Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем
Скачати 110.62 Kb.
НазваПершого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем
Дата конвертації02.03.2013
Розмір110.62 Kb.
ТипУрок
uchni.com.ua > Історія > Урок
Розробка першого уроку 1 вересня 2012 року

До 80 – річчя Донеччини

Мета уроку:

- ознайомити учнів  з історією Донецької області,видатними земляками;

- сформувати  у  учнів історичне бачення подій що зумовили створення цього адміністративно – територіального  утворення в межах України;

- розвивати в них вміння аналізувати та зіставляти історичні події, робити відповідні висновки, сприяти накопиченню інформаційного матеріалу із історії рідного краю та соціально-економічного розвитку Донецької області;

- розвивати інтерес учнів до вивчення історії географії, культури та традицій рідного краю і міста;

- зміцнювати в учнів почуття національної гордості й гідності.

^ Тип уроку:   вивчення нового матеріалу

Обладнання:

-         картки для проведення показу “презентація”;

-         мапа Донецької області;

-         символіка Донецької області;

-         фото визначних пам’яток;

-         історія Донеччини;

-         видатні діячі Донеччини.

План уроку:

  1. Організаційний момент. Вступне слово вчителя.

  2. Історія Донецької області, становлення промисловості (Презентація)

3. Видатні особистості  Донеччини ( Презентація)                                 

4. Культурно – мистецька  Донеччина

5. Горлівка – частинка Донецького краю

6. Вікторина

7. Підсумок уроку

Хід уроку

Вступне слово вчителя:

Добрий день, любі діти, шановні гості. Тема  першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті і дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером і добрих серцем. Славна історія донецької землі – це частина безсмертної історії нашої України, і вісімдесятилітній ювілей – це добрий привід  для того, щоб частіше задавати собі питання: хто ми, звідки, де наші витоки, якими буде наше найближче майбутнє? Ми всі горді з того, що на Донецькій землі, овіяній легендами від скіфських поселень, козацької слави до сучасної вугільно-металургійної бази, багатогалузевої  промисловості, аграрного та будівельного комплексів живуть працьовиті, гарні й розумні люди.

Донецькій області – 80 років. Пропоную подивитись на пройдений шлях і ознайомитися з сьогоденням Донецької області, з історією нашого краю. Перше слово ми надаємо нашим історикам, які плідно попрацювали  і підготовили матеріал по історії Донецького краю.

2. Історія Донецької області (Виступ групи істориків. Презентація.)

На класній дошці розташовані мапа , герб і прапор Донецької області.

Площа – 26,5 тис. кв. км

Населення – 4622,9 тис. осіб

Обласний центр – Донецьк

1 учень: Донецька область утворена 17 липня 1932 року (до 1961 року – Сталінська область). Розташована область на південному сході країни. Межує на заході з Запорізькою та Дніпропетровською, на північному заході – Харківською, на північному сході та сході – Луганською областями України та на південному сході – Ростовською областю Росії; з півдня омивається Азовським морем. Протяжність області з півночі на південь – 240 кілометрів, із заходу на схід – 170 кілометрів.

Археологічні дослідження доводять, що Донецька область належить до тих регіонів України, які були заселені з епохи палеоліту. У більш пізнішій період тут мешкали здебільшого кочівники: скіфи, сармати, печеніги, половці та інші. Під час пошукової роботи ми дізналися, що події, які відображуються в „Слове о полку Игореве”, відбувалися на території нашого краю.

2 учень:У ХI сторіччі в степовій зоні поселяються українці. Однак цей процес виявився короткочасним. Після походів кримського хана Гірея на ці землі, населенню степів довелося відступати в більше захищені місця. Тому за Степовою Україною закріпилася назва Дике поле.

3 учень:У XVI сторіччі на берегах Сіверського Донця в поселяються українські козаки, а також селяни-утікачі із Правобережжя України та з Росії. Одним з перших населеним пунктом вважається Святогірський монастир, письмове згадування про яке відноситься до 1642 року.

1 учень:У ХVII сторіччі винятково вигідним для нашого краю стає видобуток кам’яної солі. У 1676 році на соляних озерах виникає перше місто Донбасу – Тор (Слов’янськ). У 1715 році на базі державних солеварень будуються перші солеварні заводи на Донеччині: Бахмутський і Торський.

2 учень: У 1721 році на Донеччині було знайдене вугілля. У зв’язку з початком його промислового видобутку наприкінці ХVIII сторіччя починається інтенсивне засвоєння території області. З 1776 року почалася масова роздача земель, у тому числі освоєних запоріжцями, і заснування на них трьох типів поселень: державних, військових і приватновласницьких. У цей час на землях Кальміуської паланки Запорізької Січі виникає місто Маріуполь.

3 учень:У I половині ХIХ ст. з’являються перші великі фабрично-заводські підприємства, проводяться геологічні дослідження Донбасу, виникають нові міста, розвивається торгівля. При Святогірському монастирі відкривається госпіталь, створюється курорт на соляних озерах біля Слов’янська.

1 учень:У II половині ХIХ сторіччя будуються залізниці, ґрунтуються металургійна й металообробна промисловість, відкриваються нові шахти, заводи. Природні багатства регіону, дешева робоча сила, пільгові умови уряду створюють підстави до залучення іноземних інвесторів, особливо франко-бельгійських і англійських.

2 учень:У 1869 році англійський підприємець Джон Юз (Хьюз) будує металургійний завод, з розширенням якого та відкриттям шахт Новоросійського товариства, виникає селище Юзівка. Воно швидко зростає й перетворюється у великий промисловий центр Півдня Росії. Але перша назва поселення на якому було засновано наше місто  – хутор Овечий, пізніше поселення Юзівка.

3 учень: Через Маріупольський морський порт донецьке вугілля починає пробиватися на зовнішній ринок.

На початку ХХ сторіччя в Донбасі починає розвиватися коксохімічна промисловість. Виникають Горлівский, Макіївський, Рутченковський, Єнакіївський та Краматорський коксохімічні заводи. Характерною рисою господарського комплексу області є сполучення могутньої промисловості з багатогалузевим сільським господарством і розвинутим транспортом.

1 учень: Донецька область – найбільший район вугільної промисловості.  Найбільшими вуглевидобувними підприємствами є об’єднання «Донецьквугілля» та «Макіїввугілля», а також шахти ім. Засядька, Південнодонбаська-1 та Краснолиманська.

2 учень: Чорна  та  кольорова металургія традиційні галузі економіки Донецької області – мають могутню виробничу базу. Донецькій регіон забезпечує країну свинцем, ртуттю, твердими сплавами і прокатом кольорових металів.

1 учень: На цей час в області нараховується 28 міст обласного підпорядкування: Авдіївка, Артемівськ, Горлівка, Дебальцеве, Дзержинськ, Добропілля, Докучаєвськ, Донецьк, Дружківка, Єнакієве, Жданівка, Кіровське, Костянтинівка, Краматорськ, Красноармійськ, Красний Лиман, Макіївка, Маріуполь, Новогродівка, Селидове, Слов’янськ, Сніжне, Торез, Харцизьк, Шахтарськ, Ясинувата.

2 учень: Донецька область має свої символи. Центральне місце в гербі Донецької області займає “Пальма Мерцалова”. Це унікальний витвір рук коваля Олексія Мерцалова, що викував її в 1896 році спеціально для Всеросійської виставки в Нижньому Новгороді. На цій виставці Пальма була відзначена вищою нагородою.

3 учень: У 1900 році пальма була виставлена на Всесвітній виставці в Парижі. Виставковий павільйон, до складу якого входила і Пальма Мерцалова, був визнаний гідним вищої нагороди – Гран-прі. В даний час Пальма зберігається в Гірничому інституті Санкт-Петербургу. Основними кольорами герба є:

Золото (поле щита) – символ багатства, справедливості і великодушності.

Чорний (край) – символ багатства надр.

Блакитний (пальма) – символ краси і величі.

Зелений – символ надії, радості, достатку, розвитого сільського господарства.

Корона підкреслює те, що герб є обласним. Дубове листя – символ величі і надійності. Девіз: “Возможность доказана делом” підкреслює історично сформовані трудові корені Донбасу, його цілеспрямованість у досягненні мети.

Колективним автором герба є рекламне агентство – Фірма “Кардинал”.

Прапор Донецької області є символом, що відображає історію і традиції області. Верхнє поле блакитного кольору з золотим (жовтим) сонцем, що сходить, символізує схід України. Нижнє поле чорного кольору символізує вугілля, землю, нічне Азовське море з золотими (жовтими) відблисками. Автором прапора є Щербак Ніна Григорівна (жителька міста Донецька).

   3 учень:

Донбасс – не просто уголь и металл,

Не просто от копров степная даль –

Глубинней, шире и значимей он,

Поскольку солнцелик его огонь.

Металл, пролившись, мрак полночный губит.

Метан, взгремев, сжимает страхом губы…

Здесь уголек замешан на крови,

А человек известно – на любви.

Вчитель: Дякуємо нашим історикам. Перегортаємо сторінку  усного журналу. Ми пишаємось розквітом донецького краю, пишаємось досягненнями, але за всіма подіями стоять люди, які робили свій посильний внесок для зростання Донеччини. Передаємо слово біографам нашого класу.

Видатні особистості  Донеччини ( Презентація)

1 учень: Ми познайомимо вас з видатними політичними, науковими, творчими особистостями, які внесли свій вклад у розвиток нашого краю. Звичайно під номером один буде  Юз Джон (1814-1889) – англійський капіталіст, який  одержав від російського уряду концесію на будівництво заводу в Донбасі, в 1869р. побудував у селищі Юзовка металургічний завод (ДМЗ).

2 учень: В історії відомо ім’я Махно Нестора Івановича (1888-1934), один з керівників анархо-селянського руху в 1918-21р. на Південній Україні в Громадянську війну.

1 учень: Уродженець Донецької області Прокоф’єв Сергій Сергійович народився у с.Сонцівка, нині село Красне Красноармійського р-на Донецької області. Російський радянський композитор, піаніст.

2 учень: Хрущов Микита Сергійович (1894-1971), державний політичний діяч. Із селян. З 1909 працював слюсарем на заводах і шахтах Донбасу.

2 учень: Беспощадний (Іванов) Павло Григорович – російський радянський поет. Працював на шахтах Донбасу, багато віршованих збірників присвятив людям Донецького краю.

1 учень: Сосюра Володимир Миколайович (1898-1965) – український поет, лауреат Державної премії Радянського Союзу (1948) і Державної премії ім.Т.Г.Шевченко, уродженець Донбасу.

Я починився відтіля,

Де гул заводів даль колише

Ясні Донеччини поля

Мені на світі наймиліші.

1 учень: Наш земляк Биков Леонід Федорович (1928-1979) – народився в селі Знаменське Слов’янського р-на, радянський актор, режисер, заслужений артист РСФСР (1965), народний артист УРСР (1974). Загинув в автокатастрофі, У Краматорську був відкритий пам’ятник Бикову Л.Ф. У 1994р. Міжнародний Астрономічний Союз привласнив однієї з малих планет ім’я “Биков”.

2 учень: Соловьяненко Анатолій Борисович (25.09.1932) – співак, лірично-драматичний тенор, народний артист СРСР (1975), лауреат Ленінської премії (1980). З 1965р. працював в Українському театрі опери і балету.

1 учень: Кобзон Йосип Давидович (11.09.1937) народився в місті Часів Яр Донецької області, російський естрадний співак, народний артист СРСР (1987), народний артист України (1991). Державна премія СРСР (1984).

2 учень: Бубка Сергій Назарович (р. 4 грудня 1963, Луганськ), український спортсмен (легка атлетика), заслужений майстер спорту (1983). Чемпіон Олімпійських ігор (1988), Європи (1986), СРСР (1984, 1985). Переможець п’яти чемпіонатів світу (1983-95) у стрибках із шестом.

1 учень: Ягубкин Олександр – чемпіон світу і триразовий чемпіон Європи по боксу (80-і роки), вихованець донецької школи боксу

2 учень: Подкопаєва Ліллія – абсолютна чемпіонка по спортивній гімнастиці. Переможець Олімпійських ігор у 1996р.

1 учень: Писарєв Вадим – засновник балетної школи в м.Донецьку

2 учень: Ми пишаємось, що президент нашої країни теж наш земляк – Янукович Віктор Федорович.

Вчитель: Я сподіваюсь, що цей список видатних особистостей з роками ще буде продовжуватись. І може через деякий час і ваші імена прославлять Донеччину.

4. Культурно – мистецька  Донеччина

Вчитель: Культура в Донецькій області представлена мережею бібліотек, будинків культури, клубів, музеїв, театрів. В області діє філармонія, 5 професійних театрів з них 3 у м. Донецьку: театр опери та балету, український музично-драматичний театр, театр ляльок, Донецький обласний російський драматичний театр у м. Маріуполі, Донецький обласний російський театр юного глядача у м. Макіївці. Є 23 музеї (з них 6 державних), 703 клубні заклади, 867 бібліотек.  Невеличкий культурно-мистецький  екскурс нам представлять мистецтвознавці.

1 учень: Історико-культурний потенціал області складає 2399 пам’яток історії, археології, містобудування та архітектури, монументального мистецтва в області.

Культурні пам’ятки:

• Державний історико-архітектурний заповідник у Слов’ян огірську;

• Святогірський печерний монастир (17-18 ст.),

• Миколаївська церква Святогірскої Лаври, 17 ст.;

• культурно-архітектурні споруди в Артемівську.

• Кам’яні могили – музей під відкритим небом;

• Музей видатного художника А. І. Куїнджі у Маріуполі.

На Донеччині збереглися екосистеми, які не зазнали істотного впливу господарської діяльності людини і які можна використовувати в наукових цілях або для естетичної насолоди. Такими місцями є:

- ботанічні природні заповідники: Хомутовський степ, Кам’яні могили,

- Азовська дача, Чердакли та ін.;

- ландшафти Білосарайської коси;

- ряд зоологічних та орнітологічних заказників: Кривокоський лиман,

- Білосарайська та Крива коса;

- етимологічні заказники: Старченківський та Кальчинський.

2 учень: Світове визнання завоював первісток вітчизняного степового лісорозведення — Великоанадольський ліс. Лісовий масив протягнувся з північного заходу на північний схід між селом Благодатним і містом Волновахою; його площа — 2543 гектари. Історія виникнення Великоанадольського лісу у 1845 році пов’язана з ім’ям його засновника В.С. Граффа.

6. Горлівка – частинка Донецького краю.

Вчитель: Приємно відмітити, що наш район теж частина Донецького краю.

А тепер послухаємо підготовлені розповіді про наше рідне місто Горлівку!!!!


7. Вікторина

Вчитель: І наприкінці уроку пропоную всім невеличку вікторину. Визначимо, хто ж кращий знавець рідного краю.

1. Коли була утворена Донецька область? (17 липня 1932 року)

2. Коли було засновано місто Донецьк? (1889)

3. Назва поселення на якому було засновано наше місто? ( хутір Овечий, пізніше поселення Юзівка.)

4. Кого вважають засновником нашого міста? (Джон Юз)

5. З якого року наше місто має назву Донецьк?   (1961)

6. Гасло Донецької області? ( Возможность доказана делом)

7. Які заклади Донецька вам відомі?

8.Які предмети є символом Донецька? (Вугілля та рози)

9. Скільки міст обласного підпорядкування входить до Донецької області? (28 міст)

8. Підсумок уроку

Вчитель: Донеччина була й залишається економічною опорою держави, утримуючи перші місця серед областей України фактично з усіх соціальних і економічних показників. Збереження значного науково-технічного й освітнього потенціалу, утвердження глибинних духовних традицій нашого краю, примноження його  культурних надбань – запорука впевненого сьогодення області та її поступу в майбутнє.

Сьогодні ми розглянули з вами сторінки усного журналу про життя і працю, про економіку і культуру, про спорт і освіту Донецької області. Ми побачили, що нам є чим пишатися. Я сподіваюсь, що всі ви станете гідними синами та дочками рідного краю і будете в майбутньому примножувати славу рідного краю.

Схожі:

Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconТема уроку
Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconТи народжений не для того, щоб творити зло І грішити разом з людьми,...
Батьківщина починається з мене, з тебе, з кожного із нас. Запитай в себе сам на сам: як я живу, що зробив чи зробила для національного...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconБатьківщину, як І матір дає доля! 
Отже, що таке Батьківщина? Батьківщина – це наш рідний край, наша Україна. Це земля, на якій ми народилися, наші батьки, дідуся й...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconПлан-конспект Першого уроку в 3 класі Автор: Аліна Олександрівна...
У, його традицій та звичаїв; розширювати знання учнів про Київщину як культурний осередок української держави, поглибити зміст поняття...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconДля кожного з нас Батьківщина починається з рідного краю, рідної...
Саме з батьківською домівкою пов'язані найтепліші спогади І почуття кожної людини, до неї лине вона І в щасливі, І в гіркі часи свого...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconБатьківщина в нас одна. Казка «Три верби» Мета
Мета: виховувати почуття патріотизму, гордості за свій народ; формувати почуття національної свідомості, любові до рідного краю,...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconНашого першого уроку
Сьогодні ми поговоримо з вами про нашу Україну, про минуле І теперішнє нашої Батьківщини, про досягнення українського народу, про...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconМетодичні рекомендації щодо проведення
Рекомендується під час проведення Першого уроку продовжити роботу з виховання в учнів патріотичних почуттів: любові до рідного краю,...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconСеред найсвітліших людських почуттів любов до неньки, що дала життя,...
Батьківщина. Золота, чарівна сторона. Це земля мужнього народу, це наша рідна земля. Яке щастя, що вона є, що гріє нас своїм теплом,...
Першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті І дорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – це Донбас – це становий хребет України, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером І добрих серцем iconНайкраща у світі – моя Україна – у цілому світі одна!
Батьківщини, прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом. Розширювати поняття громадянськості. Виховувати почуття...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка