Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини»
Скачати 102.37 Kb.
НазваУрок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини»
Дата конвертації20.04.2013
Розмір102.37 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Інформатика > Урок
Н.Л.Шуляк, учитель украинского языка

первой квалификационной категории

Урок украинского языка в 7 классе

Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ»

Урок-проект за темою: « Розвиток зв’язного мовлення. Опис зовнішності людини(говоріння)»

Предмет: Українська мова та література

Характер проекту: систематизація знань Дидактична база: ілюстрації, зразки описів учнів, зразок опису вчителя, слайдові презентація. Технічна оснастка: комп’ютер Навчальна мета:продовжувати навчати умінню складати опис зовнішності людини , використовуючи засоби виразності, зразки усної народної творчості; формувати самостійні пошукові вміння(пошук, вибір, систематизація матеріалу); активізувати індивідуальні вміння роботи в групі; виховувати взаємодопомогу, доброзичливість, мовленнєву активність учнів.

Підготовча робота: визначення груп, відповідальних; визначення теми роботи групи; формулювання проблеми; пошук інформації: вибір, обмін, систематизація, оформлення матеріалів; кінцевий результат – презентація роботи.

Тема уроку сьогодні для вас звична -опис зовнішності людини, але проведемо ми його незвичайно. Раніше на уроках ми вже описували своїх близьких людей: матусю, батька, дідуся,бабусю, подругу чи товариша (зачитати 2-3 описи). Зараз кожен із вас загляне до чарівної скриньки і побачить саму найважливішу людину на землі, але не називайте її (зазирають до скриньки). Ви , дійсно, побачили саму головну людину-це себе. Кожен з вас неповторний в цілому світі, але кожен з вас і різний. Кожна людина індивідуальна на цій землі, вона є цінністю тільки тому,що вона є людина. Ми підсумуємо всі наші знання з опису зовнішності людини. Для цієї роботи ми поділились на 4 групи, кожна група одержала завдання для роботи. В залежності від теми роботи ви назвали свої групи:

1.Теоретики 2. Аналітики.

3. Філологи. 4. « Народ скаже, як зав’яже».

Кожна група одержала завдання з чого почати роботу за темою і працювали за планом:

1.питання з теми уроку;

2. Самостійний пошук інформації;

3.індивідуальна робота по заданій темі;

4. Обговорення інформації;

5.групова робота по створенню слайд - презентації ;

Останній етап - презентація(показ) роботи за вибраною темою. Що таке опис зовнішності людини нас знайомить група « Теоретики» (повідомлення інформації) :

ОПИСАТИ ЗОВНІШНІСТЬ ЛЮДИНИ- це значить відтворити її індивідуальний вигляд, передати змінні чи постійні її ознаки образу. Опис людини складається як опис предмет:

^ 1.Зачин, який містить основну думку опису; 2.Центральна частина, в якій розкривається основна думка. Складові частини опису зовнішності :а) фігура,постава, обличчя, волосся, очі, губи, ніс, рот і т.д. б) дії(рухи) пов’язані з характеристикою складових частин опис образу. 3.Кінцівка, в якій робиться висновок про людину та її зовнішність .

^ Матеріали для опису людини: обличчя: кругле, продовгувате, повне, худорляве, бліде, ніжне, тендітне, стомлене, засмагле, біле, живе, просте, виразне; темне, пишне, довге, блискуче, коротке, пряме, хвилясте, густе; очі:сірі,карі, блакитні, сірувато - блакитні, чорні, зеленкуваті, темні, світлі, ясні, малі, продовгуваті, вузькі, добрі, привітні, сумні, хитрі, лукаві, злі, глибокі, розумні , гострі, спокійні, лагідні, проникливі; погляд:веселий,сумний,спокійний, проникливий, привітний, непривітний, з підозрою, задумливий, уважний, гострий, байдужий; ніс: прямий, рівний, з горбинкою, кирпатий, широкий, тонкий, товстий, довгий, невеликий,короткий;

рот: маленький, невеликий, широкий, дитячий, стиснутий; губи: тонкі, повні, яскраві, бліді,безкровні; брови: чорні, темні, вицвілі, ледь помітні, тонкі, широкі; постать (постава): висока, низька, середнього зросту, струнка, широкоплеча, кремезна, атлетичної будови.

^ ОТЖЕ, описати зовнішність людини - це створити словесний образ людини , її риси обличчя, характер, передати своє ставлення до цього персонажу. Учитель : як ви думаєте, кого в цьому уривку описано ? Стан високий, ус козацький, Чорні брови і юнацький Погляд сміливий,палкий; ТАК тим поглядом проймає , Мов у душу заглядає, Мов звеліти хоче їй . ( Б. Грінченко.) На що саме ( вік, зріст, постать, риси обличчя, погляд, ходу, одяг) вказав письменник ,щоб відтворити зовнішність свого героя? (Відповіді)

Друга група «Аналітики» одержала завдання розглянути художні засоби опису зовнішності людини. Опис зовнішності людини може буди складено як в художньому так і в науковому,і в діловому стилі. Розглянемо художні засоби опису зовнішності людини в художньому стилі. Метою художнього опису зовнішності людини являється створення образу людини, емоційно вплинути на читача чи слухача, викликати певне ставлення до того, кого описують. У художньому описі зовнішності людини використовують художні засоби. Питання: назвіть художні засоби, що використовують автори при створенні своїх літературних творів. Епітети – художнє означення, що виділяє в зображуваному якусь характерну рису чи ознаку, індивідуалізує та зумовлює певне становище до нього. Порівняння - це пояснення одного предмета або явища за допомогою іншого, подібного до нього, в якому певна риса виступає дуже яскраво. у порівнянні, як правило, використовуються сполучники як, ніби, наче, неначе, мов, немов. Метафора - один з основних тропів, слово, або словосполучення, яке розкриває сутність і особливості одного явища через перенесення на нього схожих ознак і властивостей іншого. При цьому прямі ознаки поєднуються з переносними. Метафора, на відміну від порівняння, вживається без слів наче, ніби, мовби, немовби та подібних. Наприклад:

Вона з ростом невеличка, ще й літами молода, Руса коса до пояса, в косі стрічка голуба. Ой дівчино, дівчинонько, така ж бо ти пишна, Як у лузі при дорозі біленькая вишня. В тебе очі чорненькії, як терен на галузі личко твоє рум’янеє, як калина в лузі.

Розглянемо які художні засоби використав І. Нечуй – Левицький в повісті «Микола Джеря». Хто головний герой в повісті? (показ слайду з уривком опису образу Миколи Джері). ( c 118) Була неділя. За Джериною хатою, під старою грушею, спав молодий парубок, підклавши під голову білу свиту, Чорне волосся на голові , чорні рівні брови дуже виразно блищали на білій свиті. Запалене лице було гарне, але дуже молоде. Червоний пояс обвивавсь , наче гадюка, кругом тонкого стану. То був Джерин син Микола. гаряче сонце заглянуло під грушу, обсипало вогнем білу сорочку, чорняве лице.

При роботі з текстом в образі Миколи Джері ми знайшли епітети: стара груша, молодий парубок, біла свита, запалене лице, чорне волосся, чорняве лице;

Порівняння: пояс обвивався, наче гадюка;

Метафори: сонце заглянуло під грушу, пояс обвивався, сонце обсипало вогнем. (с 151) Минув рік, як вербівці втекли з Вербівки. В казармі коло довгого стола стояли й сиділи бурлаки. Між ними був і Микола. Він так помарнів і змінився в обличчі, що його трудно було впізнати. Блискучі карі очі наче погасли, лице постарілось, рум’янець пропав, лоб став жовтий, як віск,шия поморхла.

Тільки здорові жилаві руки з довгими пальцями та довгі вуса нагадували про давнього Миколу. На Миколі була чорна, мов земля ,сорочка, подерта свита, старі шкарбани з дірками. Волосся на головах бурлак було закудлане, як у непросипленних п’яниць.

Епітети: блискучі карі очі,здорові жилаві руки,довгі вуса,подерта свита, старі шкарбани;

Метафори: рум’янець пропав, очі погасли; порівняння: лоб став ,як віск; чорна,мов земля сорочка.

В кінці повісті ми знову зустрічаємося з Миколою Джерею не з молодим здоровим чоловіком, а з старим дідусем (зачитати уривок) (с171) Джеря сидів на пеньку коло вогню. Джеря був сивий, аж білий. Густі сиві брови низько понависали й закривали очі, а з- під їх і тепер блищали темні,як терен , очі. Довгі сиві вуса спускались вниз, а голова біліла , наче вишневий цвіт. Його вид і тепер був сміливий і гордовитий. Епітети: густі сиві брови; темні очі, сміливий і гордовитий вид. порівняння: сивий, аж білий; темні,як терен, очі;голова біліла, наче вишневий цвіт. .

^ Таким чином, Нечуй-Левицький за допомогою художніх засобів зумів показати нам яскравий образ молодого сільського хлопця, дорослого чоловіка, літнього дідуся.

Третя група «Філологи» одержала завдання опрацювати багатство лексичного словника. ^ Мета групи – підібрати слова синоніми, антоніми, фразеологічні звороти, які допомагають краще описати образ зовнішності людини.

За тлумачним словником синоніми – це слова близькі або однакові за значенням, рівні за звуковою формою: веселий, радісний, усміхнений і т.д. Антоніми – слова протилежні за значенням та звуковою формою: веселий – сумний, світлий – темний, добрий – злий, вродливий - потворний; високий – низький; веселий – сумний; довгий – короткий; задоволений – насуплений; ніжний – грубий; німий – говіркий; рівний – кривий; сильний – слабкий; старий – молодий; товстий – стрункий, худий; щасливий – безталанний…

^ Фразеологічні звороти – це стійкі сполучення слів, тісно пов’язанні між собою за змістом. Фразеологізми надають мові виразності, дотепності. Грати очима, бісики пускати; відверта душа; з першого знайомства; з відкритим серцем; лити сльози; ловити погляд; людина великої душі; на власні очі бачити; не вірити очам своїм; не розгинаючи спини; не сьогодні – завтра; подивитись в душу; поклавши руку на серце; приходити на пам'ять; простий смертний; серцем розуміти; широка душа; щире серце; щастя усміхається; з щирим серцем і щирою душею.

^ Отже, лексичне багатство словника допомагає яскравіше, виразніше, описати зовнішність людини, вказати на її характерні риси характеру, зовнішності.

Четверта група «Народ скаже як зав’яже» одержала завдання ознайомитися з багатством усної народної творчості, яке може бути використане в описі зовнішності людини.

Загадка – це короткий, поданий у прихованій формі опис предмета чи явища, який вимагаю відгадки: (слайд – презентація)

^ На одному коромислі два змії висять. (Брови)

А в нашого дядька курей грядка, та всі білі. (Зуби)

Густий ліс, чисте поле, дві тополі, два скла, рамбабуля, лепетуля.(Коси, лоб, брови, очі, ніс, рот )

Стоять два стовпи, а на стовпах бочка, а на бочці макітра, а на макітрі ліс. (Людина)

^ За білими березами талалайко плеще. (Язик)

Віконниці то зачиняються, то відчиняються. (очі, вії)

Прислів’я – короткі влучні народні вислови повчального змісту, де висловлюється закінчена думка. У них розкривається мудрість народу, спостережливість, великий життєвий досвід.

^ Роботящі руки гори вернуть.

Чорна нива білий хліб родить.

Без господаря двір плаче, а без господині хата.

Приказка натякає на висновок або дає дотепну оцінку події чи людини. У ній висловлюється закінчена думка.

^ Нехай – недобрий чоловік.

Діло майстра величає.

За невміння деруть реміння.

На чужий труд ласий не будь.

Отже за допомогою найкращих зразків усної народної творчості опис зовнішності людини буде більш емоційним, виразнішим, дотепнішим, детальнішим, допоможе чіткіше описати персонаж.

Ми ознайомились з різними питаннями, яки виникають при описі зовнішності людини. На дошці до вашої уваги представлено портрети людей зображених незнайомими художниками. До кожного портрету підібрано опорні слова, які необхідно уважно прочитати, розглянути портрет, і скласти невеликий твір – опис незнайомців.

Пропоную опис молодого запорожця (зразок учителя)

Запорізькі козаки відіграли велику роль в історії українського народу. Вони обороняли свою рідну землю від ворогів, були хоробрі до безтями й відважні в боях. Козаки славились своїми перемогами на весь світ. Ось і перед нами виринає молодий статний запорожець. Він безстрашний , ніби тільки з бою чи з далекої дороги. Строгий, навіть злий, зосереджений погляд вдалечінь. На строгому худорлявому обличчі чітко виділяються чорні очі, чорні брови. Чорний довгий оселедець (окраса запорожця) виглядає із – під чорної смушевої шапки з китицею, що звисає із верху шапки. На тлі білого серйозного обличчя чітко виділяються козацька окраса – довгі звисаючі вуса, що викохав їх у далеких походах козак. З темних очей, наче іскри сипляться , такий погляд видає стривоженість молодого воїна.

^ Білу сорочку без коміра, без традиційної української вишивки прикриває жупан з назад закинутими вильотами, та ще й стягнутий широким чересом

(шовковим поясом). Червоні широкі шаровари акуратно заховані в червоні сап’янові чоботи зі срібними підківками. Запорожці завжди одягалися гарно та охайно.

Бойовий вигляд козаку придає зброя: шабля при боці за поясом вся в золоті, аж горить. В широкій кишені, нашиті на шароварах, пістоль, хоч коротенькі зате дірки в ньому великі. Заряджався такий пістоль кулями – олов’яними або чавунними. У лівій руці ратища довга та гостра, як вогонь.

А кінь хоча і зморений так і сяє: вудила, сідло, стремена – все дороге, все до ладу. Славний, сміливий запорожець, увесь світ задивується його хоробрістю. Справжній лицар, справжній син українського народу.

^ Опис літньої жінки

Слова для довідки: кольорові разки намиста; строге, серйозне обличчя, ніби з білого мармуру; тужливий погляд; самотня, як пташина в чужому краї; погляд спрямований вдалечінь; очікує з далекої дороги сина чи чоловіка; біла цяцькована хустина; кінці хустини зав’язані на потилиці; гарні білі руки з довгими пальцями ( стомлені від важкої праці); біла кофтина( сорочка) з широкими рукавами; білий колір сорочки – найдавніша й найхарактерніша її особливість; пишна темна спідниця; туга крає жінці душу .

^ ОЙ місяцю - місяченько, не світи нікому ,

тільки ж тому миленькому, як іде додому.

Гадання дівчат Опорні слова:Андріївські гадання; палаюча свічка в руках; відблиски свічки на стіні;селянська хатина з простою обстановкою ( стіл, лава, піч); глиняний посуд; двоє молодих дівчат;бажають взнати свою долю; зосереджений з лукавістю погляд; кароокі, чорноброві, чорне волосся, довге, заплетене в косу; очі - карі, продовгуваті, добрі, розумні, лагідні, проникливі; рум’яні щоки; обличчя - кругле, ніжне, живе, виразне; ніс – рівний, прямий; погляд - уважний, веселий, привітний, зацікавлений; губи - яскраві, повні; в білих вишитих сорочках з широкими рукавами; червона та синя широкі спідниці, фартух; разки намиста на шиї;

Ой маю я чорні брови, маю карі очі!

Чом ти мене, козаченьку, любити не хочеш?

(Самостійна робота учнів 5- 8 хвилин, можна скласти один опис для всієї групи.) (По закінченні роботи зачитати опис.)

Підсумок уроку: яку тему уроку ми сьогодні опрацювали?

Як ви розумієте «Опис зовнішності людини»?

Якими засобами мови можливо описати зовнішність людини?

Що допомагає яскравіше, виразніше передавати характеристику образу?

Оцінювання роботи учнів.

Домашнє завдання: підготувати на чернетці за ілюстраціями (в презентації) твір – опис зовнішності людини.

«5» - з елементами усної народної творчості; в вигляді вірша…

«4» - опис зовнішності людини 20-25 речень.

«3» - до 15 речень.

Схожі:

Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconСистема роботи над описом зовнішності людини в 7 класі
Опис зовнішності людини може бути діловим, науковим та художнім. Діловий опис використовується здебільшого в судовій практиці під...
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconУроку: Урок розвитку зв’ язного мовлення. Лист. Адреса
Повідомлення теми (слайд 1 ) І мети (слайд 2) уроку. Мотивація навчальної діяльності
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconУрок зв′язного мовлення із застосуванням технологій розвитку творчої...
Комунальний заклад Кочетоцька загальноосвітня обласна санаторна школа – інтернат I-III ступенів
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconУрок розвитку зв’язного мовлення
...
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconУрок розвитку зв’язного мовлення «Подорож в країну слів. Слова-синоніми,...
Франческо Петрарка «Книга пісень». Любов Петрарки до Лаури, як джерело його інтимної лірики
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconУрок розвитку зв’язного мовлення (Ніколайчук А. Д.) «Пишайтесь І...
Напередодні свята Дня захисника Вітчизни ми зібралися у цьому залі, щоб привітати наших любих, дорогих татусів, та майбутніх захисників...
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconДень довкілля "В гостях у Флори"
Мета: поглибити знання учнів з теми "Типи І стилі мовлення", "Опис природи"; розвивати творчі І пізнавальні здібності, вдосконалювати...
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconУкраїнська література. 9 клас. Вчитель Віра Петрівна Коваленко Тема....
Тема. Розвиток зв’язного мовлення №5 Письмовий твір на самостійну обрану тему за творчістю Т. Г. Шевченка
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconУрок Тема. Система охолодження Урок Тема. Система мащення Урок Тема....
Опис досвіду II. Інформаційна картка
Урок украинского языка в 7 классе Урок з розвитку зв’язного мовлення в 7 класі «опис зовнішності людини» iconПлан відкритого уроку розвитку мовлення в 4 класі Твір опис на основі власних спостережень
Мета: Закріпити, систематизувати й узагальнити знання учнів про текст, його будову
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка