Наказ
Скачати 129.67 Kb.
НазваНаказ
Дата конвертації28.04.2013
Розмір129.67 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы


УМАНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ВІДДІЛ ОСВІТИ
НАКАЗ
19.03.2012 м. Умань № 68

Про підсумки перевірки роботи

бібліотек загальноосвітніх

навчальних закладів району


З метою вивчення організації роботи шкільних бібліотек, згідно з наказом відділу освіти райдержадміністрації від 03.02.2012 №24 "Про перевірку стану організації роботи бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів" комісією відділу освіти було вивчено діяльність бібліотек загальноосвітніх району.

Проаналізувавши освітній рівень бібліотечних працівників району в 2011-2012 навчальному році, робимо висновок:

  • з вищою бібліотечною освітою – 2;

  • з вищою педагогічною освітою – 15;

  • з середньою спеціальною бібліотечною освітою – 6;

  • з середньою спеціальною педагогічною освітою – 5;

іншою – 11.

У 2011-2012 навчальному році в районі функціонувало 39 шкільних бібліотек, у 2 малокомплектних школах бібліотек немає.

У шкільних бібліотеках обладнано 4 читальних зали та 14 міні-читальних зали. У читальному залі Оксанинської ЗОШ встановлено 4 одиниці комп’ютерної техніки, що дає можливість оперативного доступу учнів до мережі Інтернет з метою якісної підготовки до уроків та швидкого пошуку необхідної інформації.

У районі функціонує методичне об’єднання шкільних бібліотекарів. Протягом навчального року було проведено 1 засідання районного методичного об’єднання, 1 семінар-практикум на базі Доброводівського НВК, де акцент зроблено на краєзнавчому напрямку роботи шкільного бібліотекаря і проведено зустріч з поетесою Любов’ю Бойчук, 1 семінар-навчання спрямований на опрацювання нормативної документації, що регламентує діяльність шкільної бібліотеки: Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу, затверджене наказом Міністерства освіти України від 14.05.1999 № 139 та Інструкцію про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури, затверджену МО України від 26.01.94 р. № 20/1-1-20. Докладно розглянуто послідовність операцій обліку фонду та основні вимоги до обліку.

Курсову перепідготовку у поточному році пройшли три шкільних бібліотекарі.

На контролі тримається питання передплати фахових періодичних видань працівниками закладів району. Всього на 2012 рік було передплачено 790 примірників педагогічних видань, у тому числі відділом освіти: газета «Освіта України» , журнали: «Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України», «Директор школи», «Завуч», «Пожежна безпека». Не залишається поза увагою передплата регіональних та обласних видань. Для кожного навчального закладу відділом освіти райдержадміністрації передплачено газети: «Уманська зоря», «Черкаський край», «Нова доба». Працівниками навчальних закладів здійснено передплату 890 примірників регіональних видань.

Найвищий відсоток забезпечення фаховими та регіональними виданнями у Паланській, Оксанинській, Іванівській, Колодистенській ЗОШ, Посухівському та Шаринському НВК.

У своїй роботі шкільні бібліотекарі керуються вимогами Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 14.05.1999 №139 та Інструкцією про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури, затвердженою МО України від 26.01.94 р. №20/1-20. Однак окремі бібліотекарі недостатньо володіють вимогами даних документів і не мають сформованої папки нормативно-правової документації (Гродзевський, Краснопільський, піківецький, Посухівський, Пугачовський, Ропотуський, Томасівський, Фурманський, Громівський, Доброводівський, Затишанський, Рогівський, Юрківський НВК).

Належним чином упорядковано обліково-звітну документацію з дотриманням термінів їхнього зберігання в Черповодівському, Гереженівському, Косенівському, Кочержинському НВК, Чабанській, Берестівецькій, Городецькій, Дмитрушківській, Іванівській, Колодистенській, Кочубіївській, Ладижинській, Оксанинській, Полянецькій, Родниківській, Старобабанівській, Текучанській та Ятранівській ЗОШ.

Під час перевірки встановлено, що відповідно до Порядку забезпечення учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів підручниками та навчальними посібниками, затвердженого наказами Міністерства освіти України від 24.12.1999 №442, Міністерства фінансів України від 24.12.1999 №311 та Міністерства економіки України від 24.12.1999 №155 щорічно після проведення інвентаризації підручників здійснюється їх обмін між навчальними закладами району з метою своєчасного забезпечення учнів підручниками на початок навчального року аналізується стан забезпечення учнів навчальних закладів району підручниками, здійснюється перерозподіл підручників між закладами на підставі поданих звітів інвентаризації підручників та складається наказ про перерозподіл підручників

(наказ відділу освіти райдержадміністрації №175 від 31.08.2011 «Про перерозподіл підручників між навчальними закладами району»).

Бібліотекарями більшості перевірених навчальних закладів ведеться облік підручників та навчальних посібників відповідно до Інструкції про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури. Процес обліку бібліотечного фонду шкільних підручників включає прийом, реєстрацію, штемпелювання надходжень, розподіл літератури по класам, рух підручників, їх вибуття, а також підведення підсумків руху фонду і його перевірку наприкінці року. Це належним чином відображено у книзі «Сумарного обліку».

Проте, під час перевірки було виявлено і ряд суттєвих недоліків в організації процесу обліку літератури. Окремі бібліотекарі контролюють лише якість заповнення 1 частини сумарної книги «Надходження до фонду», а 2 частина «Вибуття з фонду» та 3 частина «Підсумки руху фонду» залишаються поза увагою (Городницька ЗОШ, Іванівська ЗОШ, Кочубіївська ЗОШ, Текучанська ЗОШ, Громівський НВК, Затишанський НВК, Косенівський НВК, Рижавський НВК, Танський НВК, Гродзевський НВК, Піківецький НВК, Ропотуський НВК, Томашівський НВК, Фурманського НВК), чим порушуються правила ведення книги сумарного обліку (Інструкція про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури від 15.06.95 №1/9-217).

Аналізуючи стан ведення документації, яка повинна бути в бібліотеці, щодо доставки, обліку і збереження підручників, виявлено ряд порушень, що є порушенням вимог Інструкції про порядок доставки, комплектування та обліку навчальної літератури. Більшість шкільних бібліотекарів не складають підтвердження про отриману літературу, як і підтвердження на отримані підручники у тимчасове користування. Належним чином упорядковано підтвердження лише в Гереженівському, Кочержинському НВК, Городецькій, Дмитрушківській, Колодистенській, Ладижинській, Оксанинській, Полянецькій, Родниківській, Старобабанівській ЗОШ, картотека фонду підручників наявна і належним чином упорядкована в Гереженівському, Собківському,ТанськомуНВК, Бабанській, Берестівецькій, Городецькій, Дмитрушківській, Колодистенській, Ладижинській, Оксанинській, Полянецькій, Родниківській, Старобабанівській, Сушківській, Текучанській ЗОШ. Бібліотекарем Піківецького НВК не ведеться зошит обліку видачі підручників по класам, що є порушенням розділу 2 пункту 11 Інструкції про порядок доставки, комплектування та обліку навчальної літератури.

Необхідно зазначити, що окремі бібліотекарі не беруть до уваги важливість поновлення паспорта шкільної бібліотеки (станом на 1 вересня щороку). Так, паспорт роботи шкільної бібліотеки не поновлений в Піківецькому НВК, Пугачовському НВК, Ропотуському НВК, Томашівському НВК, Фурманському НВК, Громівському НВК, Доброводівському НВК, Затишанському НВК, Косенівському НВК, Рижавський НВК, Танський НВК, Юрківський НВК, Іванівська ЗОШ).

Позитивні зрушення відбулися в оформленні плану роботи шкільної бібліотеки: у всіх плани складені з урахуванням вимог та наданих на методичному об’єднанні (протокол №3 від 26.09.2012) рекомендацій до ведення плану, передбачено усі розділи організації роботи шкільної бібліотеки. Але в окремих бібліотекарів плани не є робочими, оскільки не проаналізовано виконання заходів щодо їх реалізації (Гродзевський НВК, Пугавіський НВК, Іванівська ЗОШ).

Бібліотекарі окремих закладів ігнорують вимоги до ведення документації шкільної бібліотеки і не ведуть щоденник роботи шкільної бібліотеки, або він ведеться в довільній формі чи заповнюються окремі його розділи (хоча зразок оформлення щоденника роботи шкільної бібліотеки розміщено на сайті відділу освіти в розділі «Бібліотеки» ще на початку 2011 року). Так, взагалі відсутній щоденник роботи в Пугачівському, Томашівському, Фурманському, Черповодівському, Доброводівському, Затишанському, Косенівському, Йогівському, Собківському, Танському та Юрківському НВК , Кочубіївській та Ятранівській ЗОШ). Не заповнюються всі розділи щоденника в Гродзевському, Краснопільському, Ропотуському, Громівському, Рижавському, Шаринському НВК, Ладижинській, Сушківській, Текучанській ЗОШ.

В бібліотеках окремих навчальних закладів ( Піківецький, Дубівський, Затишанський та Танський НВК) відсутній Зошит обліку загублених видань, що не дає змогу реально відобразити стан організації роботи шкільної бібліотеки та проаналізувати роботу із збереження підручникового фонду.

Перевіркою також встановлено, що у навчальних закладах не здійснюється належний контроль за обліком подарункової літератури. Так в окремих навчальних закладах відсутній навіть зошит обліку подарункових видань ( Піківецький, Косенівський НВК), не складаються акти прийому та оприбуткування подарованих видань та накази про створення оціночної комісії в закладі. Належним чином упорядковано документацію, яка повинна бути в бібліотеці щодо обліку, збереження подарованої літератури в Гереженівському, Дубівському, Кочержинському НВК, Бабанській, Берестівецькій, Дмитрушківській, Колодистенській, Ладижинській, Оксанинській, Полянецькій, Родниківській та Старобабанівській ЗОШ.

Варто зауважити, що бібліотекарі окремих навчальних закладів дуже відповідально ставляться до оформлення приміщення шкільної бібліотеки, створюючи там затишок та сприятливі умови для розвитку особистості дитини, бажання працювати з книгою.

Належна увага приділяється організації книжкових виставок. У всіх бібліотеках оформлено постійнодіючі виставки, в планах роботи передбачено виставки з нагоди знаменних дат в літературі та історії.

Необхідно відмітити креативний підхід в оформленні книжкових виставок в Оксанинській , Колодистенській, Дмитрушківській ЗОШ, Гереженівському і Кочержинському НВК.

Графіки роботи бібліотеки розміщені на дверях бібліотеки, затверджені керівником закладу, години бібліотеки зручні для відвідування учнів. Але, оскільки шкільна бібліотека трансформується в інформаційний центр, то обов’язковим є також графік роботи учнів з Інтернет ресурсами, в зручні для них години, тобто після закінчення уроків.

Окремі шкільні бібліотекарі, які працюють на 0.25 ставки, і є сумісниками на посадах бібліотекарів (Берестівецька ЗОШ, Гродзевський, Затишанський, Громівський, Косенівський, Піківецький, Пугачівський, Рогівський, Собківський, Фурманський НВК) склали графіки роботи шкільної бібліотеки з порушенням .

Бібліотекарями перевірених навчальних закладів зроблені необхідні відмітки у формулярах обдарованих учнів, у наявності списки обдарованих учнів та списки рекомендованої літератури за напрямками обдарованості. Недопрацьовують в цьому плані бібліотекарі Фурманського, Ропотуського, Піківецького НВК, Ятранівської ЗОШ, мотивуючи відсутністю талановитих дітей.

Бібліотекарі перевірених навчальних закладів використовують різні форми інформування читачів. Найпоширенішими є бесіди та книжкові виставки. Практикуються виставки, приурочені знаменним датам в розвитку літератури та історії України, до дня народження письменників: «На хвилинку зупинись на новинку подивись», «Чудовий світ поезії», «У світі прекрасного», «Кобзарем його ми звемо», «У світі чарівної казки», «У світі поезії», «Календар знаменних дат», «Проекти рідного краю», «Моя земля – незалежна Україна», «Літературна світлиця», «Літератори Черкащини» тощо. В кожній бібліотеці оформлено виставки до Голодомору, оформлено краєзнавчі куточки, Бесіди проводяться для всіх вікових категорій, це – «Книга вчить, як на світі жить», «Книга – твій найкращий друг», «Книга в моєму житті», «Учись як берегти книгу», «Як продовжити книзі життя», «Створення книги», тощо.

Традиційними стала участь бібліотекарів у проведенні предметних тижнів. У рамках тижнів проводяться виставки, вікторини, читання, творчі конкурси, огляди літератури, обмін досвідом тощо.

Належна увага приділяється накопиченню матеріалів у тематичних папках. Так у бібліотекарів сформовані папки «День боротьби зі Снідом», «Письменники рідного краю», «Голодомор», «Чорнобиль», «Герої Крут», «Шевченко і світ», «Моя країна – Україна», «Іду з дитинства до Тараса», «Українські обряди і звичаї», «Що ми знаємо про них», «Диво калинове, чари барвінкові» тощо. Роботу по поповненню тематичних папок необхідно продовжувати, значна кількість матеріалів папок потребують поновлення в Фурманському, Ропотуському та Піківецькому НВК, а також Кочубіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів.

З метою поліпшення організації роботи шкільних бібліотек керівниками та їх заступниками повинен здійснюватися належний контроль за організацією роботи бібліотеки. Керівники навчальних закладів повинні систематично відвідувати бібліотечні уроки, про що робити відмітки в Книзі внутрішкільного контролю. Питання організації роботи шкільної бібліотеки повинно щорічно вивчатися адміністрацією навчального закладу. Така робота простежується в Берестівецькій, Дмитрушківській, Колодистенській, Бабанській, Ладижинській, Старобабанівській ЗОШ та Рижавському, Гродзевському, Гереженівському, Дубівському, Собківському НВК. Належна увага щодо перевірки роботи шкільної бібліотеки надається адміністраціями Кочержинського НВК та Оксанинської ЗОШ, де щорічно вивчаються різні аспекти організації роботи шкільної бібліотеки.

Необхідно відмітити, що у всіх перевірених закладах видано обов’язкові накази щодо діяльності бібліотек, зокрема про проведення інвентаризації бібліотечних фондів та створення інвентаризаційних комісій.

Для якісної та ефективної роботи бібліотеки необхідно налагодити тісну співпрацю бібліотекаря з вчителями-предметниками, класними керівниками та класоводи, учнями і батьками. В протоколах проведення батьківських зборів зафіксовано виступи бібліотекарів перед батьками з питань забезпечення підручниками, читацької активності учнів. Крім того, бібліотекарі виступають на нарадах при директору з актуальних питань організації роботи бібліотеки. Недостатня увага даному питанню приділяється в Танському, Черповодівському, Косенівському, Фурманському, Піківецькому, Рогівському, Затишанському НВК.

Бібліотекарі не беруть до уваги важливість вивчення питання читацьких інтересів та читацької активності учнів . Роботу в цьому напрямку необхідно активізувати, а результати моніторити і висвітлювати перед батьками на батьківських зборах та вчителями на нарадах.

Більшістю бібліотекарів ведуться каталоги та картотеки статей, але, оскільки, бібліотека стає інформаційним центром, обладнаним сучасною комп’ютерною технікою, то поряд з паперовим фондом, довідково-бібліографічним апаратом необхідно працювати над створенням електронного фонду обліку підручників та електронного довідково-бібліографічного апарату 9створення електронних каталогів та картотек). Тобто необхідно сформувати електронний каталог художньої літератури і підручників. Багато напрацювань в вищеозначеному напрямку є в Гереженівському, Кочержинському НВК, Бабанській, Городецькій, Дмитрушківській, Колодистенській, Оксанинській, Полянецькій, Старобабанівській ЗОШ.

Враховуючи вищесказане
НАКАЗУЮ:
1. Відмітити кращий досвід роботи шкільних бібліотек Оксанинської, Дмитрушківської ЗОШ та Кочержинського НВК, якість оформлення приміщення шкільної бібліотеки Колодистенської ЗОШ, організацію роботи з фондом підручників Старобабанівської ЗОШ.
2. Визнати організацію роботи шкільних бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів задовільною, а Фурманського, Затишанського, Піківецького НВК – незадовільною.
3. Методисту районного методичного кабінету відділу освіти райдержадміністрації Дразі Н.Д.:

3.1. Ознайомити шкільних бібліотекарів на районному методичному об’єднанні з наказом «Про підсумки перевірки роботи бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів району».

До 01.05.2012

3.2. Винести подяку за професійність та добросовісне виконання посадових обов’язків бібліотекарям Оксанинської (Лібер Н.І.), Дмитрушківської ЗОШ (Макарчук Н.Ю.) та Кочержинського НВК (Гуменюк О.І.).
4. Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів району:

4.1. Вказати на недостатній контроль за веденням обліку навчальної літератури в шкільних бібліотеках, формуванням замовлення на підручники, якістю підготовки інформації щодо прогнозованого контингенту учнів (Фурманський, Затишанський, Піківецький, Косенівський, Рижавський, Танський, Гродзевський, Ропотуський, Томашівський, Громівський НВК та Городницька, Іванівська, Текучанська ЗОШ).

4.2. Розглянути питання щодо притягнення до відповідальності працівників (Фурманського, Затишанського, Піківецького НВК), які допустили порушення вимог чинного законодавства щодо обліку фонду навчальної літератури, формуванні замовлення на підручники.

4.3. Про прийняті міри проінформувати відділ освіти райдержадміністрації

До 01.05.2012

4.4. Розглянути наказ «Про підсумки перевірки роботи бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів району» на педагогічних радах чи нарадах при директору.

4.5. Щорічно поповнювати шкільні бібліотеки літературою за рахунок спонсорських коштів та акції «Подаруй школі книгу».

4.6. Включити до плану роботи закладу вивчення організації роботи шкільної бібліотеки і надалі щорічно вивчати стан роботи шкільної бібліотеки, за результатами перевірок приймати управлінські і оприлюднювати їх перед колективом.

До 01.09.2012

4.7. Запровадити в практику роботи закладу звіт бібліотекаря про свою роботу за рік та пріоритетні завдання на наступний

Щороку

4.8. Розглядати питання стану забезпечення підручниками учнів закладу на нарадах при директору та батьківських зборах.

Щороку

4.9. Забезпечити особистий контроль за організацією роботи шкільної бібліотеки та обліком навчальної літератури.

Постійно

4.10. Забезпечити контроль за усуненням недоліків, виявлених у ході перевірки організації роботи шкільних бібліотек.

До 01.09.2012
5. Бібліотекарям навчальних закладів району:

5.1. Упорядкувати документацію шкільної бібліотеки відповідно до вимог

До 01.05.2012

5.2. Забезпечити підписку фахових періодичних видань «Шкільна бібліотека» та «Шкільний бібліотекар» на ІІ півріччя 2012 року

До 01.06.2012

5.3. Передбачити в плані роботи бібліотекаря виступи перед педагогічним колективом та батьками з питань забезпечення підручниками та моніторингу читацьких інтересів учнів

До 01.09.2012

6. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника начальника відділу освіти райдержадміністрації Петриченка А.Ф.

Начальник відділу освіти О.А.Супрунець
Юрисконсульт відділу освіти А.І.Шевченко

Схожі:

Наказ iconНаказ
Наказ 01. 09. 2011 n 170 Про затвердження Порядку проведення містобудівного моніторингу
Наказ iconНаказ
Наказ 16. 11. 2011 n 290 Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації
Наказ iconНаказ
Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства праці та соціальної політики n 1 від 09. 01. 2007
Наказ iconНаказ
...
Наказ iconУманська районна державна адміністрація відділ освіти наказ
У відділі освіти забезпечено проведення особистого прийому громадян та видано наказ від 28. 01. 2011 №15
Наказ iconНаказ про затвердження положень про охорону праці 3
Наказ про призначення комісії по періодичному огляду технічного стану будівлі закладу
Наказ iconНаказ
Наказ Міністра оборони України від 17 березня 2003 року №65 «Про затвердження Положення про Збори офіцерів у Збройних Силах України»...
Наказ icon«погоджено» «затверджено»
Типового положення про атестацію педагогічних працівників України (наказ мо україни від 20. 08. 1993 р. №310), зі змінами та доповненнями...
Наказ iconАптеки, завдання, функції, класифікація, вимоги до діяльності
Стандарти акредитації аптечних установ” Наказ моз україни №2 від 12 січня 98 р., що передбачають належну аптечну практику; планується...
Наказ iconДнз «Кам’янець-Подільський професійний будівельний ліцей» наказ №2
України від 14. 12. 2000р. №588, положенням про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка