі по собі.

9. Стародавні дерева – це Божий дар людям, вони самі боги і загублювати їх гріх.

10. Стародавні дерева, як і старі люди, хворіють і старіють, вимагають до себе уваги і турботи. А хворого й слабкого захищають не тому, що це економічно вигідно, а тому, що він хворий і слабкий і захистити себе не в змозі.

Естетика прадавніх дерев

Прадавні дерева відомі своєю естетикою, наявністю характерного стилю, унікальних примітних рис і ознак. Цей стиль полягає в хаосі, потворності, постатях у вигляді страшних чудовиськ, асиметричності й відсутності гармонії. Це естетика старої казки, прадавнього чаклунства, містерії. Зовсім Іншого. Порослі зеленим мохом, з різноманітними стовщеннями на стовбурі, грубою зморшкуватою корою, обламаними й сухими гілками, зіницями порохнявих дупел, намистом із грибів-трутовиків, дерева-ветерани вражають нас прадавнім віком, висотою й розміром крони, товщиною стовбура, впевненістю й міццю.

Преподобний Ф. Килверт із Англії сказав про них:

«Ці сивоволосі, шишкуваті, с низько посадженим чолом і вивернутими навиворіт суглобами, зігнуті, вигнуті, величезні, дивовижні, довгорукі, деформовані, горбаті, потворні старці-дуби, стоять, чекають і спостерігають сторіччя за сторіччям».

Естетика прадавніх дерев відрізняється суворою вишуканістю кольорів – тільки чорні, коричневі та зелені. Нічого зайвого. Нерідко, прадавні дерева схожі на велетнів, котрі вийшли з легенд. Іншим деревам, можуть бути притаманні людські риси – образи святих угодників, ченців, давно забутих героїв. До прадавніх дерев можна застосувати такі слова як «надприродний, священний, божественний». А чи гарні прадавні дерева в нашому загальнопоширеному розумінні краси? Хіба можливо їх зрівняти з квітучою молодою яблунькою або гарненькою засніженою ялинкою?

Академік Дмитро Сергійович Ліхачов віддавав перевагу красі прадавніх дерев. У своєму трактаті «Старі дерева в садах Романтизму» він зауважив, що «дуплистість та всохлі гілки скоріш за все прикрашають дерево, аніж псують його декоративні властивості. Старе дерево несе в собі більше індивідуальних рис ніж молоде».

З ним був згодний і професор-природоохоронник Андрій Петрович Семенов-Тянь-Шанський, що заявив ще в 1913 році, що «ці богатирі надзвичайно мальовничі й у своєму величнім вгасанні».

Можливо був правий англійский ландшафтний архітектор Х.Рептон, що любив повторювати, що «освічена людина з гарним смаком знайде красу в дереві, котре інші засудять за розкладання».

Дивовижна краса прадавніх дерев справила враження на багатьох всесвітньо відомих художників. Т. Херн, Д. Педар, Т. Грей, М. Грюневальд, К. Фрідріх, Ю. Клевер, І. Шишкін, А. Саврасов, А. Орловський, Я. Гловацький, А. Бірштадт, А. Кождоян втілили дивовижну красу дерев у своїх творах.

Здається, ці вигадливі дерева-ветерани, низькорослі й височенні, висушені всіма вітрами, з понівеченими гілками, сірими й твердими як волосся відьми, не від світу цього. Їх не знайдете в сучасних містах типової забудови, їх немає також в сучасних парках з їхнім прагненням до вульгарності й «красивості».

Одна із проблем прадавніх дерев полягає в тому, що їх своєрідна, неповторна естетика суперечить пануючим тривіальним поглядам на красу дерев, та й на красу природи в цілому. Такий усереднений стандарт вимагає відсікання всіх «надмірностей» за допомогою пилки й сокири.

Ми маємо поважати естетику прадавніх дерев. Адже вона створювалася багатьма століттями й навіть тисячоріччями самою природою. Вона – виклик посередньому людському сприйняттю природи, невмінню бачити й цінувати прадавню й дивовижну красу.
Охорона стародавніх дерев у Європі

Цивілізована Європа показує нам унікальні приклади доброго та шанобливого ставлення до прадавніх дерев.

У Німеччині при прокладанні нових доріг старанно обходять стародавні дерева. У ботанічних і природоохоронних німецьких журналах публікуються некрологи на загибель стародавніх дерев.

В Естонії і Литві всі стародавні дерева занесені до інженерних каталогів.

У Великобританії заповідано більш ніж 22 тисячі вікових (у тому числі і стародавніх) дерев, стільки ж в Італії, в Польщі – 53 тисячі дерев. Для порівняння в Україні всього 2600 вікових дерев.

Перші відомості про охорону стародавніх і вікових дерев з'явилися у Великобританії в 1790 р., а перше лікування стародавнього дерева – 1000-річного дуба Мейджора було проведено у 1908 р. Під старі гілки було встановлено підпори, а дупло закладено свинцевою пробкою. Вже понад 150 років у цього дерева персональний охоронець, а ще свій інформаційний центр. У Великобританії діє кілька спеціалізованих екологічних громадських організацій, що займаються пошуком, описом і заповіданням стародавніх дерев. Одна з них називається «Реєстратори дерев». У цій країні існує цілий рух «мисливців за старими деревами». У його основі – молодь, яка має фотоапарати і любить подорожувати. Молоді люди змагаються між собою, хто більше знайде старих дерев. У Великобританії регулярно видаються календарі та книги із зображеннями дерев-патріархів, а англійська королева заснувала спеціальну премію для нагородження активістів, які охороняють стародавні дерева.

У Польщі перші відомості стародавні дерева було опубліковано в 1886 р., а перше лікування дерева-старожила провели в 1920 р. На лікування легендарного дуба Бартока в 2005 р. польський уряд виділив 100 тис. злотих. Цьому дереву присвячена ціла книга.

Польські ентузіасти описали понад 1500 стародавніх дерев Біловезької пущі, створили спеціальні сайти в Інтернеті. На сайтах були розміщені 8000 фотографій і 300 фільмів.

У Чорногорії національним надбанням є 2000-річна олива, яка перебуває під пильною увагою держави. У Словенії проводяться конкурси «Дерево року», коли жителі країни обирають саме шановане старе дерево. У 2008 р. «Деревом року» став 180-річний гірський клен. Клену-переможцю було виділено 10 тис. крон на лікування.

На Кіпрі на утримання стародавніх національних дерев з бюджету країни щорічно виділяється 18000 кіпрських фунтів.

Практично в кожній європейській країні публікуються ілюстровані довідники стародавніх дерев. Завдяки їм ми знаємо, що найстаріше дерево Європи та світу – ялина Олд Тіко, якій 10 тис. років, зростає у Швеції. Фортінгельський тис, якому від 2 до 5 тис. років, росте в Шотландії і вважається найстарішим деревом Великобританії. За переказами, в його тіні народився, а потім дитиною полюбляв бавитися майбутній прокуратор Іудеї Понтій Пілат.
  1   2   3

Схожі:

П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconТетяна Федорівна Стеценко
Діти знаходяться у груповій кімнаті в пізнавальних осередках (відповідно до теми)
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconВ. Е. Борейко ПриродоохраннаЯ
Всех, кого заинтересовала эта книга, прошу направлять свои замечания, советы и размышления по адресу: 02218, Украина, Киев, ул Радужная...
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconВ. Е. Борейко Художники дикой природы
Н. Носковой (Штильмарк), Н. Данилиной, Т. Ждановой за помощь в сборе материала для этой книги. Особенно благодарю известного украинского...
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко icon9 клас. Комп’ютерні мережі
Підручник. Інформатика, 9 клас. Автор:І. О. Завадський, І. В. Стеценко, О. М. Левченко. Глава 19, 20 стор. 177 -209
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconПротокол №1 м. Київ 08. 12. 05
Присутні: від адміністрації – Бондаренко В. М.; від правління по – Бойко О. П., Лазько А. Т., Чуприна О. М.,Лапицька Г. К., Терещенко...
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconПрактична робота №2 на тему: Анотація. Теза. Конспект Виконав студент...
Липка М. Б. Проект рубок догляду в дубових лісах Скалатського лісництва дп «Тернопільське лісове господарство»: Дипломна робота....
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconВідомості про виконання бюджету великобурлуцького району за січень-листопад 2011 року

П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко icon“Осінь”
Похолодання, листопад, в’януть трави, квіти, поява насіння, плодів, відліт пташок
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconПлан навчання центрів
Плани І завдання роботи органів самоврядування в центрах на листопад грудень місяць
П.І. Гриник, М. П. Стеценко, С. Л. Шнайдер, О. Г. Листопад, В.Є. Борейко iconМетодичний кабінет надсилає уточнений графік колективних форм методичної...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка