Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер
Скачати 57.22 Kb.
НазваЛекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер
Дата конвертації02.04.2013
Розмір57.22 Kb.
ТипЛекція
uchni.com.ua > Інформатика > Лекція
Лекція №3

Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт – сервер.
План

 1. Топології мереж.

 2. Технологія «клієнт-сервер».

 3. Архітектура клієнт-сервер.

 4. Розподілена обробка даних.


Визначення 1. Комп'ютерна мережа складається з декількох комп'ютерів, здатних обмінюватися повідомленнями (передавати інформацію) по каналах зв'язку. Каналом зв'язку може бути коаксіальний кабель, підключений до персонального комп'ютера через мережеву плату.

Існують декілька стандартних способів об'єднання комп'ютерів в мережу. Основними типами з'єднань (топологий) є "зірка", "кільце" і "шина".

У мережі з топологією "зірка" всі комп'ютери з'єднуються з центральним комп'ютером, або концентратором – спеціальним пристроєм для під'єднування групи комп'ютерів. При такій технології прямі з'єднання між комп'ютерами відсутні.

Дані від кожного комп'ютера прямують до концентратора, який передає їх за призначенням. Гідність організації мережі з такою топологією полягає у тому, що при виході з ладу одного з комп'ютерів всі інші продовжуватимуть нормально функціонувати (за винятком концентратора, природно).

Для мережевої топології "кільце" характерне відсутність кінцевих точок з'єднання. Дані в такій мережі рухаються в одному напрямі. У зв'язку з тим, що для комп'ютерів в мережі з топологією "кільце" необхідний нерозривний шлях між комп'ютерами, пошкодження кабелю в будь-якому місці приводить до повної зупинки всієї мережі.

Топологія "шина" використовує один передаючий канал. Всі комп'ютери напряму сполучені з "шиною". У такій мережі дані слідують в обох напрямах одночасно. На кінцях мережі обов'язково повинні бути присутнім спеціальні заглушки (термінатори), які забезпечують поглинання електричних сигналів. У разі відсутності термінаторов сигнал відображався б від кінців кабелю і повертався в мережу. Дана мережева топологія, так само як і топологія "кільце", не допускає пошкодження з'єднання ні в одній крапці. Гідність такої топології – можливість з'єднання комп'ютерів з мінімальною витратою кабелю.

Комп'ютери в мережі можуть бути рівноправні. В цьому випадку ресурси одних комп'ютерів використовуються іншими, ресурси яких в свою чергу надаються іншим комп'ютерам мережі. При такій організації кожен комп'ютер називається клієнтом (робочою станцією), а сама мережа називається одноранговою.

Якщо в мережі виділяється комп'ютер, що надає свої ресурси іншим комп'ютерам (клієнтам), то такі комп'ютери називаються серверами, а мережа називається мережею на основі серверу.

Однорангові мережі організовуються для 10-15 комп'ютерів, коли не пред'являються високі вимоги по продуктивності обробки і рівню захисту даних. У одноранговій мережі кожен комп'ютер може виконувати обмежений набір функцій серверу. У мережах, з кількістю комп'ютерів більше 15, в яких вимагається забезпечити централізоване управління доступом, захист даних, регулярне резервне копіювання найважливішої інформації, надійне зберігання, за рахунок дублювання інформації у реальному часі використовується модель з виділеним сервером.

У мережах з виділеними серверами може бути реалізована технологія «клієнт-сервер». Ця технологія дозволяє максимально використати обчислювальні можливості могутнього серверу і мінімально завантажити мережу при пошуку і передачі необхідної інформації.

У технології «клієнт-сервер» клієнтська частина програмного забезпечення використовує мову структурованих запитів - SQL, який є стандартом для більшості СУБД. Після того, як запит ініційований клієнтом, він передається на сервер. Сервер баз даних здійснює пошук за запитом. Клієнту пересилаються по мережі тільки ті дані, які задовольняють запиту.

Клієнтська частина програмного забезпечення відповідає за:

 • інтерфейс користувача;

 • формування SQL запитів;

 • відображення даних, одержаних з серверу.

Серверна частина системи «клієнт-сервер» здійснює:

 • прийом запитів від клієнтів;

 • виконання запитів;

 • передачу клієнту результати запиту.

Архітектура клієнт/сервер

Останнім часом все більше уваги заслуговують бази даних, доступ до яких здійснюється з видаленого терміналу по каналах зв'язку. В цьому випадку загальна мета системи баз даних полягає в підтримці розробки і виконання додатків баз даних. Тому, на високому рівні систему баз даних можна розглядати як систему із структурою, що складається з двох частин - серверу (або машини баз даних) і набору клієнтів (або зовнішнього інтерфейсу).

^ Визначення 2. Сервером назвемо власне СУБД.

Сервер підтримує всі основні функції СУБД (визначення даних, обробку даних, захист і цілісність даних і т. д.). Тому "сервер" є, по суті, іншим ім'ям СУБД.

^ Визначення 3. Клієнтами назвемо різні додатки, які виконуються "над" СУБД (а саме, додатки, написані користувачами, вбудовані додатки, що надаються постачальниками СУБД або деякими стороннімі постачальниками програмного забезпечення).

Різні машини можна з'єднати в комунікаційну мережу так, що одна задача обробки даних розподіляється на декілька машин в мережі. Зв'язок між різними машинами здійснюється за допомогою спеціального програмного забезпечення для управління мережею. В цьому випадку приходять до поняття розподілена обробка.

Розподілена обробка даних може бути найрізноманітнішою і здійснюватися на різних рівнях. У одному з найпростіших випадків запускається сервер СУБД на одній машині і клієнтський додаток на іншій.

Існує по украй мірі наступні чотири аргументи на користь такої схеми.

Аргумент 1. Для вирішення всієї задачі застосовується декілька процесорів і обробка серверу і клієнта здійснюється паралельно. Тому час відповіді і продуктивний час повинні зменшитися.

Аргумент 2. Машина серверу може бути виготовлена по спеціальному замовленню, пристосована для роботи з СУБД ("машина бази даних") і може забезпечити кращу продуктивність СУБД.

Аргумент 3. Машина клієнта може бути персональною станцією, пристосованою до потреб кінцевого користувача, і тому забезпечувати кращий інтерфейс, повну відповідність вимогам, швидку реакцію і в цілому додаткові зручності при використовуванні.

Аргумент 4. Декілька різних машин клієнтів можуть мати доступ до однієї і тієї ж машини серверу. Тому одна база даних може спільно використовуватися декількома окремими клієнтами системи.

Ще одна перевага систем клієнт/сервер полягає у тому, що окрема машина клієнта може мати доступ до декількох різних машин серверів.

Для додатків іноді необхідний доступ до даних декількох машин. Такий доступ, в основному, надається наступними двома способами.

Спосіб 1. Клієнт може діставати доступ до будь-якої кількості серверів, але лише до одного в один і той же час.

У такій системі неможливо за один запит одержати комбіновані дані з двох або більш серверів. Крім того, користувач в такій системі повинен знати, на якій саме машині, і яка саме частина даних міститься.

Спосіб 2. Клієнт може діставати доступ до будь-якої кількості серверів одночасно.

В цьому випадку сервери розглядаються клієнтом як один (з логічної точки зору). Користувач може не знати, на якій саме машині яка саме частина даних міститься.

Другий випадок - це приклад системи, яку звичайно називають розподіленою системою баз даних.

ПСервер

Клиент

Сервер

Клиенты
овна підтримка для розподілених баз даних означає, що окремий додаток може "прозоро" обробляти дані, розподілені на безлічі різних баз даних, управління якими здійснюють різні СУБД, що працюють на численних машинах з різними операційними системами, сполученими разом комунікаційними мережами. Поняття "прозоро" означає, що додаток виконує обробку даних з логічної точки зору, неначе управління даними повністю здійснюється одній СУБД, що працює на окремій машині.
Література:

Системы баз данных: Экон. Прил.: Учеб. Пособие / Андриенко В.Н., Берсуцкий Я.Г., Скобелев В.Г.,: Донецкий гос. Университет. – Донецк: ДонГУ, 1999. [4], 45-49

Контрольні запитання:

 1. Що передбачає архітектура клієнт-сервер?

 2. Поясніть суть технології «клієнт-сервер».

 3. Назвіть аргументи на користь розподіленої схеми обробки даних.

 4. Яку систему звичайно називають розподіленою системою баз даних.

 5. За що відповідає клієнтська частина програмного забезпечення у технології «клієнт-сервер»?

 6. За що відповідає серверна частина програмного забезпечення у технології «клієнт-сервер»?


Схожі:

Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconЛекція №24 Тема: Специфіка експлуатації клієнт серверних систем, глобальні мережі
Системи баз даних, засновані на архітектурі "клієнт-сервер", є наближенням до розподілених систем баз даних, звичайно, істотно спрощеним...
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconПравила надання та отримання послуг хостингу Серверів
Клієнт може отримувати Послуги на умовах Тарифних планів Підприємства, що передбачають надання Серверу в користування або Клієнт...
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconУрок №18. Тема
Тема: Комп’ютерні мережі. Принципи побудови та основні поняття локальних мереж. Основні поняття комп’ютерних мереж. Локальна та глобальна...
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconАбо сервер терміналів сервер, що надає клієнтам обчислювальні ресурси...
Сервер являє собою дуже потужний з'єднаний по мережі з термінальними клієнтами,без дисковими робочими станціями. Термінальний сервер...
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconВступ 3
Розробка бази даних з архітектурою “клієнт-сервер”. Розробка серверної та клієнтської частини
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconЛекція №2 Тема: Системи бд, архітектура бд, адміністратор бд
Визначення Адміністратором даних (АД) назвемо співробітника, несучого відповідальність за дані підприємства
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconТема. Архітектура
Архітектура – мистецтво проектування та будування різних будівель, споруд та їх комплексів
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconЛекція №20 Тема: Типова архітектура інформаційних систем, їх класифікація
С – система, що реалізовує автоматизований збір, обробку І маніпулювання даними І включаючи технічні засоби обробки даних. Програмне...
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconРеферат Пояснювальна записка до курсової роботи
Мережа підприємства, маршрутизатор, комутатор, сервер, проксі-сервер, Fast Ethernet, vlan, пасивне дерево, tcp/IP, Windows Server...
Лекція №3 Тема: Топології мереж, принципи роботи, архітектура клієнт сервер iconРобоча навчальна програма з навчальної дисципліни
«Архітектура комп’ютерів» для студентів спеціальності №05010201 «Обслуговування комп’ютерних систем І мереж»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка