Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Скачати 61.27 Kb.
НазваВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка
Дата конвертації02.04.2013
Розмір61.27 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы


Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації

Центральна районна бібліотека
ім. Т. Г. Шевченка(методичні рекомендації)

м. Вознесенськ, 2011
Серед наочних форм популяризації документів найважливіше місце посідає книжкова виставка - традиційна форма роботи бібліотек, один із основних засобів впливу на інформаційну поведінку читача.

Як же зробити традиційні для бібліотеки книжкові виставки цікавими для читачів? Якими вони мають бути? Як сформувати і оформити книжково-ілюстративну експозицію, щоб розкрити фонди бібліотеки? Пропонуємо вашій увазі методичні рекомендації, які допоможуть вам у вирішенні поставлених питань.
^ Книжкова виставка – це публічна демонстрація спеціально підібраних і систематизованих творів друку і інших носіїв інформації, що рекомендуються користувачам бібліотеки для огляду, ознайомлення. Виставка передбачає безпосередній показ книг або матеріалів, що розкривають їх зміст у формі зручній для наочного сприйняття. Успіх виставкової діяльності підвищується, якщо вона реалізується у взаємозв'язку з іншими видами бібліотечного обслуговування – бібліографічного і фактографічного.

Існують деякі основні вимоги, які обов’язкові для підготовки, організації книжкових виставок.

^ Завдання і мета виставки – максимально розкрити фонди бібліотеки, привернути до них як найбільше користувачів, а також надати найбільше інформації з тієї чи іншої теми.

^ Основні вимоги до бібліотечної виставки: комфортність, наочність, доступність, оперативність.

Під час підготовки книжкової виставки найголовніше – визначити її цільове призначення, тобто добре продумати, з якою метою і для якої категорії користувачів ми її створюємо.

Бібліотечні виставки підрозділяються на:

 • Виставки нових надходжень

 • Ретроспективні виставки

 • Тематичні (галузеві та універсальні)

За тематикою представлених документів книжкові виставки можуть бути різноманітними:

 • Універсальні виставки нових надходжень

 • Тематичні виставки, присвячені міжнародним і внутрішнім подіям

 • Тематичні виставки, присвячені знаменним датам

 • Тематичні виставки соціальної проблематики

 • Виставки краєзнавчого характеру

 • Виставки, пов`язані з проведенням дозвілля, захопленнями, самодіяльною творчістю

 • Галузеві виставки

 • Виставки, пов`язані з рекламою бібліотеки та бібліотечних послуг

Класифікація книжкових виставок надзвичайно широка: за періодичністю, характером представлених документів та ін. Класифікація книжкових виставок добре описана в підручниках і практичних посібниках
^

Книжкова виставка: технології

Пропонуємо ознайомитися з алгоритмом дій по створенню виставки.

 • Визначення, уточнення і узгодження теми, цільового та читацького призначення.

 • ^

  Попереднє знайомство з темою, визначення напряму пошуку, кола джерел, структури виставки.

 • Виявлення і перегляд методичних рекомендацій, бібліографічних покажчиків за темою виставки.

 • ^

  Виявлення необхідних документів у ДБА бібліотеки, підбір документів у фонді бібліотеки.

 • Перегляд, відбір та групування літератури у відповідності зі структурою виставки.

 • Визначення назв розділів, підбір цитат, ілюстрацій, предметів.

 • ^

  Оформлення виставки.

 • Реклама виставки.

 • Докомплектування виставки.

 • Облік ефективності виставки.

Корисні поради


Назва виставки має бути лаконічною, (не перевищувати 5 слів), оригінальною, але зрозумілою і опосередковано відображати цільове та читацьке призначення.

При оформленні виставки треба пам’ятати, що велика кількість виставлених книг розсіює увагу читачів. На одній виставковій полиці доцільно експонувати 3-5 книг.

Найбільш оптимальна кольорова гама виставки – використання двох – трьох кольорів. Виставка має приваблювати своєю яскравістю і образністю, але не дратувати крикливістю та строкатістю. При виборі кольорів для виставки враховується інтер’єр приміщення бібліотеки в цілому (стіни, підлога, меблі, штори, світильники тощо).

При оформлені виставок важливо передати елементи колориту тієї епохи, яку відображає книжкова експозиція. Цього можна досягти за допомогою фотографій, ілюстрацій, добору шрифтів і кольорів заголовка.

Ефективність виставок підсилює вміло підібраний предметний ряд: ілюстрації, фотографії, предмети, композиції з квітів, драпіровки та ін.

^ Виставка в бібліотеці як витвір бібліотечного мистецтва

Інтерес до виставки визначається не кількістю представлених видань, а тим, як уміло вони подаються, наскільки образно передається основна тема, вдало сполучаються документи, графічні, допоміжні матеріали. Тема, назва, ілюстровані елементи, оформлення, мають викликати у читача бажання познайомитися з представленими книгами. Якість книжкових виставок визначається новизною та оригінальністю.

Виставка-вікторина передбачає наявність запитань вікторини і літератури, яка допоможе читачеві дати відповіді на них. Доповнює виставку яскраве звернення до користувачів із запрошенням до участі у вікторині.

^ Виставка - діалог – це представлення на одному виставковому просторі двох точок зору, часто кардинально протилежних, творів двох авторів з протилежними поглядами на проблему, питання. Користувачі можуть висловити свою думку за допомогою ручки і паперу, які є поряд з виставкою.

Виставка-роздум передбачає вибір цікавої для користувачів теми, наявність декількох точок зору на цю тему (з представленням відповідної літератури), звернення до користувачів, у якому пропонується взяти участь в обговоренні.

Виставка-вернісаж передбачає демонстрацію картин або репродукцій, який супроводжується експозицією літератури про художників – авторів представлених творів, про їх життя, творчість, про напрями у мистецтві.

Експрес-виставка – це позапланова оперативна виставка з актуальної теми, книги, статті, цікавої публікації.

Виставка-досьє є виставкою документів, фактів, даних, творів з певного питання, за допомогою яких користувачеві надається можливість самостійно визначити свою позицію, дати відповідну оцінку подій, явищу.

Виставка-хобі – виставка аматорської творчості читачів, бібліотекарів, мешканців села. Поряд з книгами, що рекомендуються, розміщуються предмети, виготовлені за порадами, рецептами з цих книг.

^ Виставка одного жанру представляє книги одного жанру. Це можуть бути виставки фантастичної літератури, детективів, авантюрного, історичного роману, та ін.

Виставка-порада містить фактографічну інформацію з актуальних питань, наприклад, поради фахівців „Як розвинути пам’ять” або „Як розвинути техніку швидкого читання”, увагу тощо. Підрозділи цієї виставки мають назви у вигляді запитань. Вона супроводжується списком рекомендованої літератури.

Виставка-екскурсія. Це книжкові виставки з «зупинками», побудовані і оформлені у вигляді екскурсій. Переважно виставки - екскурсії використовують в бібліотеках для розкриття фондів краєзнавчої літератури.

Виставка-реклама в практиці роботи бібліотек навчальних закладів, зазвичай, покликана популяризувати сферу діяльності свого закладу. Наприклад, День бібліотечного працівника, педагога, працівника сільського працівника та ін.

Виставка-реквієм оформляється для вшанування пам`яті та днів скорботи.

Виставка-презентація. Це може бути виставка нової книги, журналу або газети, яка розкриває зміст видання, рубрики, тематику представляє їх авторів. Наприклад, «Знайомтесь: новий підручник».

Виставка-портрет. Може бути присвячена письменнику або видатній людині. Вона робить акцент на індивідуальній особистості. Представляє літературу про саму особистість. На виставці використовується ілюстративний матеріал, фотографії, предмети, які розкривають яскраві сторони героя виставки.
Упорядник: методист по роботі з дітьми Саган В.Л.

Комп’ютерний набір: Сєннікова О.А.


Схожі:

Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconР айонний відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна...
Волонтерська діяльність – це добровільна, неприбуткова, суспільно корисна діяльність, що здійснюється у вільний від основної роботи...
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Дорий день, шановні гості нашого свята! Сьогодні ми зібралися в цій залі щоб відсвяткувати Всеукраїнський день бібліотек
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Пропонуємо вашій увазі методичні рекомендації з підготовки та проведення Дня бібліографії
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Акція спрямована на популяризацію здорового способу життя серед дітей та молоді, профілактику негативних явищ та шкідливих звичок...
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Бібліотекарі Вознесенської цбс постійно перебувають у творчих пошуках, прагнуть створити умови для самореалізації користувачів, їхнього...
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Тому так важливо сьогодні не обмежуватися традиційними формами роботи, а шукати нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів. У...
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
На сьогоднішній день усе більше роботодавців використають Інтернет для пошуку співробітників. Каталоги вакансій мають дуже зручну...
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
На жаль, останні роки в Україні характеризуються збереженням негативних тенденцій зниження основних показників життєдіяльності населення,...
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
У випуску представлено рекомендації щодо методики підготовки та проведення активних форм популяризації книги серед юнацтва
Відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка iconВ ідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
До Вашої уваги інформаційно-методичні матеріали, які допоможуть змінити діяльність вашої бібліотеки та створити Опікунську раду при...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка