Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного
Скачати 318.13 Kb.
НазваМашинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного
Сторінка1/3
Дата конвертації20.08.2013
Розмір318.13 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы
  1   2   3


Управління освіти Рівненського міськвиконкому

Методичний відділ

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9

Рівненської міської ради

Машинна вишивка

як сучасний вид

декоративно-прикладного

мистецтваРівне – 2010


Методичний посібник вміщує матеріали про зміст і технологічні особливості виконання сучасного виду мистецтва – машинної вишивки. Його рекомендовано для використання на позакласних заняттях з учнями.

Укладач: Якута Л.В., вчитель обслуговуючої праці Рівненської загальноосвітньої школи 1-ІІІ ступенів №9

Рецензент:

Мельник З.В., методист кафедри технології РОІППО.

^ Кондратюк В.М., заступник директора з навчально-методичної роботи загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №9 Рівненської міської ради

Збагерський М.А., учитель-методист, учитель технічної праці загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №9 .

Рекомендовано до друку методичною радою загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №9 Рівненської міської ради.

Протокол №3 від 3 лютого 2010 року.


Зміст.

  1. Вступ... .................................................................................................4

  2. Матеріали та інструменти для машинного вишивання……………7

  3. Перенесення малюнка на тканину ……………..……………….......9

  4. Техніка машинної вишивки………………………………………...10

  5. Особливості вишивання різних видів технік машинної

вишивки………………………………………………………………11

  1. Догляд за вишитими виробами…………………………………… ..36

  2. Алгоритм виготовлення виробу у техніці машинної вишивки…....37

  3. Орнаменти та схеми для розробки вишивок виконаних в техніці машинної вишивки…………………………………………………...38

  4. Список літератури…………………………………………………....66.


Завдяки набутим знанням

ти будеш набагато сміливіший і

досконаліший в іншій роботі,

ніж без них.

Альбрехт Дюрер

Вступ

Співаючи чи танцюючи, вишиваючи чи малюючи,– ми робимо свій маленький внесок у збереження нашої культури. Та, звичайно, вишивка є тим найбільш поширеним видом оздоблення ужиткових предметів, який приносить естетичну насолоду людині. У розмаїтті українського декоративного мистецтва художнє вишивання посідає одне із провідних місць. Це улюблений і здавна поширений різновид народної творчості.

Вишивка – мистецтво, що розкриває невичерпне багатство творчих сил народу, вершини його мистецького хисту, оригінального бачення світу.

Художня довершеність і різноманітність вишивки залежать не тільки від створення композиції, тонкого відчуття кольору, а й значною мірою від вибору техніки виконання.

Технікою вишивки можна відобразити розмаїття навколишнього життя, красу рідної природи, яка завжди була джерелом творчої наснаги людини. Володіючи багатьма видами технік ручної вишивки, людина передавала свої мрії, почуття на полотні, бо творчий потенціал її геніальності не має меж. Тому пізніше виникло більш сучасне ремесло декоративного мистецтва – машинна вишивка.

Як і інші види цього мистецтва, машинна вишивка інформує про композицію, орнамент, колорит; вона розкриває естетичні погляди, звичаї народу. Заняття такою вишивкою дає змогу певною мірою самовиразитися шляхом створення нових композиційних сюжетів на тканині. У вишитих візерунках, у гармонії кольорових поєднань, у ритмі ліній узору відчувається глибока змістовність.

Отож машинна вишивка - один із найпоширеніших видів декоративно-художнього мистецтва. Вже майже століття люди захоплюються нею. Виникло це мистецтво з любові до навколишнього світу, і з потреби не тільки бачити й відчувати красу, а й творити її власними руками.

Машинна вишивка виникла на початку ХХ століття. Удосконалення будови та принципу дії швейної машини дало змогу використовувати її для вишивальних робіт. Першими творити такою технікою почали умільці Західної Європи, а витоки машинної вишивки йдуть з листівки, виконаної шовковими нитками на шовку та рельєфних літографічних листівок з шовковою аплікацією. Найперші такі роботи з’явились близько 1898 року в Англії, та тільки у 1903 році текстильна промисловість почала свою діяльність із видання листівок. Згодом цим видом мистецтва почали займатися і наші прабабусі.

З покоління в покоління передавалися секрети майстерності, відпрацьовувалися, удосконалювалися узори та техніка виконання, змінювалась кольорова гама.

Популярності в Україні машинна вишивка набула в 1964 році. Сучасна вишивка зможе прикрасити інтерєр квартири, білизну, одяг, крім того, зняти втому, подразливість, нервове напруження. Вишиті вироби технікою машинної вишивки, - це піднесений світ краси і фантазії, поетичного осмислення , схвильована розповідь про думки та почуття людини, світ натхнення образів, що сягають своїм корінням у минуле наших предків.

Техніка машинного вишивання дає змогу навчитись оздоблювати одяг в сучасному стилі, тому що машинна вишивка на світових подіумах високої моди є дуже актуальною: нею прикрашають сукні відомі дизайнери. Машинною голкою, ніби художник пензлем , на тканині, можна вишивати різноманітні візерунки, картини, які нічим не поступаються ручному вишиванню гладдю.

Переваги машинного вишивання над ручним у швидкості виконання іноді не залишає в спокої тих, хто мав змогу спостерігати за виконанням роботи вишивальниці на швейній машині. Машинна строчка робить на тканині дива – машинна голка, виконуючи роль олівця, заповнює площину тканини різними кольорами та відтінками, які згодом перетворюються на витвори мистецтва (мал. 1).
Мал. 1. Оздоблення виробів машинною вишивкою.

Матеріали та інструменти для машинного вишивання

Асортимент тканин, що застосовується для вишивання технікою „машинна вишивка”, є дуже широким. Вишивати можна практично на будь-якій тканині. Вибирають тканину в залежності від призначення виробу й техніки виконання. Найкраще використовувати тканини із щільним переплетенням: лляні, бавовняні, шерстяні, шовкові, батист, органза, шифон, велюр і т.д.

Якщо вишивку планується виконати на тканинах із рихлою структурою та з еластичних волокон, то запобігти деформації, можна використовуючи термопластичні матеріали – флізелін та дублірин. Дублюючі матеріали потрібно зап’ялювати разом із тканиною без приклеювання, щоб запобігти деформації та псуванню виробу, тому їхній розмір має бути більшим за діаметр п’ялець. Після виконання вишивки незашиті місця обрізають гострими маленькими ножицями, не пошкоджуючи цілісність ниток візерунку.

Для виконання машинної вишивки використовують різні (по якості й структурі), у залежності від виду робіт та якості тканини. Це бавовняні котушкові ( №60, 80, 100), .шовкові ( №65А, 33А), синтетичні, муліне розмотані в одну нитку і котушкові нитки №10, 20 для прокладання по контуру візерунку для створення об’ємності деталей.

Швейні машини. Вишивати можна на всіх видах побутових швейних машин, у яких регулюється натяг ниток. Найбільш зручні для вишивки швейні машини з ножним та ручним приводом.

Круглі п'яльці використовують як пристрій для виконання натягу тканини, щоб тканина під час вишивання не стягувалась, а стібки рівномірно розміщувались на тканині. Вони бувають з невисокими кільцями (0.8-1 см) i не дуже великими в діаметрі (18-20 см) , і складаються з двох частин. На меншу частину кладуть тканину, зверху накладають більшу, щільно затискаючи її за допомогою гвинта.

Якщо потрібно вишивати на невеличкому клаптику тканини, і його не можна закріпити в п’яльці, то до тканини пришивають смужки будь-якої іншої тканини. Після роботи ці смужки легко відпорюються.

Перед початком роботи тканину зап’ялюють в п’яльці, рівномірно натягуючи її по всьому периметру. Найкраще використовувати дерев’яні п’яльці, бо вони не бруднять тканину та не псують її (мал. 2).^ Мал. 2. Дерев’яні п’яльці з регулювальним гвинтом.

Ножиці. Для вишивальних робіт потрібно мати маленькі ножиці з гострими прямими кінцями для обрізання ниток та ножиці із загнутими кінцями для вирізування тканини та деталей в ажурній вишивці (мал. 3).^ Мал. 3 Ножиці для обрізування ниток та вирізування маленьких деталей.

Також кравецькі ножиці для розрізування тканини. Ножиці мають бути гострі. Затуплені леза ножиць можуть призвести до псування вишивки.

Машинні голки різної товщини. Голку для вишивання підбирати по товщині тканини й ниток: для тонких - №70-90, для щільних - №90,100.

Випукла пластина, при встановлені якої відпадає необхідність в опусканні або знятті зубців рейки двигуна тканини.

Копіювальний папір чорний та кольоровий для перенесення візерунків на тканину.

Прозора калька для перезняття візерунків (мал. 4).^ Мал. 4. Робота з калькою.
Перенесення малюнка на тканину
Розпочинаючи роботу над виконанням вишивки, насамперед потрібно вибрати візерунок або створити власну композицію, визначити місце вишивки на виробі. Він повинен відповідати призначенню виробу , якості та кольору тканини. Чим товща тканина, тим крупніші можуть бути деталі малюнка, для тонких тканин краще вибирати дрібний візерунок. Слід пам’ятати, що при перенесенні малюнка на тканину потрібно слідкувати, щоб осьова лінія його співпадала з напрямом нитки основи й піткання тканини. Існує декілька способів перенесення візерунка на тканину.

Найпростіший у виконанні - за допомогою кальки та копіювального паперу.

Розпрасовану тканину потрібно розкласти лицьовою стороною і намітити місце розміщення візерунка..Кальеу з візерунком положити на тканину і прикріпити. Під малюнок підкласти копіювальний папір глянцевою стороною вниз і обвести контури візерунка олівцем. Роботу виконують на твердій та рівній поверхні. При цьому не слід натискувати на копіювальний папір, щоб не залишилось плям на тканині. У тому випадку, коли важко розмістити правильно малюнок на площині тканини, копіювальний папір можна підкладати під кальку після приколювання її до тканини. Використовуючи цей спосіб, потрібно стежити, щоб контури малюнка повністю обшивалися нитками. При переведенні малюнка на темні та чорного кольору тканини краще використовувати колбровий копіювальний папір (білий, жовтий, червоний).

На темні, блискучі і ворсові тканини переносять узор за допомогою обстрочування контуру на тканині. Малюнок переносять на кальку, приметують по контуру кальки до тканини, щоб під час обстрочування він не змістився. Тканину разом із калькою зап’ялюють у п’яльця, після чого обстрочують на машині контури малюнка кольоровою ниткою, помітною на тканині. Завершивши роботу папір обривають, а на тканині залишається вистрочений контур узору.

На тонкі прозорі тканини світлого кольору малюнок можна перевести за допомогою скла. Для цього потрібно розмістити малюнок на склі, а зверху – тканину і сколоти її шпильками. Знизу скла ввімкнути настільну лампу і простим олівцем обвести контур малюнка. У яскравий сонячний день можна скористатися віконною шибкою.

^ Техніка машинної вишивки
Техніка машинної вишивки розпочинається з підготовчих робіт. Потрібно зняти притискну лапку, відкрутивши регулювальний гвинт. Регулятор довжини стібка виставити в „ нульове” положення.

Опустити зубці рейки двигуна тканини (положення „В"), при відсутності регулятора закрити спеціальною пластиною, щоб зубці не заважали вільному переміщенню тканини й щільному приляганню до голкової пластини.

Якщо тканина щільно не натягнута у п’яльцях, то під час виконання вишивки утворюються пропуски стібків, тому що голка не захвачує нижню нитку. Регулювання натягу верхньої нитки виконують завжди при опущеному важелі стержня притискної лапки. Натяг верхньої нитки послаблюють для вільного керування довжиною стібків, а натяг нижньої нитки підсилюють так, щоб вона перетягала верхню нитку на виворітний бік. Важіль регулятора стібка ставлять в „нульове ” положення.

Зап’ялити тканину в п’яльці з нанесеним візерунком і підвести під голку. Перед виконанням роботи опустити важіль притискної лапки, щоб із вивороту під час вишивки не утворились петлі.

Виконуємо закріпку нитки на тканині. Першим ударом голки в тканину витягуємо нижню нитку, і пальцями лівої руки її притримуємо. Двома наступними ударами голки в одну точку на тканині нитку закріплюють, і зрізають зайві хвостики, щоб не заважали під час вишивання. Потім виконують строчку по контурних лініях. Початкову роботу над вправою роблять повільно, поступово прискорюючи рух швейної машини

Для того щоб освоїти техніку виконання машинної вишивки, необхідно виконати декілька попередніх вправ без заправлення верхньої нитки в голку машини, тому що в початківців на початку при різких рухах п’ялець рвуться нитки, тому рекомендується двома руками підводити п’яльця під голку в тому напрямі, який необхідний в роботі і виконувати рухи від себе й до себе, а також уліво та вправо. Ногами виконувати рухи незалежно від рухів рук.

^ Особливості вишивання різних видів технік машинної вишивки

До основних швів відносяться строчки - найпростіший вид машинної вишивки необхідний для заповнення вільних площин у композиції (листочків, пелюсток та просторових площин між деталями візерунку). Їх виконують простим машинним швом, через те вони дуже легкі у виконанні.

Розрізняють наступні види строчок: ламана (зигзагоподібна), вилюшка, вісімка, бісерний шов, луска (мал. 5).

^ Мал. 5 . Схеми і використання оздоблюючих строчок для машинної вишивки.

Стеблевий шов утворює рельєфну лінію і використовують для виконання стебел, тоненьких гілочок. Для його виконання спочатку по контуру виконують машинну строчку дрібними стібками . Зверху по машинній строчці виконують перший стібок знизу вверх, другий – від середини першого по контуру малюнка. Стібки за розміром повинні бути рівними і щільно прилягати один до одного. Натяг верхньої нитки слабкіший нижньої.

Гладьовий валик використовують при виконанні фестонів. Фестони виконуються по краю виробу вузьким та широким гладьовим валиком. Точність та охайність в перенесенні візерунка на тканину мають велике значення при виконанні вишивки. Виконують фестони на машині : широкі, з настилом, а вузькі – з проклданням нитки. Широкі фестони настилають по контуру малюнка строчкою, обшивають строчку вузьким гладьовим валиком, потім весь простір між контурами застилають косими стібками. Гладьові стібки по настилу слід виконувати перпендикулярно до крайньої лінії виробу (а).

Вузькі фестони настилають по контуру машинною строчкою, по якій прокладають нитку і заповнюють гладьовим щвом(б).
Мал.6. Техніка виконання фестонів.
Для оздоблення виробів при виконанні вузького гладбового валика рл його внутрішньому краї часто виконують «бісерним» швом(мал..6).

Аплікація — вид машинної вишивки, у процесі виконання якої, на основну тканину нашивають клаптики іншого кольору тканини (матеріалу). Використовуючи недорогу тканину та порівняно невеликій затраті часу можна виконати накладним шиттям різноманітні кольорові та яскраві оздоблення. Його використовують цю вишивку для виконання оздоблення виробів різного призначення, наприклад дитячого одягу, постільної та столової білизни (мал. 7).

^ Лицева аплікація - найбільш поширений вид аплікації. У цій аплікації

клаптики накладного матеріалу з нанесеним малюнком нашивають на лицеву сторону тканини. Процес виконання полягає в тому, що накладний матеріал із нанесеним малюнком приметується до лицевого боку основної тканини й двічі обстрочуються контури візерунка. Після обстрочування контурів узору обрізається зайва накладна тканина. Для виконання обстрочування використовують гладдєвий шов „ валик” (мал. 8).

^ Виворітна аплікація - це досить простий вид машинної аплікації. Таку аплікацію використовують при оздобленні виробів одягового та ужиткового асортименту виробів (мал. 9).

Роботу починають із того, що до виворітного боку тканини приметують накладний матеріал різних кольорів із нанесеними контурами малюнка. Приметані до основної тканини деталі накладної аплікації зап'ялюють у п'яльці виворітною стороною доверху і двічі обстрочують дрібною машинною строчкою. Після обстрочування по нанесеному контуру аплікації, п'яльці витягують з-під голки, і з виворітного боку обрізають зайві частини накладної тканини, відступивши від строчки на 0.1 см, а з лицевого боку всередині контурів вирізають основну тканину. Усі деталі з лицевого боку обробляють гладдєвим „валиком”, і наносять рельєфи настилом гладі.Мал. 7. Використання накладного шиття для оздоблення прихваток-рукавичок.Мал. 8. Візерунок для виконання кольорової аплікації.


^ Мал. 9. Фрагмент виворітної аплікації на виробі.
  1   2   3

Схожі:

Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconКосінська Олена Миколаївна Дата І місце народження
Подільський національний університет імені Івана Огієнка, педагогічний факультет, спеціальність – образотворче та декоративно-прикладне...
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconМакраме, як вид декоративно-ужиткового мистецтва
Місце та роль плетіння макраме в сучасному декоративно-прикладному мистецтві. Інструменти та обладнання для роботи. Матеріали для...
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconГоловне управління освіти І науки
Про підсумки проведення міського конкурсу декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва серед учнів професійно-технічних навчальних...
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconЩо означає поняття "карбування металів"?
Карбування металів як один з давніх видів народного декоративно-прикладного мистецтва України”
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconНашого уроку
Мета уроку: ознайомити з історією декоративно-прикладного мистецтва – писанкарства, навчитися вкладати певний зміст у розпис писанок....
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного icon1-го року навчання
Календарно тематичне планування для 8-річного навчання в школі мистецтв з пзв декоративно-прикладного мистецтва для 1 класу на І...
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного icon2-го року навчання : «Стилізація природних форм»
Календарно тематичне планування для 78річного навчання в школі мистецтв з пзв декоративно-прикладного мистецтва для 2 класу на І...
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconІсторія професії виробника художніх виробів з дерева
Виробник художніх виробів з дерева людина, яка досконало володіє одним з видів народного декоративно- прикладного мистецтва художньою...
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconНака з
З метою популяризації пожежно-прикладного спорту, героїко-патріотичного виховання молоді на базі дюсш №3 «Олімп» 17. 05. 2013 року...
Машинна вишивка як сучасний вид декоративно-прикладного iconРегіональний огляд-конкурс з технічної, декоративно-прикладної та фото творчості
Маріупольського центру пто пройшов регіональний огляд-конкурс з технічної, декоративно-прикладної та фототворчості серед учнів та...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка