Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека
Скачати 396.28 Kb.
НазваВідділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека
Сторінка1/2
Дата конвертації13.12.2013
Розмір396.28 Kb.
ТипДокументы
uchni.com.ua > Історія > Документы
  1   2Відділ культури і туризму Новоукраїнської РДА

Центральна районна бібліотека


Досвід роботи бібліотек району

по популяризації рідної мови


м. Новоукраїнка

2012 р.^ Єдиний скарб у тебе – рідна мова.

Заклятий для сусіднього хижацтва.

Вона твого життя міцна основа,

Певніша над усі скарби й багатства.
(П. Куліш)
У стрімкому вирі сучасного життя, в час інформаційних бумів і постійних стресів лише слово здатне спонукати нас спинитися й замислитися: хто ми, чиїх батьків діти, що принесли у цей світ, що залишимо нащадкам. Одним з головних обов'язків бібліотекаря є - плекати слово, аби воно звучало потужно, повносило, показуючи свою самодостатність, красу і велич, щоб зберегти й примножити цей духовний скарб наших предків. Мова – одне із багатьох див, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію.

Маємо опікуватися долею української мови на всіх рівнях функціонування: глибоко вивчати її, дбати за чистоту власного мовлення у повсякденні, перейматися долею української книжки. Інакше ми не можемо розвиватися як нація. Наші предки залишили нам у спадок найбільше, найсвятіше і найдорожче багатство – слово. Оте калинове і джерельне рідне слово, яке протягом століть передавалося від батьків до дітей як вічний оберіг національної культури, історії та духовності – українське слово.

Людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, знати історію свого народу, плекати рідну мову. Відчуття рідної мови невіддільне від думки про рідний край, батьківську хату, материнське тепло. Мова не лише найголовніший засіб людського спілкування, не тільки знаряддя формування думок, а й джерело народження патріотичних почуттів. Мова єднає між собою різні покоління людей. Як найдорожча спадщина, як заповіт поколінь передається нащадкам любов до свого народу і рідної мови.

Мова є основною ознакою нації, вона формує її національний менталітет, зберігає культурні здобутки та звичаї, є живим свідком історії народу. Прагнення громадян до вивчення, удосконалення української мови є прикметою сучасності.

Людина може володіти кількома мовами, залежно від її здібностей і прагнень, але найкраще вона має володіти, звичайно, рідною мовою. І це не тільки тому, що цією мовою користується повсякденно, а й тому, що рідна мова – це невід’ємна частка Батьківщини, голос народу й чарівний інструмент, на звуки якого відгукуються найтонші й найніжніші струни людської душі.

Мова – це розум і руки, сутність і душа народу, духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку виховуючи справжню людину, кожен із нас повинен передусім створити в своїй душі світлицю, в якій зберігається найцінніший скарб – МОВА.

Важлива роль в утвердженні, розвитку і розкритті багатства, краси української мови,виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму у громадян України сьогодні належить бібліотекам, які використовують задля цього різноманітні інформаційні форми та методи роботи. Не є виключенням і бібліотеки Новоукраїнщини, найпершим та найголовнішим завданням яких є популяризація засобами бібліотечної роботи рідної мови, виховання поваги та любові до неї на кращих прикладах творів української літератури, знайомлячи їх з історією виникнення української мови, її історичним минулим, з її великими фонетичними та граматичними можливостями, стилями української мови, виховують повагу не тільки до рідного слова, а й до рідної Батьківщини.

З цією метою працівники книгозбірень району використовують різноманітні форми та методи популяризації рідного слова, новітні інформаційні технології – електронні ресурси, українські костюми, національну символіку, прикладають максимум зусиль, щоб масові заходи були цікаві і різнопланові.

Особливо така робота бібліотек активізується напередодні Міжнародного дня рідної мови, Дня слов’янської писемності та культури, Дня української писемності та мови, при проведенні тижня дитячої та юнацької книги, тижня української мови, ювілеїв українських письменників.

Найбільш ефективними формами популяризації документних ресурсів бібліотек є зорові, тобто наочні форми – різноманітні виставки, полиці, стенди, куточки які завжди привертають увагу читача та спонукають скористатися розміщеною на них інформацією. Тому в кожній з бібліотек району організовуються книжкові виставки, інформаційні перегляди, куточки, матеріали яких викликають у користувачів інтерес до мовного розмаїття української мови, збагачують їх словниковий запас, виховують культуру мови та гордість за свою мову «Слово – то мудрість, слово – то душа», «Із джерел мого народу», «У ріднім слові - цілий світ!», «Слово рідне, серцю близьке, ти наче пісня материнська».

Наприклад, книжкова виставка «Безсмертя нації – її могутня мова»,оформлена працівниками ЦРБ мала цікаве наповнення та яскраве оформлення.

Вона експонувала книги про красу і велич української мови, яка яскраво віддзеркалюється в українському фольклорі, творах художньої літератури, живому щоденному спілкуванні, родинних оберегах та поетичному слові. Розділи виставки «Найперше було слово», «Мова – невмирущий скарб народу», «Класики українського слова», «Культура мовлення – культура людини», представляли цікаві матеріали і мали великий читацький попит.
Щорічно Новоукраїнська центральна районна бібліотека, як найбільший інформаційний ресурс Новоукраїнського району планує та проводить цикли заходів, завдяки яким відбувається популяризація рідної мови серед користувачів бібліотеки, жителів міста. Найчастіше такі заходи проводяться бібліотекою для юнацтва та молоді, тому, що це є значною частиною патріотичного напрямку роботи бібліотеки. З цією метою ЦРБ налагоджено дружні тісні стосунки з вчителями української мови та літератури шкіл міста та бібліотекарями цих закладів а також з працівниками місцевого професійно - технічного училища. Вони часті гості у бібліотеці, в співпраці з ними проводиться левова частка заходів спрямована на популяризацію української мови та художнього слова.

Показати красу і милозвучність рідної мови, коли вона лунає у віршах, гуморесках, піснях, загадках, прислів’ях та приказках – мета заходів, які організовуються та проводиться в книгозбірнях до дня рідної мови. Такі заходи подобаються користувачам, вони активно приймають в них участь. Ці заходи є джерелом нової інформації, яка знайомить їх з історією та традиціями святкування Міжнародного дня рідної мови, багатющими можливостями та милозвучністю рідної мови, іменами тих, хто у важкі часи піднімав свій голос на її захист.

Дані заходи включають в себе елементи гри та дають можливість перевірити власні знання або ж набути нові. У практиці роботи бібліотек – організація та проведення годин рідної мови «Живописна сила мови», поетичних вернісажів «Вмирає все на світі, та не вмирає слово», мовних конкурсів «Подорож океаном рідної мови».

Приваблюють користувачів і мовознавчі вікторини, ігри, тести, загадки та ребуси, які сприяють перевірці на практиці здобутих знань з української мови, тренують пам'ять, виховують культуру мовлення та культуру правильного спілкування.

Кожного разу проводячи такі заходи, працівники бібліотек приділяють особливу увагу українському поетичному слову. Учасники мають змогу поринути у чарівні звуки поезії українських митців: Тараса Шевченка, Олександра Олеся, Володимира Сосюри, Дмитра Білоуса, Василя Симоненка, Максима Рильського, Миколи Вороного, Дмитра Білоуса присвячені рідній українській мові.

Популяризації мовних знань сприяють тижні української мови, дитячої та юнацької книги, які покликані сформувати у користувачів поважне ставлення до державної мови, залучити читачів, особливо молодь, до читання українських книжок, зокрема поетичних творів. Саме під час їх проведення найактивніше популяризується українське слово та художня література. Заходи такої тематики підкреслюють велич, красу рідного слова, навчають любити, поважати свій народ, свою землю, свою державу.

Вже стало доброю традицією щорічно в листопаді відзначати День української писемності та мови. «Наше слово давнє і живе», «О слово рідне, хто без тебе я!», «Дорогоцінний діамант», «У спадок нам дістався скарб», «Пізнаймо в серці рідне слово» – такі свята завжди інформаційно та емоційно насичені та до вподоби користувачам різних вікових груп.

Популяризують рідне слово і сільські книгозбірні району. Так Вербівською с\б проведено свято «Солов’їна, барвінкова – українська рідна мова», Іванівською с\б - круглий стіл « О, рідне слово, хто без тебе я ?» та інтелектуальний турнір «Мова – життя основа», Новоєгорівською с\б - свято рідної мови «Мова –душа народу», Рівнянською с\б №2 - годину спілкування «Мова моя – мова материнська», Рівнянською с\б для дорослих - годину-пізнання «Мова рідна з пісні та любові», Кропивницькою с/б №2 години рідної мови «Моя велична Українська мова» та «О мово рідна, рідне слово!», Воронівською с\б - свято «О рідна мово, що без тебе я!». Мета цих заходів: розповісти про походження і розвиток української мови, про літературні надбання і їх значення для українців.

Щороку бібліотеки району спільно з закладами освіти проводять тиждень української мови. В рамках проведення тижня учнівська молодь залучається до участі у проведенні найрізноманітніших форм роботи, зокрема: інтелектуальних турнірів «Мова – життя основа», уроків сучасності «Зачаруй мене розмовою, українською мовою», вікторин «На книжкових островах», годин поезії «Мистецтво дихати красою слова», «Яке прекрасне рідне слово! Воно не світ, а всі світи», інформаційних години «Без мови рідної юначе,й народу нашого нема», «До мови серцем пригорнуся», години поезії «Зачаруй мене розмовою – українською мовою», «Мово рідна, солов’їна» , поетичних віталень «Моя душа до тебе лине», уроків поезії «Поезія - ти слово чарівне», годин спілкування - «Солов'їна, барвінкова - Українська рідна мова», літературно - музичних композицій «Мужай прекрасне наше слово», переглядів книжкових виставок «Слово рідне, серцю близьке, ти наче пісня материнська», «Нам книга відкриває світ», прес – діалогів «Слово до слова - зложиться мова» та ін.

Завжди цікавими для користувачів є заходи на які запрошуються гості – поети –земляки, особливо коли такі заходи проводяться в співпраці з вчителями української мови та під час вивчення творчості письменників рідного краю в рамках шкільної програми.

Надовго запам’яталася учасникам та стала цікавою для них година поезії «Мистецтво дихати красою слова», яку проведено в ЦРБ, в рамках тижня української мови. З перших хвилин присутні дізналися про виникнення мови, її неповторність, багатство, красу, мелодійність української мови, яку визнав світ. Душевно декламували вірші, розгадували загадки, пригадали прислів'я, приказки та скоромовки, декламували вірші класиків українського слова.

Проведення години поезії надало учасникам можливість не тільки довідатися про витоки української писемності, а й познайомитись з творчістю поетів земляків П. Коган, С.Коляди, І.Косих, К. Нікітченко, О.Каєнка та послухати їх вірші.

Приємною несподіванкою була поява на заході О. Антоненка, який саме завітав до бібліотеки для редагування своєї нової збірки, і також

презентував учасникам декілька своїх творів з цієї збірки.
Користуються популярністю у відвідувачів ЦРБ зустрічі з поетами – земляками, наприклад година поезії по творчості поетів - земляків «Живе поезія у мові, у гніві, в посмішці, в любові… ». Даний захід був цікавим і змістовним, а головне, всім сподобався, адже світ поезії прекрасний і незвіданий і кожен, хто потрапляє в нього отримує безодню естетичної насолоди і влаштовує свято своїй душі.

Учасники заходу учні 8 класу, щоб зрозуміти значення поезії в житті людини - познайомились з поетичним доробком Олександра Антоненка,Олександра Каєнка, Поліни Коган, Станіслава Коляди, Ірини Косих, Катерини Нікітченко, Тетяни Рахуби, Олександри Скалівської - Кавун та Тетяни Харькової, поринули у дивосвіт поезії, яка позначена незбагненним, як вічність, серпанком духовності, глибоким і тонким ліризмом. Особливого емоційного піднесення учні отримали після читання віршів поетів - земляків.

Не менш корисним та цікавим для користувачів стало свято рідної мови «У ріднім слові - цілий світ!», яке підготовлене спільно з вчителем української мови та літератури Новоукраїнської гімназії №7 Юденко Є.Г. Ведучі свята – Бандюк Аня і Кулик Аліна змістовно і цікаво повели слухачів історичними стежками в часи зародження рідної мови. Але найбільше задоволення присутні отримали взявши участь у конкурсно-мовній вікторині. Мовний бій розгорнувся між двома командами «Віночок» і «Козаки», учасники яких пригадували прислів’я і приказки, підбирали епітети, якими можна охарактеризувати нашу мову, заміняли слова іншомовного походження українськими відповідниками, пояснювали значення фразеологізмів. Корисним для учасників стали і наступні конкурси - «Говори українською правильно!», «Не цурайтеся рідної мови», «Антисуржик». Проводячи такі заходи працівники ЦРБ роблять висновок, що юні новоукраїнці люблять Україну, люблять і знають свою мову. З мінімальним рахунком перемогла команда «Козаки». На святі також звучали пісні українських авторів про мову.

Популяризуючи мову та знання про неї, працівники бібліотек використовують комплексні форми роботи. Так в міській бібліотеці №1 для користувачів організовано День інформації «Мужай прекрасна наша мово!» план проведення якого включав заходи для користувачів різних вікових категорій, зокрема літературна година «О мово рідна, хто без тебе я!», мовна вікторина «Мова душа народу», огляд «Мова – безцінна спадщина народу» , інформаційні хвилинки з елементами гри. Такі заходи спонукають користувачів до постійного пошуку правильних відповідей, поповнення мовних знань, розширення свого словникового запасу.

Мовні турніри, ігри, вікторини та змагання - ще один вид бібліотечних заходів, які також до вподоби користувачам, вони із задоволенням приймають в них участь. Наприклад в Глодоській с\б №1 за участю користувачів проведено інтелектуальний турнір «Мова – життя основа», метою якого було сприяти розширенню словникового запасу користувачів, милуватися красою рідної мови та надати простір творчій думці відвідувачів. Турнір проходив в 8 етапів. Він включав в себе мовну розминку, музичні вузлики, загадкове перетворення, скоромовки, фразеологічну показуху, ланцюжок ввічливих слів, поетичний мовний віночок.

Година пізнання «Наша мова - пісня, і в словах любов»відбулася для учнівської молоді села Рівне. Їй передував конкурс на кращий твір «Українська мова - диво калинове», який проведено спільно з педагогами Рівнянської ЗШ №2.

До таких заходів завжди оформляються книжкові виставки -вікторини, - мозаїки, - діалоги, тематичні полиці, інформаційні викладки та інформаційні куточки «Будеш дбати, шанувати прадавні криниці», «Мужай, прекрасне слово», «Живе поетичне слово», «Відкрий о рідна мово, свої скарбниці золоті» «Слово до слова – зложиться мова», «Мово моя калинова» за матеріалами яких проводяться огляди «О мово моя, душа голосна України», «Моє ти диво калинове» «Мова наша солов'їна» та ін.

Вже стало доброю традицією в березні в бібліотеках району проводити тиждень дитячої та юнацької книги. В рамках тижня популярними формами роботи є презентації книжкових виставок «Книги, що знають УСЕ», «Книга твій найкращий друг, книга знає все навкруг», інформаційні перегляди «Від книги – до світла, до знань, до життя», літературні калейдоскопи «Подорожуємо сторінками української книги» та ін.

До Всесвітнього дня поезії в Рівнянській с/б для дорослих відбулася зустріч з місцевим поетом Петреченком П.С. «На крилах поезії», який презентував свою нову збірку віршів «Молитва», це вже друга збірка поезій Петра Сергійовича. Усім бажаючим автор подарував книгу з побажаннями та автографом.

Традиційно в рамках тижня в бібліотеках проводяться цикли бесід «Культура мови», «Віки творилась українська мова»( Вербівська с/б), уроки рідної мови «Рідна мова з пісні і любові», «Рідна мова читача як роса» (Звірівська с/б), мовні конкурси «Мова всієї Вкраїни» (Іванівська с/б), літературна година «Поезія – ти слово чарівне»(Новомиколаївська с/б), година поезії «Таланти твої, Новоукраїнщино!», літературна година «Мова наша мова! Мова барвінкова», мовознавчий турнір «О рідне слово! Хто без тебе я» (міські бібліотеки №1 та №2).

Година рідної мови «Як довго ждали ми своєї волі слова» відбулася для користувачів Рівнянської с/б для дорослих. Для проведення вікторини була виготовлена ромашка, на пелюстках якої було записано запитання, а учасники витягуючи ці пелюстки давали відповідали на них. Також було проведено конкурс «Українська мова – давня й молода». Його учасники розділившись на три групи взяли участь у його 4-х етапах, виконуючи завдання: доповнити рядки вірша, який почав читати бібліотекар, знавців прислів’їв та приказок про мову, хто швидше складе правильно прислів’я, вислови видатних людей про мову.

Неоціненним літературним скарбом України є творчість Т.Г.Шевченка – справжнього українця, слово якого є актуальне в усі часи. В особі Шевченка український народ зібрав свої найкращі духовні сили і обрав його співцем своєї історичної слави. Тож з метою широкої популяризації літератури українського класика протягом тижня дитячої та юнацької книги в бібліотеках району активно та широко популяризуються його твори. До дня народження Кобзаря з метою вшанування його пам'яті і розповсюдження духовної спадщини в березні 2012 року в бібліотеках проведено Шевченківські дні.

ЦРБ з нагоди відзначення 198-ої річниці від дня народження Т. Г. Шевченка провела літературний портрет «Шевченкове слово в віках не старіє».

Користувачі порадували  гарними  виступами, неповторними  поезіями, інсценізаціями з творів  про життя і важку долю Т. Шевченка. На конкурсі читців вони демонстрували свою любов до поезії, відчули всю красу поетичних образів поета. Приурочили пам'яті Тараса Шевченка і літературну вікторину «У вінок Кобзареві», під час проведення якої  змагалися на кращого знавця життя і творчості поета.

Щоб привернути увагу користувачів до вивчення біографії письменника, його творів та літератури про нього і залучити до участі у читаннях, було оформлено книжкову виставку - експозицію «Шевченко – поет, мислитель, художник» .
В сільських бібліотеках діяли к/виставки «Ми чуємо тебе Кобзарю через століття» (міська №2), «Ми тебе, не забудем, Тарасе» (Міська №1), «Величне слово Кобзаря» (Малопомічнянська с/б), «Вічне Тарасове слово» (Звірівська с/б), «Сторінки життя і творчості Т.Г.Шевченка»(Кропивницька с/б №2), «В сім’ї вольній, новій...» (Приютівська с/б), по матеріалах яких проводились експрес – інформації «Жінки у житті великого Кобзаря», огляди, інформіни, «Тарасове слово в наших серцях», «Пророк, народжений Україною», вікторини «Стежками творчості генія».

В Рівнянській с\б для дорослих організовано тиждень пам’яті Т.Г.Шевченка, під час якого проведено день інформації «Хай славен буде у віках його безсмертний геній», в Григорівській с\б проведено турнір шевченкознавців, в Глодоській с\б №1 та Рівнянська с/б №2 - усні журнали «Вшановуємо Шевченка» , «Пісня, дума, слова Кобзареві – ви окраса і суть мого життя», Кропивницькій с/б №1 свято «І знову читаємо Кобзаря»,Новомиколаївській с/б - урок поезії «Троянди Шевченкової любові» .

З учнями та юнацтвом с. Помічна проведено творчий конкурс «Шлях до Кобзаря».Він включав у себе 3 тури: 1-й тур - вікторина «Життя та творчість Т.Г.Шевченка»; 2-й тур - конкурс читців «Вогонь поезії не згас» (Журі оцінює виразність та майстерність виконання, особливість обраного літературного твору); 3-й тур - домашнє завдання «Інсценування уривка з будь-якого твору Т.Г.Шевченка». Також з учнями проведено «Шевченкіану», яка включала в себе гру та вікторину по сторінках життя та творчості Шевченка. Гра відбувалася в два етапи. 1-й етап «Розминка». (ведучі по черзі ставлять запитання кожній команді); 2-й етап «Відгадай за підказкою» - (відгадати назву твору «Катерина», «До Основ’яненка», «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Україні», скориставшись найменшою кількістю підказок.)

Популяризація української мови відбувається також і завдяки заходам, які проводяться до ювілейних дат українських письменників.

Протягом 2012 року бібліотеками району відзначено 200 річчя від дня народження Є.П. Гребінки: творчий портрет «Гребінка Є.П. – байкар, белетрист, видавець, громадський діяч» та книжкову виставку «Чародій чорних очей» проведено в ЦРБ, в сільських бібліотеках відбулися бесіди та інформаційні повідомлення «Чи знаєте ви що Є.Гребінка байкар?», «Майстер слова».

Вшановуючи пам’ять Лесі Українки ЦРБ провела літературний урок «В її найменні – барви України».Корисною для користувачів стала розповідь про родину Косачів-Драгоманових, дитинство майбутньої поетеси, атмосферу в якій вона зростала, її перші злети та хворобу, з якою Леся вела тридцятилітню війну. Розповідь перепліталася віршами поетеси, які декламували учасники заходу. Учнів було запрошено  до виставки творів поетеси «Любов. Страждання. Боротьба і … Слово», щоб ще й наодинці пройтися життєвим шляхом Лесі Українки, а може й додому взяти її збірочки, з яких долинуть щирі слова Великої Українки: "Довго щирими словами до людей промовлятиму я ...". Користувачі сільських бібліотек стали учасниками усного журналу та літературної години «Безсмертна дочка Прометея» (Іванівська, Кропивницька №1 с/б), інформаційної години «Співачка досвітніх вогнів» (Звірівська с/б), вікторини «Лесина загадка» (Рівнянська с/б №2), переглянули та мали змогу познайомитись з матеріалами книжкових виставок та тематичних поличок «Я в серці маю те, що не вмирає» (Кропивницька №2), «Хотіла служити народові», «Лесин віночок» (Рівнянська с/б №2), «Слово Л.Українки було і є повік живе» (Міська №1).

До 100-річчя з дня народження М.Стельмаха в ЦРБ оформлено книжкову виставку «Михайло Стельмах – художник народної долі», для користувачів проведено бібліографічний огляд «Творчий шлях письменника». В Помічнянській с/б відбулася літературна подорож «Любити безмежно життя і людей» та оформлена книжкова виставка «Я живу життям своїх героїв».

До 100 -річчя з дня народження А.Малишка в бібліотеках діяли книжкові виставки, інформаційні викладки матеріалів «Поет, пісняр, лірик Андрій Малишко» (ЦРБ), «Андрій Малишко – поет могутнього ліричного обдарування» (Рівнянська с/б №2), «Дорогами творчості» (Приютівська с/б), «Солов’їне серце України» (Помічнянська с/б). Літературну годину «Чарівник поетичного слова» проведено в Помічнянській с/б з старшокласниками ЗШ.

В Рівнянській с/б для дорослих, Рівнянській № 2 були проведені літературні години до 75-ї річниці з дня народження В.О. Базилевського «Допоки музика звучить» та до 115-ої річниці з дня народження нашого письменника-земляка І.К.Микитенка «Поет. Письменник. Громадянин» Працівники бібліотек взяли участь у проведенні зустрічі в СШ№2 з сином письменника Олегом Івановичем та внуком Юрієм Олеговичем Микитенками.

З нагоди 115 річчя від дня народження поета-земляка, мистецтвознавця Євгена Маланюка в Помічнянській та Іванівській с/б проведено літературні години «Євген Маланюк – мистецтвознавець, літературознавець».

З чудовою любовною лірикою Є. Маланюка познайомились учні 10 – 11 класів ЗШ № 8 на літературно-музичному екскурсі «І ніч пливла безшумним пароплавом…», який підготували і провели бібліотекарі міської №2 та шкільної бібліотек. Ведучі, учениці 11 кл. Богатирчук Віта та Ротарь Катя, познайомили присутніх з деякими фактами та подіями, які залишили помітний слід в житті письменника і відгукнулися прекрасними поезіями, які прозвучали у виконанні учнів. Присутні прослухали пісні на вірші Є. Маланюка у виконанні сестер Тельнюк. Бібліотекар провела огляд літератури «З Україною в серці».
До -105 річчя з дня народження І. Багряного в ЦРБ оформлено книжкову виставку «Безкомпромісний і творчо-багатоликий» та проведено літературну годину «Борець за незалежність України», в Помічнянській с/б огляд матеріалів «Ми є. Були. І будем ми! Й Вітчизна наша з нами».

До -140 річчя з дня народження Б.Лепкого ЦРБ провела презентацію книжкової виставки «Богдан Лепкий – письменник, учений, митець», Рівнянська с/б №2 огляд матеріалів «Я слави не бажав».

До 110 - річчя від дня народження українського письменника - земляка Ю.Яновського. Помічнянською с/б спільно з місцевою школою проведено літературний вечір «Слово, що не прохолоне». У проведенні цього заходу брали участь двоє ведучих та читець. На столику портрет Ю.Яновського зі словами «Хай зі сталі буде рима!». Вечір супроводжували українські народні мелодії.

До 80 – річчя від дня народження - режисера кіно та театру нашого земляка А.Тарковського у Помічнянській с/б відбувся вечір - портрет «Родина Тарковських і наш край».

Різноманітними заходами в бібліотеках району відзначено також ^ 180 річчя з дня народження А.Тесленка - літературна година «Нестрачене життя Архипа Тесленка», перегляд книжкової виставки-портрету «На зламі епох»(ЦРБ), 290- річчя з дня народження Г.Сковороди: інформіна«Перший розум нації»(ЦРБ), інформхвилинка «Український філософ» (Рівнянська с/б №2); 170- річчя від виходу поеми І.Котляревського «Енеїда» створено виставку однієї книги «Пам’ятник світової культури» (ЦРБ); до 110- річчя з дня народження А.Головка оформлено книжкову виставку «Творець незабутніх образів» (ЦРБ); 105- річчя з дня народження О.Ольжича проведено інформхвилинку «Невідомий О.Ольжич» ЦРБ; 100- річчя з дня народження В.Собко в ЦРБ оформлено книжкову виставку – портрет «В.Собко – невтомний літописець доби», 75р. від д.н. Євгена Гуцало: огляд «Чарівна сила таланту» (Іванівська с/б), виставка - вшанування «Тонкий лірик, мудрий філософ» та літературний портрет «Чарівна сила таланту» (Помічнянська с/б), бесіда «На лебединих крилах» (Звірівська с/б), «Письменник, визнаний народом» (міська №2), 160 р. від дня смерті М. В. Гоголя - «Літературна вітальня за повістю М.В.Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» (Іванівська с/б).

Інформація про деякі проведені заходи висвітлювалась на сторінках газети «Новоукраїнські новини», розміщувалась на сайті ЦРБ та сайтах РДА та міської ради. Працівники бібліотек вільно володіють українською мовою і спілкуються нею з користувачами під час проведення заходів.

Наостанок хочеться нагадати слова великої поетеси Ліни Костенко: «Жодна нація не вмирає від інфаркту. Спочатку їй відбирає мову». Тож бажаємо всім українцям утверджувати рідну мову. Упевненні, цей нетлінний скарб служитиме єднанням між минулими і майбутніми поколіннями, возвеличуватиме Україну і українців.
^ Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі сценарій заходу – години спілкування до дня писемності і мови «Як річка з роду і до роду, так мова з'єднує народ» який проведено в рамках тижня української мови. Сподіваємось він зацікавить і Вас та стане корисним у Вашій роботі.
(Святково вбрана читальна зала, підготовлена книжкова виставка «Безсмертя нації – її могутня мова», розміщено вислови про мову відомих людей І. Франко, О.Олеся, П. Мирного, Л.Костенко, В.Сосюри, Д. Павличка, В. Сосюри, В. Сухомлинського та ін. Звучить мелодія Василь Волощук "Моя мова" http://www.youtube.com/watch?v=pVEaHbMEwqo)
Бібліотекар:

- Рідне слово... Воно бринить, хвилює душу. Бо мова українська - то невичерпне джерело, скарбниця народного духу. Вона мелодійна, ласкава, ніжна, багата. Порадник і вчитель тим, хто її любить і шанує, і суддя тих, хто її зневажає.

(слайди 1, 2, 3, 4)

9 листопада ми відзначаємо День української писемності і мови. Це свято вшановує вся наша держава. Бо мова - життя духовного основа. Суспільство не може існувати без мови - засобу спілкування між людьми, засобу вираження думки і передачі досвіду сучасникам і наступним поколінням.

У 1997 році за ініціативою Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Указом Президента України (на той час – Леоніда Кучми) день 9 листопада встановлено День Української писемності й мови на честь українського літописця Нестора.

(слайди 5, 6)
Бібліотекар:

- Писемні пам’ятки, створені видатним давньоруським письменником, прародителем художнього слова, літописцем Нестором, що народився поміж 1040 і 1056 роками, мали значний вплив на розвиток всієї української культури.

Результатом такої 20-річної важкої праці Нестора Літописця стала «Повість минулих літ». Із Києва «Повість» пішла між слов’ян і стала досить популярною та шанованою. У ній автор використовував також численні праці своїх попередників (Василя, Федора, Никона Великого), а також усні народні перекази, свідоцтва очевидців, власні спостереження, вставки з Біблії, з перекладної грецької та болгарської літератури.

(слайд 7)


Бібліотекар:
  1   2

Схожі:

Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна бібліотека...
Юрія Оліферовича Збанацького (1914 1994), українського прозаїка, кінодраматурга
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна...
Вам доводиться самостійно виконувати кожен процес бібліотечної роботи. Щоб ефективніше організувати свою роботу пропонуємо Вашій...
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури І туризму Глибоцької рда центральна районна бібліотека...
Буковина І буковинці (Про історію краю І життя людей).– Львів: Світ, 2008. 200с.: іл
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури І туризму Новоукраїнської рда
«Історія рідного краю»,що був покликаний підтримувати І розвивати дослідження І вивчення історії Кіровоградщини. Регіональний проект...
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури І туризму Кам’янець-Подільської райдержадміністрації...
Му рушнику, репродукції фотографій, декорації для сценок, костюми для учасників (члени клубу «Юність») монтажу, куточок письменника...
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconР айонний відділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна...
Волонтерська діяльність – це добровільна, неприбуткова, суспільно корисна діяльність, що здійснюється у вільний від основної роботи...
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Дорий день, шановні гості нашого свята! Сьогодні ми зібралися в цій залі щоб відсвяткувати Всеукраїнський день бібліотек
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Пропонуємо вашій увазі методичні рекомендації з підготовки та проведення Дня бібліографії
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Акція спрямована на популяризацію здорового способу життя серед дітей та молоді, профілактику негативних явищ та шкідливих звичок...
Відділ культури І туризму Новоукраїнської рда центральна районна бібліотека iconВідділ культури Вознесенської райдержадміністрації Центральна районна...
Серед наочних форм популяризації документів найважливіше місце посідає книжкова виставка традиційна форма роботи бібліотек, один...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2014
звернутися до адміністрації
uchni.com.ua
Головна сторінка