Міста та села України: Сімферополь
Скачати 132.82 Kb.
НазваМіста та села України: Сімферополь
Дата конвертації03.03.2013
Розмір132.82 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Історія > Документы
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА НАН УКРАЇНИ

Залікова робота
на тему:

Міста та села України: Сімферополь


Виконали:

Сергієнко Є. О.

Петруняк В. М.

МП/11

КИЇВ 2011

План:

1. Історія;

2. Клімат;

3. Населення;

4. Економіка;

5. Транспорт;
6. Освіта та наука;

7. Культура;

7.1. Музеї;

7.2. Театри;

7.3. Кінотеатри;

7.4. Бібліотеки;

7.5. Пам'ятники міста;

8. Релігія;

8.1. Церкви та собори;

9. Туризм;

10. Персоналії;

11. Голова Сімферополя;

Список використаних джерел.

Сімферополь

Герб Сімферополя Прапор Сімферополя1. Історія

Обживав цю місцевість ще первісний мисливець. У 1927 році на лівому березі Салгира, в печері Чокчура, була відкрита стоянка древніх людей. Вчені встановили, що людина жила в цій печері більше 50 тисяч років тому.

У II ст. до н.е. - IV ст. н.е. в південно-східній частині нинішнього Сімферополя знаходилася столиця пізньоскіфської держави - Неаполь. Розквіт міста, як і всієї скіфської держави, доводився на I - II ст. до н.е. у II - IV ст. Неаполь скіфський піддався спустошливим набігам кочівників - готів, аланів, гунів - і був зруйнований.

Йшли століття ... Хвилі нових завойовників - хазар, печенігів, половців, монголо-татар - котилися по рівнинах північного Причорномор'я і захльостували Крим. З середньовічним, досить бурхливим періодом кримської історії пов'язане виникнення Ак-Мечеті ("Біла мечеть"). Перші відомості про неї відносяться до кінця XV - початку XVI ст., причому місце розташування містечка, вірніше, найраніших його побудов, поблизу Неаполя скіфського красномовно говорить про те, що місця ці уподобані людиною не випадково.

Ак-Мечеть була важливим адміністративним центром, а, крім того, резиденцією калги-султана, який був другою після кримського хана особою.

За даними опису Криму, складеного в 1783 році, в Ак-Мечеті значилися в ту пору 331 будинок та 7 мечетей.

Таким було місто - попередник Сімферополя в рік приєднання Криму до Росії. 2 лютого 1784, після приєднання Криму до Росії, Катерина II підписала указ про утворення Таврійської області. А 7 лютого того ж року генерал-губернатор Новоросії Г. О. Потьомкін подав імператриці проект адміністративного устрою області, центром якої повинно було стати нове місто, місце якого було вже визначено.

Архієпископ, вчений і громадський діяч Євген Булгарес запропонував саму значущу для мальовничої долини Салгір, де було закладено місто, назву - Сімферополь. "Це найменування означає Град користі, а тому герб - вулик з бджолами, що мають вгорі напис Корисне". У цьому імені і гербі закладена сама суть призначення поселення, яке розташувалося в самому серці Криму. Але й переклад з давньогрецької "місто-збирач" відображає гідності міста. Саме тут перетинаються всі дороги, що з'єднують північ і південь, захід і схід. Датою заснування Сімферополя вважається 8 лютого 1784 року. Сьогодні вже важко сказати, що вплинуло на вибір місця розташування головного міста півострова: чи то прекрасна, затишна долина, або виникли тут перші російські військові табори, а, можливо, вигідне розташування щодо усіх торгових шляхів. Але, швидше за все, Потьомкін, вибираючи місце для першого російського міста Тавриди, врахував все це.

8 жовтня 1802 Сімферополь став центром новоутвореної Таврійської губернії. Перші будівлі були закладені в червні 1784 року. Але ще понад півстоліття сімферопольські вулиці не мали офіційних назв, і лише з березня 1830 року було затверджено назву 23-х головних вулиць і 4-х провулків.

Вулиці називалися по місцю розташування церков: Олександро-Невська, Спаська, Троїцька, провулки Соборний, Мінаретний. Деякі називалися іменами царів і їх наближених: Катерининська, Потьомкінська, Воронцовська, Долгоруківська. Були вулиці, що відображали у своїй назві місцезнаходження якого-небудь примітного об'єкта: Губернаторська, Поліцейська, Тюремна, Банна, Госпітальна, провулки Мірошницький, Поштовий, Театральний. Деякі вулиці були пойменовані за назвою національностей жителів міста: Вірменська, Грецька, Караїмська, Естонська, провулки Вірменський, Єврейський, Кримчацький, Циганський.

У місті бурхливо розвивається промисловість - у 1867 році в Сімферополі налічується вже 11 заводів і фабрик. Але стрімкий зліт економіки почався з 1874 року, коли була прокладена залізниця, яка зв'язала губернське місто з Харковом. Дуже скоро столиця Тавриди стала великим ремісничим і торговим центром краю.

З 18 жовтня 1921 року Сімферополь - столиця Кримської АРСР. За двадцять мирних років місто змінилося: були побудовані нові фабрики, заводи, школи, медичні заклади, житлові райони, благооблаштовувались вулиці, але разом з тим у місті знищено велику кількість будівель, які представляли велику історико-культурну цінність.

Величезної шкоди місту завдала війна, що увірвалася в життя країни раннім червневим ранком 1941 року. Зруйновано або сильно пошкоджено 126 підприємств, 132 великих житлових будинків. З моменту окупації - 1 листопада 1941 року - каральними службами казенно більше 22 тисяч чоловік. 13 квітня 1944 в місто прийшло звільнення.

Саме Росія, швидко розвиваючи дорожнє будівництво, а потім промислове виробництво і курорти, вже до початку XX ст. перетворила Сімферополь на важливий центр міжнародної торгівлі з філіалами декількох міжнародних банків. Особливо примітно серед них будівля банку по вулиці Горького, 4 (архітектор Н. П. Краснов).

Молодіжної меккою міста по праву можна назвати зелений театр або «Зеленку»; він розташований в Міському парку культури та відпочинку. Не менш популярні в місті диско-бар «Гюйс», клуб «Galaxy» та клуб «Два капітани».

2. Клімат

Місто Сімферополь розташовано на півдні України майже в центрі Криму.

У цілому клімат Сімферополя є помірно континентальним з м’якою зимою і теплим (інколи спекотним) літом.

Середньорічна температура повітря становить 10,6 °С, найнижча вона у січні (мінус 0,5 °С), найвища – в липні (21,5 °С). Найнижча середньомісячна температура повітря в січні (мінус 8,9 °С) зафіксована в 1950 р., найвища (5,2 °С) – в 1948 р.

Найнижча середньомісячна температура в липні (17,9 °С) спостерігалась у 1836 р., найвища (24,1 °С) – в 1999 р.

Абсолютний мінімум температури повітря (мінус 30,2 °С) зафіксовано 12 лютого 1911 р., абсолютний максимум (39,3 °С) – 28 липня 1971 р.

В останні 100–120 років температура повітря в Сімферополі, так само як і в цілому на Землі, має тенденцію до підвищення. Протягом цього періоду середньорічна температура повітря підвищилася приблизно на 1,0 °С. Більшим у цілому є підвищення температури в першу половину року.

У середньому за рік у Сімферополі випадає 505 мм атмосферних опадів, найменше – у жовтні, найбільше – у липні.

Мінімальна річна кількість опадів (302 мм) спостерігалась у 1902 р., максимальна (818 мм) – в 1906 р.

Максимальну добову кількість опадів (122 мм) зафіксовано 1 червня 1901 р.

У середньому за рік у місті спостерігається 114 днів з опадами; найменше їх (6) у серпні, найбільше (15) – у грудні.

Відносна вологість повітря в середньому за рік становить 74%, найменша вона в серпні (63%), найбільша – у грудні (85%).

Найменша хмарність спостерігається в серпні, найбільша – у грудні.

Найбільша швидкість вітру – в січні–березні, найменша – в серпні–вересні. У січні вона в середньому становить 5,0 м/с, у липні – 4,0 м/с.

Найбільше ясних днів – у серпні, похмурих – у грудні.

Протягом року в Сімферополі спостерігаються різноманітні атмосферні явища: гроза, туман, роса, ожеледиця та ін. Зокрема гроза найчастіше спостерігається у червні і липні.

3. Населення


Населення Сімферополя швидко зростало, зокрема після побудови залізниці Лозова — Сімферополь (1872—1875); його кількість у тис.:Роки

Населення (тис. чол.)

1839

7

1864

17

1887

38

1897

49

1914

91

1926

88

1939

143

1959

186

1970

249

1989

364.7

2001

363.6

2009

337.0


4. Економіка


Сімферополь — досить значний промисловий центр. Провідними областями є машинобудування, харчова і легка промисловості, понад 70 підприємств, серед яких ВО «Фотон», «Пневматика», «Кримпродмаш», заводи «Сантехпром», «Фіолент», електробудівельний завод «СЕЛМА», швейне, трикотажне і взуттєве об'єднання, кожгалентерейная фабрикака, НВО «Ефірмасло», 2 консервних завода, кондитерська і макаронна фабрики, пивобезалкогольний комбінат «Крим», заводи побутової хімії і пластмас, «Кримстройматеріали», «Кримнерудпром».

5. Транспорт


Місто має великий залізничий вокзал та міжнародний аеропорт. Гарно розвинуте автобусне сполучення з багатьма місцевостями Криму, в тому числі зі всіми курортами. У місті функціонують 4 міжміських автостанції: центральна, курортна (розташована на залізничому вокзалі), а також станції східного напрямку (на Феодосію) та південного (на Бахчисарай).

Існує тролейбусна лінія Сімферополь — Алушта — Ялта, яка проходить по одній із найкрасивіших трас Криму. Від Сімферополя до Алушти вона йде крізь лісні місцевості Кримських гір, а від Алушти до Ялти - вздовж Чорного моря.

6. Освіта та наука

У Сімферополі розташована велика частина вузів Криму, в тому числі головний університет республіки, один з 10 класичних університетів України - Таврійський Національний університет імені В. І. Вернадського, заснований в 1918 році. Серед інших заслуговують на увагу аграрний, медичний, індустріально-педагогічний університети, Національна академія природоохоронного і курортного будівництва, інженерно-педагогічний університет, Таврійський гуманітарно-екологічний інститут і кримський економічний інститут Київського Національного економічного університету. У місті розташовано 12 середніх спеціальних навчальних закладів, у тому числі єдиний у Криму автотранспортний технікум (Сатта), 37 профтехучилищ, науково-дослідні інститути Кримської і Української Академії Наук (Інститут мінеральних ресурсів, Кримська філія інституту археології НАН України, Кримське відділення Інституту сходознавства НАН Україна, Кримський центр з гідрометеорології, сейсмостанція), проектно-конструкторські установи («Кримпроект», «Черноморнафтогазпроект»).

У цьому списку показані Вищі навчальні заклади (ВНЗ), технікуми, коледжі, училища в місті Сімферополь:

 • Національна академія природоохоронного і курортного будівництва

 • Сімферопольський кооперативний торговельно-економічний коледж Кримспоживспілки

 • Південний філіал Національного університету біоресурсів і природокористування України (НУБіП ЮФ Україна) / / Кримський державний аграрний університет

 • Кримський інженерно-педагогічний університет

 • Кримський державний медичний університет ім. С. І. Георгієвського

 • Кримський інститут бізнесу

 • Кримський інститут економіки і господарського права

 • Кримський коледж економіки та управління

 • Кримський медичний коледж

 • Кримський республіканський інститут післядипломної педагогічної освіти

 • Кримський факультет Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого

 • Кримський факультет Запорізького національного університету

 • Кримська філія міжрегіональної Академії управління персоналом

 • Кримська філія Полтавського державного педагогічного інституту ім. Короленка

 • Кримський центр дистанційної освіти Московського державного індустріального університету

 • Кримський економічний інститут Київського національного економічного університету

 • Кримсько-американський коледж

 • Кримське художнє училище ім. М. С. Самокиша

 • Медичне училище Кримського державного медичного університету ім С. І. Георгієвського

 • Представництво Московського державного університету сервісу (МГУС) у м. Сімферополі

 • Сімферопольський автотранспортний технікум

 • Сімферопольський коледж Національного університету харчових технологій

 • Сімферопольський технікум залізничного транспорту

 • Сімферопольський технікум Київського національного економічного університету

 • Сімферопольський технікум радіоелектронного приладобудування

 • Сімферопольський факультет міжнародного Слов'янського університету

 • Сімферопольська філія Європейського університету

 • Сімферопольська філія Відкритого міжнародного університету розвитку людини

 • Сімферопольський економіко-гуманітарний інститут

 • Сімферопольський юридичний технікум Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого

 • Сімферопольське духовне училище

 • Сімферопольське педагогічне училище Кримського індустріально-педагогічного інституту

 • Сімферопольське училище культури і мистецтв ім. П. І. Чайковського

 • Сучасний гуманітарний інститут. Філія сучасної гуманітарної академії (Москва)

 • Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського

 • Таврійський гуманітарно-екологічний інститут

 • Університет економіки і управління

 • Економіко-правовий факультет Одеської національної юридичної академії

 • Південно-Український інститут при національному технічному університеті України

 • Кримський юридичний інститут Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого

 • Кримський юридичний інститут Національного Університету внутрішніх справ7. Культура

7.1 Музеї


У місті діють музеї:

 • Музей історії міста

 • Краєзнавчий

 • художній

 • кримсько-татарський музей мистецтв

 • Етнографічний

 • Музей археології Криму

 • Будинок-музей Іллі Сельвінського

7.2 Театри


 • Кримський академічний російський драматичний театр імені Максима Горького,

 • Кримський академічний український музичний театр

 • Сімферопольський театр ляльок

 • Кримськотатарський академічний музично-драматичний театр

 • Сімферопольська філармонія

 • Сімферопольський театр юного глядача

7.3 Кінотеатри


 • Кінотеатр імені Т. Г. Шевченка (Сімферополь) (1904 - наші дні)

 • "Спартак" (1910 - наші дні)

 • "Ілюзіон" - кінотеатр, що було влаштовано в 1910 році в помешканні купців Рошенштейнів на Олександро-Невській вулиці

 • "Ампір" - було відкрито в 1910 році в будинку купця Спіро. Будівля була розташована поруч із готелем "Асторія". Кінотеатр багато разів перейменовували: із 1929 - "Прожектор", із 1931 - "Культфільм", із 1957 - "Піонер". У 1965 році отримав назву "рос. Алые паруса" й проіснував до 1980 р.

 • Тріанон" - у 1913 році з'явився в магазині "Пасаж", у будинку кандидата медицини В.Г.Бухштаба

 • "Зірка"

 • "Супутник" (вул. Севастопольська)

 • "Батьківщина" (вул. Крилова)

 • "Космос" (1970-ті - наші дні)

 • "Мир" - було відкрито 30 травня 1964 р. У 90-ті роки було заплановано реконструювати кінотеатр, та новий проект так і не було виконано.

 • "Сімферополь" (1956 - наші дні)

7.4 Бібліотеки


 • Кримська республіканська бібліотека для дітей ім. В.Н. Орлова

 • Кримська республіканська бібліотека для юнацтва

 • Кримська республіканська універсальна наукова бібліотека імені І.Франка

 • Кримськотатарська бібліотека ім. І. Гаспринського

7.5 Пам'ятники міста
Долгоруковський обеліск

8. Релігія

8.1 Церкви та собори


 • Вселенський Храм Світла

 • Храм Покрови Пресвятої Богородиці

 • Храм Святих рівноапостольних Костянтина та Єлени

 • Собор Петра і Павла

 • Храм Трьох Святителів

 • Свято-Троїцький Катедральний Собор

 • Храм Всіх Святих

 • Олександро-Невський собор

9. Туризм


Численні об'єкти туризму, пам'ятники ВОВ, невідомому солдату і партизанам і підпільникам Криму, Б.Хмельницькому, А. В. Суворову, М. В. Фрунзе, А. С. Пушкіну, К. А. Треневу, меморіали жертвам фашизму, кримчакам, загиблим в Афганістані. Пам'ятники архітектури:

 • Палац М. С. Воронцова (1826)

 • Мечеть Кебір-Джамі (1508)

Археол. пам'ятники:

 • Стоянка Чокурча (епоха палеоліту)

 • Руїни городища Неаполя Скіфського.

10. Персоналії


У місті народилися, жили чи працювали академіки П. С. Паллас (1795—1810), І. В. Курчатов, поети О. С.Пушкін (1820), О. С. Грибоєдов (1825), хірург М. І. Пирогов, письменники Л. Н. Толстой, І. К. Карпенко-Карий, М. П. Старицький, артисти М. К.Заньковецька, М. С. Щепкін, музиканти О. М. Сєров, Х. С. Кушнарьов, Р. Виграненко, художник М. С. Самокиш.

11. Голова Сімферополя

Агєєв Віктор Миколайович народився 17 травня 1959 року в с. Літіж Комарічского району Брянської області.

У 1981 році закінчив Харківський інститут механізації та електрифікації сільського господарства за спеціальністю "електрифікація сільського господарства". У 2005 році - Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України за спеціальністю "державне управління", отримав кваліфікацію магістра державного управління.

Трудову діяльність Віктор Миколайович розпочав у 1981році інженером-електриком радгоспу ім. Гагаріна в Харківській області. З 1983 року по 1984 рік працював інженером Експериментального тепличного комбінату «Сімферопольський», м. Сімферополь.

З 1985 року по 1987 рік проходив службу в Збройних Силах СРСР. Після закінчення служби 5 років працював енергетиком Виробничого об'єднання «Кримнерудпром».

З 1992 року по 2000 рік працював на різних посадах у фірмі «Консоль». Наступні два роки обіймав посаду Генерального директора ТОВ «Консоль ЛТД».

З грудня 2002 року по травень 2006 року був заступником Голови правління Корпорації «Укрросбуд». У 2002 році був обраний депутатом Верховної Ради АРК по мажоритарному округу. У цьому ж році Віктор Миколайович отримав звання Заслуженого будівельника Автономної Республіки Крим.

Через чотири роки, у 2006 році, балотуючись від Партії Регіонів, знову став депутатом Верховної Ради АРК.

З травня 2006 року був головою Постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим з промисловості, будівництва, транспорту, зв'язку і паливно-енергетичного комплексу. У 2007 році Віктор Миколайович отримав звання Заслуженого будівельника України. 11 листопада 2010 Віктор Миколайович Агєєв урочисто вступив на посаду Сімферопольського міського голови. Член Партії регіонів.

Одружений, виховує чотирьох дітей.


Список використаних джерел:Схожі:

Міста та села України: Сімферополь iconМіста І села України. Київська область Броварський р-н,село Требухів
Требухів відомий з початку XVII століття. Площа землі у межах сільської ради становить 5344. 6 га. Відстань від села до Броварів...
Міста та села України: Сімферополь iconМіста І села України. Історична І культурна спадщина Полтави
Старого міста, дозволяють говорити про більш ніж 1100-літню історію полтавського городища. Поселення не оминуло сумної долі більшості...
Міста та села України: Сімферополь iconПрограм місцевого самоврядування
Суми. Загальна площа в адміністративних межах міськради складає 2663,03 га. Свого часу до складу міста увійшли такі населені пункти,...
Міста та села України: Сімферополь iconТуристичний маршрут: Крим туристичний. Сімферополь Бахчисарай Севастополь...
Туристичний маршрут: Крим туристичний. Сімферополь – Бахчисарай – Севастополь – Орлине – Ялта –Алушта – Чатир-Даг – Судак – Феодосія...
Міста та села України: Сімферополь iconПурпурівська загальноосвітня школа
Всеукраїнської історико-краєзнавчої експедиції «Історія міст І сіл України» у номінації Нарис – опис міста (села) робота учнів 8...
Міста та села України: Сімферополь iconТериторіальна громада села томашівка та села нове село уповноважений...
Адреса для отримання кореспонденції: 32151, Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н, с. Томашівка, вул. Кірова, 48; тел.: 0972097310
Міста та села України: Сімферополь iconМіста та села України: Полтава
Місто Полтава, як відомо, посідає особливе місце в історії української нації та держави. Біля його стін не раз відбувалися події,...
Міста та села України: Сімферополь iconМіста та села України: Дніпропетровськ
З 1950-х років центр аерокосмічного І ракетобудування. Місто є головним торговим І промисловим центром Східної України. У місті 11...
Міста та села України: Сімферополь iconМіста І села України. Історія Івано-Франкіська
У підпорядкуванні Івано-Франківської міської ради знаходяться 5 навколишніх сіл: Вовчинець, Угорники, Микитинці, Крихівці, Хриплин....
Міста та села України: Сімферополь iconНарод України безпосередня влада народу України територіальна громада...
Адреса для отримання кореспонденції: 31345, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Копистин, вул. Шевченко, 13
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка