Урок №9. Тема
Скачати 106.87 Kb.
НазваУрок №9. Тема
Дата конвертації18.03.2013
Розмір106.87 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Інформатика > Урок
УРОК №9.

ТЕМА: Інтерфейс користувача операційної системи. Базові поняття операційної системи Windows. Елементи вікон налаштування параметрів і особливості роботи з різними типами вікон та їх елементами. Запуск програм на виконання.

Правила техніки безпеки під час роботи за комп’ютером.

Практична робота №2. Робота з інтерфейсом користувача операційної системи Windows.

Тема: Інтерфейс користувача операційної системи. Базові поняття операційної системи Windows. Елементи вікон налаштування параметрів і особливості роботи з різними типами вікон та їх елементами. Запуск програм на виконання.

^ Правила техніки безпеки під час роботи за комп’ютером

Практична робота № 2. Робота з інтерфейсом користувача операційної системи Windows.

Мета: Актуалізувати знання про призначення та види програмного забезпечення, операційні системи, їх призначення та класифікацію. Подати матеріал про інтерфейс користувача та базові поняття операційної системи Windows, про елементи вікон налаштування параметрів і особливості роботи з різними типами вікон та їх елементами, про запуск програм на виконання. Розглянути правила техніки безпеки під час роботи на комп’ютері. Закріпити матеріал під час виконання практичної роботи.

Тип уроку: Комбінований урок.
План викладу:

Актуалізація опорних знань учнів.

Вивчення нового навчального матеріалу.

 1. Завантаження операційної системи.

 2. Операційні системи сімейства Windows.

 3. Початок роботи в Windows.

 4. Запуск програми. Завершення роботи програми. Завершення роботи комп’ютера.

 5. Вікна та операції над ними.

Правила техніки безпеки під час роботи за комп’ютером.

Практична робота №2. Робота з інтерфейсом користувача операційної системи Windows.

Домашнє завдання.
Актуалізація опорних знань учнів.

 1. Розповісти про програмне забезпечення, його призначення та види.

 2. Операційні системи, їх призначення та класифікація.


Вивчення нового навчального матеріалу.

 1. Завантаження операційної системи.

Перші операційні системи повністю зберігалися в постійній пам’яті. Однак з розширенням можливостей ОС, що привело до збільшення їх обсягу, зберігати всю операційну систему в постійній пам’яті стало неможливо. Тому основну частину ОС стали зберігати у зовнішній пам’яті, як правило, на жорстких магнітних дисках.

А в постійній пам’яті зберігається тільки базовий набір команд (BIOS). Він потрібний для обміну даними між пристроями комп’ютера, і без нього неможливо розпочати роботу комп’ютера.

У постійній пам’яті також знаходиться програма, що забезпечує копіювання операційної системи із зовнішньої пам’яті в оперативну. Процес копіювання ОС в оперативну пам’ять і передачі їй керування роботою комп’ютера називають завантаженням операційної системи.

При цьому в оперативну пам’ять завантажується не вся операційна система, а окремі її модулі. За необхідності потрібні складові операційної системи довантажуються в оперативну пам’ять із зовнішньої.

Можна виділити кілька основних етапів автоматичної підготовки комп’ютера до роботи і завантаження операційної системи:

 • при ввімкненні живлення із постійної пам’яті зчитуються дані про конфігурацію комп’ютера (склад апаратних засобів та значення їх властивостей) і програма стартової перевірки працездатності пристроїв комп’ютера;

 • виконується перевірка працездатності пристроїв комп’ютера (оперативної пам’яті, дискових накопичувачів, клавіатури та ін.). При виявленні перебоїв у роботі цих пристроїв виводиться відповідне повідомлення. Якщо помилки критичні для системи – вона припиняє роботу, якщо ні – процес підготовки комп’ютера до роботи продовжується;

 • з постійної пам’яті зчитується і запускається на виконання програма початкового завантаження ОС, яка знаходить у зовнішній пам’яті спеціальну програму – завантажувач операційної системи – і запускає її на виконання;

 • завантажувач операційної системи здійснює копіювання із зовнішнього носія в оперативну пам’ять потрібних складових операційної системи.

При успішному завантаженні ОС комп’ютер готовий до роботи.


 1. Операційні системи сімейства Windows.

Операційна система Windows була розроблена співробітниками американської корпорації Microsoft (рис.). У середині 1990!х років випущені перші дві операційні системи сімейства Windows: Windows NT 3.0 (1993 р.) і Windows 95 (1995 р.). Наступними версіями цих систем були:

Windows NT 4.0 (1996 р.);

Windows 98 (1998 р.);

Windows Millennium Edition (2000 р.);

Windows 2000 (2000 р.);

Windows XP (2002 р.);

^ Windows Vista (2006 р.).

Згідно з Меморандумом про співпрацю між Міністерством освіти і науки України і Представництвом Microsoft в Україні, операційні системи сімейства Windows визнані стандартом операційних систем для освітніх установ України. Останніми роками в школи України постачаються навчальні комп’ютерні комплекси, на які встановлено ліцензійні версії операційних систем Windows XP (рис.) або Windows Vista з україномовним інтерфейсом користувача.

Наведемо значення деяких властивостей цих операційних систем:

• тип інтерфейсу – графічний;

• багатозадачність – багатозадачна;

• розрядність – 32 або 64 біти;

• підтримка режиму Plug and Play (англ. Plug and play – приєднуй і працюй) – автоматичного розпізнавання додаткових пристроїв, що підключаються до комп’ютера, – встановлено;

• наявність розвинених засобів міжкомп’ютерного обміну даними – встановлено;

• можливість установити індивідуальні значення параметрів роботи операційної системи для кожного користувача – встановлено.

Основними об’єктами операційної системи Windows є: вікна, зовнішні запам’ятовуючі пристрої, папки, файли, ярлики. Кожному із цих об’єктів, крім вікон, відповідає значок (піктограма) з підписом. Кожний об’єкт Windows має властивості. Їх значення користувач може змінювати, виконуючи певні операції над цим об’єктом. До основних операцій над об’єктами відносять: створення, виділення, перейменування, видалення, відкриття, переміщення, копіювання, перегляд і зміну значень властивостей.

Для виконання операцій над об’єктами в ОС Windows найчастіше використовується маніпулятор «миша». У таблиці наведено основні дії з мишею та алгоритми їх виконання.

 1. Початок роботи в Windows.

Після завантаження Windows ХР на екрані монітора з’являється Робочий стіл, на якому можуть відображатися значки об’єктів операційної системи. У нижній частині екрана розміщена Панель завдань, яку можна приховати або перемістити в інше місце екрана.

^ На Панелі завдань знаходиться кнопка Пуск, вибір якої відкриває відповідне меню операційної системи. Меню Пуск можна відкрити також натисненням клавіші Windows або сполученням клавіш Ctrl + Esc. Щоб закрити меню, потрібно натиснути клавішу Esc або вибрати будь-яку точку екрана поза межами меню.

Меню Пуск умовно поділене на кілька частин. Ліва частина містить команди для запуску програм, які встановлені в операційній системі. Ця область розділена горизонтальними лініями на три частини. У верхній розміщуються так звані закріплені елементи – команди запуску програм, які часто використовуються. Користувач може змінити список закріплених елементів. У середній частині розміщено список команд запуску програм, що використовувались останнім часом. Він дає змогу швидше знову запустити ці програми. У нижній частині знаходиться команда Усі програми, яка відкриває список програм, установлених у цій операційній системі.

Права частина меню Пуск теж розділена на три частини, в яких розміщено команди:

• доступу до місць зберігання даних (наприклад, Мій комп’ютер);

• запуску програм, які встановлюють режими роботи операційної системи і пристроїв комп’ютера (наприклад, Панель керування);

• отримання довідки по роботі ОС, пошуку даних і запуску на виконання програм (наприклад, Довідка та підтримка).

Нижній рядок меню Пуск містить команди Завершення сеансу та Вимкнути комп’ютер. Їх вибір дає змогу завершити сеанс роботи користувача, перезавантажити операційну систему або коректно завершити роботу комп’ютера.

Панель Швидкий запуск містить кнопки зі значками програм. Запуск програм здійснюється вибором відповідної кнопки, наприклад вибір кнопки запускає програму Проигрыватель Windows Media (рос. проигрыватель – програвач).

В Області сповіщень відображаються повідомлення про поточний час, стан виконання окремих програм тощо.


 1. Запуск програми. Завершення роботи програми. Завершення роботи комп’ютера.

Запуск програми. Завершення роботи програми.

Розглянемо алгоритм запуску програми з використанням меню Пуск на прикладі програми WordPad: 1. Відкрити меню Пуск. 2. Вибрати команду Усі програми. 3. Вибрати команду Стандартні. 4. Вибрати команду WordPad.

Для завершення роботи програми можна вибрати кнопку Закрити у правому верхньому куті вікна.

Завершення роботи комп’ютера

Для завершення роботи комп’ютера потрібно: 1. Закрити всі вікна програм. 2. Відкрити меню Пуск. 3. Вибрати команду Вимкнути комп’ютер. 4. У вікні, що відкрилося, вибрати кнопку Вимкнення. 5. Дочекатись автоматичного вимкнення системного блока. 6. Вимкнути монітор.

Якщо користувач планує через деякий час поновити роботу з комп’ютером, то він може його не вимикати, а перевести в режим Очікування. Це режим збереження енергії, при якому зупиняється жорсткий диск, не подається сигнал на монітор тощо. Для виходу з режиму очікування потрібно натиснути довільну клавішу на клавіатурі.

Вибір кнопки Перезавантаження ініціює процес перезавантаження операційної системи. Цю дію потрібно виконати при значних перебоях у роботі операційної системи або після встановлення окремих програм.


 1. Вікна та операції над ними.

Вікна та їх елементи.

За ідеологією WIMP об’єкти операційної системи відкриваються у вікнах. Вікно – це область, як правило, прямокутної форми, що займає весь екран або його частину. За призначенням розрізняють такі основні види вікон: програмні, діалогові та інформаційні.

Програмним називається вікно, що відкривається при запуску програми. При цьому на Панелі завдань з’являється відповідна кнопка. Звертаємо вашу увагу, що до програмних також належать вікна, у яких відображається вміст папок і дисків. Це вікна програми Провідник.

Програмні вікна мають Рядок заголовка, Рядок меню, робочу область, можуть мати Панелі інструментів, підлеглі вікна, Рядок стану, смуги прокручування, лінійки та інші елементи.

Рядок заголовка містить назву вікна, кнопку Меню вікна та кнопки керування вікном: Згорнути, Розгорнути/Відновити після розгортання, Закрити.

Зліва від назви вікна розміщена кнопка Меню вікна. Її вибір відкриває меню, що містить команди керування вікном. Малюнок на цій кнопці для різних вікон різний.

Діалогові вікна призначені для встановлення значень параметрів роботи програми або для виконання команд. Вони, як і програмні вікна, мають Рядок заголовка з назвою вікна та кнопками керування вікном.

Інформаційні вікна містять повідомлення для користувача. Наприклад, повідомлення про успішне завершення операції, про помилку під час її виконання тощо. Інформаційні вікна, як і інші вікна, мають Рядок заголовка.

Інформаційні та діалогові вікна можуть мати не всі кнопки керування вікном.

Операції над вікнами.

Вікна можна відкривати, закривати, переміщувати, змінювати їх розміри, згортати у кнопки на Панелі завдань або розгортати на весь екран.

Кнопка Згорнути призначена для згортання вікна. Після її вибору вікно зникає з екрана, але його кнопка залишається на Панелі завдань. Для відновлення згорнутого вікна потрібно вибрати його кнопку на Панелі завдань. Вибір кнопки Розгорнути приводить до розгортання вікна на весь екран (повноекранний режим). При цьому кнопка змінює свій вигляд і назву – Відновити після розгортання. Вибір цієї кнопки повертає до віконного режиму. Якщо вибрати кнопку Закрити, то вікно закривається. При цьому воно зникає з екрана, а його кнопка – з Панелі завдань.

Windows дає змогу одночасно відкривати кілька вікон. Ці вікна можуть розміщуватися поруч або перекриватися. Скільки б вікон не відкрив користувач, тільки одне з них є поточним – те, в якому користувач може вводити дані, встановлювати потрібні режими роботи тощо. Поточне вікно, як правило, розташовується поверх інших, його заголовок виділяється іншим кольором, а на Панелі завдань кнопка поточного вікна має вигляд натиснутої. Для того щоб зробити вікно поточним, треба вибрати кнопку потрібного вікна на Панелі завдань або будь-яку точку цього вікна. Зміна поточного вікна може також здійснюватися вибором клавіші Tab при натиснутій клавіші Alt.

Те, що користувач одночасно може працювати тільки з одним вікном (поточним), не означає, що в інших вікнах виконання програм припиняється. Якщо їх виконання не вимагає безпосереднього втручання користувача, програми продовжують виконуватися. Наприклад, програвач музики може працювати в той час, коли користувач переглядає фотографії або вводить текст.

Під час роботи з кількома вікнами користувачу часто доводиться певним чином упорядковувати їх, змінюючи положення та розміри. Ці дії можливі лише над поточним вікном у віконному режимі.

Переміщення вікна на екрані можна здійснити його перетягуванням за Рядок заголовка. Зміну розмірів – перетягуванням меж вікна: ширини – бічних меж, а висоти – верхньої або нижньої. Перетягування кута вікна дає змогу одночасно змінювати висоту і ширину вікна. Змінити взаємне розташування вікон (каскадом, згори донизу, зліва направо) можна за допомогою відповідних команд контекстного меню Панелі завдань.
Практична робота №2.

Робота з інтерфейсом користувача операційної системи Windows.

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки і санітарно-гігієнічних норм.

1. Запустіть на виконання програму WordPad (Пуск Усі програми Стандартні WordPad). Визначте, в якому з режимів (повноекранному чи віконному) відкрилося вікно програми. Який вид цього вікна? Відповідь запишіть у зошит.

2. Визначте назви позначених на рисунку елементів вікна програми WordPad і запишіть їх під цими номерами у зошит.

3. Установіть віконний режим для цієї програми, якщо він не встановлений.

4. Перемістіть вікно WordPad так, щоб його лівий верхній кут збігався з лівим верхнім кутом екрана.

5. Змініть розміри вікна так, щоб воно займало приблизно 1/4 частину екрана.

6. Згорніть вікно програми WordPad.

7. Запустіть на виконання програму Блокнот (Пуск Усі програми Стандартні Блокнот). Визначте, в якому з режимів відкрилося вікно програми. Відповідь запишіть у зошит.

8. Установіть віконний режим для цієї програми, якщо він не встановлений. Який вид цього вікна? Відповідь запишіть у зошит.

9. Розмістіть вікно програми Блокнот на 1/4 частину екрана у нижньому правому куті.

10. Згорніть вікно програми Блокнот.

11. Запустіть на виконання програму Калькулятор (Пуск Усі програми Стандартні Калькулятор). Який вид цього вікна? Визначте, в якому з режимів відкрилося вікно програми. Чи можна перейти в інший режим? Чи можна змінити розміри цього вікна? Відповідь запишіть у зошит.

12. Згорніть вікно програми Калькулятор.

13. Установіть за допомогою контекстного меню Панелі завдань розміщення вікон каскадом, згори донизу, зліва направо.

14. Зробіть поточним по черзі кожне з вікон вибором кнопки на Панелізавдань.

15. Закрийте усі відкриті раніше вікна.

16. Відкрийте контекстне меню Робочого стола. Виконайте такі дії:

1. Виберіть команду Властивості.

2. Виберіть вкладку Заставка.

3. Виберіть у списку Заставка команду Рухомий рядок.

4. Установіть, використовуючи відповідні елементи керування, значення властивостей відповідно до зразка (рис.).

5. Збережіть установлені налаштування послідовним натисненням кнопки ОК.
Домашнє завдання:

 1. Вивчити конспект.

 2. Опрацювати матеріал §6 (6.3, 6.4) на ст. 112-119.

 3. Завершити виконання практичної роботи.

Схожі:

Урок №9. Тема iconУрок Тема. Система охолодження Урок Тема. Система мащення Урок Тема....
Опис досвіду II. Інформаційна картка
Урок №9. Тема iconУрок №7. Тема
Тема: Підсумковий урок з тем «Інформація. Інформаційні процеси та системи», «Апаратне забезпечення інформаційних систем»
Урок №9. Тема iconУрок №8 Тема. Урок контролю знань учнів
Учні відповідають на поставлені вчителем запитання І демонструють відповідь на пк
Урок №9. Тема iconУрок №17. Тема
Тема: Підсумковий урок з теми «Системне програмне забезпечення. Службове програмне забезпечення»
Урок №9. Тема iconУрок засвоєння нових знань. Урок-пам'ять, урок-спогад. Обладнання....
Тема. Олександр Довженко. «Україна в огні» – твір про трагедію українського народу в Другій світовій війні
Урок №9. Тема iconУрок №7 Тема. Підсумковий урок за темами: «CorelDraw» та «Турбо Паскаль»
Для чого призначений інструмент Вільна форма?Як його використати. Продемонструйте
Урок №9. Тема iconУрок №1 Тема: Основні принципи будови та функціонування
Урок №1 Тема: Основні принципи будови та функціонування World Wide Web, протокол нттр, адресація в мережі
Урок №9. Тема iconУрок 15 Тема. Підсумковий урок з тем: «Модульcrt розгалуження І вибір», та
Будь-яка програма, записана на мові Паскаль, завжди закінчується службовим словом
Урок №9. Тема iconУроку з математики у супроводі ікт тема: «числові функції»
Комбінований урок з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (урок проводиться у комп’ютерному класі з мультимедійним...
Урок №9. Тема iconУрок №25. Тема
Тема: Сортування й фільтрування даних в таблицях. Використання розширених фільтрів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка