1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи)
Скачати 82.13 Kb.
Назва1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи)
Дата конвертації25.06.2013
Розмір82.13 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы
1слайд Роль шкільної бібліотеки

у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи)
2 слайд План

1. Бібліотека – фактор становлення особистості учня, формування його компетентності.

2.Формування компетентності користувачів, здатних творчо мислити:

а) основні завдання;

б) шляхи реалізації;

в) очікувані результати.

3. Різноманітність форм і методів з читачами різних вікових груп.

4. Формування читацьких інтересів та керівництво читанням.

5. Висновок.

3 слайд «Кожен з нас може отримати в бібліотеці душевний спокій, втіху і печаль, моральне оновлення і щастя, якщо тільки вміє володіти тим дорогоцінним ключем, який відкриває таємничі двері цієї скарбниці»

Леббон

Саме бібліотека є одним із факторів становлення особистості учня, формування його компетентності. Саме бібліотека надає кожній дитині доступ до книги та інформації для набуття знань, духовного збагачення, втіхи та розваги.

Бібліотекар, використовуючи форми індивідуальної роботи з читачами, орієнтує учня підібрати необхідний матеріал. Про такий підхід в свій час писала Н. К. Крупська 4 слайд «Якщо бібліотекар хоче прийти на допомогу читачам, він повинен знати індивідуальність кожної книги, та індивідуальність читача, який бере книгу. Обов’язок бібліотекаря-знати книгу та читача».

Значення індивідуальної роботи в наш час, особливо з молодшими школярами зростає. Найважливіше – залучити дітей до читання книг, що сприяло б розвитку читацької компетентності.

5 слайд «Кожна дитина – унікальний світ, який потребує використання не стандартного, а особливого педагогічного «ключика», - писав Василь Олександрович Сухомлинський.

Багато залежить від того, наскільки майстерно шкільний бібліотекар разом із педагогами школи прилучає дитину до книги, вчить оволодівати мистецтвом читання, активно пополяризує книжку, закріплює читацькі навички, формує національну свідомість, характер, моральні якості.


6 слайд «Читання як джерело духовного збагачення не зводиться до вміння читати: з цього вміння воно тільки починається…

В.О. Сухомлинський
Бібліотека – інформаційне, культурне та духовне серце школи. Вимога нашого часу – компетентний читач. Згідно цьому методами та засобами нашої бібліотеки є виховання, любові до книги та вміння грамотно читати. У зв’язку з тим ми поставили перед собою завдання - формувати і розвивати читацькі компетентності засобами індивідуальної роботи.

7 слайд Головною метою бібліотеки є створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, задоволення їх освітніх потреб та формування компетентності читачів, здатних творчо мислити.

8 слайд Основні завдання, які поставила перед собою бібліотека:

- виховання духовно багатої особистості;

- виховання інформаційної культури, постійного прагнення до

пошуку інформації учнів початкової школи;

- виховання духовно багатої особистості;

- бібліотечно-бібліографічна грамотність учня;

- упровадження інноваційних технологій;

- довести бібліотечні нововведення до користувача.

^ 9 слайд Шляхи реалізації цих завдань ми бачимо у наступному:

- оновлення та поповнення книжкового фонду, яке відповідає сучасним вимогам виховання компетентного читача;

- виявлення і розвиток читацьких інтересів ;

- індивідуальне керівництво читанням;

- індивідуальна направленість щодо інформування користувачів з використанням новітніх інформаційних технологій.

10 слайд (див. додаток №1 «Структура формування компетентного читача початкової школи засобами індивідуальної роботи»)

- різноманітні активні форми та методи роботи, без яких неможливо виконання завдань з виховання компетентного читача 11 слайд (див. додаток 2 «Методи та форми роботи шкільної бібліотеки з формування компетентного читача початкової школи»)
12 слайд Очікувані результати :

- підвищення інтересу учнів до читання;

- бібліотечно-бібліографічні навички;

- збільшення кількості відвідувань бібліотеки учнями та якості їхнього

читання;

- уміння орієнтуватися у світовому інформаційному потоці;

- освоєння раціональних прийомів роботи з книгою;

- ведення самостійного пошуку, аналізу інформації.
Різноманітні форми і методи роботи з читачами різних вікових груп вживає бібліотека у практиці своєї діяльності. У даному випадку необхідна індивідуальна робота з конкретним читачем. 13 слайд (див. додаток3 «Структура формування пізнавальної компетентності учнів початкових класів»). В основі індивідуальної роботі з учнями молодших класів лежить спільна робота бібліотекаря, учителя, батьків. Найбільш поширеною формою особистісного спілкування з юним читачем є бесіда: при записі читачів в бібліотеку, при рекомендації у виборі книг, при поверненні літератури, коли дитина ділиться враженнями від прочитаного. Індивідуальні бесіди про значення книги у житті людини , про бібліотеку є основою у діяльності кожної шкілької бібліотеки.У бесіді можна використовувати різноманітні прийоми залежно від її мети, характеру літературного твору, вікових і індивідуальних особливостей читача. Кращому засвоєнню прочитаного сприяє використання ігрових елементів у роботі з книгою Слайд 14 (куточок «Книжкова лікарня»), проведення конкурсу малюнків «Найкращий ілюстратор прочитаних книг», Слід зазначати, що на допомогу тут приходять ІКТ. Звичайно використання ІКТ у роботі бібліотекаря є основний фактор. Слайд 15 Дуже популярними у нашій роботі є мультимедійні вікторини, які зазвичай використовуємо у проведенні виховних заходів. У подібних вікторинах учні участують із захопленням. Також плідним є використання мультимедійних книжкових виставок слайд 16,17 . Звичайно такі виставки викликають інтерес учнів до читання. Електронні книжкові виставки використовуються на бібліотечних уроках. Так на бібліотечному уроці: Слайд 18 «Рослинний світ нашої планети», шкільна бібліотека інформує, які є періодичні видання саме з цієї теми, які рослини занесені до Червоної книги.

Індивідуальна робота з учнями молодших класів будується на причитуванні книг з програми позакласного читання. До тем позакласного читання підбирається література і створюються цикли тематичних поличок, змінних виставок Слайд 19 «Пори року», «Юний правознавчик», «Пропонуємо вам казку – а ви бубликів в язку», «Україна – моя держава», «Природа – наш рідний дім», «Юний натураліст», «Твої перші енциклопедії» та ін.

За допомогою позакласного читання ми формуємо духовний світ дитини, намагаємось спрямувати думку читача на те, що книга – це не лише скарбниця знань, а й духовне багатство.А тому,розкривши й осягнувши її, вони повинні обов’язково розповісти бібліотекареві про ті цінності, які черпають для себе з цієї схованки людського досвіду й знань.

Казки, вірші, оповідання, енциклопедичні видання пропонує наша бібліотека, завдячуючи проведенню акції Слайд 20 «Подаруй бібліотеці книгу». Таким чином книжковий фонд постійно поповнюється необхідною дитячою літературою.

Основою нашої діяльності є надання учням знань з основ бібліографічно-інформаційної культури. Тут застосовуються як традиційні форми, так і інноваційні комп’ютерні технології – презентації.

Виховання компетентного читача починається з виховання у дітей бережливого ставлення до книги. Ефективним з цього приводу є щорічна акція «Живи, книго!» При проведенні акції: «Живи, книго», саме мультимедійні презентації, віртуальні екскурсії, електронні книжкові виставки допомагають донести нашим учням наскільки важливо дбайливо ставитись до підручників, берегти та любити книгу. Слайд 21 Саме ця акція допомогла розкрити авторські таланти наших дітей - вони створюють свої перші видання. Переможцями конкурсу «Моє перше книговидання» були учні Вельської Г.С., Сусляк Г.Й., Колодій Т.А…. Також учні випускають власноруч газети , присвячені книзі, бібліотеці. Слайд 22 Цей вид діяльності у яскравій формі розкриває роль книги у житті дитини. На сторінках газет звучить заклик до продовження життя підручнику. Отож ми бачимо, що акція «Живи, книго» сприяє залученню дітей до читання, допомагає учням творчо мислити.

Слайд 23 У формуванні читацьких інтересів та керівництві читанням дітей молодшого шкільного віку велику роль відіграє читацький формуляр. Він показує не лише кількість відвідувань та прочитаних книг. З формуляра ми бачимо, чим захоплюється учень, чи читає він книги зі шкільної програми, які є прогалини в його читанні, та як на основі прочитаного можна зацікавити учня книгами на іншу тематику.

Для того, щоб успішно керувати читанням, необхідно спочатку виявити читацькі інтереси дитини. Слайд 24 В першу чергу – це бесіда. Під час запису до бібліотеки та видачі книг бібліотекар спілкується з учнем, з’ясовує: як навчається читач, які в нього інтереси, які улюблені предмети, літературою якого напрямку цікавиться читач, чи прочитав книжку, чи сподобалась вона йому. Дані заносяться у формуляр. Це допомогає краще задовольнити потреби читача.

Є такі користувачи, які неохоче йдуть на контакт з бібліотекарем.Так буває, коли читач не знає своїх реальних потреб. Для цього ми проводимо бесіду для уточнення попиту. Більшість читачів приймають нашу допомогу.

Слайд 25 Не менш важливою формою у вивченні читацьких інтересів є анкетування. Слайд 26 Воно проводиться кожного року з учнями 2-4 класів. Анкетування цього року показало велику різницю в читацькому розвитку молодших школярів. Потрібна індивідуальна робота з конкретними читачами. Слайд 27-30 Відповіді на питання анкети дали нам можливісь скласти загальну уяву про інтереси та смаки читачів, чи багато читають, яким чином вибирають книги для читання, про що люблять читати.

Після вивчення читацьких інтересів бібліотекар переходить до керування читанням. Для цього в бібліотеці служить картотека «Індивідуальне керівництво читанням». До неї занесені всі читачі, визначені в результаті анкетування, аналізу читацьких формулярів, індивідуальних бесід.

В бібліотеці використовується така форма обліку процесу індивідуального керівництва читанням як сигнальна інформація. Слайд 31 Формуляри читачів помічені кольоровими значками (смайликами), кожний з яких має своє значення: читаючи за інтересами, обдаровані, слабочитаючі.

Індивідуальна робота з учнями різних груп має свої особливості. Для обдарованих дітей складаються індивідуальні плани читання, рекомендовані списки літератури.

Слабочитаючі учні знаходяться на особливому контролі. Такі учні охоплені індивідуальним керівництвом читання.

Велика увага приділяється у нашій бібліотеці роботі з обдарованими дітьми. В бібліотеці оформлена постійно діюча виставка «Таланти та обдарованість». Ведеться каталог статей періодичних видань, новинок методичної та наукової літератури, де учні можуть знайти необхідну інформацію у підготовці до різноманітних конкурсів. («Колосок», «Левеня», «Кенгуру», «Кращий читач» та ін.)

Разом з вчителями початкових класів бібліотека проводить індивідуальну роботу з батьками. Для них оформлений постійно діючий стенд «Сімейне виховання», з такими рубриками: «Поради батькам у вихованні маленького читача», «Пам’ятка для батьків».

Отже, велику роль у забезпеченні духовного розвитку і саморозвитку особистості відіграє книга. Тому пропаганда читання, виховання бібліотечно-бібліографічної та інформаційної культури, формування вміння користуватися бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, розвиток творчої думки, пізнавальних інтересів – пріоритетні напрямки спільної діяльності педагогів і бібліотекарів – формування читацької компетентності школяра.

Слайд 32 Як результат нашої роботи, випускник початкової школи має: багатий духовний світ, збагачення пізнавального розвитку, вміле використання здобутої інформації, бібліотечно-бібліографічні навички та інформаційно-пізнавальні знання.

Як підсумок нашої роботи може слугувати відеоролик, створений у програмі WINDOWS MOVIE MAKER, у якому представлено фото бібліотечних уроків, масових та виховних заходів, книжкових виставок, індивідуальних бесід.(Відеоролик додаеться)

Слайд 33 Дякуємо за увагу!Схожі:

1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconКз «запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» зор курсова робота з теми
Проектна діяльність шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconАналітична довідка про підсумки проведення декади початкової школи
Згідно з Планом роботи школи, з метою підвищення фахової майстерності вчителів, обміну досвідом з 25. 02. 13 до 01. 02. 13 в школі...
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconМатеріали опису виховної форми діяльності в 4 класі Грушинської загальноосвітньої...
План виховної роботи розрахований на 4 роки навчання учнів в початкових класах з урахуванням їхніх вікових, індивідуальних та психолого...
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconОсновна задача початкової школи полягає в тому, щоб адаптувати дитину...
Фактично так І стається, коли відмінники початкової школи поступово стають трієчниками не зважаючи на всі їхні старання. Цей результат,...
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconЗаходи щодо проведення Всеукраїнської акції
...
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) icon«Політична соціалізація молодших школярів (на прикладі контент-аналізу...

1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconСценарій для учнів початкової  школи
Над дверима плакат „Книги – найкращі друзі!” Хлопчик в костюмі Букваря проводить першокласників до бібліотеки, де їх зустрічає Грайлик...
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconУкладач: Горбенко Л. Г., методист Шполянського райметодкабінету, с. 55, 2011
У збірці подано нормативні документи, які регламентують діяльність шкільної бібліотеки. Детально розглянуто технологію роботи шкільної...
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconУкладач: Горбенко Л. Г., методист Шполянського райметодкабінету, с. 55, 2011
У збірці подано нормативні документи, які регламентують діяльність шкільної бібліотеки. Детально розглянуто технологію роботи шкільної...
1слайд Роль шкільної бібліотеки у формуванні читацької компетентності школярів початкової школи засобами індивідуальної роботи (Матеріали круглого столу з учителями початкової школи) iconДжерело духовної культури бібліотека
Тиждень шкільної бібліотеки проводиться з метою зацікавленості молоді у користування друкованої книги, як джерелом інформації, заохочення...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка