Підготували І провели викладачі історії
Скачати 96.14 Kb.
НазваПідготували І провели викладачі історії
Дата конвертації27.02.2013
Розмір96.14 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Історія > Документы
Підготували і провели

викладачі історії:

Фаштрига Г. П., Гаргат Л. С.

Ведучий: Рідна земля,батьківський край – святі, близькі до болю слова. За цими словами те, що кожному з нас найдорожче, що закарбувалося з раннього дитинства в пам’яті і серцях. Бурхливий гомін потоків, шовкові духмяні трави і чисте гірське повітря,настояне на живиці,сувора велич замріяних гір і красуні смерічки,оспівані поетами,- все це наша Батьківщина,наше Прикарпаття. Таку казку можна побачити тільки тут, і вже нікого не зможе залишити байдужим багатство і різноманіття прикарпатської природи,неповторна країна її краєвидів.

Ведучий: Ліцеїсти,погляньте на карту Івано-Франківської області,яка нагадує птаха,що гордовито звів дзьобату голову,розпустив могутні крила,пильно вдивляється у далину і готовий до дужого злету. Може,той птах-чорнокрила галка з княжого Галича чи стрімкий беркут з говерлянських пущ? Головне, аби політ у чистому небі незалежної України був завжди вдалим і приносив добро та щастя людям,що живуть на цій землі.

Учень: Сьогодні ми у Довбуша країні,

Серед ланів Стефаника й Франка,

Ми подаємо руку Черемшині,

Вітає нас Мартовича рука…

Бурхливий Прут тут рине в сніжній піні,

Смерека нас отінює струнка,

І довгі лапи простяга модрина…

Тут добрий світ,ласкава тут людина.

Яке ж це слово приязне:Карпати!

Його з дитинства серцем я злюбив,

І сиза далечінь гірських шпилів,

І співанка русявого дівчати,

І голосні трембіти пастухів,

І сум утрат,і мідний поклик слави…

( М.Рильський )
^ Пісня "Мій рідний край"Ведучий: Івано–Франківська область розміщена на заході України. Її площа становить 13,9 тис. км2, або 2,3 % території всієї України. Серед областей країни вона займає 21 місце. Менші за площею тільки Чернівецька, Закарпатська та Тернопільська області. Територія області розділяється на три зони: рівнинне Придністров’я, Передкарпаття та гірські Карпати. Найвища вершина Карпат – Говерла. Івано–Франківщину умовно поділяють на 4 етнічні території: Гуцульщину, Бойківщину, Покуття, Опілля.

Івано–Франківщина поділена на 14 районів і 5 міст обласного прзначення – Івано–Франківськ, Калуш, Коломия, Яремче, Болехів. У ній – 15 міст, 24 селища міського типу, а також 765 сіл.
Учень: Історія – дорога у майбутнє,

Де вже назад немає вороття,

Де сонце мов усміхнене дитя,

Вдивляються в століття велелюдні.

Гімн серцю і любові. Грому й тиші

Бринить у краплі золотій роси…

Неначе розсуваються часи

І у лице гарячі дати дишуть.

Ведучий: Історія дихає подвигами наших пращурів.І пам’ять гортає подій сторінки. Бо хто втратив пам’ять, той чужинець на своїй землі і ворог власному народові. Тож заговори, Історії Ріко. Вирушаємо прикарпатськими стежкамив сиву давнину і починаємо своє дослідження з древнього Галича, бо тут кожен камінь береже печать віків.Прикарпатці пишаються тим, що в нашому краї володарювали такі князі як Володар, Василько, Ярослав Осмомисл,Роман Мстиславич, а найбільше Данило Галицький, з яким рахувалися держави Європи, якому виявляв свою прихильність Ватикан, виявляли шанобу татарські зверхники із Золотої Орди.

Ведучий:Після занепаду Галицько-Волинської держави наші землі загарбали угорські феодали, а згодом королівська Польща. Та народ не хотів миритися з феодально-кріпосницьким лихоліттям, і Прикарпатття народило таких борців за волю, як полководець Іван Муха, Гнат і Семен Височани, Іван Грабівський,Бордюк, Нестор, брати Лунги.Ведучий:Бідно жили люди в Карпатах в давні часи. Тяжко працювали на багатих,піт проливали,щоб на шматок хліба заробити,ще й данину давали. Довго шукали вони щастя, ставали на боротьбу,бо не хотіли миритися з тогочасним становищем. Цікавою сторінкою історії є діяння народного ватажка,захисника пригноблених Олекси Довбуша,який очолював у Карпатах у 30-40 роках XVIII ст. антифеодальний рух. Про його сміливі напади на панські маєтки, виняткову хоробрість складено багато народних пісень, легенд, переказів.

^ Учень: Гей, зелені наші гори! Гей високі!

Гей, Олекса в наших горах сам, як сокіл!

Гей, Олексу знають бойки і гуцули,

Знають лемки, подоляни теж почули!

Ой, Олексу вже стрічали і в Сиготі,

Бо Олекса денно й нічно на роботі.

Гей, нелегка в хлопця праця – треба знати:

Він задумав, він узявся світ зрівняти.

Ведучий: Західні українці підтримували тісні зв’язки зі своїми побратимами з Надніпрянщини. Спільно розвивалася Їхня культура,лунали пісні.
( Учні виконують фрагменти українських народних пісень )
Ведучий: Славною сторінкою в історію українського народу вписалася Настя Лісовська з Рогатина,відома як Роксолана-Хуррем. Вона стала символом української жінки,берегині своєї Батьківщини.За переказами, тільки завдяки її мудрості 40 років на українські землі не ступала нога ворога.
Учень: Минають роки і століття

В чужій і рідній стороні,

А ти зорею у зеніті

Нам світиш всім в Рогатині!
Від мінаретів Царгороду,

Від смут, роздорів і штормів

Ти – дочка славного народу –

Мостила шлях до світлих днів.
Тебе вітають Сині Гори,

До ніг вклоняються Дністер,

Дніпро – Славута й Чорне море

Навіки наші вже тепер.
Тобі скорялися престоли,

Краї, відкриті навстіжень…

Сам Сулейман на браннім полі

Твоїх наспівував пісень.
І ось, овіяну вітрами,

Й заслухану у років плин,

Тебе столунними піснями –

Вітає рідний Рогатин!

Пісня "Україно моя"Ведучий: Вагоме місце в історико – літературному процесі відводиться і діяльності «Руської трійці» - Маркіяну Шашкевичу, Якову Головацькому та Івану Вагилевичу. Приємно згадати те, що Іван Вагилевич уродженець села Ясень Рожнятівського району. Він український письменник, учений, історик, етнограф і фольклорист, мовознавець і літературознавець, краєзнавець і архівіст. Іван Вагилевич піонер відродження, борець за національне самоусвідомлення, за рідну мову, культуру, історію, традиції, був за висловом Івана Франка, «будителем руського (українського)духу в Галичині». Вершиною творчості гуртка «Руської трійці» є видання «Русалки Дністрової». Продовжуючи традиції «Руської трійці» вагомий внесок у культурно – мистецьке життя внесла «Покутська трійця» - Василь Стефаник, Марко Черемшина, Лесь Мартович. Велич цих діячів у тому, що вони не залишались на оплакування національних традицій, а в будучині відродженої України бачили воскресіння нашого народу.

Ведучий: Історія нашого краю багата славними сторінками: згадаймо лише легіон Українських січових стрільців та воїнів УПА, які виборювали честь та незалежність України. Діяльність січового стрілецтва і творчість його бардів – особлива сторінка в історії України та її культури. Перше спортивно – культурне товариство «Січ» виникло у травні 1900 року саме в нашій області, в селі Заваллі на Снятинщині. Невдовзі такі товариства поширилися по всій Галичині, а 1912 року вони об’єдналися в Український січовий союз на чолі з адвокатом і політичним діячем Кирилом Трильовським, організатором першої «Січі».

Ведучий: Стрілецьке військо відрізнялося з – поміж звичайних армій – у ньому переважала інтелігенція (від гімназистів, студентів – до науковців, композиторів, поетів, музикантів). Поети Роман Купчинський, Олесь Бабій, Юрій Шкрумеляк, Михайло Курах, Левко Лепкий та багато інших стали офіцерами стрілецької армії. Січове військо боролося не лише за Українську державу, а й вело велику просвітницьку роботу, відкривали в селах школи, читальні, формувало національну свідомість українців.

Учень: Коли ви вмирали, вам сурми не грали,

Ніхто не заплакав за вами,

Лиш в чистому полі ревіли гармати

І зорі вмивались сльозами.

Коли хоронили вас в темну могилу,

Від крові земля почорніла.

Під хмарами круки стадами літали

І бурею битва гриміла.

На ваших могилах хрести похилились,

Калина нагнулась додолу.

Спіть, орли-соколи, стрільці січовії,

Гармати розбудять вас знову.

Ведучий: Коли Австро-Угорська імперія розпадалася, передовими діячами Галичини у Львові 13 листопада 1918 року було проголошено Західно-Українську народну республіку( ЗУНР). Та Львів було захоплено польськими військами, і тоді столицею ЗУНРу на 5 місяців стає Станіславів, тобто наш Івано-Франківськ. Саме у Станіславові було підписано Акт злуки між Західно-Українською та Українською Народними Республіками, проголошений у Києві 22 січня 1919 році.

Ведучий: Це, справді, славна сторінка в історії рідного краю. Та, на жаль,період існування суверенної Української держави був коротким. Галичина знову окупована польськими військами, а у вересні1939 року територію Прикарпаття, як і всієї Західної України, приєднано до тодішньої Української Радянської Соціалістичної Республіки. Розпочався активний процес « радянського державотворення», а разом з ним і репресивні дії радянської влади. Свідком тих страшних часів у нас на Прикарпатті залишився Дем’янів Лаз.

Учень: Ой зійшлися галичани в Дем’яновім Лазі –

З хоругвами, прапорами, в траурній повазі.

Ой зійшлися галичани там,де три могили:

Освятили кров невинну в кожній дрібці глини.

Ой три хрести, три могили у терновім смутку…

Брали люди святу землю за грудкою грудку.

Брали люди святу землю, молилися тихо

За пролиту кров невинну – непоправне лихо.

За пролиту людську крівцю катами даремно

Відправляли панахиду, молилися ревно…

Голосили трембітоньки в сорок перше літо:

П’ятсот двадцять шість убитих катовано люто.

П’ятсот двадцять шість убито пострілами в спину:

Жінок, дівчат, священиків ще й малу дитину!

Синьо-жовті прапорщики хилилися долі,

Тяжко вбитим у могилах,живим – у неволі.

Ой три хрести на могилах у терновім смутку…

Беріть, люди, святу землю за грудкою грудку!..

Беріть, люди, тай насипте високі могили,

Щоби знали покоління,як наш нарід гинув.

А ви, любі галичани, не хиліться низько:

Кращу долю закликайте – може, вона близько!

Ведучий: А галичани і не думали хилитися, вони не просто «кращу долю закликали»,вони боролися, а для цього створили Організацію Українських Націоналістів, яку очолив Степан Бандера, а пізніше гідно відстоювали волю рідної землі у лавах Української Повстанської Армії. Так наближали створення власної незалежної держави,якій судилося спочатку зустрітися віч-на-віч з тоталітаризмом,ставши частиною Союзу Радянських Соціалістичних Республік. А далі сталінський терор, хрущовська "відлига" і брежнєвська, безглузда, нікому, непотрібна, афганістанська війна.

Вірш "Біль матері"Ведучий:І ось Прикарпаття,як невід’ємна частина України впевнено крокує нелегким шляхом становлення і розбудови своєї державності. Івано-Франківщина, прекрасний куточок Галичини, продовжує творити свою історію.

Учень:Краю мій, моя Галичино,

Невід’ємна частко України!

Ти - одного колоска зерно,

Над тобою – небо солов’їне.

Земле руська! Княжа давнина –

Достеменно і поважно сива.

Мов неопалима купина,

Квітне в серці справжнього русина.

Твій гостинний працьовитий люд

Гноблено в минувшину віками.

За тяжкий віко тривалий труд

Звав чужинець бидлом і хохлами.

Земле Мухи, Довбуша, Франка!

Ти боролась в темряві сваволі,

Мов Карпат розбурхана ріка,

Прагла щастя, світла і розвою.

Краю мій, моя Галичино,

Плоть від плоті земле України!

Ти – одного колоска зерно,

Над тобою – небо солов’їне.

Пісня « Край, мій рідний край»


Схожі:

Підготували І провели викладачі історії iconКурсової роботи із визначенням наукового керівника закріплюється...
Упорядники: Узун Юлія Вадимівна – кандидат політичних наук, доцент кафедри історії та світової політики
Підготували І провели викладачі історії iconНавчальна програма для поглибленого вивчення математики в 8-9 класах...
Програму підготували: М.І. Бурда, М. Ф. Городній, Д. А. Номировський, А. В. Паньков, Н. А. Тарасенкова, М. В. Чемерис, В. О. Швець,...
Підготували І провели викладачі історії iconНіколи не цурайсь свого коріння, Шануй криницю власного життя!
Сьогодні учні 8 класу підготували невеликий звіт по експедиційному напрямку «Із батьківської криниці». Вони розкажуть цікаві історії,...
Підготували І провели викладачі історії iconПрограма з курсу "філософія історії" (для студентів філософського...
Курс “Філософія історії” дасть студентам можливість набути знання з історії класичної філософії історії, кінця XVIII – поч. XX ст,...
Підготували І провели викладачі історії iconВикладачі загальноосвітніх предметів

Підготували І провели викладачі історії iconОбережно з вогнем у лісі: встановлено найвищий клас пожежної небезпеки!
Андрія Ніколаєнка 31 липня провели засідання для вжиття невідкладних заходів із запобігання пожеж у лісових масивах
Підготували І провели викладачі історії iconЗатверджую
В огляді-конкурсі можуть брати участь викладачі, вихователі, бібліотекарі, майстри практичного (виробничого) навчання тощо
Підготували І провели викладачі історії iconНавчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів історія україни. Всесвітня історія
Періодизація історії людства. Своєрідність епохи стародавнього світу як першого періоду в історії людства. Історичні джерела. Відлік...
Підготували І провели викладачі історії iconТема: Робота в Power Point 2007
Навчальні презентації використовують викладачі задля того, щоб зручно І наочно подати матеріал
Підготували І провели викладачі історії icon1. економічна думка стародавнього світу та середньовіччя. Меркантилізм
Процес вивчення курсу історії економічної думки багато в чому залежить від вдалого використання та співставлення раніше отриманих...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка