Дорошівська сільська бібліотека
Скачати 68.56 Kb.
НазваДорошівська сільська бібліотека
Дата конвертації29.03.2013
Розмір68.56 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы
Дорошівська сільська бібліотека Історія

Книга в історії людства завжди була духовною цінністю і тільки сама людина,зі своїм стремлінням до знань, може оцінити її значення, її користь.

В 30 роки в селі Дорошівці (Арнаутівці в минулому) організовувались хати читальні, де вперше жителі села побачили зібрання творів українських та зарубіжних класиків. Книжки читали вголос , вірші вчили напам’ять, повісті переповідали. Моя мама у 86-ти річному віці вчила правнучку цим віршам, їх вона пам’ятала все життя.

Перша бібліотека в селі була організована в 1948 році і функціонувала вона на тракторній бригаді №1 по вулиці Свірьопкіна під керівництвом З.І.Цимбаліст , жительки села Щербанівське. На той час в селі працювало 3 клуби (одним з них і була бригада №1) на Руському (так називалась частина Дорошівки). Книги зносились самими жителями села: це була класична література українських, російських та зарубіжних письменників,праці В.І.Леніна, К.Маркса, Ф.Енгельса, Сталіна,роботи І.В.Мічуріна.

Сільською радою та правлінням колгоспу ім.Жданова було прийнято рішення про побудову клубу. В 1951 році будівництво завершилося. Клуб був з великим залом, танцмайданчиком. Знайшлося вньому місце і для бібліотеки з просторим читальним залом. Сільський клуб побудували в центрі села поруч з школою і усіма сільськогосподарськими виробничіми ділянками. Між школою та сільським клубом було засаджено парк відпочинку в якому відкрили пам’ятник загиблим героям -жителям села,що воювали з фашиськими загарбниками.

Керівником сільської бібліотеки стала Лазова Олександра Григорівна, яка перед цим працювала в шкільній бібліотеці. Клуб і бібліотека були на балансі Дорошівської сільської ради ( червнем 1951 розпочалась реєстрація книг в журналах обліку) та в архівах с/р з 1948 року.

На той час (50-ті роки) єдиним центром збереження та розповсюдження будь-якої інформації була дійсно бібліотека.

Заморені та змучені люди війнами тяжкою працею тягнулись до книги, бо в неї вбачали своє майбутнє. Їм хотілось знати більше, вони тяглися до знань.

Нові досягнення вчених радували, нові винаходи, особливо в сільському господарстві – окриляли, бо ручна робота на землі, в тваринництві дуже тяжка і введення нових технологій могло полегшити їх людей.

В бібліотеці завжди були відвідувачі: дорослі і діти і вдень і ввечері до 23.00 і 24.00 години. Двері бібліотеки були відкриті до закінчення кіносеансів.

Кожного року і сільська рада і правління колгоспу виділяли кошти на передплату періодичних видань. Я навіть добре пам’ятаю назви газет та журналів, бо ми дітьми не виходили з бібліотеки, все було дуже цікаво, отримували:» Новини кіноекрану», «Перець», «Крокодил»,» Сільські обрії»,» Сельскую нов.», «Роман-газету», «Дніпро», «Крестьянку», «Работницу», «Юний натураліст» і «Юний технік», «Малятко»,» Барвінок». На початку 60-х років бібліотека почала роботу по організації вільного доступу.

Всі заходи проводились цікаво, всі були захоплені, прості, доброзичливі всі рівні – односельці хотіли знати все, тому все, що проводилось в бібліотеці було зроблено з душею, цікаве і головне потрібне. В 1962 році бібліотеці вперше присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

Важливо було і те, що через дорогу працювала школа і всі сільськогосподарські виробничі ділянки (50-60-70 роки).

На той час в колгоспі працювало 1200 чоловік (архів колгоспу). Обслуговувала бібліотека 4 тваринницькі ферми, 4 тракторні бригади, бригади рослинницькі( вирощували зернові, овочі, баштан, сади, виноградники), кормоцех, будцех, гараж, електроцех, цех зрошення, консервний завод цілорічно (115 чол.), птахоферму, вівцеферму, свиноферму 87 чоловік.

Читали діти і пенсіонери, колгоспники і вчителі, бо ніде крім бібліотеки вони не могли отримати потрібну інформацію.1966 року бібліотека, в числі 4-х інших бібліотек району, працює за «Єдиним планом пропаганди передового с/г досвіду»,вона стала базою розповсюдження передового досвіду з питань виробництва. В тому ж році розпочинається будівництво нового приміщення бібліотеки при сільському палаці культури.

Відкрили будинок культури в 1972 році. Над селом височив, як величний корабель Палац культури, де і для бібліотеки знайшлося дві прекрасні зали для дорослого і юного читача добре освітлених, з паровим опаленням. Бібліотека стала об’єктом районного масштабу. Було виділено нові стелажі, телевізор, приймач, установлений телефонний зв’язок. Бібліотеку протягом всього цього часу очолювала Лазова Олександра Григорівна. Це була дуже серйозна, відповідальна жінка-майстер своєї справи. неодноразово нагороджувалась за віддану працю. Бібліотекарем працювала Гарбузенко Валентина Іванівна.

Обслуговувала бібліотека наприклад в 1972-1308 читачів, в 1975-1311, в 1973-1302 читачів, в 1974-1309.

Ротарева О.В. – дитячий бібліотекар.

В 80-х роках Дорошівська сільська бібліотека була одним з центрів збору та розповсюдженнянауково-технічної інформації.В бібліотеці працювала служба НТІ, було створено ДІФ(довідково-інформаційний фонд), який складався з бібліографічних покажчиків,інформаційних матеріалів ВАСХНІЛ,УкрНДІ,Одеського ЦНТІ, довідників з сільського господарства.

В 1978 році колгосп очолив М.М. Москаленко. Приємно коли твоя робота комусь потрібна, я маю на увазі людям і керівнику, який підтримує твій заклад.

М.М. Москаленко з повагою відносився до бібліотечного обслу говування на селі, тому всіляко допомагав бібліотеці.

В 1984 році в зв’язку з виходом на пенсію О.І. Лазової, бібліотеку прийняла, в минулому комсорг колгоспу Мустяца Наталія Володимирівна. Вона була не спеціаліст бібліотечної справи і тому вступила до вищого навчального закладу культури – Київського університету культури ім.Корнійчука.

Працювала, вчилась на заочній формі навчання, була депутатом сільської ради, головою адмінкомісії при сільській раді, членом жіночої ради, з її думкою завжди рахувалися.

На той час (1986 рік) головою колгоспу став Іщенко В.С. При його підтримці були придбані нові столи, стільці, програвач, магнітофон, він забезпечував бібліотеку усім необхідним. Кожного року виділялись великі кошти на передплату періодичних видань.

Але й бібліотекарі завжди були в гущі всіх сільськогосподарських робіт разом з людьми. Працювали пункти видачі літератури на молочнотоварних фермах, свинофермі, кормоцеху. Проводились зустрічі, бесіди, читацькі конференції, усні журнали.

Ні жнива, ні посівні, ні зимовий період в тваринництві не проходили без бібліотечних працівників, ми завжди мали для людей хорошу книгу, свіжу газету, цікаву інформацію.

Бібліотека була філіалом №11 Вознесенської МЦБС, комплектування фонду бібліотеки проводилась системно і він становив близько 15000 екземплярів. До бібліотеки надходило багато спеціальної літератури: суспільно-політичної, сільськогосподарської, медичної. Йшли роки бібліотека працювала її шанували, працівники отримували стабільну заробітну плату.

90-ті роки- роки перебудови держави, встановлення Незалежності внесли свої корективи в роботу бібліотечних закладів. Роль бібліотек стала занепадати, стиратись. Телебачення, радіо, комп’ютеризація вони стали нашими конкурентами, але хто любив читати той залишився нашим користувачем.

Хочемо виділити наших прекрасних читачів – сім’ю Шуваєвих Валерія Михайловича та Раїсу Семенівну т, їх дітей Олексія і Тетяну, Вадима і Віту. Це не просто читачі, вони передають (дарують) в фонд бібліотеки цінну літературу зі своїх книжкових зібрань (близько 300 книг).

З 1978 році в селі Дорошівка працювало дві бібліотеки (філіал №11 і 12). Завідуючою бібліотеки №2, яка знаходилась в старому сільському клубі працювала Матковська Любов Миколаївна, а потім Ротарева Олена Василівна (учениця О.І.Лазової ) яка після закінчення школи закінчила Миколаївське культосвітнє училище. Бібліотека проводила більше заходів з школою бо знаходилась поряд. Працювала вона до 2000, коли була знищена пожежею. В квітні 2000 року Дорошівські сільські бібліотеки№1 та №2 були об’єднані. Сільська бібліотека працювала в чіткому ритмі, але в зв’язку з нестачею бюджетних коштів бібліотекарі були переведені на роботу в неповному режимі . Працівників було двоє, то працювали позмінно повний робочий день. В 2002 році з ініціативи жіночої ради був організований клуб «Горличка» літературно-любительське об’єднання, яке допомагає бібліотеці в проведенні заходів, в придбанні літератури.

В 2006 році на базі Дорошівської бібліотеки відзначалося свято для бібліотечних працівників району до Всеукраїнського дня бібліотек. Колектив бібліотеки отримав в подарунок комп’ютер від депутата вознесенської районної ради, голови районної спілки Партії регіонів Н.М.Яворської.

Бібліотека приймає участь в конкурсах Всеукраїнських, обласних, районних. Неодноразово була переможцем. В 2011 році стала переможцем конкурсу від Міжнародного фонду «Відродження» з проектом «Книга в кожному домі», вигравши 5000 грн. на придбання літератури.

На сьогоднішній день бібліотека:

  • центр соціально-побутової інформації. Наш девіз «В любий день і час інформація для Вас».

Ми працюємо, шукаємо нові форми роботи, нові шляхи для того, щоб наша сільська бібліотека була сучасним, затишним, доступним для всіх закладом.

Бо дуже хочеться, щоб наші діти досягли вершин, до яких вони прагнуть і обов’язково розуміли книга буде їм завжди добрим порадником і другом (тихим, безсловесним і вірним).
Упорядники: Н.В. Мустяца - завідуюча Дорошвської бібліотеки-філії бібліотекою,

Т. М. Федоляк - провідний бібліотекар ЦБ

Нагороди та відзнаки Дорошувської сільської бібліотеки


«Грамота обласного управління культури» (2006 р.),

«Грамоти райдержадміністрації» (2004,2006 рр.),

«Грамоти районного відділу культури» (2003,2005 рр.)

Використані джерела:


  1. Архів Дорошівської сільської ради 1948-1990 рр.

  2. Звіт Вознесенської районної бібліотеки для дорослих за 1960-1969 роки.

  3. Звіт про роботу Вознесенської районної бібліотеки для дорослих імені Т.Г. Шевченка за 1970 -1979 роки.

  4. План-звіт роботи Вознесенської Центральної районної бібліотеки ім.Т.Г.Шевченка за 1990-2011 роки.

  5. Статистичні звіти бібліотек Вознесенського району за 1964-2011роки

  6. Вісті Вознесенщини.-2006.-5 жовтня.
Схожі:

Дорошівська сільська бібліотека iconПрибужанівська сільська бібліотека
Сільська бібліотека є одним із першоджерел інформації для населення, вона є золотою копальницею знань, сховищем скарбів світової...
Дорошівська сільська бібліотека iconДмитрівськ а сільська бібліотек а
Якщо село це коріння народу, то сільська бібліотека це сховище його духовного, національного та культурного початку
Дорошівська сільська бібліотека iconТрикратненська сільська бібліотека
Перша бібліотека розміщувалася в маленькому непристосованому приміщенні підвалу житлового будинку. Вже наступного 1973 року сільську...
Дорошівська сільська бібліотека iconМартинівська сільська бібліотека
Бібліотека  Це не просто книгосховище, а храм знань. Вона вводить читача в культуру, історію. Книги в бібліотеці передають читачам...
Дорошівська сільська бібліотека iconБілоусівська сільська бібліотека
Бібліотека – це царство книги. Вона вводить читача в культуру, історію. Книги в бібліотеці передають читачам людську мудрість від...
Дорошівська сільська бібліотека iconНовогригорівська сільська бібліотека
У кожній країні, у різні періоди бібліотеки виконували важливу духовну місію, бути дзеркалом І пам’яттю народу, держави, центрами...
Дорошівська сільська бібліотека iconТрикратська сільська бібліотека
«Дім без книги – день без сонця». Так говорить народна мудрість. Цим світлим, сонячним збирачем людської мудрості є бібліотека. Без...
Дорошівська сільська бібліотека iconМолосолонівська сільська бібліотека
Дорогі друзі. Ви гортаєте сторінки історії Малосолонівської сільської бібліотеки
Дорошівська сільська бібліотека iconЯструбинівська сільська бібліотека
Це поселення зростало, а після смерті генерала перейшло поміщику Яструбу, звідки й пішла назва села. За переказами генерал Дерфіндорф...
Дорошівська сільська бібліотека iconЩербанівська сільська бібліотека №2
У давнину, на південних землях у степу колихався високий ковил. Першими поселенцями були шість сімей з Ямпільського уїзду Подольської...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка