План-конспект уроку з української літератури в 11 класі
Скачати 63.04 Kb.
НазваПлан-конспект уроку з української літератури в 11 класі
Дата конвертації18.07.2013
Розмір63.04 Kb.
ТипПлан-конспект
uchni.com.ua > Інформатика > План-конспект
ДОДАТОК 1

План-конспект уроку

з української літератури

в 11 класі

"Андрій Малишко. Відомий український поет і його пісні,

що стали народними"

Розробила:

Прудивус Марина Костянтинівна

вчитель української мови та літератури

Семенівської ЗШ І-ІІІ ступенів

Мелітопольської районної ради

Запорізької області

2011 р.

Тема: Андрій Малишко. Відомий український поет і його пісні, що стали народними.

Мета: знати основні відомості про поета та його пісні; виразно і вдумливо читати поезії; вміти визначати і коментувати основні мотиви, роль художніх засобів, символічність образів; набувати навички аргументовано висловлювати власні роздуми; виховувати повагу до жінки-матері, до материнства; формувати морально-естетичні цінності школярів, розвивати естетичний смак.

^ Тип уроку: урок-дослідження

Обладнання: портрет Андрія Малишка, його твори, підручник, відеофільми «Андрій Малишко», «Крила любові», аудіозаписи пісень, фрагменти телепередач

^ Основний зміст уроку

І. Оголошення теми, мети, завдань уроку

1. Мотивація навчання.(Звучать мелодії пісень "Пісня про рушник", "Вчителька ", "Ми підем, де трави похилі")- Чи чули ви колись ці пісні? Хто автор цих пісень?

2. Оголошення теми та мети.

IІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя:

- Поезiя А. Малишка — глибоко лiрична, щира, безпосередня. Поет глибоко переживає те, про що пише. Його творам притаманна лiричнiсть, емоцiйнiсть, простота, прозорiсть змiсту. Тому однiєю з особливостей поезiї А. С. Малишка є її музикальнiсть. Любов до пiснi в А. Малишка вiд його матерi. Вона спiвала разом із сином багато пiсень. Кажуть, нiхто з письменникiв не знав стiльки пiсень, як А. Малишко. Поет був сам музично обдарованою людиною, мав чудовий голос (баритон), добре спiвав.

(Відео про сюжети пісень А.Малишка. Телепередача "Часослов" . Перший канал.Тривалість-0,46 хв.)2. Розповідь вчителя про пісні А Малишка, що стали народними.

1) Перша пісня поета.

- Упродовж усього життя А. Малишко натхненно працював як пісняр. А перші пісні написав поет на пропозицію О. Довженка ще в період ранньої творчості до кінофільму «Щорс». «Богунська четверта» («Ой, за Десною люди веселі») звучить і сьогодні.2) У співтворчості з композиторами.

- Музику до його поетичних творів писали такі відомі композитори, як П. Козицький, М. Вериківський, Д. Майборода, А. Штогаренко, С, Козак, О. Білаш.3) Пісенна спадщина поета.

- На слова А. Малишка написано понад сто пiсень. Це передусiм :

«Пiсня про рушник», «Учителька», «Ми пiдем, де трави похилi» “Ранки солов'їні”, «Київський вальс», «Цвiтуть осiннi тихi небеса","Рідна мати моя" ,“Білі каштани",, “Стежина”, Колискові. У роки вiйни спiвали його пiснi - «Партизанська», «Як збирались хлопцi до загону».- Неперевершена краса природи i повінь людських почуттiв, освячених коханням, лiричнi спогади про батькiвський дiм i фiлософiчнi мiркування про сенс людського життя — такий тематичний дiапазон пiсень А. Малишка.

4) Ознайомлення із пісенною спадщиною Малишка

( Під час ознайомлення із пісенною творчістю автора учні заповнюють таблицю "Візитні картки твору")- Темi кохання присвячена пiсня «Ми пiдем, де трави похилi»

- Донька поета Андрія Малишка згадувала, як з’явився романс ”Ми підем, де трави похилі”. Тоді в їхній квартирі мешкав композитор Платон Майборода. Поет написав вірш на коробці з-під сигарет ” Казбек ” буквально за 10 хв. А Майборода сів за рояль і почав імпровізувати мелодію. Пісня народилася так несподівано, що Малишко одвернувся до вікна й заплакав.

Ми пiдем, де трави

похилi, Де зорi в яснiй

далинi, I карiї очi, i

рученьки бiлi Ночами

насняться менi.

(Відеосюжет 4.30 хв)


- Душу і серце ліричного героя пісні “Ми підем, де трави похилі” тривожать карі очі коханої, яку він зустрів в “краю придніпровськім”. До коханої ліричний герой звертається найніжнішимн словами, порівнює її із “золотою веселкою”, яку обов'язково називає “моя”

-А. Малишко i П. Майборода оспiвали i працю скромної сiльської учительки: "Вчителька моя"

Учителько моя, зоре свiтова,

Звiдки виглядати,

Де тебе знайти?

На столi лежать зошитки малi,

Дiтвора щебече золота, золота…

( Відеосюжет "Вчителько моя" 4.40 хв)-Чому ця пісня одразу ж стала народною?

- Якою ви пам'ятаєте свою першу вчительку?

- Особливо цікаву сторінку пісенної творчості поета становлять його пісні про Київ. У співавторстві з відомим українським композитором П. Майбородою А. Малишко написав цикл пісень про Київ – «Пісня про Київ», «Київсь зорі», «Київський вальс». У них поет оспівує прекрасне місто, білі каштани окрасу Києва.

Знову цвiтуть каштани,

Хвиля днiпровська б’є,

Молодiсть мила, ти щастя моє.

У пiснi «Бiлi каштани» («Пiсня про Київ») поет прославив знаменитi київськi каштани:

- Які відчуття виникають у вас після прослуховування пісні?

^ 5) - “Пісня про рушник” ( Відеофрагмент "Крила любові" 3 хв.- про материнську любов)

- До кінофільму “Літа молодії” була написана “Пісня про рушник” (1959), яка давно вже стала народною. У цій пісні материнська любов помножена поетом на всі найніжніші почуття українських матерів, які “ночей не доспали”, вчили своїх синів любити отчий край, тому не раз водили їх у “поля край села” (до речі, факт біографічний). Випроводжаючи сина “на зорі” у “дорогу далеку”, “на щастя, на долю”, за традицією, мати дає йому найцінніший подарунок – “рушник вишиваний”. Побажання матері синові передано дуже тонко, це побажання добра в невідомім краю. Ліричний образ матері створює поет за допомогою епітетів. Усмішка у матері – незрадлива, ласкава. Її очі – засмучені, хороші, блакитні. Любов материнська– вірна.  • Історія створення пісні ( Спогади дружини П.Майбороди. Відеосюжет "Малишко та Маборода" 2-46 хв-9.30 хв)

  • Виконавці пісні ( "Перше виконання пісні" - Олександр Таранець- 2.15 хв, Дмитро Гнатюк - 5.20-6.00 хв, "Життя пісні сьогодні" - Анатолій Мокренко - 1.30 хв., Володимр Гришко -4.04.- 7.25 хв)

- Чому цю пісню часто називають "Пісня про матір"?

- ...Догорало чисте багаття його життя. Фізичні сили покидали Андрія Самійловича, а розум, поетична пристрасть палахкотіли вогнем слова. «Стежина» створена 8 лютого 1970 року — за вісім днів до кончини поета.

- Це останній твір А. Малишка, його лебедина пісня.

Стежина життя... Це по ній кожен має пройти гідно. Та якою вона буде і де проляже? Чи десь на чужині, чи в ріднім краю? Одним одна... Єдина... Найдорожча... Поет не закликає бездумно кидатися в далекі світи у погоні за примарним щастям. Щоб потім каятися, шкодувати, марити в снах і наяву за батьківським порогом і стежиною, «дощами митою, перемитою» — тією, що в'юниться «Між круглих соняхів» і веде на батьківщину.. На глибокі роздуми спонукає нас цей так просто й майстерно скомпонований вірш. Бо людське життя, як і ота стежина, безперервне... І в кожного вона своя — «Ота стежина в нашім краї. Одним одна біля воріт».

- І вам, діти, теж потрібно буде вибрати свою, єдину. То ж як її не шанувати, не благоговіти перед нею?!

Чому, сказати, й сам не знаю,

Живе у серцi стiльки лiт

Ота стежина в нашiм краю,

Одним одна бiля ворiт.

ІІІ. Узагальнення вивченого на уроці.

- Ось такi вони, пiснi на вiршi А. Малишка. Щирi, емоцiйно наснаженi, сповненi любовi i теплоти.

^ 1. Узагальнююча бесіда:


Які враження виникли у вас від пісень А.С. Малишка?

— Які пісні ви взяли б у своє доросле життя? Чому?

-Який тематичний діапазон пісенних творів Малишка?

2. Перевірка роботи учнів у зошитах ( Оцінюються візитні картки твору )

3. Учні під караоке виконують "Пісню про рушник"

IV. Домашнє завдання.

1.Вивчити напам'ять одну пісню (на вибір)

2. Письмова робота

Пісня Андрія Малишка, що найбільше мене схвилювала”


Схожі:

План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconПлан-конспект уроку з української літератури для 6 класу Розроблено
Мета: викликати інтерес до самостійного читання художніх творів; розкрити особливості
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconПлан-конспект уроку з української літератури на конкурс «Учитель року 2013»
Тема: Особливості мови твору«Енеїда». «Енеїда» як енциклопедія українського життя
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconПлан-конспект уроку з української літератури для 6 класу Розроблено
Мета: ознайомити учнів із матеріалом про життя й творчість поета, допомогти усвідомити ідейно-художню цінність його поезії
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconПлан-конспект відкритого уроку із зарубіжної літератури у 5 класі...
«рольова гра»: розкажіть від імені пасербиці про те, як вона почувалася в зимовому лісі
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconКонспект уроку з української літератури за кіноповістю О. Довженка «Україна в огні»

План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconПлан-конспект відкритого уроку 6-а класі тема
...
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconПлан-конспект уроку фізики в 11 класі Контрольна робота з теми «Електричне поле»
Мета уроку: контроль та оцінювання знань, умінь І навичок учнів по вивченій темі
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconУрок української літератури в 9 класі
Підготувала І провела вчитель української мови та літератури Салата Валентина Іванівна
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconПлан-конспект позакласного заходу з української літератури «Шевченко, якого ми не знаємо…»
Кобзаря, його поглядами, уподобаннями; дослідити унікальність, світову велич геніальної людини
План-конспект уроку з української літератури в 11 класі iconВсеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання...
Обладнання: портрети поетів В. Голобородька, І. Калинця; презентаційні матеріали, технічні засоби; літературна карта України
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка