Галузевий стандарт
НазваГалузевий стандарт
Сторінка1/6
Дата конвертації02.04.2013
Розмір0.59 Mb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы
  1   2   3   4   5   6
ЗАТВЕРДЖУЮ


ГАЛУЗЕВИЙ СТАНДАРТ

МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ”Я УКРАЇНИ

„ Протокол ведення хворих. Сечокам”яна хвороба № 20-23. Камені

сечоводу № 20.1.”


 1. Область застосування.

Галузевий стандарт „Протокол ведення хворих. Сечокам”яна хвороба. Камені сечоводу” призначений для застосування в системі охорони здоров”я України.

 1. Нормативні посилання.

Галузевий стандарт підготовлений з метою виконання доручення Президента України від 06.03.2003 № 1-1/152 ( п.а 2), щодо розробки клінічних протоколів.

 1. Позначення і скорочення.

В дійсному стандарті використані такі позначення і скорочення:

СКХ - сечокам”яна хвороба,

КС - камені сечоводу,

ЕУ - екскреторна урографія,

УЗД - ультразвукове дослідження

 1. ^ Загальні положення.

Галузевий стандазвукове дослідження.

арт „Протокол ведення хворих. Камені сечоводу” створений з метою нормативного забезпечення реалізації доручення Президента України від 06.03.2003 № 1-1/132 (п.а2).

Галузевий стандарт „Протокол ведення хворих. Камені сечоводу” розроблений для рішення наступних задач:

 • встановлення однакових вимог до порядку діагностики, лікування, профілактики, метафілактики хворих з каменями сечоводу;

 • уніфікації розробок базових програм обов”язкового медичного страхування та оптимізації медичної допомоги пацієнтам з каменями сечоводу;

 • забезпечення оптимальних обсягів, доступності і якості медичної допомоги, що пропонується пацієнту в медичних закладах і на території України у рамках державних гарантій забезпечення громадян безкоштовною медичною допомогою;

 • область поширення дійсного стандарту – лікувально-профілактичні заклади загального профілю всіх рівнів, включаючи спеціалізовані урологічні заклади (відділення).

Вимоги дійсного стандарту можуть бути застосовані до пацієнтів із каменями сечоводів.

 1. ^ Ведення галузевого стандарту „Протокол ведення хворих. Камені сечоводу”

Ведення галузевого стандарту „Протокол ведення хворих. Камені сечоводу” здійснюється Інститутом урології АМН України, відділом сечокам”яної хвороби.

Завідуючий відділом – професор, д.м.н. Дзюрак Валерій Семенович, т. 216-86-39.

Головний науковий співробітник – д.м.н. Черненко Василь Васильович,

т. 216-57-59.

Провідний науковий співробітник – к.б.н. Желтовська Наталія Ігорівна, т. 216-57-59.

Старший науковий співробітник – к.м.н. Савчук Володимир Йосипович, т. 216-57-59.

Система ведення передбачає взаємодію Інституту урології АМН України з усіма зацікавленими організаціями.

 1. Загальні питання.

Камені сечоводів складають 40-55 % від сечокам”яної хвороби в цілому. Камені в сечоводі носять вторинний характер. Камені утворюються в нирках і мігрують в сечовід. В окремих випадках можливе утворення каменя в сечоводі при наявності чужорідного тіла (частковому прошиванні сечоводу при гінекологічних операціях, на катетері, стенті, при пухлинах сечоводу – інкрустація солями).

Етіологія і патогенез

(Дивись камені нирки, № 20.0)

Клінічна картина

Клінічні симптоми: в переважній кількості камені сечоводів клінічно протікають на фоні ниркової кольки, біль в відповідній поперековій ділянці, дизурічні розлади, підвищення температури тіла, які залежать від стану і функції нирки, повного чи часткового її блоку каменями. При приєднанні інфекції може виникнути клініка гострого пієлонефриту чи його гнійних форм.

Діагностика

Основні методи діагностики.

 • Ультразвукове дослідження (УЗД) нирок: визначається розмір, локалізація, рухомість нирок, товщина паренхіми та характеристика її структури, розміри чашок та миски, стан внутрішньо ниркової гемодинаміки за даними визначення індексу резистентності внутрішньо ниркових артерій.

 • Рентгенологічні дослідження верхніх сечовивідних шляхів: оглядова урографія – для локалізації рівня залягання та розмірів конкременту сечоводу. Екскреторна (видільна) урографія – використовується рентгенконтрасні речовини: тріомбраст, урографін, верографін, ультровіст -300 з розрахунку 0,5-1,0 мл препарату на 1 кг ваги тіла. Перед в/в рентгенконтрасної речовини проводять пробу на переносимість цієї речовини, згідно інструкції виробника. Одним з варіантів екскреторної урографії є відстрочена урографія, яка виконується через 30, 60 і більше хвилин. При певних умовах використовується екскреторна урографія з компресією нижніх відділів сечоводу, а також з діуретичним навантаженням – проба з введенням лазиксу.

При наявності рентгеннегативних каменів сечоводів використовується ретроградна уретеропієлографія з киснем, або контрастною речовиною або варіант балонної діагностики уратних каменів сечоводів. Методика заключається в утворенні дефекту наповнення на балоні при наповненні його контрастною рідиною при 0,5 атм в місці залягання каменя в сечоводі.

Можливі варіанти діагностики рентгеннегативних каменів сечоводів за допомогою методів комп”ютерної томографії (КТ) або ядерно-магнітного резонансу (ЯМР).

Використовують різні види радіоізотопного обстеження, які уточнюють функціональний стан нирок, кількість функціонуючої паренхіми нирки, ниркову гемодинаміку, секреторну та екскреторну функцію нирки.

З лабораторних методів дослідження користуються всіма загальноприйнятими методами для обстеження хворих:

- загальний аналіз сечі,

- загальний аналіз крові,

- сечовина, креатинін крові,

- стан згортуючої системи крові,

- глюкоза крові та сечі,

- печінкові проби,

- аналіз сечі по Нечипоренко,

- посів сечі на стерильність та чутливість до антибіотиків,

- ЕКГ.

При неускладненій сечокам”яній хворобі в лабораторних аналізах, як правило, мають місце зміни в аналізах сечі – гематурія (макро, мікро), лейкоцитурія, протеїнурія. Інші лабораторні дані знаходяться в межах норми.

При виникненні обструктивних форм гострого чи гнійного пієлонефриту відмічаються зміни в загальному аналізі крові – лейкоцитоз, зрушення лейкоцитарної формули вліво, підвищення ШОЕ. При камені сечоводу єдиної нирки – анурія, підвищення рівня креатині ну, сечовина крові.

Загальні підходи до лікування хворих з каменями сечоводів

До комплексу лікування каменів сечоводів входить необхідність відновлення функції нирки шляхом видалення каменя. Використовуються апаратні методи: дистанційна літотрипсія (ДТ), контактні методи літотрипсій – літотрипсія каменя сечоводу проводиться ретроградно з використанням пневматичних, лазерних, ультразвукових, електрогідравлічних методів дроблення каменя в місцях їх залягання, уретеролітоекстракція – видалення каменя сечоводу за допомогою екстракторів, та хірургічні методи видалення каменів сечоводу – в залежності від локалізації каменя проводиться уретеролітотомія верхньої, середньої чи нижньої третин сечоводу з наступним дренуванням рани.

В випадках ускладнень сечокам”яної хвороби гострим пієлонефритом чи гнійними ускладненнями – апостематозний пієлонефрит, карбункул, абсцесс нирки, пара нефрит, для видалення каменя виконується нефротомія, декапсуляція нирки, висічення гнійників, дренування рани. В залежності від стану хворого та ступеня ураження нирки може бути виконана нефруретеростомія.

ДЛТ – антибактеріальна, спазмолітична, сечогінна терапія з рентген, УЗД контролем стану нирки і кількістю відійшовши уламків каменя.

Контактні методи літотрипсії – антибактеріальна, спазмолітична та сечогінна терапія, догляд за катетером (при зовнішньому дренуванні нирки), УЗД контроль за станом нирки до видалення катетеру.

Уретеролітоекстракція – антибактеріальна, спазмолітична, сечогінна терапія, догляд за катетером при зовнішньому дренуванні нирки. Контроль УЗД за станом нирки до видалення катетеру (можливі варіанти внутрішнього дренування – встановлення стенту на 1-2 мм).

Хірургічні методи видалення каменів сечоводів:

 • антибактеріальна терапія впродовж 7-12 діб шляхом парентерального введення антибіотиків широкого спектру дії після відповідної проби на його переносимість та чутливість мікрофлори;

 • стимуляція діурезу шляхом призначення лазиксу, фуросеміду, еуфіліну, фітотерапії – збори сечогіннх трав, канефрон-Н та інш.;

 • спазмолітики (Но-шпа, баралгін, спазган, кетанов – згідно інструкції виробника);

 • інфузійна терапія, за допомогою якої відбувається дезинтоксикація, відновлення гемодинаміки, покращення функцій життєво важливих органів та систем.

Загальні підходи до профілактики каменів сечоводів.

Профогляди – в випадках наявності дрібних каменів нирок, консультації та обстеження уролога для визначення подальшої тактики лікування (ДЛТ, літоліз, хірургічне лікування).

Диспансеризація. Хворі з гіперкристалурією (передкам”яний стан) та хворі після видалення каменів із сечовивідних шляхів знаходяться під наглядом уролога, їм провадяться контрольні аналізи сечі, посіви сечі на стерильність та антибактеріальна терапія, корекція рН сечі, УЗД-контроль кожні 1-3 місяці.

7. Характеристика вимог до протоколу ведення хворих

7.1. Модель клінічного випадку:

хвороба – сечокам”яна хвороба, камені сечоводу;

ускладнення – хронічний, гострий пієлонефрит, гнійний пієлонефрит (апостоматоз, карбункул, абсцес, пара нефрит).

Код по МКХ – 20.1.

7.1.1. Ознаки і критерії, що визначають модель пацієнта:

Клінічні симптоми: ниркова колька, гострий біль у поперековій ділянці, дизурічні розлади, підвищення температури тіла.

   1. Порядок включення пацієнта до протоколу:

 • пацієнт з каменем сечоводу

 • стан хворого, що відповідає критеріям і ознакам діагностики даної моделі пацієнта.

   1. Вимоги до амбулаторно-клінічної діагностики, які є обов”язковими до виконання:
Назва

Кратність виконання

Збір анамнезу і скарг

Одноразово

УЗД

Одноразово

Обзорна, екскреторна урографія, 10, 20 хв.

Одноразово

Загальний аналіз сечі

По потребі

Загальний аналіз крові

В динаміці

Сечовина, креатинін крові

По потребі

Група крові, Rh-фактор

Одноразово
   1. Характеристика алгоритмів і особливостей виконання амбулаторно-поліклінічної діагностики.

 • фізікальне обстеження вимагає: збір анамнезу і скарг, огляд хворого;

 • лабораторне обстеження: аналіз сечі, крові – загальний;

 • алгоритм УЗД: візуалізується камінь в сегменті нирки чи в вічку, чи опосередковані дані наявності каменя сечоводу – розширення порожнинної системи нирки і початкового відділу сечоводу;

 • алгоритм урографії: візуалізується тінь конкременту за ходом сечоводу ( при рентгенпозитивному камені), секреторна урографія характеризує функціональний стан нирки.

   1. Вимоги до амбулаторно-поліклінічного лікування.

При локалізації дрібного каменя сечоводу при збереженій функції нирки і відсутності гострого пієлонефриту – консервативна терапія під наглядом уролога на 7-10 діб.

В випадках відновлення ниркових кольок, загострення пієлонефриту, зниження працездатності хворого – госпіталізація в урологічний стаціонар.

7.1.6. Вимоги до стаціонарної діагностики, які обов”язковими до виконання лікарень 2-3 рівня та клінік вузів та НДІ:


Назва

Кратність виконання

Збір анамнезу і скарг

Одноразово і далі по потребі

УЗД

Одноразово і далі по потребі

Оглядова і екскреторна урографія

Одноразово і далі по потребі

Ретроградна уретеропієлографія з киснем чи контрастом

По потребі

Загальний аналіз крові

По потребі

Загальний аналіз сечі

По потребі

Посів сечі на стерильність

По потребі

Креатинін, сечовина крові

По потребі

Глюкоза крові, протромбінів індекс

По потребі
  1   2   3   4   5   6

Схожі:

Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт підготовлений з метою виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 ( п а 2 ), щодо розробки...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п а2), щодо...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п. А 2),...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п. А 2),...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п а 2),...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п а 2),...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п а 2),...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п а 2),...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п. А 2),...
Галузевий стандарт iconГалузевий стандарт
Галузевий стандарт, підготовлений з метою забезпечення виконання Доручення Президента України від 06. 03. 2003 №1-1/152 (п а 2),...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка