Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році
Скачати 159.89 Kb.
НазваМетодичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році
Дата конвертації25.10.2013
Розмір159.89 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
uchni.com.ua > Інформатика > Методичні рекомендації
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу
Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій
у 2013 – 2014 навчальному році


Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти надсилає для практичного використання методичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013-2014 навчальному році.

 1. У заяві на участь у III етапі Всеукраїнської олімпіади команди району (міста), які подаються від оргкомітету II етапу, повинна (обов’язково) бути вказана версія Microsoft Office (2003, 2007, 2010). Зразок «Звiт_та_заявка_2013_iнформатика_Петрикiвського_району» додається.

 2. Паролі для відкриття архівів, електронні копії завдань для учнів, рекомендації та критерії перевірки для журі, які розроблені для проведення ІІ етапу олімпіади з інформатики, будуть надіслані електронною поштою на поштові скриньки районних (міських) відділів освіти (які використовували у 2012 р.) за добу до дати проведення олімпіади. Якщо бажаєте змінити поштову скриньку для отримання завдань, надішліть офіційну заяву про це на скриньку olymp2012@ua.fm до 15.12.2013

 3. Розв’язки завдань переможців районної (міської) олімпіади з інформатики необхідно представити в оргкомітет обласної олімпіади з інформатики в електронному вигляді на ту саму поштову скриньку, з якої були отримані завдання для розв’язання, до 17 години наступного за олімпіадою дня (28 грудня).

 4. Пропонуємо тренерам розв’язати завдання ІІ етапу з інформаційних технологій після закінчення учнівських змагань та вислати ці розв’язки на адресу olymp2012@ua.fm окремою папкою, вказавши свою власну поштову скриньки, номер мобільного телефону та прізвище. Це необхідно для визначення складності рівня завдань на курсах тренерів в ДОІППО. Сподіваємось на Вашу участь!

 5. Пропонуємо взяти участь ^ 10 листопада 2013 року у черговому міжнародному конкурсі з інформатики та комп’ютерної вправності “Бобер”.

Вик. Мірошниченко А.А., канд. філ. наук, доцент кафедри управління
інформаційно-освітніми проектами ДОІППО, olymp2012@ua.fm,
050 4517813

Метою проведення Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій є стимулювання творчого самовдосконалення учнів, зацікавлення їх у поглибленому вивченні інформатики; виявлення та розвиток обдарованих учнів, сприяння розвитку мислення у школярів, підвищення інтересу до інформаційних технологій.

Документом, що визначає завдання, структуру, технологію проведення Всеукраїнських олімпіад, є Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси Фахової майстерності (Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України 22.09.2011 № 1099)
^

Апаратне та програмне забезпечення олімпіади


IІ тур олімпіади доцільно проводити на комп’ютерах із операційними системами Windows XP/Vista/7. Бажано, на час проведення туру олімпіади, фізично відімкнути локальну мережу від комп’ютерів учасників, якщо вона не використовується для здачі робіт під час туру та не вжито заходів, що унеможливлюють обмін даними між учасниками олімпіади.

Пропонуємо визначити програмне забезпечення для проведення IІ етапу олімпіади таким чином. Завдання олімпіади будуть розраховані на виконання у середовищі MS Office 2003 Professional. Додаткове прикладне програмне забезпечення надається, якщо воно заплановано авторами завдання олімпіади. За бажанням учасника йому можуть бути надані такі програмні пакети: MS Office 2007, MS Office 2010. Для проведення IІІ етапу олімпіади буде використовуватися тільки MS Office 2007 Professional та MS Office 2010 Professional.

Учасникам олімпіади забороняється користуватися власною літературою, друкованими або рукописними матеріалами, засобами комунікації (Інтернет, мобільні телефони тощо).
^

Завдання олімпіади


Бажано олімпіаду проводиться у 2 тури.

І тур: Комплексне, інтегроване завдання на використання офісних інформаційних технологій, що вивчається в курсі «Інформатика» (крім програмування на VBA).

ІІ тур: Тестування із використанням тестів різних типів, яке охоплює всі напрямки курсу «Інформатика» (окрім програмування) та окремі задачі, які незв’язані тематично.

Зміст завдань олімпіади базується на навчальній програмі з курсу «Інформатика» (для I етапу – рівня стандарту та академічного, II етапу – академічного, III-IV – профільного та поглибленого рівнів). Автори задачі готують критерії оцінювання завдань, визначають розподіл балів по кожному критерію та виносять на обговорення журі. Журі на засіданні обговорює та затверджує критерії та розподіл балів до початку перевірки завдань. Перевірка кожного завдання здійснюється у двох групах членів журі. По закінченню перевірки завдання нараховані бали повинні співпасти у обох групах по кожному завданню. У іншому випадку необхідно зробити повторну перевірку (до співпадання балів).

Завдання 1-го туру (практичного) розраховане на 4 години, формулюється як тематично цілісне і складається з декількох задач.

Результат роботи над рішенням кожної з цих задач повинен бути чітко спрямований на використання відповідного до умови задачі програмного засобу з пакету офісних додатків MS Office. Особливістю завдання є його комплексність - авторами моделюється життєва ситуація з певної галузі людської діяльності.

Під час розв’язання завдання слід звернути особливу увагу на:

 • описання, обсяг та формат додаткових файлів;

 • вимоги до формату, змісту та назви файлів-результатів;

 • файли-зразки для вирішення задачі учасником;

 • використання додаткових програмних засобів прикладного призначення (якщо вони надаються авторами завдання).

Запропоновані завдання повинні вирішуватися за допомогою засобів офісних додатків та передбачає:

 1. у текстовому процесорі створення текстового документу із використанням засобів форматування, редагування та пошуку, вбудованих та зв’язаних об’єктів, стилів, посилань та розсилок, засобів рецензування;

 2. у табличному процесорі створення та опрацювання табличних даних із використанням засобів форматування, редагування, фільтрації, сортування та пошуку, вбудованих та зв’язаних об’єктів, стилів, вбудованих функцій та засобів аналізу даних, ділової графіки;

 3. у системах управління базами даних проектування моделі бази даних та її реалізація з можливістю опрацювання даних на рівні таблиць, запитів, форм та звітів (форматування, редагування, пошук, фільтрація, сортування та обчислення за допомогою вбудованих функцій);

 4. у програмі для створення презентацій проектування моделі презентації та її реалізація із використанням засобів форматування та редагування, анімації, вбудованих та зв’язаних об’єктів, стилів, посилань, створення навігації по слайдах, використання елементів керування.

Під час роботи над завданням учасник самостійно обирає послідовність виконання окремих його складових. Кожна задача оцінюється визначеною кількістю балів відповідно до критеріїв. Результатом роботи учасника є загальна сума балів за кожне виконане завдання.

Учасникам забороняється використання VBA та програмних засобів, які не вказані у завданні. Файл - розв’язок не повинен містити копії змісту файлів-зразків (наприклад, учаснику надано файл-зразок у вигляді скріншоту сторінки текстового документа, і учасник здав на перевірку копію цього скриншоту у файлі-результаті). Необхідно звернути увагу на недопустимість використання у файлах - розв’язках абсолютних посилань.

Завдання 2-го туру (теоретичного) включають невеликі за обсягом завдання та теоретичні питання. Завдання цього туру учасник виконує письмово. Зміст завдань формується авторами за принципом Державної підсумкової атестації з інформатики та складаються з тестів закритого типу та відкритого типу з короткою відповіддю, яка може містити виключно число, слово або послідовність символів.

^ Запитання щодо умов завдань

Учасники олімпіади повинні мати змогу поставити запитання стосовно умов задач. Як свідчить практика IІІ етапу Всеукраїнських олімпіад, бажано надавати цю можливість лише протягом першої години кожного з турів. Якщо за цей час учасники знайдуть помилку або двозначність в формулюванні завдання, тоді до тексту завдання можна буде внести поправку та вчасно оголосити про неї усім учасникам.

Запитання, що ставить учасник, повинні передбачати відповідь «Так» або «Ні». У випадках, коли запитання сформульоване так, що на нього не можна відповісти «Так» або «Ні» (відповідь на запитання учасника міститься у явному вигляді в умові задачі; запитання стосується розв’язку задачі, термінології програмних засобів, які використовуються для виконання олімпіадного завдання) — член журі повинен відповідати: «Не коментую».

Бажано, щоб на запитання, які стосуються задачі, відповідала одна й та ж людина — автор задачі. У такому випадку учасники отримують однакові відповіді на однакові запитання.
^

Перевірка завдань


Для перевірки розв’язку олімпіадного завдання 1-го туру створюється система критеріїв оцінювання кожної його складової. Критерії відображають відповідність обраних засобів та ефективність їх використання для вирішення окремої частини завдання. У разі, якщо частина завдання, яка оцінюється за певним критерієм виконана учасником частково, журі нараховує за цим критерієм неповну кількість балів.

Рекомендована кількість критеріїв для однієї задачі до 10. Для більш складних задач це число може бути збільшене до 20.

Необхідно звернути особливу увагу на сурове дотримання вимог до формату, змісту та імен файлів - результатів. Учаснику забороняється вносити у зміст файлів - результатів будь-яку інформацію, яка ідентифікує учасника олімпіади. У разі порушення вимог до учасників застосовуються санкції як то відсотки штрафних балів або незарахування задачі взагалі.

Правильне розв’язання кожного завдання ІІ-го туру оцінюється кількістю балів відповідно рівню складності. Учаснику забороняється наводити будь-які міркування та коментарі, що пояснюють його вибір відповіді.
^

IІІ етап олімпіади


Звертаємо увагу на необхідність дотримання пункту 8.9.5 Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади щодо кількості учасників команди.

У IІІ Всеукраїнській олімпіаді з інформаційних технологій 2013-2014 н.р. до складу команд від кожного міста та району області включається учні виключно відповідно до таблиці рейтингу. Це викликано необхідністю створення однакових умов для роботи учасників олімпіади та для якісної перевірки з боку журі виконаних завдань. Саме тому для проведення IІІ етапу олімпіади буде використовуватися MS Office 2007 Professional та (переважно) MS Office 2010 Professional.

До початку олімпіади на всіх комп’ютерах учасників буде встановлено програмне забезпечення для виконання завдань олімпіади. Це програмне забезпечення представники організаційного комітету встановлять у теках, недоступних учасникам для внесення змін, але доступних для зчитування. Вказані теки не мають містити ніякої іншої інформації, крім узгодженої з журі (електронна копія порядку проведення тощо). Ще одну теку на жорсткому диску ПК, доступну учаснику для запису, призначено для збереження роботи учасника.
^

Рекомендована література


Пикуза В. Гаращенко А., Економические и финансовые расчеты в Excel, BHV, 2000.

Блюттман К., Фриз У. Анализ данных в Access Питер, 2005

Завадський І.О., Забарна А.П., Microsoft Excel у профільному навчанні, BHV, 2013.

Кашаев С. Офисные решения с использованием MS Excel 2007 и VBA, Питер, 2008.

Костюков В.П., Мотурнак Є.В. Інформаційний працівник, BHV, 2013.

Кузічев М.М. Олімпіада з інформаційних технологій // Комп’ютер в школі та сім’ї. – 2004. - №8. - С.44-47.

Кузічев М.М. І Всеукраїнська олімпіада з інформаційних технологій: пошуки, досвід, перспективи // Комп’ютер в школі та сім’ї. – 2004. - №7. - С.48-50.

Левченко О.М., Коваль І.В., Завадський І.О. Основи створення комп’ютерних презентацій, BHV, 2010.

Несен А. MS Word 2010, Солон, 2013.

Сайман Дж. Анализ данних в Excel, Диалектика, 2004.

Сергеев А.П. MS Office 2010, Диалектика, 2013.

Збірник завдань для державної підсумкової атестації з інформатики 11 клас, Ранок, 2010.

Збірник завдань для державної підсумкової атестації з інформатики 11 клас, 2011.

Збірник завдань для державної підсумкової атестації з інформатики 11 клас, 2012.
^

Рекомендовані Інтернет - джерела


http://office.microsoft.com;
Рекомендації щодо проведення
II-го етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики (програмування)
у 2013-2014 навчальному році

Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти надсилає для практичного використання методичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з основ інформатики (програмування) у 2013-2014 навчальному році.


 1. Згідно з рекомендаціями Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України для допрофільного вивчення інформатики можуть бути використані затверджений Науково-методичною Радою з питань освіти Міністерства освіти і науки (протокол № 1 від 13 січня 2011 року) курс для факультативних занять і підготовки до олімпіад учнів 7-9 та 8-10 класів «Основи програмування» https://sites.google. com/site/fakult7khmel/).

 2. У заяві на участь у III етапі Всеукраїнської олімпіади команди району (міста), які подаються від оргкомітету II етапу, повинна (обов’язково) бути вказана мова програмування.

Зразок «Звiт_та_заявка_2012_iнформатика_Петрикiвського_району» додається.

 1. Паролі для відкриття архівів, електронні копії завдань для учнів, рекомендації та тести для перевірки для журі, які розроблені для проведення ІІ етапу олімпіади з інформатики, будуть надіслані електронною поштою на поштові скриньки районних (міських) відділів освіти (які використовували у 2012 р.) за добу до дати проведення олімпіади. Якщо бажаєте змінити поштову скриньку для отримання завдань, надішліть офіційну заяву про це на скриньку olymp2012@ua.fm до 15.12.2013.

 2. Розв’язки завдань переможців районної (міської) олімпіади з інформатики необхідно представити в оргкомітет обласної олімпіади з інформатики в електронному вигляді на ту саму поштову скриньку, з якої були отримані завдання для розв’язання, до 17 години наступного за олімпіадою дня (29.12.2013, неділя).

 3. На сайті http://www.olymp.vinnica.ua Центру підтримки та проведення олімпіад школярів з використанням можливостей Internet продовжується дистанційна олімпіада з інформатики 2013-2014 року. Зареєстровані для участі у олімпіаді практично тільки учні шкіл нового типу, які в подальшому стають (як показує багаторічний досвід, вже традиційно) переможцями обласної олімпіади.

 4. 6) З листопада 2013 р. ДОІППО буде проводити за дистанційною формою з використанням поштової скриньки olymp2012@ua.fm та сайту www.oi.dp.ua курси для вчителів інформатики (тренерів районних (міських) команд) по роботі з обдарованими дітьми з підготовки до розв’язання олімпіадних завдань. Розроблені та запропоновані для використання три модуля, в яких зокрема рекомендовано використовувати сайти http://informatics.mccme.ru/moodle/ та http://acmp.ru/. Пропонуємо використовувати їх тренерами з сільських районів, учні яких на обласній олімпіаді дуже слабко розв’язують завдання.

 5. Пропонуємо тренерам розв’язати завдання ІІ етапу після закінчення учнівських змагань та вислати ці розв’язки на адресу olymp2012@ua.fm окремою папкою, вказавши свою власну поштову скриньки, номер мобільного телефону та прізвище. Це необхідно для визначення складності рівня завдань на курсах тренерів в ДОІППО. Сподіваємось на Вашу участь!

 6. Пропонуємо взяти участь ^ 10 листопада 2013 року у черговому міжнародному конкурсі з інформатики та комп’ютерної вправності “Бобер”.


Вик. Мірошниченко А.А., канд. філ. наук, доцент кафедри
управління інформаційно-освітніми проектами ДОІППО, olymp2012@ua.fm,
050 4517813.

Метою проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад з інформатики є стимулювання творчого самовдосконалення учнів, зацікавлення їх у поглибленому вивченні інформатики; виявлення та розвиток обдарованих учнів, сприяння розвитку алгоритмічного мислення у школярів, підвищення інтересу до програмування; формування команди для участі в Міжнародній олімпіаді з інформатики.

Документом, що визначає завдання, структуру, технологію проведення Всеукраїнських олімпіад, є Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси Фахової майстерності (Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України 22.09.2011 № 1099).

Відповідно до Положення ІІІ етап олімпіади з інформатики буде проводиться у два тури. Рекомендовано проводити два практичні тури.
^

Апаратне та програмне забезпечення туру


II-го етап олімпіади доцільно проводити на комп’ютерах із операційними системами Windows 2000/XP/Vista/7. На комп’ютері бажано встановити файловий менеджер (наприклад, The FAR manager), або заздалегідь повідомити про його відсутність учасникам. Бажано, на час проведення туру олімпіади, фізично відімкнути локальну мережу від комп’ютерів учасників.

Рекомендуємо запропонувати учасникам олімпіади на вибір одну з мов програмування (Pascal, C або C++), тільки такі мови програмування будуть використані на IІІ-му етапі.

Передбачається, що на системі, яка перевіряє розв’язки учасників будуть встановлені тільки наступні компілятори: Free Pascal 2.0, та GCC 4.1 (або вищих версій), при цьому на робочих місцях учасників дозволяється встановлення додаткових середовищ програмування, таких як Visual C++, Delphi, Turbo Explorer, та інші. Програми, що створюються учасниками, повинні бути консольними доданками, відповідати стандарту мов програмування, на яких вони написані, повинні використовувати тільки стандартні бібліотеки, не реалізовувати графічний інтерфейс, та не використовувати системні ресурси, які не передбачені завданням.

Не рекомендується дозволяти учасникам користуватися власною літературою, друкованими або рукописними матеріалами, засобами комунікації (Інтернет (крім здачі робіт на систему перевірки), мобільні телефони і таке інше).
^

Завдання олімпіади


Завдання II-го етапу олімпіади будуть алгоритмічного характеру, тобто основними результатами роботи учасника має бути: алгоритм, що правильно та ефективно розв’язує поставлену задачу, та програма, що реалізує запропонований алгоритм.

Запропоновані задачі можуть бути такими:

^ Розробити програму, що за вхідним файлом визначеної структури буде отримувати вихідний, згідно з умовами задачі.

Задачі саме такого типу найчастіше пропонуються на олімпіадах в останні роки.

^ Розробити програму, що отримуватиме вхідні дані та повідомлятиме про результати їх обробки, інтерактивно взаємодіючи з бібліотекою журі.

Такий підхід зручний тоді, коли необхідно, щоб програма учасника не містила на початку роботи всієї інформації, а отримувала її шляхом звертання до бібліотеки. Наприклад, у такий спосіб можуть бути оформлені задачі-ігри. Задача такого типу «Нім» була запропонована на IV етапі Всеукраїнської олімпіади з інформатики ще у 1997 році.

^ За відомими вхідними даними отримати результати, що відповідають умові задачі.

У цьому випадку необхідно здати не програму, а саме вихідний файл для кожного тесту. Звичайно, задача, що задається певними вхідними файлами настільки важка, що її розв’язок в край важко знайти без комп’ютера.

Бажано, щоб задачі висвітлювали деякі з наступних тем: робота з великими числами; сортування та пошук; метод перебору варіантів, відсікання перебору; елементи обчислювальної геометрії; принцип динамічного програмування; жадібні алгоритми; алгоритми на графах; елементи лексичного та синтаксичного розбору; ефективні структури даних.

Не рекомендується пропонувати задачі, розв’язання яких потребує використання архітектурних особливостей комп’ютерів, знань з області системного програмування, організації складного інтерфейсу користувача, використання нестандартних бібліотек.

При підготовці умов завдань бажано звернути особливу увагу на обмеження на вхідні дані; формат вхідних та вихідних даних; імена файлів (назва файлу з вихідним текстом програми, який повинен здати учасник; назви вхідного та вихідного файлів); приклади вхідних та вихідних даних; описання функцій, що доступні у бібліотеці журі (для 3-го типу задач).

^ Запитання щодо умов завдань

Учасники олімпіади повинні мати змогу ставити запитання щодо умов задач. Як свідчить практика IІІ етапу Всеукраїнських олімпіад, бажано надавати цю можливість лише на протязі першої години кожного з турів. Якщо за цей час учасники знайдуть помилку або двозначність в умові, тоді до умови можна буде внести поправку та вчасно оголосити про неї усім учасникам.

Запитання, що їх ставить учасник, повинні передбачати відповідь «Так» або «Ні». У випадках, коли запитання сформульоване так, що на нього не можна відповісти «Так» або «Ні»; відповідь на запитання учасника міститься у явному вигляді в умові задачі; запитання стосується розв’язку задачі; відповідь на запитання вимагає обчислень, що можуть бути проведені учасником самостійно, виходячи з умов задачі та загальних знань — член журі повинен відповідати: «Не коментую».

Бажано, щоб на запитання, які стосуються задачі, відповідала одна й та ж людина — автор задачі. У такому випадку учасники отримують однакові відповіді на однакові запитання.
^

Перевірка завдань


Програми-розв’язки рекомендується перевіряти за системою тестів. До кожної задачі завчасно буде підготовлений набір тестових даних, які б дозволяли розрізнити правильні та неправильні розв’язки, а серед правильних — більш та менш ефективні.

Програму учасника необхідно запустити на кожному тесті окремо. Якщо програма видає результат, що задовольняє вимогам задачі та працює не більше, ніж час, виділений на цей тест, то учаснику нараховуються бали за цей тест.

На міжнародній олімпіаді в останні роки практикується нарахування неповної кількості балів за тест, у разі, якщо програма видає неоптимальну відповідь (яка повністю задовольняє умовам задачі та якщо час обчислення тесту не перевищує відповідне обмеження).

Рекомендована кількість тестів в наборі для однієї задачі — 10. Для більш складних задач це число можна збільшити до 20. Серед тестів повинні бути: декілька тестів невеликого розміру, виконання яких свідчить про правильність запропонованого алгоритму; тести, що перевіряють коректність роботи програми у спеціальних випадках (вироджені випадки, відсутність розв’язку); тести великого розміру, виконання яких свідчить про ефективність запропонованого алгоритму.

Необхідно звернути особливу увагу щодо суворого дотримання форматів введення та виведення даних учасниками олімпіади. У разі порушення таких вимог (наприклад, зайвий пропуск у кінці рядка, зайве переведення рядку в кінці вихідного файлу, неправильна назва вхідного або вихідного файлу і таке інше), до учасників застосовуються санкції як то відсотки штрафних балів або не зарахування тесту чи задачі взагалі.
^

Проведення змагань


Рекомендовано два варіанти проведення II етапу олімпіади, що наведені у порядку зменшення пріоритету:

 1. Синхронно з іншими районами, що обрали цей спосіб, використовувати центральний сервер прийому і перевірки робіт. Завдання для цього варіанту будуть розроблені членами журі IIІ етапу всеукраїнської олімпіади, та надіслані до місць проведення за декілька годин до початку туру. Також вони будуть доступні на центральному сервері. Результати перевірки буде надіслано кожному району окремо. Дата проведення туру 28 грудня.

 2. На тому ж центральному сервері, що забезпечує прийом та перевірку робіт учасників, провести тури олімпіади у обраний районом час, та за задачами, що розроблені районною комісією.^

Рекомендована літератураАхо А., Хопкрофт Дж., Ульман Дж. Построение и анализ вычислительных алгоритмов. — M.: Мир, 1979.

Ахо А., Хопкрофт Дж., Ульман Дж. Структуры данных и алгоритмы. — С.-П.: Вильямс, 2000.

Грузман М.З. Эвристика в информатике. - Винница: Арбат, 1998.

Гуржій А.М., Бондаренко В.В., Співаковський О.В., Ягіяєв Ш.І. Всеукраїнські та міжнародні олімпіади з інформатики в задачах та рішеннях: Посібник. – видання друге, доповнене і перероблене. – Херсон: Айлант.- 2007.

Кнут Д. Искусство программирования для ЭВМ - М.: Мир, 1976 - 3 тома (Основные алгоритмы, получисленные алгоритмы, сортировка и поиск)

Кормен Т., Лейзерсон Ч., Ривест Р. Алгоритмы: построение и анализ. — М.: МЦНМО, 1999.

Кристофидес Н. Теория графов. Алгоритмический подход. М.: Мир, 1978.

Липский В. Комбинаторика для программистов. — М.: Мир, 1988.

Препарата Ф., Шеймос М. Вычислительная геометрия. Введение. — М.: Мир, 1989.

Рейнгольд Э., Нивергельт Ю., Део Н., Комбинаторные алгоритмы, М., Мир, 1980.

Ставровский А.Б. Турбо Паскаль 7.0. Учебник. - К.:Издательская группа BHV, 2000.

Шень А. Программирование: теоремы и задачи. — М.: МЦНМО, 1995.
^

Рекомендовані Інтернет - джерела


www.oi.dp.ua Дніпропетровські олімпіади з інформатики

http://www.acmp.ru Школа програміста та системи автоматичної перевірки

http://informatics.mccme.ru Дистанційна підготовка з програмування

http://www.uoi.in.ua Матеріали українських олімпіад з інформатики

http://www.olymp.vinnica.ua/ Центр підтримки та проведення олімпіад школярів з використанням можливостей Internet.

http://www.ioinformatics.org/ Сайт міжнародних олімпіад з інформатики.

http://olymp.sumdu.edu.ua Веб-ресурс підтримки та проведення шкільних та студентських олімпіад з інформатики

http://www.iitzo.gov.ua Сайт Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України
Схожі:

Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо проведення IV етапу І всеукраїнської...

Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо проведення IV етапу
Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2011-2012 навчальному році
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо проведення Всеукраїнської учнівської...
Надсилаємо для практичного використання методичні рекомендації щодо проведення ІІІ та IV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади...
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо підготовки та проведення ІІ етапу Всеукраїнської...
М. В. Остроградського надсилає методичні рекомендації щодо підготовки та проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади...
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconОсобливості організації та проведення олімпіади на 2013/2014 н р
України «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад та турнірів у 2013/2014 навчальному році» від 05. 08. 2013 р. №1079 І...
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо підготовки учнівських команд до участі...
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського надсилає методичні рекомендації щодо...
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської...

Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади
Хмельницькiй областi (наказ №566 від 27. 11. 2008 р.) та на виконання наказу управління освіти І науки Хмельницької області №680-но...
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо проведення І-ІІІ етапів Всеукраїнської...
Всеукраїнської предметної олімпіади з педагогіки І психології: І етапу – у жовтні, ІІ етапу – в листопаді-грудні 2011 року, ІІІ етапу...
Методичні рекомендації щодо проведення IІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій у 2013 2014 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо підготовки та проведення ІІ етапу Всеукраїнської...
Олімпіада з трудового навчання (технологій) складатиметься з 3-х турів: творчого (теоретичного) туру, комплексної роботи та захисту...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка