Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді
Скачати 81.51 Kb.
НазваЄ багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді
Дата конвертації01.02.2014
Розмір81.51 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Інформатика > Документы
КОНФЛІКТ І МИ
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді:

« Що таке вихованість?», « Якою має бути справжня людина?», « Що таке інтелігентність?», « Що таке дружба?», « Яку професію обрати?» та багато інших.

Та найактуальнішою, найпекучішою е проблема конфліктних ситуацій, які доволі часто у нас виникають. Життя доводить, що не завжди ви можете правильно розв'язати конфлікт, або розумно уникати його.

Конфлікт. Проблема ця досить серйозна.

Конфлікт – це зіткнення протилежно спрямованих цілей, інтересів, позицій, думок або поглядів опонентів чи суб'єктів взаємодії.

Конфлікт – це незадоволення, тривога, розбурхані нерви, небажання вчитись і працювати з певними людьми.

Конфлікт – це процес різкого зростання протиріч і боротьби двох чи більше сторін.

Здебільшого з конфліктами у нас пов'язані неприємні спогади. Разом з тим, конфлікти – це обов'язкова частина нашого життя. Певний конфлікт може стати початком розвитку ближчих та гармонійних стосунків, покращення свого життя та життя рідних людей. Ми замислюємося над тим, чи варто щось змінювати, але іноді лише конфлікт змушує нас це зробити. Життя без конфліктів – це ілюзія.
^ СХЕМА ВИНЕКНЕННЯ КОНФЛІКТУAB – передконфліктна ситуація;

BC – конфліктна ситуація;

CDM – інцидент (сутичка);

MP – вирішення, (розв'язання конфлікту);

PK – після конфліктний період.
Ознаки конфлікту

а) Наявність протиріччя;

б) Ненависть до опонента.
^ Наявність протиріч – невід'ємна частина нашого життя. Всі люди різні, кожен має свій погляд на певну ситуацію. Отже, конфліктна ситуація має свій шлях розв'язання.

^ Ненависть до опонента – це вже проблема. Проблема самої особистості. І тут уже людині треба над собою працювати або звернутися за допомогою до практичного психолога, який допоможе знайти вихід зі складної ситуації.

Конфліктувати страшно. Можна зовсім зруйнувати стосунки й образити близьку людину.

Конфліктувати погано, бо людина набуває тавро «поганої», «сварливої» людини.

Конфлікт – це боляче, страждають обидві сторони.

Так, конфліктів потрібно уникати. Якщо доброзичливо ставитися до людини, звертатися до неї по імені, то конфлікту можна уникнути, адже нема такої людини у якої б не було рис (зовнішніх або внутрішніх) за які б її не можна було поважати. І це варто пам'ятати завжди.

Э ще так званий внутрішній конфлікт. Дуже часто людина незадоволена собою, навколишнім світом. Вона почувається незахищеною. У такі хвилини відчаю втрачається контроль над ситуацією, і можна зробити багато необдуманих вчинків. Кожне людське життя є безцінне. Тому потрібно вміти розв'язувати проблеми. З історії людства відомі три підходи до розв'язання конфлікту:

. з позиції сили;

. з позиції інтересів;

. з позиції правил.

Із позиції сили конфлікти можуть бути розв'язані швидко, але завжди наслідками такого розв'язання будуть відверта чи прихована образа, зіпсовані стосунки. Крім того, під час силового розв'язання проблеми часто порушується свобода і рівність людини, права на життя, здоров'я, повагу і гідність. Наприклад, ситуація батько і син. Продуктивним є підхід до розв'язання конфлікту з позиції інтересів. Отже, коли є можливість, то проблему треба розв'язувати саме з цієї позиції, і тоді обидві сторони будуть задоволені: конфлікт вирішується без образ, без бажання помститися, стосунки не руйнуються. Для цього сторони вступають у переговори.

Якщо переговори не закінчуються розв'язанням конфлікту, залишається третій підхід – із позиції правил.
«Можливі підходи до розв'язання конфліктів»


Уникнення

Прагнення уникати конфліктних ситуацій


Рекомендується у випадку спровокованих партнером «пожеж»

Пристосування

Поступка власним інтересам

Сприйнятливий у тих випадках, коли опонент дійсно правий:«Я хочу лише того, чого хочеш ти»

Суперництво

Активний пошук власного шляху

Найменш ефективний, але найчастіше використовуваний спосіб поведінки у конфліктах:«Є два погляди: мій і неправильний»


У суспільстві часто вирішують свої проблеми використовуючи правила. Це і під час спортивних змагань, у школі, коли потрібно виставляти оцінки, у громадському транспорті – поступитися місцем. Релігійні правила вчать вибачати того, хто нас скривдив. Норми закону є основою для мирного розв'язування судових процесів. Усі вони розв'язують проблему не з точки зору інтересів сторін, а з точки зору правил, записаних у законах України.

Коли людина перебуває у конфліктній ситуації, то для розв'язання проблеми їй потрібно визначити свій стиль поведінки.

Стилі поведінки бувають такі:

1. Конкуренція.

2. Уникнення.

3. Пристосування.

4. Компроміс.

5. Співробітництво.

Варто поєднувати стратегії. Адже життя різне і ми повинні реагувати на нього по-різному. Чим більше стратегій реагування ви маєте, тим краще ви зможете розв'язувати свої проблеми.

Виявлено, що навіть короткочасне нервово-емоційне перенапруження, кожне гнівне чи образливе слово, недоброзичливий тон або погляд, зневажлива або неввічлива відповідь, безсердечний чи нетактовний вчинок шкодять організму, сприяють розвитку багатьох захворювань, виснажують нервову систему і викликають негативні емоції. А це, згідно із законом зворотного зв'язку, ще більшою силою повертається до того, хто їх викликає або, за ланцюговою реакцією, до інших людей. Виведена із психоемоційної рівноваги людина стає джерелом психічного травмування інших людей: невеликий камінець, кинутий у спокійну воду, викликає великі коливання.

Будь-який конфлікт обов'язково призводить до стресу.

Стрес – це неспецифічна відповідь організму на якусь певну вимогу, на подразнення, що викликає «напруження» функцій органів.

Стрес може бути шкідливим ( пригнічується імунна система організму і людина легко піддається різноманітним захворюванням: серцево-судинним, шлунковим, психічним тощо). Але стрес може бути й корисним, і певною мірою він нам потрібен. Наприклад: ви переходите вулицю і раптом бачите, що на вас їде машина. Саме стрес допоможе вам уникнути небезпеки.

Стрес потрібен для виконання повсякденних справ. І щоб стрес приносив користь людям, необхідно у своїй поведінці знайти «золоту середин».

Перебуваючи у конфліктній ситуації, під впливом стресу, люди діють по-різному.
Стратегії розв'язання конфліктів.

Черепаха (втеча). Черепахи втікають і ховаються у свій панцир. Вони відмовляються від власних цілей та стосунків. Вони тримаються якнайдалі як від спірних питань, через які виникає конфлікт, так і від людей, до яких він причетний. Вони почувають себе безпомічними. Вони вважають, що намагатися вирішувати конфлікт – справа повністю безнадійна. Вони переконані, що легше втекти ( фізично та психологічно) від конфлікту, аніж зіткнутися з ним.

Акула (примус). Акули намагаються перемагати опонентів тим, що силоміць примушують їх приймати потрібний їм шлях вирішення конфлікту. Для них найважливішими є власні цілі, а стосунки з людиною мають дуже мале значення. Вони будь-якою ціною готові досягати своїх цілей. Потреби інших людей їх не турбують, їх мало хвилює те, чи вони комусь подобаються, чи проявляє хтось до них прихильність. Акули переконані, що конфлікти вирішуються тоді, коли один перемагає іншого, який програє. Вони хочуть бути переможцями. Перемога, на їхню думку, дає людям почуття гордості та успіху. Поразка викликає почуття безсилля, неадекватності та невдачі. Вони намагаються здобути перемогу, приголомшуючи суперників, нападаючи раптово, а також залякуючи або загрожуючи їм з позиції сили.

Плюшевий ведмедик (загладжування). Для ведмедиків найважливішим є стосунки, а власні цілі не мають великого значення. Ведмедики хочуть подобатися, хочуть, щоб усі їх любили та цінували. Вони вважають, що краще уникнути конфлікту заради гармонії, і впевнені, що конфлікти не можна обговорювати без шкоди для стосунків. Вони бояться завдати болю іншому, образити когось, зіпсувати стосунки під час конфлікту. Щоб зберегти рівні та добрі стосунки, вони готові пожертвувати особистими цілями. Плюшеві ведмедики немовби кажуть: «Я пожертвую власними цілями, роби все, що ти хочеш, аби тільки я тобі подобався». Плюшеві ведмедики намагаються згладити конфлікт, боячись зіпсувати стосунки.

Лисиця (компроміс). Лисиці невибагливі як у своїх цілях, так і в стосунках з іншими людьми. Лисиці шукають компромісу. Вони жертвують частиною своїх домагань під час конфлікту і переконують іншу особу також поступитися певною часткою своїх цілей. Вони шукають такого рішення конфлікту, коли б обидві сторони мали певну вигоду - «золоту середину», щось середнє між двома крайніми позиціями. Заради спільного добра й досягнення згоди вони готові пожертвувати як частиною своїх домагань, так і стосунків.

Сова (конфронтація). Сови високо цінують власні цілі та стосунки. Вони розглядають конфлікти як проблему, яку треба розв'язувати, і шукають таке вирішення, яке б задовольнило як їхні власні цілі, так і цілі супротивної сторони конфлікту. Сови сприймають конфлікт як засіб поліпшення стосунків шляхом послаблення напруження між двома людьми. Вони намагаються розпочати дискусію, яка розцінила б конфлікт як проблему. Шукаючи рішення, які б задовольнили як їх самих, так й іншу особу, сови підтримують стосунки. Сови не заспокоюються доти, доки не знайдено рішення, яке б задовольнило і власні, й чужі цілі. Вони також не заспокояться доти, доки напруга не спаде і негативні емоції не будуть повністю зняті.

Конфлікт розв'язаний. Що робити далі?

По-перше, любити життя. Нехай посмішка повернеться на ваше обличчя. Адже нічого нема вічного, тому кожен конфлікт має свій фінал, хоча й може здаватися нескінченним, якщо зневага, зло, грубі слова, жорстокість візьмуть верх над здоровим глуздом. Пам'ятайте, що крик є одним із найбільш некваліфікованих варіантів спілкування і розв'язання конфліктних ситуацій. Тому любимо ближнього, як самого себе, примножуймо добрі справи, даруймо батькам, знайомим, близьким щирість, привітність, що в свою чергу подарує нам добрий настрій, злагоду, здоров'я. Не забуваймо, що добрі стосунки завжди базуються на доброзичливому ставленні один до одного.

Працюйте над собою, самовдосконалюйтеся.

Пам'ятайте, що несподіваний життєвий конфлікт вихована людина розв'яже розумно. Насолоджуйтесь життям, будьте сильні, не опускайте руки перед труднощами. А якщо ви потрапите в конфліктну ситуацію, то пам'ятайте, що з погляду вічності ваш конфлікт не такий уже й страшний. Розумна людина вчиться на своїх помилках, мудра – на помилках інших. Тож будьте мудрими. Хай у житті вас оточують порядні, добрі, виховані люди.
«Правила для запобігання конфліктів»
I. Сформуй певний стиль мислення.

Для цього необхідно:

—вміти аналізувати проблему;

—приймати продуктивні рішення;

—відмовитися від визнання своєї точки зору як єдино можливої;

—вміти знайти можливість компромісу.

II. Опануй засоби спілкування, вміння та знання про спілкування.

Для цього необхідно:

—вміти слухати і чути;

—вміти розуміти співрозмовника;

—вміти доводити, аргументувати свою позицію;

—вміти бути опонентом, не принижувати гідність іншої людини.

Схожі:

Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconКвіти в житті моєї родини
Ось І у мене вдома є багато квіточок. Всі вони дуже гарні, кожна квітка по своєму. Квіти відіграють велику роль в нашому житті, тому-що,...
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconВступ
Саме в цих працях ми можемо сьогодні знайти відповіді на багато питань, які є зараз дуже важливими для устрою нашої держави, які...
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconЗапитання шерлока холмса інсценівка для учнів 7-8 класів
Перед початком сценки учням пропонується не лише відповісти на запитання, а й визначити, які відповіді треба робити вчителю фізи­ки,...
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconКульт Марії в житті св. Франциска та нашому житті. Регула, пункт 9
Культ (від латинського – поклоніння) – зовнішній прояв пошани, сукупність прийнятих у релігії обрядів, свят, ритуалів, звичаїв
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconЧи завжди ми розуміємо те, яку роль відіграють заняття спортом у нашому житті?
Ключове питання: Чи завжди ми розуміємо те, яку роль відіграють заняття спортом у нашому житті?
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconКвіти в житті моєї родини
Ми маємо свій квітник, у якому росте багато квітів: тюльпани, троянди, нарциси, хризантеми, юка, лілії та інші квіти. Моя улюблена...
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconТема: Модифікація даних. Створення вихідних документів
Мета: Навчитися модифікувати дані, які знаходяться в таблицях. Навчитися створювати прості вихідні документи
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconУрок №27 Тема: Сполучені посудини. Насоси
Мета: ознайомитися зі сполученими посудинами та їх використанням в нашому житті
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconВикористання ікт на уроках як засіб підвищення якості навчальних досягнень учнів
Система освіти, відповідно до вимог сучасності, потребує докорінного переосмислення, практичної реалізації- навчитися пізнавати,...
Є багато важливих питань у нашому житті, на які треба навчитися давати відповіді iconМинуло багато десятиліть з початку другої світової війни найтрагічнішої...
Але навіть І в наш час виникає багато питань про цю жорстоку війну. З 1950 – 1955 рр поняття про першу причину були фактично зрозумілими,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка