Тема 6: Засоби захисту шкіри
Скачати 115.5 Kb.
НазваТема 6: Засоби захисту шкіри
Дата конвертації14.03.2013
Розмір115.5 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы
Практичне заняття

ТЕМА 6: Засоби захисту шкіри.
Мета: - ознайомити студентів із засобами захисту шкіри, медичними засобами;

- підвищити компетентність студентів у виконанні нормативів Н-ОЦЗ-4,5.

Навчальні питання:

1. Призначення і будова засобів захисту шкіри.

2. Медичні засоби індивідуального захисту.

Студенти мають знати:

- які є індивідуальні засоби захисту шкіри;

- звичайні засоби захисту шкіри;

- спеціальні засоби захисту шкіри;

- фільтрувальні засоби захисту шкіри;

- медичні засоби індивідуального захисту.

Студенти повинні засвоїти терміни і поняття:

Захисний комбінезон; легкий захисний костюм Л-1; загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК); АІ-2; ІПП-8; ППІ.

Місце заняття: клас захисту Вітчизни.

Час: 80 хв.

Метод проведення заняття: практичнее заняття

Обладнання: респиратор, протигаз, ЗЗК.
Структура заняття

 1. Організаційний момент - 2 хв.

 2. Актуалізація опорних знань і умінь студентів - 8 хв.

 3. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.

 4. Закріплення нових знань і умінь студентів – 10 хв.

 5. Підсумок заняття – 5 хв.

 6. Домашнє завдання – 5 хв.

Хід заняття

 1. Організаційний момент – 2 хв.

  1. Шикування групи в одну (дві) шерен­ги черговим групи, перевірка за списком та зовнішнього стану студентів, віддача рапорту викладачу, привітання викладача (тренування декілька раз – в разі потреби ).

2. Оголошення теми, мети та порядку вивчення матеріалу.
^ II. Актуалізація опорних знань і умінь студентів – 8 хв.

1. Перевірка вивчення і виконання домашнього завдання:

III. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.
Актуалізація мислення студентів

— За допомогою яких індивідуальних засобів людина може захисти­тись від наслідків застосування ЗМУ? (Обговорення.)

^ 1. Призначення і будова засобів захисту шкіри.

Засоби захисту шкіри призначені - для захисту тіла людини в умовах зараження місцевості отруйними, радіоактивними речовинами та біологічними засобами. Вони поділяються на:

 • звичайні (найпростіші, підручні);

 • спеціальні (табельні).

Звичайні засоби захисту шкіри —призначені для захисту шкіряних покривів тіла людини від зараження радіоактивним пилом і біологічним засобами, а при спеціальному просочуванні – для захисту від парів отруйних речовин. Це предмети одягу та взуття, що можуть бути у кожної людини.

Найпростішим засобом захисту шкіри є:

- робочий одяг (спецівка) — куртка і штани,

- комбінезони, халати з капюшонами, зшиті з брезенту, вогнезахисної чи прогумованої тканини або грубого сукна.

Одяг з брезенту захищає від отруйних речовин (взимку — до 1 год., влітку — до 30 хв.).

Із предметів побутового одягу найпридатнішими для захисту шкіри є плащі і накидки з тканини прогумованої або вкритої хлорвініловою плівкою, зимові речі — пальта з грубого сукна або драпу, ватянки тощо.

Від краплиннорідких ОР захищає:

 • пальто із сукна або драпу разом з іншим одягом взимку — до 1 год., влітку — до 20 хв.;

 • ватянка — до 2 год.

Для захисту ніг потрібні гумові чоботи, боти, калоші: вони не пропускають краплиннорідкі ОР до 3—6 год. На руки треба надягти гумові або шкіряні рукавиці.

Одяг слід застібнути на всі ґудзики, гачки або кнопки, комір підняти, поверх нього шию обв'язати шарфом чи хусткою; рукава обв'язати навколо зап'ястків тасьмами; штани випустити поверх чобіт (бот) і знизу зав'язати. Щоб посилити герметичність одягу, застосовують спеціальні клапани, що закривають розрізи піджаків або курток на грудях, пришивають клини у місцях розрізів на рукавах, штанах. Можна пошити капюшон з цупкої тканини або синтетичної плівки для захисту шиї і голови (мал. 303).

Звичайний одяг просочують спеціальним розчином, щоб не проникали пари й аерозолі отруйних речовин. ^ Для цього треба: 250—300 г мильної стружки або подрібненого господарського мила розчинити у 2-х літрах нагрітої до 60—70°С води, долити 0,5 л олії і, підігріваючи, перемішувати протягом 5 хв. до утворення емульсії. Комплект одягу покласти у таз і залити гарячим розчином. Потім трохи викрутити і висушити. Підготовлений у такий спосіб одяг можна надягати на натільну білизну. Розчин не шкодить тканині, не подразнює шкіру.
Спеціальні засоби захисту шкіри виготовляються промисловістю і призначені для оснащення воєнізованих і невоєнізованих формувань цивільного захисту. За принципом захисної дії діляться на ізолюючі і фільтрувальні.

Ізолюючі засоби захисту шкіри виготовляються з повітронепроникних матеріалів — спеціальної еластичної і морозостійкої прогумованої тканини. Вони можуть бути герметичними і негерметичними. Герметичні засоби захисту закривають усе тіло і захищають від парів і крапель ОР, негерметичні — тільки від крапель ОР. Крім того, вони захищають від РР та БЗ.

^ До ізолюючих засобів захисту шкіри належать:

- захисний комбінезон (костюм),

- легкий захисний костюм (Л-1),

- загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК).
^ Захисний комбінезон складається із зшитих в одне ціле куртки, штанів і капюшона. Захисний костюм відрізняється від комбінезона тим, що ці три частини виготовлені окремо (мал. 304).

У комплект захисного комбінезона і костюма входять, крім того, підшоломник, гумові чоботи і гумові рукавиці. Захисні комбінезони і костюми випускають трьох розмірів:

1-й — для людей зростом до 165 см,

2-й — від 165 до 172 см;

3-й — вище 172 см.
^ Легкий захисний костюм Л-1 (мал. 305) складається із сорочки з капюшоном, штанів, пошитих разом з панчохами, двопальцевих рукавиць і підшоломника. Його розміри аналогічні розмірам захисного комбінезона (костюма). Л-1 використовується у розвідувальних підрозділах ЦО.
^ Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) складається із захисного плаща з капюшоном, захисних панчох і рукавиць. Плащі випускаються п'яти розмірів:

1-й — для людей зростом до 165 см,

2-й — від 165 до 170 см,

3-й — від 171 до 175 см,

4-й — від 176 до 180 см,

5-й — вище 180 см.

Підошва захисних панчох має гумову основу. Панчохи надівають поверх звичайного взуття і прикріплюють до ніг хлястиками і шпениками, а до поясного паска — тасьмою. ЗЗК можна носити як накидку та одягати у рукави, як комбінезон (мал. 306).
До фільтрувальних засобів захисту шкіри належить захисний фільтрувальний одяг (ЗФО-58Х що складається з комбінезона особливого покрою, онуч, чоловічої натільної білизни і підшоломника (мал. 307). Крім того, у комплекті є онучі для захисту шкіри на ногах від подразнення. ЗФО-58 застосовується у комплекті з протигазом, гумовими чобітьми і рукавицями.


^ 2. Медичні засоби індивідуального захисту.

Медичні засоби індивідуального захисту —призначені для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях. Це аптечка індивідуальна (АІ-2), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) і пакет перев'язувальний індивідуальний.

АІ-2 – призначена для самодопомоги при пораненнях та опіках (знеболювання), профілактики або послаблення ураження РР, БЗ і ОР нервово-паралітичної дії.

Порядок застосування препаратів описано в інструкції до кожної аптечки.Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) - призначений для знезараження краплиннорідких ОР, що потрапили на відкриті ділянки шкіри та одяг. До комплекту входять флакон з дегазувальним розчином і чотири ватно-марлеві тампони (мал. 301). Посуд і тампони запаяні в герметичну оболонку з поліетилену. При використанні ІПП-8 тампони щедро змочують розчином. (Слід пам'ятати, що цей розчин — отруйна рідина, і стежити, щоб не потрапив у очі.) Першим тампоном видаляють із шкірного покриву ОР щипковим рухом, наступна обробка — протирання ураженої ділянки (мал. 302).

^ Пакет перев'язувальний індивідуальний (ППІ) - призначений для надання допомоги при пораненнях і опіках. Він складається з бинта, двох ватно-марлевих подушечок, шпильки і чохла. В разі потреби пакет відкривають, виймають бинт з двома стерильними подушечками, не торкаючись руками їх внутрішньої поверхні. Подушечку накладають на рану і прибинтовують, кінець закріплюють шпилькою. При наскрізних пораненнях рухому подушечку переміщують по бинту так, щоб закрити вхідний і вихідний отвори рани. Чохол, внутрішня поверхня якого стерильна, використовується для накладання герметичних пов'язок. До кожного пакета додається інструкція з його застосування
^ Практична робота

Тренування у виконанні нормативів організувати на трьох навчаль­них місцях:

№ 1 — виконання нормативу № 1; № 2 — нормативу № 2; № 3 — нормативу № 4.

Навчальні групи — із 8-10 студентів. Один з них призначається старшим і виконує обов'язки викладача: фіксує час виконання нормативу кожним студентом, підбиває підсумок і оцінює дії виконавців. Наприкінці тренувань викладач приймає залік особисто.

^ Тренування виконання нормативу №1, 2, 3, 4, 5

№ з/п

Норматив, умова (порядок) його виконання

Критерії оцінки

Помилки, які знижують оцінки на один бал

Помилки, що визначають низький

рівень під­готовки

високий

достатній

середній

12

11

10

9

8

7

6

5

4

1

Одягання протигаза ГП-5 (загальновійськовий)

Студенти в строю.

Протигази у похідному положенні. За раптовою командою «Гази!» студенти надівають протигази. Час відраховується з моменту подання ко­манди до повного одягання протигаза і здійснення повного видиху10с

11с

12с

13с

1. Під час надівання протигаза студент не заплющив очі і не затримав ди­хання або після надівання про­тигаза не зробив повний видих

1. Допущено

утворення та­ких складок або перекосів, при яких зовнішнє повітря може проходи­ти під шолом-маску.

2. Не повністю загвинчена гайка з'єднувальної труб­ки.

3. Допущено більше трьох помилок

2

Одягання протигаза на потерпілого

Студент лежить біля «ураженого» у протигазі з боку голови. Протигаз у «потерпілого» у похідному положенні. За командою керівника студент дістає протигаз «ураженого» й одягає його на «потерпілого».

13с

14с

15с

16с

17с

18с

19с

20с

21с

1. Шолом-маска одягнена не по­вністю, окуляри не знаходяться проти очей.

2. З'єднувальна трубка перекруче­на

3

Одягання респіратора Р-2

Респіратори в студентів у похідному положенні. За несподіваною командою «Респіратор надіти!», студент одягають респіратор. Час відрахову­ється з моменту подачі команди до повного одягання респіратора і повного видиху

10с

11с

12с

13с

14с

1. Під час одягання респіратора студент не затримав дихання або після одягання не зро­бив повного ви­диху.

2. Кінці носового затиску не притиснені до носа

Одягання пошкоджених засобів захисту. Допуще­но більше трьох помилок


4

Одягання протигаза загальновійськового комплекту «плащ у рукави».

Засоби захисту у похідному положенні. За командами «Плащ у ру­кави, панчохи, рукавиці надіти!», «Гази!» студенти одягають протигази, захисні плащі у рукави, захисні панчохи та рукавиці. Час підрахову­єтеся від подачі команди керівником до одягання засобів захисту та доповіді «Готовий!»

3 00 хв.с

3 20 хв.с

3 30 хв.с

3 40 хв.с

3 50 хв.с

4 00 хв.с

4 10 хв.с

4 20 хв.с

4 30 хв.с

1. Одягання захисних панчох здійснювалося з застібнутими хлястиками.

2. Неправильно застібнуті борти плаща.

3. Неповністю над­ягнені панчохи.

4. Не закріплені закріпками тримачі шпеньків або не застібнуті два шпенька

Студенти не ведуть спостереження за місцевістю

Залишені незахищеними окремі частини тіла, обмундирування або взуття при одяганні плаща у вигляді накидки Залишені незахищеними окремі частини тіла, обмундирування або взуття при одяганні плаща у вигляді накидки


5

Одягання загальновійськового захисного комплекту у вигляді накидки та протигаза.

Засоби захисту у похідному положенні. За командою «Загроза хіміч­ного зараження!» студенти одягають протигази, плащі у вигляді накидки та ведуть спостереження за місцевістю. Час відраховується від подачі команди керівником до повного одягання засобів захисту та доповіді «Готовий!»

35 с

37 с

40 с

42 с

43 с

45 с


47 с

50 с

55 с


IV. Закріплення нових знань і умінь студентів – 10 хв.

1. Класифікуйте засоби індивідуального захисту шкіри.

2. Які захис­ні властивості звичайних засобів захисту шкіри вам відомі? Що до них належить?

3. Які ізолюючі засоби захисту шкіри вам відомі? У чому полягає їхнє призначення, склад, правила користування?

4. Як приготувати верхній одяг для захисту від парів і аерозолів ОР?

5. Назвіть складові ЗЗК, Л-1 (бути готовим до виконання нормативів з ОЦЗ).

6. Розкажіть про призначення і комплектацію АІ-2.

7. Опишіть призначення і порядок використання ІПП-8.

8. Що ви знаєте про ППІ і його використання ?

V. Підсумок заняття – 5 хв.

Наголошення темі та % досягнення поставленої меті заняття.

Оголо­шення оцінок, особисті зауважен­ня, щодо відповіді студентів та термін усування недоліків.
VI. Домашнє завдання – 5 хв.

Підручник «Захист Вітчизни» ст..265-270.

Підручник «Допризовна підготовка» ст.325-343.


Схожі:

Тема 6: Засоби захисту шкіри iconТема: Вплив різних видів електромагнітного випромінювання на організм людини, засоби захисту

Тема 6: Засоби захисту шкіри iconТема: „технічні засоби протипожежного захисту”
Хімічне гальмування (інгібування) швидкості реакцій окиснення (горіння) у полум'ї
Тема 6: Засоби захисту шкіри iconГігієна шкіри. Перша допомога при обмороженнях І опіках Чистота шкіри
На кожному квадратному сантиметрі шкіри неохайної людини можна виявити до 40 тисяч мікробів, серед яких можуть бути І збудники різних...
Тема 6: Засоби захисту шкіри iconКурсової роботи
Модель захисту операційної системи unix: засоби захисту на підтримку послуг конфіденційності
Тема 6: Засоби захисту шкіри iconТема. Будова шкіри, нігтя, волосини

Тема 6: Засоби захисту шкіри iconЛекція №21 Тема: Специфіка розробки інтегрованих інформаційних систем
Методології, технології І інструментальні засоби проектування (case-засоби) складають основу проекту будь-який іс. Методологія реалізується...
Тема 6: Засоби захисту шкіри iconІндивідуальні та колективні засоби захисту
Застосування хімічної зброї під час першої світової війни спричинило необхідність термінової розробки засобів протихімічного захисту....
Тема 6: Засоби захисту шкіри iconМедичні засоби індивідуального захисту та правила їх використання
Цо в осередках ураження (зараження). За певних умов застосування цих засобів може підвищити ефективність інших способів захисту (в...
Тема 6: Засоби захисту шкіри iconТема 5: Засоби захисту органів дихання
Мета: навчити студентів правильно підбирати протигаз, підготовлювати його до надівання, користуватись ним І ознайомити студентів...
Тема 6: Засоби захисту шкіри iconНавчально – методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності...
Хмельницький курсів підвищення кваліфікації керівних кадрів І фахівців під керівництвом начальника Навчально-методичного центру цивільного...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка