Скачати 70.84 Kb.
|
Тема: МАСОВА ЧАСТКА РОЗЧИНЕНОЇ РЕЧОВИНИ Мета: – ознайомити учнів із поняттям „масова частка розчиненої речовини” як кількісною характеристикою розчинів; – сформувати навички та вміння обчислювати масову частку речовини в розчині та знаходити масу речовини і розчинника за масовою часткою розчиненої речовини; – розвивати вміння міркувати, виділяти головне, робити висновки; – виховувати акуратність при записах. Тип уроку: засвоєння навичок та вмінь. Форми роботи: фронтальна бесіда, розв'язування задач, самостійна робота ^ В.Сухомлинський Хід уроку І. Створення психологічного настрою. Розпочати урок я хочу загадкою. – Що на світі найшвидше? Так, дійсно, це думка. І сьогодні я недарма вибрала девізом нашого уроку слова видатного педагога В.Сухомлинського. „Урок – це бал думки” адже я сподіваюсь, що так і буде: думка пануватиме на цьому уроці. Причому у більшості випадків вона буде смілива, вчасна, влучна. Я їжачу вам побажати тільки світлих, швидких думок, плідної праці. Адже ваша праця – це єдиний шлях до знань. Отже до праці. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Обчисліть задачу. 1 учень працює біля дошки (розв’язує задачу). ● Обчисліть масу кристалізаційної води в глауберовій солі Na2SO4·10H2O масою 50 г. Якій масовій частці ще відповідає? m ![]() m ![]() ω(H2O) – ? 322 г Na2SO4· 10H2O – 180 г Н2О 50 г Na2SO4·10H2O – х m(H2O) = ![]() ω(Н2О) = ![]() ● З іншими учнями провожу фронтальне опитування. Запитання до всього класу:
(задача з повторення) ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Масова частка розчиненої речовини – це відношення маси розчиненої речовини до маси розчину: m р.р. ω = ––––––– · 100% m розч. Виражається у частках одиниці або у відсотках. Перед вами 2 склянки з розчинами цукру (використ. в побуті). ● Задача. Як дізнатись, не досліджуючи на смак, який розчин цукру солодший: а) той, що виготовлений з 250 г Н2О і 50 г цукру; б) той, що виготовлений з 50 г Н2О і 10 г цукру. У кожного своя думка, але порівнювати розчини можна тоді, коли буде відомо, яку частку складає маса розчину в кожному з цих випадків. За відомою формулою визначаємо ω цукру в обох склянках: m цукру ω(цукру) = ––––––; m(розч.) = m(H2O) + m(цукру) m розч. 50г ω1 = –––––––––– · 100% = 17% 250г + 50г 10г ω2 = –––––––––– · 100% = 17% 50г + 10г Отже, ω1 = ω2. Обидва розчини на смак оденкові, оскільки: ωцукру = 17% ● З основної формули виведіть похідні. mреч ωреч = –––––– · 100% mрозч = mреч + mн2о mрозч ωреч · mрозч mреч · 100% mреч = –––––––––– mрозч = ––––––––––– 100% ωреч ● Дуже часто користуються розчинами, вимірюваними у одиницях об'єму. mрозч 1л = 1000мл ρрозч = ––––– (ρ – густина (ро)) ρн2о = 1г/мл Vрозч mрозч =ρрозч · Vрозч mрозч Vрозч = ––––– ρрозч ^ В повсякденному житті ми дуже часто стикаємось з розчинами. А тому розв’яжемо задачі з використанням масової частки розчиненої речовини. ● Для засолювання огірків застосовують розчин з масовою часткою кухонної солі 6%. Яку масу солі та води треба взяти, щоб приготувати розчин масою 2кг? mреч ω ![]() mрозч = 2000г mрозч m ![]() mН2О – ? mреч = ––––––– 100% 2000г · 6% mNaCl = ––––––––––– = 120г 100% mН2О = mрозч – mреч mН2О = 2000г – 120г = 1880г ● Для обробітку помідорів від фітофтори використовують мідний купорос. Визначити яку масу розчину можна приготувати з пакетика солі масою 300г з масовою часткою 15%. Обчислити масу води. ![]() ω = 15% ω = –––––– · 100% mрозч = –––––––––– ![]() 300 · 100% mрозч = –––––––––– = 2000г 15% mН2О = mрозч – mреч = 2000г – 300г = 1700г „Хто швидше” У 8 кл. ви зустрілись з терміном фізіологічний розчин. Що це? ● При великих втратах крові у медицині застосовують фізіологічний розчин за масовою часткою кухонної солі 0,9%. Які маси солі і води треба взяти, щоб добути такий розчин масою 500г? ω ![]() mроз = 500г ω = –––––– · 100% m ![]() mводи – ? 500· 0,9% mреч = ––––––––– = 4,5г (NaCl) 100% mН2О = 500г – 4,5г =495,5г ● ![]() mH2O = 400г ω · mрозч mрозч = 200г mреч = ––––––––– 1ωNaOH = 15% 100% 2 ![]() 15% · 200г mреч = –––––––––– = 30г 100% Шукаємо масу розчину: 2mрозч = mН2О + mрозч = 400г + 200г = 600г Масова частка в новому розчині: mреч 30г 2ω%(NaOH) = ––––– · 100% = ––––– · 100% = 5% mрозч 600г ● У 2 кг Н2О розчинили 224 л гідроген хлориду. З якою масовою часткою гідроген хлориду утворився розчин. Знайти масу HCl. m ![]() VHCl = 224 кг 1) νHCl = –––– = ––––––––––– = 10 моль ω ![]() 2) mHCl = ν · M = 10 моль · 36,5 г/моль = 365г 3) mрозч = mHCl + mH2O = 365г + 2000г = 2365г mHCl 365г 4) ωHCl = ––––– = –––––– · 100% = 15% mрозч 2365г V. Домашнє завдання. § 18 № 103–105 Андрієнко Ю. і Завалій Н. № 107, 109. Закінчити урок я хочу словами російського письменника М.Горького „Де відсутні знання, там панують здогади, а з десяти здогадів – дев'ять помилкові”. Тому, я хотіла б, щоб ви на уроках керувались не здогадами, а дійсно знаннями і ваші думки владарювали на заняттях з усіх предметів. |
![]() | Тестові завдання Позначте тип системи, в якій частинки розчиненої речовини затримуються паперовим фільтром | ![]() | Урок фізики 7 клас тема : густина речовини. Мета Проведення самостійної роботи по визначенню густини речовини за результатами фізичного експерименту |
![]() | Урок в 9 класі на тему: «Молярна концентрація розчиненої речовини» «Розв’язування розрахункових задач з хімії як засіб розвитку мислення в учнів» для вчителів хімії, з порядком денним | ![]() | Тема. Речовини. Чисті речовини та суміші Цілі уроку Цілі уроку: повторити відомості про речовини, суміші та їхні властивості; навчити учнів розрізняти фізичні |
![]() | Хімічні бойові отруйні речовини Хімічна зброя це отруйні речовини та засоби їх застосування на полі бою. Основою уражаючої дії хімічної зброї є отруйні речовини | ![]() | Кількість речовини. Моль — одиниця кількості речовини. Число Авогадро Але для хіміка поряд з цим важливо ще знати число структурних частинок (атомів, молекул або йонів), які містяться в цій порції речовини,... |
![]() | Список друкованих праць зражевської ніни іванівни книги навчальні... Зражевська Н. І. Масова комунікація І культура: Лекції. – Черкаси: Брама-Україна, 2006. – 172 с. (7,2 др арк.) | ![]() | Печатаем с двух сторон и разрезаем При фотосинтезі створюються: кисень, вуглекислий газ, неорганічні речовини, органічні речовини |
![]() | Урок узагальнення знань за темою: «Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами». Ціль Ціль: Повторити І узагальнити знання з теми «Кількість речовини», закріпити вміння рішати задачі за хімічними формулами з використанням... | ![]() | 8 клас. Тестові завдання по темі “Кількість речовини” Вкажіть масу 5моль речовини, формула якої Zn3N2 : а 395г б 1115г в 223г г 44,6г д 220г |