Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet
Скачати 66.15 Kb.
НазваМетодичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet
Дата конвертації31.01.2014
Розмір66.15 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
uchni.com.ua > Інформатика > Методичні рекомендації
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи.

Тема: Пошук інформації в мережі Internet.

Мета: Ознайомити з правилами і прийомами пошуку інформації в мережі.

Теоретичні відомості

Пошук інформації в Інтернеті здійснюється за допомогою спеціальних програм, які обробляють запити - інформаційно-пошукових систем (ІПР). Існує декілька моделей, на яких заснована робота пошукових систем, але історично дві моделі придбали найбільшу популярність - це пошукові каталоги і пошукові покажчики.

Пошукові каталоги влаштовані по тому ж принципу, що і тематичні каталоги великих бібліотек. Вони зазвичай представляють собою ієрархічні гіпертекстові меню з пунктами і підпунктами, визначальними тематику сайтів, адреси яких містяться в даному каталозі, з поступовим від рівня до рівня, уточненням теми. Пошукові каталоги створюються вручну. Висококваліфіковані редактори особисто переглядають інформаційний простір WWW, відбирають те, що на їх думку представляє громадський інтерес, і заносять в каталог

Основною проблемою пошукових каталогів є надзвичайно низький коефіцієнт охоплення ресурсів WWW. Щоб багаторазово збільшити коефіцієнт охоплення ресурсів Web, з процесу наповнення бази даних пошукової системи необхідно виключити людський чинник - робота повинна бути автоматизована.

Автоматичне каталогізацію Web-ресурсів і задоволення запитів клієнтів виконують пошукові покажчики. Роботу пошукового індексу можна умовно розділити на три етапи:

• збір первинної бази даних. Для сканування інформаційного простору WWW використовуються спеціальні агентські програми - хробаки, завдання яких полягає в пошуку невідомих ресурсів та їх реєстрація в базі даних;

• індексація бази даних - первинна обробка з метою оптимізації пошуку. На етапі індексації створюються спеціалізовані документи - власне пошукові покажчики;

• рафінування результуючого списку. На цьому етапі створюється список посилань, який буде переданий користувачеві в якості результату. Рафінування результуючого списку полягає в фільтрації і ранжирування результатів пошуку. Під фільтрацією розуміється відсів посилань, які недоцільно видавати користувачеві (наприклад, перевіряється наявність дублікатів). Ранжування полягає у створенні спеціального порядку подання результуючого списку (по кількості ключових слів, супутніх слів і ін.).
В Україні найбільш великими і популярними пошуковими покажчиками є:

• «Яndex» (www.yandex.ua)

• «Meta» (www.meta.ua)

• «Google» (www.google.com.ua)

• «Bigmir» (www.bigmir.net)

^ Завдання до виконання

У папці Избранное створити свою папку, куди потрібно розміщувати результати виконання завдань.

Завдання №1:
Знайти, як називається найбільше прісноводне озеро в світі.
^ Порядок виконання.
• Запустити браузер MS Internet Explorer.
• В адресному рядку набрати адресу пошукового www-сервера.
• Відкрити нове вікно браузера, виконавши послідовність команд у головному меню Файл - Створити Вікно або використавши сполучення клавіш Ctrl+N.
• Повторити п.п. 2, 3 не менше чотирьох разів. У різні вікна браузера завантажте головні сторінки пошукових машин.
• Порівняти інтерфейси пошукових WWW-серверів.
За допомогою довідкових систем ознайомтеся з основними засобами простого і розширеного пошуку.
• Організуйте пошук, заповніть таблицю у звіті і прокоментуйте результати пошуку (кількість знайдених сторінок, для перших трьох вказаних посилань правильність відповідей)


«Яndex» (www.yandex.ua)

«Meta» (www.meta.ua)

«Google» (www.google.com.ua)

«Bigmir» (www.bigmir.net)

як називається найбільше прісноводне озеро в світі

найбільше прісноводне озеро

“найбільше прісноводне озеро”

Завдання 2. Пошук освітніх сайтів.
Мета: засвоєння прийомів пошуку інформації через каталоги і застосування засобів простого пошуку.
Завдання:
Знайти сайти вищих навчальних закладів з Вашим профілем навчання з допомогою тематичного пошукового каталогу.
Примітка:
Оскільки кожен пошуковий ресурс, маючи загальні принципи побудови, володіє своїми особливостями, розглянемо два можливі варіанти пошуку через каталоги.
Порядок виконання.
• В інтерфейсі пошукової системи знайти список тематичних категорій (Каталог) і, продовжуючи занурюватися в тему пошуку, дійти до списку конкретних Web-сторінок.
• Якщо список сторінок невеликий, вибрати серед них ті ресурси, які найкраще підходять для вирішення поставленої задачі. Якщо список ресурсів достатньо великий, необхідно у формі для пошуку внести список ключових слів для уточнення пошуку.
Зберегти посилання на головні сторінки сайтів у папці Избранное та у звіті.
Завдання 3. Засвоєння прийомів пошуку в різних пошукових системах.
^ Мета: Засвоєння прийомів пошуку інформації за допомогою пошукової машини, формування групи слів для організації простого пошуку.
Завдання:
Знайти біографію міністра освіти України за допомогою пошукової системи Google.com.ua
Порядок виконання.
• Запустити браузер MS Internet Explorer.
• В адресному рядку набрати адресу пошукової системи http://www.google.com.ua і ініціалізувати процес завантаження ресурсу.
• В інтерфейсі початкової сторінки пошукової системи знайти форму для пошуку і рядок введення запиту. Клацанням лівою клавішею миші по рядку встановити в неї курсор і надрукувати: біографія Табачник міністр.
• Ініціалізувати процес пошуку в пошуковій системі, натиснувши на кнопку Пошук в Goоgle.

Кількість знайдених сторінок записати у звіт. Посилання на web – сторінку з докладною біографією розмістити у папці Избранное.

Завдання 4. Пошук нормативних документів.
Мета: засвоєння прийомів пошуку інформації за допомогою пошукової машини, вивчення особливостей пошуку нормативного документа.
Завдання:

Знайти Лист Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України щодо Умов прийому до вищих

навчальних закладів у 2013 році.
^ Порядок виконання

Для проведення пошуку документа скористаємося, наприклад, пошуковою машиною meta.ua. У групу ключових слів запиту необхідно включити значущі за змістом слова і виключити стоп-слова (під значущими розуміють ті слова, які несуть основну смислове навантаження документа; стоп-слова - слова не несуть смислового навантаження, наприклад, прийменники, або слова, що зустрічаються в кожному такому документі). Наш запит буде виглядати так «Умови прийому до вищих навчальних закладів 2013». Посилання на знайдений нормативний документ помістити у папці Избранное.

Завдання 5. Пошук графічної інформації.
Мета: засвоєння прийомів пошуку графічної інформації за допомогою пошукової машини, формування групи ключових слів і інтерфейсу пошукової системи для пошуку зображень.
Завдання:
Підготувати ілюстрації до звіту з даної лабораторної роботи.
^ Порядок виконання.
• Запустити браузер MS Internet Explorer.
• В адресному рядку набрати адресу пошукової системи http://www. www.bigmir.net і ініціалізувати процес завантаження ресурсу.
• В інтерфейсі початкової сторінки пошукової системи знайти форму для пошуку і рядок введення запиту. Клацанням лівою клавішею миші по рядку встановити в неї курсор і надрукувати: пошук в Internet. Клацанням лівої клавіші миші у відповідному вікні поставити прапорець Картинки.
• Ініціалізувати процес пошуку в пошуковій сиситемі, натиснувши на кнопку Знайти.

•Зберегти 4 картинки, що відповідають завданню на диску комп’ютера.

Завдання 6. Пошук літературних творів в мережі Інтернет.
^ Мета: засвоєння прийомів пошуку і завантаження файлів через WWW.
Завдання:
Знайти і зберегти на локальному диску одну з повістей Оксани Забужко.
Порядок виконання:
1. Запустити браузер MS Internet Explorer.

2. Виконати пошук файлу архіву повісті.

3.Клацнути мишею по посиланню з назвою архівного файлу . У діалоговому вікні Завантаження файлу натиснути кнопку Відкрити.
5. У вікні архіватора, відкрився після завантаження файлу, ви можете побачити назву файлу. Розгорніть файл для прочитання подвійним клацанням миші на його назві. Переглянути файл і при необхідності зберегти на локальному диску, виконавши команду Файл - Зберегти як. У вікні збереження не забудьте вибрати ім'я папки, в яку слід помістити файл.

Завдання 7. Продемонструвати матеріали папки Избранное та файли на диску викладачу. Оформити звіт.

Контрольні запитання

  1. Які пошукові сервери вам відомі?

  2. Яким чином організовується пошук інформації у мережі?

  3. Яким вимогам повинен відповідати запит на пошук інформації?

  4. Як завантажити знайдену інформацію, якщо вона зберігається у вигляді файлу?

  5. Які ще сервіси мережі Іnternet Вам відомі?

Схожі:

Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconМетодичні рекомендації для виконання лабораторної роботи. Тема : Настройка ос windows xp
Перевірка основних знань, понять, законів, що необхідні для засвоєння навичок роботи з програмою
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconМетодичні рекомендації для виконання лабораторної роботи. Тема: Створення...
Мета: Навчитися створювати І форматувати документи в середовищі текстового редактора Microsoft Word
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconПлан-конспект уроку на тему: Пошук інформації в Internet. Пошукові...
Гів та пошукових систем; навчити стратегії пошуку інформації; розвивати логічне мислення, пізнавальні інтереси, пам'ять, вміння грамотно...
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconМетодичні рекомендації до виконання контрольних робіт з дисципліни
Подані методичні рекомендації призначені для надання студентам допомоги у виконанні контрольної роботи з дисципліни «Системне управління...
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconЗа допомогою яких засобів проводиться пошук потрібної інформації...

Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconМетоди підключення до мережі Інтернет
Опорна мережа (backbone) "хребет" Internet, що поєднує кілька супер-комп’ютерів через високошвидкісні мережі зв'язку. Основні потоки...
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet icon«Пошук фото- та відео- данних в мережі Internet»
Для пошуку інформації використовуються спеціальні пошукові сервери, які містять більш-менш повну й постійно обновлювану інформацію...
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconМетодичні рекомендації до лабораторної роботи „
Ознайомлення з будовою та принципами роботи растрового електронного мікроскопа (рем)
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconВиконання магістерської кваліфікаційної роботи є завершальним етапом навчальної програми
Ці методичні вказівки встановлюють основні норми та правила, містять рекомендації щодо виконання магістерських кваліфікаційних робіт...
Методичні рекомендації до виконання лабораторної роботи. Тема: Пошук інформації в мережі Internet iconУрок по темі «Комп'ютерні мережі. Internet»
Узагальнюючий урок по темі «Комп'ютерні мережі. Internet» рольова гра «Суд над Інтернетом. Internet: глобальне добро або зло?»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка